Lietuvos naujienos

Akcija „Gydo ne tik vaistai“. Kviečia prisijungti!

2018-07-12
Kauno klinikų Vaikų skubios pagalbos skyriuje kiekvieną parą dėl ūmių ligų ir traumų apsilanko apie 100 sunegalavusių vaikų. Netikėtas vizitas į gydymo įstaigą dažnam vaikui ir jo artimajam sukelia papildomą baimę, nežinią. Vaikų skubios pagalbos skyriaus medikai, norėdami labiau padėti jauniausiems pacientams, skelbia akciją „Gydo ne tik vaistai“, kurios metu kviečiama visus norinčius prisidėti prie palankios aplinkos vaikams sukūrimo įvairiomis meninėmis priemonėmis.
 

Reta liga Vidai netrukdo siekti tikslų ir įkvėpti optimizmo kitiems

2018-07-11
„Nors gimiau neturėdama akių rainelių, tai nesutrukdė man įgyti socialinio darbo magistro laipsnio, aktyviai domėtis naujovėmis, susijusiomis su šios ligos gydymu, o vėliau, sužinojus aniridijos terminą, prisidėti prie kitų šia liga sergančių žmonių švietimo“, – pasakoja Vida Jočienė.
 

Europos Komisija pradeda viešas konsultacijas dėl vasaros laiko įvedimo

2018-07-09
Europos Komisija pradėjo viešas konsultacijas dėl laikrodžio persukimo dukart per metus siekiant prisitaikyti prie dienos šviesos valandų pokyčių (ES direktyva dėl vasaros laiko). Europos piliečiai ir organizacijos raginami išsakyti savo nuomonę dėl vasaros laiko įvedimo. Tam iki rugpjūčio 16 d. reikia atsakyti į internetinio klausimyno klausimus. Klausimynas pateiktas visomis oficialiosiomis ES kalbomis.
 

SAM: lėšas būtina naudoti racionaliau

2018-07-08
Siekiant užtikrinti brangių medicinos prietaisų įsigijimo pagrįstumą ir pirkimų proceso skaidrumą, tinkamai ir racionaliai naudoti valstybės lėšas, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga patvirtino naują tvarką dėl tokių gaminių įsigijimo. Tad nuo šiol tomografai, angiografai, mamografai, gama kameros ir kita medicininė įranga, kurios kaina viršija 145 tūkst. eurų, bus perkama pagal griežtesnius reikalavimus.
 

Endoskopinė operacija – nauja peties sąnario apsaugos galimybė

2018-07-08
Dar žiemą buvęs Kauno klinikų pacientas Stasys paslydo ant ledo ir nesėkmingai parkrito ant alkūnės bei pečio. Vyras negalėjo pajudinti, iškelti ar atlenkti rankos, nebegalėjo dirbti fizinio darbo, jį vargino stiprūs peties skausmai. Kauno klinikose, taikant minimaliai invazinę technologiją ir endoskopiniu būdu įterpiant biologinį implantą peties srityje, pacientui buvo visiškai atkurta sąnario peties funkcija – gyvenimas grįžta į senas vėžes ir jokių papildomų operacijų ateityje nebeprireiks. Lietuvoje tokios operacijos, kai kartu rekonstruojamos sausgyslės ir išplečiamas tarpas su natūraliai ištirpsiančiu implantu, atliekamos tik Kauno klinikose.
 

Dėmesio! Danija laukia psichiatrijos specialistų!

2018-06-29
Gerbiami psichiatrai! Jei galvojate apie pokyčius ir dairotės darbo svetur, įdėmiai perskaitykite, ką siūlo įdarbinimo kompanija, ieškanti psichiatrijos specialistų dirbti Danijoje. Apie viską plačiau skaitykite prisegtuke.
 

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto absolventams įteikti Šimtmečio diplomai

2018-06-29
Žalgirio arenoje – džiugi šventė: Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) studijų baigimo diplomai įteikti beveik 1,3 tūkst. šiųmečių absolventų.
 

Landiolis: farmakologija ir vartojimas skubiai pagalbai prieširdžių virpėjimo dažnumo kontrolei

2018-06-29
Šiame straipsnyje pateikiami nauji duomenys apie landiolį – ultra trumpo veikimo injekcinį beta adrenoblokatorių, neseniai užregistruotą Europoje, jo farmakodinamines ir farmakokinetines savybes, pirmąją patirtį skiriant landiolio kaukaziečių (baltaodžių) rasės sveikiems savanoriams ir pacientams, sergantiems prieširdžių virpėjimu. Tyrimai parodė, kad į veną skubiai pagalbai leidžiamas landiolis greitai sumažina skilvelių susitraukimų dažnumą esant tachisistoliniam prieširdžių virpėjimui ir nesukelia pastebimo kraujospūdžio sumažėjimo.
 

LRV: beviltiško ligonio gaivinimą galima būtų nutraukti

2018-06-28
Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) rengtai išvadai dėl Seimo narių Astos Kubilienės ir Remigijaus Žemaitaičio Seime registruoto projekto, kuriuo siūloma aiškiau reglamentuoti, kokiais atvejais žmogus turi būti gaivinamas, o kada gaivinimą būtų galima nutraukti.
 

Gimdyti bus galima ir namuose

2018-06-28
Seimas pritarė Slaugos praktikos ir akušerijos praktikos įstatymo pataisoms, kuriomis įteisinami gimdymai namuose. Tad nuo šiol slaugytojams ir akušeriams suteikiama daugiau teisių bei atsakomybės. Kai nebus grėsmės nei gimdyvės, nei naujagimio sveikatai, akušeriai gimdymus galės priimti namuose. Iki šiol ši sritis nebuvo aiškiai reglamentuota ir norintieji vaikelio susilaukti namuose skatindavo „neteisėtą veiklą“.
 

Gydytojai rezidentai uždirbs daugiau

2018-06-28
Seimas po pateikimo pritarė sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos siūlymui tobulinti gydytojų rezidentų darbo užmokesčio sistemą bei įteisinti etapines kompetencijas. Tai reiškia, kad gerės jaunųjų gydytojų socialinės garantijos, jie galės teikti daugiau gydymo paslaugų, atsižvelgiant į jų pasirengimo lygį.
 

Siūloma, kaip skatinti jaunus žmones nepradėti rūkyti

2018-06-28
Sveikatos apsaugos ministras, Seimo narys Aurelijus Veryga kartu su Seimo nariu Andriumi Palioniu Seime įregistravo siūlymą apmokestinti akcizo mokesčiu elektroninėms cigaretėms skirtą skystį su nikotinu arba be jo. Taip siekiama užtikrinti, kad visi tabako gaminiai būtų vienodai apmokestinami, ko iki šiol nėra. Tikimasi, kad dėl akcizo padidėjusi kaina mažintų rūkymą skatinančių gaminių prieinamumą ir mažiau žmonių pradėtų rūkyti.
 

