Lietuvos naujienos

Šlapimo takų infekcijos ir fitoterapija: šiuolaikinis požiūris ir principai

2017-03-24
Šlapimo takų infekcijomis (ŠTI) vadinamos įvairių mikroorganizmų sukeliamos inkstų ir apatinių šlapimo takų ligos, taip pat besimptomė bakteriurija. ŠTI yra viena dažniausių infekcijų, tačiau tikslių duomenų apie sergamumą jomis nėra, nes dalis pacientų šias ligas gydosi patys, nesikreipia į gydytojus.
 

Vietinio poveikio imunomoduliatorių reikšmė dermatologijoje

2017-03-24
Vietinio poveikio imunomoduliatoriai (VPI) – tai išoriškai vartojami vaistai, kurie slopina ar aktyvina odos imuninį atsaką, todėl turi uždegimą slopinantį ar imunomoduliuojamąjį poveikį [1]. VPI skiriami į steroidinės ir nesteroidinės kilmės preparatus. Šio straipsnio tikslas – aptarti dažniausiai dermatologijoje vartojamus nesteroidinės kilmės vaistus.
 

Išleistas naujas išskirtinis „Lietuvos gydytojo žurnalo“ numeris – „Ekspertų rekomendacijos“

2017-03-24
Prenumeratoriai jau gavo naują „Lietuvos gydytojo žurnalo“ numerį. Šį kartą jis – išskirtinis, net 318 puslapių! Solidžiame leidinyje rasite publikacijų įvairiausiomis medicininėmis temomis. Pateikiame žurnalo turinį, kuriame sudėti visi publikuojami straipsniai.
 

Lietuva ir Latvija kartu perka vakciną vaikams nuo pneumokokinės infekcijos

2017-03-23
Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) praneša, kad paskelbtas bendras Lietuvos ir Latvijos tarptautinis atviras konkursas pneumokokinei vakcinai įsigyti. Tikimasi, kad abiem valstybėms šias vakcinas perkant kartu, jas pavyks įsigyti už mažesnę kainą.
 

Kaip apsisaugoti nuo legioneliozės?

2017-03-23
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad šią savaitę Vilniuje bus baigti prevenciniai veiksmai, siekiant užkirsti kelią bet kokiam legionelių židiniui, tad gyventojams pagrindo nerimauti nėra. Vilniuje į daugiabučius tiekiamas vanduo yra saugus tiek gerti, tiek naudoti buičiai.
 
 

Informacija dėl bromazepamo tiekimo pasikeitimų

2017-03-22
Gerbiamieji, informuojame, kad nebebus tiekiamos Lexotanil® (bromazepamo) 1,5 mg tabletės. Lexotanil® (bromazepamo) 3 mg tabletės ir toliau bus tiekiamos įprastai. Remiantis vaistinio preparato aprašymu, Lexotanil® (bromazepamo) 3 mg tabletę galima dalinti į lygias dalis.
 

Medikų licencijuojamos veiklos sąlygų laikymosi priežiūra – nemokama paslauga

2017-03-22
Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Akreditavimo tarnyba) atkreipia gydytojų, slaugytojų ir akušerių, teikiančių dokumentus licencijuojamos veiklos sąlygų laikymosi priežiūrai, kitaip tariant pratęsiant jau turimą licenciją, dėmesį į tai, kad licencijuojamos veiklos sąlygų laikymosi priežiūra yra nemokama paslauga ir nereikia mokėti valstybės rinkliavos mokesčio.
 

Maisto papildų vieta gydant dislipidemijas

2017-03-21
Širdies ir kraujagyslių ligos (ŠKL) išlieka svarbiausia ir dažniausia sergamumo, neįgalumo ir mirties priežastis pasaulyje. Vien Europoje nuo ŠKL kiekvienais metais miršta 4 mln. žmonių. Nors jaunesnių nei 65 metų amžiaus grupėje ŠKL dažniau serga vyrai, nuo šių ligų moterų miršta daugiau nei vyrų (atitinkamai 55 ir 45 proc.). 2016 metais pasirodė du svarbūs Europos kardiologų draugijos (EKD) dokumentai – „Širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikos klinikinėje praktikoje rekomendacijos“ ir „Dislipidemijos diagnostikos ir gydymo gairės“, kuriose nemažai dėmesio skiriama inovatyvioms mitybos strategijoms, sveikam funkciniam maistui, ypač įvairiems maisto papildams, pasižymintiems antilipidiniu poveikiu.
 

Europos širdies ritmo asociacijos ne vitamino K antagonistų geriamųjų antikoaguliantų skyrimo, esant ne vožtuvinės kilmės prieširdžių virpėjimui, atnaujintos rekomendacijos

2017-03-21
Ne vitamino K antagonistai (VKA) geriamieji antikoaguliantai (GAK) pacientams, kuriems nustatytas ne vožtuvinės kilmės prieširdžių virpėjimas (PV), tromboembolinių komplikacijų prevencijai laikomi alternatyva VKA. Kai kurie autoriai juos apibrėžia kaip tiesioginius geriamuosius antikoaguliantus (tGAK), tačiau terminas „geriamieji antikoaguliantai ne vitamino K antagonistai (NGAK)“ plačiai vartojamas ilgą laiką, todėl rekomenduojama jį taikyti ir toliau. Lyginant su VKA, NGAK būdingas palankesnis efektyvumo/saugumo santykis, iš anksto žinomas efektas nesant krešėjimo sistemos kontrolės poreikio, mažesnė sąveikos su maistu ir kitais medikamentais tikimybė.
 

2016 metų Europos kardiologų draugijos ūminio ir lėtinio širdies nepakankamumo diagnostikos ir gydymo gairių apžvalga

2017-03-21
Širdies nepakankamumu sergančių pacientų gydymo tikslai yra pagerinti jų klinikinę būklę, funkcinį pajėgumą ir gyvenimo kokybę, išvengti hospitalizavimo ir sumažinti mirštamumą. Faktas, kad keletas ŠN gydymui vartotų vaistų buvo susiję su nepalankiomis tolimosiomis klinikinėmis baigtimis nepaisant teigiamos įtakos artimiesiems surogatiniams žymenims, kontrolės institucijas ir klinikinės praktikos gairių rengėjus paskatino prieš patvirtinant/rekomenduojant terapines intervencijas ŠN gydyti atidžiai išanalizuoti duomenis apie pacientų mirštamumą/sergamumą. Vis dėlto dabar sutariama, kad hospitalizacijų dėl ŠN išvengimas ir funkcinio pajėgumo pagerinimas duoda reikšmingos naudos, jei nepadidėja bendrasis mirtingumas.
 

Europos Sąjungoje tobulinama maisto kontrolė

2017-03-21
Europos Parlamentas priėmė naują reglamentą dėl oficialios maisto kontrolės tobulinimo. Šį reglamentą pasiūlė Europos Komisija, jo tikslas – padidinti valstybių narių gebėjimą atpažinti, sumažinti ar visai pašalinti riziką žmonių ir gyvūnų sveikatai bei augalų saugai.
 

Ūminio pooperacinio skausmo patofiziologija

2017-03-21
Dešimtmečius atliekamais tyrimais nustatyta, kad ūminio skausmo po operacijos patofiziologija yra išskirtinė: tai rodo periferinė ir centrinė sensibilizacija, taip pat humoraliniai faktoriai, kurie turi svarbos skausmui ramybėje ir judesio metu. Dėl to gali sutrikti funkcionavimas ir dažnai užsitęsia sveikimas.
 

Natūralus gydymasis - vis populiaresnis

2017-03-20
Žmonijos gydymasis augaliniais preparatais žinomas nuo seno. Kai preparato gamybai naudojamas visas augalas arba jo dalys ir vertinamas kompleksinis jo poveikis sveikatai – tai vadinama fitoterapiniu gydymu. Pasak specialistų, klasikinės medicinos atžvilgiu fitoterapija priskiriama papildančiajai arba alternatyviajai medicinai, o jos veiksmingumas vis labiau pripažįstamas, todėl ne veltui gydymasis augaliniais preparatais sparčiai populiarėja visame pasaulyje.
 

Konferencijos Kaune dalyviams pranešimus skaitė ir sveikatos apsaugos viceministrė, ir VASPVT direktorė

2017-03-20
Kovo 16 dieną Kaune vykusios konferencijos „2017 m. Vidaus ligų aktualijos“, skirtos visų specialybių gydytojams, dalyvius maloniai nustebino aktualių pranešimų gausa. Pranešimus skaitė sveikatos apsaugos viceministrė prof. Gintarė Šakalytė, Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos (VASPVT) direktorė Nora Ribokienė, mokslininkas iš Biotechnologijos instituto prof. Daumantas Matulis. Po to medikų auditorijai pranešimus klinikinės farmakologijos, kardiologijos, klinikinės kardiologijos, neurologijos, psichiatrijos bei ginekologijos temomis pristatė šių medicinos sričių specialistai.
 

Šeimos medicinos paslaugos bus įvertintos brangiau

2017-03-20
Nuo šiol šeimos medicinos paslaugas teikiančios gydymo įstaigos galės gauti didesnį finansavimą iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo. Priedas už kiekvieną prirašytą žmogų bus skiriamas toms poliklinikoms ir šeimos medicinos centrams, kuriose bus akredituota šeimos medicinos paslauga.
 

Vienerių metų patirtis su nauju baziniu insulinu degludeku

2017-03-20
Insulinas degludekas yra naujausias klinikinėje praktikoje vartojamas insulinas. Europos Sąjungoje registruotas 2013 metais, Lietuvoje įtrauktas į kompensuojamųjų vaistų sąrašą 2015 rugpjūčio mėnesį. Jau metai, kaip insulinas degludekas Lietuvoje vartojamas gydyti sergančiuosius cukriniu diabetu.
 

Ligonių kasos darbuotojai švietė senjorus

2017-03-19
Panevėžio teritorinė ligonių kasa (TLK) tęsia glaudų bendradarbiavimą su Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuru (VSB). Kovo mėnesį biuro organizuojamų užsiėmimų cikle „Sveikos gyvensenos receptai", skirtame senjorams, dvi dienas dalyvavo ir Panevėžio TLK specialistai. Jie senjorus supažindino su medicininės reabilitacijos galimybėmis, dantų protezavimo, kompensuojamo ligonių kasų lėšomis, tvarkos pasikeitimais, vaistų ir medicinos pagalbos priemonių (MPP) kompensavimo, pasirinkimo galimybėmis ir kt.
 

