Lietuvos naujienos

Ilgametė gydytojų patirtis ir emocinė parama skatina sveikti greičiau

2017-11-23
Aukštas kraujospūdis – viena iš streso bei pervargimo pasekmių, su kuria susiduria daugelis žmonių. Dėl šios priežasties buvusi Kauno klinikų pacientė Rasa aukštą kraujospūdį laikė ilgalaikio pervargimo pasekme.
 

EK paskelbė ES šalių sveikatos sistemų apžvalgą

2017-11-23
Europos Komisija paskelbė ES ir atskirų ES valstybių narių sveikatos sistemos apžvalgas. Sveikatos būklės apžvalgos kiekvienoje šalyje parengtos bendradarbiaujant su Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija ir Europos sveikatos sistemų ir politikos stebėjimo centru. Jose apžvelgiama gyventojų sveikata ir svarbūs rizikos veiksniai, taip pat kiekvienos iš ES valstybių narių sveikatos sistemų efektyvumas bei galimybė naudotis paslaugomis.
 

Konferencija Alytaus apskrities medikams

2017-11-22
Lapkričio 16 dieną Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninėje vykusi konferencija „Vidaus ligų gydymo naujovės“ subūrė draugėn nemažą būrį ne tik šios gydymo įstaigos gydytojų ir slaugytojų, bet ir aplinkinių rajonų medikus bei slaugos specialistus. Anot svetingai dalyvius priėmusio šios ligoninės direktoriaus Artūro Vasiliausko, kiekviena nauja žinia ar patirties sklaida bei patarimai gerokai praturtina žinių bagažą ir yra naudingi kasdieniame darbe.
 

Atsparios antibiotikams bakterijos kelia pavojų kiekvienam

2017-11-22
Atsparios antibiotikams bakterijos, ypač vadinamiesiems paskutinės eilės antibiotikams, tokiems kaip karbapenemai ir kolistinas, kelia pavojų kiekvienam žmogui, - užsikrėtusiems jomis ligoniams dažniau nei įprastai išsivysto komplikacijos, kyla iki trijų kartų didesnė mirties nuo infekcijos grėsmė.
 

Kodėl antibiotikus galima vartoti tik paskyrus gydytojui

2017-11-22
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras primena, kad antibiotikai nėra vaistai, skirti gydyti virusines infekcines ligas, tokias kaip peršalimą ar gripą. Antibiotikai yra efektyvūs vaistai nuo bakterinių infekcijų. Tik gydytojas nustato ligą ir, kai būtina, skiria antibiotikų.
 

Šeimos gydytojo ir pediatro kasdienės aktualijos

2017-11-22
Pavasarį paminėjome 27-ąsias Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo metines. Tiek pat ir mūsų nepriklausomai sveikatos apsaugos sistemai su aštuoniolika ministrų, tūkstančiais įsakymų, nutarimų, pakeitimų. Visi stoją prie SAM vairo žadėjo ir tikėjo kažką reformuoti, pastatyti ar bent pakeisti.
 

Pusmetį pereinamuoju laikotarpiu vaistininkams nebus taikomos baudos

2017-11-22
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad bus taikomas pereinamasis pusmečio laikotarpis (iki kitų metų gegužės 1 d.), kurio metu vaistinėse apsilankę ir pažeidimų užfiksavę Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) slapti pirkėjai nebaus vaistininkų piniginėmis baudomis. Tokiais atvejais bus taikomi tik įspėjimai.
 

Paciento žinios – svarbiausias gydymo sėkmės veiksnys

2017-11-22
Cukriniu diabetu Lietuvoje ir pasaulyje kasmet suserga vis daugiau žmonių. 2014 metais pasaulyje dėl šios ligos kentėjo net 422 milijonai žmonių, Lietuvoje – apie 80 tūkst. gyventojų. Naujosios technologijos, moksliniai išradimai, medikamentai padeda kontroliuoti šią ligą, tačiau svarbiausias veiksnys, užtikrinantis gydymo sėkmę, – paciento turimos žinios ir elgsena.
 

Gydymo įstaigos jau gali pirkti vaistus pigiau

2017-11-22
Nuo šių metų lapkričio 1 dienos gydymo įstaigos turi teisę įsigyti registruotus vaistinius preparatus, paženklintus užsienio kalba. Tikimasi, kad ši naujovė leis gydymo įstaigoms įsigyti vaistus mažesnėmis kainomis ir užtikrins nenutrūkstamą tolygų tiekimą.
 

Nacionaliniame Kauno dramos teatre – premjera!

2017-11-21
Sunkų ir atsakingą darbą dirbantys sveikatos priežiūros specialistai turi nepamiršti pailsėti. Teatras – puiki vieta atgauti dvasines jėgas, atsipalaiduoti, pamiršti darbinius rūpesčius. Nacionalinis Kauno dramos teatras praneša, kad gruodžio 8, 9 ir 29 dienomis bus rodoma premjera - Gotthold Ephraim Lessing „Natanas Išmintingasis“ (režisierius Gintaras Varnas).
 

Po kepenų transplantacijos – sudėtingas, bet širdžiai mielas darbas...

2017-11-21
Būna, kad sunkios, klastingos ligos netikėtai pakerta jaunus, tvirtus, sveiką gyvenimo būdą pasirinkusius, aktyviai sportuojančius žmones. Taip atsitiko ir 42 metų palangiškiui Petrui Tarvydui, apie kurį – šis Nacionalinio transplantacijos biuro prie SAM pasakojimas. Jau beveik dešimtmetį vyras gyvena su transplantuotomis donoro kepenimis.
 

Koksaki virusinė infekcija

2017-11-21
Enterovirusai – tai grupė Picornaviridae šeimai priklausančių virusų. Enterovirusai gali sukelti plataus spektro ir sunkumo ligas ir simptomus žmonėms. Iš jų dažnai pasitaikančios klinikinės išraiškos – karščiavimas, galvos, gerklės ir raumenų skausmai, virškinamojo trakto veiklos sutrikimai, viršutinių kvėpavimo takų infekcija, akių junginės uždegimas, rankų-kojų-burnos liga ir kt. Dėl dažniausiai sukeliamų nesunkių simptomų enterovirusinės infekcijos paplitimas yra nepakankamai įvertinamas. Sunkesnės būklės ir ligos, kurias gali sukelti enterovirusai, yra aseptinis meningitas, encefalitas, miokarditas ir kt.
 

Lėtinė mieloleukemija: ar skiriame pacientui geriausią gydymą?

2017-11-21
Lėtinė mieloleukemija (LML) – tai hemopoetinės sistemos kamieninių ląstelių mieloproliferacinė liga. LML sergama palyginti retai. Kiekvienais metais nustatoma 1–1,5 naujų šios ligos atvejų 100 tūkst. gyventojų. LML sudaro 15–20 proc. visų suaugusiųjų leukemijų. Per pastaruosius 10 metų LML paplitimas (sergančiųjų LML žmonių skaičius) pasaulyje pastebimai didėja, tai siejama su veiksmingesniu gydymu ir todėl vis ilgėjančia sergančiųjų LML gyvenimo trukme, kuri jau artėja prie LML nesergančių to paties amžiaus asmenų gyvenimo trukmės. Dažniausiai LML suserga vidutinio amžiaus žmonės (apie 64 metus), retai – vaikai ar vyresnio amžiaus asmenys. LML natūrali biologinė raida praeina tris fazes, iš kurių lėtinė fazė trunka apie 5–7 metus, nors gali būti ir kitokios trukmės: nuo kelių mėnesių iki 20 metų. Net ir gydoma, LML akceleracijos fazės metu progresuoja, pereina į blastinę krizę, pasireiškiančia agresyvia ūmine leukemija.
 

2018 metų spalio 11 dieną - konferencija „Ankstyva trombozių diagnostika, prevencija ir gydymas“

2017-11-20
Ateinančių metų rudenį, spalio 11 dieną, artėjant Pasaulinei trombozių dienai, kuri minima spalio 13 - ąją, Lietuvos širdies asociacija rengia konferenciją „Ankstyva trombozių diagnostika, prevencija ir gydymas“. Šioje konferencijoje bus skaitomi pranešimai apie ankstyvąją trombozių diagnostiką, preveciją ir gydymą, širdies ir kraujagyslių ligas, homeostazę. Su preliminaria konferencijos programa galite susipažinti žemiau.
 

Kauno klinikose - pirmoji Baltijos šalyse operacija per pažastį

2017-11-20
Kaklas ir pažastis – atrodytų dvi mažai susijusios kūno dalys, tačiau Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų gydytojai įrodė, jog ryšys tarp jų gali būti. Ligoninės gydytojai, pritaikydami Pietų Korėjoje įgytą patirtį, pirma kartą Lietuvoje ir Baltijos šalyse atliko endoskopinę transaksilinę skydliaukės operaciją, atliekant pjūvį pažasties raukšlėje. Netradicinėje operacijoje dalyvavo Kauno klinikų hepatopankretobiliarinės ir endokrininės chirurgijos sektoriaus gydytojas dr. Albertas Daukša bei jo kolega gydytojas rezidentas Justas Birutis, kuris šios operacijos laukė visą savo rezidentūros laiką.
 

