Lietuvos naujienos

STT tiria galimą piktnaudžiavimą kuriant e.sveikatos projektą

2018-02-21
STT pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo, kuriant elektroninės sveikatos projektą, gavusi Seimo Antikorupcijos komisijos atlikto parlamentinio tyrimo išvadą.
 

Sergantieji ŽIV bus pradėti gydyti iš karto nustačius ligą

2018-02-21
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasirašė įsakymą, pagal kurį nuo šiol bus galima pradėti gydyti segančiuosius, draustus privalomuoju sveikatos draudimu (PSD), žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) iš karto tik nustačius ligą ir nelaukiant, kol ji pažengs. Jų gydymas būtų apmokamas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis. Tai labai sumažins galimybę ŽIV virusu užkrėsti kitus ir viruso plitimą visuomenėje.
 

Cezario pjūvio operacija – ar moterys tikrai žino viską?

2018-02-20
Cezario pjūvis – iki šiol ne tik medicinos, bet ir populiariojoje spaudoje diskusijas kelianti chirurginė procedūra, atliekama moterims, siekiant išvengti arba gydyti grėsmingas komplikacijas, keliančias pavojų motinos ar naujagimio gyvybei ir sveikatai. Tačiau ar tikrai kiekviena moteris yra pakankamai informuota apie visas galimas cezario pjūvio komplikacijas? „Tai – viena iš procedūrų, kurias iki šių dienų nemaža dalis nėščiųjų ir gimdyvių mielai rinktųsi klaidingai manydamos, jog taip apsaugo naujagimio sveikatą ir gyvybę“, – sako Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikoje viešą paskaitą skaičiusi gydytoja akušerė ginekologė doc. Eglė Bartusevičienė.
 

Nitroglicerino pasirinkimas klinikinėje praktikoje

2018-02-20
Nitroglicerinas (glicerolio trinitratas – NTG, angl. GTN) yra vartojamas kaip antiangininis vaistas jau daugiau kaip 100 metų. Greitai veikiančios NTG formos vartojamos angininio skausmo priepuolio metu ar siekiant jam užkirsti kelią (skiriama prieš numatomą fizinį ar emocinį stresą), o pailginto atpalaidavimo NTG formos – krūtinės anginos (KA) gydymui ir priepuolių prevencijai. Pailginto atpalaidavimo formos taip pat skiriamos kaip pagalbinis stazinio širdies nepakankamumo (ŠN) gydymas (kartu su rusmenių preparatais, diuretikais, angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriais (AKFI) ar arterijų plečiamaisiais vaistiniais preparatais). Dėl gebėjimo mažinti prieškrūvį ir pokrūvį bei didinti sistolinį tūrį NTG savo vietą turi ir ūmaus ŠN gydyme – skiriamos intraveninės NTG formos [1]. Išeminės širdies ligos (IŠL) gydymui ir KA priepuolių prevencijai bei ŠN gydymui skiriamos ir kitos organinių nitratų formos [2]
 

Neprilizino slopinimas – nauja gydymo strategija

2018-02-20
Natriurezinių peptidų (NP) veikimas naudingas esant širdies nepakankamumui, tuo tarpu renino-angiotenzino-aldosterono sistema veikia atvirkščiai bei žalingai. Sakubitrilas/valsartanas (LCZ696), pirmasis naujos vaistų klasės angiotenzino receptorių neprilizino inhibitorius, veikia abi neurohumoralines sistemas: slopindamas nepriliziną, apsaugo NP nuo irimo ir kartu blokuoja angiotenzino II 1-ojo tipo (AT1) receptorius. Klinikiniai tyrimai su sergančiaisiais sumažėjusios išstūmio frakcijos širdies nepakankamumu rodo, jog gydant sakubitrilu/valsartanu reikšmingai sumažėja mirtingumas dėl širdies ir kraujagyslių ligų bei dėl bet kokių priežasčių, mažėja hospitalizavimų dėl širdies nepakankamumo atvejų.
 

Klinikinis atvejis (širdies ir kraujagyslių ligos)

2018-02-20
Širdies ir kraujagyslių ligos Lietuvos bendrojoje populiacijoje užima pirmą vietą bendroje mirčių struktūroje tiek vyrų, tiek moterų grupėje. Vyrai širdies ir kraujagyslių ligomis serga gerokai dažniau nei moterys, o sergamumas ir mirštamumas nuo jų didėja priklausomai nuo amžiaus. Dažniausia išeminės širdies ligos išraiška yra stabili krūtinės angina. Pasaulyje krūtinės angina nustatyta maždaug 112 milijonų gyventojų. Jos atsiradimas rodo blogą prognozę, neigiamai veikia gyvenimo kokybę, riboja kasdienę veiklą.
 

Kviečia dirbti užsienyje!

2018-02-20
Dėmesio! Užsienio įdarbinimo agentūra kviečia medikus dirbti užsienio šalyse. Su platesne informacija susipažinsite prisegtame dokumente.
 

SAM: pratęsti receptus MPP galima ir telefonu

2018-02-19
Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakymu įtvirtinta naujovė, kuri nuo šiol leis šeimos gydytojams ir slaugytojams nuotoliniu būdu savo pacientams išrašyti medicinos pagalbos priemones. Tokiais atvejais reikės tik, pavyzdžiui, paskambinti į šeimos medicinos paslaugas teikiančią gydymo įstaigą, kurioje žmogus yra prisirašęs, ir to pakaks, kad būtų išrašytas anksčiau gydytojo paskirtų kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių (MPP) receptas.
 

Lietuvių mokslininkų tyrinėjami vėžio žymenys – proveržis gydant onkologines ligas

2018-02-19
Naujausi mokslo atradimai veržiasi į vėžio diagnostiką ir gydymą. Per pastaruosius porą dešimtmečių tradiciniai šios sudėtingos ir daugialypės ligos gydymo būdai sparčiai tobulėjo: chirurgijoje pradėti naudoti robotai, pritaikytos laparoskopinės metodikos, intensyviai plėtojama taikinių terapija, nanomedicina, o spindulinė terapija pasiekė itin aukštą tikslumo lygį. Visos šios priemonės padeda efektyviau naikinti navikus, sykiu apsaugant ir aplinkinius organus.
 

Visuomenės sveikatos būklė prieš šimtmetį ir dabar

2018-02-19
Kviečiame palyginti pagrindinius visuomenės sveikatos būklės rodiklius prieš šimtmetį ir dabar. Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga Higienos instituto Sveikatos informacijos centro specialistai parengė trumpą demografijos, mirtingumo, sergamumo, sveikatos įstaigų veiklos bei sveikatos priežiūros išteklių palyginimą.
 

Osteoartrito diagnostika ir gydymas

2018-02-19
Osteoartritas yra dažna degeneracinė sąnario kremzlės liga, susijusi su kaulo hipertrofiniais pokyčiais [1]. Tai pati dažniausia artrito forma [2]. Šios ligos rizikos veiksniai yra moteriškoji lytis, buvusi trauma, vyresnis amžius, nutukimas ir genetiniai veiksniai [1]. Nors daugumai pacientų pasireiškia sąnario skausmas ir jo funkcijos sutrikimas, amžius, kada liga prasideda, sąnarių pažeidimo seka ir ligos progresavimas skiriasi [2]. Osteoartritas gali būti ir besimptomis, atsitiktinai diagnozuotas apžiūros pas gydytoją metu ar atlikus radiologinius tyrimus, ir sparčiai progresuojantis bei sukeliantis neįgalumą.
 

Mamos žinynas. Kam jis skirtas? Kur skaityti?

2018-02-19
MAMOS ŽINYNAS - tai vaikų ligų specialistų parengta knyga, kurioje aprašomos dažniausiai pasitaikančios kūdikių ir vaikų ligos. Kodėl jums tai svarbu? Sužinosite ir išmoksite atpažinti vaikų ligų požymius, bei, kada būtina kreiptis į gydytoją, o kada galima gydytis namuose.
 

Šiandieninė medicina onkologinę ligą gali sutramdyti

2018-02-17
Onkologinės ligos diagnozė – skaudi žinia ne tik pacientui, bet ir jo artimiesiams. Nuo tada prasideda nerimo dienos, vizitai pas gydytojus ir ilgas gydymo procesas. Ir dažniausiai šios klastingos ligos simptomai pasireiškia tada, kai vėžys būna jau gerokai pažengęs. Kaip sako Klaipėdos universitetinės ligoninės Onkologijos chemoterapijos klinikos vadovas gydytojas onkologas-chemoterapeutas Alvydas Česas, Lietuvoje apie 80 tūkst. žmonių šiuo metu serga onkologinėmis ligomis, o kasdien vėžio diagnozę išgirsta beveik 50 pacientų. Nacionalinio vėžio instituto duomenimis, mūsų šalyje kaip ir kitose išsivysčiusiose pasaulio šalyse, kasmet nustatoma apie 18 tūkst. naujų susirgimų onkologinėmis ligomis, beveik 20 proc. Lietuvos gyventojų mirčių sudaro mirtys nuo vėžio.
 