Sprendimas dėl Kauno poliklinikų reformos

2017-03-17
Penkios Kauno miesto savivaldybės valdomos poliklinikos turi būti apjungtos į vieną. Tokios išvados priėjo beveik pusmetį įstaigų veiklą analizavusi ir sprendimų efektyvesniam darbui ieškojusi specialistų komanda, sudaryta iš medikų ir savivaldybės atstovų. Specialistai neabejoja – planuojamos permainos užtikrins skaidresnį poliklinikų valdymą, didesnius atlyginimus medikų personalui ir kokybiškas bei prieinamas paslaugas pacientams.
 

Statinai: mitai ir tikrovė apie naudą ir žalą

2017-03-16
Ši klinikinių tyrimų metaanalizė pasirodė žurnale Lancet 2016 metų pabaigoje ir patenka tarp dešimties svarbiausių kardiologinių straipsnių. Apžvalgoje remiantis pastarųjų metų moksliniais tyrimais, aptariama turima informacija apie statinų veiksmingumą ir saugumą. Daugybė didelio patikimumo randomizuotų tyrimo įrodė, kad statinai reikšmingai sumažina didžiųjų kardiovaskulinių įvykių (koronarinės mirties, miokardo infarkto, insulto) riziką, vainikinių arterijų revaskuliarizacijos dažnumą. Mažo tankumo lipoproteinų cholesterolio (MTL-Ch) koncentraciją kraujyje sumažinus vienu (1) mmol/l, didžiųjų vaskulinių įvykių rizika per vienerius metus sumažėja apie 25 proc.
 

Kovo 30 dieną Panevėžyje – konferencija gydytojams ir slaugytojams

2017-03-16
Mieli kolegos, informuojame, kad kovo 30 dieną Panevėžyje, viešbučio „Romantic“ konferencijų centre, vyks konferencija gydytojams ir slaugytojams „2017 m. Vidaus ligų sindromai“. Konferencijos dalyviams aktualiomis temomis pranešimus skaitys ne tik įvairių medicinos sričių specialistai, bet ir žada atvykti Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos direktorė Nora Ribokienė (ji informuos apie Tarnybos veiklos prioritetus, naujoves ir kt., o Biotechnologijos instituto Biotermodinamikos ir vaistų tyrimo laboratorijos vedėjas profesorius Daumantas Matulis papasakos apie naujų vaistų kūrimo iššūkius Lietuvoje ir pasaulyje.
 

Pirmą kartą Kaune atlikta autologinė kamieninių kraujodaros ląstelių transplantacija!

2017-03-15
Pirmą kartą Kaune buvo atlikta autologinė kamieninių kraujodaros ląstelių transplantacija vyrui, kuriam tuo metu buvo taikomas hemodializės metodas.
 

Ką visuomenė turi žinoti apie skausmą po operacijos

2017-03-14
Kasmet pasaulyje atliekama daugiau kaip 300 milijonai operacijų: nuo mažiausių chirurginių procedūrų iki didelių, valandomis trunkančių svarbiausių organų operacijų. Skausmas po operacijos yra neišvengiamas, bet kažkaip išgyvenamas. Iš tikrųjų beveik pusė pacientų, kurie buvo apklausti po operacijų 20-ojo amžiaus pabaigoje, nurodė patyrę stiprų pooperacinį skausmą. Ilgalaikis skausmas po operacijų buvo tirtas prieš 25 metus Tarptautinės skausmo studijų asociacijos iniciatyva.
 

Įstaigų, išduodančių medicininius pažymėjimus, įrodančius, kad sveikatos priežiūros specialistas gali verstis atitinkama praktika, dėmesiui (VASPVT)

2017-03-14
Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos, kaip medicinos, slaugos ir akušerijos praktikos licencijas išduodanti ir licencijuojamos veiklos sąlygų laikymosi priežiūrą vykdanti institucija, kuriai gydytojai, slaugytojai ir akušeriai, be kitų dokumentų, reikiamų licencijai gauti ar licencijuojamos veiklos sąlygų laikymuisi patvirtinti, privalo pateikti ir ne anksčiau kaip prieš 3 mėnesius išduotą medicininį pažymėjimą, atkreipia Jūsų dėmesį į teisės aktais apibrėžtus reikalavimus, kuriuos turi atitikti šis dokumentas.
 

Lankytis pas šeimos gydytoją reikia ne tik susirgus, bet ir profilaktiškai

2017-03-13
Visi privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti žmonės savo šeimos gydytojo paslaugomis gali naudotis nemokamai, nes už tai sumoka ligonių kasos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis. Kiekvienas apdraustasis gali pasirinkti sudariusią sutartį su teritorine ligonių kasa polikliniką, šeimos gydytojo kabinetą ar medicinos centrą ir joje prisiregistravęs kreiptis į šeimos gydytoją.
 

Žmonių genealogijos ypatumai

2017-03-13
Analizuojant žmogaus genomą, DNR struktūras, svarbu pažvelgti ir į žmonijos praeitį, į žmogaus atsiradimo istoriją. Nuo senų laikų žmones intriguoja jų pačių kilmė. Todėl greta istorijos mokslo gyvuoja ir genealogija – žmogaus ar jo giminės šaknų ieškojimas. Genealogija plačiąja prasme – tai istorijos mokslo šaka. Ieškoti savo giminės šaknų žmones skatina pačios įvairiausios priežastys – tikimybė, jog bus rasta sąsajų su kilmingaisiais, giminystės su talentingais asmenimis ar tiesiog noras sužinoti prosenelių gyvavimo istoriją.
 

Lietuva bendradarbiaus su Japonijos medicinos tyrimų agentūra AMED

2017-03-10
Lietuva bendradarbiaus su Japonijos medicinos tyrimų agentūra AMED. Tokį memorandumą pasirašė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga bei AMED prezidentas dr. Makoto Suematsu. Tai didžiulis pasiekimas, kadangi šiuo memorandumu atsiveria plačios galimybės Lietuvos ir Japonijos biomedicinos mokslininkų bendradarbiavimui, siekiant pažangos medicinos mokslinių tyrimų ir plėtros srityse.
 

Iš kankinančios ligos gniaužtų išvadavo transplantuotas inkstas

2017-03-10
Pasaulinė inkstų diena šiais metais minima kovo 9-ąją. Minint šią dieną, visuomenės dėmesys atkreipiamas į sergančiųjų inkstų ligomis problemas, šių ligų gydymo būdus ir pan. Jei inkstai nebefunkcionuoja, žmogui taikoma pakaitinė inkstų terapija – atliekamos dializės procedūros ir inksto transplantacija – kaip vienintelis šios ligos gydymo būdas. Mūsų šalyje transplantacijos laukiantiems recipientams taikomi du dializės būdai – hemodializė arba peritoninė dializė, kurių metu iš kraujo pašalinami nereikalingi medžiagų apykaitos produktai ir skysčių perteklius, kuris atsiranda inkstams nustojus funkcionuoti.
 

Senieji vaistai kvėpavimo takų ligoms gydyti

2017-03-10
Apie šiuolaikinius vaistus kalbame didžiuodamiesi medicinos mokslo pažanga ir naujomis galimybėmis padėti kenčiantiesiems. Tikime, kad tos galimybės dabar yra kur kas geresnės, nei buvo kada nors anksčiau. Deja, šį tikėjimą aptemdo 2015 m. Nobelio medicinos premijos skyrimas Kinijos farmacininkei Juju Tu už tradicinės kinų medicinos žinių pritaikymą maliarijai gydyti. Pirmąkart per visą istoriją Nobelio medicinos premija buvo įteikta ne už sukurtą naują, o už seno išsaugojimą ir pritaikymą. Niurzgliai kalba, kad tokių keistų atvejų medicinoje bus vis daugiau, ypač jei nuogąstavimai apie antibiotikų eros pabaigą pasitvirtins...
 

Devinto tipo T limfocitų pagalbininkų bei eozinofilų apoptozės vaidmuo sergant alergine astma

2017-03-10
Pernai Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos viešame Medicinos mokslo krypties tarybos posėdyje Deimantė Hoppenot sėkmingai apgynė daktaro mokslo laipsnio disertaciją „Devinto tipo T limfocitų pagalbininkų bei eozinofilų apoptozės vaidmuo sergant alergine astma“. Disertacija rengta 2011–2016 m. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Pulmonologijos klinikoje.
 

Kompensuos visą pagalbinio apvaisinimo kainą

2017-03-09
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad valstybė jau yra pasiruošusi sėkmingai teikti pagalbinio apvaisinimo paslaugas šeimoms, negalinčioms susilaukti vaikučių, ir apmokėti pilną kainą už visas reikalingas paslaugas, iki kol moteris pradės lauktis. Skaičiuojama, kad vienai moteriai padėti pastoti reikalingos paslaugos gali kainuoti maždaug 3 tūkst. eurų. Jei per metus tokių moterų būtų 1000, joms pilnas paslaugų paketas kainuotų maždaug 3 mln. eurų, kuriuos sudaro pagalbinio apvaisinimo procedūrų, medikų konsultacijų, reikiamų vaistų ir genetinių tyrimų, kurie atliekami tam tikrai atvejais, kainos.
 

Atsikračiusi 25 kilogramų, moteris išgelbėjo sau gyvybę

2017-03-09
Elvyra, trisdešimt metų sirgusi lėtiniu inkstų uždegimu, negalėjo patikėti, jog dėl savo sveikatos turės atsikratyti 25-ių kilogramų. Atvykus konsultacijai į Kauno klinikas, specialistai pacientę informavo, jog reikės atlikti inkstų transplantaciją, tačiau operacijos sąlyga – mažesnis svoris.
 

Idiopatinės plaučių fibrozės gydymas

2017-03-09
Idiopatinė plaučių fibrozė (IPF) yra lėtinė, progresuojanti, negrįžtama ir mirtina liga. Pacientų, sergančių šia liga, vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė yra 2–5 metai nuo jos diagnozavimo. IPF eiga dažnai yra nenuspėjama: kai kurių pacientų plaučių funkcija blogėja laipsniškai keletą metų, kitiems liga neprogresuoja keletą mėnesių ar net metų, o daliai sergančiųjų būklė blogėja labai greitai. Kartais IPF eiga būna ir banguojanti, kai būklė kurį laiką išlieka stabili, tačiau dažnai kartojasi paūmėjimai, bloginantys plaučių funkciją. Siekiant įvertinti ligos stadiją yra matuojama forsuota gyvybinė plaučių talpa (FVC) ir lyties, amžiaus ir fiziologijos (GAP) indeksas. Šis indeksas apskaičiuojamas naudojant keturis kintamuosius – lytį, amžių, FVC ir dujų difuzijos tyrimo rodiklius. GAP indeksu yra vertinama mirštamumo nuo IPF rizika.
 

