Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, susirgimų lytiškai plintančiomis infekcijomis (LPI) pernai Lietuvoje užregistruota mažiau, lyginant su užpernai: atitinkamai 459 ir 625 atvejai. 2018 m. didžiausias sergamumas sifiliu ir chlamidioze nustatytas Vilniaus ir Kauno, o sergamumas gonorėja – Tauragės, Telšių ir Kauno apskrityse.

Lietuvos naujienos

Siekia užkirsti kelią mirtinai pavojingoms el. cigaretėms patekti į Lietuvos rinką

2019-09-20
Atsižvelgdamas į iškilusią neeilinę problemą dėl susirgimų ir mirčių atvejų Amerikoje, susijusių su el. cigarečių vartojimu, bei gautus pranešimus dėl Europoje nustatytų Tabako produktų direktyvos draudžiamų tiekti rinkai el. skysčių, sudėtyje turinčių vitaminų, departamentas, kaip atsakinga institucija, kuriai el. cigarečių gamintojai ir importuotojai teikia pranešimus apie Lietuvos rinkai skirtas el. cigaretes, nustatė 26 produktus, kurių sudėtyje yra vitaminų E.
 

Siūlo, kad būtų išduodamos tik elektroninės licencijos

2019-09-20
Seimas po pateikimo pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlomiems teisės aktų pakeitimams, numatantiems, jog licencijos gydymo įstaigoms būtų išduodamos, keičiamos, stabdomos ar panaikinamos tik elektroniniu būdu. Popierinių licencijų atsisakymas, tikimasi, padės sutaupyti laiko ir žmogiškųjų išteklių, iki šiol skirtų popieriniams dokumentams tvarkyti, kaupti ir informacijai teikti.
 

Seimo rankose - 9 įstaigų likimas

2019-09-20
Nuo Naujųjų devynios įstaigos – Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras, Lošimų priežiūros tarnyba, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas, Valstybinis psichikos sveikatos centras, Sveikatos mokymų ligų prevencijos centras, Higienos institutas, Sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų kompetencijų centras, Radiacinės saugos centras ir Nacionalinis visuomenės sveikatos centras – turėtų būti pertvarkomos į tris institucijas. Tokiam Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui šiandien po pateikimo pritarė Seimas.
 

„Jei kur nubėgu, tai žinau, kad iki finišo dar liko atstumų...“

2019-09-19
Daugelio iškiliausių profesinių apdovanojimų bei unikalių pasiekimų savininkė, gerai Lietuvoje žinoma sėkmingai lyderiaujančios advokatų kontoros „TGS Baltic“, vienos didžiausių advokatų kontorų Baltijos šalyse, įkūrėja bei vadovė Eugenija Sutkienė dalijasi savo įspūdinga patirtimi, nelengvu kopimu į karjeros aukštumas, o kartu atskleidžia unikaliausias savo asmenybės savybes ir moterišką žavesį...
 

Ministras paragino kelti atlyginimus

2019-09-18
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga kreipėsi į šalies gydymo įstaigų, savivaldybių administracijų vadovus bei medikų bendruomenes, siekdamas, jog papildomi pinigai, gauti padidinus sveikatos priežiūros paslaugų bazines kainas, būtų skirti medikų atlyginimams didinti. Paslaugų įkainiai padidinti tiek, jog gydymo įstaigų darbo užmokesčio fondai turėtų padidėti vidutiniškai 15 procentų, tam skirta papildomai 41,5 mln. eurų.
 

Dapagliflozinas reikšmingai sumažino tiek mirčių dėl ŠKL, tiek ŠN progresavimą pacientams, sergantiems 2 tipo cukriniu diabetu ir juo nesergantiems

2019-09-18
DAPA-HF yra pirmasis SGLT2 inhibitorių išeičių tyrimas, įtraukęs pacientus, sergančius ŠN su sumažėjusia išstūmio frakcija, tiek sergančius 2 tipo cukriniu diabetu, tiek ir juo nesergančius.
 

Išmatų transplantacija

2019-09-17
Žmogaus virškinamajame ir urogenitaliniame traktuose, viršutiniuose kvėpavimo takuose, ausyse, odoje gyvena milijardai bakterijų, virusų, grybelių, pavieniai pirmuonys ir helmintai. Šie mikroorganizmai gyvena kartu su žmogumi jau tūkstančius metų. Paskutinį šimtmetį daugėjant alerginių, autoimuninių, onkologinių susirgimų susirūpinta, kad jų priežastimi gali būti oralinės tolerancijos sutrikimas, kurį sukelia organizmo disbiozė, t. y. kiekybinis ir kokybinis mikrobiotos pakitimas, kai sumažėja obligatinės, t. y. normalios mikrobiotos, o pagausėja sąlyginai patogeninių bakterijų ar grybelių.
 

Ką naujo siūlo 2019 m. plaučių embolijos diagnostikos ir gydymo rekomendacijos?

2019-09-16
2019 metais išleistos atnaujintos ūmios plaučių embolijos diagnostikos ir gydymo gairės, kuriose didelis dėmesys skiriamas plaučių embolijai (PE) ir su ja susijusių išeičių rizikos bei sunkumo vertinimui bei pacientų ilgalaikiam stebėjimui. Naujosiose gairėse visiems pacientams, kuriems nėra kontraindikacijų, ūmioje PE stadijoje arba tik nustačius diagnozę, rekomenduojami pirmo pasirinkimo geriamieji antikoaguliantai ne vitamino K antagonistai (apiksabanas, dabagitranas, edoksabanas arba rivaroksabanas (I A įrodymų lygmuo). Vitamino K antagonistai yra nurodomi kaip alternatyvūs antikoaguliantai. Vienintelis rivaroksabanas rekomenduojamas abiejose pacientų grupėse: gydant PE onkologinių ligų metu ir skiriant ilgalaikį gydymą, apsaugai nuo VTE.
 

Atnaujintas vaikų ir paauglių psichiatro kompetencijų aprašas

2019-09-16
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) iš naujo apibrėžė gydytojo vaikų ir paauglių psichiatro teises, pareigas, profesines kompetencijas ir atsakomybes. Numatyta, kad žymiai didesnį dėmesį, gydant vaikų ir paauglių psichikos sutrikimus, kai įmanoma, medikai turėtų skirti nemedikamentiniam gydymui. Tai, tikimasi, sustiprins jauniesiems pacientams teikiamos pagalbos kokybę.
 

Integracinė onkologija - papildoma galimybė padėti pacientams

2019-09-16
2003 metais JAV įsteigta pirmoji Integracinės onkologijos asociacija, rengianti rekomendacijas, kaip į klinikinę praktiką įtraukti papildomos medicinos priemones. Integracinė onkologija – tarsi skėtis, apimantis standartinius gydymo metodus, greta jų derinant įrodymais pagrįstas papildomas medicinos priemones, siekiant geresnio atsako į gydymą, ligos kontroliavimo, šalutinių reiškinių mažinimo, gyvenimo kokybės gerinimo.
 