Ankstyva reumatoidinio artrito diagnostika ir šiuolaikinio gydymo taktika

2018-02-14
Reumatoidinis artritas (RA) yra nežinomos etiologijos lėtinis, nuolat progresuojantis autoimuninės kilmės erozinis destrukcinis poliartritas. Ši liga kartu su sąnariais taip pat gali pažeisti periartikulinius audinius, vidaus organus, akis, gali vystytis vaskulitai, amiloidozė ir kt. [1, 2]. RA serga apie 0,3–1 proc. suaugusių žmonių. Moterys serga 2–3 kartus dažniau nei vyrai [1, 2]. Epidemiologinių tyrimų duomenimis, RA paplitimas Lietuvoje siekia 0,55 proc. suaugusių asmenų [3]. Reumatoidinis artritas klasifikuojamas į seroteigiamą RA, seroneigiamą RA bei jaunatvinį (juvenilinį) RA, prasidedantį vaikams iki 18 metų amžiaus
 

Saugaus nesteroidinių vaistų nuo uždegimo skyrimo rekomendacijos: bendras sutarimas

2018-02-13
Šiame sutarime pateikiamos pagrindinės nesteroidinių vaistų nuo uždegimo skyrimo rekomendacijos sergant įvairiomis kaulų ir raumenų ligomis. Rekomendacijos parengtos remiantis naujausiais moksliniais įrodymais, atkreipiant išskirtinį dėmesį į galimą vaistų poveikį virškinamojo trakto ir širdies ir kraujagyslių sistemoms. Rekomendacijas parengė Ispanijos reumatologų draugijos (angl. Spanish Society of Rheumatology, SER), Ispanijos gastroenterologų asociacijos (angl. Spanish Association of Gastroenterology, AEG) ir Ispanijos kardiologų draugijos (angl. Spanish Society of Cardiology, SEC) ekspertai, vadovaujantis dviejų krypčių Delphi metodika. Vertintas nesteroidinių vaistų nuo uždegimo veiksmingumas, širdies ir kraujagyslių ir virškinamojo trakto ligų rizika, kepenų, inkstų pažeidimo rizika, tikimybė išsivystyti, paūmėti ar atsinaujinti lėtinei žarnyno uždegimo ligai, pasireikšti anemijai, pooperacinio skausmo malšinimo galimybės ir profilaktikos strategijos. Sutarime pateikiamas ir rekomendacijas apibendrinantis gydymo nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo algoritmas.
 

Hepatito C atvejai – tik ledkalnio viršūnė!

2018-02-13
Hepatito C viruso (HCV) infekcija – viena dažniausių kepenų pažeidimo priežasčių. Pasaulyje šiuo virusu užsikrėtę apie 150 mln. žmonių. Tikėtina, kad Lietuvoje apie 50-60 tūkstančių žmonių taip pat nešioja šį virusą. „Diagnozuoti ligos atvejai – tik ledkalnio viršūnė, nes didžioji dalis užsikrėtusiųjų gali net nežinoti, kad serga“, – teigia Kauno klinikų Gastroenterologijos klinikos gydytoja gastroenterologė prof. Jūratė Kondrackienė.
 

NATO karių dovana Lietuvai

2018-02-12
Kraujo donorystė atneša naudą ne tik pačiam kraujo donorui, bet ir kitiems visuomenės nariams – vienas kraujo donoras lemiamu momentu gali išgelbėti net tris gyvybes. Šiandien kilnią misiją Kauno klinikų Kraujo centre atliko NATO kariai iš Lietuvos, Vokietijos, Prancūzijos ir Kroatijos, o vienam iš kariškių ši donorystė itin įsimintina – Kraujo centre jo donorystė įvyko 72 kartą.
 

Neįvertiname gripo rizikos, nes manome, kad tai lengva liga

2018-02-11
Sudėtingo sezono metu Lietuvoje gripu suserga net apie 50 tūkst. žmonių, per 20 jų miršta, registruojama per tris milijonus apsilankymų pas šeimos gydytoją, kasmet stacionarinių paslaugų kaštai vien dėl gripo viršija 20 mln. EUR, o kur dar gydymosi namuose kaštai, gripo sukeltos komplikacijos ir netiesioginės išlaidos dėl nedarbingumo?
 

Veninės kraujotakos nepakankamumas ir jo gydymo būdai

2018-02-08
Lėtinis veninis nepakankamumas (LVN) – tai sindromas, kuris kyla dėl to, jog kraujui yra sudėtinga grįžti iš apatinių galūnių į širdį, todėl jis užsilieka kojų venose, sukelia sąstovį ir audinių edemą. Tai yra dažna ir aktuali problema, su kuria susiduria apie 10–20 proc. žmonių, iš kurių didžioji dalis – moterys. Pagal paplitimą ši liga yra viena dažniausių pasaulyje, tačiau neretai ji nėra laiku diagnozuojama ir nesulaukia reikiamo gydytojų bei pacientų dėmesio [1]. Negydomas veninis nepakankamumas gali sukelti sunkių komplikacijų, todėl svarbu stengtis išvengti šios patologijos, o atsiradus pirmiesiems simptomams – skubiai pradėti gydymą.
 

Kaip elgtis, jei gydymo įstaigoje didelė eilė?

2018-02-08
Dažnai žmonės skundžiasi ilgomis laukimo eilėmis pas gydytojus specialistus. Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) primena kelis svarbius dalykus, kurie padės pacientams neįstrigti laukimo eilėse.
 

Gripo epidemiologinė situacija Europoje ir Lietuvoje 2016–2017

2018-02-07
Gripas – tai ūminė virusinė kvėpavimo takų infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu, bei viena dažniausiai epidemijomis pasireiškiančių ligų. Gripui būdinga staigi ligos pradžia, karščiavimas, sausas kosulys, gerklės, galvos ir raumenų skausmas, nuovargis, silpnumas [1, 2]. Žmonių imlumas gripui yra didelis. Kasmet, atšalus orams, gripu suserga apie 5–10 proc. suaugusių ir 20–30 proc. vaikų. Remiantis statistikos duomenimis, vienas gripu sergantis asmuo gali užkrėsti keturis sveikus asmenis [3, 4].
 

Pavojingų bakterijų invazija grasina žmonijai

2018-02-07
Ligas sukeliančių (patogeniškų) mikroorganizmų atsparumas antbiotikams tapo iššūkiu medicinai praktiškai nuo penicilino atradimo laikų, bet pastaraisiais dešimtmečiais jis progresuojamai auga. Daugėja patogenų, atsparių daugeliui netgi naujausių antibiotikų. 2017 m. lapkričio 15 dieną Stokholme vykusioje Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro surengtoje tradicinėje, jau 10-ojoje, Europos antibiotikų žinomumo dienos konferencijoje su nerimu buvo kalbama apie vis naujų vaistams nejautrių mikroorganizmų padermių atsiradimą.
 

SAM: transplantacijų paslaugas teikiančios įstaigos gali laisvai ieškoti donorų svetur

2018-02-07
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), reaguodama į viešoje erdvėje kilusius nuogąstavimus, užtikrina, kad kaip ir iki šiol, taip ir toliau kaulų čiulpų transplantacijos paslaugas teikiančios mūsų gydymo įstaigos gali sėkmingai naudotis Pasaulio kaulų čiulpų donorų (BMDW) duomenų baze ir taip ieškoti mūsų šalies pacientams donorų svetur.
 

Užkrečiamosios ligos: galimybė jas valdyti

2018-02-06
Keičiantis pasauliui, keičiasi užkrečiamosios (infekcinės) ligos bei jų sukėlėjai. Naujas infekcines ligas sukelia patogeniški veiksniai ar egzistuojantys parazitai, kurie evoliucionuodami įgavo naujų savybių. Infekcinių ligų kaitos fenomenas nėra naujas, tačiau per pastaruosius 50 metų naujų ligų atrasta labai daug. Šiandien tarp dažniausių ir didžiausius ekonominius socialinius nuostolius sukeliančių naujų infekcinių ligų yra Ebolos karštligė, paukščių ir kiaulių gripas, ŽIV infekcija ir kt. Specialistų teigimu, viena iš veiksmingiausių profilaktikos formų yra skiepai. Tačiau veiksmingos profilaktikos priemonės gali sumažinti sergamumą infekcinėmis ligomis išsivysčiusiose šalyse. Apie šias aktualijas kalbamės su Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktoriumi prof. dr. Sauliumi Čaplinsku.
 