Nauji įrodymai LOPL paūmėjimų prevencijai

2017-03-09
Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) – progresuojanti kvėpavimo takų liga, sutrikdanti jų pralaidumą ir dujų apykaitą plaučiuose bei audiniuose. Ligos paūmėjimai sparčiau blogina plaučių funkciją [1-3], gyvenimo kokybę [4], lemia dažnesnį hospitalizavimą dėl ligos [5] ir didina mirtingumą [6]. LOPL paūmėjimai sukelia didelę ekonominę naštą [7], todėl pastarųjų profilaktika yra vienas svarbiausių LOPL gydymo tikslų [8]. Iki šiol skirtingų klasių bronchų plečiamųjų vaistų derinio vieta LOPL paūmėjimų prevencijoje nebuvo aiški, nors nauda simptomų varginamiems, bet mažą LOPL paūmėjimų riziką turintiems pacientams jau buvo įrodyta.
 

Kauno klinikose atidarytas Kūdikių vystymosi stebėjimo kabinetas

2017-03-08
Kauno klinikų Neonatologijos klinikoje duris atvėrė Kūdikių vystymosi stebėjimo kabinetas. Čia medikų komanda priims sunkiai naujagimystėje sirgusius, labai mažo gimimo svorio vaikus, kurie turi didelę riziką sveikatos bei tolimesnio vystymosi sutrikimams. Kabinete bus vertinama bendra jų sveikatos būklė, psichomotorinė raida, atliekami būtini tyrimai, imunizuojama nuo respiracinio sincitijaus viruso.
 

Kviečia į konferenciją „Inkstų ligos ir nutukimas“

2017-03-08
Kovo 9 dieną, minint Pasaulinę inkstų dieną, Kauno klinikų nefrologai kartu su visos Lietuvos nefrologų bendruomene atkreipia dėmesį į neigiamą antsvorio poveikį normaliai inkstų veiklai ir organizuoja konferenciją „Inkstų ligos ir nutukimas“, kurioje daug dėmesio skirs nutukimo gydymui, kai inkstai jau yra pažeisti.
 

Organų donorystė Lietuvoje: vėl 3 donorai!

2017-03-08
Nacionalinis transplantacijos biuras vėl turi gerų žinių apie pastarosiomis dienomis pasikartojančią itin sėkmingą organų donorystės ir transplantacijos situaciją. Antrą kartą nuo kovo pradžios Lietuvos recipientų gyvybę gelbsti tarptautiniai donorai.
 

Seimo narys R. Žemaitaitis ėmėsi ir alkoholio mėgėjų nėščiųjų

2017-03-08
Seimo frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ seniūnas Remigijus Žemaitaitis užregistravo Narkologinės priežiūros įstatymo Nr. VIII-156 7 ir 15 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą, kurio praplečiama priverstinio gydymo nuo alkoholizmo tvarka.
 

Erkės!

2017-03-08
Jau pabudo erkės ir jos bus aktyvios iki spalio mėnesio. Todėl leidžiant laisvalaikį parkuose, pamiškėse ir vaikštinėjant takais, šalia kurių auga aukšta žolė, tiek į žmonių, tiek į jų augintinių kūnus gali įsisiurbti erkės. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba primena, kad užkratą nešiojančios erkės itin pavojingos pavasarį, nes peržiemojusios ir išlindusios iš dirvožemio, aktyviai ieško maisto – žmonių ar gyvūnų kraujo.
 

Būtina paliatyviosios pagalbos pertvarka

2017-03-08
Sveikatos apsaugos ministro Aurelijus Verygos nuomone, būtina dabar galiojančios paliatyvios pagalbos sistemos peržiūra ir nauji pažangūs sprendimai. Tai ministras pabrėžė antradienį vykusiame susitikime su Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) atstovais. Pasak ministro, kol kas pažangūs metodai nėra pasiekę paliatyvios pagalbos, galioja prieš dešimtmetį nustatyta tvarka.
 

Santariškių klinikose - lytinių ląstelių bankas

2017-03-08
Po daugiau nei dešimtį metų trukusių diskusijų ir laukimo, jau šiandien nevaisingos šeimos Lietuvoje gali sulaukti realios valstybės pagalbos. Įveikusios paskutinį formalųjį išmėginimą (2017 m. kovo 1 d. patikslinta įstaigos licencija, suteikianti teisę teikti pagalbinio apvaisinimo ir lytinių ląstelių banko paslaugas) VUL Santariškių klinikos vienintelė universiteto lygio sveikatos priežiūros įstaiga teiks kompensuojamas pagalbinio apvaisinimo paslaugas.
 

Lietuvoje oficialiai bus pristatyti unikalūs 24 Europos retų ligų tinklai

2017-03-08
Lietuvoje pirmą kartą oficialiai bus pristatyti unikalūs 24 Europos retų ligų tinklai. Tai įvyks Vilniuje kovo 9 dieną prasidėsiančioje Europos referencinių tinklų konferencijoje, kurioje dalyvaus virš 650 dalyvių, tarp kurių Europos komisijos sveikatos bei maisto saugos komisaras Vytenis Povilas Andriukaitis, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, kitų Europos šalių ministrai bei medicinos profesionalai.
 

Daugiadalykis gydytojų specialistų konsiliumas: šiuolaikiškas progresuojančios melanomos valdymas naujų gydymo metodų pasiekiamumui

2017-03-08
Atsižvelgiant į diagnostikos ir gydymo technologijų plėtrą, Europos specialistų gairės (toliau – ESMO) rekomenduoja progresuojančios melanomos gydymo sprendimus priimti daugiadalykiame gydytojų specialistų konsiliume. Tokie konsiliumai organizuojami ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikose. Jų metu siekiama įvertinti onkologine ar reta liga sergančio paciento ištyrimo visavertiškumą, numatyti papildomų tyrimų poreikį, gydymo apimtis bei stebėseną.
 

Studijuojantieji ES šalyse neturi deklaruoti išvykimo iš Lietuvos

2017-03-07
Nors studijos Europos Sąjungos (ES) šalių aukštosiose mokyklose jau prasidėjo, tikėtina, kad dar ne visi studijuoti į šias šalis išvykę jaunuoliai susitvarkė privalomojo sveikatos draudimo (PSD) dokumentus. Tokiems užmaršuoliams, kurių dalis net spėjo deklaruoti išvykimą iš Lietuvos (nors to daryti nereikia), už gydymą gali tekti sumokėti.
 

Pavargote? Atsipūskite! Jūsų laukia teatras!

2017-03-07
Kovo 9 d. 18 val., Kauno miesto kameriniame teatre, jau trečiąjį kartą pasirodys plataus meninio profilio sindikatas „Bad Rabbits“, vadovaujamas režisieriaus – Boriso Dauguviečio auskaro laureto –, Agniaus Jankevičiaus, pristato spektaklį-liudijimą „Samurajaus knyga“.
 

Odos melanomos epidemiologija ir diagnostika

2017-03-07
Odos melanoma (OM) yra piktybinis navikas, besivystantis iš pigmentinių odos ląstelių melanocitų. OM vystosi de novo sveikoje odoje ar iš jų pirmtakų – įgimtų ar įgytų (paprastųjų ar netipiškų) pigmentinių apgamų (PA). In situ ir mažai invazyvios OM formos gali būti sėkmingai gydomos chirurgiškai. Pažengusiai invazyviai OM chirurginio gydymo neužtenka, o kiti jos gydymo būdai mažai veiksmingi. Šias tendencijas atspindi didėjanti mirtingumo nuo OM statistika.
 

Stažuočių gydytojams apmokėjimas

2017-03-03
Sveikatos apsaugos ministerija informuoja, kad vadovaujantis Medicinos praktikos licencijavimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2004 m. gegužės 27 d. įsakymu Nr. V-396 ,,Dėl Medicinos praktikos licencijavimo taisyklių patvirtinimo“, III skyriumi ,,Gydytojų stažuočių apmokėjimo valstybės biudžeto lėšomis tvarka“ apie galimybę gydytojams, kurių darbo stažas nutrukęs ne daugiau kaip 10 metų, grįžti į praktiką.
 

Svarbi naujiena: duris atvėrė atnaujintas Kauno klinikų gimdyvių ir nėščiųjų priėmimas

2017-03-03
Pasibaigus pora metų trukusiai Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos renovacijai, medikų komanda pagaliau keliasi iš laikinųjų patalpų atgal į atnaujintą gimdyvių ir nėščiųjų priėmimą, kur nuo kovo 1 dienos yra laukiamos moterys susiruošusios gimdyti.
 

Pokyčiai medicinos priemonių naudojimo srityje (VASPVT )

2017-03-03
Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba (toliau – Akreditavimo tarnyba) informuoja, kad nuo š. m. vasario 1 d. įsigaliojo Sveikatos apsaugos ministro įsakymas, kuriuo keičiamas medicinos priemonių (prietaisų) (toliau – medicinos priemonė) naudojimo tvarkos aprašas. Šis įsakymas po nustatyto pereinamojo laikotarpio įpareigoja visas asmens sveikatos priežiūros įstaigas naudoti tik saugos techninių reglamentų reikalavimus atitinkančias medicinos priemones. Todėl Akreditavimo tarnyba kviečia asmens sveikatos priežiūros įstaigas tinkamai pasirengti šio įstatymo vykdymui. Šiuo metu Lietuvos asmens sveikatos priežiūros įstaigose naudojama daugiau kaip 10 000 įvairių medicinos priemonių, nepaženklintų CE ženklu.
 

Kaip suvaldyti lėtinį odos niežėjimą?