Kaulų čiulpų transplantacijos procedūra: esminiai principai, situacija Lietuvoje

2019-09-16
Kaulų čiulpų transplantacijos procedūros, kitaip (tiksliau) vadinamos kamieninių kraujodaros ląstelių transplantacijos (KKLT) pasaulyje atliekamos jau daugiau kaip 60 metų. Pirmoji kaulų čiulpų transplantacija atlikta 1957 metais Fred Hutchinson vėžio tyrimų centre JAV.
 

Sepsis – ką apie mirtiną būklę kiekvienas turime žinoti?

2019-09-16
Pasaulyje nuo sepsio kas 3,5 sekundes miršta žmogus – tai yra apie 9 mln. mirčių kasmet. Ši organizmo būklė gali išsivystyti kiekvienam, tačiau infekcijų profilaktika, ankstyva diagnostika ir gydymas gali užkirsti kelią šiai grėsmingai būklei, sako Kauno klinikų Intensyviosios terapijos klinikos gydytoja prof. Dalia Adukauskienė.
 

Meningokoką įveikusio vaiko mama: dėkoju medikams už išgelbėtą sūnaus gyvybę

2019-09-13
Šiais metais meningokokinė infekcija jau pareikalavo aukų. Tačiau Lukas – vienas laimingųjų, įveikusių grėsmingą ligą. „Visą gyvenimą liksime dėkingi nuostabiems Kauno klinikų gydytojams už tai, kad turime savo sūnelį šalia“, – gerų žodžių medikams negaili dvimečio Luko mama Silvija.
 

Skelbimuose siūloma parduoti spermą: tai nelegalu. Kokie pavojai?

2019-09-12
Viešojoje erdvėje ėmė rastis skelbimų apie parduodamas vyriškas lytines ląsteles (spermą). Juose tariami spermos donorai siūlo padėti vaikų susilaukti negalinčioms poroms arba vienišoms moterims. Skelbimuose siūlomas arba natūralus apvaisinimas, arba „produktas mėgintuvėlyje“.
 

Tobulinama ilgametė Lietuvos sveikatos strategija

2019-09-12
Seimas po pateikimo pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui, atsižvelgus į šio laikotarpio aktualijas bei tarptautinių strateginių dokumentų nuostatas, tobulinti Lietuvos sveikatos 2014-2025 metų strategiją. Dar daugiau dėmesio planuojama skirti sveikos aplinkos kūrimui, psichikos sveikatos, ypač savižudybių prevencijos, stiprinimui, vaikų sveikatos ugdymui.
 

Naujas geležies preparatas dažniausiai pasitaikančios rūšies anemijai gydyti

2019-09-10
Anemija – tai būklė, atsirandanti, kai sumažėja raudonųjų kraujo kūnelių – eritrocitų ir/ar hemoglobino kiekis kraujyje. Hemoglobinas yra pagrindinė eritrocitų sudedamoji dalis, dalyvaujantis deguonies transportavime į audinius. Audiniuose esantis mioglobinas sujungia hemoglobino atneštą molekulinį deguonį ir perduoda oksidacinei ląstelių sistemai. Sutrikus audinių aprūpinimui deguonimi, atsiranda hipoksijos simptomai, tokie kaip silpnumas ir nuovargis, nes organai negali tinkamai funkcionuoti. Išskiriama daugiau nei 400 skirtingų anemijos tipų, kurių gydymas taip pat skiriasi. Kai kurių rūšių anemijos, pavyzdžiui, nėščiųjų anemija, yra netgi laikomos normalia laikina organizmo būkle. Tačiau yra ir tokių rūšių, kurios gali sukelti sunkių, ilgalaikių problemų.
 

Žmonės, prieš kuriuos galiu atsiklaupti...

2019-09-10
Iš vaikystės išplaukia labai mielas prisiminimas... Gyvenau su seneliais gražiame Tytuvėnų krašte. Buvau maždaug 7-erių metų, kai kartą su močiute nuėjome į ligoninę aplankyti jos draugės akušerės. Pamačiau moterį su juoda kasa, skubančią pas gimdyvę. Laukdamos tuoj gimsiančio vaikelio mes su močiute žiūrėjome pro langelį koridoriaus duryse. Ir štai pasirodo toji akušerė, einanti koridoriumi tiesiai į mus, su ką tik gimusiu kūdikėliu. Tokios gražios moters gyvenime nesu mačiusi... Ji visa spindėjo, nuo jos sklido begalinė šiluma ir meilė... Akušerė mums parodė ką tik į pasaulį atėjusį mažą žmogutį, kurį tvirtai laikė rankose... Mane užvaldė toks geras jausmas... Paskui močiutė pasiūlė nueiti į bažnyčią ir pasimelsti už tą nuostabią moterį, kurios net vardą atsimenu, akušerę Onutę. Man tai buvo labai stiprus įspūdis, nes pirmą kartą supratau, kas tai yra gydytoja... Mes dažnai banaliai kartojame, kad gydytojai gydo kūną, o mes – menininkai, aktoriai – lyg ir sielą... Dieve, kad taip būtų... Nežinau, ar mes iš tiesų gydome sielą... Aš gydytojams skiriu pirmenybę ir jiems „priduodu“ begalinę reikšmę...
 

Opinis kolitas

2019-09-10
Opinis kolitas yra lėtinė uždegiminė storosios žarnos liga, sukelianti gleivinės uždegimą, kuris prasideda nuo tiesiosios žarnos ir plinta proksimaline kryptimi, kartais apimdamas visą storąjį žarnyną. Ši liga yra lėtinė, pacientai gydomi visą gyvenimą, tikslas – sukelti ir kuo ilgiau palaikyti remisiją ir mažinti atkryčių skaičių [1]. Be to, opinis kolitas dažniausiai pasireiškia jauniems pacientams (didžiausias sergamumas stebimas 30–40 m. amžiaus asmenims) ir laikui bėgant gali lemti sumažėjusį darbingumą bei neįgalumą [2]. Ilgalaikio gydymo poreikis ir pacientų fizinių bei socialinių funkcijų sutrikdymas lemia ne tik atskirų individų gyvenimo kokybės prastėjimą, bet ir ekonominę naštą valstybei, todėl yra reikalinga gera šios ligos diagnostika ir ilgalaikė pacientų priežiūra.
 

Nealkoholinė suriebėjusių kepenų liga: naujausios prevencijos ir gydymo principų rekomendacijos

2019-09-10
Lėtinės kepenų ligos yra vienas didžiausių šiuolaikinės medicinos iššūkių ir visuomenės sveikatos problemų. 2017 m. Lietuvos higienos instituto duomenimis, mirtys dėl virškinimo sistemos ligų yra penktoji mirčių priežastis. Nepaisant to, kad per praėjusius 30 metų pasiekta reikšmingos pažangos gydant daugelį sunkių lėtinių kepenų ligų, pavyzdžiui, sukurta labai veiksmingų vaistų nuo C hepatito, tačiau vien Europos Sąjungoje ne mažiau kaip 29 mln. žmonių serga lėtinėmis kepenų ligomis, iš kurių grėsmingiausia yra kepenų cirozė – ne tik galutinė lėtinių kepenų ligų išeitis, tačiau ir galinti predisponuoti kepenų vėžio vystymąsi.
 

