Lietuvos naujienos

Archyvas

Pritarė siūlymui svarstyti naują rezidentūros apmokėjimo sistemą

2018-04-20
Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui pritarti Seimo narių Juozo Oleko, Juliaus Sabatausko ir Dovilės Šakalienės iškeltam tikslui kelti gydytojų rezidentų darbo užmokesčio koeficientą, tačiau paties projekto nesvarstyti dabar. Todėl, kad artimiausiu metu SAM pateiks pilną siūlomą pertvarkų paketą dėl rezidentūros apmokėjimo sistemos keitimo.
 

Pagalbinio apvaisinimo informacinės sistemos nebus kuriamos

2018-04-20
Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui nekurti naujų informacinių sistemų, skirtų administruoti pagalbinio apvaisinimo klausimus, o taupyti valstybės lėšas ir atsisakyti numatytų išlaidų naujos sistemos kūrimui. Tuo tikslu siūloma papildyti jau esamą Žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorų bei recipientų registrą, kas kainuotų ženkliai mažiau.
 

Šiuolaikinis cukrinio diabeto gydymas

2018-04-19
Cukrinis diabetas – tai angliavandenių apykaitos sutrikimas, kuris lemia padidėjusią cukraus koncentraciją kraujyje. Sergančiųjų cukriniu diabetu dažnai būna sutrikusi ne tik angliavandenių, bet ir riebalų apykaita. Jie kur kas dažniau serga širdies ir kraujagyslių ligomis – išemine širdies liga, hipertenzija bei šių ligų komplikacijomis – insultu, infarktu. Apie tai, kiek aktuali ši liga, kokios jos gydymo galimybės bei kokie su šia sudėtinga patologija susiję gyvensenos pokyčiai tampa privalomi pacientams, kalbamės su Klaipėdos universitetinės ligoninės Vidaus ligų departamento Endokrinologijos skyriaus gydytoju endokrinologu Arūnu Pangoniu.
 

Širdies nepakankamumas ir natriureziniai peptidai

2018-04-19
Širdies nepakankamumas (ŠN) yra kompleksinis klinikinis sindromas, atsirandantis dėl funkcinių bei struktūrinių širdies pažeidimų ir pasireiškiantis skilvelių prisipildymo ar (ir) išstūmimo funkcijos sutrikimu. ŠN sukeliantis miokardo pažeidimas gali būti ūminis ir akivaizdus (pavyzdžiui, įvykus miokardo infarktui) arba laipsniškas, netgi nepastebimas (ilgai sergant blogai kontroliuojama arterine hipertenzija ar kt.), o kartais ŠN priežastis iš viso lieka nežinoma. Kaip atsakas į ŠN, pasireiškia įvairūs kompensaciniai mechanizmai, kaip antai: miokardo remodeliavimasis, hipertrofija, intensyvesnis biologiškai aktyvių medžiagų išsiskyrimas. Lėtinio ŠN paūmėjimas yra viena dažniausių skubaus pacientų hospitalizavimo priežasčių.
 

Didės medikų algos!

2018-04-19
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga Seime pristatė medicinos darbuotojų atlyginimų didinimo priemones, dėl kurių nuo gegužės 1 dienos darbo užmokesčio fondas didės 20 procentų. Būtent dėl tokios sumos buvo sutarta dar praėjusių metų gruodį vykusiose derybose su medikų bendruomene.
 

Trumpės eilės pas šeimos gydytojus

2018-04-18
Dvigubai sutrumpinti laukimo eiles pas šeimos gydytojus ir padidinti laiką, kurį medikas gali skirti tiesiogiai pacientui – toks yra vienas iš šios Vyriausybės tikslų. Tam numatyta mažinti gydytojų administracinio darbo krūvį, išplėsti jų komandą bei gerinti ir plėtoti nuotolines paslaugas. Be to, jau nuo gegužės 1 dienos gydymo įstaigų darbuotojams vidutiniškai 20 procentų didėja atlyginimai, kas taip pat turės įtakos medikų situacijos pagerėjimui bei didesnei motyvacijai.
 

Pavasarį išauga gyvūnų platinamų ligų grėsmė

2018-04-18
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad pavasarį padidėja šunų ir kačių platinamų ligų – toksokarozės, toksoplazmozės ir echinokokozės grėsmė. Pernai iš viso buvo užregistruotas 151 šių ligų atvejis (49 – toksokarozės, 49 – toksoplazmozės ir 53 – echinokokozės).
 