2017-03-03
Šio straipsnio tikslas – pateikti lėtinio niežėjimo, kuris trunka ilgiau nei 6 savaites, kontrolės gaires, remiantis tarptautinių ekspertų parengtomis rekomendacijomis [1]. Epidemiologinių tyrimų duomenimis, kartą per gyvenimą lėtinis niežėjimas vargina kas penktą žmogų. Tarp vyresnių nei 65 metų asmenų jis būna 60 proc. atvejų [2]
 

Spėjama, kad gulbės žuvo dėl viruso H5N8

2017-03-03
Ištyrus Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute 4 gulbių nebylių, Kaune, ties Žemaisiais Šančiais baidarininkų pabaidytų ir atsitrenkusių į elektros laidus, gaišenų mėginius, visoms joms nustatytas labai patogeniškas to paties tipo – H5N8 paukščio gripo virusas. Tai jau antras šios ligos atvejis mūsų šalyje, nustatytas laukinėms gulbėms per pastarąsias dienas.
 

Šiuolaikinio atopinio dermatito gydymo apžvalga

2017-03-02
Atopinis dermatitas (dar vadinamas atopine ar endogenine egzema, neurodermitu) – viena dažniausių odos ligų: ja serga iki 20 proc. vaikų ir 1–3 proc. suaugusiųjų. Tai lėtinė odos uždegimo liga, sukelianti labai stiprų niežulį. Ji dažnesnė šeimose, kuriose sergama ir kitomis atopinėmis ligomis (astma, alerginiu rinokonjunktyvitu).
 

Gydymo įstaigoms - papildoma piniginė parama

2017-03-02
Nuo šių metų balandžio 1-osios poliklinikoms, medicinos centrams, šeimos gydytojo kabinetams iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto bus papildomai mokama už kiekvieną prie įstaigos prisirašiusį, apdraustą privalomuoju sveikatos draudimu žmogų, kuriam nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis. Tai gydymo įstaigas paskatins labiau rūpintis šiais sunkiai sergančiais pacientais, užtikrinti jiems kokybišką ir prieinamą pirminę asmens sveikatos priežiūrą.
 

Kviečia teikti pasiūlymus dėl visuomenės sveikatos technologijų vertinimo

2017-03-02
Maloniai kviečiame visus aktyviai dalyvauti teikiant visuomenės sveikatos technologijų vertinimo pasiūlymus ir prisidėti prie mokslo įrodymais grįstos visuomenės sveikatos politikos formavimo Lietuvoje.
 

Išleistas naujas „Lietuvos gydytojo žurnalo“ numeris

2017-03-02
Pirmajame šių metų žurnalo numeryje skaitykite aktualų interviu su naujuoju sveikatos apsaugos ministru prof. Aurelijumi Veryga. Ministras atskleidžia savo artimiausius darbus, planus ir ketinimus, kalba apie šiuo metu veikiantį sveikatos priežiūros modelį ir galimus jo pokyčius, dalinasi mintimis apie privačios ir valstybinės medicinos santykį ir t. t.
 

Kauno klinikose – pirmoji Baltijos šalyse automatizuota autoimuninių ligų diagnostikos sistema

2017-03-01
Kauno klinikų Imunologijos ir alergologijos klinikoje pristatyta pirmoji Baltijos šalyse automatizuota autoimuninių ligų diagnostikos sistema. Ji bus pritaikyta tirti tiek dažnai pasitaikančias sistemines, tiek ir diagnozuojant retas autoimunines ligas.
 

Ką būtina žinoti vartojant nesteroidinius vaistus nuo uždegimo

2017-03-01
Viena dažniausių kreipimosi į neurologą ir šeimos gydytoją priežasčių – vyresniojo amžiaus žmonių patiriamas apatinės nugaros dalies, strėnų, skausmas, kurį bent kartą gyvenime jaučia net 60–80 proc. populiacijos. Apie 25 proc. suaugusiųjų skundžiasi nuolatiniu ar pasikartojančiu strėnų skausmu, net trečdaliui pacientų sutrikdančiu ne tik darbingumą, bet ir kasdienę veiklą.
 

Gastroezofaginio refliukso liga: požiūris keičiasi

2017-03-01
Gastroezofaginio refliukso liga (GERL) vadinama būklė, kai skrandžio sulčių refliukso (atpylimo) į stemplę kiekis būna didesnis už normalų ribinį ir sukelia arba nesukelia stemplės gleivinės pažeidimo simptomų. Tai reiškia, kad GERL gali ir nesukelti paciento juntamų negalavimų, kol neatsiranda ligos komplikacijų.
 

Kasos egzokrininės ir endokrininės funkcijų sąsaja

2017-03-01
Antsvoris ir nutukimas pasiekė globalinės epidemijos mastą. 2010 metais Jungtinėse Amerikos Valstijose morbidinio nutukimo (kai KMI≥40 kg/m2) paplitimas siekė 6 proc. Didėjant nutukimo paplitimui, auga ir sergančiųjų 2 tipo cukriniu diabetu (CD) skaičius. Daugiau nei trečdalis (34 proc.) JAV suaugusių gyventojų yra nutukę (KMI >30 kg/m2) ir daugiau nei 11 proc. žmonių ≥20 metų amžiaus serga cukriniu diabetu, kurio paplitimas, prognozuojama, išaugs iki 21 proc. 2050 metais.
 

Ministro iniciatyva pertvarkoma PSD taryba ir kviečiamos teikti kandidatūros

2017-02-28
Siekdama vaistų ir gydymo paslaugų kompensavimo sprendimų skaidrumo, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) keičia Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) tarybos sudarymo principus, atnaujina tarybos sudėtį, įtraukdama atstovus, kurie nėra buvę jos nariais ilgiau nei dvejus metus. Tad kviečiamos įstaigos ir organizacijos, kurios tai gali daryti pagal dabar galiojančią tvarką, deleguoti savo atstovus.
 

Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimas sveikatos srityje – gimstančių mažylių ir jų mamų sveikatai

2017-02-28
Penkerius metus įgyvendinto Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programos sveikatos srityje projekto „Nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūros paslaugų gerinimas Lietuvoje“ rezultatai reikšmingi. Patiems mažiesiems pacientams bei jų mamoms, nesvarbu, kur jie gyvena – sostinėje, ar atokiame mūsų šalies miestelyje, teikiamos vienodos kokybiškos bei aukščiausio lygio šiuolaikiškos paslaugos. Šiam kilniam tikslui pasiekti buvo panaudota 27 mln. Eurų Lietuvos ir Šveicarijos paramos lėšų.
 

Sveikatos apsaugos ministras savižudybių prevencijai žada išskirtinį dėmesį

2017-02-28
Savižudybių prevencija turi būti kompleksiška, atpažinti, kad žmogus patiria sunkumų turėtų ne tik artimieji, bet ir kiti šalia esantys žmonės, o pagalba turi būti ne tik psichologinė, bet ir emocinė, socialinė, teigia sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Siekdamas aiškiai nustatyti kas ir ką turi daryti reaguojant į ketinimą nusižudyti, savižudybės atveju, ministras sudarė darbo grupę, kuri, atsižvelgdama į gerąją patirtį, parengs visai šaliai tinkantį modelį.
 

Spėkite, kur yra bakterijų veisyklos?

2017-02-27
Net švariuose virtuviniuose rankšluosčiuose aptinkama ne tik įvairių mielių ar pelėsių, bet ir žmogaus sveikatai kenksmingų bakterijų. Tai atskleidė Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto atliktas virtuvinių rankšluosčių bakteriologinis tyrimas, kurį inicijavo higieninio popieriaus gamintoja „Grite“.
 

Retų ligų dienai – spalvinga šventė

2017-02-27
Šiemet jau dešimtą kartą pasaulyje paskutinę vasario dieną minima Retų ligų diena. Pacientų ir medikų bendruomenė siekia atkreipti dėmesį į išskirtines ligas ir klausimus, kurie kyla susidūrus su itin retomis būklėmis, jų diagnostika ir gydymu.
 

Psichoemocinė būsena sergant žvyneline

2017-02-27
Sergančių žvyneline pacientų psichoemocinė būsena vertinta HAD klausimynu, kuriame yra 14 teiginių, kuriuos galima suskirstyti į dvi grupes (po 7 teiginius kiekvienoje). Viena grupė skirta nerimo lygiui nustatyti. Tai teiginiai apie baimę, paniką, įtampą, gebėjimą atsipalaiduoti. Antra teiginių grupė sudaro depresijos skalę ir parodo, kaip pasikeičia tiriamojo pomėgiai, požiūriai, nuotaika ir įpročiai. Kiekvienam teiginiui pateikiami keturi atsakymų variantai. Kiekvienas atsakymas vėliau įvertinamas balu nuo 0 iki 3. Į lietuvių kalbą HAD skalė išversta 1991 m. ir yra plačiai naudojama. Depresija tarp sergančiųjų žvyneline nustatoma iki 58 proc. atvejų. Nustatyta, jog depresijos ir nerimo rizika susijusi su intensyviu pažeistos odos niežėjimu sergant žvyneline ir kitomis lėtinėmis odos uždegimo ligomis. Gupta ir bendr. teigia, kad 9,7 proc. žvyneline sergančių pacientų mąsto apie mirtį, 5,5 proc. – turi minčių apie savižudybę. Psichologinė įtampa skatina nenorą reguliariai gydytis.
 

Kauno klinikos – pirmas transplantacijos centras Lietuvoje, pelnęs tarptautinį sertifikatą

2017-02-27
Kauno klinikų Transplantacijos centre auditą atlikusi tarptautinė auditorių grupė pateikė išvadas apie didžiausioje šalies ligoninėje vykdomas donorų paruošimo bei organų ir audinių persodinimo procedūras. Nustačius, jog minėtas centras atitinka visus aukščiausius šiai veiklai keliamus reikalavimus, Kauno klinikoms vienintelėms Lietuvoje įteiktas trejus metus galiojantis sertifikatas, liudijantis tarptautinį pripažinimą.
 

Gydymo įstaigos labiau laikosi teisės aktų ir kontrolierių rekomendacijų

2017-02-26
Panevėžio teritorinėje ligonių kasoje (TLK) vasario 23 d. vyko visų ligonių kasų – Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) ir teritorinių ligonių kasų (TLK) – kontrolę vykdančių specialistų posėdis. Jame apžvelgti 2016 m. vykdytų gydymo įstaigų ir vaistinių kontrolės procedūrų ir šių įstaigų veiklos priežiūros rezultatai ir problemos, aptarti pastarųjų trijų metų tarpvalstybinės sveikatos priežiūros rezultatai, kalbėta apie kitus aktualius dalykus.
 