Modernizuos pagrindinį Vakarų Lietuvoje tuberkuliozės gydymo centrą

2019-09-09
Siekiama, kad tuberkuliozė, nuo kurios Lietuvoje kas penktą dieną miršta žmogus, būtų diagnozuojama kuo anksčiau, o kokybiškas gydymas taptų dar labiau prieinamas visiems šalies gyventojams. Tuo tikslu pagrindiniam tuberkuliozės gydymo centrui Vakarų Lietuvoje – Respublikinei Klaipėdos ligoninei – iš Europos Sąjungos (ES) fondų lėšų skirta beveik milijonas eurų.
 

Širdies vainikinių arterijų stentavimas mirtį ar pakartotinį infarktą atitolina ilgiau nei metais

2019-09-08
Palyginti su fibrinolize, pirminė perkutaninė vainikinių arterijų intervencija (PVAI) ir stacionarizavimas ilgiau nei vieneriais metais atitolina paciento mirtį ar pakartotinį miokardo infarktą. Tai atskleidė 2019 m. EKD ir Pasaulio kardiologų kongrese pristatyti klinikinio tyrimo DANAMI – 2 (angl. DANish Acute Myocardial Infarction) rezultatai, kuriuos publikavo Europos širdies žurnalas (European Heart Journal).
 

FARMAKOLOGINIS BUDRUMAS. Svarbus pranešimas dėl valproatų skyrimo moterims

2019-09-06
Ši informacija skirta sveikatos priežiūros specialistams: psichiatrams, akušeriams - ginekologams, neurologams ir bendrosios praktikos gydytojams. Tai naujausia informacija apie apsigimimų ir nervų sistemos raidos sutrikimų riziką vaikams, kurių motinos nėštumo laikotarpiu vartojo valproato.
 

Naujausios Helicobacter pylori infekcijos diagnostikos ir gydymo rekomendacijos

2019-09-06
Helicobacter pylori (H. pylori) infekcijos paplitimas išlieka labai didelis: pasaulyje apie 50 proc., Europoje apie 30 proc [1]. LSMU Gastroenterologijos klinikos atliktų tyrimų duomenimis, H. pylori infekcijos dažnis vyresnių nei 50 metų amžiaus pacientų grupėje Lietuvoje siekia 60–70 proc., tarp studentų – apie 20–25 proc. [2]. Nors infekuotumas H. pylori infekcija Lietuvoje mažėja, išlieka nemažai iššūkių diagnozuojant ir gydant su šia infekcija susijusias ligas.
 

Europinio tyrimo rezultatai tarp vyrų, turinčių lytinių santykių su vyrais

2019-09-06
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras išplatino tyrimo, vykusio tarp vyrų, turinčių lytinių santykių su vyrais (VSV), ataskaitą. Europiniu tyrimu EMIS siekta surinkti kuo daugiau informacijos apie lytiškai plintančių infekcijų, įskaitant ŽIV rizikos veiksnius, prevenciją, paslaugas, poreikius tarp VSV. Šiame tyrime į atitinkamus klausimus apie lytinę sveikatą, gyvenseną, paslaugų prieinamumą atsakė 128 tūkt. VSV iš 48 Europos šalių, įskaitant Lietuvą.
 

Klaidingi įsitikinimai apie lytiškai plintančias infekcijas

2019-09-05
Vakar buvo minima Pasaulinė seksualinės sveikatos diena. Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos, seksualinė sveikata yra labai svarbi bendrai asmenų, porų ir šeimų sveikatai ir gerovei bei bendruomenių ir šalių socialinei ir ekonominei plėtrai. Gera seksualinė sveikata yra nesuderinama su lytiškai plintančiomis infekcijomis (LPI). Pažymint Pasaulinę seksualinės sveikatos dieną, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai siekia didinti visuomenės informuotumą apie lytiškai plintančių infekcijų profilaktiką bei sklaido dažniausius mitus (klaidingus įsitikinimus) apie LPI:
 

Inicijuojami pokyčiai teikiant skubią pagalbą

2019-09-05
Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) inicijuotos naujovės leis skubiąją pagalbą skirstyti į kelis lygius, padės sumažinti ne tik atskirtį tarp didmiesčių ir regionų, bet ir padės kokybiškai pasirengti sveikatos sistemos reformai. Pastaroji jau seniai reikalinga Lietuvai, bet labai vėluoja. Tad sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, suprasdamas, kad anksčiau ar vėliau ji turės būti įgyvendinta, kloja tvirtus pamatus būsimai sveikatos sistemos reformai, pradedant nuo pokyčių skubiosios pagalbos srityje.
 

Širdies nepakankamumas ir insultas vienodai skatina demenciją

2019-09-05
2019 m. EKD ir Pasaulio kardiologų kongrese Paryžiuje pristatyti naujo populiacinio tyrimo LIFE – Adult – Study duomenys rodo, kad širdies nepakankamumas ir insultas vienodai dažnai būna susiję su demencija ir kognityviniais sutrikimais. Šie sutrikimai, vadinami baltosios smegenų medžiagos (BSM) pažeidimais, tyrimo duomenimis, priklausė nuo širdies nepakankamumo trukmės: kuo ilgesnė širdies nepakankamumo trukmė nuo diagnozės nustatymo, tuo daugiau BSM pažeidimų.
 

Hipertenzijos gydymas – prieštaringi požiūriai: kiek galima sumažinti kraujospūdį?

2019-09-05
2017 m. Amerikos kardiologų draugijos ir Amerikos širdies asociacijos parengtos Arterinės hipertenzijos gairės sukėlė sumaištį paaiškėjus, kad jose pateiktos sumažėjusios AKT tikslinės vertės. 2019 m. Europos kardiologų draugijos (EKD) kongreso sesijoje buvo diskutuojama „už“ ir „prieš“ griežtesnius kraujospūdžio mažinimo tikslus, taip pat apie tai, ar gyvenimo būdo intervencijos gali pagerinti hipertenzijos išeitis.
 

Polinozė (arba sezoninė alerginė sloga) ir jos apraiškos

2019-09-05
Įkyri sloga pavasario mėnesiais gali būti ne peršalimo, o polinozės (slogos, kurią sukelia ore sklandančios žiedadulkės, jose esantys alergenai) išraiška. Ši liga dar vadinama šienlige (ją taip pavadino gyd. Bostokas 1819 m.), šieno karštine, šieno sloga ar pavasario sloga. Tai alerginė liga, kylanti dėl padidėjusios organizmo reakcijos (įsijautrinimo) į augalų žiedadulkių alergenus.
 

Žiema ir aplinkos užterštumas didina antiangininio gydymo poreikį

2019-09-05
2019 m. Europos kardiologų draugijos (EKD) ir Pasaulio kardiologijos kongrese pristatytas mokslinis tyrimas parodė, kad labai užterštuose regionuose dažniau atliekamos vainikinių arterijų intervencinės procedūros, palyginus su švaraus oro regionais. Be to, pastebėta, kad šių procedūrų dažniau atliekama žiemą, kai oro užterštumas didžiausias.
 

ŽIV sukeliamos problemos įveikiamos. Reikia valios ir pastangų...