Jaunai merginai pasitikėjimą savimi grąžino medikai

2018-04-17
„Pirmą kartą į ginekologę kreipiausi būdama 16 metų, nes tiek man, tiek mano mamai pasidarė neramu – man niekaip neprasidėjo mėnesinės. Apie savo sindromą tuo metu dar nieko neįtariau, gyvenau kaip paprasta mergina“, – savo pasakojimą pradeda dabar jau 21 metų Kauno klinikų pacientė Laura.
 

Ministro vizitas Japonijoje

2018-04-17
2018 m. balandžio 13-14 dienomis Japonijos sveikatos, darbo ir gerovės ministro Katsunobu Kato kvietimu sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos vadovaujama delegacija dalyvavo trečiajame globaliame ministrų susitikime pacientų saugos klausimais. Susitikime taip pat dalyvavo delegacijos iš 42 šalių bei įvairių tarptautinių organizacijų, tokių kaip EBPO, PSO.
 

Kalis ir magnis klinikinėje praktikoje

2018-04-17
Per dieną sveikas žmogus su maistu suvartoja 40–100 mmol kalio. Daugiausia šio elemento yra daržovėse, šviežiuose ir džiovintuose vaisiuose, piene, mėsoje. Rafinuotuose produktuose daugiau natrio, riebalų, bet mažiau kalio ir dietinių skaidulų. Serumo kalio testas nesudėtingas, bet ne visada standartizuotas. Žemutinė kalio normos riba svyruoja tarp 3,5 ir 3,8 mmol/l, o viršutinė – tarp 5,0 ir 5,5 mmol/l, tačiau normos gali varijuoti priklausomai nuo laboratorijos. Plazmos kalio koncentracijai įtakos turi cirkadiniai ritmai: mažiausiai kalio esti naktį.
 

Chirurginis miokardo infarkto gydymas

2018-04-17
Išemine širdies liga visame pasaulyje serga per 110 mln. gyventojų. Pačios grėsmingiausios šios ligos išraiškos yra miokardo infarktas (MI) ir staigioji mirtis. Pasaulyje miokardo infarktas kas 22 sekundes ištinka 1 žmogų, kas 63 sekundes vienas žmogus nuo miokardo infarkto miršta. Lietuvoje kasmet ūminės išemijos sindromais suserga per 37 tūkst. žmonių, 6–8 proc. šių pacientų miršta. Ištikus ūminės išemijos sindromui, didžiausia rizika susirgti ūminiu miokardo infarktu arba mirti yra per pirmąsias 72 valandas nuo išeminių sindromų pradžios.
 

Antiagregacinio gydymo naujienos

2018-04-17
Pasaulyje daugiau kaip 7 mln. žmonių per metus suserga ūminiu miokardo infarktu (ŪMI). Remiantis 2015 m. Švedijos registru, miokardo infarktu su ST segmento pakilimu (MISSTP) sirgo 58/100 tūkst. gyventojų per metus. Kitose Europos šalyse – 43–144/100 tūkst. gyventojų per metus. Miokardo infarkto rizika didžiausia yra ūmioje ŪMI fazėje (5 proc. per 30 dienų). Po ūminės išemijos sindromų grįžtamojo MI rizika yra 5–7 proc. nuo 30 dienų iki 12 mėnesių, 2–5 proc. po 12 mėnesių, jeigu pacientai gydomi tik aspirinu. Mirtys ligoninėje – nuo 4 iki 12 proc., pacientų, sergančių MISSTP, vienerių metų mirštamumas angiografijos registruose yra apie 10 proc. Nors mirčių skaičius per paskutinius dešimtmečius ženkliai sumažėjo, per vienerius metus miršta 10 proc. pacientų. 20 proc. pacientų, kurie išgyvena po ŪMI, patiria antrą širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) komplikaciją. Didžiųjų ŠKL komplikacijų išsivysto maždaug 50 proc. persirgusių MI pacientų.
 

Sportininką po sudėtingos traumos gelbėjo prof. R. Gudas

2018-04-16
„Viena trumpa, nelaimingai pasibaigusi akimirka, gali labai reikšmingai pakoreguoti sportininko gyvenimą. Tądien nedariau nieko neįprasto – sportavau, miške bėgiojau krosą ir bandžiau peršokti kliūtį, esančią kelyje, tačiau ant žemės nusileidau vos ant vienos kojos“, – pasakojimą pradeda profesionaliu sportu užsiimantis Marius.
 