Širdies ir kraujagyslių ligų rizikos pradžia: vaikų fizinis aktyvumas mokyklose Lietuvoje yra vienas mažiausių ES

2017-02-23
Sergamumas širdies ir kraujagyslių ligomis (ŠKL) Lietuvoje išlieka vienas didžiausių Europoje. Naujausią Europos šalių širdies indeksą pristatę tyrėjai tvirtina, kad situacija prastesnė tik Kipre ir Bulgarijoje, o Lietuvos situacijai daugiausia įtakos turi nesveika mityba, nutukimas, sėslus gyvenimas, alkoholio vartojimas, rūkymas ir aukštas kraujospūdis bei veiksmingo ir koordinuoto reagavimo į širdies ir kraujagyslių ligas stoka.
 

Besidominčių sveika gyvensena laukia ypatingas savaitgalis

2017-02-23
Kovo 18-19 dienomis Vilnius vienam savaitgaliui taps sveikatingumo sostine. Visą savaitgalį „Radisson Blu“ Lietuva viešbučio konferencijų centre vyks jau penktoji Ann Wigmore sveikos mitybos konferencija, o šeštadienį – pirmą kartą Vilniuje rengiama sveikatos mugė, savo produktus pristatyti sukviesianti daugiau nei 100 dalyvių.
 

Kauno klinikose - išskirtinis dėmesys sunkiai diagnozuojamoms ligoms

2017-02-23
Žmonėms, sergantiems ypatingai retomis, mažai žinomomis ligomis ir ilgai neišgirstantiems diagnozės, Kauno klinikose įsteigtas Retų ir nediagnozuotų ligų koordinacinis centras. Lietuvoje tai pirmasis tokio tipo centras, kurio veikla bus sutelkta ne tik ties retų ligų diagnostika bei gydymu, bet ypatingas dėmesys bus skiriamas pacientams, sergantiems nediagnozuotomis ligomis.
 

Vaikų ligoninėje atlikta kaukolės defekto operacija, pritaikius ypatingą protezą

2017-02-23
Vaikų ligoninės gydytojai neurochirurgai Ramūnas Raugalas ir Ieva Šataitė penkiolikos metų mergaitei atliko operaciją dėl kaukolės defekto, atsiradusio pašalinus fibrozinės displazijos pažeistą kaulą, pirmą kartą panaudodami protezą, pagamintą iš hidroksiapatito.
 

2016 metų Europos kardiologų draugijos ūminio ir lėtinio širdies nepakankamumo diagnostikos ir gydymo gairių apžvalga

2017-02-23
Širdies nepakankamumu sergančių pacientų gydymo tikslai yra pagerinti jų klinikinę būklę, funkcinį pajėgumą ir gyvenimo kokybę, išvengti hospitalizavimo ir sumažinti mirštamumą. Faktas, kad keletas ŠN gydymui vartotų vaistų buvo susiję su nepalankiomis tolimosiomis klinikinėmis baigtimis nepaisant teigiamos įtakos artimiesiems surogatiniams žymenims, kontrolės institucijas ir klinikinės praktikos gairių rengėjus paskatino prieš patvirtinant/rekomenduojant terapines intervencijas ŠN gydyti atidžiai išanalizuoti duomenis apie pacientų mirštamumą/sergamumą. Vis dėlto dabar sutariama, kad hospitalizacijų dėl ŠN išvengimas ir funkcinio pajėgumo pagerinimas duoda reikšmingos naudos, jei nepadidėja bendrasis mirtingumas.
 

Lietuvos kardiologų draugijos Širdies nepakankamumo darbo grupė džiaugiasi produktyviais 2016 metais

2017-02-23
Kasmet malonu apžvelgti Lietuvos kardiologų draugijos (LKD) veiklą, nes ji – išties įspūdinga. Daug Lietuvos kardiologų pabuvojo svarbiuose tarptautiniuose renginiuose. Kiekviena tokia išvyka daugiau ar mažiau virsta kelione į save – suvoki savo vietą, galimybes ir būtinybę judėti į priekį, neatidėlioti darbų, nes medicinos mokslas ir praktika vystosi neįtikėtinai sparčiai. Džiugu, jog Lietuvos kardiologų draugija auga ne tik narių skaičiumi, bet ir svarba rengiant rezidentus, ugdant aukštos kvalifikacijos specialistus, vykdant tęstines podiplomines studijas, svarstant diagnostikos ir gydymo metodikas, vaistų kompensavimo klausimus.
 

Konferencijoje – įdomūs pranešimai gydytojams

2017-02-21
Kaune vasario 15 dieną vyko konferencija gydytojams „2017 m. vidaus ligų diagnostikos ir gydymo moduliai“. Gausiai susirinkusiems konferencijos dalyviams buvo skaitomi pranešimai kardiologijos, nefrologijos, odontologijos, gastroenterologijos, pulmonologijos, neurologijos bei neurochirurgijos ir reabilitacijos tematika.
 

Iš ministerijos - žinios gydytojams rezidentams

2017-02-21
Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) vadovybė imasi permainų ir plečiant gydytojų rezidentų veiklą. Tuo tikslu pradedamas diegti pakopinio kompetencijų modelis, kuris pagerins gydytojų rezidentų rengimą ir jiems suteiks daugiau savarankiškumo rezidentūros studijų metu bei leis teikti daugiau paslaugų pacientams, ko iki šiol jaunieji gydytojai negali daryti.
 

Nauja vėžio imunologinės kontrolės teorija

2017-02-21
Bendrai pripažinta, kad vėžio profilaktika ir ankstyvoji diagnostika išlieka svarbiausiomis onkologijos problemomis. Su šiomis problemomis glaudžiai siejasi prof. Elenos Moncevičiūtės-Eringienės teorija, paskelbta tarptautiniame žurnale „Medical Hypotheses“ 2015 m., straipsnyje „Natūralus imunitetas evoliuciniam atavistiniam endotoksinui žmogaus vėžio atveju“ (The natural immunity to evolutionary atavistic endotoxin for human cancer) (bendraautorės: Kristina Rotkevič, Rūta Grikienytė-Grikienis). Teorija per trumpą laiką sulaukė daug teigiamų komentarų.
 

Clostridium difficile – oportunistinė infekcija, sukelianti diarėją

2017-02-21
Oportunistinė infekcija yra apibūdinama kaip progresuojanti infekcija, sukelta mikroorganizmo, kuris įprastinėmis sąlygomis yra mažai patogeniškas (arba visai nepatogeniškas), tačiau esant kitai sunkiai patologijai ar gydant slopinančiais imunitetą vaistais gali sukelti infekciją. Oportunistinės infekcijos paprastai kelia daug problemų, kadangi jas sunku atpažinti, jos gali būti susijusios su dideliu mirtingumu dėl sunkios ligos eigos ir sunkumų gydant. Viena iš šių infekcijų, Clostridium difficile (toliau C. difficile) bakterija, kuri gamina toksinus, pažeidžiančius žarnyną ir sukeliančius įvairaus sunkumo viduriavimus (diarėjas). Kai kurie asmenys, taip pat kūdikiai, gali nešioti bakteriją be ligos simptomų, bet daugeliu atvejų išsivysto sunki diarėja su žarnų uždegimu (kolitu), galinti sukelti ir ligonių mirtį.
 

Lietuvių aktyvumas dalyvaujant vėžio prevencinėse programose didesnis nei ES vidurkis

2017-02-21
Šių metų pradžioje buvo publikuota Europos Komisijos užsakymu Tarptautinio vėžio mokslinio tyrimo instituto ekspertų parengta 2-oji Ataskaita apie vėžio atrankinės patikros programų įgyvendinimą Europos Sąjungos (ES) šalyse (angl. Cancer Screening in the European Union, 2017). Šioje ataskaitoje Lietuvoje vykdomos ES rekomenduojamos krūties, gimdos kaklelio ir storosios žarnos vėžio atrankinės patikros programos įvertintos kaip atitinkančios ES Tarybos Rekomendaciją dėl šių programų įgyvendinimo ES šalyse. Lyginant su pirmąja ES ataskaita apie prevencinių programų įgyvendinimą ES šalyse 2007 m., Lietuva padarė didelę pažangą, per šį laikotarpį buvo įdiegtos ir sėkmingai vykdomos visos ES rekomenduojamos vėžio prevencinės programos – krūties, gimdos kaklelio, storosios žarnos.
 

Gydytojo praktiniai patarimai ir rekomendacijos: kaip tinkamai gydyti peršalimą

2017-02-20
Rudenį ir žiemą atsiranda palankios sąlygos plisti virusams, kurie sukelia vieną dažniausių ligų – peršalimą. Peršalimas yra ūmi, dažniausiai savaime praeinanti virusinė viršutinių kvėpavimo takų infekcija, pažeidžianti nosies gleivinę, sinusus, ryklę ir gerklas [1]. Virusai plinta nuo užsikrėtusio asmens tiesioginio ir netiesioginio kontakto metu bei oro lašiniu būdu. Daugumos peršalimo ligų inkubacinis laikotarpis yra 24–72 val. [1]. Dažniausiai peršalimą sukelia rinovirusai – 24–52 proc. klinikinių atvejų [1]. Kiek rečiau šią ligą sąlygoja koronavirusai, gripo virusas, respiracinis sincitinis virusas ir paragripo virusas. Pastebėta, kad skirtingais metų laikais nustatomi skirtingi virusai: rinovirusai ir paragripo virusai dažniausiai cirkuliuoja rudenį ir vėlyvą pavasarį, o respiracinis sincitinis virusas ir koronavirusai – žiemą ir pavasarį [2-4].
 

Skausmas po operacijos: ką medikai turi žinoti

2017-02-20
Kasmet pasaulyje atliekama šimtai milijonų operacijų: nuo mažiausių chirurginių procedūrų iki didelių, valandomis trunkančių svarbiausių organų operacijų. Dabartinė karta mato, kad pooperacinio skausmo kontrolės srityje įvyko didelis postūmis – nuo lemtingo tvarumo iki visiško pasitikėjimo kontroliuojant ir stiprinant fiziologinį bei psichologinį procesus (Wilder-Smith, 2014), net jei skausmas tęsiasi ar net kai kuriais atvejais tampa lėtiniu (Nira, 2011).
 

Pirmoji atmintinė apie burnos higieną Brailio raštu

2017-02-20
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Sveikatos mokykla, bendradarbiaudama su Lietuvos aklųjų biblioteka, parengė ir išleido atmintinę Brailio raštu „Dantis valyti būtina!“.
 