2019-09-05
Tarptautinė bendruomenė žmogaus imunodeficito virusą (ŽIV) vertina kaip infekciją, kurią galima ir būtina kontroliuoti. Gydymas ir kitos papildomos priemonės sukuria palankias sąlygas bei galimybes gerinti užsikrėtusių asmenų sveikatą bei gyvenimo kokybę, sėkmingai valdyti šios ligos plitimą užkertant kelią pačioms blogiausioms išeitims... Apie ŽIV sukeliamas problemas bei jo valdymo galimybes kalbamės su Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Infekcinių ligų ir dermatovenerologijos klinikos profesore, VUL Santaros klinikų Infekcinių ligų centro gydytoja konsultante Raimonda Matulionyte.
 

Aceklofenako vieta gydant osteoartritą

2019-09-05
Aceklofenakas – geriamasis nesteroidinis vaistas nuo uždegimo, vartojamas gydyti skausmingas lėtines uždegimines sąnarių ligas. Šio vaisto efektyvumas buvo prilygintas diklofenako, naprokseno, piroksikamo efektyvumui gydant osteoartritą; diklofenako, ketorolako, tenoksikamo, indometacino efektyvumui gydant reumatoidinį artritą ir tenoksikamo, naprokseno bei indometacino efektyvumui gydant ankilozuojantį spondilitą. Aceklofenakas yra ypač gerai toleruojamas, daugeliu atvejų geriau nei kiti tos pačios grupės vaistai, labiausiai dėl rečiau pasireiškiančių virškinamojo trakto šalutinių reiškinių.
 

Iš kardiologų kongreso Paryžiuje: oro teršalai žudo nuožmiau nei tabakas

2019-09-05
Oro užterštumas kasmet pražudo daugiau žmonių nei rūkymas. Toks teiginys galėtų nustebinti kai kuriuos žmones, bet tik ne profesorių Thomą Munzelį ir jo grupę iš Mainco (Vokietija) Johaneso Gutenbergo universiteto Medicinos centro. Šie mokslininkai nustatė, kad su oro užterštumu susiję daugiau sveikatos sutrikimų nei manyta anksčiau.
 

Europos kardiologų patarimai sergantiesiems lėtine IŠL: venkite triukšmo ir užterštos aplinkos

2019-09-05
Europos kardiologų draugija (EKD) pirmą kartą oficialiai pranešė apie žalingą aplinkos užterštumo ir triukšmo poveikį sergantiesiems lėtiniais širdies sindromais. Tai nurodoma vakar kongrese pristatytose EKD Lėtinės išemijos sindromų diagnostikos ir gydymo gairėse.
 

Erekcijos sutrikimai ir širdies kraujagyslių sistema

2019-09-05
Tyrimai įrodo, kad erekcijos sutrikimai (ES) gali būti ankstyvas prasidedančios išeminės širdies ir periferinių kraujagyslių ligų žymuo. 2016 m. Europos kardiologų draugijos ŠKL prevencijos gairėse pabrėžiama, kad reikėtų įvertinti ŠKL rizikos veiksnius ir ŠKL požymius bei simptomus pacientams, turintiems erektilinę disfunkciją.
 

Sveikatos priežiūros specialistus kviečia nauji muzikinio teatro pastatymai

2019-09-04
Jubiliejinį 80-ąjį kūrybinį sezoną Kauno valstybinis muzikinis teatras pradeda naujais operų spektakliais - rugsėjo 22 d. žiūrovai kviečiami į Vincenzo Bellini operos Kapulečiai ir Montekiai premjerą, o pasibaigus teatro scenos rekonstrukcijai naujosios rampos šviesas išvys pirmą kartą Kaune statoma G.Verdi opera Makbetas, jos premjera numatoma gruodžio mėnesio viduryje. Šių operų premjeromis, teatras pasitinka 2020 m. plačiai minėsimą lietuviškos profesionaliosios operos 100-metį.
 

Emocijomis paremtas mokymas gali atpratinti vaikus nuo nesveiko maisto

2019-09-01
Naujausias tyrimas rodo, kad mokymai po pamokų klasėje, pasitelkiant reikalingą informaciją, tikslingą veiklą ir emocinį palaikymą, pagerina mokytojų ir mokinių gyvenimo būdą. Šio tyrimo rezultatai pristatyti 2019 m EKD kongrese, kuris vyko kartu su Pasaulio kardiologijos kongresu. Tyrimo duomenimis, vien žinios ir informacija yra nepakankami veiksniai elgsenai keisti.
 

EKD Dislipidemijos gairės: labai didelės ŠKL rizikos grupės pacientams tikslinis MTL-C < 1,4 mmol/l!

2019-09-01
Siekiant išvengti širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL), rekomenduojama mažo tankumo lipoproteinų cholesterolio (MTL-C) koncentraciją sumažinti kiek įmanoma labiau, ypač jei pacientas turi didelę arba labai didelę kardiovaskulinę riziką. Tai vienas svarbiausių naujųjų Dislipidemijos kontrolės gairių, kurias parengė EKD ir Europos aterosklerozės draugija (EAD), teiginių. Šios gairės buvo pristatytos 2019 m. rugpjūčio 31 d. EKD kongrese.
 

2019 m. Europos kardiologų draugijos kongresas. Karštos naujienos iš Paryžiaus!

2019-09-01
2019 metų rugpjūčio 31 dieną Paryžiuje prasidėjo didžiausias kasmetinis kardiologų kongresas, sutraukęs bemaž 33 tūkstančius gydytojų iš 144 skirtingų pasaulio valstybių. Iki rugsėjo 4 dienos vyksiančiame kongrese vyks per 500 sesijų, bus pristatyta puspenkto tūkstančio pranešimų, 5 naujosios Ūminės plaučių embolijos, Diabeto, prediabeto ir ŠKL, Lėtinių širdies išemijos sindromų, Dislipidemijos ir po 15 metų atsinaujinusios Supraventrikulinės tachikardijos diagnostikos ir gydymo gairės bei kita gydytojams praktikams ir mokslininkams aktuali informacija. Emedicina.lr skaitytojams pateikiame EKD kongrese pateiktų pranešimų, pristatytų tyrimų glaustas apžvalgas (nuolat papildysime).
 

Įrodymais grįstos obstrukcinės miego apnėjos diagnostikos ir chirurginio gydymo rekomendacijos

2019-08-30
Šiame straipsnyje koncentruotai pateiktos įrodymais grįstos klinikinės praktikos rekomendacijos, apimančios suaugusiųjų obstrukcinės miego apnėjos diagnostiką, viršutinių kvėpavimo takų obstrukcijos sričių nustatymą ir mažai invazyvius bei invazyvių otorinolaringologinių operacijų metodikas.
 

Dėmesys onkologinių pacientų psichologinei būsenai gerinti

2019-08-29
Akistatoje su onkologine liga atsidūrę žmonės neliks vieni su neigiamomis emocijomis, jausmais ir mintimis. Šiuo metu įgyvendinami penki psichosocialinės pagalbos projektai apima įvairiapusę psichosocialinę pagalbą onkologiniams pacientams ir jų artimiesiems: nuo individualių ir grupinių mokymų ar konsultacijų iki terapijos ar bendruomeninių renginių.
 