Po SAM derybų su medicinos profsąjungomis – trys pasiūlymai Vyriausybei

2017-11-17
Sveikatos apsaugos ministerijos ir medicinos darbuotojų profesinių sąjungų atstovų derybinėje grupėje buvo suformuluoti trys pasiūlymai, kaip didinti medicinos darbuotojų atlyginimus, kurie bus pateikti Vyriausybei.
 

Pradėta kompensuoti daugiau naujų vaistų nuo trombozės: ką reikia žinoti?

2017-11-17
Nuo lapkričio 2 dienos apdraustiems privalomuoju sveiktos draudimu Lietuvos gyventojams pradėjus kompensuoti tris inovatyvius geriamuosius antitrombozinius vaistus Apixabanum, Dabigatranum ir Rivaroxabanum, sulaukiama daug gyventojų klausimų dėl jų skyrimo tvarkos. Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) informuoja apie šių vaistų skyrimo ir kompensavimo sąlygas.
 

Gydytojai vadovai – už esminę sveikatos priežiūros sistemos pertvarką

2017-11-17
Aktyvėjant debatams dėl atlyginimų medikams didinimo, Lietuvos gydytojų vadovų sąjunga (LGVS) reiškia pritarimą neseniai susikūrusio Lietuvos medikų sąjūdžio (LMS) reikalavimams, kad nuo ateinančių metų pradžios visų sveikatos priežiūros sistemos darbuotojų atlyginimai būtų padidinti 30 proc., per artimiausius metus – 50 proc., o iki 2020 m. – iki vidutinio ES šalių atlyginimo.
 

SAM: teisininkai patys atstovaus teismuose

2017-11-16
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), siekdama užtikrinti efektyvų valstybės lėšų naudojimą ir kad sveikatos sistemoje dirbantys teisininkai patys, t.y. be trečiųjų šalių, atliktų visus reikalingus darbus, nustatė naują tvarką. Ši naujovė leis ne tik taupyti valstybės biudžeto lėšas, bet ir efektyviau išnaudoti vidinius žmogiškuosius teisinius resursus.
 

Ieškoma sutarimo tarp pacientų ir medikų lūkesčių

2017-11-16
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ir Seimo LVŽS frakcijos narė Asta Kubilienė įregistravo Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo Nr. XII-2538 pakeitimo projektą, kuriuo ieškoma sutarimo tarp pacientų ir medikų lūkesčių. Įstatymo pakeitimais siūloma atsisakyti baudų sveikatos priežiūros įstaigoms už veiklos rezultatus, nes tai būtų per didelė našta įstaigoms, kol nėra išspręstas adekvatus sveikatos sistemos finansavimo klausimas. Šiuo įstatymu sveikatos priežiūros įstaigos būtų tik skatinamos apmokant viršplanines pajamas prioriteto tvarka. Siekiant kuo kokybiškesnių paslaugų pacientui ir kuo efektyvesnės gydymo įstaigų veiklos, siūloma, atsisakius nuobaudų taikymo, nuo 2018 m. vykdyti tik įstaigų veiklos stebėseną ir rezultatus viešinti nuo 2019 m.
 

Skausmo įvertinimas vaikams

2017-11-15
Skausmas (dolor) yra nemalonus sensorinis ir emocinis pojūtis (algesia), susijęs su esamu arba galimu audinių pažeidimu. Skausmas yra tai, ką sako pacientas. Tai kompleksinis, subjektyvus, fenomenas, turintis keletą matmenų: intensyvumas, kokybė, eiga, asmeninis suvokimas. Visa tai yra unikalus kiekvieno individo patyrimas, todėl gali būti ištiriamas ir nustatomas tik netiesiogiai.
 

Neaiškios kilmės karščiavimas

2017-11-15
Karščiavimas yra viena dažniausių priežasčių, dėl kurios tėvai kreipiasi į gydytoją. Iš pradžių neaiškios kilmės suaugusiųjų karščiavimo terminu buvo apibrėžtas karščiavimas, kai temperatūra aukštesnė nei 38,3 °C, trunkantis ilgiau kaip tris savaites, nenustačius priežasties po paciento fizinio ištyrimo ir pirminių laboratorinių tyrimų arba po vienos savaitės tyrimo stacionare.
 

Seime diskutuota apie senėjančią visuomenę

2017-11-15
Lietuvos Respublikos Seime, Europos informacijos biure vykstančioje konferencijoje „Lietuva kylančios „sidabrinės bangos“ akivaizdoje. Katastrofa ar galimybė? Situacija. Sprendimai. Politika“ diskutuojama apie senėjančią visuomenę.
 

Karštiniai traukuliai

2017-11-14
Karštiniai (febriliniai) traukuliai (KT) – tai su karščiavimu susiję kūdikių ir mažų vaikų (nuo 6 mėn. iki 6 metų) priepuoliai nesant neuroinfekcijos arba kitos žinomos ūminės priežasties, taip pat jei vaikui anksčiau nėra buvę neprovokuotų epilepsijos priepuolių. Karštiniai trukuliai yra dažniausia vaikų traukulių rūšis nuo 6 mėn. iki šešerių metų amžiaus, pasitaiko apie 2–5 proc. visų vaikų. Traukuliai beveik visada toniniai-kloniniai ir generalizuoti, tik apie 5 proc. gali būti ne toniniai-kloniniai, pasireikšti be sąmonės sutrikimų, tik su akių nukrypimais, atonijos arba cianozės reiškiniais. Dažniausiai pirmasis KT priepuolis ištinka 14–24 mėn. amžiaus vaikus. 80–85 proc. KT pasireiškia vaikams iki trejų metų.
 

Kosulys – grėsmingos ligos simptomas

2017-11-14
Lapkričio 15 d. minima lėtinės obstrukcinės plaučių ligos (LOPL) diena. Europoje šia liga 40–69 metų amžiaus grupėje serga net 9 proc. visų gyventojų. Pastebima, jog 3 iš 1000 vyrų ir 1 iš 1000 moterų dėl šios ligos miršta kasmet. Plačiau LOPL gydymo būdus ir pasekmes pasakoja Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) Pulmonologijos skyriaus vedėjas Arvydas Valavičius.
 

Paskutinės eilės antibiotikai nebeveikia: kokie galimi sprendimo būdai?

2017-11-14
Atsparių bakterijų, ypač vadinamiesiems paskutinės eilės antibiotikams, atsiradimas ir plitimas kelia didelį nerimą ir grėsmę pacientų saugai. Antibiotikams atspariomis bakterijomis užsikrėtusiems žmonėms dažniau nei įprastai išsivysto komplikacijos ir net iki trijų kartų padidėja mirties nuo infekcijos grėsmė.
 

Cukrinis diabetas gydomas vis sėkmingiau

2017-11-14
Viena sparčiausiai plintančių ligų pasaulyje – cukrinis diabetas. Kasdien diagnozuojami tūkstančiai naujų diabeto atvejų. Anot endokrinologų, ji tarsi pandemija, savo kelyje pakertanti tiek jauną, tiek seną, visiškai neatsižvelgianti nei į žmogaus amžių, nei socialinį statusą. Lietuvoje diabetu serga maždaug 80 tūkst. žmonių. Tačiau gydytojų nuomone, dar yra bent pusė tiek, kuriems ši liga nediagnozuota.
 

Seminare - apie Europos Sąjungos dabartį bei ateities perspektyvas

2017-11-13
Lapkričio 10-11 dienomis Kaune vykęs tradicinis seminaras regioninei žiniasklaidai, kurį organizavo Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje, kaip įprastai, sulaukė didžiulio žurnalistų ir Lietuvos leidinių redaktorių susidomėjimo. Dvi dienas seminaro dalyviai su autoritetingais pranešėjais aktyviai diskutavo įvairiausiomis temomis – padedant Europos Sąjungos ateitimi, Rail Baltica projekto pristatymu ir nagrinėjimu, o baigiant medijų raštingumo – netikrų naujienų tematika ir multimedijų pasakojimų kūrimo subtilybėmis.
 

Nuo sepsio miršta 100 tūkst. nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių – kaip jiems padėti?

2017-11-11
Pasaulyje nuo sepsio kasmet miršta apie 100 tūkstančių nėščiųjų ir gimdyvių bei milijonas naujagimių. Didžiosios dalies šių mirčių galima būtų išvengti imantis prevencinių priemonių, laiku diagnozuojant sepsį bei nedelsiant pradedant gydymą. Kauno klinikos, užtikrindamos mokslo pažangą, prisijungė prie Pasaulio sveikatos organizacijos šiais metais vykdomo Pasaulinio nėščiųjų ir gimdyvių sepsio tyrimo. Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė gydytoja akušerė-ginekologė prof. Rūta Jolanta Nadišauskienė tapo Rytų Europos šalių ir centrinės Azijos, dalyvaujančių tyrime, koordinatore.
 