Mitai ir tikrovė. Kontroversijos ginekologijoje

2018-06-27
Šiuolaikinė moteris patiria daug iššūkių. Ir ne vien karjeros, mokslo, šeiminio gyvenimo ar asmeninio tobulėjimo srityje. Nemažai jų tenka įveikti iškilus rimtesnėms sveikatos problemoms. Tačiau net ir būdama sveika moteris neišvengia daugybės klausimų (ypač – intymiomis temomis), į kuriuos atsakymų neretai tenka ieškoti pačiai. Arba kliautis specialistų patarimais. Tiesa, yra dalykų, kuriuos net ir medikai interpretuoja įvairiai, o ir jų nuomonės ne visada sutampa...
 

HeRO jungtis – nauja hemodializės prieiga komplikuotiems pacientams

2018-06-27
Galutinės stadijos inkstų ligos paplitimas įvairiose šalyse siekia nuo 12 iki 455 naujų atvejų per metus [1]. Tokie skirtumai susiję ir su ekonomikos būkle, ir su dializės prieinamumu. Nors geriausios ilgalaikės pacientų baigtys nustatomos po išankstinės inksto transplantacijos [2], tik maža dalis pacientų išvengia dializės. Gyvų ir mirusių donorų stygius [3], sensitizacija po ankstesnių transplantacijų [4], multimorbidiškumas ir medicininės kontraindikacijos taip pat susiję su ilgu pacientų dializės poreikiu.
 

Tarpukario Lietuvos chirurgas, anatomas Jurgis Žilinskas nepasirašė po „Lituanicos“ lakūnų kūnų tyrimo išvadomis

2018-06-27
Lietuvos visuomenės kolektyvinėje atmintyje legendinis „Lituanicos“ skrydis seniai yra tapęs istoriniu mitu, kuriam vargu ar bus lemta greitai sunykti. Šio mito pagrindas – tragiška „Lituanicos“ lakūnų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno žūtis. Nors šiandien Lietuvos istoriografijoje dėl „Lituanicos“ tragedijos vyrauja įvairios nuomonės, vargu ar kada nors visiškai bus išsklaidytos versijos dėl kulkų žymių lakūnų kūnuose, kurias iškėlė balzamavimą atlikęs chirurgas, anatomas Jurgis Žilinskas. Tiesa, „Lituanicos“ numušimo fakto nepatvirtina ir šiandienos karo inžinieriai, apžiūrėję lėktuvo liekanas, tačiau verta prisiminti, kad J. Žilinskas nesutiko pasirašyti po kūnų tyrimo protokolo išvadomis, skelbiančiomis apie lakūnų žuvimą avarijos metu. Ar J. Žilinskui, Pirmojo pasaulinio karo metais buvusiam fronto chirurgu ir išoperavusiam tūkstančius kulkų ir skeveldrų sužalotų karių, galėjo trūkti kompetencijos? Ar jo iškeltai versijai pagrindo suteikė ir įtarimus galėjo sustiprinti tuometės Lietuvos valdžios reikalavimas tiriant tragedijos aukas paneigti „Lituanicos“ numušimo faktą, kuris plačiai buvo eskaluojamas to meto Amerikos lietuvių spaudoje? Daugelis šių klausimų dar ilgai liks atviri, tačiau viena aišku – „Lituanicos“ tragedijos paveikslas dar ilgai aitrins lietuvių vaizduotę. O šis paveikslas tampa neatsiejamas nuo gydytojo J. Žilinsko gyvenimo ir jo vaidmens.
 

Mokymo apie lėtinio skausmo savireguliavimą skatinimas

2018-06-27
Savireguliavimas yra pirmoji pakopa, apimanti skausmo priežiūrą, po kurios vyksta pirminė sveikatos priežiūra, specialioji priežiūra su skausmo centrais, kurie yra tinkamiausi sudėtingiausioms problemoms gydyti. Asmenys, kurie patiria lėtinį skausmą, paprastai gyvena ne sveikatos priežiūros įstaigose, bet namuose su savo šeimomis. Būtent šiame kontekste jie kiekvieną dieną valdo savo skausmo ligą ir jos pasekmes, tenkančias visam savo gyvenimui.
 

Lietuvos žurnalistų viešnagė Briuselyje

2018-06-26
Neseniai dvidešimt Lietuvos regioninės žiniasklaidos atstovų (spaudos, televizijos, radijo žurnalistų, leidėjų, redaktorių ir kt.) Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje kvietimu keletą dienų viešėjo Briuselyje – Europos Parlamente, Europos Komisijoje bei kitose ES institucijose. Dienotvarkė buvo labai įtempta, tačiau be galo informatyvi, įdomi ir labai naudinga.
 

Arterinės hipertenzijos gydymas – poveikis ne tik kraujospūdžiui, bet ir uždegimui bei metabolizmui

2018-06-26
Jungtinėse Amerikos Valstijose, kaip ir daugelyje kitų industrinių šalių, padidėjusį kraujospūdį (arterinę hipertenziją) turi ~ 1 iš trijų suaugusių žmonių. Visiškai įrodyta, kad arterinė hipertenzija (AH) yra vienas svarbiausių modifikuojamųjų veiksnių, didinančių išeminės širdies ligos, širdies ir inkstų nepakankamumo, insulto riziką. AH gydyti dabar vartojami 6 farmakologinių klasių vaistai, jie turi poveikio savitumų, todėl parenkami atsižvelgiant į ligos eigą ir sunkumą, gretutines ligas, individualų atsaką, šalutinius poveikius ir toleravimą.
 

Šiuolaikinė vėžio fitoterapija: kada skirti, kokio poveikio laukti ?

2018-06-26
Vėžinių ligų gydymas vaistažolėmis turi ilgaamžes tradicijas, grindžiamas geriausia liaudies medicinos patirtimi. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad specifinį antinavikinį gydymą papildžius fitoterapija galima reikšmingai pagerinti onkologinių ligonių savijautą ir sveikatos būklę, o kai kurių tyrimų duomenimis, netgi prailginti gyvenimo trukmę.
 

SAM: daugiau pacientų gaus jiems būtinas medicinos pagalbos priemones

2018-06-23
Nuo šių metų liepos 1 dienos daugiau pacientų, kuriems nustatytas šlapimo ar išmatų nelaikymas, gaus jiems būtinas sauskelnes, įklotus, vienkartines paklodes, kompensuojamas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Tokia galimybė atsirado patobulinus šių medicinos pagalbos priemonių kompensavimą.
 