Įsigis kovai su galvos smegenų insultu reikalingą įrangą

2019-08-29
Siekiant, kad galvos smegenų kraujotakos ligos, ypač ūminis insultas, būtų diagnozuojamos operatyviau, o reikalingas gydymas būtų pradėtas kuo greičiau, iš Europos Sąjungos (ES) fondų lėšų penkioms ligoninėms papildomai skirta daugiau nei 2,7 mln. eurų medicininei įrangai įsigyti.
 

VSAT sraigtasparnis donorinį organą skraidino iš Rygos į Kauną

2019-08-29
Nacionalinis transplantacijos biuras, koordinuojantis organų donorystės ir transplantacijos procesą, į pagalbą vėl pasitelkė orlaivio pilotus. Antradienį skrydžiui iš Kauno į Rygą kilo Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) sraigtasparnis.
 

Hepatito C diagnostikos ir gydymo naujovės

2019-08-28
Virusinis hepatitas C yra viena iš labiausiai paplitusių kepenų ligų pasaulyje, kuria gali sirgti apie 70 milijonų žmonių. Lietuvoje hepatito C viruso (HCV) infekcija nustatyta maždaug 15 tūkstančių žmonių, tačiau gali būti, kad užsikrėtusių šiuo virusu yra kur kas daugiau – apie 60 tūkst. Ir Lietuvoje, ir pasaulyje išaiškinti užsikrėtusieji – tik ledkalnio viršūnė. Hepatito C virusas dažniausiai nesukelia jokių specifinių simptomų, todėl sergantys šia liga gali net nenutuokti, kad jau serga daug metų.
 

Sergančiųjų širdies nepakankamumu priežiūra ir slaugos ypatumai

2019-08-28
„Šiuo metu labai silpna. Dūstu labai… Negaliu vaikščioti, kiek norėtųsi… Greit pavargstu...“ – tai pasakoja pacientai, atvykę pas specialistus dėl širdies nepakankamumo (ŠN). Dusulys, nuovargis, kulkšnių, kojų tinimas, pilvo apimties padidėjimas, staigus svorio augimas, apetito netekimas, širdies plakimas – pagrindiniai širdies nepakankamumo simptomai. Širdies nepakankamumas gali būti valdomas medikamentų ir gyvenimo būdo pakeitimu, tačiau būtina sekti atsirandančius ar besikeičiančius simptomus.
 

Tuberkuliozės gydymas namuose atitiks tarptautinius standartus

2019-08-26
Tuberkuliozė, kuri yra viena iš dešimties pagrindinių mirties priežasčių pasaulyje, nuo šiol Lietuvoje bus diagnozuojama taikant pažangiausius metodus. Jie, pacientui kreipusis į gydymo įstaigą, leis ligą nustatyti ir gydymą pradėti dar tą pačią dieną. Savo ruožtu, gydytojai kovai su liga galės skirti absoliučiai visus efektyviausius vaistus, kuriuos naujausiomis rekomendacijomis patvirtino Pasaulio sveikatos organizacija (PSO).
 

Apie mobilias odontologijos paslaugas neįgaliesiems

2019-08-26
Gegužę startavęs bandomasis projektas, skirtas teikti odontologijos paslaugas sunkią negalią turintiems žmonėms, sulaukė itin didelio susidomėjimo, ir jau po pirmų trijų mėnesių rezultatai rodo šią paslaugą esant itin reikalingą. Išbandžius odontologinės priežiūros paslaugų organizavimo ir teikimo neįgaliesiems modelį ir įvertinus gautą patirtį bei rezultatus, ateityje jį bus galima įgyvendinti visoje Lietuvoje.
 

Vieša diskusija dėl medikų algų didinimo

2019-08-23
Sveikatos apsaugos viceministrė Lina Jaruševičienė, ministro patarėja Vilma Srogė bei ministerijos teisininkai kartu su gydymo įstaigų vadovų atstovais, medikų profesinių sąjungų, kitų medikų organizacijų, savivaldybių atstovais šiandien diskutavo, kaip ateityje turi būti reguliuojami medikų atlyginimai.
 

Kauno klinikose atliekamos pirmosios Lietuvoje gimdos kaklelio apsiuvimo operacijos

2019-08-23
Šiandien Lina ant rankų sūpuoja vaikelį ir džiaugiasi motiniškais rūpesčiais. Prieš metus ši idilė jai buvo tarsi svajonė. Jaunai moteriai buvo diagnozuotas gimdos kaklelio nepakankamumas, dėl šio sindromo ji patyrė du 18 ir 17 savaičių persileidimus. Tačiau Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos gydytojai akušeriai ginekologai dr. Vytautas Abraitis ir doc. dr. Eimantas Švedas moters svajonę pavertė realybe. Pirmą kartą Lietuvoje laparaskopiniu būdu apsiūtas gimdos kaklelis – tai metodas, kurio metu gimdos kaklelis neatsiveria ir taip išvengiama persileidimo. Gydytojai skaičiuoja, kad tokių operacijų per metus galėtų būti mažiausiai penkios.
 

Pirmoji pagalba: kaip padėti užspringusiam žmogui?

2019-08-23
Užspringimas – ūmi ir gyvybei pavojinga būklė, kai svetimkūnis patenka į kvėpavimo takus ir trukdo orui patekti į plaučius. Ne visada yra lengva pastebėti ir suprasti, jog žmogus užspringo. Labai svarbu greitai ir teisingai atpažinti, jog žmogus užspringo, ir šią būklę skirti nuo kitų ūminių būklių. 4 dažniausi rizikos veiksniai, didinantys užspringimo galimybę: valgymo proceso higienos nesilaikymas, vaikų amžius, vyresnis amžius, žmonės, vartojantys psichotropines medžiagas.
 

Teismo verdiktas nebuvo palankus odontologijos klinikai

2019-08-22
Valstybinės mokesčių inspekcijos (toliau – VMI) sprendimas dėl odontologines paslaugas teikusios bendrovės, jog ši siekė neteisėtos mokestinės naudos ir turi sumokėti per 200 tūkst. eurų gyventojų pajamų mokesčio (GPM), delspinigių ir baudos sumą, yra pagrįstas bei teisingas, neskundžiama nutartimi konstatavo Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (toliau – LVAT). Bendrovė jos akcininkui ir faktiniam vadovui formaliai suteikė per 550 tūkst. eurų paskolų, nors realiai jam atidavė pelną, išvengdama mokesčių bei padarydama žalą valstybei.
 

Patikslintos iš PSDF apmokamų SP paslaugų teikimo sąlygos

2019-08-22
Siekiant racionalaus biudžeto planavimo, suvienodintas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis apmokamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų klasifikavimas. Be to, siekiant aiškumo ir suderinamumo su kitais teisės aktais, patikslintas odontologinių, dienos chirurgijos paslaugų, paliatyviosios pagalbos teikimas.
 

Gydymo įstaigoms - tik elektroninės licencijos

2019-08-22
Ministrų kabinetas posėdyje pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui, kad licencijos gydymo įstaigoms būtų išduodamos, keičiamos, stabdomos ar panaikinamos tik elektroniniu būdu. Popierinių licencijų atsisakymas, tikimasi, padės sutaupyti laiko ir žmogiškųjų išteklių, iki šiol skirtų popieriniams dokumentams tvarkyti, kaupti ir informacijai teikti.
 