Virškinamojo trakto ligų, susijusių su padidėjusiu rūgštingumu, gydymo ir profilaktikos aspektai

2018-02-06
Virškinamojo trakto ligos, susijusios su padidėjusiu rūgštingumu, yra labai paplitusios šiuolaikiniame pasaulyje. Gastroezofaginio refliukso liga (GERL) yra vienas dažniausių viršutinio virškinamojo trakto sutrikimų. Remiantis sisteminės apžvalgos, atliktos 2014 m., duomenimis, GERL paplitimas Europoje yra 2,5–7,8 proc., o Šiaurės Amerikoje – net 18,1–27,8 proc. [1]. Per paskutinius du dešimtmečius sergamumas GERL ir jos komplikacijų (erozinio ezofagito, stemplės striktūrų, Bareto stemplės ir stemplės adenokarcinomų) skaičius pastebimai išaugo [2].
 

Širdies ir kraujagyslių ligų profilaktika: laimėjimai ir iššūkiai

2018-02-05
Širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) profilaktika susideda iš reguliaraus fizinio aktyvumo, subalansuotos sveikos mitybos, tabako nevartojimo (nerūkymo), optimalaus arterinio kraujospūdžio, normalios mažo tankio lipoproteinų cholesterolio (MTL-Ch) ir gliukozės koncentracijos kraujyje palaikymo.
 

Valstybinis požiūris į burnos ligų prevenciją: kam skiriamos lėšos?

2018-02-02
Vasario 2 d., penktadienį, 10 val. Lietuvos Respublikos Seimo Konstitucijos salėje (I r., 3 a.) vyks apskritojo stalo diskusija „Ar odontologijos praktika Lietuvoje atitinka dabartinės visuomenės lūkesčius?“
 

Prarastą gyvenimo džiaugsmą sugrąžino gydytojų komanda

2018-02-02
„Tik kai nualpau, supratau, kad jau privalau kreiptis į gydytojus“, – pasakojimą pradeda Kauno klinikų pacientė Ernesta, kuriai, atlikus išsamius tyrimus, buvo diagnozuotas itin retas Kušingo sindromas. Juo dažniausiai suserga 30-40 metų moterys, o pasaulyje šis sindromas diagnozuojamas vos 1-10 žmonių iš milijono.
 

Testas: ar reikia vaikui antibiotikų

2018-02-01
Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos reikalų ministerijos (VLK) atkreipia dėmesį, kad 2–7 metų vaikams šeimos gydytojas gali atlikti greitąjį streptokoko antigeno nustatymo testą. Šis leidžia po keleto minučių tiksliai išsiaiškinti, kokios kilmės susirgimas – virusinės ar bakterinės – kamuoja mažąjį pacientą. Toks testas yra svarbus ir gydytojams padeda nuspręsti, ar vaikui būtina skirti antibiotikų, ar galima apsieiti ir be jų.
 

SAM laukia žinių apie pasirengimą naudotis e. sveikata

2018-02-01
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kreipėsi į visas mūsų šalies gydymo įstaigas, prašydama įvertinti ir informuoti, kaip jos yra pasirengusios naudotis e. sveikatos sistema. Gavus jų duomenis apie pasiruošimą prisijungti prie e. sveikatos ir pradėti teikti paslaugas, bus įvertinta reali situacija, jei reikia, sprendžiama dėl konkrečios pagalbos joms prisijungiant prie šios sistemos. Taip pat laukiama gydymo įstaigų patarimų ir pasiūlymų, kaip tobulinti šiuo metu veikiančias e. paslaugas.
 

Paplūdimių ir maudyklų priežiūrai - daugiau dėmesio

2018-02-01
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga patvirtino Lietuvos higienos normą, pagal kurią dar daugiau dėmesio bus skiriama paplūdimių ir maudyklų vandens kokybei, jų priežiūrai, o poilsiauti juose bus saugiau. Šios naujovės įsigalios nuo 2018 m. gegužės 1 d., t. y. mėnesiu anksčiau nei oficiali maudymosi sezono pradžia. Tad bus laiko ir tinkamai pasirengti kurortų vadovams.
 

Bakterija, kuria apsikrėtusios daugiau nei pusė moterų

2018-02-01
Daugiau nei pusė tirtų moterų Vilniaus mieste praėjusiais metais buvo apsikrėtusios lytiškai plintančiomis infekcijomis (LPI). Tokie skaičiai paaiškėjo Centro poliklinikai įgyvendinus Lytiškai plintančių infekcijų profilaktikos programą, kuriai finansavimą skyrė Vilniaus miesto savivaldybė.
 

Neurologinių sutrikimų gydymas B grupės vitaminais

2018-02-01
Neurologiniai sutrikimai, ypač diabetinė neuropatija, gydomi vitaminu B1 (tiaminu) jau dešimtmečius. Tiaminas slopina tris pagrindinius biocheminius mechanizmus, susijusius su cukrinio diabeto sukeltu kraujagyslių pažeidimu ir neuropatija. Tiaminas taip pat vertingas gydant diabetinę retinopatiją ir nefropatiją. Įrodyta, kad jis naudingas pacientams, sergantiems galutinės stadijos lėtine inkstų liga (LIL), ir pacientams, sergantiems alkoholine neuropatija [1]. Vitaminas B6 (piridoksinas) reguliuoja baltymų, riebalų ir angliavandenių skaidymą. Vartojant izonikotino rūgšties hidrazidą, jis tinka neurito profilaktikai. Vitaminas B6 veikia smegenų kamieną, todėl slopina ekstrapiramidinius simptomus. Tuo tarpu vitaminas B12 (cianokobalaminas) būtinas ląstelės medžiagų apykaitai, normaliai kraujodaros ir nervų sistemos funkcijai, katalizuoja biologinę nukleino rūgščių sintezę, todėl atsiranda naujų ląstelių branduolių. Be to, didelės vitamino B12 dozės slopina skausmą, alergiją ir gerina kraujotaką.
 

Kaune - moderni operacija neatveriant krūtinės ląstos

2018-02-01
Moderniųjų technologijų diegimas, nuolatinis tobulėjimas ir dalijimasis patirtimi su pasaulinio masto moksliniais centrais Kauno klinikų pacientams užtikrina pažangias gydymo galimybes, o gydytojams – modernias darbo sąlygas. Pirmoji pasaulyje tokio tipo operacija – peršlauninis Cardiovalve tipo biologinio mitralinio vožtuvo protezavimas neatveriant krūtinės ląstos – įvykusi Kauno klinikose, yra pasaulinės reikšmės naujovė gydant didelės rizikos pacientus, kuriems nustatytas didelis mitralinio vožtuvo nesandarumas, o ligoninei tokia operacija lemia tarptautinį pripažinimą.
 

Gydytojų gripas neužklumpa netikėtai

2018-02-01
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai įspėja, kad sergamumas gripu ir peršalimo ligomis sparčiai auga visoje Lietuvoje. 2018 metų 3-ąją savaitę (sausio 15-21 dienomis) bendras Lietuvos sergamumo gripu ir ŪVKTI (ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis) rodiklis buvo 98,4 atvejų 10 – čiai tūkst. gyventojų. Šių metų trečiąją savaitę visoje Lietuvoje dėl gripo į ligoninę paguldyti 77 asmenys. Iš jų 3 - vaikai iki 2 metų, 33 asmenys 2 - 17 metų, kiti – suaugusieji. 5 asmenys hospitalizuoti intensyvios terapijos skyriuje. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro bei Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, sausio viduryje sergamumo gripu augimas buvo fiksuotas šiaurės, pietų ir vakarų Europoje.
 

3D spausdinimas otorinolaringologijoje – vakar, šiandien ir rytoj

2018-02-01
3D spausdinimas, arba adityvus gaminimas (additive manufacturing) – tai trimačio, vientiso, praktiškai bet kokios formos objekto gaminimo procesas iš skaitmeninio modelio, kai skirtingomis formomis sudedami sluoksniai. Straipsnyje pateikiama informacinė apžvalga apie trimačio spausdinimo tipus, panaudojimo galimybes otorinolaringologijoje.
 

NeoStrata ir Exuviance kosmetika. Seminarai specialistams

2018-01-31
Sausio 30 dieną Vilniuje ir sausio 31 dieną Kaune vyko seminarai specialistams – gydytojams dermatologams bei grožio salonuose dirbantiems kosmetologams, kuriuose pranešimus skaitė garsios JAV kompanijos „NeoStrata“ viceprezidentė Leigh Ann Catlin bei vykdančioji direktorė Catherine Mueller.
 