Sergantiems atopiniu dermatitu – taisyklės, kurių privalu laikytis vasarą

2018-06-22
Nors daugeliui žmonių odos ligos, tokios kaip žvynelinė ar atopinis dermatitas vasarą atsitraukia ir sukelia mažiau diskomforto, tačiau netinkamai prižiūrint odą karštuoju metų laiku liga gali paūmėti ir pridaryti daug problemų.
 

Viena iš dažniausių ligų Lietuvoje: pasitikrina tik kas ketvirtas

2018-06-22
Pernai pagal Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis finansuojamą storosios žarnos vėžio prevencinę programą pasitikrino 230 tūkstančių žmonių. Tai tėra ketvirtadalis iš beveik milijono Lietuvos gyventojų, kurių amžius atitinka šios programos tikslinę grupę. Specialistai ragina žmones aktyviau rūpintis savo sveikata ir nedelsti tikrintis dėl vėžio.
 

Svarbiausias dermatologų tikslas – kad gražia oda galėtų džiaugtis kiekvienas...

2018-06-22
Dermatologija yra labai įdomi medicinos sritis, apimanti odos kosmetinį ir odos ligų gydymą bei profilaktiką. Pasitelkus šiuolaikines žinias daugumą odos ligų galima sėkmingai valdyti. Nors klinikinėje praktikoje taikomos visos pažangiausios diagnostikos ir gydymo metodikos, klausimų dermatologams vis dar nestinga. Na, o teisingi atsakymai garantuoja svarbiausią šios srities specialistų tikslą – kad kiekvienas žmogus galėtų džiaugtis sveika ir skaisčia oda.. Kadangi odos ligų yra labai daug, gydytojai dermatologai specializuojasi skirtingose srityse: onkodermatologijoje (odos onkologija), venerologijoje (lytiškai plintančios ligos), bendrojoje dermatologijoje. Kas šiandien aktualiausia Lietuvos dermatovenerologams? Kokie tikslai ir iššūkiai jų laukia ateityje? Atsakymus į šiuos ir kitus klausimus mielai sutiko pateikti Lietuvos dermatovenerologų draugijos prezidentė prof. dr. Matilda Bylaitė-Bučinskienė.
 

Jonas Šliūpas – pirmasis lietuvis, baigęs medicinos mokslus Amerikoje

2018-06-22
Posakio, kad pasaulį valdo vyrai, o vyrus valdo moterys, pavyzdžių esama ir Lietuvos istorijoje. Iš pirmosios Lietuvos Respublikos bene ryškiausias to pavyzdys yra Sofija Smetonienė. Jos įtaką prezidentui Antanui Smetonai yra apdainavęs tarpukario humoristinis personažas Pupų Dėdė: „Geltona, žalia ir raudona – tai mūsų brangi vėliava, Antanas Smetona su žmona – tai mūsų valstybės galva“. Permetus akimis ir kitų to laikotarpio Lietuvos elito atstovų biografijas, tokių pavyzdžių rastume ne vieną. Ne mažiau intriguojanti yra ir vieno spalvingiausių tarpukario Lietuvos asmenybių – aušrininko, laisvamanio, švietėjo ir valstybininko Jono Šliūpo – tapimo gydytoju istorija. Pusiau juokais, pusiau rimtai galime teigti, kad žmonos dėka J. Šliūpas, tapo pirmuoju lietuviu, baigusiu medicinos mokslus Amerikoje.
 

Konkursai vadovauti šalies ligoninėms

2018-06-22
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) skelbia konkursus užimti 5 šalies ligoninių vadovų pareigas – Panevėžio respublikinės ligoninės, Šiaulių respublikinės ligoninės, Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės, Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės bei Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinikos.
 

Paciento nusiskundimų integravimas į skausmo mokymą ir mokslinius tyrimus

2018-06-19
Skausmas yra daugialypis reiškinys, kuris skiriasi kiekvienam individui su kiekvienu skausmo pasireiškimu. Pacientai ir jų šeimų nariai turi asmeninę patirtį, kuri gali padėti pedagogams, studentams ir mokslininkams tiksliau suprasti, kaip skausmas veikia jų gyvenimą. Kito skausmo vertinimas nėra lengvas, o jo priežiūra gali pagerėti nuoširdžiai klausant paciento istorijų ar pasakojimų [2, 7]. Būdami partneriais švietimo ir mokslinių tyrimų srityje, pacientai gali daryti įtaką klinikiniams ir mokslinių tyrimų sprendimams, susijusiems su jų skausmo priežiūra.
 

Pūlingas hidradenitas

2018-06-19
Pūlingas hidradenitas – lėtinė, uždegiminė odos liga, pažeidžianti apokrininių prakaito liaukų sritis, dažniausiai pažastis, kirkšnis, išangės, gaktos odą, ir pasireiškianti skausmingais mazgais, pūliniais, kuriems pratrūkus formuojasi fistulės ir randai. Pūlingas hidradenitas nėra dažna liga. Europoje paplitimas siekia iki 1 proc. Dažniausiai ši liga pasireiškia jauno amžiaus žmonėms, moterims 2–3 kartus dažniau nei vyrams.
 

Sauskelnių dermatitas

2018-06-19
Sauskelnių dermatitas – vienas dažniausių naujagimių ir kūdikių odos bėrimų. Manoma, kad sauskelnių dermatito simptomus yra pajutę 50–65 proc. kūdikių. Nors didžioji dalis bėrimų yra lengvos ir vidutinės eigos, jų gydymas ir kontrolė gali tapti iššūkiu tėvams ar globėjams. Dažniausia sauskelnių dermatito forma – iritacinis kontaktinis dermatitas, atsirandantis dėl odos trynimo, maceracijos, šlapime ir išmatose esančių dirginančių medžiagų, odos pH pokyčių. Žinant sauskelnių dermatito priežastis, jo eiga lengviau kontroliuojama vietinėmis gydomosiomis ir profilaktinėmis priemonėmis. Jei tradicinis paskirtas gydymas yra neefektyvus, reikėtų apsvarstyti retesnių ligų, kliniškai panašių į sauskelnių dermatitą, variantus, tokius kaip alerginis kontaktinis dermatitas, žvynelinė, seborėjinis dermatitas, atopinis dermatitas, cinko apykaitos sutrikimai (acrodermatitis enteropathica), streptokokinės ir stafilokokinės infekcijos ir kitos.
 