Konsoliduotos planinės kontrolės ligoninėse atskleidė pokyčių būtinybę (VASPVT)

2017-02-20
Jau antrus metus Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Akreditavimo tarnyba) vykdo konsoliduotus planinius patikrinimus. 2016 m. buvo pasirinktos rizikingiausios ir ypatingai jautrios pacientų saugai sritys: buvo įvertintos 26 sveikatos priežiūros įstaigų antrinio lygio stacionarinės akušerijos, suaugusiųjų chirurgijos, reanimacijos ir intensyviosios terapijos paslaugos bei jų atitiktis teisės aktų reikalavimams. Nustatyti pažeidimai atskleidė tiek lokalių, tiek sisteminių pokyčių būtinybę.
 

Pacientų organizacijos - svarbūs ministerijos partneriai

2017-02-19
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, susitikęs su Pacientų forumo atstovais ir Lietuvos pacientų organizacijų atstovų taryba, pabrėžė, kad pacientų interesus atstovaujančios organizacijos yra svarbūs ministerijos partneriai.
 

Vaikų žvynelinės valdymo naujovės

2017-02-17
Kas trečiam žvyneline sergančiam pacientui ši liga prasideda dar iki brendimo. Vaikų žvynelinės paplitimas Europoje siekia iki 0,5–1 proc. Daugiausia naujų atvejų nustatoma 7–10 metų amžiaus vaikams. Vaikystėje dažniausiai nustatoma pirmojo tipo žvynelinė, kuriai būdingas šeiminis pasireiškimas [1, 2]. Riziką susirgti žvyneline vaikystėje didina nutukimas ir antsvoris [2]. Nepaisant didelio šios ligos paplitimo vaikystėje, vaikų žvynelinės gydymo tarptautinių rekomendacijų kol kas nėra. Todėl vaikų žvynelinės gydymas parenkamas individualiai, remiantis suaugusiųjų žvynelinės gydymo rekomendacijomis, klinikiniais atvejais, ekspertų nuomone bei patirtimi. Planuojant vaiko, sergančio žvyneline, gydymą būtina atsižvelgti į daugelį veiksnių.
 

Vėžio žymenys ir jų pritaikymas klinikinėje praktikoje

2017-02-17
Vėžio žymenys – tai didelė grupė medžiagų, kurias galima išmatuoti organizmo skysčiuose ir audiniuose, gaminamų piktybinių (vėžinių) ląstelių arba, kaip atsakas į neoplazijos procesą, gerybinių ląstelių, kurių ištyrimas ar identifikavimas yra naudojami ligonių klinikinėje diagnostikoje.
 

Sveikatos apsaugos ministras prof. Aurelijus Veryga: „Visiems skausmą kenčiantiems ligoniams laiku turi būti prieinama daugiafunkcė pagalba“

2017-02-17
Lietuvos skausmo draugijos pirmininkas doc. Arūnas Ščiupokas su kolegomis bendraminčiais prieš daugiau nei dešimtmetį iškėlė licencijuotų skausmo specialistų rengimo klausimą, tačiau ir šiandien medicinos paslaugas skausmo klinikose teikia gydytojai bei slaugytojai entuziastai. Nors specializuotas paslaugas teikiančių specialistų rengimą įteisinantys teisės aktai seniai parengti, jie kažkodėl dūla Sveikatos apsaugos ministerijos stalčiuose. Gal naujoji ministerijos vadovybė Lietuvos skausmo draugijos narius ir visus skausmo klinikose dirbančius gydytojus bei slaugytojus pagaliau išgirs? Apie tai kalbamės su sveikatos apsaugos ministru prof. Aurelijumi Veryga.
 

Sveikatos apsaugos ministro sveikinimas

2017-02-15
Švenčiame jau 99-ąsias Lietuvos valstybės atkūrimo metines. Vos metai beliko iki garbingo Lietuvos valstybės šimtmečio paminėjimo. Ne visi šie metai naujausių laikų Lietuvos istorijoje buvo šviesūs. Tačiau šiandien mes džiaugiamės Laisve, kasdien stiprėjančia valstybe. Kiekvieno iš mūsų kasdienis darbas – tai žingsnis link savo valstybės stiprybės, jos piliečių lūkesčių ir vilčių išsipildymo. O Vasario 16-toji - tai puiki galimybė pasidžiaugti mūsų visų bendru darbu Tėvynei. Tegul ši diena tampa Jūsų ir Jūsų šeimos narių džiugia asmenine švente!
 

„1000 km Širdies žygio“ atomazga – naujos funkcinės lovos

2017-02-15
Pasibaigus „1000 km Širdies žygiui“, Vaikų ligų klinikoje Onkologijos ir hematologijos sektoriuje gydomi mažieji pacientai sulaukė išskirtinių dovanų – funkcinių lovų. Naujosios lovos padeda vaikams pasijusti patogiau, yra sukurtos taip, jog būtų išvengta pragulų, mažinamas raumenų diskomfortas.
 

Žandikaulio sąnario osteoartrito ir periodontito gydymas: kas bendra?

2017-02-14
Osteoartritas – tai lėtinė degeneracinė, labiausiai paplitusi sąnarių liga, bene dažniausiai pažeidžianti rankų, kelių ir klubų sąnarius, tačiau ne išimtis ir kiti, smulkesnieji sąnariai, pavyzdžiui, smilkininis apatinio žandikaulio sąnarys (SAŽS). SAŽS disfunkcija gali lygiai taip pat sukelti varginantį skausmą, ženkliai pabloginti gyvenimo kokybę, apriboti kasdienę veiklą, socialinį gyvenimą. SAŽS yra dažniausiai naudojamas sąnarys žmogaus kūne: atlieka apie 1500–2000 judesių per dieną, reikalingas kramtant, kvėpuojant, kalbant. Kadangi SAŽS nuolatos yra naudojamas, žandikaulio kaulas, raumenys ir kremzlė gali dėvėtis ir taip sukelti SAŽS funkcijos sutrikimus [1].
 

Lietuvos kardiologų draugijos Širdies nepakankamumo darbo grupė džiaugiasi produktyviais 2016 metais

2017-02-14
Kasmet malonu apžvelgti Lietuvos kardiologų draugijos (LKD) veiklą, nes ji – išties įspūdinga. Daug Lietuvos kardiologų pabuvojo svarbiuose tarptautiniuose renginiuose. Kiekviena tokia išvyka daugiau ar mažiau virsta kelione į save – suvoki savo vietą, galimybes ir būtinybę judėti į priekį, neatidėlioti darbų, nes medicinos mokslas ir praktika vystosi neįtikėtinai sparčiai. Džiugu, jog Lietuvos kardiologų draugija auga ne tik narių skaičiumi, bet ir svarba rengiant rezidentus, ugdant aukštos kvalifikacijos specialistus, vykdant tęstines podiplomines studijas, svarstant diagnostikos ir gydymo metodikas, vaistų kompensavimo klausimus.
 

Profesorius Kęstutis Petrikonis: „Pokyčius daryti sudėtinga, bet tai vienintelis kelias, kuriuo reikia eiti“

2017-02-14
Apie neurologiją, skausmo medicinos viziją, sveikatos mokslų edukologiją, apie naujas idėjas bei jaunimo skatinimą nebijoti imtis atsakomybės įgyvendinant savo troškimus, taigi – apie atsakingą akademinį bei klinikinį darbą ir gyvenimą kalbamės su naujuoju Lietuvos sveikatos mokslų universiteto prorektoriumi studijoms profesoriumi dr. Kęstučiu Petrikoniu.
 

A. Veryga: „Stiprinsime pacientų vaidmenį, priimant svarbius sprendimus“

2017-02-13
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, susitikęs su Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) prezidentu Šarūnu Narbutu ir viceprezidentu Gediminu Žižiu, išsakė poziciją, kad pacientų organizacijų vaidmuo turi būti stiprinamas ir paisoma jų nuomonės, nes būtent pacientų organizacijos geriausiai žino, su kokiomis problemomis susiduria jų atstovaujami pacientai ir kaip šias problemas spręsti.
 

Kviečia naudotis elektroninėmis paslaugomis

2017-02-13
Lietuvoje įsitvirtinančios elektroninės paslaugos prisideda ne tik prie valstybės gerovės kūrimo, bet ir sudaro sąlygas mums visiems kasdienius reikalus tvarkytis daug paprasčiau. Akreditavimo tarnyba kviečia aktyviai naudotis sukurtomis elektroninėmis paslaugomis ir pateikti paraiškas spaudo suteikimui, licencijos išdavimui (deklaracijos ir prašymo pagrindu), licencijos priežiūrai, popierinės licencijos dublikato išdavimui, licencijos patikslinimui ar galiojimo sustabdymo atnaujinimui.
 

Naudinga informacija slaugos specialistams

2017-02-13
Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Akreditavimo tarnyba) duomenimis, šiuo metu dar apie 3 tūkstančius specialiosios praktikos slaugytojų neturi galiojančios bendrosios slaugos ar akušerijos praktikos licencijos. Ką slaugytojai ir akušeriai turėtų suskubti padaryti šiais metais? Kaip palengvinti kasdienes paslaugas ir ar galima licenciją užsisakyti internete? Į šiuos ir kitus aktualius klausimus atsakome plačiau.
 

Morfologiniai akies hidrodinamikos savitumai sergant glaukoma ir jų sąsajos su intervencinių gydymo metodų pooperaciniais rezultatais

2017-02-12
Disertacija rengta 2010–2016 metais Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Akių ligų klinikoje ir Anatomijos institute. Disertacija apginta viešame Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Medicinos mokslo krypties tarybos posėdyje 2016 m. rugpjūčio 30 d.
 

A. Veryga: „Stiprinsime pacientų vaidmenį, priimant svarbius sprendimus“

2017-02-10
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, susitikęs su Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) prezidentu Šarūnu Narbutu ir viceprezidentu Gediminu Žižiu, išsakė poziciją, kad pacientų organizacijų vaidmuo turi būti stiprinamas ir paisoma jų nuomonės, nes būtent pacientų organizacijos geriausiai žino, su kokiomis problemomis susiduria jų atstovaujami pacientai ir kaip šias problemas spręsti.
 

Vasario 22-ąją – konferencija gydytojams ir slaugytojams Klaipėdoje

2017-02-10
Klaipėdos universitetinėje ligoninėje (Liepojos g. 41, Klaipėda) vasario 22 dieną vyks konferencija visų specialybių gydytojams ir slaugytojams. Visiems konferencijos dalyviams bus išduodamas 8 val. universitetinis pažymėjimas. Dalyvio mokestis – 6 Eurai, tačiau užsiregistravusiems iš anksto (emedicina.lt internetinėje svetainėje) dalyvavimas konferencijoje nemokamas.
 