„Tapkime „gyvąja duona“ kitiems. Tapkime dovana...“

2018-01-31
„Kunigas Algirdas– nelyg ugniagesys. Kiekvieną sekmadienį lipa ant aukšto. Kol mes voliojamės ant sofos. Baksnodami išmanųjį. Jis bando rasti mūsų elektros sistemų butelio kaklelį. Gali būti, kad būtent todėl žmonės jo pamokslų taip nerealiai ir klausosi. O gal, kad sugeba plastiškai, nemoralizuodamas sujungti 2000 metų krikščionybės mintį bei įtampas ir aštrius modernybės kampus“, – taip subtiliai ir iškilmingai Lietuvos policijos kapelioną kunigą A. Toliatą pristato prezidentas Valdas Adamkus. Tai puikus įvertinimas. Todėl labai džiugu, kad, šventiniu laikotarpiu būdamas labai užsiėmęs, gerbiamas kunigas Algirdas sutiko išreikšti savo požiūrį į trapius, jautrius bei labai reikšmingus mūsų gyvenimo reiškinius ir savo mintimis pasidalyti su „Lietuvos gydytojo žurnalo“ skaitytojais...
 

ULAC: sergamumas gripu smarkiai auga!

2018-01-30
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai informuoja, sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) praėjusią savaitę smarkiai išaugo visoje Lietuvoje.
 

Bronchektazės: ar pakankamai gerai diagnozuojama liga?

2018-01-29
Bronchektazės – tai lėtinė liga, pasireiškianti pūlingu kvėpavimo takų uždegimu, sukeliančiu jų destrukciją, negrįžtamą bronchų spindžio išsiplėtimą, nuolatinį uždegiminio sekreto ir bakterijų kaupimąsi juose. Sergamumas bronchektazėmis siekia 100 atvejų iš 100 000 gyventojų. Vyresniems nei 60 metų amžiaus žmonėms bronchektazių aptinkama iki 500 atvejų 100 000 gyventojų. Pateikiami skaičiai įvairiose šalyse skiriasi. Jie kasmet keičiasi ir didėja dėl kelių priežasčių: pagerėjo diagnostika bei krūtinės ląstos kompiuterinės tomografijos išplitimas. Vis dėlto ši liga dažnai išlieka nediagnozuota, nes „slepiasi“ po bronchinės astmos, lėtinės obstrukcinės plaučių ligos arba pasikartojančio plaučių uždegimo diagnozėmis.
 

Pavojingiausios ligoninių vietos - priėmimo ir reanimacijos skyriai bei operacinės

2018-01-28
Statistika rodo, kad skristi lėktuvu ar važiuoti automobiliu yra saugiau nei gydytis. Pavojingiausios vietos pacientams – priėmimo ir reanimacijos skyriai bei operacinės. Būtent čia įvyksta daugiausiai nepageidaujamų nutikimų, tokių kaip susižeidimai pargriuvus, smulkios vagystės ar gyvybę galinčios kainuoti medikų klaidos.
 

LRT Metų Žmogus - profesorius R. Kėvalas!

2018-01-26
Lietuvos radijas ir televizija (LRT) jau septynioliktą kartą pagerbė tuos, kurių savo kūrybingumu ir profesionalumu puošia visuomeninio transliuotojo eterį. „Auksinių bičių“ statulėlė įteikta ir „Metų žmogumi“ pripažintam LSMUL Kauno klinikų profesoriui Rimantui Kėvalui. Sveikiname!
 

Įpareigos vykdyti ligonių kasų sprendimus

2018-01-26
Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) rengtai Vyriausybės išvadai dėl Seimo narių R. Šalaševičiūtės, J. Oleko, ir kt. projekto, kuriuo siūloma gydymo įstaigoms bei vaistinėms nustatyti administracinę atsakomybę už paslaugų teikimo ir jų išlaidų apmokėjimo Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis reikalavimų bei vaistų, medicinos pagalbos priemonių, ortopedijos techninių priemonių skyrimo, išdavimo reikalavimų nesilaikymą.
 

Prieširdžių virpėjimo diagnostika ir gydymas. 2017 metų Europos kardiologų draugijos prieširdžių virpėjimo diagnostikos ir gydymo gairių apžvalga

2018-01-25
Prieširdžių virpėjimas (PV) – dažniausia ilgalaikė širdies aritmija. Tikėtina, kad vienas iš keturių vidutinio amžiaus žmonių išsivysčiusiose šalyse susirgs PV. Manoma, kad iki 2030 metų Europos sąjungoje bus 14–17 milijonų pacientų, sergančių PV, ir 120 000–215 000 naujai diagnozuotų atvejų per metus. PV yra nepriklausomai susijęs su padidėjusia mirties rizika ir padidėjusiu sergamumu tokiomis ligomis, kaip antai širdies nepakankamumu ir insultu bei dažnu hospitalizavimu ir pablogėjusia gyvenimo kokybe.
 

Antitrombozinis gydymas PV sergantiems pacientams, kuriems pasireiškė ūminės išemijos sindromas ir numatomas intervencinis gydymas

2018-01-25
Europos kardiologų draugijos Trombozių darbo grupės 2015 m. dokumentas, patvirtintas Europos širdies ritmo asociacijos ir Europos perkutaninės kardiovaskulinės intervencijos asociacijos
 

Kardioversijos ir naujieji geriamieji antikoaguliantai

2018-01-25
Prieširdžių virpėjimo gydymas, nuolatinės terapinės hipokoaguliacijos užtikrinimas – aktualiausia šiandienos aritmologijos problema. Tačiau hipokoaguliacijos valdyme esminiai pokyčiai įvyko su naujos kartos geriamųjų antikoaguliantų, gerokai supaprastinusių sergančiųjų tromboembolijos prevenciją, įsitvirtinimu klinikinėje praktikoje. Apie prieširdžių virpėjimo tromboembolijų prevenciją, kardioversijos ir pasirengimo jai klausimais kalbamės su VUL Santariškių klinikos Kardiologijos ir angiologijos centro vadovu prof. habil. dr. Audriumi Aidiečiu.
 

Antiaritminių vaistų pasirinkimas atkuriant sinusinį ritmą

2018-01-25
Per pastaruosiosius trisdešimt metų mokslininkai atrado ir tirinėjo per 30 naujų antiaritiminių vaistų molekulių, tačiau tik keletas jų buvo registruoti ir, deja, nesėkmingai pradėti vartoti klikinėje praktikoje. Antai dronedorono taikymas nuvylė efektyvumu ir saugumu, o tolimesnis jo vartojimas lydimas gausių apribojimų. Paskutinis registruotas ir. pristatomas naujas III klasės antiaritminis vaistas - vernakalantas pasižymi įspūdingu efektyvumu atkuriant sinusinį ritmą, tačiau vėlgi nėra visiškai atsakyta dėl jo saugumo. Taigi, medikamentinės kardioversijos atlikimui turime nedaug galimybių. Apie antiritminių vaistų šiandienines pasirinkimo galimybes atkuriant bei išlaikant sinusinį ritmą kalbamės su VU Antakalnio ligoninės kardiologu dr. Mykolu Biliuku.
 

Keičiasi donorų inkstų paskirstymo tvarka

2018-01-25
Šiuo metu inkstų transplantacijos Lietuvoje laukia 161 žmogus. Inkstai Lietuvoje persodinami dviejuose transplantacijos centruose – Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje Kauno klinikose. Šiuose centruose inkstų transplantacijos atliekamos iš mirusio ir iš gyvo donoro.
 

ULAC: 2017 m. ŽIV duomenys

2018-01-25
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, pernai kas antras (51,7 proc.) ŽIV infekcija užsikrėtė vartodamas švirkščiamuosius narkotikus. Naujų ŽIV atvejų tarp vyrų nustatyta 5 kartus daugiau nei tarp moterų - atitinkamai 220 ir 43. Daugiausiai užsikrėtusių ŽIV vyrų išaiškinta Alytaus pataisos namuose (56) bei dar 41 atvejis kitose įkalinimo įstaigose. Daugumos (virš 80 proc.) įkalinimo staigose nustatytų naujų ŽIV atvejų pagrindinis infekcijos perdavimo būdas - narkotikų vartojimas.
 

LOPL išlieka aktuali sveikatos problema

2018-01-25
Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) yra gana aktuali sveikatos problema, ja serga labai daug gyventojų. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, ši liga tampa trečia gyventojų mirties priežastimi. Sergantiems LOPL pacientams tenka naudotis ne vien pulmonologų ar bendrosios praktikos gydytojų, bet ir kardiologų (LOPL dažnai esti gretutinė sergant išemine širdies liga), gydytojų radiologų ir kitų specialistų teikiamomis paslaugomis.
 

