Lietuvos naujienos

Mielieji, su profesine švente!

2017-04-27
Su Jūsų profesine švente, gerbiamieji medikai! Jūs vieni težinote, kokį patiriate stresą, kai reikia spręsti greitai, profesionaliai ir tiksliai; ką tenka išgyventi sėkmės ir nesėkmės atvejais... Jūs dažnai padarote stebuklus, tik mes, jūsų pacientai, to nepastebime... Mes dažniausiai pastebime tik kai jūs stebuklų nepadarote... Kad sektųsi Jums, kad būtumėte laimingi, kad niekada nesuabejotumėte savo profesiniu pasirinkimu!
 

Išėjo naujas „Lietuvos gydytojo žurnalo“ numeris

2017-04-26
Šio numerio pagrindinė tema yra Ortopedija - traumatologija. Skaitykite publikacijas apie lyderiaujančias pozicijas Baltijos šalyse bei deramą pripažinimą Europoje - didžiausius pastarojo meto iššūkius šiame medicinos sektoriuje; susipažinkite su priekinio kryžminio raiščio komplekso ir sąnario kremzlių pažeidimų ortopediniu gydymu; klubo ir kelio sąnarių osteoartrito ypatumais, endoprotezavimo indikacijomis ir galimybėmis, ir kt.
 

Širdies ir kraujagyslių ligų prevencija gydant arterinę hipertenziją ir dislipidemiją

2017-04-26
Širdies ir kraujagyslių ligos Lietuvoje ir Europoje išlieka pagrindine mirties priežastimi [1]. Remiantis širdies ir kraujagyslių ligų 2015 metų apžvalga Europoje, Lietuva patenka tarp didžiausią mirtingumą dėl širdies ir kraujagyslių ligų turinčių šalių. Lietuvoje nuo šių ligų miršta beveik dvigubai daugiau gyventojų nei kitose Vakarų Europos šalyse. Dalis širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių gali būti koreguojami, todėl pirminės ir antrinės profilaktikos programos yra ypač svarbios laiku nustatant ir gydant šias patologijas.
 

Nauji skandalingi faktai apie hipertenzijos gydymą: ligoniai vengia arba visiškai nevartoja vaistų

2017-04-26
Padidėjusio kraujospūdžio liga (arterinė hipertenzija) yra viena tų patologinių būklių, kurios gydymo sėkmė, prognozė ir baigtys labai priklauso nuo nepertraukiamo ir nuoseklaus gydymo, reguliaraus paskirtų vaistų vartojimo. Arterinė hipertenzija – dažniausiai neišgydoma, bet potencialiai gerai kontroliuojama liga. Kartą prasidėjusi, ji trunka visą gyvenimą, todėl gydymas turi būti optimaliai veiksmingas, saugus ir patogus pacientui.
 

Spręs automobilių stovėjimo aikštelių trūkumą Santariškėse

2017-04-25
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pasirašė koncesijos sutartį su viešąjį konkursą laimėjusia UAB „Latuna“, pagal kurią Santariškių medicinos įstaigų miestelyje (SMM)“ bus sukurta daugiaaukščių bei antžeminių stovėjimo aikštelių infrastruktūra su 2250 automobilių stovėjimo vietų.
 

„Sveikatos apsaugos ministras diskriminuoja nevaisingus vyrus“

2017-04-24
Sveikatos apsaugos ministras praėjusią savaitę pasirašė kompensuojamųjų vaistų sąrašo pakeitimo įsakymą, kuriuo įtvirtinama, kad nevaisingumo gydymas valstybės lėšomis bus kompensuojamas tik moterims, bet ne tais atvejais, kai problemų kyla dėl vyrų nevaisingumo.
 

Lietuvos (Vytauto Didžiojo) universiteto Odos ir venerinių ligų katedros vedėjo prof. Jurgio Karužos istorinis portretas

2017-04-24
2016 metais minime pirmojo Lietuvos (Vytauto Didžiojo) universiteto Odos ir venerinių ligų klinikos vadovo profesoriaus Jurgio Karužos 150-ąsias metines. Tai buvo nepriekaištingos reputacijos, principingas gydytojas praktikas, kūręs Lietuvos dermatovenerologijos mokyklą, aktyviai dalyvavęs politinėje ir visuomeninėje veikloje sprendžiant nepaprastai svarbius tuo metu venerinių ligų kontrolės klausimus.
 

Baisi liga. Kaip ją atpažinti?

2017-04-24
Septyniolikmetis Klaipėdos paslaugų ir verslo mokyklos pirmakursis Karolis po mėnesio, praleisto Klaipėdos universitetinėje ligoninėje jau sugrįžo namo. Dar silpnas, bent pusmetį dar nieko negalėsiantis dirbti, tik saugoti save ir stiprėti, bet laimingas, kaip antrą kartą gimęs. Vaikiną buvo pakirtusi baisi liga – meningokokinė infekcija, iš kurios nagų ne visiems pavyksta ištrūkti gyviems.
 

Šiandienis galvos ir kaklo srities hemangiomų gydymas

2017-04-21
Hemangioma – tai dažniausiai pasireiškiantis nepiktybinis navikas galvos ir kaklo srityje. Iki šiol pirmaeiliai vaistai hemangiomoms gydyti buvo geriamieji gliukokortikoidai, tačiau daug žadantys yra ir klinikinių tyrimų, patvirtinusių β adrenoblokatorių veiksmingumą, rezultatai. Straipsnyje aptariami konservatyvūs ir intervenciniai hemangiomų gydymo būdai ir pristatomi LSMUL KK ANG ligų konsultacinėje poliklinikoje diagnozuoti atvejai.
 

Organų donorystės ir transplantacijos situacija Vidurio Lietuvoje

2017-04-20
4543 – šitiek Vidurio Lietuvos (Kauno apskrities) gyventojų (2976 moterys ir 1567 vyrai) yra pareiškę pritarimą organų donorystei ir pasirašę sutikimą donoro kortelei gauti.
 

„Didžiausias sveikatos apsaugos sistemos turtas – šioje sistemoje dirbantys žmonės“

2017-04-20
Daug įvairių reformų patyrusi Lietuvos sveikatos apsaugos sistema mūsų visuomenei ir toliau išlieka prioritetine sritimi. Žmonės labai jautriai reaguoja į neigiamus savo sveikatos pokyčius, nes nuo jų priklauso tolesnis gyvenimas. Dėl to visi klausimai, susiję su gyventojų sveikata, ir toliau išlieka labai aktualūs. Apie tai, kokių pokyčių mums žada ir kokių darbų imasi naujoji Sveikatos apsaugos ministerijos vadovybė, kalbamės su Lietuvos sveikatos apsaugos ministru prof. Aurelijumi Veryga.
 

Kraujagyslinė demencija, jos profilaktika ir gydymas

2017-04-20
Kraujagyslinė demencija yra geriausiai suprantama kaip heterogeninis sindromas, o ne kaip atskiras sutrikimas, kurio pagrindinė priežastis yra galvos smegenų kraujagyslių liga. Kraujagyslinė demencija yra antra pagal dažnį demencijos forma po Alzheimerio ligos ir, remiantis daugeliu duomenų, sudaro 10–20 proc. visų demencijos atvejų Šiaurės Amerikoje ir Europoje [1, 2]. Kraujagyslinės demencijos gali išsivystyti po galvos smegenų kraujotakos sutrikimo, tačiau panašūs protinės veiklos sutrikimai gali pasireikšti ir be insulto, o tiesiog progresuojant smegenų kraujagysliniams pažeidimams. Persirgus insultu pažinimo funkcijų sutrikimas išsivysto 40–50 proc. pacientų, dažniausiai per pirmuosius 3 mėnesius. Todėl šeimos gydytojui svarbu atkreipti dėmesį ne tik į motorikos sutrikimus, koordinacijos sutrikimą, bet ir į insultą patyrusio paciento atmintį, protinius gebėjimus, orientaciją. Visa tai nesunku atlikti įvertinant paciento pažintines funkcijas testais (Trumpasis protinės būklės tyrimas, Penkių žodžių testas, Laikrodžio piešimo užduotis), o radus juose pakitimų, siųsti konsultuoti specialistui.
 

Asmenų, patyrusių galvos smegenų insultą, galūnių spazmiškumas

2017-04-19
Patirtas galvos smegenų insultas yra dažniausia suaugusiųjų neįgalumo priežastis. Daugiau nei 50 proc. patyrusių galvos smegenų insultą asmenų susiduria su laikinu ar nuolatiniu neįgalumu. Neįgalumą sąlygoti gali ne tik dažnas insulto padarinys – raumenų paralyžius, kalbos sutrikimas ar pažinimo funkcijų sutrikimas, bet ir raumenų spazmai. Spazmiškumas pasireiškia pažeistos kūno pusės raumenyse ir dažnai tam tikrų raumenų grupių nuolatiniu nevalingu įsitempimu, kuris paprastai dar labiau padidėja esant stresui, fizinei įtampai, šaltoje aplinkoje. Ne tik raumenų paralyžius, bet ir spazmai lemia mažesnio ar didesnio laipsnio judėjimo sutrikimą.
 