Sisteminio žvynelinės gydymo ypatumai

2018-06-19
Žvynelinės visiškai išgydyti iki šiol nėra įmanoma, tačiau individualiai parinktas, kompleksinis ir ilgalaikis gydymas gali ženkliai sumažinti ar net panaikinti ligos simptomus, suvaldyti jos paūmėjimus bei progresavimą.
 

Pasirūpinkite lauke žaidžiančių vaikų odos apsauga

2018-06-18
Vasara vaikams – žaidimų ir pramogų lauke, nesibaigiančių maudynių ir smėlio pilių statymo metas. Nors ir rekomenduojama mažiesiems kuo daugiau laiko praleisti gryname ore, tačiau specialistai įspėja tėvus, kad jie išliktų budrūs ir tinkamai pasirūpintų lauke žaidžiančių vaikų oda.
 

Kauno klinikoms toliau vadovaus prof. Renaldas Jurkevičius

2018-06-18
Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) vyko konkursas į Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ligoninės Kauno klinikų generalinio direktoriaus pareigas, jį laimėjo prof. Renaldas Jurkevičius.
 

VLK: širdies ir kraujagyslių specialistai kviečia pasitikrinti

2018-06-18
Pernai Lietuvoje dėl širdies ir kraujagyslių ligų prevenciškai pasitikrino daugiau nei 265 tūkst. žmonių. Tai dešimčia tūkst. daugiau nei užpernai. Jau ne vienerius metus kraujotakos sistemos ligos yra dažniausia mirties priežastis, todėl Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) kviečia žmonės nemokamai pasitikrinti.
 

Donorystės idėjos šaukliai pradeda kelionę per Lietuvą

2018-06-18
Vasara – ne tik atostogų metas: tai puikus laikas prasmingiems darbams nuveikti! Birželio 15 dieną startuoja Nacionalinio kraujo centro organizuojamas „Neatlygintinos kraujo donorystės turas per Lietuvą 2018“. Tai – tradicinis renginys, formuojantis palankų žmonių požiūrį į neatlygintinos kraujo donorystės idėją.
 

Vidurių užkietėjimo galima išvengti

2018-06-15
Vidurių užkietėjimas – pakankamai opi problema. Tyrimais nustatyta, kad toks sveikatos sutrikimas vargina 20 proc. visuomenės arba kas penktą Lietuvos gyventoją. Kaip to išvengti, kalbamės su dr.gydytoja dietologe Rūta Petereit.
 

Sveikos širdies rekomendacijos: mikroelementų svarba

2018-06-15
Kiekvienas žmogus turėtų žinoti savo širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnius (padidėję arterinis kraujospūdis, cholesterolio koncentracija, rūkymas, antsvoris, mažas fizinis aktyvumas) ir juos neatidėliojant koreguoti.
 

Gerės kokybiškų gydymo paslaugų prieinamumas

2018-06-14
Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui keisti tvarką, pagal kurią kompensuojamos paslaugos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis. Tai reiškia, kad pacientams bus apmokama daugiau naujų kokybiškų paslaugų, o pasenusių ir neefektyvių metodų bus palaipsniui atsisakoma. Kitaip tariant, pritariama, kad būtų įvesti paslaugų vertinimo kriterijai, pagal kuriuos būtų sprendžiama, kokios paslaugos gali būti kompensuojamos PSDF lėšomis.
 

Derėsis dėl naujos kolektyvinės sutarties

2018-06-14
Ministrų kabinetas suteikė Sveikatos apsaugos ministerijai įgaliojimus pradėti derybas su medikų bendruomene dėl naujos Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos šakos kolektyvinės sutarties.
 

Lietuvoje bus organizuojami paskutinės pagalbos mokymai

2018-06-14
Lietuvos, kaip ir visos Europos, visuomenė – sensta, tad natūralu, kad šiandien medikai vis dažniau susiduria su pacientais, sergančiais itin sunkiomis, nepagydomomis ligos. Tačiau svarbu, kad net ir esant tokiai sudėtingai situacijai žmogus gyventų kuo labiau įprastą ir visavertį gyvenimą, o jo išėjimas iš šio pasaulio būtų orus. Dėl to šiandienos medicinoje vis svarbesnis vaidmuo tenka paliatyviosios pagalbos specialistams.
 

Pernai užsienyje panoro gydytis 95 pacientai

2018-06-14
Pernai ligonių kasos prašymus kompensuoti planinio gydymo Europos Sąjungos (ES) šalyse išlaidas gavo iš 95 pacientų. Pagal šiuos prašymus Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto (PSDF) lėšomis kompensuota suma siekė 85,6 tūkst. eurų.
 

Gyvybės šventė 2018

2018-06-13
2018 m. birželio 10 d. šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko didelė šventė, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą. Šventės metu jos dalyviai džiaugėsi ir dėkojo už išgelbėtas ir bandytas išgelbėti per anksti gimusių naujagimių gyvybes.
 

Enterinis maitinimas namuose

2018-06-13
Visada būtina užtikrinti, kad pacientas tiek stacionare, tiek ambulatoriniame etape gautų pakankamą maisto medžiagų kiekį, per parą rekomenduojamą mikroelementų, riebaluose ir vandenyje tirpių vitaminų kiekį.
 

Intoksikacijos Lietuvoje

2018-06-13
Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, Lietuva yra viena pirmaujančių šalių pagal suvartojamo alkoholio kiekį asmeniui šalyje. 2014 m. PSO duomenimis, Lietuva yra trečioje vietoje po Baltarusijos ir Moldavijos – vienam gyventojui tenka 15,4 l gryno alkoholio per metus [1].
 

Kodėl turime kalbėti apie statinų vartojimą?

2018-06-12
Maždaug 56 proc. visų mirčių mūsų šalyje įvyksta dėl širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL). Aterosklerozė – viena iš didžiausią mirštamumą, t. y. skaudžiausias pasekmes sukeliančių širdies patologijų. Vis dėlto yra galimybė išvengti širdies ligų arba jas stabdyti pasitelkus medikamentines priemones. Statinai – tai vaistai, kurie stabdo aterosklerozės vystymąsi įvairiose organizmo arterijose, todėl jų poveikis itin reikšmingas. Deja, Lietuvoje, lyginant su kitomis Europos šalimis, jų vartojama labai mažai... Kodėl? Šia aktualia tema diskutuojame su Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių ligų centro vadove kardiologe dr. Nora Kupstyte-Krištapone.
 

Medicinos norma - svarbus dokumentas ir medikui, ir pacientui

2018-06-12
Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie SAM kiekvienais metais įvertina medicinos normų rengimo, keitimo ar panaikinimo poreikį, taip pat fizinių ar juridinių asmenų pateiktus siūlymus dėl medicinos normų rengimo, keitimo ar pripažinimo netekusiomis galios ir, bendradarbiaudama su Sveikatos apsaugos ministerija, sudaro einamųjų metų medicinos normų rengimo bei pakeitimo planą. Medicinos norma - svarbus dokumentas ne tik medikams, bet ir pacientams.
 