Vyrus ragina nemokamai tikrintis dėl prostatos vėžio

2017-11-10
Lapkričio mėnuo visame pasaulyje žinomas „Barzdoto lapkričio“ (arba „Movember“) vardu, kuomet vyrai yra skatinami pasitikrinti dėl prostatos vėžio. Prie šios iniciatyvos prisideda ir Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK), kviesdama Lietuvos vyrus susirūpinti savo sveikata ir sudalyvauti nemokamoje prostatos vėžio prevencinėje programoje.
 

Nuo kitų metų - išsamesnis akių tyrimas

2017-11-10
Nuo kitų metų nuspręsta įdiegti ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis apmokėti akių ligų gydytojo (oftalmologo) išplėstinę konsultaciją, kurios metu atliekamas optinės koherentinės tomografijos tyrimas.
 

Grėsmingą ligą išdavė dusulys ir padidėjęs kraujospūdis

2017-11-09
„Viskas prasidėjo prieš tris metus, kai pajaučiau, jog vis dažniau pritrūksta energijos, pasidarė sunkiau kvėpuoti. Pirmiausia įtariau širdies sutrikimus“, – pasakojimą pradeda Saulius.
 

Vyriausybei teiks siūlymą nuo gegužės atlyginimus didinti 20 proc.

2017-11-09
Po susitikimo su medikų profesinių sąjungų atstovais, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga Vyriausybei teiks siūlymą nuo kitų metų gegužės mėnesio visų sveikatos priežiūros specialistų darbo užmokestį padidinti ne mažiau kaip 20 procentų. Lietuvos gydytojų sąjungos prezidentas Liutauras Labanauskas teigia esąs patenkintas šiuo derybų rezultatais.
 

Hipercholesterolemijos gydymo svarba siekiant sumažinti ŠK ligų riziką

2017-11-09
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, 17,5 mln. žmonių kasmet pasaulyje miršta nuo širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL). Europoje per metus šios ligos sukelia daugiau nei 4 mln. mirčių. Suskirsčius šalis pagal ŠKL mirštamumo riziką, Lietuva patenka į didelės rizikos grupę. ŠKL profilaktika ir rizikos veiksnių pašalinimas gali net iki 80 proc. sumažinti ŠKL. ŠKL profilaktika turėtų būti vykdoma tiek bendroje populiacijoje, tiek asmenims, turintiems vidutinę ar didelę ŠKL riziką ar jau sergantiems ŠKL, propaguojant sveikos gyvensenos įpročius bei mažinant kitus ŠKL rizikos veiksnius. Vienas iš jų yra didelė mažo tankio lipoproteinų cholesterolio koncentracija kraujyje.
 

Endoskopinės chirurgijos naujienos – KUL mokslinėje praktinėje konferencijoje

2017-11-08
Lapkričio 10 d. Klaipėdos universitetinė ligoninė (KUL) ir Klaipėdos chirurgų draugija organizuoja mokslinę praktinę konferenciją „Endoskopinė chirurgija“, kurios metu chirurgai pristatys šios srities naujienas ir kalbės apie praktinio darbo atvejus endoskopinės chirurgijos srityje. Endoskopinė chirurgija Lietuvoje pagreitį įgavusi jau kurį laiką – endoskopinės operacijos gali būti atliekamos pacientams, turintiems polipų storojoje žarnoje, skrandyje ar stemplėje, organų kraujavimui stabdyti ir kitoms sveikatos problemoms spręsti.
 

Siūlo gyventojų eiles gydymo įstaigose mažinti paskatinimu

2017-11-08
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos (TS-LKD) nariai Ingrida Šimonytė ir Mykolas Majauskas įregistravo Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo pakeitimo ir papildymo straipsnius, kuriais siūlo ne baudimais, o skatinimu gydymo įstaigas motyvuoti mažinti pacientų patekimo pas gydytojus eiles.
 

Pritarimą organų donorystei išreiškė rekordiškai daug piliečių

2017-11-08
Spalį, kai Lietuvoje tradiciškai vyksta daug Europos ir pasaulinei organų donorystės dienai skirtų renginių, suaktyvėja ir gyventojai – jie internetu pasirašo daugiau pritarimų donorystei.
 

Lietuvoje vaikai bus skiepijami nuo meningokokinės infekcijos

2017-11-07
Sveikatos apsaugos ministerija informuoja, kad nuo kitų metų Lietuvoje planuojama pradėti skiepyti vaikus nuo meningokoko. Toks sprendimas priimtas siekiant apsaugoti vaikus nuo šios pavojingos ligos, kuria sergamumas Lietuvoje itin didelis.
 

Akreditavimo tarnyba apgina vartotojų teisėtus reikalavimus

2017-11-07
Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Akreditavimo tarnyba) yra atsakinga už į Lietuvos rinką teikiamų medicinos priemonių (prietaisų) (toliau – medicinos priemonės) saugą. Viena iš Akreditavimo tarnybos funkcijų – tai vartotojų skundų dėl nesaugių medicinos priemonių nagrinėjimas. Akreditavimo tarnyba, išnagrinėjusi pateiktus skundus, patenkino 60–70 proc. vartotojų teisėtų reikalavimų, tai yra jiems buvo grąžinti pinigai ar pakeisti gaminiai.
 

M. Majausko pranešimas: „Medikų atlyginimai turi didėti 400 eurų“

2017-11-06
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narys, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto narys Mykolas Majauskas kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą ir finansų ministrą Vilių Šapoką, primygtinai ragindamas peržiūrėti 2018 m. Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto rezervo dydį ir jo paskirstymo tvarką.
 

Doc. Loreta Kuzmienė – apie žurnalo leidybą ir atsakomybę

2017-11-06
Kaip jau rašėme, doc. dr. Loreta Kuzmienė žurnalo „Lietuvos oftalmologija“ rengimą ir leidybą iš kolegės redaktorės Jūratės Mildos Balčiūnienės perėmė 2005-ųjų metų gruodį. Pateikėme jai keletą klausimų.
 

Sinusito gydymas

2017-11-03
Sinusitas – tai ūminis ar lėtinis prienosinių ančių (sinusų) uždegimas. Pagal ligos trukmę ančių uždegimas gali būti ūminis (trunka trumpiau nei 1 mėnesį), poūmis (trukmė 1–3 mėnesiai) bei lėtinis (trunka ilgiau nei 3 mėnesius) [1.] Remiantis sinusų ertmėje rastu turiniu, ūminis sinusitas gali būti serozinis, kai ančius užpildo serozinis, vandeningas sekretas, bei pūlingas, kai sinusuose randama tiršti, tąsūs pūliai. Ūminis sinusitas gydomas vaistais, tačiau jam užsitęsus ar dažnai kartojantis ūminio sinusito epizodams gali prasidėti lėtinis ančių uždegimas, kurio gydymui gali prireikti chirurginės intervencijos. Todėl labai svarbu anksti pastebėti ir laiku gydyti ūminį sinusitą, kad išvengtume vėlesnių komplikacijų.
 

Gydytojos Angelės Starkienės prisiminimai apie terapeuto darbą Kauno klinikų poliklinikoje

2017-11-03
Baigusi Kauno medicinos institutą, 1968 metais buvau paskirta dirbti terapeute į Kauno klinikų (KK) konsultacinę polikliniką. 1968–1978 metais dirbau apylinkės terapeute, 1979–1982 metais – vyr. gydytojo pavaduotoja laikino nedarbingumo ekspertizės reikalams, 1986–2013 metais – terapeute konsultante. Per minėtą laikotarpį ne kartą keitėsi tiek ligoninės tiek poliklinikos pavadinimai, bet visais laikais žmonėms buvo žinomos „Kauno klinikos“ ir „Kauno klinikų poliklinika“.
 

Priklausomybės centrų reorganizacija įvykdyta!

2017-11-02
Nuo lapkričio 1 d. Lietuvoje veikę atskiri penki priklausomybės ligų centrai (PLC), pradeda darbą kaip bendras Respublikinis priklausomybės ligų centras. Įvykdyta reorganizacija padės užtikrinti kokybiškesnių, įvairesnių paslaugų teikimą asmenims, vartojantiems psichoaktyviąsias medžiagas, sumažinti laukimo eiles, sudaryti galimybę gauti reikiamas paslaugas ne tik didžiųjų miestų, bet ir atokesnių rajonų gyventojams. Galimybė perskirstyti tiek finansinius, tiek turimus žmogiškuosius resursus, koncentruojant bendrąsias funkcijas, padės Lietuvos gyventojams greičiau gauti reikiamas gydymo paslaugas.
 

Ligų prevencijos paradoksai: žino, bet nesitikrina

2017-11-02
Naujausiais visuomenės nuomonės tyrimo duomenimis, net 80 procentų nustatyto amžiaus žmonių žino, kad gali nemokamai dalyvauti prevencinėse programose, tačiau pasitikrina tik kas antras ar kas trečias (priklauso nuo prevencinės programos) apie tai žinančiųjų. Situacija paradoksali – juk, jei žmogus yra atsakingas už savo sveikatą ir žino apie galimybę nemokamai pasitikrinti sveikatą – jis neturėtų delsti, suprasdamas, kad tai ligos neatitolina, sako specialistai.
 