Šiuolaikinis išeminio insulto reperfuzinis gydymas

2017-04-19
Insultas yra viena dažniausių mirties priežasčių išsivysčiusiose šalyse bei užima pirmą vietą tarp ilgalaikę negalią sukeliančių ligų. Nuo 2002 m. Europos šalyse intraveninė trombolizė patvirtinta kaip ūminio išeminio insulto pirmaeilis gydymo būdas, o 2015 m. įrodytas mechaninės trombektomijos efektyvumas. Šių gydymo metodų tikslas yra pašalinti trombą arba embolą iš užsikimšusios galvos smegenų arterijos ir taip atkurti kraujotaką bei sumažinti galvos smegenų audinio pažeidimą išemijos zonoje. Todėl dabar vis plačiau vartojamas terminas reperfuzinis gydymas, apjungiantis šiuos abu metodus. Intraveninei trombolizei yra naudojamas rekombinantinis žmogaus audinių plazminogeno aktyvatorius (Lietuvoje – Actilyse), o mechaninei trombektomjiai – specialūs prietaisai (dažniausiai stentai ištraukikliai). Šitame straipsnyje didesnis dėmesys bus skirtas mechaninei trombektomijai ir sudėtiniam reperfuziniam gydymui, taip pat bendrai situacijai Lietuvoje reperfuzinio gydymo kontekste.
 

Viceministrė suabejojo, ar visada gydytojai pagrįstai išrašo psichotropinių vaistų

2017-04-19
Sveikatos apsaugos ministerijai kelia nerimą tyrimų duomenys, rodantys, kad Lietuvoje pasitaiko nemažai atvejų, kuomet nepagrįstai skiriama ir pernelyg daug vartojama psichotropinių vaistų. Ministerija ragina gydytojus skiriant psichotropinius vaistus atsakingiau vertinti galimą vaistų naudą ir riziką, o kylant abejonėms, pasikonsultuoti su psichikos sveikatos specialistais.
 

Į pagalbą moteriai: kokias intymiosios higienos priemones pasirinkti?

2017-04-18
Kai moteris sveika, laimingi ir aplink esantys žmonės. Gera moters lytinė sveikata – labai svarbus jos gyvenimo kokybės rodiklis. Deja, moterys neretai skundžiasi varginančiomis nematomomis problemomis – diskomfortu lytinių organų srityje, dirglumu, perštėjimu, makšties išsausėjimu, gausiomis nemalonaus kvapo išskyromis, net skausmu. Šie simptomai gali būti jaučiami įvairaus amžiaus tarpsniais, nes kyla dėl netinkamos ir sveikų lyties organų priežiūros, ir ligos atveju. Gydytojai ginekologai šiandien moterims turi ką patarti bei pasiūlyti, kad tokios problemos vargintų mažiau ar visai išnyktų.
 

Su šventėmis!

2017-04-14
Mieli kolegos! Tegul šv. Velykos įkvepia kilniems darbams, šviesioms mintims, savitarpio supratimui, atjautai ir meilei! Būkite laimingi!
 

Išmaniosios technologijos – sveikam ir patogiam senėjimui

2017-04-14
Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU) drauge su KTU atlieka tyrimus, kurie įvardins senyvų žmonių galimybes savarankiškai gyventi savo namuose ir įgalins sukurti tam reikalingas informacinių ryšių priemones bei technologijas, kurios leis pagerinti saugumą ir senyvų žmonių gyvenimo kokybę jų įprastoje aplinkoje.
 

Pagalba sergant sauskelnių dermatitu

2017-04-14
Sauskelnių dermatitas – tai dažniausias bėrimas, su kuriuo susiduria kūdikiai bei vyresnio amžiaus asmenys. Šis odos pažeidimas pasireiškia dėvint ne tik vienkartines, bet ir daugkartines sauskelnes. Sauskelnių dermatitas dažniausiai vargina 9–12 mėnesių kūdikius, tačiau neaplenkia ir suaugusiųjų, nešiojančių sauskelnes. Vyresnio amžiaus šlapimo nelaikymu sergantys asmenys, kurie naudoja higieninius įklotus, taip pat dažnai susiduria su tarpvietės ir sėdmenų dermatitu (sauskelnių dermatitu). Dermatitas išsivysto ne tik dėvint sauskelnes, bet ir dėl kitų kartu veikiančių veiksnių.
 

Interaktyvi pusiausvyros ištyrimo sistema ir jos pritaikymas

2017-04-13
Žmogaus pusiausvyrą kontroliuoja kelios organizmo sistemos – vestibulinis aparatas, regos, somatosensorinė bei centrinė nervų sistema. Visavertė visų šių sistemų veikla užtikrina normalų kūno judėjimą erdvėje. Esant kontrolės disbalansui, sutrikdoma aktyvi veikla, o tai ypač svarbu, pavyzdžiui, geresnių rezultatų nuolatos siekiantiems sportininkams. Neretai gali būti sudėtinga diagnozuoti tikrąją pusiausvyros sutrikimo priežastį, kadangi dauguma tyrimo metodų analizuoja tik vieną ar kelias pusiausvyrą veikiančias sistemas. Tuo tarpu posturografijos tyrimo metodai padeda įvertinti visas sistemas vienu metu bei jų tarpusavio sąveiką net ir veikiant kompensaciniams mechanizmams. Tai įgalina ne tik diferencijuoti įvairius pusiausvyros funkcijos sutrikimus, bet ir įvertinti ligos dinamiką, reabilitacijos efektyvumą bei pakankamą pasveikimą, kada būtų leidžiama grįžti prie įprastinės aktyvios veiklos. Straipsnio tikslas yra supažindinti su vienu naujausių posturografijos tyrimo metodų – interaktyviąja pusiausvyros sistema, kuri jau taikoma ir Lietuvoje. Pristatydami tyrimą, siekiame išplėsti jo panaudojimą Lietuvoje, taip sudarant sąlygas sukaupti daugiau patirties. Pateikiami šio metodo veikimo principai, tyrimo galimybės bei nauda.
 

Organų donorystės ir transplantacijos situacija Pietų Lietuvoje

2017-04-13
2462 – šitiek Pietų Lietuvos (Alytaus ir Marijampolės apskričių) gyventojų (1678 moterys ir 784 vyrai) yra pareiškę pritarimą organų donorystei ir pasirašę sutikimą donoro kortelei gauti.
 

Kauno klinikų medikai dar negimusių dvynių gyvybes gelbsti bendradarbiaudami su Šiaurės šalių kolegomis

2017-04-12
Šiandien dvi sveikas mergytes sūpuojanti Jurgita dar prieš metus nebuvo tikra, ar jai ir medikų komandai pavyks išgelbėti dvynukes. Kad laukiasi monochorioninių dvynių, moteris sužinojo 13-tą nėštumo savaitę. Netrukus moteriai nustatytas ir dvynių transfuzijos sindromas – tai diagnozė, kurią Kauno klinikose išgirsta 3-4 moterys per metus. Medikai pabrėžia, kad nesiimant jokių priemonių tokie dvyniai neišgyvena ir tik ankstyva diagnostika bei laiku pritaikytas gydymas gali dovanoti gyvybę.
 

Lietuvoje sergantiems hipertenzija vaistai bus neprieinami

2017-04-12
Iki šiol visiems pacientams, kurie vartojo kompensuojamuosius vaistus, valstybė iš Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) fondo lėšų kompensuodavo numatytą bazinę vaisto kainą, skirdavosi priemoka, kurią pacientas turėdavo susimokėti pats. Atsižvelgdamas į savo piniginės storį, pacientas vaistą su ta pačia veikliąja medžiaga galėdavo įsigyti tiek pigiausią, tiek brangiausią, o jų kaina galėjo skirtis apie 40 proc.
 

Organų donorystės ir transplantacijos situacija Vilniaus apskrityje

2017-04-12
Pietryčių Lietuvoje (Vilniaus apskrityje) gyvena daugiausia pritarimą organų donorystei pareiškusių žmonių – 9086, iš jų 5780 moterų ir 3306 vyrai.
 

Esminės permainos Akreditavimo tarnybą pavertė naujos kultūros organizacija

2017-04-11
Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie SAM yra atsakinga už sveikatos priežiūros kokybės priežiūrą institucija, atlieka įvairias kokybės vertinimo bei patikrinimo procedūras. Apie pagrindines šios tarnybos veiklos kryptis bei naujus iššūkius kalbamės su šios tarnybos direktore Nora Ribokiene.
 

Plaukų struktūrą lemia genetika, tačiau išvengti alopecijos – įmanoma!

2017-04-11
Ilgi vešlūs plaukai – kiekvieno svajonė. Tiek moterys, tiek savo išvaizdai neabejingi vyrai, pajutę, kad bėgant metams plaukų galvoje pradeda retėti, skuba aiškintis, kaip plaukų slinkimą sustabdyti. Šiandien tai jau įmanoma – sukurta veiksmingų priemonių, efektyviai gydančių plaukų slinkimą, – didinančių plauko svogūnėlio metabolizmą bei stimuliuojančių naujų plaukų augimą.
 

Onichomikozės diagnostika ir gydymas

2017-04-11
Onichomikozė (nagų grybelinė infekcija) yra dažna nagų liga, kurią sukelia įvairių rūšių grybeliai – dermatofitai, pelėsiai ar mielės. Onichomikozė gali būti gydoma medikamentais (vietiniais ir sisteminiais vaistais nuo grybelio) ar kitomis priemonėmis (lazerine ar fotodinamine terapija, mechaniniu raginių masių valymu ar chirurginiu pažeistų nagų plokštelių šalinimu). Siekiant efektyvesnio nagų grybelinės infekcijos gydymo, prieš pradedant gydymą, rekomenduojama atlikti mikroskopinį tyrimą, o prieš skiriant sisteminius vaistus nuo grybelio – pasėlio tyrimą, kuriuo nustatoma grybelio rūšis ir jautrumas vaistams.
 

