Lietuvos naujienos

Pūlingas hidradenitas

2018-06-19
Pūlingas hidradenitas – lėtinė, uždegiminė odos liga, pažeidžianti apokrininių prakaito liaukų sritis, dažniausiai pažastis, kirkšnis, išangės, gaktos odą, ir pasireiškianti skausmingais mazgais, pūliniais, kuriems pratrūkus formuojasi fistulės ir randai. Pūlingas hidradenitas nėra dažna liga. Europoje paplitimas siekia iki 1 proc. Dažniausiai ši liga pasireiškia jauno amžiaus žmonėms, moterims 2–3 kartus dažniau nei vyrams.
 

Sauskelnių dermatitas

2018-06-19
Sauskelnių dermatitas – vienas dažniausių naujagimių ir kūdikių odos bėrimų. Manoma, kad sauskelnių dermatito simptomus yra pajutę 50–65 proc. kūdikių. Nors didžioji dalis bėrimų yra lengvos ir vidutinės eigos, jų gydymas ir kontrolė gali tapti iššūkiu tėvams ar globėjams. Dažniausia sauskelnių dermatito forma – iritacinis kontaktinis dermatitas, atsirandantis dėl odos trynimo, maceracijos, šlapime ir išmatose esančių dirginančių medžiagų, odos pH pokyčių. Žinant sauskelnių dermatito priežastis, jo eiga lengviau kontroliuojama vietinėmis gydomosiomis ir profilaktinėmis priemonėmis. Jei tradicinis paskirtas gydymas yra neefektyvus, reikėtų apsvarstyti retesnių ligų, kliniškai panašių į sauskelnių dermatitą, variantus, tokius kaip alerginis kontaktinis dermatitas, žvynelinė, seborėjinis dermatitas, atopinis dermatitas, cinko apykaitos sutrikimai (acrodermatitis enteropathica), streptokokinės ir stafilokokinės infekcijos ir kitos.
 

Sisteminio žvynelinės gydymo ypatumai

2018-06-19
Žvynelinės visiškai išgydyti iki šiol nėra įmanoma, tačiau individualiai parinktas, kompleksinis ir ilgalaikis gydymas gali ženkliai sumažinti ar net panaikinti ligos simptomus, suvaldyti jos paūmėjimus bei progresavimą.
 

Paciento nusiskundimų integravimas į skausmo mokymą ir mokslinius tyrimus

2018-06-18
Skausmas yra daugialypis reiškinys, kuris skiriasi kiekvienam individui su kiekvienu skausmo pasireiškimu. Pacientai ir jų šeimų nariai turi asmeninę patirtį, kuri gali padėti pedagogams, studentams ir mokslininkams tiksliau suprasti, kaip skausmas veikia jų gyvenimą. Kito skausmo vertinimas nėra lengvas, o jo priežiūra gali pagerėti nuoširdžiai klausant paciento istorijų ar pasakojimų [2, 7]. Būdami partneriais švietimo ir mokslinių tyrimų srityje, pacientai gali daryti įtaką klinikiniams ir mokslinių tyrimų sprendimams, susijusiems su jų skausmo priežiūra.
 

Pasirūpinkite lauke žaidžiančių vaikų odos apsauga

2018-06-18
Vasara vaikams – žaidimų ir pramogų lauke, nesibaigiančių maudynių ir smėlio pilių statymo metas. Nors ir rekomenduojama mažiesiems kuo daugiau laiko praleisti gryname ore, tačiau specialistai įspėja tėvus, kad jie išliktų budrūs ir tinkamai pasirūpintų lauke žaidžiančių vaikų oda.
 

Kauno klinikoms toliau vadovaus prof. Renaldas Jurkevičius

2018-06-18
Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) vyko konkursas į Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ligoninės Kauno klinikų generalinio direktoriaus pareigas, jį laimėjo prof. Renaldas Jurkevičius.
 

VLK: širdies ir kraujagyslių specialistai kviečia pasitikrinti

2018-06-18
Pernai Lietuvoje dėl širdies ir kraujagyslių ligų prevenciškai pasitikrino daugiau nei 265 tūkst. žmonių. Tai dešimčia tūkst. daugiau nei užpernai. Jau ne vienerius metus kraujotakos sistemos ligos yra dažniausia mirties priežastis, todėl Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) kviečia žmonės nemokamai pasitikrinti.
 

Donorystės idėjos šaukliai pradeda kelionę per Lietuvą

2018-06-18
Vasara – ne tik atostogų metas: tai puikus laikas prasmingiems darbams nuveikti! Birželio 15 dieną startuoja Nacionalinio kraujo centro organizuojamas „Neatlygintinos kraujo donorystės turas per Lietuvą 2018“. Tai – tradicinis renginys, formuojantis palankų žmonių požiūrį į neatlygintinos kraujo donorystės idėją.
 

Vidurių užkietėjimo galima išvengti

2018-06-15
Vidurių užkietėjimas – pakankamai opi problema. Tyrimais nustatyta, kad toks sveikatos sutrikimas vargina 20 proc. visuomenės arba kas penktą Lietuvos gyventoją. Kaip to išvengti, kalbamės su dr.gydytoja dietologe Rūta Petereit.
 

Sveikos širdies rekomendacijos: mikroelementų svarba

2018-06-15
Kiekvienas žmogus turėtų žinoti savo širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnius (padidėję arterinis kraujospūdis, cholesterolio koncentracija, rūkymas, antsvoris, mažas fizinis aktyvumas) ir juos neatidėliojant koreguoti.
 

Gerės kokybiškų gydymo paslaugų prieinamumas

2018-06-14
Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui keisti tvarką, pagal kurią kompensuojamos paslaugos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis. Tai reiškia, kad pacientams bus apmokama daugiau naujų kokybiškų paslaugų, o pasenusių ir neefektyvių metodų bus palaipsniui atsisakoma. Kitaip tariant, pritariama, kad būtų įvesti paslaugų vertinimo kriterijai, pagal kuriuos būtų sprendžiama, kokios paslaugos gali būti kompensuojamos PSDF lėšomis.
 

Derėsis dėl naujos kolektyvinės sutarties

2018-06-14
Ministrų kabinetas suteikė Sveikatos apsaugos ministerijai įgaliojimus pradėti derybas su medikų bendruomene dėl naujos Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos šakos kolektyvinės sutarties.
 

Lietuvoje bus organizuojami paskutinės pagalbos mokymai

2018-06-14
Lietuvos, kaip ir visos Europos, visuomenė – sensta, tad natūralu, kad šiandien medikai vis dažniau susiduria su pacientais, sergančiais itin sunkiomis, nepagydomomis ligos. Tačiau svarbu, kad net ir esant tokiai sudėtingai situacijai žmogus gyventų kuo labiau įprastą ir visavertį gyvenimą, o jo išėjimas iš šio pasaulio būtų orus. Dėl to šiandienos medicinoje vis svarbesnis vaidmuo tenka paliatyviosios pagalbos specialistams.
 

Pernai užsienyje panoro gydytis 95 pacientai

2018-06-14
Pernai ligonių kasos prašymus kompensuoti planinio gydymo Europos Sąjungos (ES) šalyse išlaidas gavo iš 95 pacientų. Pagal šiuos prašymus Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto (PSDF) lėšomis kompensuota suma siekė 85,6 tūkst. eurų.
 

Gyvybės šventė 2018

2018-06-13
2018 m. birželio 10 d. šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko didelė šventė, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą. Šventės metu jos dalyviai džiaugėsi ir dėkojo už išgelbėtas ir bandytas išgelbėti per anksti gimusių naujagimių gyvybes.
 

Enterinis maitinimas namuose

2018-06-13
Visada būtina užtikrinti, kad pacientas tiek stacionare, tiek ambulatoriniame etape gautų pakankamą maisto medžiagų kiekį, per parą rekomenduojamą mikroelementų, riebaluose ir vandenyje tirpių vitaminų kiekį.
 

Intoksikacijos Lietuvoje

2018-06-13
Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, Lietuva yra viena pirmaujančių šalių pagal suvartojamo alkoholio kiekį asmeniui šalyje. 2014 m. PSO duomenimis, Lietuva yra trečioje vietoje po Baltarusijos ir Moldavijos – vienam gyventojui tenka 15,4 l gryno alkoholio per metus [1].
 

Kodėl turime kalbėti apie statinų vartojimą?

2018-06-12
Maždaug 56 proc. visų mirčių mūsų šalyje įvyksta dėl širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL). Aterosklerozė – viena iš didžiausią mirštamumą, t. y. skaudžiausias pasekmes sukeliančių širdies patologijų. Vis dėlto yra galimybė išvengti širdies ligų arba jas stabdyti pasitelkus medikamentines priemones. Statinai – tai vaistai, kurie stabdo aterosklerozės vystymąsi įvairiose organizmo arterijose, todėl jų poveikis itin reikšmingas. Deja, Lietuvoje, lyginant su kitomis Europos šalimis, jų vartojama labai mažai... Kodėl? Šia aktualia tema diskutuojame su Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių ligų centro vadove kardiologe dr. Nora Kupstyte-Krištapone.
 

Medicinos norma - svarbus dokumentas ir medikui, ir pacientui

2018-06-12
Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie SAM kiekvienais metais įvertina medicinos normų rengimo, keitimo ar panaikinimo poreikį, taip pat fizinių ar juridinių asmenų pateiktus siūlymus dėl medicinos normų rengimo, keitimo ar pripažinimo netekusiomis galios ir, bendradarbiaudama su Sveikatos apsaugos ministerija, sudaro einamųjų metų medicinos normų rengimo bei pakeitimo planą. Medicinos norma - svarbus dokumentas ne tik medikams, bet ir pacientams.
 