Veninės kraujotakos nepakankamumas ir jo gydymo būdai

2017-11-02
Lėtinis veninis nepakankamumas (LVN) – tai sindromas, kuris kyla dėl to, jog kraujui yra sudėtinga grįžti iš apatinių galūnių į širdį, todėl jis užsilieka kojų venose, sukelia sąstovį ir audinių edemą. Tai yra dažna ir aktuali problema, su kuria susiduria apie 10–20 proc. žmonių, iš kurių didžioji dalis – moterys. Pagal paplitimą ši liga yra viena dažniausių pasaulyje, tačiau neretai ji nėra laiku diagnozuojama ir nesulaukia reikiamo gydytojų bei pacientų dėmesio. Negydomas veninis nepakankamumas gali sukelti sunkių komplikacijų, todėl svarbu stengtis išvengti šios patologijos, o atsiradus pirmiesiems simptomams – skubiai pradėti gydymą.
 

Vakcina nuo gripo nėščiosioms: skiepytis, negalima delsti

2017-10-31
Neseniai dviejų vaikų mama tapusi Monika Mačiulienė džiaugiasi ant rankų sūpuodama sveiką mergaitę. Tačiau artima moters draugė, nėštumo metu susirgusi gripu, išgyveno neramų laiką. Laimei, komplikacijų tiek jaunai mamai, tiek mažyliui išvengti pavyko. Tačiau tokios istorijos ne visuomet baigiasi sėkmingai. Duomenys rodo, kad 2009-2010 metų gripo epidemijos metu Lietuvoje sirgusioms nėščiosioms sunki ligos forma buvo keturis kartus dažnesnė nei bendrai populiacijoje. Net iki 39 procentų visų atvejų stebėtas priešlaikinis gimdymas, 11 procentų atvejų neišvengta intrauterininės vaisiaus žūties, ir iki 7 procentų atvejų baigėsi naujagimio mirtimi.
 

Kviečia dalyvauti antikorupcinių iniciatyvų atrankoje

2017-10-31
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) Tarptautinės antikorupcijos dienos proga organizuoja antikorupcinių iniciatyvų atranką. Paraiškas kviečiamos teikti valstybės ir savivaldybės įstaigos, įmonės, organizacijos, privačios sveikatos priežiūros įstaigos, taip pat draugijos, asociacijos bei kitos organizacijos, atstovaujančios pacientų bei medikų bendruomenės interesus, vaistinių preparatų rinkodaros teisės turėtojai, studentų organizacijos, kiti juridiniai ir fiziniai asmenys, 2017 m. įgyvendinę ar teikiantys pasiūlymus dėl antikorupcinių iniciatyvų sveikatos sektoriuje įgyvendinimo ateityje.
 

Pradeda formuoti aukštų specialistų rezervą

2017-10-31
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) skelbia viešą atranką, kurios metu kviečia aukštą kvalifikaciją ir didelę profesinę patirtį turinčius specialistus teikti savo kandidatūras. Taip pradedamas formuoti vadinamasis aukštos kvalifikacijos specialistų rezervas, kuriame esantys pretendentai būtų pasitelkiami atsakingiems darbams, kai susiklosto tokios situacijos, kuomet SAM pavaldžios įstaigos netenka nuolatinių vadovų. Pavyzdžiui, teismui priėmus sprendimą juos nušalinti iš užimamų pareigų.
 

Kur kreiptis nemokamos emocinės pagalbos?

2017-10-31
Privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti pacientai turi galimybę atskirai pasirinkti ne tik šeimos gydytojo paslaugas teikiančią įstaigą, bet ir psichikos sveikatos centrą, sudariusį sutartį su teritorine ligonių kasa (TLK). Tad žmonėms, kuriems reikalinga emocinė pagalba, jos reikėtų ieškoti ne tik telefonu, internetu, bet ir atvykus pas psichikos sveikatos specialistus.
 

Moderniausia vėžio diagnostika taikoma bene rečiausiai Europoje

2017-10-31
Nors, Higienos instituto duomenimis, vėžys Lietuvoje diagnozuojamas vis dažniau, anksti aptikta liga gali būti išgydoma. Onkologinių ligų diagnostika šiandien jau neatsiejama nuo naujausio pozitronų emisinės tomografijos (PET) tyrimo. Dėka PET, taikant kartu su kompiuterine tomografija (KT), ligos diagnozė yra ypač tiksli, o gydymas – daug efektyvesnis.
 

VLK: į šeimos gydytoją kreipiasi vis dažniau

2017-10-31
Lietuvos gyventojų vizitai pas savo šeimos gydytojus dažnėja kasmet. Valstybinės ligonių kasos (VLK) duomenimis, per devynis šių metų mėnesius apsilankymų skaičius pas šeimos gydytojus siekė 8,8 mln. – tai beveik 330 tūkst. apsilankymų daugiau nei per tą patį laikotarpį pernai ir beveik 600 tūkst. daugiau nei užpernai. Tolygiai kasmet didėja ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšų dalis, skiriama gydymo įstaigoms apmokėti už šeimos gydytojų darbą.
 

Pritarė patobulintam Biomedicininių tyrimų etikos įstatymo projektui

2017-10-31
Sveikatos reikalų komitetas spalio 25 d. posėdyje svarstė Biomedicininių tyrimų etikos įstatymo projektą (Nr. XIIIP-1071) (toliau – BTEĮ projektas) ir jį lydinčius Sveikatos sistemos įstatymo projektą (Nr. XIIIP-1072) ir Farmacijos įstatymo projektą (Nr. XIIIP-1073).
 

Prasideda sutarčių pasirašymas su VSSF konkurso laimėtojais

2017-10-31
Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakymu patvirtintas Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo (VVSSF) tarybos sprendimas dėl šio fondo lėšų projektams paskirstymo. Iki lapkričio 27 d. bus sudaromos sutartys su laimėtojais, o jas pasirašius – prasidės projektų įgyvendinimas. Tad konkurso laimėtojai, siekiantys projektines veiklas pradėti kuo greičiau raginami nedelsiant susisiekti su fondo administravimo grupe el. paštu fondas@sam.lt arba tel. 8 5260 4716; 8 5266 1431.
 

Antrosios kartos antihistamininiai vaistai. Poveikio ypatumai: kada ir kaip?

2017-10-31
Antihistamininiai vaistai yra vieni dažniausiai klinikinėje praktikoje vartojamų vaistų. Dauguma jų yra palyginti gerai toleruojami, tačiau tik naujųjų, vadinamųjų antrosios kartos, antihistamininių vaistų, saugumas išsamiai tyrinėtas ir įvertintas. Antihistamininiai vaistai nėra vienodi ar ekvivalentiški, todėl vieni ar kiti gali būti tinkamesni ar vengtini kai kuriems pacientams.
 

Išleistas naujas „Lietuvos gydytojo žurnalas“

2017-10-31
Jau turbūt skaitėte socialiniuose tinkluose – išleistas naujas „Lietuvos gydytojo žurnalas“. Šiame numeryje – išsamus interviu su sveikatos apsaugos viceministre Kristina Garuoliene apie naująjį Kompensuojamųjų vaistų kainyną, pokyčių jame reikalingumą, prasmę ir esmę; kita publikacija – interviu su Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininku Artūru Černiausku apie naująjį Darbo kodeksą ir tai, kaip naujasis įstatymas palietė medikų darbo ir poilsio režimą.
 

Šiuolaikinis daugiadalykis požiūris į cukrinio diabeto gydymą

2017-10-31
Naujausiais duomenimis, pasaulyje cukriniu diabetu (CD) serga daugiau nei 415 mln. žmonių, iš jų >190 mln. – dar nediagnozuotu CD. Ši liga jiems bus nustatyta, kada nors vėliau, jau išsivysčius komplikacijoms, kai gydymas būna mažiau veiksmingas, o baigtys – nebe tokios palankios. CD visame pasaulyje sparčiai dažnėja. Prognozuojama, kad išlikus dabartinėms sergamumo didėjimo tendencijoms, apie 2040 m. CD sergančių žmonių skaičius pasaulyje išaugs iki 642 mln. ar netgi daugiau.
 

Kaip išvaikyti rudeninę depresiją? Paskaitykite ir sužinosite!

2017-10-30
Ruduo - nesibaigiančių darganų, lietaus ir vėjų metas. Kai už lango niūru ir drėgna, ne linksmesnės nuotaikos sukiojasi ir dažno iš mūsų galvose. Kaip nepasiduoti rudeninei depresijai? Kauno miesto kamerinis teatras turi puikių idėjų - rudeninę depresiją kviečia vaikyti lankantis spektakliuose ir pristato repertuarą pagal kiekvieno skonį. Tik rinkitės! Ir dalinkitės žinia apie lapkričio mėnesio spektaklius su kitais (informacija - prisegtuke).
 

Artėja tamsusis metų laikas: stiprinkime organizmą ir ieškokime šviesos

2017-10-27
Visai netrukus atšauksime vasaros laiką, paskutinį spalio sekmadienį pasukdami laikrodžių rodykles viena valanda atgal. Dienos tampa vis trumpesnės, Lietuvoje įsigali tamsusis metų laikmetis. Deja, sulig juo prasideda ir ligų sezonas, padažnėja ir smulkių negalavimų bei nuotaikos svyravimų. Kaip sušvelninti negatyvias pasekmes, pasakoja vienintelės Lietuvoje tik fitoterapinius produktus gaminančios bendrovės „Innovative Pharma Baltics“ (IPB) specialistė Gabrielė Balčiūnaitė.
 