Lėtinės dilgėlinės diagnostikos ir gydymo principai

2017-02-10
Dilgėline, kuriai būdingas bėrimas pūkšlėmis ir/ar angioedemos klinikiniai požymiai, bent kartą gyvenime gali susirgti 10–20 proc. žmonių. Dilgėlinės išsivystymo priežastys yra labai įvairios, todėl dažnai lieka neišaiškintos. Pagrindinis patogenezės mechanizmas yra putliųjų ląstelių degranuliacija ir mediatorių išsiskyrimas. Dilgėlinė klasifikuojama pagal trukmę ir ją sukėlusią priežastį. Šiame straipsnyje apžvelgiamos šios ligos diagnostikos ir gydymo rekomendacijos.
 

Peršalimas: kaip jį nugalėti nealinant organizmo

2017-02-09
Siaučiant gripui ir peršalimo ligoms svarbu atidžiau stebėti savo organizmą ir neignoruoti net menkiausių peršalimo simptomų. Pradėjus laiku ir tinkamai gydytis galima užkirsti kelią ligos paūmėjimui ir komplikacijoms. Specialistai įspėja, kad imunitetu rūpintis reikia ištisus metus, tačiau užklupus pirmiesiems peršalimo simptomams pirmiau reikėtų imtis natūralių augalinių preparatų ir be reikalo nevartoti cheminių vaistų.
 

Dėl mokamų donorų įprastinės priėmimo tvarkos pasikeitimų

2017-02-09
Informuojame, kad nuo 2017 m. vasario 7 dienos keičiasi atlygintinų kraujo donorų įprastinė aptarnavimo tvarka. Prašome kraujo donorų, kurie pageidauja gauti piniginę kompensaciją už kraujo donaciją, suderinti savo vizitą su NKC padaliniu (www.kraujodonoryste.lt) ar nemokamu telefonu 8-800 00003.
 

Kolageno vaidmuo gydant sąnarių ligas

2017-02-08
Lėtinės judamojo-atramos aparato būklės apima daugiau nei 150 ligų ir sindromų, kurie dažniausiai progresuoja ir susiję su skausmu. Šios būklės yra vienos pirmaujančių tarp sergamumo ir neįgalumo priežasčių, reikalingos labai didelių sveikatos priežiūros išlaidų ir sąlygoja darbingumo praradimą. Osteoartritas (OA) yra viena iš dešimties ligų, sukeliančių neįgalumą išsivysčiusiose šalyse.
 

Rezidentūros studijų moduliui į JAV jau ruošiasi pirmieji skubiosios medicinos gydytojai rezidentai

2017-02-08
Šiomis dienomis Kauno klinikos sulaukė labai svarbių ir džiugių naujienų – jau kovo mėnesį į Jungtinių Amerikos valstijų ligonines 6 savaičių trukmės rezidentūros studijų moduliui bus išlydėti pirmieji skubiosios medicinos gydytojai rezidentai!
 

Šiandien sveikatos apsaugos ministras lankosi Kaune

2017-02-07
Vasario 7 dieną sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga su darbo vizitu lanko Kauno bei Kauno rajono gydymo įstaigas.
 

Vietinio poveikio žvynelinės gydymas ir fototerapija

2017-02-07
Dauguma žvyneline sergančiųjų turi nedidelį kūno paviršiaus pažeidimą, t. y. mažesnį kaip 5 proc., ir gali būti gydomi vien tik vietiniais vaistais, derinant juos tarpusavyje bei su fototerapija. Žvynelinė gydoma kelių grupių vietiniais vaistais, kurių parinkimas priklauso tiek nuo bėrimų vietos, pobūdžio, tiek nuo individualių sergančiojo savybių, jo veiklos. Vietinio poveikio vaistai taip pat gali būti vartojami kaip papildoma priemonė pacientams, sergantiems vidutinio sunkumo bei sunkia žvyneline, kuriems yra taikomas gydymas sisteminiais tradiciniais ar biologiniais vaistais [1]. Svarbu atsižvelgti ir į paciento lūkesčius.
 

Vaistų kompensavimo sistema turi būti skaidresnė ir mažėti jų kainos

2017-02-06
Siekiant mažinti kompensuojamųjų vaistų kainas, bus supaprastintos kompensuojamųjų vaistų kainų tvirtinimo procedūros, keičiami Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSD) tarybos sudarymo principai ir numatoma leisti tiekti registruotus vaistinius preparatus į gydymo įstaigas užsienio kalba paženklintomis pakuotėmis. Šiuos ir kitus artimiausius žingsnius vaistų kainų mažinimo kryptimi spaudos konferencijoje pristatė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ir viceministrė Kristina Garuolienė.
 

Pradedama Clostridium difficile infekcijų epidemiologinė priežiūra

2017-02-06
Nuo 2017 m. sausio 1 d. įsigaliojo 2008 m. lapkričio 14 d. įsakymo Nr. V-1110 „Dėl hospitalinių infekcijų epidemiologinės priežiūros ir valdymo“ pakeitimas, kuriuo pradedama nuolatinė Clostridium difficile (toliau – CD) infekcijų epidemiologinė priežiūra stacionarines paslaugas teikiančiose asmens sveikatos priežiūros įstaigose (toliau – ASPĮ).
 

„Purenama dirva“ gimdymams namuose

2017-02-05
Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakymu sudaryta darbo grupė gimdymo ne ligoninėse klausimams nagrinėti. Į šią grupę įtraukti ekspertai iki 2017 m. birželio 1 d. įpareigoti įvertinti gimdymo ne ligoninėse reglamentavimo galimybes, sąlygas, užsienio šalių patirtį bei parengti gimdymo ne ligoninėse priežiūros modelį.
 

Pakeisti Mirties atvejų ir jų priežasčių valstybės registro nuostatai

2017-02-03
Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2017 m. sausio 11 d. nutarimu Nr. 26 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2009 m. liepos 8 d. nutarimo nr. 709 „Dėl mirties atvejų ir jų priežasčių valstybės registro įsteigimo ir jo nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo“ (toliau – Nutarimas) nauja redakcija išdėstyti Mirties atvejų ir jų priežasčių valstybės registro nuostatai.
 

Norite gauti ar tikslinti licenciją? Tai būtina žinoti!

2017-02-03
Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (Akreditavimo tarnyba) norėdama palengvinti asmens sveikatos priežiūros įstaigoms licencijų išdavimo ar tikslinimo procesus parengė atmintinę, kurioje pateikiama įstaigų vadovams aktuali informacija, padėsianti operatyviau ir paprasčiau gauti licenciją.
 

Į kovą su vėžiu stoja ir Kauno klinikų genetikai

2017-02-02
Pastaraisiais metais kovoje su onkologiniais susirgimais yra padaryta didelė pažanga, tačiau vėžys vis dar yra didelė sveikatos problema Lietuvoje ir pasaulyje. Ieškant atsakymų dėl vėžio prevencijos, diagnostikos ir gydymo, skirtingų medicinos sričių specialistai vienija jėgas. Šiuo metu jau yra labai aiškiai apčiuopiama genetikos mokslo nauda onkologijoje.
 

Jaunatvinės Greivso oftalmopatijos klinikinės išraiškos ir rizikos veiksnių įvertinimas

2017-02-01
Greivso liga yra autoimuninės kilmės. Ji pažeidžia skydliaukę, jungiamąjį akiduobės audinį, judinamuosius akies raumenis ir retais atvejais – odą. Pirmąkart ši liga įvardyta dar 1835 m. Greivso oftalmopatija (GO) – dažniausia Greivso ligos ekstratiroidinė išraiška. Dažniausiai GO pasireiškia 40–60 m. amžiaus tarpsniu. Maždaug pusei suaugusių pacientų, sergančių Greivso liga, atsiranda ir oftalmopatijos simptomai, tačiau vaikų ir jaunų žmonių populiacija šiuo požiūriu mažai ištirta.
 

Mokslinis kraujagyslinių navikų tyrimas leis patobulinti jų diagnostiką ir gydymą

2017-02-01
Vaikų ligoninės, VUL Santariškių klinikų filialo Vaikų chirurgijos skyriuje atliekamas mokslinis tyrimas, kuriuo įvertinę hemangiomų paviršiaus temperatūrą, vaikų chirurgai tikisi pagerinti diagnostiką ir sumažinti šiai gana dažnai kūdikių patologijai gydyti taikomų procedūrų skaičių.
 

Dėmesio! Kaune - konferencija gydytojams!

2017-02-01
Dėmesio, jau greitai - vasario 15 dieną - Kaune vyks konferencija visų specialybių gydytojams. Platesnė informacija apie konferencijos programą, dalyvių registraciją ir kt. pateikiama žemiau. Laukiame atvykstant!
 

Antitrombocitinės terapijos kontrolės ir efektyvumo galimybės

2017-02-01
Tiek mokslininkų, tiek klinicistų dėmesys antitrombocitinei (antiagregacinei) terapijai, jos efektyvumo įvertinimui klinikinėje praktikoje neslūgsta. Dar visai neseniai, skirdami trombocitų agregaciją mažinančius vaistus, gydytojai nė nesusimąstydavo, kad dėl genotipinio polimorfizmo, lygia greta vartojamų antiagregantų, metabolizmą veikiančių vaistų, net trečdaliui pacientų jie gali būti neefektyvūs. Ypač tai svarbu pacientams, persirgusiems komplikuotais ūminės išemijos sindromais, esant įvairiems gretutiniams metaboliniams medžiagų apykaitos sutrikimams, taip pat po kartotinių stentų implantavimo procedūrų, kada būtina pasiekti reikiamą antiagregaciją. Apie rutininę kasdienę laboratorinę krešėjimo sistemos diagnostiką, jos ypatumus ir naujoves kalbamės su šios srities ekspertu dr. Juliumi Ptašeku.
 