Kūdikių žindymas. Sėkmingi žingsniai

2018-06-12
Žindymo skatinimo komitetas parengė informacinį lankstinuką „Sėkmingo žindymo žingsneliai“, kurį rekomenduoja įteikti kiekvienai iš gimdymo stacionaro išvykstančiai mamai. Tad gydymo įstaigos kviečiamos dalintis leidiniu su visomis mamomis ir taip padėti joms pasirūpinti savo kūdikiais.
 

Parengtos kūdikių skiepijimo nuo meningokokinės infekcijos rekomendacijos

2018-06-11
Nuo liepos 1 dienos Lietuvoje kūdikiai pradedami skiepyti nuo B tipo meningokokinės infekcijos. Pradedant skiepijimą medikai kviečiami į seminarą, kurio metu bus pristatytos Kūdikių skiepijimo nuo B tipo meningokokinės infekcijos rekomendacijos. Seminaro metu bus pristatomos rekomendacijos, kaip atlikti šias procedūras bei išvengti nepageidaujamų reakcijų į skiepus.
 

Sveikatos išteklių lobynas: ar mokame juo naudotis?

2018-06-08
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) sveikatą apibrėžia kaip visiškos fizinės, protinės ir socialinės gerovės būseną. Iš tiesų sveikatos ugdymas yra jos stiprinimo pagrindas. Pastaruoju metu vis daugiau dėmesio skiriama sveikam gyvenimo būdui ir visoms iš to išplaukiančioms pasekmėms. Kiek iš tiesų šiandien yra svarbu kalbėti ir nuolat priminti visuomenei apie sveikatą stiprinančią sąmoningą elgseną, kokie pagrindiniai veiksniai, lemiantys žmogaus sveikatos būklę ir bendrą savijautą, yra neatsiejami nuo kasdienių ritualų? Kiek veiksminga rinktis tokį gyvenimo būdą, kad jis garantuotų ilgą ir sveiką gyvenimą?.. Šiais aktualiais klausimais kalbamės su Europos Komisijos nariu dr. Vyteniu Andriukaičiu, kuris yra tiesiogiai atsakingas už modernią, supaprastintą ir efektyviai įgyvendinamą ES maisto saugos politiką...
 

Seimo Sveikatos reikalų komitetas pritarė patobulintam Radiacinės saugos įstatymui

2018-06-08
Sveikatos reikalų komitetas svarstė Radiacinės saugos įstatymo Nr. VIII-1019 pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIIIP-1835(ES) ir Radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įstatymo Nr. VIII-1190 2, 24, 25 straipsnių ir devintojo skirsnio pavadinimo pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIIIP-1836(ES), kuriais į Lietuvos Respublikos nacionalinę teisę siekiama perkelti ir įgyvendinti 2013 m. gruodžio 5 d. Tarybos direktyvos 2013/59/Euratomas nuostatas.
 

2021–2027 m. ES biudžete Europos Komisija moksliniams tyrimams ir inovacijoms siūlo skirti 100 mlrd. EUR

2018-06-07
2021–2027 m. siūlomą 100 mlrd. EUR biudžeto asignavimą sudaro 97,6 mlrd. EUR programai „Europos horizontas“ (iš jų 3,5 mlrd. EUR bus skirta iš fondo „InvestEU“) ir 2,4 mlrd. EUR Euratomo mokslinių tyrimų ir mokymo programai.
 

Vyriausybė nepritarė Seimo nario siūlymui

2018-06-07
Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) rengtai Vyriausybės išvadai, kurioje nepritariama Seimo nario Antano Matulo siūlymui įteisinti pilną anonimišką gydymą, sergantiems priklausomybėmis nuo alkoholio, narkomanijos ar toksikomanijos, kuris apmokamas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis. Pagal Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymą, pageidaujantieji anonimiškumo, už gydymą turi susimokėti savo lėšomis.
 

Onkologinių ligonių stebėsenos ir papildomo gydymo ypatumai

2018-06-07
Kaip vykdoma ilgalaikė onkologinių ligonių stebėsena? Koks šiame procese yra onkologo ir šeimos gydytojo vaidmuo?
 

Seimas svarstys, kaip efektyvinti gydymo įstaigų veiklą

2018-06-06
Parlamentarai po pateikimo pritarė sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teikiamiems struktūrinės reformos sveikatos srityje įstatymų pakeitimų projektams, kurių tikslas – didinti pacientams gydymo paslaugų kokybę ir jų prieinamumą pertvarkant sveikatos priežiūros įstaigų tinklą šalyje. Juose siūloma sudaryti teisines prielaidas dabartiniam sveikatos priežiūros tinklui optimizuoti, nustatyti skaidrų ir efektyvų šių gydymo įstaigų valdymo modelį, finansavimą, užtikrinti nepriekaištingą jų vadovų reputaciją. Taip pat siūloma įtraukti regionus į sveikatinimo veiklos planavimą, tam steigiant Sveikatinimo veiklos paslaugų valdymo regionines tarybas. Dabar šie klausimai bus svarstomi Seimo komitetuose.
 

Efektyvus skausmo gydymas – vienas didžiausių pastarojo meto iššūkių

2018-06-06
Ūmus ir lėtinis skausmas – didžiulė visuomenės sveikatos problema. Tarptautinė skausmo tyrimų asociacija skausmą apibūdina kaip nemalonų sensorinį ar emocinį potyrį, susijusį su galimu audinio pažeidimu ar nusakomą kaip toks pažeidimas. Deja, skausmas dažnai vertinamas nepakankamai – galvojama, kad tai trumpalaikis potyris, kuris šiek tiek pakentėjus praeis. Ir nors lėtinio skausmo patofiziologiniai mechanizmai šiandien nėra iki galo žinomi, jį tinkamai įvertinus galima sėkmingai malšinti ir gydyti. Plačiau apie skausmo gydymo aktualijas kalbamės su LSMU MA Fiziologijos ir farmakologijos instituto profesoriumi dr. Edmundu Kaduševičiumi.
 

Vaistų, vartojamų insulto profilaktikai, efektyvumas ir saugumas

2018-06-06
Širdies ir kraujagyslių ligos, tarp jų ir insultas, Lietuvoje ir pasaulyje yra pagrindinė žmonių mirties priežastis. Jų dažnumą mažina tinkama mityba, didesnis fizinis aktyvumas, kūno svorio ir lipidų apykaitos sunorminimas, rūkymo atsisakymas, efektyvus arterinės hipertenzijos ir cukrinio diabeto gydymas.
 

„Kelionių vaistinėlės“ patarimai – naudinga staigmena poilsiautojams!

2018-06-06
Gegužės 26-ąją paskelbtas vasaros sezonas į populiariausią Lietuvos kurortą Palangą priviliojo aibes tautiečių ir svečių iš kaimyninių šalių. Poilsiautojų gausa Lietuvos pajūryje jau nebestebina, nes žmonės vis dažniau renkasi įdomų bei aktyvų poilsį, planuoja atostogas. Na, o kad jos neapkarstų, kad neatneštų nemalonių rūpesčių, reikia iš anksto pasiruošti...
 

Naujos kartos dantų pastos ir dantų šepetėliai – tai, ko seniai reikėjo jūsų dantims!

2018-06-04
Atstovas Baltijos šalims UAB „Nevelmė“ pristato naujausius produktus – naujos kartos dantų pastas ir dantų šepetėlius, kurie pasižymi išskirtiniais dantų priežiūros ypatumais.
 

Ultravioletiniai spinduliai: ir gydo, ir kenkia

2018-06-04
Nors vasariški orai vilioja mėgautis kiekvienu Saulės spinduliu, medikai ragina nepamiršti odos apsaugos priemonių: ultravioletiniai spinduliai gali sukelti sudėtingas, sunkiai gydomas odos ligas.
 

Naujasis metodas komplikacijas leidžia sumažinti iki minimumo

2018-06-04
Pacientė Laima prisimena, kuomet dar visai neseniai jausdavo diskomfortą dėl žandikaulių traškėjimo. Tačiau dabar apie garsų ir nemalonų žandikaulio traškėjimą ji gali pamiršti – gegužės 22 dieną Kauno klinikose jai buvo atlikta minimaliai invazinė smilkinio apatinio žandikaulio sąnario artroskopija. Šis naujas ir 98 procentų veiksmingas metodas leidžia išvengti komplikacijų, kurios būdingos operaciją atliekant senuoju – sąnario atviru būdu. Naujasis metodas komplikacijas leidžia sumažinti iki minimumo, o pooperacinis gijimas yra daug spartesnis.
 

Dr. L. Andrikienė: Sveikatos apsaugai sutvarkyti pakaktų 3 metų

2018-06-04
Sveikata – brangiausias turtas. Tai gana banali, bet labai teisinga frazė. Kita vertus, sveikatos apsaugos sritis – viena svarbiausių ir labiausiai rūpimų kiekvienam žmogui. Pastarasis laikotarpis – ne tik savotiškai įdomus, bet ir nerimastingas. Nepaisant tam tikrų institucijų ir jų vadovų pastangų bei pažadų, visuomenę, ypač medikus, labiausiai trikdo nenuspėjamų pokyčių – deja, ne visada teigiamų, nuojauta. Savo mintis aktualiais šiandienos sveikatos apsaugos klausimais sutiko išsakyti Kovo 11-osios akto signatarė, trečiąją kadenciją Europos Parlamente dirbanti, didžiausios Europos Parlamento frakcijos – Europos liaudies partijos – narė, Lietuvos delegacijos vadovė šioje frakcijoje, EP Tarptautinės prekybos komiteto bei Saugumo ir gynybos pakomitečio narė, taip pat EP Užsienio reikalų komiteto pakaitinė narė dr. Laima Andrikienė.
 