Lygios odos grybelio klinika, diagnostika ir gydymas

2017-04-11
Esti apie 50 tūkst. rūšių grybų, tačiau tik apie 500 rūšių yra patogeniškos žmogui. Grybeliai gali pažeisti žmogaus odą, plaukus, nagus, matomas gleivines ir vidaus organų sistemas. Dėl ilgą laiką persistuojančios grybelinės infekcijos gali išsivystyti sensibilizacija, dėl kurios atsiranda alerginės kilmės bėrimai (mikidai). Kai kurios grybelių rūšys (pvz., Fusarium graminearum, Penicillium islandicum ir kt.) išskiria toksinus, turinčius hepatotoksinį ir onkogeninį poveikį. Dažniausi žmogaus patogeniniai grybeliai yra dermatofitai, mielės ir pelėsiai. Grybeliai dauginasi dalydamiesi ir pumpuravimu bei plinta sporomis. Sporos gyvybingos išlieka iki 3–5 m., o virinamos ar kaitinamos autoklave žūsta per 3–5 minutes. Grybeliams daugintis palankiausia yra šilta (28–30° C) ir drėgna aplinka. Patekusios ant pažeistos odos ar jos priklausinių, grybelio sporos pradeda daugintis. Inkubacinis periodas gali užsitęsti nuo kelių dienų iki kelių mėnesių.
 

Kviečia asociacijas, ginančias visuomenės sveikatos, pacientų ar neįgaliųjų interesus, teikti kandidatūras į Nacionalinės sveikatos tarybos narius

2017-04-10
Nacionalinė sveikatos taryba (toliau – NST) yra Lietuvos Respublikos Seimo įsteigta ir jam atskaitinga sveikatos politikos vertinimo ir formavimo patariamoji institucija, skatinanti sveikatos visose politikos srityse principo įgyvendinimą. Informuojame, kad įsigaliojus Sveikatos sistemos įstatymo Nr. I-552 67 straipsnio pakeitimo įstatymui Nr. XIII-248 bei Nacionalinės sveikatos tarybos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Seimo 1998 m. sausio 15 d. nutarimu Nr. VIII-612 „Dėl Nacionalinės sveikatos tarybos nuostatų patvirtinimo“, pakeitimams (TAR, 2017-04-04, Nr. 5580) pasikeitė NST teisinis reglamentavimas. Pažymėtina, kad iki įstatymo įsigaliojimo dienos paskirtų NST narių kadencija baigiasi 2017 m. birželio 1 d. Likus ne mažiau kaip 40 kalendorinių dienų iki nurodyto termino, Nacionalinės sveikatos tarybos nuostatuose nustatyta tvarka pradedama Nacionalinės sveikatos tarybos narių skyrimo procedūra.
 

Aktuali informacija gydymo įstaigoms bei jose dirbantiems slaugos specialistams

2017-04-10
Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos primena, kad 2018 m. sausio 1 d. visos specialiosios praktikos slaugytojo licencijos (išskyrus suteikiančias teisę verstis akušerijos praktika, nes jos atitinka akušerijos praktikos licenciją), taps negaliojančiomis, o slaugytojai, kurie ketina ir toliau verstis slaugos praktika ir kurie vis dar neturi galiojančios bendrosios slaugos praktikos licencijos, privalo suskubti kreiptis dėl bendrosios slaugos praktikos licencijos išdavimo.
 

Žygis prieš melanomą: daugėja pergalių

2017-04-10
Melanoma – vienas piktybiškiausių žmogaus navikų, palyginti efektyviai gydomas, jei diagnozuojamas ankstyvos stadijos. Progresuojančios melanomos prognozė kraštutinai sunki ir dažniausiai nepalanki. Per pastaruosius 30 metų beveik nebuvo pasiekta pažangos gydant progresuojančią melanomą: prieš 2–3 dešimtmečius IV stadijos melanoma sergantys pacientai išgyvendavo vidutiniškai 7–8 mėnesius, t. y. panašiai tiek pat, kiek ir prieš 4–5 dešimtmečius.
 

Kochlearinės implantacijos saugumas ir efektyvumas vyresniame amžiuje

2017-04-10
Ženkliai pablogėjusi klausa dažniau nustatoma tarp vyresnių nei 65 metų asmenų. Dėl to blogėja fizinės, socialinės ir pažintinės šių pacientų funkcijos. Klinikinių tyrimų duomenimis, 25 proc. 65–75 metų ir 80 proc. vyresnių nei 75 metų žmonių turi klausos sutrikimų. 10 proc. pacientų, turinčių klausos sutrikimą, klausos reabilitacija klausos aparatais yra neefektyvi. Nuolatos senėjant populiacijai šios problemos aktualumas vis didėja.
 

Organų donorystės ir transplantacijos situacija Šiaurės Lietuvoje

2017-04-09
5099 – šitiek Šiaurės Lietuvos (Panevėžio, Šiaulių ir Utenos apskričių) gyventojų (3407 moterys ir 1692 vyrai) yra pareiškę pritarimą organų donorystei ir pasirašę sutikimą donoro kortelei gauti.
 

Organų donorystės ir transplantacijos situacija Vakarų Lietuvoje.

2017-04-07
2964 – šitiek Vakarų Lietuvos (Klaipėdos, Tauragės ir Telšių apskričių) gyventojų (1930 moterų ir 1034 vyrai) yra pareiškę pritarimą organų donorystei ir pasirašę sutikimą donoro kortelei gauti.
 

Kviečia į mokslinę praktinę konferenciją „Vyresnė nei 35 metų pora: ką reikia žinoti?“

2017-04-06
Gegužės 18 dieną Vilniaus miesto savivaldybės tarybos Sveikatos komitetas, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Visuomenės sveikatos institutas ir INMEDICA klinikų grupė rengia mokslinę praktinę konferenciją „Vyresnė nei 35 metų pora: ką reikia žinoti?“. Konferencija vyks Vilniaus miesto savivaldybės Tarybos salėje. Organizatoriai maloniai kviečia dalyvauti. Platesnė informacija ir konferencijos programa pateikiama žemiau.
 

Keičiama medicinos priemonių registravimo tvarka

2017-04-06
Akreditavimo tarnyba atkreipia Lietuvos medicinos priemonių gamintojų dėmesį, kad nuo šių metų balandžio 1 d. keičiamas Teikiamų rinkai medicinos priemonių (prietaisų) registravimo tvarkos aprašas.
 

Onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams – žymaus Didžiosios Britanijos mokslininko patarimai

2017-04-05
Sveika gyvensena, fizinis aktyvumas ir tinkama mityba – svarbūs veiksniai ne tik onkologinių ligų prevencijai, bet ir susirgus šiomis ligomis. Tokią žinią pacientams ir sveikatos priežiūros specialistams šiandieną dėstė Kauno klinikose viešėjęs svečias iš Jungtinės Karalystės, profesorius Robert J. Thomas.
 

Nemigos gydymo rekomendacijos

2017-04-05
Nusiskundimai nemiga gana dažnai pasitaiko ne tik gydytojų psichiatrų, bet ir šeimos gydytojų bei kitų medicinos sričių praktikoje. Nemigos išvarginti žmonės jaučiasi dirglūs, pablogėja jų nuotaika ir darbingumas, jie negali susikaupti, dieną užeina mieguistumo epizodai. Kyla potraukis vakarais pavartoti alkoholio ar raminamųjų vaistų ilgiau, nei leidžia šių vaistų medicininės indikacijos (žr. toliau). Dėl užsitęsusios nemigos blogėja ir somatinė pacientų būklė – pavyzdžiui, pablogėja arterinė hipertenzija, lėtiniai uždegimo procesai, sustiprėja įvairios kilmės skausminiai sindromai. Be to, po nusiskundimais nemiga ir prašymais išrašyti raminamųjų vaistų gali būti „pasislėpę“ kiti psichikos sutrikimai.
 

Ministras A. Veryga su pacientų atstovais aptarė vaistų kainų mažinimą

2017-04-05
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, susitikęs su Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininke Vida Augustiniene ir šiai asociacijai priklausančiais nariais, aptarė ne tik jų keliamus klausimus ir problemas, bet ir itin svarbią sritį – vaistų kainų mažinimą bei tuo tikslu Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) inicijuotus projektus – teisės aktų pakeitimus.
 

ASU poveikis gydant osteoartritą

2017-04-05
Osteoartritas yra viena dažniausių lėtinių ligų ir pati dažniausia sąnarių liga visame pasaulyje, kuria serga 11 proc. suaugusiųjų [1, 2]. Klubo ir kelio sąnarių osteoartrito paplitimas bendroje populiacijoje yra 24 proc. [2]. Ši liga dažnesnė vyresniame amžiuje. Ji sukelia skausmą ir mažina kasdienį aktyvumą. Osteoartritas yra pagrindinė neįgalumo priežastis tarp vyresnio amžiaus pacientų. Gerėjant sveikatos priežiūrai žmonių gyvenimo trukmė nuolat ilgėja, tad osteoartrito paplitimas taip pat didėja. Paskutinėse rekomendacijose teigiama, kad neesterifikuotas avokadų ir sojų aliejaus (angl. Avocado/Soybean Unsaponifiables, ASU) preparatas gali sumažinti skausmą ir sulėtinti osteoartrito progresavimą sergant kelio ir klubo sąnario osteoartritu.
 

Anemijos: šiuolaikinė diagnostika ir gydymas

2017-04-05
Anemija vadinama patologinė būklė, pasireiškianti eritrocitų ir (arba) hemoglobino kiekio sumažėjimu periferiniame kraujyje ir dėl to pablogėjusiu deguonies transportu į audinius ir audinių hipoksija. Žodis anemija – graikiškos kilmės, reiškiantis „kraujo trūkumą“.
 