Kūdikių žindymas. Sėkmingi žingsniai

2018-06-12
Žindymo skatinimo komitetas parengė informacinį lankstinuką „Sėkmingo žindymo žingsneliai“, kurį rekomenduoja įteikti kiekvienai iš gimdymo stacionaro išvykstančiai mamai. Tad gydymo įstaigos kviečiamos dalintis leidiniu su visomis mamomis ir taip padėti joms pasirūpinti savo kūdikiais.
 

Parengtos kūdikių skiepijimo nuo meningokokinės infekcijos rekomendacijos

2018-06-11
Nuo liepos 1 dienos Lietuvoje kūdikiai pradedami skiepyti nuo B tipo meningokokinės infekcijos. Pradedant skiepijimą medikai kviečiami į seminarą, kurio metu bus pristatytos Kūdikių skiepijimo nuo B tipo meningokokinės infekcijos rekomendacijos. Seminaro metu bus pristatomos rekomendacijos, kaip atlikti šias procedūras bei išvengti nepageidaujamų reakcijų į skiepus.
 

Sveikatos išteklių lobynas: ar mokame juo naudotis?

2018-06-08
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) sveikatą apibrėžia kaip visiškos fizinės, protinės ir socialinės gerovės būseną. Iš tiesų sveikatos ugdymas yra jos stiprinimo pagrindas. Pastaruoju metu vis daugiau dėmesio skiriama sveikam gyvenimo būdui ir visoms iš to išplaukiančioms pasekmėms. Kiek iš tiesų šiandien yra svarbu kalbėti ir nuolat priminti visuomenei apie sveikatą stiprinančią sąmoningą elgseną, kokie pagrindiniai veiksniai, lemiantys žmogaus sveikatos būklę ir bendrą savijautą, yra neatsiejami nuo kasdienių ritualų? Kiek veiksminga rinktis tokį gyvenimo būdą, kad jis garantuotų ilgą ir sveiką gyvenimą?.. Šiais aktualiais klausimais kalbamės su Europos Komisijos nariu dr. Vyteniu Andriukaičiu, kuris yra tiesiogiai atsakingas už modernią, supaprastintą ir efektyviai įgyvendinamą ES maisto saugos politiką...
 

Seimo Sveikatos reikalų komitetas pritarė patobulintam Radiacinės saugos įstatymui

2018-06-08
Sveikatos reikalų komitetas svarstė Radiacinės saugos įstatymo Nr. VIII-1019 pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIIIP-1835(ES) ir Radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įstatymo Nr. VIII-1190 2, 24, 25 straipsnių ir devintojo skirsnio pavadinimo pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIIIP-1836(ES), kuriais į Lietuvos Respublikos nacionalinę teisę siekiama perkelti ir įgyvendinti 2013 m. gruodžio 5 d. Tarybos direktyvos 2013/59/Euratomas nuostatas.
 

2021–2027 m. ES biudžete Europos Komisija moksliniams tyrimams ir inovacijoms siūlo skirti 100 mlrd. EUR

2018-06-07
2021–2027 m. siūlomą 100 mlrd. EUR biudžeto asignavimą sudaro 97,6 mlrd. EUR programai „Europos horizontas“ (iš jų 3,5 mlrd. EUR bus skirta iš fondo „InvestEU“) ir 2,4 mlrd. EUR Euratomo mokslinių tyrimų ir mokymo programai.
 

Vyriausybė nepritarė Seimo nario siūlymui

2018-06-07
Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) rengtai Vyriausybės išvadai, kurioje nepritariama Seimo nario Antano Matulo siūlymui įteisinti pilną anonimišką gydymą, sergantiems priklausomybėmis nuo alkoholio, narkomanijos ar toksikomanijos, kuris apmokamas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis. Pagal Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymą, pageidaujantieji anonimiškumo, už gydymą turi susimokėti savo lėšomis.
 

Onkologinių ligonių stebėsenos ir papildomo gydymo ypatumai

2018-06-07
Kaip vykdoma ilgalaikė onkologinių ligonių stebėsena? Koks šiame procese yra onkologo ir šeimos gydytojo vaidmuo?
 

Seimas svarstys, kaip efektyvinti gydymo įstaigų veiklą

2018-06-06
Parlamentarai po pateikimo pritarė sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teikiamiems struktūrinės reformos sveikatos srityje įstatymų pakeitimų projektams, kurių tikslas – didinti pacientams gydymo paslaugų kokybę ir jų prieinamumą pertvarkant sveikatos priežiūros įstaigų tinklą šalyje. Juose siūloma sudaryti teisines prielaidas dabartiniam sveikatos priežiūros tinklui optimizuoti, nustatyti skaidrų ir efektyvų šių gydymo įstaigų valdymo modelį, finansavimą, užtikrinti nepriekaištingą jų vadovų reputaciją. Taip pat siūloma įtraukti regionus į sveikatinimo veiklos planavimą, tam steigiant Sveikatinimo veiklos paslaugų valdymo regionines tarybas. Dabar šie klausimai bus svarstomi Seimo komitetuose.
 

Efektyvus skausmo gydymas – vienas didžiausių pastarojo meto iššūkių

2018-06-06
Ūmus ir lėtinis skausmas – didžiulė visuomenės sveikatos problema. Tarptautinė skausmo tyrimų asociacija skausmą apibūdina kaip nemalonų sensorinį ar emocinį potyrį, susijusį su galimu audinio pažeidimu ar nusakomą kaip toks pažeidimas. Deja, skausmas dažnai vertinamas nepakankamai – galvojama, kad tai trumpalaikis potyris, kuris šiek tiek pakentėjus praeis. Ir nors lėtinio skausmo patofiziologiniai mechanizmai šiandien nėra iki galo žinomi, jį tinkamai įvertinus galima sėkmingai malšinti ir gydyti. Plačiau apie skausmo gydymo aktualijas kalbamės su LSMU MA Fiziologijos ir farmakologijos instituto profesoriumi dr. Edmundu Kaduševičiumi.
 

Vaistų, vartojamų insulto profilaktikai, efektyvumas ir saugumas

2018-06-06
Širdies ir kraujagyslių ligos, tarp jų ir insultas, Lietuvoje ir pasaulyje yra pagrindinė žmonių mirties priežastis. Jų dažnumą mažina tinkama mityba, didesnis fizinis aktyvumas, kūno svorio ir lipidų apykaitos sunorminimas, rūkymo atsisakymas, efektyvus arterinės hipertenzijos ir cukrinio diabeto gydymas.
 