Dabartinė skausmo edukacijos būklė ir įgyvendinimo iššūkiai

2018-06-04
Nepaisant dešimtmečius trukusių mokslinių tyrimų, kuriuose atsispindi pasauliniai poreikiai, skausmo valdymo edukacija vis dar yra nepakankamas sveikatos profesionalų mokymo programų prioritetas. 2016 m. pasaulinis ligų naštos tyrimas rodo, kad nuolatinis skausmas yra didžiausia ir vis didėjanti sergamumo ir negalios priežastis visame pasaulyje [9]. Skausmas yra viena dažniausiai pasitaikančių priežasčių, dėl kurios pacientai kreipiasi į sveikatos priežiūros specialistą; todėl mūsų absolventai privalo turėti reikiamų žinių ir įgūdžių, kad galėtų būti kompetentingi [3, 4, 10].
 

Nemokamose „Judėk sveikai“ treniruotėse – žinomi sportininkai

2018-06-01
Nemokamų treniruočių projektas „Judėk sveikai“ skelbia vasaros sezono pradžią. Kasmet tūkstančius sveiką bei aktyvų gyvenimo būdą propaguojančių kauniečių pritraukiantis projektas iš uždarų patalpų keliasi į gražiausias Kauno miesto erdves po atviru dangumi. Šią savaitę nemokamose treniruotėse apsilankę kauniečiai turės progą pabendrauti su žinomais sportininkais.
 

Vakcina nuo meningokokinės infekcijos jau pasiekė Lietuvą

2018-06-01
Ligonių kasų specialistai informuoja, kad vakcina nuo meningokokinės infekcijos jau pasiekė Lietuvą. 20 tūkstančių vakcinos dozių šiuo metu pristatytos į Užkrečiamųjų ir AIDS centro (ULAC) sandėlį. Vakcinas, kuriomis nuo liepos 1 d. bus skiepijami vaikai, iš ULAC sandėlio pasiimti turi pačios gydymo įstaigos.
 

Unikali programa padeda atsisakyti rūkymo

2018-05-31
Rūkymas vis dar išlieka vienu iš dažniausiai nustatomų rizikos veiksnių tarp pacientų, sergančių išemine širdies liga ir periferinių arterijų ligomis. Remiantis Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, pasaulyje viena iš keturių mirčių įvyksta dėl išeminės širdies ligos, o 20-30 proc. šių mirčių sukelia rūkymas.
 

Sloga ar alergija: kaip atskirti ir ką daryti?

2018-05-31
Šiltuoju metų laiku dažniau nei kitu metų laiku dažną žmogų kamuoja sloga, čiaudulys, ašarojančios akys. Paprastai dėl to kaltinami permainingi orai. Tačiau tai gali būti ir sezoninės alergijos, dar vadinamos šienlige, požymiai. Kaip atskirti paprastą slogą nuo alerginės ir ką daryti, jei paaiškėja, kad tai vis tik yra alergija?
 

Skleroderminė inkstų krizė

2018-05-31
Skleroderminės inkstų krizės (SIK) pavadinimas buvo pasiūlytas 1952 m. Moore ir Seehan [1]; jie pirmieji aprašė tipinius histopatologinius pokyčius. SIK yra labai reta, tačiau (potencialiai) pavojinga gyvybei sisteminės sklerodermijos (SS) komplikacija, kuri pasireiškia simptomine hipertenzija (kraujospūdis būna >140/90 mm Hg arba pakyla >30 mm Hg nuo pradinio paciento kraujospūdžio), didėjančia kreatinino koncentracija serume ir/ar oligoanurija. 50 proc. pacientų būna mikroangiopatinė hemolizinė anemija (MAHA), kurios metu pasireiškia proteinurija ir hematurija, kraujyje cirkuliuoja fragmentuoti eritrocitai [3-5].
 

Vaistų sukeltas inkstų pažeidimas

2018-05-31
Vaistų toksinis poveikis inkstams pasižymi labai plačiu spektru – gali būti pažeidžiamos glomerulų struktūros ar sukeliami inkstų kanalėlių, intersticinio audinio pakitimai. Šie pokyčiai vadinami nefrotoksiškumu ir gali būti tiek ūmaus inkstų pažeidimo, tiek lėtinės inkstų ligos rizikos veiksnys [1]. Aiškių vaistų sukelto inkstų pažeidimo diagnostikos gairių nėra, o klinikinė išraiška dažnai blanki, ypač jei vaistas vartojamas trumpą laiką. Tokia situacija kelia iššūkius vaistų sukelto inkstų pažeidimo epidemiologijos, klinikinių baigčių bei gydymo apibrėžimui.
 

Hiperkalemijos diagnostika ir gydymas

2018-05-31
Kalis yra pagrindinis organizmo homeostazėje dalyvaujantis katijonas, kuriantis ląstelės ramybės ir veikimo potencialus, palaikantis viduląstelinį osmosinį slėgį bei reguliuojantis medžiagų apykaitos procesus. Apie 98 proc. (100–150 mmol/l) viso organizmo kalio randama ląstelėse, daugiausia miocituose, tuo tarpu ląstelės išorėje – tik 3–5 mmol/l. Su maistu per parą į žmogaus organizmą patenka apie 100–150 mmol kalio, įprastai apie 90–95 proc. jo pašalinama per inkstus, o dalis – per virškinamąjį traktą. Kalio homeostazę organizme reguliuoja insulinas, katecholaminai, aldosteronas bei rūgščių-šarmų santykis kraujyje.
 

Didžiausiame gyvybės mokslų renginyje Baltijos šalyse tikimasi sulaukti apie 30 startuolių

2018-05-30
Rudenį didžiausias Baltijos šalyse gyvybės mokslų renginys „Life Sciences Baltics“ suburs apie 30 gyvybės mokslų startuolių iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos. Ankstyvosios stadijos gyvybės mokslų startuoliams bus pasiūlyti dviejų dienų nemokami intensyvūs verslumo mokymai, o dešimt geriausių turės galimybę pristatyti savo idėją investuotojams ir visuomenei.
 

KT: R. Karbauskio ir A. Širinskienės farmacijos įstatymo pataisos gali iškreipti konkurenciją

2018-05-29
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariai Antanas Matulas ir Irena Degutienė gegužės 18 d. kreipėsi į Konkurencijos tarybos pirmininką Šarūną Keserauską ir ūkio ministrą Mindaugą Sinkevičių dėl Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos narių Ramūno Karbauskio ir Agnės Širinskienės farmacijos įstatymo pataisų, kuriomis norima suniveliuoti ligoninių vaistinių bei visuomenės vaistinių vykdomą veiklą.
 

Sekrecinis vidurinės ausies uždegimas: 2016 metų atnaujintų rekomendacijų apžvalga

2018-05-29
Šiame straipsnyje pateikiama glausta 2016 m. atnaujintų sekrecinio vidurinės ausies uždegimo aktualiausių diagnostikos ir gydymo gairių apžvalga. Šiose atnaujintose rekomendacijose daugiau dėmesio skiriama pneumatinei otoskopijai ir timpanometrijai, vaikų, sergančių sekreciniu vidurinės ausies uždegimu, kalbos ir kalbėjimo įvertinimui, pateikiamos naujos rekomendacijos vaikams, kuriems naujagimių klausos patikros rezultatas neigiamas, bei rizikos grupėje esantiems vaikams. Be to, pateikiamos naujos gairės, kad vaikams iki 4 metų neturėtų būti atliekama adenoidektomija dėl sekrecinio vidurinės ausies uždegimo, kad intranazalinių steroidų vartojimas, sergant sekreciniu vidurinės ausies uždegimu, yra neefektyvus.
 

Naujos ES taisyklės jūras teršiančių šiukšlių kiekiui mažinti

2018-05-29
Europos Komisija siūlo naujas visai ES taikytinas taisykles dėl Europos paplūdimiuose ir jūrose dažniausiai randamų vienkartinių plastikinių gaminių ir dėl pamestų ar apleistų žvejybos įrankių. Šie daiktai (http://ec.europa.eu/environment/circular-economy/pdf/single-use_plastics_proposal_annex.pdf) sudaro 70 proc. visų jūrose randamų šiukšlių.
 

Dėl vaistų prieinamumo kreipėsi į ministrą pirmininką ir sveikatos apsaugos ministrą

2018-05-25
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Antanas Matulas kreipiasi į Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį ir sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą dėl naujojo kompensuojamų vaistų kainyno. Parlamentaras ragina Premjerą ir ministrą peržiūrėti Vyriausybės 2018 m. sausio 17 d. nutarimą, pagal kurį sudaromas III ketvirčio kainynas.
 

Ląstelinė terapija pagreitina gijimo procesą

2018-05-25
Kauno klinikose endoskopinės kelio operacijos metu, kuomet kartu atlikta kremzlės rekonstrukcija, tuo pačiu atliekant meniskų ir raiščių korekcijas, kaulinių girnelės ataugų, vielų bei metalo konstrukcijų pašalinimą, pirmą kartą buvo panaudotos ir audinių regeneraciją skatinančios autologinės kaulų čiulpuose ir kraujyje esančios ląstelės.
 