Nuo pneumokokinės infekcijos nemokamai skiepys daugiau žmonių

2017-10-23
Nuo pneumokokinės infekcijos nemokamai galės skiepytis ir asmenys, sergantys lėtine obstrukcine plaučių liga. Ligi šiol jie nebuvo įtraukti į nemokamai nuo pneumokokinės infekcijos skiepijamų asmenų rizikos grupes.
 

VLK informacija apie PSDF lėšomis apmokamą reabilitaciją

2017-10-19
Ne vienas mūsų skaitytojas teiravosi, kokios galimybės šiandien gauti nemokamą ar iš dalies mokamą sanatorinį gydymą - kokiais atvejais jis skiriamas, ar skiriamas vaikams, ir panašiai. Šiuos klausimus peradresavome VLK ir netrukus gavome išsamų atsakymą. Štai jis.
 

Artroskopinės operacijos – ortopedijos dabartis ir ateitis

2017-10-18
Klaipėdos universitetinėje ligoninėje (KUL) vyko kasmetiniai kelio ir peties artroskopijos kursai, į kuriuos susirinko per 200 šios srities specialistų – gydytojų ortopedų-traumatologų. Mažai invazinės artroskopinės operacijos tampa vis populiaresnės Lietuvoje. Jos atliekamos, kai reikia šalinti įvairius kelio, peties, riešo, čiurnos ar klubo sąnario pažeidimus. Apie naujausias tendencijas šioje srityje kalbamės su KUL Traumatologijos departamento Sporto traumų sektoriaus vedėju bei Lietuvos artroskopijos ir sporto traumatologijos asociacijos (LASTA) prezidentu Marku Fiodorovu. Jis kasmet stažuojasi pasaulinio lygio mokymuose, skirtuose praktiškai tobulinti artroskopijos operacijų įgūdžius, kur skaito pranešimus ir moderuoja mokslines diskusijas.
 

Lietuvoje – dėkingumo renginiai gyviesiems donorams, mirusių donorų artimiesiems ir medikams

2017-10-18
Organų donorai ir jų artimieji verti didžiausios pagarbos ir amžino dėkingumo. Todėl spalį, kai minima Europos ir Pasaulinė organų donorystės diena, visoje Lietuvoje netrūksta įvairių renginių, skirtų prisiminti organų donorus ir padėkoti jų artimiesiems už kilnų apsisprendimą padovanoti mirusiųjų organus donorystei kitų gyvybei gelbėti. Stengiamasi pagerbti ir įvairių sričių medikus, kurie dirba itin atsakingoje – organų donorystės ir transplantacijos – srityje.
 

Dirglių gerklų sindromas

2017-10-18
Straipsnyje detaliai nagrinėjami suaugusių asmenų dirglių gerklų sindromo terminai, patogenezė ir priežastys, aprašoma dirglių gerklų sindromo diagnostika atsižvelgiant į anamnezę, simptomus ir laringoskopijos požymius. Straipsniu supažindinama su šiuolaikiniais dirglių gerklų sindromo gydymo principais paremtais ligos pripažinimu, balso terapija, psichoterapija ir elgesio terapija bei gydymu neuromoduliatoriais. Aprašoma balso higienos ir hidratacijos nauda.
 

Japonijoje aptarti sveikatos sistemų iššūkiai

2017-10-18
Spalio 8-14 dienomis Sveikatos aspaugos ministro Aurelijaus Verygos vadovaujama delegacija su darbo vizitu lankėsi Japonijoje. Vizito metu sveikatos apsaugos ministras susitiko su Japonijos sveikatos, darbo ir gerovės viceministre Mizuho Onuma. Susitikimo metu buvo aptarti bendri iššūkiai sveikatos sistemoms, bendradarbiavimas retų ir nediagnozuotų ligų srityje bei visuomenės sveikatos klausimai. Viceministrė domėjosi ir Lietuvos pasiekimais alkoholio ir tabako kontrolės srityse. Viceministrė kartu su Japonijos delegacija buvo pakviesta apsilankyti Lietuvoje 2018 m. rugsėjo 26-27 d. vyksiančioje Life Science Baltics konferencijoje.
 

Krūtinės angina: lengvesnė ligos eiga ir aukštesnė gyvenimo kokybė

2017-10-17
Lėtinė krūtinės angina (KA) yra viena tų ligų, kurios reikšmingai neigiamai paveikia paciento gyvenimo kokybę. Amerikos kardiologų draugija ir Amerikos širdies asociacija pabrėžia, kad svarbiausi KA gydymo tikslai – atkurti ir palaikyti reikiamo lygio paciento kasdienį aktyvumą, funkcinį pajėgumą ir gyvenimo kokybę, siekti maksimalaus išgyvenamumo ir visiškai (arba beveik visiškai) eliminuoti KA simptomus, sugrąžinti pacientui normalų aktyvumą.
 

Kavos pertraukos keičiamos sveikuoliškais atokvėpiais, bet vakare...

2017-10-17
Dešimt procentų įmonių, organizuojančių konferencijas, į jų programas jau įtraukia bent kelis sveikatinimo elementus – pertraukas be kavos, trumpas mankštas, kineziterapeuto konsultacijas. Tokia statistika buvo paskelbta Kaune, viešbutyje HOF vykusiuose verslo pusryčiuose, į kuriuos susirinko su neįprastais darbuotojų motyvavimo metodais susipažinti panorę įmonių vadovai.
 

Mitybos terapija insultu sergantiems pacientams

2017-10-17
Pacientams, sergantiems ūminiu insultu, pakankamos mitybos užtikrinimas yra aktuali, tačiau vis dar nepakankamai įvertinama užduotis. Ūmaus insulto ištikto paciento gydymo ir reabilitacijos laikotarpiu iškyla nemažai su mityba susijusių problemų. Nuo jų tinkamo įvertinimo ir maitinimo parinkimo priklauso tolesni sveikimo procesai. Sergančių insultu pacientų mityba pamažu blogėja tiek dėl ūmios ligos metu padidėjusių kūno poreikių, tiek dėl pasikeitusios ligonio neurologinės būklės.
 

Širdies ligų potvynis neslūgsta…

2017-10-17
Širdies ir kraujagyslių ligos išlieka dažniausia žmonių sergamumo, neįgalumo ir mirčių priežastimi pasaulyje. Lietuvoje situacija itin įtempta, nes sergamumas šiomis ligomis yra vienas didžiausių Europoje. Šių ligų atsiradimą skatinantys rizikos veiksniai intensyviai tyrinėjami ir jau nemažai žinoma apie juos, tačiau daugelis su šiomis ligomis susijusių dalykų, patogenezinių mechanizmų vis dar nėra iki galo aiškūs. Įrodytos širdies ir kraujagyslių sistemos pažeidimų sąsajos su padidėjusiu kraujospūdžiu, cukriniu diabetu, lipidų, mineralinių druskų, kai kurių kitų medžiagų apykaitos, hemostazės sutrikimais. Nustatyta, kad polinkis sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis gali būti daugiau ar mažiau genetiškai determinuotas, bet dažniau jis provokuojamas nesveikos mitybos, žalingų įpročių, ilgalaikio streso.
 

Skausmo gydymas sergant endometrioze

2017-10-17
Endometriozė – tai liga, kuria sergant į gimdos gleivinę panašus audinys veši už gimdos ribų, sukeldamas lėtinę uždegimo reakciją. Dažniausiai pažeidžiami mažojo dubens organai ir pilvaplėvė, rečiau nustatoma kitos lokalizacijos endometriozė (pvz., plaučių). Tai reprodukcinio amžiaus moterų liga. Manoma, kad ja serga 2–10 proc. bendros moterų populiacijos ir iki 50 proc. nevaisingų moterų.
 

ES lėšų investavimas sveikatos sistemoje

2017-10-17
Per šiuos metus Europos Sąjungos fondų lėšų, skirtų įvairiems sveikatos apsaugos sistemos projektams, panaudojimas, palyginti su trejais praėjusiais metais iš 2014–2020 metų finansavimo laikotarpio, padvigubėjo. Per 9 šių metų mėnesius projektams įgyvendinti išmokėta 2,9 mln. eurų, tuo tarpu 2014-2016 metais išmokėta 1,65 mln. eurų.
 

SAM: apie korupciją sveikatos sistemoje

2017-10-17
Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) užsakymu „Spinter tyrimų“ atliktas visuomenės nuomonės tyrimas parodė, kad žmonių, atsidėkojančių gydytojams dovanomis ar pinigais, lyginant su praėjusiais metais, sumažėjo 5 procentais. Tačiau smulkiosios korupcijos apraiškos pasireiškia vis dar itin dažnai, žmonėms trūksta žinių korupcijos prevencijos srityje.
 

