Lietuvos naujienos

 

Farmacinės rūpybos programa, skirta astmos, LOPL inhaliavimo technikai ir diabetui

2018-02-19
Informuojame, kad 2018 metų vasario 23-24 d. Vilniuje prasideda LSMU Podiplominių studijų centro farmacijos specialistų studijų MOBILIŲJŲ SESIJŲ mokymai. Juose bus dėstoma speciali inhaliuojamųjų vaistų ir diabeto farmacinės rūpybos modulių programa.
 

Žinių, kaip teisingai pasirinkti ir vartoti vaistus – nepakanka

2018-02-19
Žmoniją nuo pat jos atsiradimo pradžios vargino įvairiausios ligos. Anksčiau daugybė jų buvo mirtinos, mat mūsų protėviams trūko medicininių žinių ir galimybių padėti susirgusiajam - nebuvo veiksmingų vaistų, neegzistavo vakcinos. Šiandien technologijų ir informacijos dėka gydytis galime pačiais įvairiausiais vaistiniais preparatais. Vaistų pasiūla – milžiniška, gebame suvaldyti šimtus ligų, gyvename keliskart ilgiau nei mūsų protėviai. Deja, dažnas mūsų vaistų vartojame pernelyg dažnai, pernelyg daug, pernelyg neatsakingai. Kodėl Lietuvoje tokia stipri savigyda? Kokios jos pasekmės?
 

Vaistų rinka prieš 100 metų ir dabar...

2018-02-19
Vaistai – viena ypatingiausių ir, ko gero, daugiausia priežiūros tiek gamybos, tiek pardavimo procesuose reikalaujančių prekių. Juk net ir pats „nekalčiausias“ vaistas gali ne tik pagydyti, bet ir pakenkti, jei jis bus vartojamas ar laikomas netinkamai. Kaip buvo kontroliuojama vaistų rinka prieš šimtą metų?
 

Kovo 2 dieną Kaune - konferencija farmacijos specialistams

2018-02-19
Informuojame, kad kovo 2 dieną Kaune, viešbučio „Park Inn Radisson“ konferencijų centre, vyks respublikinė konferencija, skirta farmacijos specialistams „Farmacijos aktualijos. 2018 m. žiema“. Konferencijoje žada dalyvauti ir pranešimus šios srities specialistams aktualiomis temomis skaityti Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Asta Kubilienė, SAM Farmacijos departamento Farmakoekonomikos ir vaistų kainodaros skyriaus vedėjas Tomas Alonderis, VMVT atstovė Rita Beliauskienė, Lietuvos medicinos ir farmacijos istorijos muziejaus direktorius doc. dr. Tauras Mekas, VVTAT atstovė Nijolė Murauskienė, UAB „Armila“ direktorius Remigijus Mielinis ir kiti.
 

Šeimos gydytojai išrašinės daugiau receptų

2018-02-15
Nuo šiol šeimos gydytojai turės dar daugiau galimybių padėti savo pacientams. Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakymu panaikinti iki šiol buvę apribojimai, pagal kuriuos dalį kompensuojamųjų vaistų galėjo išrašyti tik gydytojai specialistai. Pas juos pacientai galėdavo patekti tik gavę šeimos gydytojo siuntimą. Dabar jiems nebereikės laukti vizito pas specialistus, nes reikiamus vaistus galės išrašyti ir šeimos gydytojai.
 

Deksketoprofenas ir jo taikymas klinikinėje praktikoje

2018-02-08
Daugelis neopioidinių preparatų – nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) yra racematai, t. y. kairiojo S(+) ir dešiniojo R(+) stereoizomerų mišiniai. Vienas jų – plačiai vartojamas nesteroidinis vaistas nuo uždegimo – ketoprofenas. Tačiau tyrimais nustatyta, kad klinikiniu efektyvumu paprastai pasižymi tik vienas stereoizomeras. Biotechnologinio proceso metu atskyrus veiklųjį stereoizomerą, sukurtas vaistas deksketoprofenas.
 

Sukčių taikinyje - sveikatos problemų turį vyrai

2018-02-05
Į sukčių akiratį pateko vyrai – piktybiškai sukurtoje interneto svetainėje skelbiama klaidinanti ir tikrovės neatitinkanti informacija apie produktą, neva leidžiantį greitai ir efektyviai atsikratyti prostatos ir kitų su lytine sveikata susijusių problemų. Be jokios abejonės, tinklalapyje minimą produkciją siūloma įsigyti. Žinoma, su „didžiule“ akcija.
 