Lietuvoje bus įrengtas specialus pagalbos tinklas su defibriliatoriais

2018-05-25
Lietuvos gyventojai bus apmokomi teikti pirmąją pagalbą staigios mirties ištiktam žmogui, esant ūmiems širdies ir kraujagyslių susirgimams bei traumoms, taip pat naudoti išorinį automatinį defibriliatorių ir stabdyti kraujavimą specialiomis priemonėmis, turniketais. Tokie mokymai vyks net 35 šalies savivaldybėse, o jiems pasibaigus šių savivaldybių teritorijose bus įrengtas specialus pagalbos tinklas su 120 defibriliatorių ir kraujavimo stabdymo priemonėmis.
 

Operos grandas Merūnas Vitulskis – apie sveikatą, ligas, dietas, fitoterapiją ir... požiūrį į veganus

2018-05-23
Visų mūsų numylėtinis tenoras Merūnas Vitulskis, kaip įprastai, nustebina begaliniu nuoširdumu ir atvirumu – nors jau kone dešimt metų jis be atvangos sukasi gan intensyviame profesionalaus muzikinio pasaulio sūkuryje, mielai atranda laiko pokalbiui ir sutinka papasakoti apie savo sveikatą, užklupusias ligas ir gydymosi būdus, atskleidžia, kokių vaistų galima visada rasti jo kelionių lagamine, ir išduoda, ką galvoja apie dietas, homeopatiją, žalingus įpročius, ekologiją ar veganų taip nemėgstamus mėsos produktus...
 

Šiuolaikinis krūtinės anginos gydymas: seni iššūkiai ir naujos galimybės

2018-05-23
Širdies ir kraujagyslių ligos visame pasaulyje išlieka dažniausia žmonių sergamumo, neįgalumo ir mirčių priežastis. Vyresniame amžiuje šiomis ligomis sergama dažniau, todėl, ilgėjant vidutinei gyvenimo trukmei, populiacijai senstant, širdies ir kraujagyslių ligos tampa vis aktualesnės ne tik kaip klinikinės medicinos iššūkis, bet ir kaip visuomenės sveikatos, gyvenimo kokybės ir ekonomikos problema. Kita vertus, pastaraisiais dešimtmečiais pastebimas kai kurių širdies ir kraujagyslių ligų bei jų grėsmingų pasekmių jaunėjimas, ir tai siejama su nesveika gyvensena, mityba, aplinkos užterštumu, ilgalaikiais stresais, tapusiais šiuolaikinio žmogaus kasdieniu palydovu.
 

Kalis ir magnis klinikinėje praktikoje

2018-05-23
Mikroelementai atlieka labai svarbų vaidmenį gyvų organizmų struktūriniuose ir funkciniuose procesuose. Jie įeina į fermentų ir kitų biologiškai aktyvių junginių sudėtį, dalyvauja ląstelių kvėpavimo ir energijos apykaitos mechanizmuose, padeda palaikyti koordinuotą širdies ir kraujagyslių, nervų, raumenų, endokrininės sistemų veiklą. Širdies ir kraujagyslių sistemos visaverčiam funkcionavimui svarbiausi yra kalis ir magnis.
 

Ūminio miokardo infarkto intervencinis gydymas

2018-05-23
Nuolatinė sergančiųjų ūminiu miokardo infarktu su ST segmento pakilimu (MISSTP) gydymo pažanga padėjo stacionarinį mirtingumą sumažinti nuo daugiau nei 20 proc. išimtinai konservatyvios strategijos laikais iki maždaug 5 proc. perkutaninių vainikinių arterijų intervencijų (PVAI) laikais [1].
 

Sveikatos draudimas Lietuvoje: ką būtina žinoti imigrantams?

2018-05-22
Statistika rodo, kad pastaruoju metu daugėja į Lietuvą iš užsienio imigruojančių žmonių. Didžioji dalis sugrįžtančiųjų – užsienyje dirbę ir gyvenę lietuviai, kiti – atvykstantys dirbti užsieniečiai, neretai iš trečiųjų šalių. Ką jiems būtina žinoti apie privalomąjį sveikatos draudimą (PSD)? Kaip laiku pasirūpinti savo PSD ir gauti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto apmokamas sveikatos priežiūros paslaugas?
 

Kaip teismo psichiatrai atpažįsta simuliuojančiuosius...

2018-05-22
Pasaulinė statistika rodo, jog nuo 17 proc. iki 21 proc. kriminalinių bylų kaltinamųjų bando imituoti esą nepakaltinami. Valstybinės teismo psichiatrijos tarnybos prie SAM specialistai tikina, jog psichiatrinių simptomų simuliavimas nėra retas reiškinys ir mūsų šalyje. Netinkamai įvertinus teisiamojo būklę, jam gali būti paskirta netinkama bausmė arba nereikalingas gydymas, todėl tinkamas psichikos sveikatos įvertinimas visuomet yra viena pagrindinių teismo psichiatrijos darbo dalių.
 

Išrinkti geriausi išradimai sveikatai

2018-05-21
Nuo jaunimo įpročių ir skonio receptorių analizės iki gestais valdomo neįgaliojo vežimėlio ar mobiliosios programėlės, galinčios nustatyti balso pakitimus. Šias ir kitas su sveikata susijusias kūrybiškas naujoves Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU) vykusiame renginyje „Išradimai sveikatai 2018“ pristatė mokiniai, studentai ir tyrėjai bei sveikatos priežiūros specialistai.
 

Ląstelių terapija – naujas proveržis medicinoje

2018-05-20
Mokslo pažanga pastaraisiais dešimtmečiais sparčiai eina į priekį – tai, kas anksčiau atrodė sunkiai įsivaizduojama, tampa realybe. Viena iš pažangiausių medicinos vystymosi krypčių – ląstelių terapija – įvairiomis ligomis sergantiems pacientams žada naujas gydymosi galimybes. Apie šios naujovės pritaikomumą ir proveržį medicinoje šį penktadienį kalbėjo Kauno klinikų specialistai ir užsienio šalių universitetų ir universitetinių ligonių lektoriai tarptautinėje hematologijos ir onkologijos konferencijoje „Ląstelinė terapija – naujos gydymo galimybės horizonte“.
 

Praraja tarp žinių ir praktikos

2018-05-18
Nuolatinis skausmas per jų gyvenimus veikia milijonus žmonių pasaulyje ir yra globali negalios priežastis išsivysčiusiose ir besivystančiose šalyse [1]. Deja, nei politikai, nei pacientų globėjai, nei sveikatos administratoriai, nei visa visuomenė iki šiol nesupranta skausmo ir jo poveikio. O blogai valdomas skausmas brangiai kainuoja ne tik jį kenčiantiems asmenims ir jų šeimoms, bet ir vyriausybėms bei visiems mokesčių mokėtojams.
 

Eilės gydymo įstaigose: kaip pas gydytojus patekti greičiau?

2018-05-18
Pacientai dažnai skundžiasi ilgomis laukimo eilėmis pas gydytojus. Tačiau ne visi žmonės žino, kad iš tiesų jie patys gali pasirinkti tiek gydytoją, tiek gydymo įstaigą, kurioje yra mažiausia paslaugų laukimo eilė. Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) specialistai primena kelis svarbius dalykus, kurie padės pas gydytoją patekti greičiau.
 

Ūminės išemijos sindromų biožymenys

2018-05-17
Diagnozuojant ūminį miokardo infarktą (ŪMI) bei vertinant šių pacientų riziką biožymenys vaidina tikrai svarbų vaidmenį. Biožymenys ūminio miokardo infarkto diagnostikoje buvo pradėti naudoti nuo 1954 m., kuomet aspartato aminotransferazės aktyvumo padidėjimas serume pirmą kartą buvo nustatytas sergančiam ŪMI pacientui. Vėliau, kaip specifiškesni, miokardo pažeidimui buvo naudojami laktatdehidrogenazės izofermentai bei kreatinkinazės MB izofermentas (CK-MB), ir jau daugiau kaip 20 m. referentiniu miokardo pažeidimo žymeniu laikomi širdies troponinai.
 

Kaip sumažinti psichoaktyvių medžiagų vartojimą?

2018-05-17
Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui sumažinti pavojingų psichiką veikiančių medžiagų pasiūlą ir vartojimą nustatant griežtesnį jų reglamentavimą. Bus aiškiai apibrėžiama, kas yra naujos psichoaktyvios medžiagos, kada joms pradedama taikyti kontrolės priemones užkertant kelią kenksmingoms medžiagoms patekti į rinką.
 

SAM siūlo aiškiai reglamentuoti papildomą ir alternatyvią mediciną

2018-05-17
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) parengė ir teikia derinti institucijoms bei suinteresuotoms grupėms įstatymo projektą, kuriuo siūloma aiškiai reglamentuoti alternatyviųjų ir papildomų sveikatos priežiūros paslaugų teikimą, nustatyti jų teikimo kriterijus, kad šios paslaugos atitiktų aukščiausius kokybės reikalavimus, ko iki šiol labai trūksta. Šie siūlymai parengti įvertinus vyraujančias užsienio šalių šių problemų sprendimo tendencijas bei Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijas.
 