Nelaimingi paaugliai Lietuvoje

2017-10-16
Per pastaruosius dešimt metų nelaimingų paauglių skaičius Lietuvoje reikšmingai sumažėjo: dabar jų dalis siekia 8 proc. tarp berniukų ir 15 proc. tarp mergaičių. Dažniau nelaimingi jaučiasi vyresnio amžiaus paaugliai.
 

Žvakučių akcija 1521 organų donorui pagerbti – tarp jų ir Justinai

2017-10-16
Spalio 20 dieną, penktadienį, jau ketvirtus metus iš eilės Lietuvoje surengta žvakučių akcija, skirta spalio mėnesį Pasaulinei ir Europos organų donorystės dienai paminėti bei pagerbti organų donorus. Akciją organizavo Lietuvos Asociacija „Gyvastis“. Jau bene tradicija tapusi akcija vyko net 11-oje Lietuvos miestų, kuriuose susirinkę žmonės uždegė žvakutes, išreikšdami pagarbą donorams už dovanotą gyvenimą ir tyliai pasimelsdami už tuos, kurių jau nebėra, bet kurių dėka gali gyventi pilnavertį gyvenimą.
 

SAM: kompensuos daugiau inovatyvių vaistų

2017-10-16
Nuo lapkričio 2 dienos į Kompensuojamųjų vaistų Kainyną bus įtraukti nauji antitromboziniai vaistai Apixabanum, Dabigatranum ir Rivaroxabanum, kurių iki šiol mūsų kraštiečiai dažniausiai vykdavo įsigyti į kaimyninę Lenkiją. Šie vaistai skirti prieširdžių virpėjimo ir plazdėjimo komplikacijoms perspėti, plaučių embolijai bei giliųjų venų trombozei gydyti. Jie bus kompensuojami 80 proc. lygiu.
 

Seimas pradeda svarstyti ženkliai didėjantį kitų metų PSDF biudžetą

2017-10-16
Seimas po pateikimo pritarė sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos pateiktam planuojamam 2018 metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto projektui, kuris kitais metais sudarys 1,75 mlrd. eurų. Tai yra 11 proc. arba apie 173 mln. eurų daugiau, lyginant su šių metų patvirtintu biudžetu. Tad dabar jis pradedamas svarstyti Seime, kur bus patvirtintas.
 

Didžiulė mamos padėka Kauno klinikų medikams

2017-10-16
Šiltas ir ramus rudens vakaras jaunai šeimai vos nesibaigė skaudžia nelaime. Po avarijos Kristina ir jos mažametė dukra atsidūrė Kauno klinikų Skubios pagalbos centre. Dabar Kristina ir jos šeima tą vakarą prisimena kaip gerą nuotykį ir meldžiasi už Kauno klinikų Skubios pagalbos centro gydytojų ir slaugytojų kantrybę ir atkaklumą.
 

Padėkos renginys donorystės ir transplantacijos proceso dalyviams

2017-10-16
Lietuvos asociacija „Gyvastis“ 2017 metų spalio 20-ąją, penktadienį, organizuoja Padėkos renginį, skirtą pagerbti tuos, kurie dalyvauja organų donorystės ir transplantacijos procese. Vieni jų prisideda didžiuliu žmogiškumu ir dosnumu, kiti nepamatuojamu profesionalumu ir atsidavimu, treti tikėjimu ir organų donorystės idėjos palaikymu.
 

Dėl organų donorystės idėjos stovint išlauktos 1217 valandos

2017-10-16
Kaune ir Vilniuje baigėsi visą parą trukęs ir panašaus analogo Lietuvoje iki šiol neturėjęs, organų donorystei skatinti skirtas performansas „MIRŠTU, KAIP NORIU GYVENTI.“ Renginio organizatoriai džiaugiasi, jog žmonės nepabijojo neįprastos renginio koncepcijos, drąsiai jungėsi ir stebino savo ištverme.
 

SAM: ką būtina žinoti apie kompensuojamųjų vaistų išdavimą dalimis

2017-10-13
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena visiems žmonėms, vartojantiems kompensuojamuosius vaistus, kad gydytojas, paskiriantis vaistus ilgesniam laikui, gali juos išrašyti dalimis, t. y. taip, kad pacientas vaistus galėtų įsigyti per kelis kartus.
 

Žurnalui „Lietuvos oftalmologija“ – 15 metų!

2017-10-13
Kaune leidžiamo žurnalo „Lietuvos oftalmologija“ pirmasis numeris išėjo 2002 metų rudenį, taigi šiųmetis ruduo – jubiliejinis! Per penkiolika metų keitėsi žurnalo vadovai ir darbuotojai, pasikeitė ir žurnalo veidas – dizainas, maketavimas, tačiau turinys išliko toks, koks buvo nuo pradžių: oftalmologijos mokslo naujienos, originalūs Lietuvos ir užsienio autorių moksliniai straipsniai, oftalmologijos pasiekimai mūsų šalyje ir pasaulyje, Lietuvos sveikatos politika, labiausiai pasižymėjusių šios srities specialistų portretai...
 

Europos ir Pasaulio organų donorystės ir transplantacijos dienai: statistika Lietuvoje ir Kauno regione

2017-10-13
Kaip informuoja Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos, 2017 metų spalio 1 dieną Lietuvoje pritarimą organų donorystei jau buvo pareiškę 24 882 gyventojai (16 280 moterų ir 8602 vyrai).
 

Gydytojos stažuotė Japonijoje – naujos galimybės Lietuvai

2017-10-12
Tarptautinis bendradarbiavimas biomedicinos mokslo srityje – būtina sąlyga, užtikrinanti darnią pažangą ir progresą sveikatos priežiūros įstaigoje. „Japonija garsi visame pasaulyje savo mokslo ir medicinos srityje taikomomis technologijomis, jų pažanga. Praktika šioje šalyje man atvėrė naujas galimybes“, – sako Agnė Gryguc, Kauno klinikų Nefrologijos klinikos gydytoja, atlikusi stažuotę Kumamoto universitete.
 

Siūloma keisti sveikatos priežiūros įstaigų vadovų darbo apmokėjimo tvarką

2017-10-12
Seimas pradėjo svarstyti alternatyvius Seimo narių Rimantės Šalaševičiūtės ir Astos Kubilienės pristatytus Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo pakeitimus (projektai Nr. XIIP-4829(2) ir Nr. XIIIP-1006), kuriais siūloma tobulinti sveikatos priežiūros įstaigų vadovų darbo apmokėjimo tvarką.
 

Perspėjimo signalas Kaune: tik kas penktas vaikas turi sveikus dantis

2017-10-12
Kauno miesto darželiuose ir mokyklose atliktas tyrimas atskleidė grėsmingą situaciją: tik maždaug kas penktas 6-7 metų vaikas gali džiaugtis visiškai sveikais dantimis. Tuo tarpu net 9 iš 10 mokyklinio amžiaus vaikų Kaune turi dantų ėduonies pažeistus, plombuotus ar išrautus dantis. Specialistų žvilgsniai pirmiausia krypsta į tėvus.
 

Kauno meras V. Matijošaitis: mirštu, kaip noriu gyventi

2017-10-11
Ką reiškia stovėti ties plona linija, skiriančia gyvenimą ir mirtį, patyriau du kartus. Profesionalių medikų dėka (jiems būsiu dėkingas visą likusį gyvenimą) man pavyko šios linijos neperžengti. Kitas kartas buvo mano žmonos netektis, tapusi didžiausia mano gyvenimo tragedija.
 

Permainos Kauno slaugos ligoninėse: įdiegta vieninga registracijos sistema

2017-10-11
Kauniečių nuogąstavimai dėl pakliuvimo į slaugos ligonines ir iš to sekę pacientų bandymai registruotis visose iškart nuo šiol taps praeitimi. Įstaigose diegiamos permainos, iš kurių naujausia – neseniai startavusi bendra registracija internetu į visas tris Kauno miesto savivaldybės slaugos ligonines. Artimiausiu metu planuojama jose išspręsti ir vietų trūkumo problemas.
 

Darbą pradėjo nauja VLK vadovė

2017-10-10
Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakymu nuo spalio 10 dienos ketverių metų kadencijai vadovauti Valstybinei ligonių kasai prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) paskirta Jūratė Sabalienė. Iki šiol J. Sabalienė dirbo VLK Tarptautinių reikalų skyriaus vedėja.
 

Tiesa apie kontracepciją. Ar tikrai ją žinome?

2017-10-10
Kontracepcijos priemonės – dažnai ir plačiai aptariama tema, tačiau Lietuvoje kontracepcijos pasirinkimas vis dar apipintas mediciniškai nepagrįstais mitais ir baimėmis. Todėl ir neseniai buvo parengta ir išleista Kontracepcijos metodika, skirta gydytojams akušeriams ginekologams, šeimos gydytojams, akušerėms ir slaugytojoms. Su vienu šios metodikos autorių – VUL Santaros klinikų Akušerijos ir ginekologijos centro gydytoju ginekologu dr. Vytautu Klimu (Metodiką taip pat rengė LSMU Akušerijos ir ginekologijos klinikos gydytojai – doc. Eglė Bartusevičienė ir Heraldas Stankevičius) kalbamės apie kontracepcijos priemonių teikiamas galimybes išvengti neplanuoto nėštumo ir kitus aktualius, su šia tematika susijusius klausimus.
 