„Kelionių vaistinėlės“ patarimai – naudinga staigmena poilsiautojams!

2018-06-06
Gegužės 26-ąją paskelbtas vasaros sezonas į populiariausią Lietuvos kurortą Palangą priviliojo aibes tautiečių ir svečių iš kaimyninių šalių. Poilsiautojų gausa Lietuvos pajūryje jau nebestebina, nes žmonės vis dažniau renkasi įdomų bei aktyvų poilsį, planuoja atostogas. Na, o kad jos neapkarstų, kad neatneštų nemalonių rūpesčių, reikia iš anksto pasiruošti...
 

Naujos kartos dantų pastos ir dantų šepetėliai – tai, ko seniai reikėjo jūsų dantims!

2018-06-04
Atstovas Baltijos šalims UAB „Nevelmė“ pristato naujausius produktus – naujos kartos dantų pastas ir dantų šepetėlius, kurie pasižymi išskirtiniais dantų priežiūros ypatumais.
 

Ultravioletiniai spinduliai: ir gydo, ir kenkia

2018-06-04
Nors vasariški orai vilioja mėgautis kiekvienu Saulės spinduliu, medikai ragina nepamiršti odos apsaugos priemonių: ultravioletiniai spinduliai gali sukelti sudėtingas, sunkiai gydomas odos ligas.
 

Naujasis metodas komplikacijas leidžia sumažinti iki minimumo

2018-06-04
Pacientė Laima prisimena, kuomet dar visai neseniai jausdavo diskomfortą dėl žandikaulių traškėjimo. Tačiau dabar apie garsų ir nemalonų žandikaulio traškėjimą ji gali pamiršti – gegužės 22 dieną Kauno klinikose jai buvo atlikta minimaliai invazinė smilkinio apatinio žandikaulio sąnario artroskopija. Šis naujas ir 98 procentų veiksmingas metodas leidžia išvengti komplikacijų, kurios būdingos operaciją atliekant senuoju – sąnario atviru būdu. Naujasis metodas komplikacijas leidžia sumažinti iki minimumo, o pooperacinis gijimas yra daug spartesnis.
 

Dr. L. Andrikienė: Sveikatos apsaugai sutvarkyti pakaktų 3 metų

2018-06-04
Sveikata – brangiausias turtas. Tai gana banali, bet labai teisinga frazė. Kita vertus, sveikatos apsaugos sritis – viena svarbiausių ir labiausiai rūpimų kiekvienam žmogui. Pastarasis laikotarpis – ne tik savotiškai įdomus, bet ir nerimastingas. Nepaisant tam tikrų institucijų ir jų vadovų pastangų bei pažadų, visuomenę, ypač medikus, labiausiai trikdo nenuspėjamų pokyčių – deja, ne visada teigiamų, nuojauta. Savo mintis aktualiais šiandienos sveikatos apsaugos klausimais sutiko išsakyti Kovo 11-osios akto signatarė, trečiąją kadenciją Europos Parlamente dirbanti, didžiausios Europos Parlamento frakcijos – Europos liaudies partijos – narė, Lietuvos delegacijos vadovė šioje frakcijoje, EP Tarptautinės prekybos komiteto bei Saugumo ir gynybos pakomitečio narė, taip pat EP Užsienio reikalų komiteto pakaitinė narė dr. Laima Andrikienė.
 

Dabartinė skausmo edukacijos būklė ir įgyvendinimo iššūkiai

2018-06-04
Nepaisant dešimtmečius trukusių mokslinių tyrimų, kuriuose atsispindi pasauliniai poreikiai, skausmo valdymo edukacija vis dar yra nepakankamas sveikatos profesionalų mokymo programų prioritetas. 2016 m. pasaulinis ligų naštos tyrimas rodo, kad nuolatinis skausmas yra didžiausia ir vis didėjanti sergamumo ir negalios priežastis visame pasaulyje [9]. Skausmas yra viena dažniausiai pasitaikančių priežasčių, dėl kurios pacientai kreipiasi į sveikatos priežiūros specialistą; todėl mūsų absolventai privalo turėti reikiamų žinių ir įgūdžių, kad galėtų būti kompetentingi [3, 4, 10].
 

Nemokamose „Judėk sveikai“ treniruotėse – žinomi sportininkai

2018-06-01
Nemokamų treniruočių projektas „Judėk sveikai“ skelbia vasaros sezono pradžią. Kasmet tūkstančius sveiką bei aktyvų gyvenimo būdą propaguojančių kauniečių pritraukiantis projektas iš uždarų patalpų keliasi į gražiausias Kauno miesto erdves po atviru dangumi. Šią savaitę nemokamose treniruotėse apsilankę kauniečiai turės progą pabendrauti su žinomais sportininkais.
 

Vakcina nuo meningokokinės infekcijos jau pasiekė Lietuvą

2018-06-01
Ligonių kasų specialistai informuoja, kad vakcina nuo meningokokinės infekcijos jau pasiekė Lietuvą. 20 tūkstančių vakcinos dozių šiuo metu pristatytos į Užkrečiamųjų ir AIDS centro (ULAC) sandėlį. Vakcinas, kuriomis nuo liepos 1 d. bus skiepijami vaikai, iš ULAC sandėlio pasiimti turi pačios gydymo įstaigos.
 

Unikali programa padeda atsisakyti rūkymo

2018-05-31
Rūkymas vis dar išlieka vienu iš dažniausiai nustatomų rizikos veiksnių tarp pacientų, sergančių išemine širdies liga ir periferinių arterijų ligomis. Remiantis Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, pasaulyje viena iš keturių mirčių įvyksta dėl išeminės širdies ligos, o 20-30 proc. šių mirčių sukelia rūkymas.
 

Sloga ar alergija: kaip atskirti ir ką daryti?

2018-05-31
Šiltuoju metų laiku dažniau nei kitu metų laiku dažną žmogų kamuoja sloga, čiaudulys, ašarojančios akys. Paprastai dėl to kaltinami permainingi orai. Tačiau tai gali būti ir sezoninės alergijos, dar vadinamos šienlige, požymiai. Kaip atskirti paprastą slogą nuo alerginės ir ką daryti, jei paaiškėja, kad tai vis tik yra alergija?
 