 

Projekto „Kalėdų naktį tylią išgelbėkime gyvybę“ finišas

2017-04-04
Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės globojamas projektas „Kalėdų naktį tylią išgelbėkime gyvybę“, skirtas atkreipti dėmesį į per anksti gimusių kūdikių problematiką, sėkmingai užbaigtas. Projekto metu Kauno klinikų Neonatologijos klinikai asociacija „Padedu augti“ nupirko ir įteikė reikalingą medicininę įrangą už daugiau nei 28 tūkstančius eurų, kurią medikai naudoja gydant bei prižiūrint neišnešiotus kūdikius.
 

Į konferenciją Panevėžyje susirinkę dalyviai vos tilpo į salę

2017-04-04
Kovo 30 dieną Panevėžyje vykusi konferencija šalies gydytojams ir slaugytojams pasižymėjo dalyvių gausa - iki konferencijos dar likus nemažai laiko, salėje beveik neliko laisvų vietų. Dalyvių susidomėjimo sulaukė įdomūs pranešimai, kuriuos skaitė VASPVT direktorė Nora Ribokienė, VU Biotechnologijos instututo profesorius Daumantas Matulis, o savo sričių specialistai pateikė naujausią informaciją apie ligų gydymo metodikas.
 

Judesių programa pacientams, kenčiantiems nuo lėtinio sąnarių skausmo

2017-04-04
Daugeliui įvairių ligų, kaip antai: osteoartritui, reumatoidiniam artritui, bursitui, podagrai, sausgyslių patempimui, yra būdingas sąnarių skausmas. Skausmas gali pasireikšti bet kuriuose sąnariuose, bet pacientai vienu metu gali jausti ir daugelio sąnarių skausmą. Osteorartrito, lėtinio juosmens skausmo ar fibromialgijos gydymo gairėse pateikti įrodymai apie įvairias skausmo gydymo galimybes dažnai yra nepakankami. Vienintelis visada tinkamas gydymo būdas sąnarių skausmingumui sumažinti yra fizinis aktyvumas arba mankšta. Mankšta yra viena iš fizinio aktyvumo rūšių, kuriai būdingas planavimas, struktūra, kartojimas ir kryptingumas. Mankštos tikslas – pagerinti arba palaikyti fizinę būklę. Medikai stengiasi taikyti mankštą gydymo tikslais, ypač pacientams, kurie skundžiasi lėtiniu skausmu, bet įdiegti ją klinikinėje praktikoje gana sunku. Kas tam kliudo ir kaip kliūtis įveikti, pateikiama užsienio literatūros apžvalgoje.
 

Konferencija apie sveiką senėjimą

2017-04-03
Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU) nuo 2015 m. vykdo nacionalinę mokslo programą „Sveikas senėjimas“. Jos tikslas – kompleksiškai analizuoti ir spręsti Lietuvos visuomenės sveiko senėjimo biomedicinos bei socialinės medicinos klausimus, pasitelkiant mokslo ir technologijų plėtrą, fundamentinių ir taikomųjų mokslinių tyrimų rezultatus.
 

Ligoninės privalo turėti specialistus

2017-04-03
Asmens sveikatos priežiūros įstaigose privaloma užtikrinti teikiamų licencijuojamų stacionarinių asmens sveikatos priežiūros paslaugų atitikimą teisės aktų reikalavimams. Akcentuojame, kad teikdami stacionarines asmens sveikatos priežiūros paslaugas (chirurginio, vidaus ligų profilio, reanimacijos ir intensyviosios terapijos paslaugas ar kitas), privalote užtikrinti, kad sveikatos priežiūros specialistai skyriuose teiktų paslaugas visą parą, kaip tai numatyta teisės aktuose, reglamentuojančiuose licencijuojamas asmens sveikatos priežiūros paslaugas.
 

Dirglių gerklų sindromas

2017-04-03
Straipsnyje detaliai nagrinėjami suaugusių asmenų dirglių gerklų sindromo terminai, patogenezė ir priežastys, aprašoma dirglių gerklų sindromo diagnostika atsižvelgiant į anamnezę, simptomus ir laringoskopijos požymius. Straipsniu supažindinama su šiuolaikiniais dirglių gerklų sindromo gydymo principais paremtais ligos pripažinimu, balso terapija, psichoterapija ir elgesio terapija bei gydymu neuromoduliatoriais. Aprašoma balso higienos ir hidratacijos nauda.
 

Išėjo naujas žurnalo „Otorinolaringologijos aktualijos“ numeris

2017-03-31
Šiame numeryje skaitykite publikacijas onkologine tema - apie šiandienį galvos ir kaklo srities hemangiomų gydymą bei apie darinius kakle - jų susidarymo priežastis ir diferencinę diagnostiką. Otologijos - vestibulogijos skiltyje sužinosite apie apvalaus lango nišos anatomines variacijas - kaip galimą nepakankamo intratimpaninių injekcijų efektyvumo priežastį, rasite informacijos apie ūžesio sąlygotos negalios klausimyno kalbinę ir kultūrinę adaptaciją bei validizaciją, susipažinsite su kochlearine implantacija senyvo amžiaus žmonėms.
 

Antibiotikai. Kaip sumažinti jų vartojimą?

2017-03-29
Higienos instituto specialistai, apibendrinę kitose šalyse atliktus tyrimus ir įvertinę Lietuvos ekspertų nuomonę, įvardijo priemones, kurios galėtų užtikrinti teisingą antibiotikų vartojimą ligoninėse ir padėtų suvaldyti didėjantį antibakterinį atsparumą, kuris kelia grėsmę žmonių sveikatai.
 

Lėtinės obstrukcinės plaučių ligos diagnostika ir gydymas

2017-03-28
Lėtinė obstrukcinė plaučių liga – dažna liga, kurios galima išvengti ir kurią būtina gydyti. Jai būdinga nuolatinė kvėpavimo takų obstrukcija, kuri dažniausiai progresuoja ir yra susijusi su stipresne kvėpavimo takų ir plaučių uždegimo reakcija į įkvepiamas žalingas daleles ar dujas. Paūmėjimai ir gretutinės ligos pablogina ligonio būklę.
 

Suaugusiųjų pneumonijos diagnostika ir gydymas

2017-03-28
Žmogaus viršutiniuose kvėpavimo takuose (VKT) ir burnaryklėje gyvuoja daugybė įvairiausių mikroorganizmų. Dažniausiai viršutiniuose kvėpavimo takuose aptinkami gramneigiami anaerobai, stafilokokai, Haemophilus influenzae (H. influenzae), pneumokokas (Streptococcus pneumoniae, S. pneumoniae), α hemolizinis streptokokas, morakselos (Moraxella spp.), mikoplazmos, spirochetos, neiserijos, korinebakterijos, grybai, amebos ir trichomonos.
 

Kauno poliklinikų reorganizacijai – miesto tarybos pritarimas

2017-03-28
Kauno medikų bendruomenės ir Savivaldybės atstovų pastangos gaivinti bei efektyvinti miesto poliklinikų veiklą sulaukė politikų palaikymo. Kauno miesto tarybos posėdyje pritarta reorganizuoti Kauno poliklinikas apjungiant jas į vieną bendrą viešąją įstaigą Kauno miesto polikliniką.
 

Kauno klinikose daugiau dėmesio narkotikų vartojimo prevencijai

2017-03-28
Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centras, siekiant išsamesnės svaiginimuisi skirtų medžiagų paplitimo ir sukeliamo poveikio analizės, atrinko ir pakvietė prisijungti prie projekto aštuonis centrus įvairiose Europos šalyse, tarp jų – ir Kauno klinikas.
 

Nemokamos sveikatos priežiūros paslaugos - tik turintiems tinkamą gydytojo siuntimą

2017-03-27
Į Šiaulių teritorinę ligonių kasą (TLK) kreipėsi pacientė, kuriai teko susimokėti už gydytojo specialisto konsultaciją, nors ji ir turėjo šeimos gydytojo siuntimą. Pacientė pas gydytoją specialistą lankėsi dėl kitos priežasties, nei buvo nurodyta siuntime, todėl už konsultaciją turėjo sumokėti savo lėšomis. Šiaulių TLK įspėja: tik reikalavimus atitinkantis ir pagal paskirtį panaudotas šeimos gydytojo ar gydytojo specialisto siuntimas apdraustajam garantuoja nemokamas sveikatos priežiūros paslaugas.
 

Elektroninių pritarimų padaugėja, kai viešojoje erdvėje kalbame apie donorystę

2017-03-27
Kaip informuoja Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos, kovo 27-ąją sukanka treji metai, kai Lietuvoje sutikimą donoro kortelei gauti galima užpildyti ir internetu. Pasak Nacionalinio transplantacijos biuro direktoriaus pavaduotojos Audronės Būziuvienės, per šį laiką tokia galimybe jau pasinaudojo 4675 gyventojai. Iš viso pritarimą po savo mirties paaukoti organus donorystei raštu arba elektroniniu būdu yra pareiškę 24 130 Lietuvos gyventojų.
 

Astma viena, fenotipų daug. Kaip parinkti tinkamiausią gydymą?