Širdies nepakankamumas ir natriureziniai peptidai

2018-04-16
Širdies nepakankamumas (ŠN) yra kompleksinis klinikinis sindromas, atsirandantis dėl funkcinių bei struktūrinių širdies pažeidimų ir pasireiškiantis skilvelių prisipildymo ar (ir) išstūmimo funkcijos sutrikimu. ŠN sukeliantis miokardo pažeidimas gali būti ūminis ir akivaizdus (pavyzdžiui, įvykus miokardo infarktui) arba laipsniškas, netgi nepastebimas (ilgai sergant blogai kontroliuojama arterine hipertenzija ar kt.), o kartais ŠN priežastis iš viso lieka nežinoma. Kaip atsakas į ŠN, pasireiškia įvairūs kompensaciniai mechanizmai, kaip antai: miokardo remodeliavimasis, hipertrofija, intensyvesnis biologiškai aktyvių medžiagų išsiskyrimas. Lėtinio ŠN paūmėjimas yra viena dažniausių skubaus pacientų hospitalizavimo priežasčių.
 

Paprastinami reikalavimai projektams

2018-04-16
Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo taryba teikia visuomenei derinti naują Projektų, finansuojamų Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis, konkursų organizavimo ir šių projektų finansavimo sutarčių sudarymo ir vykdymo tvarkos aprašą (toliau – tvarkos aprašas), kuriuo keičiami kai kurie reikalavimai finansavimo siekiantiems projektams. Nauju tvarkos aprašu siekiama supaprastinti projektų atrankos procedūras, atsisakant perteklinių, formalių ir jokios pridėtinės vertės nesukuriančių reikalavimų, keliamų paraiškoms ir jų vertinimo kriterijams.
 

Nulinė tolerancija korupcijai – prioritetas

2018-04-16
Praeitą savaitę Sveikatos apsaugos ministerijoje (toliau – SAM) vyko apvalaus stalo diskusija dalyvaujant antikorupcijos ekspertams aptariant nulinės tolerancijos korupcijos politikosplėtojimo sveikatos priežiūros įstaigose turinį ir kryptis.
 

Vegetarinė mityba. Akcentai

2018-04-11
Vegetarinė mityba pasirenkama dėl įvairių priežasčių, tarp kurių dažniausios: ekologinės, ekonominės, religinės, etinės, sveikatos gerinimo. Tai toks mitybos būdas, kai iš raciono pašalinami gyvūninės kilmės produktai. Dažniausiai atsisakoma mėsos, bet taip pat gali būti vengiama kiaušinių, pieno produktų, žuvies. Racioną sudaro augalinės kilmės produktai: kruopos, ankštinės daržovės, šakniavaisiai, sėklos, riešutai, daržovės, vaisiai, grybai. Toks racionas aprūpina žmogaus organizmą būtinomis maisto medžiagomis: skaidulomis, fitoestrogenais, antioksidantais, fitochemikalais, omega 3 riebalų rūgštimis.
 

„Myliu tave, mama...“ Ačiū medikams!

2018-04-10
Po širdimi nešioti gyvybę ir sužinoti, jog kiaušidėje rastas cistinis darinys turi navikinių ląstelių – kiekvienai būsimai motinai ši žinia būtų gniuždanti. Nelengvą išbandymą patyrė buvusi Kauno klinikų pacientė Vaida, kuri 18-ioliktąją nėštumo savaitę atsitiktinai sužinojo bauginančią diagnozę – pirmos stadijos endometrioidinė karcinoma. Tačiau laiku nustatyta diagnozė ir gydytojų profesionalumas lėmė sėkmingą sudėtingos operacijos baigtį – buvo išsaugotas ir nėštumas, ir vaisingumas.
 

Visuomenės sveikatos stiprinimo fondas pasipildys naujais nariais

2018-04-10
Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo tarybos sudėtį papildyti naujais nariais iš žiniasklaidos priemones atstovaujančių organizacijų.
 

Iššūkiai, su kuriais insultą gydantys neurologai susiduria kiekvieną dieną...