Išleistas naujas „Farmacijos ir laiko“ žurnalo numeris

2018-02-05
Informuojame, kad jau išleistas naujas „Farmacijos ir laiko“ žurnalas. Jame, kaip visada, rasite daug įdomių publikacijų gydymo ir sveikatinimo klausimais. Su žurnalo turiu galite susipažinti žemiau.
 

Paraiškas dėl nekompensuojamųjų vaistų kainų deklaravimo priima VVKT

2018-01-26
Nuo šių metų sausio mėnesio VVKT pavesta rengti nekompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyno projektą. Tad farmacijos įmonės, jų atstovai paraiškas, kad nauji vaistai būtų įtraukti į minėtą kainyną turėtų pateikti Tarnybai iki kovo 1 dienos.
 

Vaistų kainų kreivė - žemyn

2018-01-26
Vaistų ir kitų farmacijos gaminių kainos Lietuvoje pernai nuosekliai mažėjo, rodo Statistikos departamento pateikti duomenys. Kainų mažėjimas pradėtas fiksuoti tik praėjusiais metais - iki tol vaistai tik brango.
 

Keli štrichai apie katinų muziejaus įkūrėją...

2018-01-23
Vanda Jurevičiūtė gimė 1923 m. lapkričio 23 d. Šiaulių apskrityje Šapnagių kaime, 7 km nuo Šiaulių vaistininko Stasio Jurevičiaus ir Jadvygos Lastauskaitės-Jurevičienės šeimoje. Tėvas Stasys Jurevičius – provizorius, mokytojas, dirbo Maskvos vaistinėje, Jaltoje ir Šiauliuose, įsteigė chemijos bakteriologijos laboratoriją, mokytojavo Šiaulių berniukų gimnazijoje, pavadavo Šiaulių farmacijos laboratorijos vedėją atostogų metu. 1935 m. išleido pirmąjį chemijos vadovėlį mokykloms „Organinė chemija“. Motina Jadvyga Lastauskaitė-Jurevičienė buvo namų šeimininkė. Šeimoje užaugo 4 vaikai: 2 dukros ir 2 sūnūs. Dukra Aldona tapo gydytoja, sūnūs Vytautas ir Algirdas – diplomuoti inžinieriai statybininkai, o dukra Vanda pasekė tėvo pėdomis ir, 1958 m. baigusi farmacijos institutą Maskvoje, tapo provizore.
 

Burnos higiena. Ar tinkamai ja rūpinatės?

2018-01-23
Vienas nemaloniausių bei sunkiausiai pakeliamų yra danties skausmas. Su pastarojo ar tarpdančių skausmu bent kartą per gyvenimą yra susidūręs kiekvienas. Tačiau tai dar ne visos problemos. Būna, kad dantys reaguoja į šaltą, karštą, saldų maistą, kartais pradeda kraujuoti dantenos. Tokiais atvejais skubame pas dantų gydytoją, tačiau, pasak specialistų, dantų problemų turėtume mažiau, jei tinkamai jais rūpintumėmės. Daugumos lietuvių dantų higiena, deja, vis dar yra nepakankama.
 

Paraiškas dėl kompensuojamųjų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių priima VLK

2018-01-22
Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) informuoja, kad nuo šių metų sausio vidurio VLK pavesta rengti Kompensuojamųjų vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kainynų projektus. Tad farmacijos įmonės, medicinos pagalbos priemonių (MPP) gamintojai, jų atstovai paraiškas dėl naujų vaistų, medicinos pagalbos priemonių įtraukimo į minėtą kainyną turėtų pateikti VLK iki vasario 1 dienos.
 

Veiklą pradėjo bandomasis vaistų komitetas

2018-01-20
Šiaulių teritorinės ligonių kasos veiklos zonoje sudarytas bandomasis vaistų komitetas, kurio pirmininku išrinktas Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) profesorius, gydytojas nefrologas, farmacininkas Romaldas Mačiulaitis, pavaduotoju – Šiaulių teritorinės ligonių kasos direktorius Remigijus Mažeika. Dvejus metus veiksiantis komitetas analizuos kompensuojamųjų vaistų naudojimą ir teiks rekomendacijas asmens sveikatos priežiūros įstaigoms (ASPĮ), kaip užtikrinti kuo racionalesnį kompensuojamųjų vaistų vartojimą.
 