2017-03-27
Astmos gydymo tikslai ilgus dešimtmečius išlieka tie patys, tačiau gydymo parinkimo taktika atsirandant vis naujiems klinikinių tyrimų duomenims kinta. Pastaruoju metu pagrindinis rodiklis, lemiantis gydymo efektyvumo vertinimą ir jo korekcijų poreikį, yra astmos simptomų kontrolė. Nors vaistų astmai gydyti yra labai daug, vis dar nemažai sergančiųjų patiria nekontroliuojamos astmos simptomus. Kaip vienas pagrindinių sunkumų, kodėl nepavyksta valdyti ligos eigos, įvardijama pati astmos patogenezė – tai kompleksinė ir heterogeninė liga, turinti gausybę skirtingų fenotipų, pasižyminčių ir patogeneziniais ypatumais, skirtingais klinikiniais simptomais, jų sunkumu ir nevienodu atsaku į skiriamą gydymą. Siekiant maksimaliai efektyviai gydyti konkretaus paciento astmą, svarbu suprasti egzistuojančią skirtingų ligos fenotipų įvairovę, išmanyti patogenezinius jų mechanizmus ir skirtumus.
 

Vietinio poveikio imunomoduliatorių reikšmė dermatologijoje

2017-03-27
Vietinio poveikio imunomoduliatoriai (VPI) – tai išoriškai vartojami vaistai, kurie slopina ar aktyvina odos imuninį atsaką, todėl turi uždegimą slopinantį ar imunomoduliuojamąjį poveikį [1]. VPI skiriami į steroidinės ir nesteroidinės kilmės preparatus. Šio straipsnio tikslas – aptarti dažniausiai dermatologijoje vartojamus nesteroidinės kilmės vaistus.
 

Išleistas naujas išskirtinis „Lietuvos gydytojo žurnalo“ numeris – „Ekspertų rekomendacijos“

2017-03-27
Prenumeratoriai jau gavo naują „Lietuvos gydytojo žurnalo“ numerį. Šį kartą jis – išskirtinis, net 318 puslapių! Solidžiame leidinyje rasite publikacijų įvairiausiomis medicininėmis temomis. Pateikiame žurnalo turinį, kuriame sudėti visi publikuojami straipsniai.
 

Sveikatos apsaugos ministerijos vadovybę papildė nauja viceministrė

2017-03-24
Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos komandą papildė nauja sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė Motiejūnienė, atrinkta per viešąją atranką, kurios metu kandidatai teikė savo kandidatūras į viceministro ir patarėjo pareigas.
 

Tuberkuliozė bus gydoma efektyviau

2017-03-24
Kauno klinikų filiale Romainių tuberkuliozės ligoninėje įkurtas pagrindinis Kauno regiono DOTS kabinetas, koordinuojantis kitų dvylikos regiono DOTS kabinetų veiklą ir teikiantis jiems metodinę pagalbą. DOTS – Pasaulio sveikatos organizacijos patvirtinta strategija, leidžianti pasiekti geriausių tuberkuliozės gydymo rezultatų.
 

Šlapimo takų infekcijos ir fitoterapija: šiuolaikinis požiūris ir principai

2017-03-24
Šlapimo takų infekcijomis (ŠTI) vadinamos įvairių mikroorganizmų sukeliamos inkstų ir apatinių šlapimo takų ligos, taip pat besimptomė bakteriurija. ŠTI yra viena dažniausių infekcijų, tačiau tikslių duomenų apie sergamumą jomis nėra, nes dalis pacientų šias ligas gydosi patys, nesikreipia į gydytojus.
 

Lietuva ir Latvija kartu perka vakciną vaikams nuo pneumokokinės infekcijos

2017-03-23
Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) praneša, kad paskelbtas bendras Lietuvos ir Latvijos tarptautinis atviras konkursas pneumokokinei vakcinai įsigyti. Tikimasi, kad abiem valstybėms šias vakcinas perkant kartu, jas pavyks įsigyti už mažesnę kainą.
 

Kaip apsisaugoti nuo legioneliozės?

2017-03-23
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad šią savaitę Vilniuje bus baigti prevenciniai veiksmai, siekiant užkirsti kelią bet kokiam legionelių židiniui, tad gyventojams pagrindo nerimauti nėra. Vilniuje į daugiabučius tiekiamas vanduo yra saugus tiek gerti, tiek naudoti buičiai.
 

Informacija dėl bromazepamo tiekimo pasikeitimų

2017-03-22
Gerbiamieji, informuojame, kad nebebus tiekiamos Lexotanil® (bromazepamo) 1,5 mg tabletės. Lexotanil® (bromazepamo) 3 mg tabletės ir toliau bus tiekiamos įprastai. Remiantis vaistinio preparato aprašymu, Lexotanil® (bromazepamo) 3 mg tabletę galima dalinti į lygias dalis.
 

Medikų licencijuojamos veiklos sąlygų laikymosi priežiūra – nemokama paslauga

2017-03-22
Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Akreditavimo tarnyba) atkreipia gydytojų, slaugytojų ir akušerių, teikiančių dokumentus licencijuojamos veiklos sąlygų laikymosi priežiūrai, kitaip tariant pratęsiant jau turimą licenciją, dėmesį į tai, kad licencijuojamos veiklos sąlygų laikymosi priežiūra yra nemokama paslauga ir nereikia mokėti valstybės rinkliavos mokesčio.
 

Maisto papildų vieta gydant dislipidemijas

2017-03-21
Širdies ir kraujagyslių ligos (ŠKL) išlieka svarbiausia ir dažniausia sergamumo, neįgalumo ir mirties priežastis pasaulyje. Vien Europoje nuo ŠKL kiekvienais metais miršta 4 mln. žmonių. Nors jaunesnių nei 65 metų amžiaus grupėje ŠKL dažniau serga vyrai, nuo šių ligų moterų miršta daugiau nei vyrų (atitinkamai 55 ir 45 proc.). 2016 metais pasirodė du svarbūs Europos kardiologų draugijos (EKD) dokumentai – „Širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikos klinikinėje praktikoje rekomendacijos“ ir „Dislipidemijos diagnostikos ir gydymo gairės“, kuriose nemažai dėmesio skiriama inovatyvioms mitybos strategijoms, sveikam funkciniam maistui, ypač įvairiems maisto papildams, pasižymintiems antilipidiniu poveikiu.
 

Europos širdies ritmo asociacijos ne vitamino K antagonistų geriamųjų antikoaguliantų skyrimo, esant ne vožtuvinės kilmės prieširdžių virpėjimui, atnaujintos rekomendacijos

2017-03-21
Ne vitamino K antagonistai (VKA) geriamieji antikoaguliantai (GAK) pacientams, kuriems nustatytas ne vožtuvinės kilmės prieširdžių virpėjimas (PV), tromboembolinių komplikacijų prevencijai laikomi alternatyva VKA. Kai kurie autoriai juos apibrėžia kaip tiesioginius geriamuosius antikoaguliantus (tGAK), tačiau terminas „geriamieji antikoaguliantai ne vitamino K antagonistai (NGAK)“ plačiai vartojamas ilgą laiką, todėl rekomenduojama jį taikyti ir toliau. Lyginant su VKA, NGAK būdingas palankesnis efektyvumo/saugumo santykis, iš anksto žinomas efektas nesant krešėjimo sistemos kontrolės poreikio, mažesnė sąveikos su maistu ir kitais medikamentais tikimybė.
 

2016 metų Europos kardiologų draugijos ūminio ir lėtinio širdies nepakankamumo diagnostikos ir gydymo gairių apžvalga

2017-03-21
Širdies nepakankamumu sergančių pacientų gydymo tikslai yra pagerinti jų klinikinę būklę, funkcinį pajėgumą ir gyvenimo kokybę, išvengti hospitalizavimo ir sumažinti mirštamumą. Faktas, kad keletas ŠN gydymui vartotų vaistų buvo susiję su nepalankiomis tolimosiomis klinikinėmis baigtimis nepaisant teigiamos įtakos artimiesiems surogatiniams žymenims, kontrolės institucijas ir klinikinės praktikos gairių rengėjus paskatino prieš patvirtinant/rekomenduojant terapines intervencijas ŠN gydyti atidžiai išanalizuoti duomenis apie pacientų mirštamumą/sergamumą. Vis dėlto dabar sutariama, kad hospitalizacijų dėl ŠN išvengimas ir funkcinio pajėgumo pagerinimas duoda reikšmingos naudos, jei nepadidėja bendrasis mirtingumas.
 

Europos Sąjungoje tobulinama maisto kontrolė

2017-03-21
Europos Parlamentas priėmė naują reglamentą dėl oficialios maisto kontrolės tobulinimo. Šį reglamentą pasiūlė Europos Komisija, jo tikslas – padidinti valstybių narių gebėjimą atpažinti, sumažinti ar visai pašalinti riziką žmonių ir gyvūnų sveikatai bei augalų saugai.
 

Ūminio pooperacinio skausmo patofiziologija

2017-03-21
Dešimtmečius atliekamais tyrimais nustatyta, kad ūminio skausmo po operacijos patofiziologija yra išskirtinė: tai rodo periferinė ir centrinė sensibilizacija, taip pat humoraliniai faktoriai, kurie turi svarbos skausmui ramybėje ir judesio metu. Dėl to gali sutrikti funkcionavimas ir dažnai užsitęsia sveikimas.
 
 

Natūralus gydymasis - vis populiaresnis

2017-03-20
Žmonijos gydymasis augaliniais preparatais žinomas nuo seno. Kai preparato gamybai naudojamas visas augalas arba jo dalys ir vertinamas kompleksinis jo poveikis sveikatai – tai vadinama fitoterapiniu gydymu. Pasak specialistų, klasikinės medicinos atžvilgiu fitoterapija priskiriama papildančiajai arba alternatyviajai medicinai, o jos veiksmingumas vis labiau pripažįstamas, todėl ne veltui gydymasis augaliniais preparatais sparčiai populiarėja visame pasaulyje.
 