Centrinio poveikio vaistų vieta gydant hipertenziją

2017-02-01
Eksperimentiniais ir klinikiniais tyrimais įrodyta simpatinės nervų sistemos, jos disfunkcijos įtaka širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) išsivystymui ir progresavimui. Nustatyta, kad užsitęsęs simpatinės sistemos suaktyvėjimas skatina arterinio kraujospūdžio didėjimą, aterogenezę ir aterotrombozę, sukelia tachikardiją, renino angiotenzino aldosterono sistemos hiperfunkciją, dislipidemiją, širdies ir kraujagyslių hipertrofiją ir kt. Vien jau padidėjęs širdies susitraukimų dažnis yra labai svarbus ŠKL rizikos veiksnys, reikšmingai didesnės mirties nuo ŠKL rizikos rodiklis. Padidėjus širdies susitraukimų dažniui, didėja kairiojo skilvelio hipertrofijos, hipertenzijos ir lėtinio širdies nepakankamumo grėsmė. Tachikardija visada yra blogesnės prognozės ir trumpesnio išgyvenimo rodiklis sergant ŠKL.
 

Hipertenzija ir erekcijos sutrikimai: kaip gydyti ir nepakenkti?

2017-02-01
Arterinė hipertenzija yra svarbiausias ir labiausiai paplitęs širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) rizikos veiksnys, reikšminga klinikinės medicinos ir visuomenės sveikatos problema. Padidėjusį arterinį kraujospūdį turi daugiau nei 1 mlrd. suaugusių planetos gyventojų, nuo jos pasekmių ir komplikacijų kasmet pasaulyje miršta beveik 7 mln. žmonių. Dabar klinikinėje praktikoje vartojama daugiau nei 100 antihipertenzinių vaistų. Vis dėlto labai svarbu ne tik veiksmingai gydyti ligas, kontroliuoti jų simptomus, bet ir užtikrinti pacientams geriausią įmanomą gyvenimo kokybę.
 

2016 m. EKD širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos gairės: širdies ir kraujagyslių ligų rizikos įvertinimas ir antiagregantų skyrimo rekomendacijos

2017-01-31
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, 17,5 mln. žmonių kasmet pasaulyje miršta nuo širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL). Skirstant šalis pagal ŠKL mirštamumo riziką, Lietuva patenka į didelės rizikos grupę. Siekiant sumažinti šių ligų paplitimą, yra kuriamos prevencinės programos. 2016 m. išleistos Europos ŠKL prevencijos klinikinėje praktikoje rekomendacijos. Jose pateikiama informacija apie pagrindinius šių ligų rizikos veiksnius ir sergamumo jomis mažinimo būdus, taip pat aprašomos antiagregantų skyrimo rekomendacijos.
 

Klinikinis atvejis: Stillo liga ir sinusoidų obstrukcijos sindromas

2017-01-31
Stillo liga – reta nežinomos kilmės sisteminė uždegimu pasireiškianti liga, kuriai būdingas neaiškios kilmės febrilus karščiavimas, makulopapulinis bėrimas, leukocitozė dominuojant neutrofilams bei artralgijos/artritai. Sinusoidų obstrukcijos sindromas (SOS) – kepenų smulkiųjų venų ir sinusoidų pažeidimas, dažniausiai išsivystantis po kaulų čiulpų transplantacijų ar sukeliamas tam tikrų toksinų bei vaistų poveikio bei pasireiškiantis staigiu svorio prieaugiu dėl skysčių kaupimosi, gelta bei hepatomegalija.
 

Dėmesio! Valstybė lęšiukų kainų skirtumo nekompensuoja

2017-01-31
Panevėžio teritorinę ligonių kasą (TLK) pasiekė informacija, kad gyventojai, atvykstantys į UAB Akių chirurgijos centrą operuoti akių dėl kataraktos, ėmė masiškai prašyti kuo brangesnių intraokulinių lęšiukų, nes ligonių kasose tikisi susigrąžinti kainų skirtumą, susidarantį tarp pasirinkto brangesnio lęšiuko ir to lęšiuko, kurį gydymo įstaigos perka ligonių kasų lėšomis ir privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apsidraudusiems pacientams gali skirti nemokamai.
 

Biologiniai vaistai ir žvynelinė. Kas naujo?

2017-01-30
Psoriazė (žvynelinė) – tai lėtinė uždegimo kilmės imuninių mechanizmų nulemta, nuolat atsinaujinanti lėtinė liga. Kasmet spalį minima Tarptautinė sergančiųjų žvyneline diena, kuria stengiamasi atkreipti visuomenės dėmesį į šia liga sergančiųjų problemas, o su sveikatos priežiūros specialistais – pasidalyti įvairiomis gydymo naujovėmis. Sunkios eigos psoriazės valdymo perversmą sukėlė biologiniai vaistai, kurių spektras išsiplėtė nauja vaistų grupe – IL-17A inhibitoriais.
 

Organų donorystė ir transplantacija 2016-aisiais: daug įsimintinų naujovių

2017-01-30
Kaip informuoja Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos, praėję 2016 metai Lietuvos organų donorystei ir transplantacijai buvo itin palankūs. Ir ne tik statistine prasme. Praėjusieji metai į Lietuvos organų donorystės ir transplantacijos istoriją bus įrašyti ir dėl įsimintinų įvykių.
 

Apie nemokamus skiepus nuo vėžį sukeliančio viruso primena ir vaistinės

2017-01-30
Minėdamas Europos gimdos kaklelio vėžio prevencijos savaitę Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) drauge su vienu didžiausių šalies vaistinių tinklų „Eurovaistinė“ tėvams ir globėjams primena apie galimybę nemokamai paskiepyti dukras nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV), kuris sukelia gimdos kaklelio vėžį. Apie tai vaistinių lankytojus informuoja plakatai ir pranešimai vaizdo ekranuose prie kasų.
 

Ministerija imasi priklausomybės centrų pertvarkos

2017-01-30
Ministro Aurelijaus Verygos komanda, susipažinusi su penkių Lietuvos priklausomybių ligų centrų struktūra ir veikla, imasi jų pertvarkos. Nors Sveikatos apsaugos ministerijos 2017 metų biudžete šiems centrams buvo numatyta skirti papildomai 262 tūkst. eurų specialistų darbo užmokesčiui, tačiau finansavimas atidėtas ir kol kas perkeltas į antrąjį metų pusmetį. Pasak sveikatos apsaugos viceministrės Gintarės Šakalytės, paaiškėjo, kad kai kuriuose priklausomybės ligų centruose nepagrįstai išpūstas darbuotojų aparatas.
 

Gimdos kaklelio vėžys: prevencija ir tūkstančiai išsaugotų gyvybių

2017-01-30
Gimdos kaklelio vėžys – viena iš pavojingų ir paplitusių onkologonių ligų, kuria suserga vis jaunesnės moterys. Tačiau šią ligą nustačius ankstyvoje stadijoje galima ne tik išvengti sudėtingo gydymo, bet ir išgelbėti gyvybes. Lietuvoje jau 13 metų yra vykdoma gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa, pagal kurią pasitikrinti sveikatą nemokamai raginamos visos moterys nuo 25 iki 60 metų.
 

Daugiau pacientų turėtų būti pagydyti ambulatoriškai

2017-01-27
Kasmet kas šeštas – septintas Lietuvos gyventojas bent kartą yra gydomas ligoninėse, neskaitant gydymo slaugos ir palaikomojo gydymo, reabilitacijos įstaigose, dienos stacionaruose bei sanatorijose, tuberkuliozės ar psichiatrijos ligoninėse. Per metus tai sudaro apie 655 tūkst. gydymosi ligoninėje atvejų. Skirtingų skaičiavimų duomenimis, apie 15–20 proc. šių atvejų galima išvengti, jeigu gyventojai laiku gautų tinkamas ir kokybiškas ambulatorinės sveikatos priežiūros paslaugas.
 

Specifinės būklės sergant astma

2017-01-26
Nėštumo laikotarpiu astmos eiga trečdaliui nėščiųjų pablogėja, trečdaliui – pagerėja ir likusiam trečdaliui – išlieka nepakitusi. Astma dažnai pablogėja 5–7 nėštumo mėnesiais, nors paskutines keturias nėštumo savaites dažniausiai astmos simptomai palengvėja. Kiekviena nėščioji ar nėštumą planuojanti moteris turėtų būti paklausta, ar neserga astma, siekiant suplanuoti tinkamą priežiūrą ir gydymą užtikrinantį gerą astmos kontrolę visą nėštumo ir gimdymo laikotarpį. Jei nėščiajai reikia objektyviai patvirtinti astmos diagnozę, negalima atlikti bronchų provokacinio mėginio ar mažinti pakopa kontroliuojamuosius vaistus iki gimdymo.
 

Sveikatos apsaugos ministras skelbia viešą viceministro ir patarėjo atranką

2017-01-25
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga skelbia viešą viceministro ir patarėjo atranką – kandidatus į laisvas komandos narių vietas atrinks atviro konkurso būdu. A. Veryga atkreipia būsimų kandidatų dėmesį, kad laukia darbas, kuriame nuolat sukasi interesų grupės, kur nuolat bandoma rasti priėjimą ir padaryti įtaką, kur nevengiama viešai juodinti ir žeminti. Todėl prašo tų, kurie pretenduos į siūlomas pareigas, įvertinti visus savo praeities žingsnius, prisimenant net tuos, kurių grėsmingais ar neteisėtais neįvardina specialiosios tarnybos.
 

Kauno klinikos pakartotinai pripažintos Naujagimiams palankia ligonine – įsitvirtina žindymo kultūra

2017-01-25
Žindymo skatinimo komitetas Kauno klinikas pakartotinai pripažino Naujagimiui palankia ligonine. Šį vardą turinčios gydymo įstaigos yra orientuotos į motinos ir naujagimio ryšio puoselėjimą nuo pat gimimo akimirkos užtikrinant žindymo skatinimą, teikiant įvairiapusišką paramą šeimai.
 

Birštone bus renkamas geriausias Europos masažuotojas

2017-01-24
Gegužės 17 – 18 dienomis Birštone, sanatorijoje „Eglė“ bus renkamas geriausias Europos masažuotojas. Nors registracija į prestižinį konkursą paskelbta prieš keletą dienų, tikimasi, jog šįmet publika išvys apie 40 geriausių masažo meistrų bei susipažins su jų naudojamomis technikomis.
 

Vasario 16 d. dokumentinio spektaklio apie Prezidentą Kazį Grinių premjera

2017-01-22
Vasario 16, Lietuvos valstybės atkūrimo dieną, 18 val. Kauno miesto kameriniame teatre PREMJERA „Alksniškės“- dokumentinis 2 dalių spektaklis apie III-ąjį Prezidentą Kazį Grinių.
 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.