Naujieji arterinės hipertenzijos mechanizmai

2018-05-15
Arterinė hipertenzija (AH) – liga, kuriai būdingas ilgalaikis arterinio kraujospūdžio padidėjimas, ilgainiui pažeidžiantis organus taikinius: kraujagysles, širdį, smegenis, inkstus ir akis. Daugiau nei 90 proc. atvejų arterinė hipertenzija būna pirminė, jos tikslios priežastys dar nėra visiškai žinomos. Dažniausi pirminės AH rizikos veiksniai: genetinis polinkis, amžius, antsvoris, nutukimas, sūrus ir riebus maistas, alkoholio vartojimas, rūkymas, nervinė įtampa bei fizinio aktyvumo stoka. Antrinė AH yra retesnė ir sudaro iki 10 proc. atvejų. AH sukelia: inkstų parenchiminės ligos, inkstų kraujagyslių pokyčiai (stenozė, fibromuskulinė displazija), feochromocitoma, pirminis hiperaldosteronizmas, Kušingo sindromas, obstrukcinė miego apnėja, aortos koarktacija, skydliaukės ligos ir tam tikros vaistų grupės.
 

Išeminio insulto antrinė profilaktika: praktiniai aspektai

2018-05-15
Išeminis insultas vieną iš dažniausių mirties priežasčių Europos išsivysčiusiose šalyse, tarp jų ir Lietuvoje. Be to, tai pagrindinė ilgalaikio invalidumo priežastis. Klinikiniais tyrimais įrodyta, kad buvęs išeminis insultas arba praeinantysis smegenų išemijos priepuolis (PSIP) yra nepriklausomas išeminio insulto rizikos veiksnys. Tai reiškia, kad PSIP patyręs ligonis turi didesnę riziką patirti insultą ir ši rizika yra didžiausia per pirmuosius 3 mėnesius. Nors per paskutinius du dešimtmečius atsirado naujų efektyvių ūminio išeminio insulto gydymo metodų, insulto pasekmės lieka labai sunkios. Todėl kur kas svarbiau užtikrinti insulto profilaktiką, siekiant sumažinti insulto sergamumą. Insulto profilaktika skiriama į pirminę (iki pasireiškus pirmam kraujagysliniam įvykiui) ir antrinę (pakartotinio kraujagyslinio įvykio profilaktika). Šiame straipsnyje apžvelgiama antrinė medikamentinė insulto profilaktika.
 

Mažinama administracinė našta sveikatos priežiūros įstaigoms

2018-05-15
Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Akreditavimo tarnyba) inicijavo licencijavimo taisyklių pakeitimą, siekdama asmens sveikatos priežiūros įstaigoms palengvinti informacijos apie specialistus teikimą bei sumažinti reikalavimus viename pastatų komplekse veikiančioms įstaigoms, nesumažinant pacientų saugos bei paslaugų kokybės.
 

Kaip tobulinti psichikos sveikatos priežiūros reglamentavimą?

2018-05-15
Seimas po pateikimo pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) pateiktam įstatymų pakeitimo projektui, kuriuo siekiama sudaryti sąlygas vykdyti psichikos ir elgesio sutrikimų prevenciją, užtikrinti visiems žmonėms vienodas teises į kokybiškas ir prieinamas psichikos sveikatos priežiūros paslaugas bei psichikos ir elgesio sutrikimų turinčių asmenų teises.
 

E. sveikatos auditas: blogiau nei tikėtasi

2018-05-15
Lėšų švaistymas ir neracionalus naudojimas, viešųjų pirkimų pažeidimai, stringanti sistema, nepasiteisinusios technologijos ir apmokėti nebaigti darbai, o pasibaigus sutartims – milijonai sistemos priežiūrai bei masinis laikinas projekte paslaugas teikusių įmonių darbuotojų įdarbinimas VĮ Registrų centre. Tokius faktus atskleidė Susisiekimo ministerijos inicijuotas kompleksinis elektroninės sveikatos sistemos kūrimo auditas, kurį ministerija atliko bendradarbiaudama su Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) ir nepriklausomais IT srities ekspertais.
 

Raudonos ausys, kas tai?

2018-05-15
Šio straipsnio tikslas – apžvelgti dažniausiai otorinolaringologijos praktikoje pasitaikančias ligas, kurių pagrindinis simptomas – ausies kaušelio paraudimas. Literatūroje nurodomos dažniausios su šiuo simptomu susijusios ligos, t. y. ausies kaušelio rožė, perichondritas ir raudonų ausų sindromas. Straipsnyje pateikiami pagrindiniai šių ligų klinikiniai, diagnostikos ir gydymo skirtumai. Pateikiamos klinikinės rekomendacijos.
 

Gyvybes gelbės naujoji karta: jaunųjų gydytojų žinios – pasaulinės vertės

2018-05-14
Parengti pirmieji gydytojai rezidentai, kurie galės be kitų specialistų pagalbos atlikti visas gyvybę gelbstinčias procedūras. Jie gebės suteikti skubiąją medicinos pagalbą tiek vaikams, tiek suaugusiems, mirštantiems ar besiskundžiantiems gerklės skausmu, patyrusiems sunkias traumas ar miokardo infarktą. Tai – pirmoji pagal aukščiausius pasaulio standartus parengtų skubiosios medicinos specialistų laida Lietuvoje.
 

Skelbiami konkursai vadovų vietoms užimti

2018-05-14
Pirmadienį Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) paskelbė VšĮ Kauno klinikinės ligoninės ir LSMUL Kauno klinikų vadovų konkursus. Atranka Kauno klinikų vadovo pareigoms eiti skelbiama baigiantis prof. R. Jurkevičiaus penkerių metų kadencijai. Tuo tarpu Kauno klinikinės ligoninės – atleidus G. Abeciūną iš pareigų, dėl ko laikinai šiuo metu šiai ligoninei vadovauja prof. A. Naudžiūnas.
 

Praktinis natokinazės fermento kraujotakai pritaikymas farmacininko darbe

2018-05-14
Širdies ir kraujagyslių ligos prilyginamos pasaulinei epidemijai – tai labiausiai paplitusi sergamumo ir mirtingumo priežastis visame pasaulyje. Lietuva – ne išimtis: 2016 m. daugiau nei pusė (56,2 proc.) mirčių buvo sąlygotos kraujotakos sutrikimų [1]. Gąsdinami šios statistikos, mokslininkai, bendradarbiaudami su sveikatos priežiūros sistemos atstovais, kasdien bando įminti ilgaamžiškumo ir geros kraujotakos sistemos būklės paslaptis, atsižvelgdami į kitų pasaulio šalių praktikas. Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, būtent Japonijoje tikėtina žmonių gyvenimo trukmė yra pati ilgiausia visame pasaulyje – 83,7 metų [2], gerokai aplenkiant kitas išsivysčiusias šalis! 1987 m. tradiciniame japonų patiekale natto atrasta aktyvi medžiaga natokinazė įrodo, kad viena iš Japonijos gyventojų ilgaamžiškumo paslapčių gali slypėti ir... mažoje baltoje pupelėje.
 

Slaugytoja: kada baigiasi daktaro platus kelias, lieka seselės siauras takelis...

2018-05-11
Lietuvos visuomenė sensta, daugėja garbaus amžiaus žmonių, kurie dažnai negali pasigirti gera sveikata, yra kamuojami įvairių ligų, o neretai ir nebegali normaliai apsitarnauti. Toli gražu ne visada juos gali prižiūrėti artimieji, nes jie dirba ar patys turi sveikatos problemų, o gal jiems trūksta būtinų tokių ligonių priežiūrai reikalingų žinių ir įgūdžių. Todėl nemažai senolių gydosi ir yra prižiūrimi slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninėse. Kokiomis sąlygomis gyvenimo saulėlydžio dienas jose leidžia senoliai? Ar atidesnis žvilgsnis į jas galėtų išsklaidyti neigiamus mitus, kurių, deja, nemažai esame susikūrę?
 

Patvirtintas narkotikų, tabako ir alkoholio vartojimo mažinimo planas

2018-05-11
Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlomam Narkotikų, tabako ir alkoholio prevencijos tarpinstitucinio veiklos plano projektui. Jame pristatomi trijų metų tikslai tabako, alkoholio, narkotikų kontrolės ir vartojimo prevencijos srityje. Taip pat siūlomi sprendimai, paremti ,,sveikata visose politikose“ principu.
 

Širdies magnetinio rezonanso tyrimo vertė diagnozuojant ir gydant širdies ir kraujagyslių ligas

2018-05-11
Širdies magnetinio rezonanso (MR) tyrimas pasaulyje klinikinėje praktikoje taikomas gana plačiai. Galimybė vieno tyrimo metu detaliai įvertinti bendrąją ir regioninę sistolinę skilvelių kontrakciją, apibūdinti miokardo struktūrą bei nustatyti patologiškai pakitusį miokardą tyrimui suteikia ypatingos vertės. Nors dėl savo prieinamumo dažniausias tyrimas sergantiesiems širdies ligomis išlieka echokardiografija, širdies MR tyrimas įgyja vis daugiau įrodymų ir yra įtraukiamas į naujas širdies ligų diagnostikos ir gydymo rekomendacijas.
 

Naujos kartos fosfodiesterazės 5 inhibitoriai – veiksmingam erekcijos sutrikimų gydymui

2018-05-10
Seksualinis žmogaus aktyvumas yra nenuginčijamai svarbus jo gyvenimo kokybę lemiantis veiksnys. Emocinis prisirišimas, meilė poros gyvenime išreiškiama per intymumą, kaip galimybę žmonėms tapti dar labiau artimesniems, geriau vienas kitą pažinti. Šiam vyksmui labai svarbi tiek bendra žmogaus sveikatos būklė, tiek darnus lytinių organų funkcionavimas. Natūralu, kad žmogus, patiriantis tam tikrų seksualinės funkcijos sutrikimų, jaučia stiprų nerimą, nepasitikėjimą savo jėgomis, o pasitenkinimą gyvenimu aptemdo nesėkmės baimė, trukdanti užmegzti ar palaikyti santykius su partneriu.
 