Dėl asmenų galimybės būti įrašytiems į Europos vaistų agentūros akredituotų ekspertų sąrašą

2018-01-20
VVKT informuoja, kad asmenys, atitinkantys nustatytus reikalavimus ir pateikę tam tikrus dokumentus, gali būti įrašyti į Europos vaistų agentūros akredituotų ekspertų sąrašą.
 

Bitininkas Augustinas Pečiulis: „Širdyje vis tiek esu farmacininkas...“

2018-01-20
Augustinas Pečiulis yra diplomuotas provizorius, tačiau jau keleri metai su vaistine neturi nieko bendra, o garbingą profesiją patvirtinantis diplomas dūla „pakabintas ant gegnės“. Vyriškis po ilgų svarstymų galiausiai pasiryžo rimtiems veiklos pokyčiams ir juos sėkmingai įgyvendino: ne vieną dešimtmetį puoselėtas hobis bitininkystė nuo 2015-ųjų – vienintelė Augustino darbinė veikla. Šakių rajone, Girėnuose, su šeima įsikūrusio Augustino Pečiulio ekologiškas sertifikuotas bitininkystės ūkis šiandien gerai žinomas ne tik Suvalkijoje – jo bitučių suneštu medumi noriai mėgaujasi ir Šakių krašto bei visos Lietuvos gyventojai, ir kokybę vertinantys svečiai iš užsienio šalių, kurių Lietuvoje niekada netrūksta...
 

Dėl vaistinių preparatų registracijos pažymėjimų galiojimo panaikinimo

2018-01-20
VVKT informuoja, kad Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos viršininko 2018 m. sausio 10 d. įsakymu panaikinamas vaistinių preparatų registracijos pažymėjimų galiojimas.
 

Skatina rinktis pigiausius vaistus

2018-01-20
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pateikė visuomenei derinti įsakymo projektą, pagal kurį gydytojas, pacientui išrašydamas kompensuojamąjį vaistą bendriniu pavadinimu gydymui pirmą kartą ar po pertraukos, recepte turėtų nurodyti žymą „Pirmas paskyrimas“, o vaistinės tokiais atvejais, t. y. naujiems pacientams, būtų įpareigotos išduoti pigiausius vaistus ir taip parduotų daugiau pigesnių vaistų.
 

Vyrų odos priežiūra: micelinis vanduo skirtas ne tik moterims

2018-01-19
Žiemą mūsų veido oda patiria nemažai išbandymų, dėl kurių kyla įvairių problemų. Ypač kenčia oda vyrų, kurie mėgsta poledinę žūklę, slidinėjimą ar panašias pramogas ir daug laiko praleidžia lauke, žvarbiame ore. Esant tokiems orams, reikėtų veidą pasitepti riebesniu kremu. Labai gerai, jei jis turėtų ir apsaugą nuo saulės, nes lauko pramogų mėgėjai ypač daug laiko praleidžia būdami tiesioginiuose saulės spinduliuose. Jie ypač pavojingi atsispindėję nuo balto sniego. Nereikėtų pamiršti ir rankų kremo, lūpų pieštuko arba vazelino, apsaugančio lūpas nuo skeldėjimo. Taip pataria mažų kainų vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Žydrūnė Muzikevičiūtė.
 

Patvirtino naują kompensuojamųjų vaistų kainodarą

2018-01-19
Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlomam naujam vaistų kainodaros projektui, kuriuo būtų reguliuojamos kompensuojamųjų vaistų priemokos. Tai reiškia, kad įvedama maksimali priemoka arba vadinamosios priemokų „lubos“ už kompensuojamuosius vaistus.
 

Kaune atidarytoje naujos koncepcijos vaistinėje – 4 kilometrų eilė grožio prekių

2018-01-16
Laikas, kai vaistinėse būdavo parduodami tik vaistiniai preparatai, maisto papildai ar vitaminai – jau praeitis. Šiandien vis dažniau žmonės čia užsuka norėdami įsigyti grožio puoselėjimo priemonių. Mažų kainų vaistinių tinklas „Camelia“ Kaune atidarė naujos koncepcijos vaistinę, kurios išskirtinumas – itin platus grožio prekių asortimentas.
 