Konferencijos Kaune dalyviams pranešimus skaitė ir sveikatos apsaugos viceministrė, ir VASPVT direktorė

2017-03-20
Kovo 16 dieną Kaune vykusios konferencijos „2017 m. Vidaus ligų aktualijos“, skirtos visų specialybių gydytojams, dalyvius maloniai nustebino aktualių pranešimų gausa. Pranešimus skaitė sveikatos apsaugos viceministrė prof. Gintarė Šakalytė, Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos (VASPVT) direktorė Nora Ribokienė, mokslininkas iš Biotechnologijos instituto prof. Daumantas Matulis. Po to medikų auditorijai pranešimus klinikinės farmakologijos, kardiologijos, klinikinės kardiologijos, neurologijos, psichiatrijos bei ginekologijos temomis pristatė šių medicinos sričių specialistai.
 

Šeimos medicinos paslaugos bus įvertintos brangiau

2017-03-20
Nuo šiol šeimos medicinos paslaugas teikiančios gydymo įstaigos galės gauti didesnį finansavimą iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo. Priedas už kiekvieną prirašytą žmogų bus skiriamas toms poliklinikoms ir šeimos medicinos centrams, kuriose bus akredituota šeimos medicinos paslauga.
 

Vienerių metų patirtis su nauju baziniu insulinu degludeku

2017-03-20
Insulinas degludekas yra naujausias klinikinėje praktikoje vartojamas insulinas. Europos Sąjungoje registruotas 2013 metais, Lietuvoje įtrauktas į kompensuojamųjų vaistų sąrašą 2015 rugpjūčio mėnesį. Jau metai, kaip insulinas degludekas Lietuvoje vartojamas gydyti sergančiuosius cukriniu diabetu.
 

Ligonių kasos darbuotojai švietė senjorus

2017-03-19
Panevėžio teritorinė ligonių kasa (TLK) tęsia glaudų bendradarbiavimą su Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuru (VSB). Kovo mėnesį biuro organizuojamų užsiėmimų cikle „Sveikos gyvensenos receptai", skirtame senjorams, dvi dienas dalyvavo ir Panevėžio TLK specialistai. Jie senjorus supažindino su medicininės reabilitacijos galimybėmis, dantų protezavimo, kompensuojamo ligonių kasų lėšomis, tvarkos pasikeitimais, vaistų ir medicinos pagalbos priemonių (MPP) kompensavimo, pasirinkimo galimybėmis ir kt.
 

Sprendimas dėl Kauno poliklinikų reformos

2017-03-17
Penkios Kauno miesto savivaldybės valdomos poliklinikos turi būti apjungtos į vieną. Tokios išvados priėjo beveik pusmetį įstaigų veiklą analizavusi ir sprendimų efektyvesniam darbui ieškojusi specialistų komanda, sudaryta iš medikų ir savivaldybės atstovų. Specialistai neabejoja – planuojamos permainos užtikrins skaidresnį poliklinikų valdymą, didesnius atlyginimus medikų personalui ir kokybiškas bei prieinamas paslaugas pacientams.
 

Statinai: mitai ir tikrovė apie naudą ir žalą

2017-03-16
Ši klinikinių tyrimų metaanalizė pasirodė žurnale Lancet 2016 metų pabaigoje ir patenka tarp dešimties svarbiausių kardiologinių straipsnių. Apžvalgoje remiantis pastarųjų metų moksliniais tyrimais, aptariama turima informacija apie statinų veiksmingumą ir saugumą. Daugybė didelio patikimumo randomizuotų tyrimo įrodė, kad statinai reikšmingai sumažina didžiųjų kardiovaskulinių įvykių (koronarinės mirties, miokardo infarkto, insulto) riziką, vainikinių arterijų revaskuliarizacijos dažnumą. Mažo tankumo lipoproteinų cholesterolio (MTL-Ch) koncentraciją kraujyje sumažinus vienu (1) mmol/l, didžiųjų vaskulinių įvykių rizika per vienerius metus sumažėja apie 25 proc.
 

Kovo 30 dieną Panevėžyje – konferencija gydytojams ir slaugytojams

2017-03-16
Mieli kolegos, informuojame, kad kovo 30 dieną Panevėžyje, viešbučio „Romantic“ konferencijų centre, vyks konferencija gydytojams ir slaugytojams „2017 m. Vidaus ligų sindromai“. Konferencijos dalyviams aktualiomis temomis pranešimus skaitys ne tik įvairių medicinos sričių specialistai, bet ir žada atvykti Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos direktorė Nora Ribokienė (ji informuos apie Tarnybos veiklos prioritetus, naujoves ir kt., o Biotechnologijos instituto Biotermodinamikos ir vaistų tyrimo laboratorijos vedėjas profesorius Daumantas Matulis papasakos apie naujų vaistų kūrimo iššūkius Lietuvoje ir pasaulyje.
 

Pirmą kartą Kaune atlikta autologinė kamieninių kraujodaros ląstelių transplantacija!

2017-03-15
Pirmą kartą Kaune buvo atlikta autologinė kamieninių kraujodaros ląstelių transplantacija vyrui, kuriam tuo metu buvo taikomas hemodializės metodas.
 

Ką visuomenė turi žinoti apie skausmą po operacijos

2017-03-14
Kasmet pasaulyje atliekama daugiau kaip 300 milijonai operacijų: nuo mažiausių chirurginių procedūrų iki didelių, valandomis trunkančių svarbiausių organų operacijų. Skausmas po operacijos yra neišvengiamas, bet kažkaip išgyvenamas. Iš tikrųjų beveik pusė pacientų, kurie buvo apklausti po operacijų 20-ojo amžiaus pabaigoje, nurodė patyrę stiprų pooperacinį skausmą. Ilgalaikis skausmas po operacijų buvo tirtas prieš 25 metus Tarptautinės skausmo studijų asociacijos iniciatyva.
 

Įstaigų, išduodančių medicininius pažymėjimus, įrodančius, kad sveikatos priežiūros specialistas gali verstis atitinkama praktika, dėmesiui (VASPVT)

2017-03-14
Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos, kaip medicinos, slaugos ir akušerijos praktikos licencijas išduodanti ir licencijuojamos veiklos sąlygų laikymosi priežiūrą vykdanti institucija, kuriai gydytojai, slaugytojai ir akušeriai, be kitų dokumentų, reikiamų licencijai gauti ar licencijuojamos veiklos sąlygų laikymuisi patvirtinti, privalo pateikti ir ne anksčiau kaip prieš 3 mėnesius išduotą medicininį pažymėjimą, atkreipia Jūsų dėmesį į teisės aktais apibrėžtus reikalavimus, kuriuos turi atitikti šis dokumentas.
 

Lankytis pas šeimos gydytoją reikia ne tik susirgus, bet ir profilaktiškai

2017-03-13
Visi privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti žmonės savo šeimos gydytojo paslaugomis gali naudotis nemokamai, nes už tai sumoka ligonių kasos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis. Kiekvienas apdraustasis gali pasirinkti sudariusią sutartį su teritorine ligonių kasa polikliniką, šeimos gydytojo kabinetą ar medicinos centrą ir joje prisiregistravęs kreiptis į šeimos gydytoją.
 

Žmonių genealogijos ypatumai

2017-03-13
Analizuojant žmogaus genomą, DNR struktūras, svarbu pažvelgti ir į žmonijos praeitį, į žmogaus atsiradimo istoriją. Nuo senų laikų žmones intriguoja jų pačių kilmė. Todėl greta istorijos mokslo gyvuoja ir genealogija – žmogaus ar jo giminės šaknų ieškojimas. Genealogija plačiąja prasme – tai istorijos mokslo šaka. Ieškoti savo giminės šaknų žmones skatina pačios įvairiausios priežastys – tikimybė, jog bus rasta sąsajų su kilmingaisiais, giminystės su talentingais asmenimis ar tiesiog noras sužinoti prosenelių gyvavimo istoriją.
 

Lietuva bendradarbiaus su Japonijos medicinos tyrimų agentūra AMED

2017-03-10
Lietuva bendradarbiaus su Japonijos medicinos tyrimų agentūra AMED. Tokį memorandumą pasirašė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga bei AMED prezidentas dr. Makoto Suematsu. Tai didžiulis pasiekimas, kadangi šiuo memorandumu atsiveria plačios galimybės Lietuvos ir Japonijos biomedicinos mokslininkų bendradarbiavimui, siekiant pažangos medicinos mokslinių tyrimų ir plėtros srityse.
 

Iš kankinančios ligos gniaužtų išvadavo transplantuotas inkstas

2017-03-10
Pasaulinė inkstų diena šiais metais minima kovo 9-ąją. Minint šią dieną, visuomenės dėmesys atkreipiamas į sergančiųjų inkstų ligomis problemas, šių ligų gydymo būdus ir pan. Jei inkstai nebefunkcionuoja, žmogui taikoma pakaitinė inkstų terapija – atliekamos dializės procedūros ir inksto transplantacija – kaip vienintelis šios ligos gydymo būdas. Mūsų šalyje transplantacijos laukiantiems recipientams taikomi du dializės būdai – hemodializė arba peritoninė dializė, kurių metu iš kraujo pašalinami nereikalingi medžiagų apykaitos produktai ir skysčių perteklius, kuris atsiranda inkstams nustojus funkcionuoti.
 