Tai yra labai geras tramplinas siekiant kompetencijos ir tobulumo...

2018-05-10
Šiemet, įsimintinais Lietuvai metais, sukaktuves švenčia ir Lietuvos skausmo draugija. Jos dvidešimties metų istorijoje nemažas vaidmuo teko ir gerai žinomam neurologui, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto prorektoriui studijoms profesoriui Kęstučiui Petrikoniui. Iš pradžių būsimasis profesorius reiškėsi kaip aktyvus draugijos narys, vėliau ir iki šių dienų yra svarbus draugijos idėjų ir veiksmų generatorius. Draugijos sukakties proga prof. K. Petrikonis sutiko pasidalyti įsimintiniausiais prisiminimais iš draugijos veiklos istorijos bei išsakyti mintis apie ateitį...
 

Inkstai ir nėštumas

2018-05-09
Suprasti adaptacinius pakitimus, kurie atsiranda nėštumo metu, yra kritiškai svarbu, norint diferencijuoti patikimus, kurie būdingi normaliam ar komplikuotam nėštumui.
 

Nauja era gydant diabetinę inkstų ligą

2018-05-09
Cukrinis diabetas (CD) – lėtinė liga, kuria sergančiųjų skaičius pasauliniu mastu kasmet tik didėja, ypač išsivysčiusiose šalyse. 2015 metais pasaulyje CD sirgo 415 mln. asmenų, spėjama, kad 2040 metais šis skaičius išaugs iki 624 mln. ir tai lems dar didesnę socioekonominę naštą.
 

Lėtinės inkstų ligos aktualijos. Apie tai, kas svarbiausia

2018-05-09
Viena iš aktualijų, kuriai pastaruoju metu gydytojai nefrologai ir kitų sričių specialistai skiria daug dėmesio, – lėtinė inkstų liga. Tai nebylus, klastingas, neretai be jokių požymių staiga pasireiškiantis susirgimas. Gydytojas šią patologiją gali diagnozuoti labai įvairaus amžiaus pacientams, o blogiausia yra tai, kad, išgirdę tokį medicininį terminą, pacientai dažnai labai nustemba, nes dar niekuo nesiskundžia ir nejaučia jokių simptomų. Kaip šiuo metu sekasi gydyti nefrologinius ligonius, su kokiais iššūkiais tenka susidurti bei kokios numatomos ateities prognozės bei siekiai – kalbamės su Vilniaus universiteto MF profesoriumi, VUL Santaros klinikų Nefrologijos centro vadovu Mariumi Miglinu.
 

Nosies obstrukcijos simptomų vertinimo (NOSE) klausimynas

2018-05-08
Ištyrus 37, dėl iškrypusios nosies pertvaros, nosies obstrukcija besiskundžiančius pacientus, buvo įvertintas lietuviško Nosies obstrukcijos simptomų vertinimo (NOSE) klausimyno testo-retesto stabilumas, vidinis nuoseklumas bei konstrukcijos pagrįstumas. Apskaičiuotos klausimyno psichometrinės savybės atitinka klausimynams keliamus reikalavimus. NOSE klausimyno lietuviška versija yra validi ir tinkama pacientų nosies obstrukcijai vertinti.
 
 

Gyvosios organų donorystės ambasadoriai, pavasarį sulaukę Kalėdų

2018-05-07
„Tai buvo lyg Kalėdos! Ne – tai buvo geriau, nei Kalėdos! Tai buvo Kalėdos pavasarį!“ – ukmergiškiai Vida ir Darius Svetlikauskai vis dar negali pamiršti, kaip džiaugėsi sužinoję, kad ir jie iš arti pamatys „Eurovizijos“ pusfinalį. Kelionę į šiemet Lisabonoje (Portugalija) rengiamą garsųjį dainų konkursą šiai porai inicijavo Nacionalinis transplantacijos biuras. Tokia žinia Vidai ir Dariui buvo visiškai netikėta, bet – itin maloni.
 

Retas sindromas, sudėtinga operacija ir naujas šansas gyvenime...

2018-05-07
Save laimės kūdikiu vadinančios ir antrąjį gimtadienį ligoninėje atšventusios Kauno klinikų pacientės Veros Ramanauskienės istorija – išskirtinė. Savo tris vaikus nuvedusi pas gydytojus sveikatos patikrinimui, pati išgirdo diagnozę – Marfano sindromą. „Ilgą laiką jaučiau dusulį ir aplinkiniams sakydavau, jog pavargau būti pavargusia – tokie simptomai mane lydėjo gana ilgai. Tačiau kai artima draugė nesugebėjo patikrinti spaudimo, nes jo aparatas net neužfiksavo, supratau, jog tai nėra tiesiog poilsio trūkumas“, – pasakoja Kauno klinikų pacientė.
 

Nustatys medikų algų didėjimo eigą

2018-05-07
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kartu su medikų profsąjungomis pasirašė Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos (LNSS) šakos kolektyvinės sutarties priedą, kuriuo numatoma, kaip konkrečiai turi būti didinamos medikų algos. Šiuo sutarties priedu yra įvedamos atlyginimo „grindys“, tad visų mažiausiai uždirbančių sveikatos priežiūros specialistų atlyginimai kils ir nebegalės būti mažesni nei nustatyta priede. Atlyginimų fondas nuo gegužės 1 d. didėja 20 proc. arba 99.5 mln. Eurų.
 

Pagalba skausmą kenčiančiam žmogui – prasminga, kilni ir atsakinga misija

2018-05-04
Kaunietė docentė Irena Marchertienė buvo viena iš aktyviausių skausmo medicinos judėjimo Lietuvoje pradininkių. Po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo ji tapo pirmąja Anesteziologijos klinikos vadove tuometėje Kauno medicinos akademijoje. Šiandien docentė mielai dalijasi prisiminimais bei potyriais, susijusiais su skausmo medicinos vystymusi Lietuvoje...
 

Statinų skyrimo aspektai 2017 m. EKD ŪMI su ST segmento pakilimu diagnostikos ir gydymo gairėse

2018-05-03
Statinų terapijos (ST) nauda antrinei širdies ir kraujagyslių ligų ir jų komplikacijų prevencijai patikimai įrodyta daugeliu mokslinių tyrimų. Taip pat įrodytas ankstyvo ir intensyvaus gydymo statinais efektyvumas esant ūminės išemijos sindromams (ŪIS).
 

Apdovanoti labiausiai nusipelnę medikai

2018-05-03
Vilniaus rotušėje vyko tradicinis Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) organizuojamas renginys, skirtas pagerbti ir padėkoti labiausiai nusipelniusiems medikams – gydytojams, slaugytojams ir sveikatos apsaugos darbuotojams. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga garbės ženklais apdovanojo Nusipelniusio Lietuvos gydytojo, Nusipelniusio Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojo, Nusipelniusio Lietuvos slaugytojo garbės vardus suteikė 35 medicinos specialistams.
 

Brangių medicinos priemonių - daugiau negu reikia!

2018-05-03
Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Akreditavimo tarnyba) valdo nacionalinius duomenis apie brangių medicinos priemonių kiekį, technines savybes, išlaidas, naudojimo intensyvumą bei pasiskirstymą Lietuvoje. Brangios medicinos priemonės – tai pozitronų emisijos tomografai, linijiniai greitintuvai, magnetinio rezonanso tomografai, angiografai, kompiuteriniai tomografai, gama kameros, mamografai, diagnostiniai rentgeno ir diagnostiniai ultragarsiniai prietaisai, kurių įsigijimo kaina viršija 28 962 eurus ir su kuriomis teikiamos asmens sveikatos priežiūros paslaugos visiškai ar iš dalies apmokamos iš PSDF biudžeto lėšų.
 

Kasos fermentų terapija: veiksmingo gydymo principai

2018-05-03
Pakaitinė kasos fermentų terapija (PFT) yra bazinis virškinimo sutrikimų, atsiradusių dėl kasos nepakankamumo, gydymas. Klinikiniai tyrimai ir kasdienė medicinos praktika rodo, kad PFT yra saugi ir retai sukelia nepageidaujamų šalutinių poveikių. PFT efektyviai mažina steatorėją ir kitus riebalų malabsorbcijos simptomus – pilvo diskomfortą, pilnumo jausmą pavalgius, pūtimą, dispepsiją.
 

Kaune įspūdingai pradedama Europos širdies nepakankamumo renginių savaitė

2018-05-02
Širdies nepakankamumas – didelė sveikatos problema visoje Europos Sąjungoje, kurioje ši liga diagnozuota apie 15 mln. žmonių. Tai liga, kai širdis nepajėgia tinkamai prisipildyti krauju ir tinkamai jo išstumti. Pusė susirgusiųjų po diagnozės nustatymo miršta per pirmuosius penkerius metus, o dešimt metų po diagnozės nustatymo išgyvena ketvirtadalis žmonių.
 