Diabetinė gastroparezė: priežastys, klinika ir gydymas

2018-01-25
Gastropareze vadinama patologinė būklė, pasireiškianti skrandžio retencija ir ne gastrointestiniais simptomais. Svarbiausias objektyvus gastroparezės požymis – užtrukęs skrandžio ištuštinimas nesant mechaninės obstrukcijos. Dažniausiai pasitaiko diabetinė, idiopatinė ir pooperacinė (chirurginė) gastroparezė. Sutrikusio skrandžio ištuštinimo simptomais gali pasireikšti ir kai kurios kitos ligos.
 

Psoriazės gydymo vaistais tvarkos aprašas

2018-01-24
Pateikiame psoriazės gydymo vaistais, kurių įsigijimo išlaidos apmokamos privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis, tvarkos aprašą.
 

Aktuali informacija ASPĮ

2018-01-24
Į Lietuvos gydymo įstaigas yra tiekiami skirtingų registruotojų vaistai, turintys veikliąją medžiagą norepinefriną. Šie vaistai tiekiami pagal Sveikatos apsaugos ministro patvirtintą Vardinių vaistų tvarką ir šių vaistų pakuotės yra paženklintos užsienio kalba.
 

Europos gimdos kaklelio savaitė. Pasitikrint laikas!

2018-01-24
Prasidėjo Europos gimdos kaklelio vėžio prevencijos savaitė, kurios šūkis „Sumažink savo riziką“. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai, minėdami Europos gimdos kaklelio vėžio prevencijos savaitę (sausio 22-28 d.), kviečia atkreipti dėmesį į šią ligą sukeliančią žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekciją.
 

Naujoji sveikatos apsaugos viceministrė - Lina Jaruševičienė

2018-01-23
Sausio 23 d. Sveikatos apsaugos ministerijoje pradėjo dirbti nauja viceministrė Lina Jaruševičienė, kuruosianti asmens sveikatos priežiūros sritį, ES investicijų projektus.
 

Sveika gyvensena gali sumažinti genetinį polinkį sirgti

2018-01-22
Lėtinės neinfekcinės ligos – tai problema, kelianti didelę grėsmę tiek Lietuvos, tiek viso pasaulio gyventojų sveikatai. Labiausiai paplitusios ir daugiausiai žalos padarančios yra širdies bei kraujagyslių, onkologinės, kvėpavimo sistemos ligos, cukrinis diabetas.
 

Prof. dr. S. Čaplinskas - apie gripą...

2018-01-22
Apie gripą kalbame kiekvieną žiemą. Tačiau šią pavojingą užkrečiamąją ligą dažnai painiojame su kitomis infekcijomis. Kuo gripas skiriasi nuo kitų peršalimo ligų? Kodėl saugantis infekcijų ir jau susirgus, tokia svarbi asmens higiena? Koks vakcinų efektyvumas?
 

Ligonių kasos kviečia dalyvauti vėžio prevencinėse programose

2018-01-20
Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) specialistai ragina gyventojus rūpintis savo sveikata, nedelsti ir profilaktiškai pasitikrinti dėl vėžio. Nemokamai tai padaryti galima dėka Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis finansuojamų prevencinių programų.
 

Šeimos medicinos plėtrai – ES investicijos

2018-01-20
Sveikatos apsaugos ministerijoje įvyko neeilinis posėdis, kurio metu buvo sprendžiama, kaip paskirstyti Europos sąjungos struktūrinių fondų investicijų lėšas pirminio lygio įstaigoms. Posėdyje dalyvavo sveikatos apsaugos ministras A. Veryga, Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Asta Kubilienė, komiteto narys Darius Kaminskas, Centrinės projektų valdymo agentūros, Finansų ministerijos, Šeimos gydytojų profsąjungos atstovai.
 

Cirkadinio ritmo įtaka širdies ir kraujagyslių sistemai

2018-01-20
Kodėl patirti miokardo infarktą ar insultą didžiausia tikimybė yra ryte? Kodėl taip yra, kokios šio reiškinio priežastys? Kodėl rytas yra pavojingesnis už vakarą? Kad atsakytume į šį klausimą, pirmiausia turėtume nuodugniau susipažinti su chronobiologija.
 

Siūlo skatinti rūpintis darbuotojų sveikata ir socialine gerove

2018-01-20
Seimo Lietuvos socialdemokratų darbo (LSDD) frakcijos nariai – Seimo Pirmininko pavaduotoja Irena Šiaulienė ir frakcijos seniūno pavaduotojas Algirdas Butkevičius įregistravo Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) pakeitimo projektą, kuriuo tikimasi paskatinti įmones imtis įvairių socialinių iniciatyvų, gerinti darbuotojų darbo sąlygas, o taip pat ir dirbančiųjų motyvaciją.
 

Siūlo inicijuoti nereceptinių vaistų registravimą Lietuvoje

2018-01-19
Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos pirmininkas Mykolas Majauskas, remdamasis Europos Sąjungos šalių patirtimi, kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą su prašymu inicijuoti nereceptinių erekcijos sutrikimus gydančių vaistų registravimą Lietuvoje.
 

SAM palieka viceministrė Gintarė Šakalytė

2018-01-19
Po vienerių metų sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos komandoje darbą palieka viceministrė Gintarė Šakalytė, kuravusi asmens sveikatos priežiūros sritį, ES investicijų projektus. Medikės išsilavinimą ir kardiologės profesinę patirtį turinti profesorė G. Šakalytė nusprendė tęsti medikės darbą ir toliau tobulėti šioje srityje – padėti pacientams.
 

Ieško būdų didinti specialistų atlyginimus

2018-01-17
Seimo narių Astos Kubilienės ir Dariaus Kaminsko inicijuotoje diskusijoje penkių ministerijų ir Vyriausybės atstovai pristatė problemą, kad šioms ministerijoms pavaldžių ir iš biudžeto lėšų finansuojamų įstaigų medicinos specialistų atlyginimai dėl skirtingo finansavimo šaltinio yra nepadidėję, lyginant su tradicinėse įstaigose dirbančiais medicinos specialistais.
 

Gastroezofaginio refliukso liga: kompleksinio gydymo parinkimas

2018-01-17
Gastroezofaginio refliukso liga (GERL) yra dažniausia patologija, paitaikanti gastroenterologijos praktikoje. Didelę dalį pirminės sveikatos priežiūros grandies pacientų sudaro asmenys, kurie skundžiasi GERL simptomais – rėmeniu, rūgštaus skrandžio turinio atpylimu (regurgitacija), epigastriumo skausmu ir diskomfortu. Šiuolaikinę GERL diagnostiką ir gydymą apibrėžia 2013 m. diagnostikos ir gydymo rekomendacijos, kuriose pateikiama dabartinė samprata apie GERL priežastis, rizikos veiksnius, diagnostikos ir gydymo principus.
 

Gerybinė prostatos hiperplazija: kada pakanka budraus stebėjimo taktikos?

2018-01-17
Gerybinė prostatos hiperplazija (GPH), kitaip, gerybinė prostatos hipertrofija, vadinami histologiniai prostatos pokyčiai, pasireiškiantys prostatos ląstelinių elementų proliferacija. GPH sukelia antrinę lėtinę šlapimo pūslės obstrukciją, šlapimo susilaikymą, inkstų nepakankamumą, pasikartojančias šlapimo takų infekcijas, hematuriją ir skatina šlapimo takų akmenų susidarymą.
 

STT pradėjo tyrimą dėl e.sveikatos projekto

2018-01-17
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo, gavusi Lietuvos Respublikos Seimo Antikorupcijos komisijos atlikto parlamentinio tyrimo dėl Lietuvos elektroninės sveikatos sistemos kūrimo išvadą.
 

SAM: e. receptų išrašoma vis daugiau

2018-01-17
Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atlikta analizė rodo, kad šalies gydymo įstaigos sėkmingai pereina prie e. recepto rašymo, o kai kuriose gydymo įstaigose jau visi išrašomi receptai – elektroniniai.
 

Gydytojai: šiuolaikinis ligų sprendimas – organizmo disbalanso tyrimas

2018-01-17
Nuolatinis nuovargis, miego sutrikimai, stresas, varginančios odos problemos, pasikartojančios peršalimo ligos ir dar eilė kitų nepageidaujamų simptomų, kuriuos vis dažniau patiria šiuolaikinis žmogus, gali signalizuoti apie jo organizmo disbalansą, tvirtina gydytojai.
 