Senieji vaistai kvėpavimo takų ligoms gydyti

2017-03-10
Apie šiuolaikinius vaistus kalbame didžiuodamiesi medicinos mokslo pažanga ir naujomis galimybėmis padėti kenčiantiesiems. Tikime, kad tos galimybės dabar yra kur kas geresnės, nei buvo kada nors anksčiau. Deja, šį tikėjimą aptemdo 2015 m. Nobelio medicinos premijos skyrimas Kinijos farmacininkei Juju Tu už tradicinės kinų medicinos žinių pritaikymą maliarijai gydyti. Pirmąkart per visą istoriją Nobelio medicinos premija buvo įteikta ne už sukurtą naują, o už seno išsaugojimą ir pritaikymą. Niurzgliai kalba, kad tokių keistų atvejų medicinoje bus vis daugiau, ypač jei nuogąstavimai apie antibiotikų eros pabaigą pasitvirtins...
 

Devinto tipo T limfocitų pagalbininkų bei eozinofilų apoptozės vaidmuo sergant alergine astma

2017-03-10
Pernai Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos viešame Medicinos mokslo krypties tarybos posėdyje Deimantė Hoppenot sėkmingai apgynė daktaro mokslo laipsnio disertaciją „Devinto tipo T limfocitų pagalbininkų bei eozinofilų apoptozės vaidmuo sergant alergine astma“. Disertacija rengta 2011–2016 m. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Pulmonologijos klinikoje.
 

Kompensuos visą pagalbinio apvaisinimo kainą

2017-03-09
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad valstybė jau yra pasiruošusi sėkmingai teikti pagalbinio apvaisinimo paslaugas šeimoms, negalinčioms susilaukti vaikučių, ir apmokėti pilną kainą už visas reikalingas paslaugas, iki kol moteris pradės lauktis. Skaičiuojama, kad vienai moteriai padėti pastoti reikalingos paslaugos gali kainuoti maždaug 3 tūkst. eurų. Jei per metus tokių moterų būtų 1000, joms pilnas paslaugų paketas kainuotų maždaug 3 mln. eurų, kuriuos sudaro pagalbinio apvaisinimo procedūrų, medikų konsultacijų, reikiamų vaistų ir genetinių tyrimų, kurie atliekami tam tikrai atvejais, kainos.
 

Atsikračiusi 25 kilogramų, moteris išgelbėjo sau gyvybę

2017-03-09
Elvyra, trisdešimt metų sirgusi lėtiniu inkstų uždegimu, negalėjo patikėti, jog dėl savo sveikatos turės atsikratyti 25-ių kilogramų. Atvykus konsultacijai į Kauno klinikas, specialistai pacientę informavo, jog reikės atlikti inkstų transplantaciją, tačiau operacijos sąlyga – mažesnis svoris.
 

Idiopatinės plaučių fibrozės gydymas

2017-03-09
Idiopatinė plaučių fibrozė (IPF) yra lėtinė, progresuojanti, negrįžtama ir mirtina liga. Pacientų, sergančių šia liga, vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė yra 2–5 metai nuo jos diagnozavimo. IPF eiga dažnai yra nenuspėjama: kai kurių pacientų plaučių funkcija blogėja laipsniškai keletą metų, kitiems liga neprogresuoja keletą mėnesių ar net metų, o daliai sergančiųjų būklė blogėja labai greitai. Kartais IPF eiga būna ir banguojanti, kai būklė kurį laiką išlieka stabili, tačiau dažnai kartojasi paūmėjimai, bloginantys plaučių funkciją. Siekiant įvertinti ligos stadiją yra matuojama forsuota gyvybinė plaučių talpa (FVC) ir lyties, amžiaus ir fiziologijos (GAP) indeksas. Šis indeksas apskaičiuojamas naudojant keturis kintamuosius – lytį, amžių, FVC ir dujų difuzijos tyrimo rodiklius. GAP indeksu yra vertinama mirštamumo nuo IPF rizika.
 

Nauji įrodymai LOPL paūmėjimų prevencijai

2017-03-09
Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) – progresuojanti kvėpavimo takų liga, sutrikdanti jų pralaidumą ir dujų apykaitą plaučiuose bei audiniuose. Ligos paūmėjimai sparčiau blogina plaučių funkciją [1-3], gyvenimo kokybę [4], lemia dažnesnį hospitalizavimą dėl ligos [5] ir didina mirtingumą [6]. LOPL paūmėjimai sukelia didelę ekonominę naštą [7], todėl pastarųjų profilaktika yra vienas svarbiausių LOPL gydymo tikslų [8]. Iki šiol skirtingų klasių bronchų plečiamųjų vaistų derinio vieta LOPL paūmėjimų prevencijoje nebuvo aiški, nors nauda simptomų varginamiems, bet mažą LOPL paūmėjimų riziką turintiems pacientams jau buvo įrodyta.
 

Kauno klinikose atidarytas Kūdikių vystymosi stebėjimo kabinetas

2017-03-08
Kauno klinikų Neonatologijos klinikoje duris atvėrė Kūdikių vystymosi stebėjimo kabinetas. Čia medikų komanda priims sunkiai naujagimystėje sirgusius, labai mažo gimimo svorio vaikus, kurie turi didelę riziką sveikatos bei tolimesnio vystymosi sutrikimams. Kabinete bus vertinama bendra jų sveikatos būklė, psichomotorinė raida, atliekami būtini tyrimai, imunizuojama nuo respiracinio sincitijaus viruso.
 

Kviečia į konferenciją „Inkstų ligos ir nutukimas“

2017-03-08
Kovo 9 dieną, minint Pasaulinę inkstų dieną, Kauno klinikų nefrologai kartu su visos Lietuvos nefrologų bendruomene atkreipia dėmesį į neigiamą antsvorio poveikį normaliai inkstų veiklai ir organizuoja konferenciją „Inkstų ligos ir nutukimas“, kurioje daug dėmesio skirs nutukimo gydymui, kai inkstai jau yra pažeisti.
 

Organų donorystė Lietuvoje: vėl 3 donorai!

2017-03-08
Nacionalinis transplantacijos biuras vėl turi gerų žinių apie pastarosiomis dienomis pasikartojančią itin sėkmingą organų donorystės ir transplantacijos situaciją. Antrą kartą nuo kovo pradžios Lietuvos recipientų gyvybę gelbsti tarptautiniai donorai.
 

Seimo narys R. Žemaitaitis ėmėsi ir alkoholio mėgėjų nėščiųjų

2017-03-08
Seimo frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ seniūnas Remigijus Žemaitaitis užregistravo Narkologinės priežiūros įstatymo Nr. VIII-156 7 ir 15 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą, kurio praplečiama priverstinio gydymo nuo alkoholizmo tvarka.
 

Erkės!

2017-03-08
Jau pabudo erkės ir jos bus aktyvios iki spalio mėnesio. Todėl leidžiant laisvalaikį parkuose, pamiškėse ir vaikštinėjant takais, šalia kurių auga aukšta žolė, tiek į žmonių, tiek į jų augintinių kūnus gali įsisiurbti erkės. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba primena, kad užkratą nešiojančios erkės itin pavojingos pavasarį, nes peržiemojusios ir išlindusios iš dirvožemio, aktyviai ieško maisto – žmonių ar gyvūnų kraujo.
 

Būtina paliatyviosios pagalbos pertvarka

2017-03-08
Sveikatos apsaugos ministro Aurelijus Verygos nuomone, būtina dabar galiojančios paliatyvios pagalbos sistemos peržiūra ir nauji pažangūs sprendimai. Tai ministras pabrėžė antradienį vykusiame susitikime su Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) atstovais. Pasak ministro, kol kas pažangūs metodai nėra pasiekę paliatyvios pagalbos, galioja prieš dešimtmetį nustatyta tvarka.
 

Santariškių klinikose - lytinių ląstelių bankas

2017-03-08
Po daugiau nei dešimtį metų trukusių diskusijų ir laukimo, jau šiandien nevaisingos šeimos Lietuvoje gali sulaukti realios valstybės pagalbos. Įveikusios paskutinį formalųjį išmėginimą (2017 m. kovo 1 d. patikslinta įstaigos licencija, suteikianti teisę teikti pagalbinio apvaisinimo ir lytinių ląstelių banko paslaugas) VUL Santariškių klinikos vienintelė universiteto lygio sveikatos priežiūros įstaiga teiks kompensuojamas pagalbinio apvaisinimo paslaugas.
 

Lietuvoje oficialiai bus pristatyti unikalūs 24 Europos retų ligų tinklai

2017-03-08
Lietuvoje pirmą kartą oficialiai bus pristatyti unikalūs 24 Europos retų ligų tinklai. Tai įvyks Vilniuje kovo 9 dieną prasidėsiančioje Europos referencinių tinklų konferencijoje, kurioje dalyvaus virš 650 dalyvių, tarp kurių Europos komisijos sveikatos bei maisto saugos komisaras Vytenis Povilas Andriukaitis, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, kitų Europos šalių ministrai bei medicinos profesionalai.
 

Daugiadalykis gydytojų specialistų konsiliumas: šiuolaikiškas progresuojančios melanomos valdymas naujų gydymo metodų pasiekiamumui

2017-03-08
Atsižvelgiant į diagnostikos ir gydymo technologijų plėtrą, Europos specialistų gairės (toliau – ESMO) rekomenduoja progresuojančios melanomos gydymo sprendimus priimti daugiadalykiame gydytojų specialistų konsiliume. Tokie konsiliumai organizuojami ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikose. Jų metu siekiama įvertinti onkologine ar reta liga sergančio paciento ištyrimo visavertiškumą, numatyti papildomų tyrimų poreikį, gydymo apimtis bei stebėseną.
 