Terapinė hipotermija

2018-05-02
Širdies sustojimas yra viena dažniausiai pasitaikančių mirčių išsivysčiusiose šalyse ir pagrindinė priežastis Europoje ir JAV. Amerikoje kasmet sustojus širdžiai miršta daugiau nei 750 tūkst. žmonių. Pastaraisiais metais vis dažniau pavyksta atkurti kraujotaką, kadangi medicinos personalas ir visuomenė tobulina gaivinimo įgūdžius (CPR) ir profesionalią medicinos pagalbą. Tačiau išgyvenamumas po širdies sustojimo yra mažas – tik 6–2 proc. Yra nemaža tikimybė, kad didelė dalis atgaivintų pacientų turės neurologinį deficitą. Įprasti reanimacijos būdai nėra efektyvūs. Yra įrodymų, kad terapinė hipotermija gali pagerinti neurologinius rezultatus. Nuo 2010 metų terapinė hipotermija pagal Amerikos širdies asociacijos gaires yra vienintelis būdas pagerinti neurologinį rezultatą po gaivinimo.Tie patys įrodymai pateikti 2010, 2015 metų Europos gaivinimo tarybos gairėse, Europos kardiologų draugijos miokardo infarkto su ST segmento pakilimu 2012 ir 2017 metų gydymo gairėse kaip I klasės B įrodymų lygio indikacija.
 

Miokardo infarktas nesant obstrukcijos vainikinėse arterijose

2018-05-02
Maždaug 1 iš 10 pacientų, susirgusių ūminiu miokardo infarktu (MI), arba 5–14 proc., įvairių šaltinių duomenimis [1, 2, 3, 4], angiografijos metu nenustatoma vainikinių arterijų (VA) obstrukcijos. Toks miokardo infarktas be obstrukcijos vainikinėse arterijose (MINOVA) dažniau pasitaiko jauno amžiaus (vid. ~ 55 metų) moteriškos lyties asmenims. Nustatyta, jog šie 2 požymiai yra nepriklausomi MINOVA predisponuojantys veiksniai.
 

Užkirto kelią nesaugių medicinos priemonių patekimui į Lietuvą

2018-05-02
Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (Akreditavimo tarnyba) bendradarbiauja su teritorinių muitinių postais, kurie šiais metais pateikė 20 pranešimų apie įvežamas į Lietuvos Respublikos teritoriją galimai reikalavimų neatitinkančias medicinos priemones. Po atliktų patikrinimų paaiškėjo, kad daugiau nei pusė šių pranešimų pasitvirtino, medicinos priemonės išties neatitiko joms taikomų reikalavimų, todėl patekti į rinką buvo neleista apie 50 000 vienetų nesaugių medicinos priemonių.
 

Miokardo infarkto diagnostikos ypatumai

2018-05-02
Sergamumas išemine širdies liga (IŠL) nemažėja, ji išlieka viena dažniausių mirties priežasčių pasaulyje, lemianti beveik 1,8 mln. mirčių, arba 20 proc. visų mirčių Europoje. IŠL kliniškai pasireiškia kaip stabilioji krūtinės angina arba ūminės išemijos sindromai, kurie skiriami į: 1) ūminį miokardo infarktą su ST segmento pakilimu elektrokardiogramoje (EKG) (išliekančiu ilgiau kaip 20 min.), kuris atspindi ūminę, visišką vainikinių arterijų (VA) okliuziją; pagrindinis šių pacientų gydymo tikslas – neatidėliotina reperfuzija, atliekant pirminę angioplastiką ar fibrinolizę; ir 2) ūminės išemijos sindromus be ST segmento pakilimo (ŪISBSTP), kai EKG stebima ST segmento ir T bangos pakitimai, ir dažniausiai vainikinės arterijos nėra visiškai okliuduotos, bet reikšmingai susiaurėjusio spindžio; pagrindinis šių pacientų tyrimų ir gydymų tikslas – įvertinti ŪIS riziką, kuri siejama su VA pažaidos sunkumu, siekiant nustatyti didelės rizikos pacientus, kuriems tikslinga ankstyva invazinė strategija.
 

Susitiko dvynių šeimos ir gydytojai, padėję jiems išvysti pasaulį

2018-04-30
„Dažnai pagalvojame: mes jums esame tikriausiai paprasti pacientai, bet jūs mums esate tikri angelai“, – 9-nerių mėnesių dvynukių mama Viktorija sveikinosi su iš Švedijos atvykusių gydytojų komanda, kuri padeda Lietuvos moterims su gana reta dvynių transfuzijos diagnoze išnešioti ir sėkmingai pagimdyti mažylius. Stokholmo Karališkojo instituto Vaisiaus medicinos centro komanda lankėsi Kauno klinikose, dalijosi patirtimi su kolegomis ir pasidžiaugė iki šiol labai vaisingu bendradarbiavimu. Nuo 2013 metų šiame centre atlikus reikiamas procedūras buvo pagelbėti jau 4 šeimų vaikai.
 

Sveikatos išteklių lobynas: ar mokame juo naudotis?

2018-04-30
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) sveikatą apibrėžia kaip visiškos fizinės, protinės ir socialinės gerovės būseną. Iš tiesų sveikatos ugdymas yra jos stiprinimo pagrindas. Pastaruoju metu vis daugiau dėmesio skiriama sveikam gyvenimo būdui ir visoms iš to išplaukiančioms pasekmėms. Kiek iš tiesų šiandien yra svarbu kalbėti ir nuolat priminti visuomenei apie sveikatą stiprinančią sąmoningą elgseną, kokie pagrindiniai veiksniai, lemiantys žmogaus sveikatos būklę ir bendrą savijautą, yra neatsiejami nuo kasdienių ritualų? Kiek veiksminga rinktis tokį gyvenimo būdą, kad jis garantuotų ilgą ir sveiką gyvenimą?.. Šiais aktualiais klausimais kalbamės su Europos Komisijos nariu dr. Vyteniu Andriukaičiu, kuris yra tiesiogiai atsakingas už modernią, supaprastintą ir efektyviai įgyvendinamą ES maisto saugos politiką...
 

Seimas svarsto gimdymų namuose klausimą

2018-04-30
Parlamentarai po pateikimo pritarė ir pradeda svarstyti sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos siūlymą įteisinti gimdymus namuose, tuo tikslu suteikti slaugytojams ir akušeriams daugiau funkcijų bei atsakomybės, kad jie galėtų priimti gimdymus namuose, kai nėra grėsmės nei gimdyvės, nei naujagimio sveikatai. Iki šiol ši sritis nebuvo aiškiai reglamentuota ir norintieji vaikelio susilaukti namuose skatindavo „neteisėtą veiklą“.
 

Balandžio 27 - oji - Medicinos darbuotojų diena. Sveikiname!

2018-04-27
Mieli medicinos darbuotojai! Su Jūsų profesine švente! Ačiū, kad esate, ačiū, kad rūpinatės mūsų sveikata, ačiū, kad suteikiate Viltį!
 

Miokardo infarkto ištiktų pacientų tęstinis gydymas

2018-04-27
Miokardo infarktas (MI) išlieka viena svarbiausių ligų, nepaisant ilgalaikio gydymo pagerėjimo ir mažėjančio mirštamumo nuo išeminės širdies ligos (IŠL). Europos kardiologų draugija (EKD) svarbų dėmesį skiria ne tik stebėjimui ir gydymui ūminiu laikotarpiu, bet ir tolesnei pacientų priežiūrai po įvykusio MI. Gyvenimo būdo keitimas ir rizikos veiksnių kontrolė yra labai svarbūs, siekiant optimalių gydymo rezultatų. Metimas rūkyti, optimalaus kraujospūdžio palaikymas, tinkama mityba, kūno masės kontrolė ir fizinio aktyvumo skatinimas yra pagrindiniai gyvenimo būdo keitimo aspektai. Gydymo stacionare metu nėra pakankamai laiko aptarti su pacientu antrinės prevencijos rekomendacijas, todėl reikalingas glaudus kardiologų bendradarbiavimas su šeimos gydytojais, reabilitologais, farmacininkais, dietologais, slaugytojomis. Gyvenimo būdo įpročiai greitai nesikeičia, todėl ilgalaikis stebėjimas, priminimas, mokymas gali būti labai naudingi.
 

Siūlo, kaip palengvinti nedarbingumo suteikimo tvarką

2018-04-27
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), pristačiusi siūlymą, kaip būtų galima sumažinti eiles pas šeimos gydytojus ir supaprastinti nedarbingumo suteikimo tvarką, artimiausiu metu šiuos klausimus aptars su verslo atstovais, kurie atstovauja darbdavių interesus, darbuotojus atstovaujančiomis organizacijomis, bei atsakingomis institucijomis – Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM), Valstybine darbo inspekcija (VDI), Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba (Sodra).
 

Kauno klinikose identiškoms dvynėms grąžinta klausa

2018-04-26
Nuo gimimo dvynės Gustė ir Smiltė negalėjo išgirsti mamos bei tėčio balso, nereaguodavo kreipiantis vardu, tačiau klausos stebuklą joms grąžino Kauno klinikų medikai, kurie balandžio 11 dieną dvynėms įdėjo klausos implantus. Kauno klinikose tokios operacijos nėra retos, tačiau operacija, kada klausa grąžinta identiškoms dvynėms, – pirmoji.
 

Pritarė siūlymui didinti PSD įmokas už žmones, draudžiamus valstybės

2018-04-26
Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) parengtai Vyriausybės išvadai, kurioje siūloma iš esmės pritarti Seimo nario Dariaus Kaminsko siūlymui padidinti privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmoką, mokamą už valstybės lėšomis draudžiamus žmones ir prilyginti ją įmokai, kurią moka savarankiškai mokantys PSD įmokas. Kitaip tariant, pritariama siūlymui suvienodinti įmokas socialinėms grupėms.
 

Neurologija nusipelnė didesnio dėmesio ir pripažinimo...