Skleroderminė inkstų krizė

2018-05-31
Skleroderminės inkstų krizės (SIK) pavadinimas buvo pasiūlytas 1952 m. Moore ir Seehan [1]; jie pirmieji aprašė tipinius histopatologinius pokyčius. SIK yra labai reta, tačiau (potencialiai) pavojinga gyvybei sisteminės sklerodermijos (SS) komplikacija, kuri pasireiškia simptomine hipertenzija (kraujospūdis būna >140/90 mm Hg arba pakyla >30 mm Hg nuo pradinio paciento kraujospūdžio), didėjančia kreatinino koncentracija serume ir/ar oligoanurija. 50 proc. pacientų būna mikroangiopatinė hemolizinė anemija (MAHA), kurios metu pasireiškia proteinurija ir hematurija, kraujyje cirkuliuoja fragmentuoti eritrocitai [3-5].
 

Vaistų sukeltas inkstų pažeidimas

2018-05-31
Vaistų toksinis poveikis inkstams pasižymi labai plačiu spektru – gali būti pažeidžiamos glomerulų struktūros ar sukeliami inkstų kanalėlių, intersticinio audinio pakitimai. Šie pokyčiai vadinami nefrotoksiškumu ir gali būti tiek ūmaus inkstų pažeidimo, tiek lėtinės inkstų ligos rizikos veiksnys [1]. Aiškių vaistų sukelto inkstų pažeidimo diagnostikos gairių nėra, o klinikinė išraiška dažnai blanki, ypač jei vaistas vartojamas trumpą laiką. Tokia situacija kelia iššūkius vaistų sukelto inkstų pažeidimo epidemiologijos, klinikinių baigčių bei gydymo apibrėžimui.
 

Hiperkalemijos diagnostika ir gydymas

2018-05-31
Kalis yra pagrindinis organizmo homeostazėje dalyvaujantis katijonas, kuriantis ląstelės ramybės ir veikimo potencialus, palaikantis viduląstelinį osmosinį slėgį bei reguliuojantis medžiagų apykaitos procesus. Apie 98 proc. (100–150 mmol/l) viso organizmo kalio randama ląstelėse, daugiausia miocituose, tuo tarpu ląstelės išorėje – tik 3–5 mmol/l. Su maistu per parą į žmogaus organizmą patenka apie 100–150 mmol kalio, įprastai apie 90–95 proc. jo pašalinama per inkstus, o dalis – per virškinamąjį traktą. Kalio homeostazę organizme reguliuoja insulinas, katecholaminai, aldosteronas bei rūgščių-šarmų santykis kraujyje.
 

Didžiausiame gyvybės mokslų renginyje Baltijos šalyse tikimasi sulaukti apie 30 startuolių

2018-05-30
Rudenį didžiausias Baltijos šalyse gyvybės mokslų renginys „Life Sciences Baltics“ suburs apie 30 gyvybės mokslų startuolių iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos. Ankstyvosios stadijos gyvybės mokslų startuoliams bus pasiūlyti dviejų dienų nemokami intensyvūs verslumo mokymai, o dešimt geriausių turės galimybę pristatyti savo idėją investuotojams ir visuomenei.
 

KT: R. Karbauskio ir A. Širinskienės farmacijos įstatymo pataisos gali iškreipti konkurenciją

2018-05-29
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariai Antanas Matulas ir Irena Degutienė gegužės 18 d. kreipėsi į Konkurencijos tarybos pirmininką Šarūną Keserauską ir ūkio ministrą Mindaugą Sinkevičių dėl Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos narių Ramūno Karbauskio ir Agnės Širinskienės farmacijos įstatymo pataisų, kuriomis norima suniveliuoti ligoninių vaistinių bei visuomenės vaistinių vykdomą veiklą.
 

Sekrecinis vidurinės ausies uždegimas: 2016 metų atnaujintų rekomendacijų apžvalga

2018-05-29
Šiame straipsnyje pateikiama glausta 2016 m. atnaujintų sekrecinio vidurinės ausies uždegimo aktualiausių diagnostikos ir gydymo gairių apžvalga. Šiose atnaujintose rekomendacijose daugiau dėmesio skiriama pneumatinei otoskopijai ir timpanometrijai, vaikų, sergančių sekreciniu vidurinės ausies uždegimu, kalbos ir kalbėjimo įvertinimui, pateikiamos naujos rekomendacijos vaikams, kuriems naujagimių klausos patikros rezultatas neigiamas, bei rizikos grupėje esantiems vaikams. Be to, pateikiamos naujos gairės, kad vaikams iki 4 metų neturėtų būti atliekama adenoidektomija dėl sekrecinio vidurinės ausies uždegimo, kad intranazalinių steroidų vartojimas, sergant sekreciniu vidurinės ausies uždegimu, yra neefektyvus.
 

Naujos ES taisyklės jūras teršiančių šiukšlių kiekiui mažinti

2018-05-29
Europos Komisija siūlo naujas visai ES taikytinas taisykles dėl Europos paplūdimiuose ir jūrose dažniausiai randamų vienkartinių plastikinių gaminių ir dėl pamestų ar apleistų žvejybos įrankių. Šie daiktai (http://ec.europa.eu/environment/circular-economy/pdf/single-use_plastics_proposal_annex.pdf) sudaro 70 proc. visų jūrose randamų šiukšlių.
 

Dėl vaistų prieinamumo kreipėsi į ministrą pirmininką ir sveikatos apsaugos ministrą

2018-05-25
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Antanas Matulas kreipiasi į Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį ir sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą dėl naujojo kompensuojamų vaistų kainyno. Parlamentaras ragina Premjerą ir ministrą peržiūrėti Vyriausybės 2018 m. sausio 17 d. nutarimą, pagal kurį sudaromas III ketvirčio kainynas.
 

Ląstelinė terapija pagreitina gijimo procesą

2018-05-25
Kauno klinikose endoskopinės kelio operacijos metu, kuomet kartu atlikta kremzlės rekonstrukcija, tuo pačiu atliekant meniskų ir raiščių korekcijas, kaulinių girnelės ataugų, vielų bei metalo konstrukcijų pašalinimą, pirmą kartą buvo panaudotos ir audinių regeneraciją skatinančios autologinės kaulų čiulpuose ir kraujyje esančios ląstelės.
 

Lietuvoje bus įrengtas specialus pagalbos tinklas su defibriliatoriais

2018-05-25
Lietuvos gyventojai bus apmokomi teikti pirmąją pagalbą staigios mirties ištiktam žmogui, esant ūmiems širdies ir kraujagyslių susirgimams bei traumoms, taip pat naudoti išorinį automatinį defibriliatorių ir stabdyti kraujavimą specialiomis priemonėmis, turniketais. Tokie mokymai vyks net 35 šalies savivaldybėse, o jiems pasibaigus šių savivaldybių teritorijose bus įrengtas specialus pagalbos tinklas su 120 defibriliatorių ir kraujavimo stabdymo priemonėmis.
 