Studijuojantieji ES šalyse neturi deklaruoti išvykimo iš Lietuvos

2017-03-07
Nors studijos Europos Sąjungos (ES) šalių aukštosiose mokyklose jau prasidėjo, tikėtina, kad dar ne visi studijuoti į šias šalis išvykę jaunuoliai susitvarkė privalomojo sveikatos draudimo (PSD) dokumentus. Tokiems užmaršuoliams, kurių dalis net spėjo deklaruoti išvykimą iš Lietuvos (nors to daryti nereikia), už gydymą gali tekti sumokėti.
 

Pavargote? Atsipūskite! Jūsų laukia teatras!

2017-03-07
Kovo 9 d. 18 val., Kauno miesto kameriniame teatre, jau trečiąjį kartą pasirodys plataus meninio profilio sindikatas „Bad Rabbits“, vadovaujamas režisieriaus – Boriso Dauguviečio auskaro laureto –, Agniaus Jankevičiaus, pristato spektaklį-liudijimą „Samurajaus knyga“.
 

Odos melanomos epidemiologija ir diagnostika

2017-03-07
Odos melanoma (OM) yra piktybinis navikas, besivystantis iš pigmentinių odos ląstelių melanocitų. OM vystosi de novo sveikoje odoje ar iš jų pirmtakų – įgimtų ar įgytų (paprastųjų ar netipiškų) pigmentinių apgamų (PA). In situ ir mažai invazyvios OM formos gali būti sėkmingai gydomos chirurgiškai. Pažengusiai invazyviai OM chirurginio gydymo neužtenka, o kiti jos gydymo būdai mažai veiksmingi. Šias tendencijas atspindi didėjanti mirtingumo nuo OM statistika.
 

Stažuočių gydytojams apmokėjimas

2017-03-03
Sveikatos apsaugos ministerija informuoja, kad vadovaujantis Medicinos praktikos licencijavimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2004 m. gegužės 27 d. įsakymu Nr. V-396 ,,Dėl Medicinos praktikos licencijavimo taisyklių patvirtinimo“, III skyriumi ,,Gydytojų stažuočių apmokėjimo valstybės biudžeto lėšomis tvarka“ apie galimybę gydytojams, kurių darbo stažas nutrukęs ne daugiau kaip 10 metų, grįžti į praktiką.
 

Svarbi naujiena: duris atvėrė atnaujintas Kauno klinikų gimdyvių ir nėščiųjų priėmimas

2017-03-03
Pasibaigus pora metų trukusiai Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos renovacijai, medikų komanda pagaliau keliasi iš laikinųjų patalpų atgal į atnaujintą gimdyvių ir nėščiųjų priėmimą, kur nuo kovo 1 dienos yra laukiamos moterys susiruošusios gimdyti.
 

Pokyčiai medicinos priemonių naudojimo srityje (VASPVT )

2017-03-03
Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba (toliau – Akreditavimo tarnyba) informuoja, kad nuo š. m. vasario 1 d. įsigaliojo Sveikatos apsaugos ministro įsakymas, kuriuo keičiamas medicinos priemonių (prietaisų) (toliau – medicinos priemonė) naudojimo tvarkos aprašas. Šis įsakymas po nustatyto pereinamojo laikotarpio įpareigoja visas asmens sveikatos priežiūros įstaigas naudoti tik saugos techninių reglamentų reikalavimus atitinkančias medicinos priemones. Todėl Akreditavimo tarnyba kviečia asmens sveikatos priežiūros įstaigas tinkamai pasirengti šio įstatymo vykdymui. Šiuo metu Lietuvos asmens sveikatos priežiūros įstaigose naudojama daugiau kaip 10 000 įvairių medicinos priemonių, nepaženklintų CE ženklu.
 

Kaip suvaldyti lėtinį odos niežėjimą?

2017-03-03
Šio straipsnio tikslas – pateikti lėtinio niežėjimo, kuris trunka ilgiau nei 6 savaites, kontrolės gaires, remiantis tarptautinių ekspertų parengtomis rekomendacijomis [1]. Epidemiologinių tyrimų duomenimis, kartą per gyvenimą lėtinis niežėjimas vargina kas penktą žmogų. Tarp vyresnių nei 65 metų asmenų jis būna 60 proc. atvejų [2]
 

Spėjama, kad gulbės žuvo dėl viruso H5N8

2017-03-03
Ištyrus Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute 4 gulbių nebylių, Kaune, ties Žemaisiais Šančiais baidarininkų pabaidytų ir atsitrenkusių į elektros laidus, gaišenų mėginius, visoms joms nustatytas labai patogeniškas to paties tipo – H5N8 paukščio gripo virusas. Tai jau antras šios ligos atvejis mūsų šalyje, nustatytas laukinėms gulbėms per pastarąsias dienas.
 

Šiuolaikinio atopinio dermatito gydymo apžvalga

2017-03-02
Atopinis dermatitas (dar vadinamas atopine ar endogenine egzema, neurodermitu) – viena dažniausių odos ligų: ja serga iki 20 proc. vaikų ir 1–3 proc. suaugusiųjų. Tai lėtinė odos uždegimo liga, sukelianti labai stiprų niežulį. Ji dažnesnė šeimose, kuriose sergama ir kitomis atopinėmis ligomis (astma, alerginiu rinokonjunktyvitu).
 

Gydymo įstaigoms - papildoma piniginė parama

2017-03-02
Nuo šių metų balandžio 1-osios poliklinikoms, medicinos centrams, šeimos gydytojo kabinetams iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto bus papildomai mokama už kiekvieną prie įstaigos prisirašiusį, apdraustą privalomuoju sveikatos draudimu žmogų, kuriam nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis. Tai gydymo įstaigas paskatins labiau rūpintis šiais sunkiai sergančiais pacientais, užtikrinti jiems kokybišką ir prieinamą pirminę asmens sveikatos priežiūrą.
 

Kviečia teikti pasiūlymus dėl visuomenės sveikatos technologijų vertinimo

2017-03-02
Maloniai kviečiame visus aktyviai dalyvauti teikiant visuomenės sveikatos technologijų vertinimo pasiūlymus ir prisidėti prie mokslo įrodymais grįstos visuomenės sveikatos politikos formavimo Lietuvoje.
 

Išleistas naujas „Lietuvos gydytojo žurnalo“ numeris

2017-03-02
Pirmajame šių metų žurnalo numeryje skaitykite aktualų interviu su naujuoju sveikatos apsaugos ministru prof. Aurelijumi Veryga. Ministras atskleidžia savo artimiausius darbus, planus ir ketinimus, kalba apie šiuo metu veikiantį sveikatos priežiūros modelį ir galimus jo pokyčius, dalinasi mintimis apie privačios ir valstybinės medicinos santykį ir t. t.
 

Kauno klinikose – pirmoji Baltijos šalyse automatizuota autoimuninių ligų diagnostikos sistema

2017-03-01
Kauno klinikų Imunologijos ir alergologijos klinikoje pristatyta pirmoji Baltijos šalyse automatizuota autoimuninių ligų diagnostikos sistema. Ji bus pritaikyta tirti tiek dažnai pasitaikančias sistemines, tiek ir diagnozuojant retas autoimunines ligas.
 

Ką būtina žinoti vartojant nesteroidinius vaistus nuo uždegimo

2017-03-01
Viena dažniausių kreipimosi į neurologą ir šeimos gydytoją priežasčių – vyresniojo amžiaus žmonių patiriamas apatinės nugaros dalies, strėnų, skausmas, kurį bent kartą gyvenime jaučia net 60–80 proc. populiacijos. Apie 25 proc. suaugusiųjų skundžiasi nuolatiniu ar pasikartojančiu strėnų skausmu, net trečdaliui pacientų sutrikdančiu ne tik darbingumą, bet ir kasdienę veiklą.
 

Gastroezofaginio refliukso liga: požiūris keičiasi

2017-03-01
Gastroezofaginio refliukso liga (GERL) vadinama būklė, kai skrandžio sulčių refliukso (atpylimo) į stemplę kiekis būna didesnis už normalų ribinį ir sukelia arba nesukelia stemplės gleivinės pažeidimo simptomų. Tai reiškia, kad GERL gali ir nesukelti paciento juntamų negalavimų, kol neatsiranda ligos komplikacijų.
 

Kasos egzokrininės ir endokrininės funkcijų sąsaja

2017-03-01
Antsvoris ir nutukimas pasiekė globalinės epidemijos mastą. 2010 metais Jungtinėse Amerikos Valstijose morbidinio nutukimo (kai KMI≥40 kg/m2) paplitimas siekė 6 proc. Didėjant nutukimo paplitimui, auga ir sergančiųjų 2 tipo cukriniu diabetu (CD) skaičius. Daugiau nei trečdalis (34 proc.) JAV suaugusių gyventojų yra nutukę (KMI >30 kg/m2) ir daugiau nei 11 proc. žmonių ≥20 metų amžiaus serga cukriniu diabetu, kurio paplitimas, prognozuojama, išaugs iki 21 proc. 2050 metais.
 

Spėkite, kur yra bakterijų veisyklos?

2017-02-27
Net švariuose virtuviniuose rankšluosčiuose aptinkama ne tik įvairių mielių ar pelėsių, bet ir žmogaus sveikatai kenksmingų bakterijų. Tai atskleidė Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto atliktas virtuvinių rankšluosčių bakteriologinis tyrimas, kurį inicijavo higieninio popieriaus gamintoja „Grite“.
 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.