Simetikonas – ūmaus viduriavimo sukeltiems simptomams mažinti

2018-01-16
Ūmus viduriavimas yra viena pagrindinių kreipimosi į šeimos gydytoją priežasčių. Ypač dažnai šios ligos simptomai pasireiškia kelionių metu ir labai pablogina gyvenimo kokybę. Ligų kontrolės ir prevencijos centro duomenimis, kasmet Jungtinėse Amerikos Valstijose registruojami 47,8 mln. ūmaus viduriavimo atvejų. Ūmus viduriavimas apibrėžiamas padidėjusiu tuštinimosi neformuotomis išmatomis dažniu, kuris trunka trumpiau nei 14 dienų [1, 2]. Kai kurie šaltiniai nurodo, kad viduriavimas yra tuštinimasis skystomis išmatomis tris ar daugiau kartų per 24 valandas. Jei viduriavimas trunka iki 30 dienų, jis laikomas užsitęsusiu, o jei daugiau nei 30 dienų – lėtiniu.
 

Naujas vaistas hipercholesterolemijai gydyti

2018-01-11
Hipercholesterolemija yra vienas dažniausių širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) rizikos veiksnių [1]. Kuo labiau sumažėja mažo tankio lipoproteinų cholesterolio (MTL-C) koncentracija, tuo labiau sumažėja ŠKL dažnis [2]. Hipercholesterolemijos gydymo būdai parenkami pagal MTL-C koncentraciją kraujyje ir ŠKL riziką, nustatomą remiantis Europos kardiologų draugijos ir Europos aterosklerozės draugijos dislipidemijos gydymo gairėmis bei Europos ŠKL profilaktikos klinikinėje praktikoje rekomendacijomis [1, 3]. Sveikų asmenų rizikos nustatymui yra rekomenduojama naudoti SCORE lentelę, pagal kurią yra įvertinama mirštamumo nuo ŠKL rizika per artimiausius 10 metų
 

Pradedami kompensuoti nauji vaistai

2018-01-09
Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga pasirašė įsakymą, kurio pagrindu nuo sausio 11 d. žmonėms pradedamas kompensuoti vaistas Voriconazolum, skirtas aspergiliozei gydyti. Šis vaistas pacientams bus kompensuojamas 100 proc.
 

Vaistai kainuos mažiau!

2018-01-04
Nuo 2018 m. sausio 1 d. PVM tarifas visiems receptiniams vaistams sumažėjo nuo 21 proc. iki 5 proc. Tad nuo šiol lengvatiniu 5 proc. PVM tarifu apmokestinami visi receptiniai vaistai – ir kompensuojamieji, ir nekompensuojamieji, todėl vaistinėse už juos mokėsime mažiau.
 

Farmacijos paradoksai: gydymas pigesniais vaistais - brangesnis?

2017-12-28
Farmacinis arba cheminis ekvivalentiškumas reiškia, kad dviejuose ar daugiau vaistiniuose preparatuose yra vienodas kiekis tų pačių terapiškai aktyvių ingredientų identiškomis dozėmis ir kad tos dozės atitinka grynumo, veikliosios medžiagos kiekio vienodumo ir suirimo laiko reikalavimus, nustatytus Europos vaistų agentūros (EVA) ar Maisto ir vaistų tarnybos (FDA). Vaisto bioekvivalentiškumas nustatomas, kai du ar daugiau chemiškai ekvivalentiškų produktų pasižymi panašiu bioprieinamumu visiems asmenims, kai yra vartojami ekvivalentiškomis dozėmis (lyginami plotai po kreive, kuri susidaro iš koncentracijos kraujo plazmoje ir laiko).
 

Sveikatos apsaugos viceministrės Kristinos Garuolienės sveikinimas

2017-12-27
Gerbiamieji kolegos, Dalydamasi su Jumis nuostabiu šventų Kalėdų džiaugsmu, kiekvienam iš Jūsų nuoširdžiai linkiu dvasios ramybės, turtingo šventinio stalo ir gerovės kiekvieną dieną. Stenkimės užmiršti negandas, jei reikia – susitaikykime ir atleiskime, kad į kiekvieno namus įžengtų viltis ir supratimas, o naujus metus atverskime lyg naują puslapį, kuriame surašyti patys tauriausi troškimai. Tegul naujaisiais jums niekada nepritrūksta žmogiškos šilumos, tarpusavio pasitikėjimo ir santarvės. Džiugių šv. Kalėdų ir laimingų Naujųjų metų! Sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė
 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.