Patvirtinti teisės aktai ir atnaujinta informacija dėl sveikatos technologijų vertinimo

2019-08-22
Informuojame, kad mūsų Tarnybos tinklalapyje nuo šiol galite rasti visą aktualią informaciją apie sveikatos technologijų vertinimą.
 

Lietuvos medikų sąjūdis inicijuoja viešąją diskusiją

2019-08-21
Lietuvos medikų sąjūdis išsiuntė raštą Lietuvos Savivaldybių Asociacijai, Lietuvos Savivaldybių merams, Lietuvos gydytojų vadovų sąjungai, Nacionalinei gydymo įstaigų asociacijai, LR Sveikatos apsaugos ministrui l.e.p p. Aurelijui Verygai bei LRV Ministrui pirmininkui p. Sauliui Skverneliui, kviesdamas inicijuoti viešąją diskusiją Lietuvos Nacionalinės sveikatos sistemos tinklo optimizavimo klausimais.
 

Stiprina šeimos gydytojo paslaugų kokybę ir prieinamumą regionuose

2019-08-21
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad toliau sėkmingai vykdomi pirminės sveikatos priežiūros kokybės ir prieinamumo gerinimo projektai. Jų tikslas – gerinti šeimos gydytojų paslaugas teikiančių gydymo įstaigų infrastruktūrą ir tokiu būdu sumažinti šių paslaugų kokybės ir prieinamumo skirtumus.
 

Apsinuodijimas grybais. Kaip atpažinti?

2019-08-21
Vis labiau įsibėgėjant grybavimo sezonui, gydytojai toksikologai primena, kad rinkti ir valgyti galima tik labai gerai pažįstamus grybus: baravykus, lepšius, ūmėdes, kazlėkus, raudonikius, voveraites ir pan. Išplėsti savo renkamų grybų sąrašą, eksperimentuoti naujais skoniais tikrai nepatartina. Ar žinote, kaip atpažinti apsinuodijimą grybais? Ką tokiu atveju daryti?
 

Šlapimo rūgšties ir ksantino oksidazės reikšmė širdies nepakankamumui

2019-08-20
Hiperurikemijos, kaip širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnio, vaidmuo jau keletą metų yra svarbus diskusijų objektas. Nors ryšys tarp padidėjusios šlapimo rūgšties koncentracijos kraujyje ir mirštamumo jau patikimai įrodytas, išlieka klausimas, ar šlapimo rūgšties koncentracijos kraujyje padidėjimas yra nepriklausomas širdies nepakankamumo (ŠN) eigą bloginantis veiksnys, ar tik viena iš sudedamųjų dalių, susijusių su dar sudėtingesniu rizikos veiksnių mechanizmu (įskaitant metabolinius, uždegimo ir hemodinaminius veiksnius). Įrodyta ne tik padidėjusios šlapimo rūgšties koncentracijos kraujyje nepriklausoma prognostinė ir funkcinė vertė; tam tikrais aspektais ištirti ir patofiziologiniai mechanizmai bei tikslinės terapinės intervencijos. Įvertinus naujai atsirandančius duomenis siūloma, kad pagrindiniu žymeniu, turinčiu įtakos ŠN progresavimui, būtų laikomas fermento ksantino oksidazės sukeliamas laisvųjų deguonies radikalų išsiskyrimas, kurio aktyvumą atspindi padidėjusi šlapimo rūgšties koncentracija kraujyje. Ši koncepcija suteikia pagrindo svarstyti apie naują metabolinį gydymo pasirinkimą ir priemones, kurios galėtų padėti atrinkti pacientus, tinkamus gydyti šiuo būdu.
 

Erekcijos funkcijos sutrikimai

2019-08-20
Erekcijos funkcijos sutrikimai yra plačiai paplitusi problema, kuri, anksčiau ar vėliau, paliečia beveik visus vyrus. Žinoma, kad erekcijos sutrikimų turi iki 30 milijonų vyrų Jungtinėse Valstijose ir beveik 150 milijonų vyrų pasaulyje [1]. Ši patologija sukelia ne tik morfologinius funkcinius, bet ir psichologinius sutrikimus, tokius kaip emocinę įtampą, žemą savivertę, poros tarpusavio santykių pablogėjimą. Problemos mastą didina ir tai, kad tik nedidelė dalis vyrų ryžtasi kreiptis į gydymo įstaigą ir aktyviai ieškoti pagalbos.
 

Pristatė naują Respublikinės Kauno ligoninės vadovę

2019-08-19
Sveikatos apsaugos viceministrė Lina Jaruševičienė pristatė Respublikinės Kauno ligoninės bendruomenei naująją šios įstaigos vadovę – doc. dr. Dianą Žaliaduonytę, kuri nuo šiandien pradeda eiti generalinės direktorės pareigas.
 

Nemokami tyrimai, kuriuos gali skirti šeimos gydytojas

2019-08-19
Ligonių kasos dažnai sulaukia gyventojų klausimų, kokius tyrimus šeimos gydytojas gali skirti pacientui. Taip pat teiraujamasi, ar konkretus tyrimas turi būti apmokėtas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis, ar už jo atlikimą privalomuoju sveikatos draudimu apsidraudęs žmogus turi susimokėti pats. Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) specialistai primena, kad jei tyrimas pacientui išties reikalingas ir gydytojas tokį skiria, tuomet jis bus apmokėtas PSDF lėšomis.
 

Prostatos vėžys ir jo diagnostikos strategijos Lietuvoje ir pasaulyje

2019-08-16
Prostatos vėžys yra antras dažniausias vyrų onkologinis susirgimas pasaulyje ir pats dažniausias vyrų onkologinis susirgimas Lietuvoje. Apskaičiuota, kad apytikriai 1 iš 9 vyrų kažkuriuo gyvenimo metu bus diagnozuotas prostatos vėžys. Dažniausiai serga vyresnio amžiaus vyrai, 6 iš 10 atvejų yra diagnozuojami vyresniame nei 65 metų amžiuje, dažniausiai 66 gyvenimo metais. Jaunesniems nei 40 metų vyrams prostatos vėžys diagnozuojamas retai.
 

Onkologinėmis ligomis sergančių pacientų kairiojo skilvelio disfunkcijos ir ŠN gydymas

2019-08-14
Ankstyva diagnostika ir efektyvios gydymo strategijos gerokai padidino onkologinėmis ligomis sergančių pacientų išgyvenamumą – tiek pasiekusiųjų remisiją, tiek efektyviai kontroliuojant ligos eigą ilgalaikiu gydymu. Kelių rūšių ilgalaikė chemoterapija pasižymi kardiotoksiniu poveikiu, o tai lemia padidėjusį onkologinėmis ligomis sergančių ir komplikacijų, susijusių su širdies ir kraujagyslių ligomis (ŠKL) turinčių pacientų skaičių. Kairiojo skilvelio disfunkcija (KSD) ir širdies nepakankamumas (ŠN) tai dvi sunkiausios ŠKL komplikacijos, susijusios su onkologinių ligų gydymu. Jei ŠN pasireiškia vėlai, po daugiau nei 5 metus trunkančio ilgalaikio onkologinės ligos gydymo, jis neretai būna sunkesnės eigos, atsparus įprastam ŠN gydymui. Be to, kelios mokslinės studijos parodė, kad šie pacientai turi blogesnę ligos prognozę nei sergantys ŠN dėl kitų priežasčių.
 