Šiuolaikinis gimdos miomų gydymas: skalpelį keičia vaistai

2017-10-10
Gimdos miomos (kitaip fibroidai) – viena dažniausių gerybinių moters lytinės sistemos ligų. Apskaičiuojama, kad 40 proc. vaisingo amžiaus Europos moterų (apie 24 mln.) turi gimdos miomų, iki 25–50 proc. jų pasireiškia vienokių ar kitokių simptomų. Gimdos miomos – viena dažniausių priežasčių, dėl kurių moterys kreipiasi pagalbos į ginekologus.
 

Pasaulio specialistų akiratyje – vaikų ir paauglių ginekologijos problemos

2017-10-10
Nors dar gaji nuomonė, kad vaikų ir paauglių ginekologinės problemos nėra kuo nors ypatinga ar išskirtinio dėmesio reikalaujanti medicinos sritis, specialistai, ypač gydytojai ginekologai, jos nuošalyje nepalieka. Tai natūralu, nes vaikystėje ir brendimo laikotarpiu besivystančios ginekologinės ligos ar kiti, su lytine branda bei lytiniu gyvenimu susiję klausimai daro atitinkamą įtaką bręstančio jauno žmogaus sveikatai ir jo tolesniam gyvenimui. Visi minėtieji ir daug kitų įdomių, iki šiol plačiau nenagrinėtų paauglių gyvenimo ir sveikatos klausimų buvo išsamiai išnagrinėti bei aptarti šių metų birželio 7–10 dienomis Vilniuje vykusiame solidžiame tarptautiniame renginyje – XIV Europos vaikų ir paauglių ginekologijos kongrese (EURAPAG).
 

Spalį minima Organų donorystės diena: laukiantieji tikisi mūsų pritarimo organų donorystei

2017-10-09
Organų donorystės tema aktuali turi būti ne tik tiems, kurie laukia donorinio organo transplantacijos, bet apie galimybę po mirties tapti organų donoru turi žinoti kiekvienas žmogus – taip skelbia labiausiai organų donorystės srityje pažengusios Europos šalys. Tai didelė garbė ir reta galimybė tapti organų donoru – tai yra po savo mirties išgelbėti sunkiai sergantį žmogų. Ir net ne vieną, o septynis. Kartais ir dar daugiau. Taip yra Ispanijoje, iš kurios mokosi daugelis Europos šalių – organų donorystė po mirties laikoma garbingu ir kilniu poelgiu, kurį atlieka mirusiojo artimieji, sutikę dovanoti organus transplantacijai.
 

Kaunietis pasiryžo stovėti ir laukti visą parą vardan donorystės skatinimo

2017-10-09
Dar praėjusią savaitę organų donorystę skatinantis Irenos Matijošaitienės fondas pakvietė Lietuvos žmones spalio 13-14 d. dalyvauti performanse „Mirštu, kaip noriu gyventi“. Renginio metu kiekvienas dalyvis stovės pasirinktą laiko tarpą, taip išreikšdamas palaikymą laukiantiems organų donoro. Pasak organizatorių, dalyvių sąrašai itin greitai pildosi, o įdomiausia tai, kad jau yra užsiregistravusiųjų, kurie pasiryžo išstovėti visą renginio laiką, t. y. 24 val.
 

„Gyvastis - apie organų donorystę ir pėsčiųjų žygyje „Nemuno kilpomis“

2017-10-09
Nepabūgę permainingo ir nenuspėjamo oro, daugiau nei 6 tūkstančiai žygeivių šeštadienį dalyvavo VšĮ „TrenkTuro“ organizuotame pėsčiųjų žygyje „Nemuno kilpomis“.
 

Lietuvos akušerių ginekologų veikla turi būti žinoma ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje

2017-10-09
Akušerių ir ginekologų svarba moters gyvenime – išskirtinė... Todėl natūralu, kad, prakalbus apie moters sveikatą, pirmiausia žvilgsnis nukrypsta būtent į šios srities specialistus. Apie tai, kokiomis nuotaikomis gyvena Lietuvos akušeriai-ginekologai, kaip organizuoja savo veiklą ir kokių iššūkiai jų laukia ateityje, kalbamės su Vilniaus universiteto Akušerijos ir ginekologijos klinikos profesore, VU ligoninės Santaros klinikų Akušerijos ir ginekologijos centro vyriausiąja specialiste akušerijai, Lietuvos akušerių ginekologų draugijos prezidente dr. Diana Ramašauskaite.
 

Jau skiepijama nemokama sezoninio gripo vakcina

2017-10-09
Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) nupirkta gripo vakcina, kuria nemokamai skiepijami rizikos grupėms priklausantys žmonės, jau pasiekė šalies gydymo įstaigas. Taigi Lietuva jau yra tinkamai pasirengusi atremti kasmet užplūstančią gripo epidemiją.
 

Didėjantis atsparumas antibiotikams ir veiksmingo gydymo paieškos

2017-10-06
Ūminės ir lėtinės kvėpavimo takų infekcijos (ūminis ar lėtinis rinosinusitas, otitas, laringotracheitas ir kt.) yra vienos dažniausių suaugusiųjų ir vaikų ligų. Nors jos įprastos kasdienėje klinikinėje praktikoje, gydytojams kartais tampa dideliu iššūkiu. Pavėluotai diagnozuota infekcija ar uždelstas gydymas gali būti susiję su potencialiai sunkiomis pasekmėmis ir infekcinėmis ligomis.
 

Užmirštų ir naujų infekcinių ligų epidemijų grėsmė

2017-10-06
Mažiau nei prieš 100 metų infekcijos buvo pagrindinė mirties priežastis. Šiandien sukurtos apsaugos priemonės leidžia stipriai sumažinti susirgimų riziką. Nežiūrint pažangos visuomenės sveikatos ir medicinos technologijose, gyvename didelių pokyčių laikotarpyje, kai atsinaujina seniai užmirštos užkrečiamosios ligos, kinta ligų sukėlėjai ir atsiranda naujos, epidemijomis plintančios infekcijos (Ebola, Korona virusas ir kt.), kurių valdymui reikia mobilizuoti pajėgas.
 

Išgydyti vėžį yra galimybių!

2017-10-05
Lietuvos gyventojų sveikatos statistika verčia nerimauti – vėžiu sergama vis dažniau. Vėžio registro duomenimis, šalyje kasmet diagnozuojama beveik 18 tūkst. naujų onkologinių susirgimų. Pasak Nacionalinio vėžio instituto, Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, kiekvienais metais dažniausiai diagnozuojami 4 šios ligos tipai: plaučių (1.5 tūkst.), krūties (1.5 tūkst.), prostatos (2.5 tūkst.) ir įvairūs odos (3 tūkst.) vėžiniai susirgimai. Nors onkologinės ligos visuomenėje vis dar minimos su baime, gydytojai ramina, kad šiandien tai jau nebėra ta liga, nuo kurios būtinai mirštama, o kai kurie ligos tipai yra visiškai išgydomi.
 

Daugėjant neurologinės kilmės susirgimų, pastebimas šios srities medikų trūkumas

2017-10-05
Rugsėjo 16–21 d. Japonijoje, Kijoto mieste, vyko 23-asis pasaulinis neurologijos kongresas (WCN 2017), į kurį susirinko per 8000 ekspertų. Šiemet reikšmingiausiame neurologjos srities specialistų renginyje daugiausiai dėmesio skirta degeneracinėms nervų sistemos ligoms – Alzheimerio, Parkinsono, išsėtinei sklerozei. Kongrese dalyvavo Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) vertebroneurologijos skyriaus vedėja, gydytoja neurologė Irena Virketienė ir KUL gydytoja neurologė dr. Lina Malcienė.
 

ST2 – naujausias širdies nepakankamumo ir kitų kardiologinių ligų žymuo užsitikrina savo tikrąją vietą tyrimų skalėje

2017-10-05
Situacija, susijusi su kardiologinių ligonių sergamumo ir mirštamumo mastais, nesikeičia – blogų baigčių nemažėja. Tad kuo anksčiau bus nustatytos ir įvertintos tokios pragaištingos ligos, kaip aterosklerozė ir širdies nepakankamumas (ŠN), tuo daugiau gyvybių pavyks išgelbėti. Miokardo fibrozės žymuo ST2 yra minėtų ligų priežastinis veiksnys, kuris ne tik suteikia galimybę kontroliuoti ligą ir jos baigtis, bet ir papildo plazmos natriurezinių peptidų tyrimų informaciją. Plačiau apie šio žymens naudojimo galimybes kalbamės su Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Skubios medicinos centro vadovu, gydytoju kardiologu, profesoriumi Pranu Šerpyčiu.
 

Maisto skaidulų efektyvumas gydant nutukimą

2017-10-04
Nutukimo paplitimas didėja visame pasaulyje. Nutukimas išsivysto dėl įvairių priežasčių – genetinių, aplinkos, kitų ligų komplikacijų. Nutukimo gydymas labai sudėtingas ir mažai efektyvus.
 