Operos grandas Merūnas Vitulskis – apie sveikatą, ligas, dietas, fitoterapiją ir... požiūrį į veganus

2018-05-23
Visų mūsų numylėtinis tenoras Merūnas Vitulskis, kaip įprastai, nustebina begaliniu nuoširdumu ir atvirumu – nors jau kone dešimt metų jis be atvangos sukasi gan intensyviame profesionalaus muzikinio pasaulio sūkuryje, mielai atranda laiko pokalbiui ir sutinka papasakoti apie savo sveikatą, užklupusias ligas ir gydymosi būdus, atskleidžia, kokių vaistų galima visada rasti jo kelionių lagamine, ir išduoda, ką galvoja apie dietas, homeopatiją, žalingus įpročius, ekologiją ar veganų taip nemėgstamus mėsos produktus...
 

Šiuolaikinis krūtinės anginos gydymas: seni iššūkiai ir naujos galimybės

2018-05-23
Širdies ir kraujagyslių ligos visame pasaulyje išlieka dažniausia žmonių sergamumo, neįgalumo ir mirčių priežastis. Vyresniame amžiuje šiomis ligomis sergama dažniau, todėl, ilgėjant vidutinei gyvenimo trukmei, populiacijai senstant, širdies ir kraujagyslių ligos tampa vis aktualesnės ne tik kaip klinikinės medicinos iššūkis, bet ir kaip visuomenės sveikatos, gyvenimo kokybės ir ekonomikos problema. Kita vertus, pastaraisiais dešimtmečiais pastebimas kai kurių širdies ir kraujagyslių ligų bei jų grėsmingų pasekmių jaunėjimas, ir tai siejama su nesveika gyvensena, mityba, aplinkos užterštumu, ilgalaikiais stresais, tapusiais šiuolaikinio žmogaus kasdieniu palydovu.
 

Kalis ir magnis klinikinėje praktikoje

2018-05-23
Mikroelementai atlieka labai svarbų vaidmenį gyvų organizmų struktūriniuose ir funkciniuose procesuose. Jie įeina į fermentų ir kitų biologiškai aktyvių junginių sudėtį, dalyvauja ląstelių kvėpavimo ir energijos apykaitos mechanizmuose, padeda palaikyti koordinuotą širdies ir kraujagyslių, nervų, raumenų, endokrininės sistemų veiklą. Širdies ir kraujagyslių sistemos visaverčiam funkcionavimui svarbiausi yra kalis ir magnis.
 

Ūminio miokardo infarkto intervencinis gydymas

2018-05-23
Nuolatinė sergančiųjų ūminiu miokardo infarktu su ST segmento pakilimu (MISSTP) gydymo pažanga padėjo stacionarinį mirtingumą sumažinti nuo daugiau nei 20 proc. išimtinai konservatyvios strategijos laikais iki maždaug 5 proc. perkutaninių vainikinių arterijų intervencijų (PVAI) laikais [1].
 

Sveikatos draudimas Lietuvoje: ką būtina žinoti imigrantams?

2018-05-22
Statistika rodo, kad pastaruoju metu daugėja į Lietuvą iš užsienio imigruojančių žmonių. Didžioji dalis sugrįžtančiųjų – užsienyje dirbę ir gyvenę lietuviai, kiti – atvykstantys dirbti užsieniečiai, neretai iš trečiųjų šalių. Ką jiems būtina žinoti apie privalomąjį sveikatos draudimą (PSD)? Kaip laiku pasirūpinti savo PSD ir gauti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto apmokamas sveikatos priežiūros paslaugas?
 

Kaip teismo psichiatrai atpažįsta simuliuojančiuosius...

2018-05-22
Pasaulinė statistika rodo, jog nuo 17 proc. iki 21 proc. kriminalinių bylų kaltinamųjų bando imituoti esą nepakaltinami. Valstybinės teismo psichiatrijos tarnybos prie SAM specialistai tikina, jog psichiatrinių simptomų simuliavimas nėra retas reiškinys ir mūsų šalyje. Netinkamai įvertinus teisiamojo būklę, jam gali būti paskirta netinkama bausmė arba nereikalingas gydymas, todėl tinkamas psichikos sveikatos įvertinimas visuomet yra viena pagrindinių teismo psichiatrijos darbo dalių.
 

Išrinkti geriausi išradimai sveikatai

2018-05-21
Nuo jaunimo įpročių ir skonio receptorių analizės iki gestais valdomo neįgaliojo vežimėlio ar mobiliosios programėlės, galinčios nustatyti balso pakitimus. Šias ir kitas su sveikata susijusias kūrybiškas naujoves Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU) vykusiame renginyje „Išradimai sveikatai 2018“ pristatė mokiniai, studentai ir tyrėjai bei sveikatos priežiūros specialistai.
 

Ląstelių terapija – naujas proveržis medicinoje

2018-05-20
Mokslo pažanga pastaraisiais dešimtmečiais sparčiai eina į priekį – tai, kas anksčiau atrodė sunkiai įsivaizduojama, tampa realybe. Viena iš pažangiausių medicinos vystymosi krypčių – ląstelių terapija – įvairiomis ligomis sergantiems pacientams žada naujas gydymosi galimybes. Apie šios naujovės pritaikomumą ir proveržį medicinoje šį penktadienį kalbėjo Kauno klinikų specialistai ir užsienio šalių universitetų ir universitetinių ligonių lektoriai tarptautinėje hematologijos ir onkologijos konferencijoje „Ląstelinė terapija – naujos gydymo galimybės horizonte“.
 

Praraja tarp žinių ir praktikos

2018-05-18
Nuolatinis skausmas per jų gyvenimus veikia milijonus žmonių pasaulyje ir yra globali negalios priežastis išsivysčiusiose ir besivystančiose šalyse [1]. Deja, nei politikai, nei pacientų globėjai, nei sveikatos administratoriai, nei visa visuomenė iki šiol nesupranta skausmo ir jo poveikio. O blogai valdomas skausmas brangiai kainuoja ne tik jį kenčiantiems asmenims ir jų šeimoms, bet ir vyriausybėms bei visiems mokesčių mokėtojams.
 

Eilės gydymo įstaigose: kaip pas gydytojus patekti greičiau?

2018-05-18
Pacientai dažnai skundžiasi ilgomis laukimo eilėmis pas gydytojus. Tačiau ne visi žmonės žino, kad iš tiesų jie patys gali pasirinkti tiek gydytoją, tiek gydymo įstaigą, kurioje yra mažiausia paslaugų laukimo eilė. Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) specialistai primena kelis svarbius dalykus, kurie padės pas gydytoją patekti greičiau.
 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.