Efektyvi pagalba, gydant alergines ligas

2018-01-17
Rupatadinas yra antros kartos antihistamininis vaistas, pasižymintis trombocitus aktyvinančio faktoriaus (angl. platelet-activating factor (TAF)) slopinimu. Rupatadinas susideda iš piperidinilo grupės, kuri yra atsakinga už antihistamininį poveikį, ir lutidinilo grupės, kuri pasižymi TAF slopinimu. Taigi rupatadinas yra dvejopo poveikio vaistas – slopina ir histamino, ir TAF receptorius.
 

Visuomenės sveikatos stiprinimo fondo parama

2018-01-16
Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo fondas (Fondas) 2018 metais remia daugiau kaip 30 projektų, skirtų skatinti visuomenę gyventi sveikai. Įvertinusi 2017 m. pateiktas paraiškas, Fondo taryba skyrė finansavimą 34 projektų vykdytojams. Visos įstaigos ir organizacijos jau pradėjo vykdyti savo projektus. Net 18 projektų šiais metais įgyvendina nevyriausybinės organizacijos.
 

Tobulėja ligų diagnostika: pacientams – naujas ultragarsinis tyrimas

2018-01-16
Nuo šių metų sausio 1-osios gydymo įstaigos pradėjo teikti naujas ambulatorines paslaugas – ultragarsinius tyrimus, kurių metu naudojama kontrastinė medžiaga, o ligonių kasos gydymo įstaigoms už juos sumokės Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Tokiu būdu didėja pacientų ištyrimo galimybės, teikiant jiems planinę ir skubią pagalbą, kai ligoniams reikalingas neatidėliotinas ištyrimas.
 

Kūdikius Lietuvoje skiepys nuo B tipo meningokoko

2018-01-16
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasirašė įsakymą, kuriuo į vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių yra įtraukiami skiepai nuo B tipo meningokokinės infekcijos. Planuojama, kad kūdikiai bus pradėti skiepyti jau šių metų liepos mėnesį, kai tik bus nupirktos ir į Lietuvą pristatytos vakcinos.
 

Daugėja kreipimųsi į gydymo įstaigas dėl traumų

2018-01-15
Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos reikalų ministerijos (VLK) atkreipia dėmesį, kad šaltuoju metų laiku kasmet padaugėja gyventojų kreipimųsi į ligonines ir poliklinikas dėl įvairių traumų – rankų, kojų lūžių, galvos sutrenkimo. Specialistai ragina būti atsargiems, nes statistika rodo, kad praėjusio žiemos sezono metu (2016 m. pabaiga – 2017 pradžia) susižeidė daugiau nei 4300 žmonių, o jų gydymui iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto buvo išleista daugiau kaip 825 tūkst. eurų.
 

Virškinamojo trakto bei makšties mikrofloros išsaugojimas

2018-01-15
Mus supančioje aplinkoje yra daugybė skirtingų bakterijų rūšių, kurias galime suskirstyti pagal tai, kaip jos reaguoja su žmogaus organizmu. Patogeniniai mikroorganizmai yra tie, kurie sukelia įvairias infekcines ligas, sąlyginiai patogenai, esant nepakankamai ar nusilpusiai organizmo apsauginei sistemai, taip pat gali sukelti ligas. Tuo tarpu simbiotinės bakterijos yra tie mikroorganizmai, kurie gyvena mūsų organizme, yra naudingi bei svarbūs įvairių funkcijų atlikimui bei ligų profilaktikai, todėl svarbu stengtis užtikrinti normalią organizmo mikroflorą bei ją stiprinti.
 

Proteolizinių fermentų sukelta imunomoduliacija – pagalba gydant uždegimus

2018-01-15
Sisteminė fermentų terapija – tai tikslingai sudarytų hidrolizinių fermentų derinių vartojimas gydymo tikslais. Šie fermentų preparatai veikia ne vietiškai virškinamajame trakte, bet sistemiškai kiekvieną organą ar jų sistemą. Geriamieji fermentų mišiniai rezorbuojasi plonajame žarnyne ir iš ten su krauju išplinta po visą organizmą, kur vėliau susitelkia pažeidimo židiniuose. Dėl savo uždegimą slopinančio, imunomoduliuojamojo, antifibrozinio bei kitų poveikių sisteminė fermentų terapija vis plačiau taikoma įvairiose medicinos srityse.
 

Kiek kalorijų per dieną reikia vaikui?

2018-01-14
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad siekiant gerinti vaikų mitybą bei užtikrinti jos pilnavertiškumą, nuo 2018 m. sausio 1 d. įsigaliojo naujos rekomenduojamos paros maistinių medžiagų ir energijos normos.
 

Mažėjo skundų dėl priemokų, daugėjo kreipimųsi dėl PSD ir žalos atlyginimo

2018-01-13
Pasibaigus 2017 metams, Panevėžio teritorinėje ligonių kasoje (TLK) analizuoti gyventojų kreipimaisi į įstaigą: gauti paštu, el. paštu, per Konsultavimo informacinę sistemą (KIS), priimti Gyventojų aptarnavimo skyriuje (GAS) ir kt. GAS parengė į skyrių 2017 metais besikreipusių gyventojų žodinių skundų apžvalgą. Abiejų apžvalgų rezultatai pristatyti vadovybės vertinamajai analizei. Jos metu pastebėta, kad praėjusiais metais GAS sulaukė daug mažiau gyventojų žodinių skundų nei 2015–2016 m. Labiausiai mažėjo skundų dėl medicininės reabilitacijos ir priemokų gydymo įstaigose.
 

Naujasis sveikatos apsaugos viceministras - Algirdas Šešelgis

2018-01-13
Nuo sausio 10 dienos darbą sveikatos apsaugos ministerijoje pradėjo naujasis viceministras Algirdas Šešelgis, kuruosiantis visuomenės sveikatos priežiūrą, psichikos sveikatą ir priklausomybių ligas, netradicinės medicinos inciatyvas, epidemiologinę priežiūrą, rizikos sveikatai valdymą, mitybą ir fizinį aktyvumą ir kt.
 

Keičiasi kai kurių vaistų skyrimo tvarka

2018-01-13
Sveikatos apsaugos ministerija informuoja, kad pasikeitė vaistų Moxonidinum ir Rilmenidinum, skirtų hipertenzijai gydyti, skyrimo tvarka. Pacientams, iki šiol nevartojusiems šių vaistų, jie galės būti skiriami tuo atveju, jeigu netiks kiti šiai ligai gydyti skirti vaistai. Tuo tarpu jeigu pacientai šiuos vaistus jau vartoja, jiems vaistų skyrimo tvarka nesikeičia.
 

Sukurtas „Mirštu, kaip noriu gyventi“ vaizdo klipas

2018-01-13
Praėjusių metų spalį organų donorystę skatinantis Irenos Matijošaitienės fondas viešai klausė: „Kiek išstovėtum dėl kito gyvybės?“. Tokiu būdu fondas kvietė lietuvius dalyvauti analogo iki šiol neturėjusiame socialiniame performanse „Mirštu, kaip noriu gyventi“, kuris truko visą parą ir sulaukė daugiau nei 700 dalyvių. Šiandien performanso organizatoriai dalijasi tos dienos nufilmuotomis akimirkomis ir primena, jog naujus metus verta pradėti nuo gerų darbų įgyvendinimo. Pavyzdžiui, pasirašyti sutikimą gauti organų donoro kortelę...
 

Aknės patogenezė ir gydymas

2018-01-13
Aknė (paprastieji spuogai) yra polimorfinė lėtinė uždegiminė odos liga, beveik visada (99 proc.) pasireiškianti veido srityje [1]. Šiai ligai būdingi atviri ir/arba uždari kamedonai, papulės, pustulės bei mazgeliai, vėliau susiformuoja randai ir odos pigmentacijos pokyčiai buvusių bėrimų vietoje. Aknė dažnai atsiranda ir nugaros (60 proc.) bei krūtinės (15 proc.) srityse [1]. Ši liga gali būti lengvos formos, pasireiškianti tik keliais bėrimo elementais, tačiau kai kuriais atvejais galimas stiprus išplitęs odos uždegimas.
 

Grėsmingai jaunėjančios kraujagyslių sistemos ligos: natokinazės reikšmė

2018-01-13
Nors širdies ir kraujagyslių ligas (ŠKL) neretai tapatiname su vyresnio amžiaus asmenimis, jomis serga vis jaunesnio amžiaus žmonės. Lietuvoje nuo 2006 metų vykdoma asmenų, priskirtinų širdies ir kraujagyslių ligų didelės rizikos grupei, atrankos ir prevencijos priemonių programa, skirta 40–55 metų vyrams ir 50–65 metų moterims. Analizuojant pirmuosius šios programos rezultatus ir ištyrus per 17 tūkst. vidutinio amžiaus žmonių, nustatyta, kad 9 iš 10 turi dislipidemiją, kas antras serga arterine hipertenzija ir 4 iš 10 yra nutukę. Svarbu ir tai, kad skirtingi rizikos veiksniai tarpusavyje sumuojasi ir taip didina šių ligų riziką.
 