Formuojasi mirštamumo nuo onkourologinių ligų mažėjimo tendencijos

2019-08-14
Nepaisant, kad Lietuvoje tapo prieinami daugelis naujausių diagnostikos ir gydymo metodų, kai kurios urologinės ligos vis dar kelia daug rūpesčių ne tik pacientams, bet ir gydytojams. Štai vyrų mirštamumas nuo priešinės liaukos (prostatos) vėžio yra trečioje vietoje po plaučių ir virškinamojo trakto navikų... Deja, labai dažnai ši liga diagnozuojama per vėlai. Kaip situacija klostosi Lietuvoje, kaip sekasi taikyti naujausius diagnostikos bei gydymo metodus, kokie lūkesčiai neaplenkia Lietuvos urologų draugijos ir kitais aktualiais klausimais kalbamės su Lietuvos urologų draugijos prezidentu profesoriumi Mindaugu Jievaltu.
 

Klubo ir kelio sąnarių endoprotezavimo indikacijos. Kaip pasiruošti operacijai?

2019-08-14
Sąnario pažeidimas gali būti nulemtas įvairių priežasčių. Dažniausiai sąnariniai paviršiai pakenkiami dėl su amžiumi susijusių pokyčių – kremzlė pamažu netenka savo elastingumo ir atstatymo galimybių. Pagrindinė klubo ir kelio sąnarių endoprotezavimo indikacija – sąnarių skausmas, funkcijos sutrikimas ir neefektyvus osteoartrito konservatyvus gydymas. Sąnario endoprotezavimo operacija – šiuolaikiškas, saugus ir veiksmingas degeneracinės sąnario ligos gydymo metodas. Taip pacientai išvaduojami nuo intensyvaus skausmo, pagerinama funkcija, grąžinamas darbingumas ir gyvenimo kokybė. Pagrindinis endoprotezavimo tikslas yra pakeisti nusidėvėjusius sąnarinius paviršius dirbtinais. Ryškūs sąnarių pokyčiai rentgeno nuotraukose retais atvejais nėra susiję su intensyviais skausmais, ir atvirkščiai. Todėl sprendimą, kada tikslinga atlikti sąnario endoprotezavimo operaciją, atlieka pats pacientas kartu su gydytoju ortopedu traumatologu.
 

Lietuvos gyventojų sveikata ir sveikatos priežiūros įstaigų veikla 2018 metais

2019-08-14
Higienos instituto Sveikatos informacijos centras išleido periodinį sveikatos statistikos leidinį „Lietuvos gyventojų sveikata ir sveikatos priežiūros įstaigų veikla 2018 m.”. Jame pateikiami pagrindiniai praėjusių metų šalies gyventojų sveikatos ir sveikatos priežiūros įstaigų veiklos rodikliai.
 

JAK inhibitoriais galima gydyti ne tik reumatoidinį artritą

2019-08-14
Janus kinazės (JAK) tai grupė molekulių, susijusių su vienu iš svarbiausių imuninio atsako ligų patogenezės mechanizmų – citokinų aktyvacija. Šios molekulės vis dažniau pripažįstamos kaip vienos iš pagrindinių mediatorių, veikiančių įvairių imuninio atsako ligų, tokių kaip reumatoidinio artrito (RA), psoriazinio artrito (PsA), infekcinių žarnų ligų (IŽL), spondiloartritų (SpAs), įvairių odos ligų (atopinio dermatito (AD), alopecia areata (AA), alopecia totalis (AT), alopecia universalis (AU)) ir kitų imuninio atsako ligų, patogenezę. JAK yra pagrindinės JAK / STAT signalinio kelio iniciatorės. Sujungus jų veikiančiąsias molekules (citokinus, interferonus, augimo faktorius ir kitas) su I ir II tipo receptoriais, JAK molekulės yra aktyvuojamos ir, jų pačių ir kitų molekulių (įskaitant STAT) fosforilinimo pagalba, veikia signalo perdavimą į ląstelės branduolį. Pastarajame dešimtmetyje atsirado nauja vaistų grupė, vadinama JAK inhibitoriais, arba JAKinibais, kurie blokuoja vieną ar kelias JAK. Šiuo metu jai priskiriama daugiau nei 20 preparatų. Kol kas JAK inhibitoriai yra naudojami tik gydant RA ir PsA, tačiau šiuo metu vyksta antros ir trečios fazės klinikiniai tyrimai jų efektyvumo kitoms imuninio atsako, uždegiminėms ir kitos kilmės ligoms nustatyti. Šiame straipsnyje apžvelgsime naujausius klinikinius duomenis apie šių vaistų efektyvumą ir saugumą gydant įvairaus imuninio atsako ligas.
 

Padaugėjo per maistą plintančių zoonozių – salmoneliozės ir kampilobakteriozės

2019-08-13
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, per septynis šių metų mėnesius Lietuvoje užregistruoti 434 susirgimų salmonelioze ir 630 susirgimų kampilobakterioze atvejai. Lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu susirgimų salmonelioze padaugėjo 18 proc., kampilobakterioze – 23 proc.
 

Lėtinis uždegimas – didelė grėsmė žmogaus sveikatai

2019-08-13
Terminas uždegimas atsirado dar antikos laikais. Dokumentuose jis buvo pavartotas garsiausio Romos enciklopedisto Auluso Celso 1 amžiuje po Kristaus. Jis pastebėjo, kad audinys, reaguodamas į pažeidimą, sukelia šiuos simptomus: dolor (iš lot. kalbos - skausmas) calor (iš lot. kalbos - karščiavimas), rubor (iš lot. kalbos - paraudimas), tumor ( iš lot. kalbos - patinimas) paskutinį simptomą pridėjo graikų chirurgas ir filosofas Galenas, functio laesa (iš lot. kalbos - funkcijos praradimas), tačiau penktojo simptomo atradimas buvo priskirtas ir Thomas Sydenham, ir Virchow. Uždegimas yra dalis organizmo gynybos mechanizmo. Uždegimą dažniausiai sukelia egzogeninės ir endogeninės priežastys. Egzogeninėms priskiriami šie veiksniai: biologiniai (įvairūs virusai, bakterijos ir kiti parazitai), mechaniniai (sumušimas), cheminiai, terminiai (nušalimas, nudegimas) ir spinduliniai (nudegimas nuo saulės spindulių). Endogeninėms priežastims priskiriama trombozė, audinių nekrozė, didesnis kraujo išsiliejimas ir kt. Šie faktoriai gali sukelti ūminį arba lėtinį uždegiminį atsaką širdyje, kepenyse, inkstuose, plaučiuose, smegenyse, virškinimo trakte ir reprodukcinėje sistemoje, taip sukeldami audinio pažeidimą bei inicijuodami tam tikrų ligų vystymąsi.
 

Priklausantiems nuo narkotikų – įvairiapusiška pagalba

2019-08-13
Siekiant, kad kuo daugiau žmonių turėtų galimybę išsivaduoti iš priklausomybės nuo narkotikų ir psichotropinių medžiagų, dešimtyje savivaldybių trejus metus bus finansuojami vadinamieji žemo slenksčio paslaugų projektai. Jų metu priklausomi žmonės stacionariuose ir mobiliuose kabinetuose galės pasitikrinti dėl žmogaus imunodeficito viruso (ŽIV), hepatito C, panaudotus švirkštus, adatas bei tvarsliavą pasikeisti steriliais, taip pat gaus įvairiapuses konsultacijas, kaip pradėti aktyvų gydymąsi.
 