2018-04-10
Insultas – ūminis galvos smegenų kraujotakos sutrikimas, kai dėl staiga užsikimšusios galvos smegenis maitinančios kraujagyslės sutrinka smegenų audinio kraujotaka ir atsiranda smegenų pažeidimo simptomai. Insultas sudaro 15–17 proc. visų nervų sistemos ligų. Ši liga yra dažniausia suaugusiųjų neįgalumo priežastis. Tik nedaugeliui išgyvenusių po insulto pacientų nėra liekamųjų pažeidimo reiškinių. Visada buvo ir yra labai svarbu laiku suteikti pagalbą insulto ištiktiems ligoniams Šiandien tokios galimybės – realios. Plačiau apie insultą ir su juo susijusias aktualijas kalbamės su VU MF Klinikinės medicinos instituto direktoriumi, Neurologijos ir neurochirurgijos klinikos profesoriumi, Lietuvos insulto asociacijos prezidentu Daliumi Jatužiu.
 

Naujųjų uvulopalatofaringoplastikų technikų apžvalga

2018-04-10
Pastaraisiais metais knarkimo ir obstrukcinės miego apnėjos sindromo (OMAS) chirurginiam gydymui pradėtos taikyti naujosios uvulopalatofaringoplastikos. Šių operacijų tikslas – pagerinti OMAS chirurginio gydymo veiksmingumą gydant obstrukciją už minkštojo gomurio ir burnaryklės lygiuose, palengvinti pooperacinį laikotarpį ir sumažinti pooperacinių nepageidaujamų reiškinių pasireiškimą. Straipsnyje trumpai aprašomos naujųjų operacijų technikos, jų privalumai ir veiksmingumas.
 

Magnetinio rezonanso tomografija: mokėti ar ne?

2018-04-09
​Už magnetinio rezonanso tomografijos (MRT) tyrimą privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems (PSD) Lietuvos gyventojams sumoka ligonių kasos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Tačiau gydymo įstaigose dažnai siūloma nusipirkti į USB atmintinę ar į kompaktinį diską įrašytus radiologinius vaizdus ar atsinešti nusipirktus vienkartinius drabužius. Kaip tokiu atveju elgtis?
 

Sujungus Kauno poliklinikas pakilo medikų atlyginimai

2018-04-06
Kol šalies politikai tebeieško sprendimų, kaip pakelti atlyginimus ligoninių ir kitų gydymo įstaigų darbuotojams, Kaunas surado sprendimą. Visas penkias miestui pavaldžias poliklinikas apjungus į vieną juridinį vienetą, pasiektas pagrindinis reformos tikslas – nuo šiol medicininis personalas uždirbs daugiau.
 

Gerins psichikos sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą

2018-04-06
Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis apmokėti ne tik gydytojo psichiatro bei psichikos sveikatos slaugytojo, bet ir socialinio darbuotojo bei medicinos psichologo paslaugas. Tai reiškia, kad visos pirminės psichikos sveikatos priežiūros paslaugas teikiančiose įstaigose gerės šių paslaugų prieinamumas ir žmonėms bus lengviau gauti reikiamą gydymą.
 

Kulautuvos reabilitacijos ligoninėje – naujovė gydytojams ir pacientams

2018-04-05
Plačiai paplitusi paslaugų ir darbo kokybės gerinimo metodika „Lean“, kuria vadovaujantis daugiausiai dėmesio skiriama efektyviam turimų išteklių panaudojimui bei vykstančių procesų kuriamai vertei, Kauno klinikų filiale Kulautuvos reabilitacijos ligoninėje pakeitė darbo pasiskirstymo sistemą ir jos principus. „Persikėlus iš Viršužiglio ligoninės, susidūrėme su tam tikrais iššūkiais – pasikeitusiomis darbo sąlygomis ir ženkliai išaugusiu pacientų srautu. Sprendžiant problemas, semtis patirties reikėjo iš kitų organizacijų ir gerosios vadybos sistemų darbo organizavimo, o vadybos principus pritaikyti sveikatos priežiūros įstaigoje. Praėjus 9 mėnesiams nuo naujų metodų įdiegimo, matome akivaizdžią šios metodikos naudą Ligoninės gydytojams ir pacientams“, – pasakojo Kulautuvos reabilitacijos ligoninės direktorius prof. Raimondas Kubilius.
 
1  2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   83   84   85   86   87   88   89   90   91   92   93   94   95   96   97   98   99   100   101   102   103   104   105   106   107   108   109   110   111   112   113   114   115   116   117   118   119   120   121   122   123   124   125   126   127   128   129   130   131   132   133   134   135   136   137   138   139   140   141   142   143   144   145   146   147   148   149   150   151   152   153   154   155   156   157   158   159   160   161   162   163   164   165   166   167   168   169   170   171   172   173   174   175   176   177   >>
 

© 2006 Visos teisės saugomos.