Naktinis vakarėlis su... „4 Mortom“

2018-01-12
Pasiilgote teatro? Tuomet Kamerinio teatro pasiūlymas - kaip tik jums! „4 MORTOS“ – vakarėlis su mirtim, paremtas lietuviška mitologija, folkloru. Tai žaidimas-ritualas, kuris sugrąžina mus iš feisbukinės egzistencijos į gamtos mums duotą prigimtį.
 

Nuo pneumokokinės infekcijos gali pasiskiepyti daugiau rizikos grupių asmenų

2018-01-12
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras informuoja, kad nuo pneumokokinės infekcijos nemokamai jau gali pasiskiepyti daugiau rizikos grupėms priklausančių asmenų.
 

Odos melanomos valdymo aktualijos

2018-01-12
Odos melanoma (OM) – piktybinis melanocitų kilmės navikas, kuris sudaro 5 proc. piktybinių odos navikų. Tai palyginti reta patologija, tačiau progresuojanti OM eiga sukelia 90 proc. pacientų mirties priežasčių tarp piktybinių odos navikų. Daugeliui (90 proc.) pacientų išpjaunamas pirminis neišplitęs navikas. Tokiais atvejais sergančiųjų odos melanoma 10 metų tikėtina gyvenimo trukmė svyruoja nuo 75 iki 85 proc. Esant OM sritinių limfmazgių metastazių , sergančiųjų 10 metų tikėtina gyvenimo trukmė svyruoja nuo 20 iki 40 proc. [1], atitinkamai kai randama vidaus organų metastazių, sergančiųjų 5 metų tikėtina gyvenimo trukmė – nuo 7 iki 16 proc.
 

Lėtinis niežėjimas: etiopatogenezė, klasifikacija, diagnostikos ir gydymo principai

2018-01-12
Lėtinis niežėjimas (LN) yra dažnas ir diskomfortą sukeliantis simptomas, kurio priežastis gali būti įvairios odos ir sisteminės ligos. Vidaus organų ir jų sistemų pažeidimai dažnai sąlygoja labai intensyvų, varginantį niežėjimą, nors odoje nematyti jokių bėrimo elementų. Įprastinis gydymas antihistamininiais preparatais dažniausiai neturi slopinamojo poveikio, nes skirtingų vidaus organų pažeidimai turi įtakos niežėjimo atsiradimui pagal kitokius mechanizmus. Niežėjimo etiopatogenezė nėra iki galo išaiškinta ir dažnai gydymas būna neefektyvus. Ligonius vargina nemiga, niežėjimas gali sukelti nedarbingumą, socialinį diskomfortą. Dėl minėtų problemų būtina tiksliai diagnozuoti niežėjimo priežastis, siekiant skirti efektyvius gydymo metodus. Šio straipsnio tikslas yra aptarti dažniausias lėtinio niežėjimo priežastis, klasifikaciją ir diagnostikos metodus.
 

Į rinką - tik saugi kosmetika!

2018-01-05
Siekiant apsaugoti žmonių sveikatą nuo nesaugių kosmetikos gaminių bei efektyvinti jų gamintojų, importuotojų, platintojų veiklos priežiūrą bei rinkoje esančių gaminių kontrolę, Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui nustatyti konkrečias nuobaudas už kosmetikos gamybos ir tiekimo rinkai reikalavimų pažeidimus.
 

Kamieninių ląstelių transplantacijos - labiau prieinamos

2018-01-04
SAM patvirtino Žmogaus kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijos paslaugų tvarkos aprašą, kuriame patikslino šioms paslaugoms keliamus reikalavimus. Tai reiškia, kad nuo šiol šių gydymo paslaugų Lietuvoje bus suteikiama daugiau, o pacientai turės daugiau galimybių rinktis.
 

Nuo sausio 1 d. didėja privalomojo sveikatos draudimo įmoka

2018-01-04
Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) primena, kad nuo šių metų sausio 1 d. iki 400 eurų pakilus minimaliai mėnesinei algai, padidėjo ir privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokos. Tad fiksuotas PSD įmokas mokantys gyventojai, iki šiol kas mėnesį mokėję 34,20 euro PSD įmoką, dabar turi mokėti 36 eurus. Tam, kad sveikatos draudimas nenutrūktų, minėto dydžio įmoka mokesčio administratoriui – „Sodrai" – turi būti pervesta iki einamojo mėnesio paskutinės dienos.
 

Visuotinės astmos asociacijos ir Pasaulio alergijos organizacijos manifestas dėl smulkiųjų kvėpavimo takų vaidmens astmos ir lėtinės obstrukcinės plaučių ligos patogenezėje

2018-01-03
Terminas „manifestas“ yra kilęs iš lotyniško žodžio „manifestum“, reiškiančio aiškus, akivaizdus. Tai yra vieno asmens ar asmenų grupės įsitikinimų, nuomonės, motyvų ir ketinimų deklaracija. Ji remiasi anksčiau publikuota nuomone ar sutarimu tam tikru klausimu. Manifesto tikslas yra skatinti naujas idėjas, paremtas pagrįsta nuomone. Sveikatos priežiūros kontekste manifestas apibūdina pagrįstus įrodymus, reikalingus veiksmus ir tyrimus, susijusius su tam tikra tema. Jį paskelbia ekspertų grupė arba mokslininkų organizacija. Manifestas kelia prielaidas, skatina įsipareigojimus ir provokuoja pokyčius.
 

Žindymo sunkumai – pasaulinis tyrimas, kodėl moterys pradeda ir nustoja žindyti

2018-01-03
Žindymas sveikam naujagimio vystymuisi yra gyvybiškai svarbus. Nors daugelis šalių palaiko PSO rekomendaciją kūdikius maitinti pirmuosius šešis gyvenimo mėnesius, tačiau tyrimų rezultatai tiek besivystančiose, tiek išsivysčiusiose šalyse nėra patys geriausi. Keliuose tyrimuose buvo vertinami pačių moterų požiūriai į žindymą bei jų patirtis. Šiuos aspektus 2011 m. tyrėme apklausdami 3 994 18–40 metų amžiaus moterų JAV, Brazilijoje, Jungtinėje Karalystėje, Egipte, Pietų Afrikoje, Kinijoje ir Indijoje.
 

Pediatrijos naujienos: alergija maistui

2018-01-03
Nepageidaujamos reakcijos į maistą yra labai dažnos, tačiau vykstantis imuninis atsakas, vadinama alergija maistui, sudaro tik labai nedidelę šių reakcijų dalį. Alergijos maistui paplitimas priklauso nuo amžiaus (dažnai pasitaiko vaikams, retai suaugusiesiems) bei mitybos įpročių. Taigi, įvairių autorių duomenimis, alergija maistui atsiranda 8–10 proc. vaikų ir 2–4 proc. suaugusiųjų. Tačiau tarp atopiniu dermatitu sergančių vaikų alergija maistui pasitaiko ženkliai dažniau – net 30–40 proc. vaikų ir 20 proc. suaugusiųjų.
 

Lietuva nebuvo vienintelė gydytojo ir tautos patriarcho meilė

2018-01-03
„Šeštadienis, 1884 m. sausio 5 d. Vakar man buvo liūdna diena, nes jis man pasakė, kad mėnesio pabaigoje išvyksiąs iš Prahos. Kanalo parke mes atsisveikinome su ta vieta, kurioje pirmą kartą kalbėjomės. Laikydamas mane glėbyje, jis tarė, kad reikia skirtis. Negaliu to suvokti. Ką šnekėjome paskui, amžinai liks mudviejų paslaptis, net čia jos neužrašysiu: jokiai akiai nevalia perskaityti to, ką tąkart kalbėjo jo brangiosios lūpos, bet man šis vakaras liks neužmirštamas. Atsiguliau skaudama galva ir nemiegojau beveik visa naktį, nes mintys šėlo kaip padūkusios.
 