Burnos probiotikai – natūrali pagalba prieš blogą burnos kvapą, dantenų uždegimą ir ėduonį

2019-08-13
Pasaulio sveikatos organizacija apibrėžia probiotikus kaip gyvus mikroorganizmus, kurie yra naudingi žmogaus sveikatai, jeigu vartojami atitinkamais kiekiais. Daug probiotinių preparatų (pvz. jogurtai su probiotikais žarnyno florai) yra žinomi ir naudojami jau seniai. Tačiau burnos probiotikai su pozityviai burnos mirkroflorą veikiančiais probiotiniais mikroorganizmais (pvz. Lactobacillus ir Bifidobacterium) yra pradėti taikyti sąlyginai neseniai.
 

Apie paslaugų prieinamumą raidos sutrikimų turintiems vaikams

2019-08-13
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) sudarė darbo grupę, kuri parengs raidos sutrikimų turintiems vaikams paslaugų organizavimo ir teikimo reikalavimus, kurie leis paslaugas teikti visuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose. Iki šiol tokios paslaugos buvo teikiamos tik Vaikų raidos centruose Vilniuje ir Kaune.
 

Miringitas: diagnostikos ir gydymo apžvalga

2019-08-13
Šiame straipsnyje pateikiama miringito etiologija, diagnostiniai aspektai, miringito klasifikacija ir gydymas. Pateikiami svarbiausi 2008 m. ir 2018 m. sisteminių apžvalgų aspektai, susiję su gydymo rekomendacijomis.
 

Dienos chirurgiją Lietuvoje siekia pakelti į aukštesnį lygį

2019-08-13
Dienos chirurgijos paslaugų, kai pacientas po nesudėtingų planinių operacijų išleidžiamas sveikti į namus, įvertinus technologinę pažangą bei medicinos mokslo pasiekimus, Lietuvoje turi daugėti, o jos pačios – atitikti kitose šalyse taikomus standartus. Tuo tikslu dienos chirurgija nuo 2020-ųjų bus skirstoma į dvi rūšis: vienos dienos, kai pacientas namo išleidžiamas tą pačią dieną, ir pratęstos priežiūros, kai pacientas gydymo įstaigoje praleidžia ne daugiau nei parą.
 

Kviečia teikti pasiūlymus dėl parengto Atvirų duomenų rinkinių sąrašo

2019-08-12
Informacinės visuomenės plėtros komitetas (IVPK), įgyvendindamas mūsų valstybės strateginį tikslą – sukurti atvirų duomenų sprendinius, kurie leistų verslui ir visuomenei patogiai gauti ir naudoti viešojo sektoriaus institucijų tvarkomus duomenis – vykdo Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis finansuojamą projektą „Atvirų duomenų platformos, įgalinančios efektyvų viešojo sektoriaus informacijos pakartotinį panaudojimą verslui, ir jos valdymo įrankių sukūrimas“.
 

Kokius viešojo sektoriaus duomenis norėtumėte matyti viešai?

2019-08-12
Verslas ir visuomenė kviečiami teikti pasiūlymus, kokius duomenis institucijos turėtų nuasmeninti ir atverti visuomenei naujai kuriamame Lietuvos atvirų duomenų portale. Už aktualius duomenų rinkinius balsuoti ar teikti savo pasiūlymus galima čia.
 

Pirmoji Lietuvoje medicinos mokslų daktarė profesorė Stefanija Gruodytė

2019-08-09
Artėjant pirmosios Lietuvoje medicinos mokslų daktarės profesorės Stefanijos Gruodytės 110-osioms gimimo metinėms, garsus, daugiau nei 40 metų medicinai atidavęs ir iki šiol praktikuojantis infektologas, 13 specializuotų veikalų autorius, vienas iš ŽIV diagnostikos ir gydymo pradininkų Lietuvoje, Lilio teisės ir medicinos universiteto garbės daktaras profesorius Alvydas Laiškonis parengė ir išleido knygą.
 

SAM: gerėja medicinos pagalbos priemonių prieinamumas

2019-08-08
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) atnaujino tvarką ir nuo šiol pacientams kompensuojamų medicinos pagalbos priemonių (MPP) skyrimas gali būti nuolat pratęsiamas be apsilankymo pas šeimos gydytoją, kol pacientui bus reikalingos MPP.
 

Išleistas naujas „Lietuvos gydytojo žurnalo“ numeris

2019-08-07
Kviečiame įsigyti naują „Lietuvos gydytojo žurnalo“ numerį. Šio numerio tema - infekcinės ligos: skaitykite publikacijas apie sergamumo infekcinėmis ligomis įtaką visuomenės sveikatai; apie tymus - šiandienes aktualijas; apie ŽIV sukeliamas problemas ir jų įveikimo kelius; apie sėkmingą hepatito C gydymą ir kt.
 

Atnaujintas būtinas vaikų endokrinologo kompetencijų aprašas

2019-08-07
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) iš naujo apibrėžė gydytojo vaikų endokrinologo teises, pareigas, profesines kompetencijas ir atsakomybes. Naujovės inicijuotos, atsižvelgiant į įrodymais pagrįstos medicinos pasiekimus ir šiuolaikinių technologijų teikiamas galimybes, taip pat universitetų vaikų endokrinologijos rezidentūros programas.
 

Didins greitosios medicinos pagalbos brigadų skaičių

2019-08-06
Siekiant užtikrinti efektyvesnį greitosios medicinos pagalbos (GMP) paslaugų teikimą, šalyje plečiamas GMP brigadų skaičius. Numatyta, kad 5 šalies regionų, t. y., Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio ir Šiaulių, stotyse, kurios ne tik teikia paslaugas, bet ir valdo GMP pajėgas, bus papildomai įsteigta iki 4 nuolatinių brigadų kiekvienoje.
 

Patikslinta kvapų koncentracijos ore vertė

2019-08-05
Žmonėms, gyvenantiems arti pramonės, perdirbimo ir kitų objektų, galinčių skleisti aštrius kvapus, geros žinios. Pusantro karto, t. y., nuo šiuo metu nustatytų 8 iki 5 europinių kvapo vienetų, mažinama didžiausia leidžiama ribinė kvapo koncentracija gyvenamosios aplinkos ore. Tikimasi, jog pakeitimai leis svariai pagerinti oro, kuriuo kvėpuoja Lietuvos gyventojai, kokybę.
 

Bendradarbiaus tobulinant sveikatos apsaugos sistemą

2019-08-05
Sveikatos apsaugos ministerija ir Lietuvos gydytojų vadovų sąjunga glaudžiau bendradarbiaus formuojant ir įgyvendinant sveikatos politiką, gerinant sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą ir kokybę, didinant sveikatos apsaugos sistemos skaidrumą. Tokį susitarimą šiandien pasirašė laikinai einantis pareigas sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ir Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas dr. Kęstutis Štaras.
 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.