2018-04-26
Lietuvos medikų bendruomenei gerai žinomas pirmasis Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (tuomečio Kauno medicinos universiteto) Neurologijos klinikos vadovas, buvęs Lietuvos neurologų asociacijos prezidentas, Lietuvos skausmo draugijos įkūrėjas, keleto tarptautinių organizacijų narys doc. dr. Valius Pauza daugiau nei prieš dešimtmetį atsisveikino su buvusiomis pareigomis ir nelengvu neurologo darbu, tačiau iki šiol stebi kolegų veiklą, domisi jų visuomeniniu gyvenimu. Lietuvos skausmo draugijos 20-ečio proga paprašėme gerbiamo docento pasidalinti savo prisiminimais apie Skausmo draugijos veiklą bei išsakyti savo įžvalgas...
 

Medicinos prietaisų nuoma - jau greitai

2018-04-26
Gerėja paslaugų ir reikiamų priemonių prieinamumas pacientams. Žmonės, kurių sveikatos priežiūrai reikalingi brangūs medicinos prietaisai, galės juos išsinuomoti Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Ši naujovė ne tik palengvins pacientų finansinę naštą, bet ir leis sumažinti kai kurių ligoninių užimtumą, bus patogiau pacientams.
 

Prof. Vinso Janušonio knygos – darbas, mokslinė veikla ir hobis...

2018-04-25
2017-iesiems metams baigiantis Klaipėdos universitetinės ligoninės vyr. gydytojas, Klaipėdos universiteto tarybos ir senato narys, Nacionalinės sveikatos priežiūros įstaigų asociacijos prezidentas bei Sveikatos apsaugos ministerijos kolegijos narys prof. habil. dr. Vinsas Janušonis pateikė visuomenės vertinimui (su pakartotiniais leidimais) jau dešimtąją savo knygą. Anot autoriaus, nuolat besikeičiančiame, pilname iššūkių ir kataklizmų pasaulyje sveikatos priežiūra tampa vis reikalingesnė ir jai skiriamas vis didesnis dėmesys. Senstant visuomenei, augant sveikatos priežiūros kaštams, pacientų lūkesčiams, didėjant pacientų ir politikų spaudimui, sveikatos priežiūros organizacijų ir medikų veiklos laukas vis labiau ribojamas ir reguliuojamas. Didėja medikų atsakomybė, jų pažeidžiamumas. Todėl tokiame didėjančių reikalavimų ir nepakankamų galimybių kontekste sveikatos priežiūros organizacijų elgsena, jos modeliavimas tampa prioritetine veiklos kryptimi.
 

Naktinio darbo metu patirto miego trūkumo įtaka pusiausvyrai

2018-04-25
Nuovargis yra problema, nes paveikiamas saugumas darbe – mažėja budrumas, daugėja klaidų, didėja nelaimingų atsitikimų ir susižeidimų rizika. Visgi subjektyviai nuovargis gali būti nepakankamai įvertintas ar pervertintas, o kai kurie objektyviai nustatomi parametrai (EKG, EEG, AKS, rektalinė temperatūra ir t. t.) yra nepatogūs naudoti, sudėtingas rezultatų interpretavimas ir nepraktiškas pritaikymas. Įvairūs tyrimai kaip praktišką, neinvazinį, bet patikimą įrankį nuovargiui vertinti nurodo būtent interaktyviąją pusiausvyros ištyrimo sistemą, atliekamą Tetrax aparatu. Šia sistema VUL Santaros klinikų Ausų, nosies ir gerklės ligų centre įvertintas 21 gydytojo, dirbusio visą parą, stabilumas bei subjektyvi savijauta. Taip įsitikinta, kad naktinio darbo nulemtas nuovargis veikia kūno stabilumą ir didina kritimo riziką daugeliu atvejų.
 

Vienas Vyriausybės prioritetų - psichinės sveikatos stiprinimas

2018-04-24
Psichikos sveikatos stiprinimas – vienas iš šios Vyriausybės prioritetų, kuriems skiriamas ypatingas dėmesys. Ypač siekiant sumažinti savižudybių skaičių. Artimiausias numatytas žingsnis – ankstyvos savižudybių atpažinimo ir kompleksinės pagalbos suteikimo sistemos sukūrimas. Ji leis ne tik atpažinti žmogų, kuriam reikia pagalbos, bet ir nedelsiant bei kvalifikuotai ją suteikti. Be to, ši sistema užtikrins ne vienkartinę, o ilgalaikę paramą ir pagalbą nusižudyti ketinusiems žmonėms ir jų artimiesiems.
 

Vitaminas D ir jo poveikis neurodegeneracinių ligų vystymuisi

2018-04-24
Vitaminas D vaidina gyvybiškai svarbų vaidmenį kalcio ir fosfato rezorbcijos procesuose. Vitaminas D, patekęs į organizmą, yra biologiškai neveiklus, todėl, patekęs į kepenis, yra hidroksilinamas veikiant 25(OH)D-1 hidroksilazės ir verčiamas 25-hidroksivitaminu D. 25-hidroksivitaminas yra toliau hidroksilinamas, tik jau inkstuose, ir, veikiant 25-hidroksi-vitamino D 1-alfa-hidroksilazei, suformuojama biologiškai aktyvi vitamino D forma – 1,25-dihidroksi-vitaminas, kitaip vadinamas kalcitrioliu. Kalcitriolis skatina kalcio ir fosforo rezorbciją plonajame žarnyne ir palaiko pakankamą kalcio ir fosforo kiekį kraujyje, taip užtikrindamas normalią kaulų mineralizaciją ir apsaugą nuo hipokalcemijos.
 

Atlikta pirmoji belaidžio elektrokardiostimuliatoriaus implantacija

2018-04-23
Elektrokardiostimuliatorių istorija Lietuvoje prasidėjo jau 1960 metais, kuomet norint stimuliuoti bandančią sustoti širdį, medikai privalėdavo daryti atvirą pjūvį krūtinės ląstoje. Tačiau tobulėjančios technologijos, nuosekliai diegiami pažangūs gydymo metodai ir profesionalūs medikai kardiologijos srityje daro perversmą. Šiais metais balandžio 17 d. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje Kauno klinikose buvo atlikta pirmoji belaidžio elektrokardiostimuliatoriaus (EKS) implantacija Lietuvoje. „Medicinoje naujovės ir technologijos sparčiai žengia į priekį, o kartu su jomis – ir Kauno klinikų Kardiologijos klinikos gydytojų pasiekimai. Džiaugiuosi, kad medikai gali pasiūlyti pažangiausius gydymo metodus ir užtikrinti dar geresnę pacientų gyvenimo kokybę“, – kalbėjo Kardiologijos klinikos vadovas prof. habil. dr. Remigijus Žaliūnas.
 

Apie sveikatos sistemos reformos ir veiklos kryptis...

2018-04-23
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), siekdama gerinti mūsų šalies sveikatos sistemą, yra numačiusi pagrindines sveikatos sistemos reformos ir veiklos kryptis – didinti šeimos medicinos ir slaugos paslaugų prieinamumą, daugiau dėmesio skirti psichikos sveikatai, onkologinių ligų prevencijai bei gerinti ūmių infarktų ir insultų gydymą.
 

Nėščiųjų konferencijoje: ar gimdymas – lengvas iššūkis šeimai?

2018-04-23
Nenuostabu, kad kūdikio besilaukiančioms šeimoms, ypač artėjant gimdymui, kyla begalė pačių įvairiausių klausimų, dvejonių, neaiškumų: kaip elgtis per gimdymą, kad jis būtų kuo sklandesnis? Kaip geriausiai maitinti naujagimį? Kaip jį maudyti? Kuo rengti? Balandžio 26 dieną (ketvirtadienį) Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Akademijos šeimai organizuojama edukacinė konferencija nėščiosioms „Gimdymas – (ne)lengvas iššūkis šeimai“ – tai bandymas kurti abipusiu pasitikėjimu grįstus santykius, skatinti bendrą diskusiją, palaikyti dialogą tarp nėščiųjų ir medikų.
 

Efektyvus glikemiją mažinantis bei širdies ir kraujagyslių sistemą saugantis veikimas

2018-04-23
Cukrinis diabetas (CD) yra reikšmingas širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) rizikos veiksnys. Sergantieji CD tris kartus dažniau patiria miokardo infarktą, o rizika susirgti ŠKL jiems yra net iki 8 kartų didesnė nei nesergantiems šia liga. Mirtingumas dėl ŠKL (miokardo infarkto, smegenų kraujagyslių ligų, periferinių arterijų ligų ar stazinio širdies nepakankamumo) yra ženkliai didesnis sergant CD, lyginant su nesergančiais.
 

Sukčiai nusitaikė į diabetu sergančius ligonius

2018-04-23
Internete pastaruoju metu itin sparčiai plinta klaidinanti ir tikrovės neatitinkanti informacija apie produktą, kuris neva leidžia greitai ir efektyviai išsigydyti vieną sudėtingiausių enokrininės sistemos ligų - diabetą.
 

Vaikų maitinimas: nuo rugsėjo laukiama reikšmingų naujovių

2018-04-23
Nuo rugsėjo darželiuose, mokyklose, stovyklose ir socialinės globos įstaigose vaikai turės gauti sveikesnį ir kokybiškesnį maistą. Tai numatyta sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos patvirtintame naujame maitinimo organizavimo šiose įstaigose tvarkos apraše. Taip tikimasi užtikrinti sveikatai palankesnę vaikų mitybą, maisto saugą ir geriausią kokybę bei ugdyti sveikos mitybos įgūdžius. Be to, pirmą kartą aiškiai reglamentuojamas ir pačių mažiausių, vaikų iki 1 metų amžiaus, maitinimas lopšeliuose-darželiuose.
 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.