Padeda efektyviau kontroliuoti moterų šlapimo nelaikymą

2018-01-03
Šlapimo nelaikymas (kai dėl normalaus šlapinimosi mechanizmo sutrikimo ar kitų priežasčių nevalingai nuteka šlapimas) sukelia tam tikrų medicininių, socialinių ir higienos problemų, kurios gali sugniuždyti net ir labai išdidžią moterį... Regis, tai nėra labai rimtas sutrikimas, bet jis labai skausmingai veikia moters gyvenimą. Nors tikslios šlapimo nelaikymo statistikos Lietuvoje nėra, anot gydytojo ginekologo, Vilniaus m. klinikinės ligoninės Ginekologijos skyriaus vedėjo dr. Gedimino Mečėjaus, kai kuriose studijose ar straipsniuose pateikti duomenys byloja, jog apie 50-uosius gyvenimo metus maždaug 50 proc. moterų vienaip ar kitaip prateka šlapimas fizinio krūvio metu. Iš jų penktadalis jaučia pakankamai ryškius simptomus. Beje, šis klausimas aktualus ir jaunoms moterims, nes kartais šlapimo nelaikymas vargina net dvidešimtmetes.
 

Pakeičiamosios hormonų terapijos menopauzės metu naujienos

2018-01-03
Menopauzė yra paskutinis menstruacinio ciklo periodas. Diagnozė nustatoma retrospektyviai, kai moteriai 12 mėnesių tęsiasi amenorėja [1]. Tai natūrali neišvengiama moters organizmo fiziologinė būklė. Įprastai menopauzė prasideda apie 51 metus. Jei ji prasideda iki 40 metų, laikoma ankstyvąja [1]. Nors menopauzė ir yra fiziologinė būklė, ji sukelia įvairių nemalonių jutimų, trukdančių moters kasdienei veiklai. Be to, yra susijusi su įvairių ligų rizika.
 

EK: Lietuvos pasiekimai alkoholio kontrolės srityje

2018-01-03
Seimo Sveikatos reikalų komitetas posėdyje apsvarstė Europos Komisijos komunikatą dėl 2018 m. metinės augimo apžvalgos (Nr. COM(2017) 690), kuriame pristatomi Europos Sąjungos ekonominiai ir socialiniai prioritetai.
 

Nauja alkoholio pardavimo tvarka

2018-01-02
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas primena, kad 2018 m. sausio 1 dieną įsigalioja nauja alkoholinių gėrimų pardavimo tvarka.
 

Leis bandymus su sergančiais kraujo vėžiu?

2018-01-01
Kalbame apie žmonių gyvybes – iš 100 pacientų, kuriems atlikta kamieninių kraujodaros ląstelių transplantacija, Kaune vidutiniškai miršta beveik 6 asmenys, Vilniuje – mažiau kaip 1. Deja, net žmonių gyvybės argumentai sveikatos politikos formuotojams neatrodo įtikinami.
 

Medikai ruošiasi... paskutiniam žygiui!

2017-12-29
Mes – likę Lietuvos gydytojai rezidentai, slaugytojos ir slaugytojai, gydytojos ir gydytojai - būsimi Norvegijos, Švedijos, Vokietijos ir kitų šalių medicinos personalas, sausio 4 dieną, nuo 10 valandos rinksimės Katedros aikštėje paskutiniam žygiui į oro uostą. Pakeliui užsuksime į Vinco Kudirkos aikštę, prie kurio lauks autobusai į oro uostą.
 

2017 metais sutvarkyta beveik 14 tonų naikintinų vaistų

2017-12-29
Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) duomenimis, šiemet šalies vaistinės surinko iš gyventojų beveik 14 tūkst. kg pasenusių ir nereikalingų naikintinų vaistų. Tai beveik 2,5 karto daugiau, negu 2014 metais, kai šis darbas pradėtas vykdyti sistemingai.
 

Galimybe išsitirti dėl krūtų ligų poliklinikose naudojamasi vis dažniau

2017-12-29
Vilniaus teritorinei ligonių kasai (Vilniaus TLK), Nacionaliniam vėžio institutui (NVI) ir Antakalnio, Centro bei Šeškinės poliklinikoms bendradarbiaujant, didėja ankstyvosios krūtų ligų diagnostikos paslaugų prieinamumas. Patikrų dėl krūtų ligų išaiškinimo skaičius šiose poliklinikose pastebimai auga, o eilės kreipiantis į NVI dėl onkologinių susirgimų – mažėja.
 

Meningokokinė infekcija

2017-12-28
Meningokokinė infekcija – ūminė infekcinė liga, pasireiškianti įvairiomis klinikinėmis formomis: nazofaringitu, pūliniu meningitu, meningokokiniu sepsiu arba mišriomis ligos formomis.
 

Metų Žmogus - profesorius Rimantas Kėvalas!

2017-12-27
Lietuvos radijas 2017-ųjų „Metų žmogaus“ vardą skiria Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vadovui profesoriui Rimantui Kėvalui – už iškeltus į viešumą faktus apie vaikus, patiriančius smurtą šeimose, ir už atkreiptą žmonių dėmesį į jų pačių abejingumą.
 

Psoriazinis artritas: klinika, diagnostikos, gydymo principai

2017-12-27
Psoriazinis artritas yra lėtinis autoimuninės kilmės sąnarių uždegimas, nustatomas psoriaze sergantiems pacientams. Psoriazinis artritas (PsA) priskiriamas spondiloartropatijų grupei. Kaip ir kitoms šios grupės ligoms, psoriaziniam artritui būdingas periferinis artritas, entezitai, daktilitas ir ašinio skeleto uždegimas (sakroiliitas ir (arba) spondilitas). Literatūros duomenimis, psoriazinio artrito paplitimas tarp sergančiųjų psoriaze svyruoja nuo 6 iki 42 proc.[1]. Remiantis naujaisiais CASPAR klasifikacijos kriterijais atliktų tyrimų duomenimis, psoriazinis artritas nustatomas 14 proc. sergančiųjų odos psoriaze [2]. Vyrų ir moterų sergamumas panašus, dažniausiai liga pasireiškia 30–55 metų žmonėms.
 

Burnos pažeidimai onkologijos praktikoje

2017-12-27
Burnos opomis vadinami įvairaus skersmens apskritos ar ovalios formos burnos ertmę dengiančios gleivinės defektai, nepažeidžiantys pogleivio. Histologiniu požiūriu burnos opos yra burnos vidiniame paviršiuje esančios švelnios gleivinės dalinis defektas (erozija). Burnos opų bent kartą gyvenime yra turėję 20–50 proc. žmonių, kai kuriems jos kartojasi po keletą kartų per metus ir gali tapti rimta sveikatos problema.
 

Sveikatos apsaugos ministro A. Verygos sveikinimas

2017-12-26
Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sveikinimas švenčių proga.
 

Kaip per šventes netapti streso įkaitu?

2017-12-22
Paskutinė savaitė iki didžiausių ir gražiausių metų švenčių daugeliui bus kupina bėgimo, nerimo, savotiškos įtampos, kaip viską spėti laiku, taip pat nuovargio, galbūt ir nemigos akimirkų. Rezultato tokiu atveju ilgai laukti tikrai nereikia – kasdien jaučiamas stresas galiausiai pakerta sveikatą. Tiek fizinę, tiek dvasinę. Nuilsusį kūną greičiau atakuoja įvairiausios ligos bei negalavimai, o džiaugsmingą šventinę nuotaiką keičia susierzinimas ar net apatija. Kaip sau padėti?
 

Pasibaigusio galiojimo vaistai. Kur juos dėti?

2017-12-22
Prieš šventes įprasta atsikratyti nereikalingų daiktų. Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) primena, kad pats metas į vaistines atnešti nebenaudojamus ar pasibaigusio galiojimo vaistus. Vaistinės pasirūpins, kad tokie vaistai būtų sunaikinti.
 

Tobulinami ligoninių veiklos vertinimo rodikliai

2017-12-22
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasirašė įsakymą, kuriuo tikslinami ligoninių veiklos kokybės ir efektyvumo vertinimo rodikliai. Ypatingas dėmesys bus skiriamas pacientų pasitenkinimui teikiamomis gydymo paslaugomis. Tai reiškia, kad nuo šiol vertinant įstaigų veiklos kokybę, didesnis dėmesys bus skiriamas pacientų nuomonės vertinimui. Grįžtamasis ryšys iš pacientų apie jų patirtį naudojantis gydymo paslaugomis tampa svarbiu sveikatos priežiūros paslaugų kokybės ir prieinamumo stebėsenos ir tobulinimo įrankiu.
 

Pritarta siūlymui tobulinti ortopedijos gaminių kompensavimą

2017-12-22
Ministrų kabinetas pritarė siūlymui reglamentuoti ortopedijos techninių priemonių įsigijimo išlaidų kompensavimą. Tokiu būdu bus nustatomos Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) ir ortopedijos įmonių sutarčių sudarymo sąlygos, pagerintas ortopedijos priemonių, būtinų pacientams, prieinamumas, augs šių priemonių pasirinkimo galimybė.
 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.