Liragliutidas – endogeninio žmogaus GLP-1 analogas

2017-10-04
Antrojo tipo cukrinis diabetas (2 tipo CD) – progresuojanti liga, sukelta sumažėjusio audinių jautrumo (atsparumo) insulinui, kasos beta-ląstelių disfunkcijos, kuri nulemia insulino trūkumą ir hiperglikemiją. Ilgalaikė hiperglikemija skatina lėtinių CD komplikacijų vystymąsi. Didžiosios Britanijos perspektyviojo cukrinio diabeto tyrimo (UKPDS) rezultatai įrodė hiperglikemijos korekcijos svarbą komplikacijų prevencijai. Mikrovaskulinių komplikacijų rizika esant gerai glikemijos kontrolei sumažėja iki 25 proc.
 

Išleistas naujas „Lietuvos gydytojo žurnalo“ numeris

2017-10-04
Prenumeratoriai jau artimiausiomis dienomis gaus naują mūsų žurnalo numerį. Šio, septintojo, numerio tema – pediatrija. Rašoma apie šeimos gydytojo ir pediatro bendrą darbą ir kasdienes aktualijas, informuojama, kaip reikėtų gydyti neaiškios kilmės karščiavimą, karštinius traukulius, vaikų galvos skausmą ir kitus vaikus varginančius sveikatos sutrikimus.
 

Palankūs novatoriško „Salfordo plaučių tyrimo“ duomenys paskelbti „The Lancet“ ir pristatyti Europos kvėpavimo ligų kongrese

2017-10-04
Šių metų rugsėjo mėn. tarptautinė farmacijos ir sveikatos priežiūros bendrovė „GlaxoSmithKline“ (GSK) ir bendrovė „Innoviva“ paskelbė palankius „Salfordo plaučių tyrimo“ (angl. the Salford Lung Study, SLS), kuriame dalyvavo astma sergantys pacientai, duomenis. Tyrimo rezultatai buvo publikuoti mokslinio žurnalo „The Lancet“ internetinėje svetainėje ir pristatyti Milane vykusiame tarptautiniame Europos kvėpavimo ligų draugijos (angl. the European Respiratory Society, ERS) kongrese.
 

Po rajonus važinėsiančioje laboratorijoje – nemokamas vyrų kraujo tikrinimas

2017-10-03
Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugija atnaujina ilgalaikį projektą „Saugokime vyrus“, kurio metu gyventojai į savo gyvenamąją vietovę atvykusioje mobilioje laboratorijoje gali atlikti PSA (vyrų prostatos antigeno) tyrimą. Tai vienas iš dažniausiai naudojamų kraujo tyrimų nustatant prostatos vėžio požymius.
 

Reta genetinė liga – ja serga vos vienas iš 50 tūkstančių

2017-10-03
Pasaulyje vis garsiau kalbama apie retas genetines ligas, jų diagnostiką, gydymo galimybes. Tokių ligų pavyzdžių daugėja ir Lietuvoje – pirmą kartą Kauno klinikose gydytojai genetikai nustatė itin retą miotubulinės miopatijos atvejį. „Mano nėštumas buvo puikus, jokių išskirtinių požymių nepastebėjau. Tačiau po gimdymo sužinojau, kad vos gimęs mano sūnus jau buvo gaivintas du kartus“, – pasakojimą pradeda Simona, kurios sūnui nustatyta ši reta genetinė liga. Apskaičiuota, kad ji diagnozuojama vos vienam vaikui iš 50 tūkstančių.
 

Spalio mėnuo skiriamas organų donorystės ir transplantacijos temai

2017-10-03
Europos tarybos iniciatyva Organų donorystės ir transplantacijos diena Europoje minima nuo 1996 metų, pirmasis jos paminėjimas įvyko Šveicarijoje, Ženevoje. Ir šiais metais kvietimas minėti šią dieną jau rugsėjį iškeliavo vėl iš Ženevos – iš Pasaulinės sveikatos organizacijos būstinės.
 

Ligonių kasos: branginkite sveikatą – tirkitės dėl širdies ir kraujagyslių ligų

2017-10-03
Minėdamos Pasaulinę širdies dieną, ligonių kasos ragina gyventojus nemokamai pasitikrinti sveikatą dėl širdies ir kraujagyslių ligų. Tokią galimybę šalies gyventojams užtikrina prevencinė Širdies ir kraujagyslių ligų programa, finansuojama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto. Privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apdraustiems žmonėms už sveikatos patikrinimą pagal prevencinę programą mokėti nereikia, už paslaugas apmoka ligonių kasos.
 

Europos dermatologų kongrese Ženevoje – svarbios žinios pasauliui

2017-10-02
Rugsėjo 13-17 d. Ženevoje vyko 26-asis Europos dermatologų kongresas EADV (European Academy of Dermatology and Venereology), kuriame lankėsi gausus medikų-dermatovenerologų būrys iš Lietuvos. Apie svarbiausias šių metų naujienas Europai ir pasauliui kalbamės su Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) Infekcinių ligų departamento vadove, gydytoja dermatovenerologe Jolanta Česiene.
 

Pristatytos kompensuojamos sveikatos priežiūros paslaugos

2017-10-02
Lietuvos išsėtinės sklerozės sąjunga, kasmet organizuojanti metinę konferenciją, kurioje diskutuojama apie išsėtinės sklerozės ir kitas aktualijas, į šiais metais Kupiškyje vykusį renginį pakvietė Panevėžio teritorinės ligonių kasos (TLK) atstovus. Jų paprašyta pristatyti Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis kompensuojamas sveikatos priežiūros paslaugas, aktualias sergantiesiems išsėtine skleroze, taip pat dantų protezavimo PSDF lėšomis tvarką ir kt.
 

Bakterinė vaginozė: kada ir kaip gydyti

2017-09-30
Klinikinėje praktikoje dažniausiai pasitaiko šios vaginito formos: bakterinė vaginozė, vulvovaginalinė kandidiazė ir trichomoniazė. Bakterine vaginoze dažniau serga žemesnio socialinio ekonominio luomo, daug lytinių partnerių turinčios, rūkančios, intrauterines kontracepcijos priemones naudojančios moterys. Vulvovaginalinės kandidiazės atsiradimą skatina vaginalinių ar sisteminių antibiotikų vartojimas, rafinuotų angliavandenių, saldumynų gausi mityba, blogai kontroliuojamas cukrinis diabetas.
 

Sergant pagalbos ranką ištiesia psichologai ir socialiniai darbuotojai

2017-09-29
„Man buvo dvidešimt dveji – rengiausi studijuoti ketvirtajame kurse, mėgavausi vasara, kai vieną dieną susilaužiau ranką. Toks neypatingas įvykis ir išdavė klastingą ligą“, – pasakojimą pradeda Rūta, kuriai buvo nustatyta onkologinė kaulų liga – sarkoma.
 

Performansas „Mirštu, kaip noriu gyventi“ klausia, kiek lauktum dėl kito gyvybės

2017-09-29
„Kiek išstovėtum dėl kito gyvybės?“, – klausia Irenos Matijošaitienės fondas ir kviečia į socialinį performansą „Mirštu, kaip noriu gyventi“. Spalio 13 d., Pasaulinės organų donorystės ir transplantacijos dienos išvakarėse, prasidėsiančio renginio metu kviečiama ateiti į Vilniaus geležinkelio ir Kauno autobusų stotis, atsistoti specialiai paruoštoje erdvėje ir taip išreikšti palaikymą organų donorų laukiantiems žmonėms.
 

Psichologų veikla bus reglamentuota

2017-09-29
Ministrų kabinetas teikia Seimui išvadą dėl Seimo narės Rimantės Šalaševičiūtės registruoto įstatymo projekto, kuriuo siūloma reglamentuoti psichologų rengimą, praktinę veiklą ir jų licencijavimą Lietuvoje. Vyriausybės išvadoje, kurią parengė Sveikatos apsaugos ministerija, siūloma pritarti įstatymo projektui, tačiau pateikti ir konkretūs pasiūlymai, ką reikėtų tobulinti.
 

Vaikai kitąmet bus skiepijami nuo rotaviruso

2017-09-28
Nuo ateinančių metų rudens vaikai nemokamai bus pradėti skiepyti nuo rotavirusinės infekcijos. Vakcina, kuria bus skiepijami vaikai nuo 2 mėnesių, jau yra įtraukta į vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių.
 

Planuojama kompensuoti medicininės įrangos nuomą

2017-09-28
Seimas po pateikimo pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos pasiūlymui Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis kompensuoti pacientams medicinos įrangos nuomą namuose. Šią naujovę pristačiusio sveikatos pasaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, ji palengvintų namuose besigydančių žmonių finansinę naštą, užtikrintų jiems didesnį gydymosi komfortą, leistų sumažinti kai kurių ligoninių užimtumą bei taupyti PSDF biudžeto lėšas.
 

Nauja vieta semtis kultūros - TEATRO FABRIKAS

2017-09-26
Kaune veiklą pradeda jauniems menininkams skirta erdvė „Teatro fabrikas“. Nors idėją įgyvendinantis Kauno dramos teatras negavo laukto finansavimo patalpoms įrengti, projektą ėmėsi įgyvendinti savo jėgomis.
 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.