Lietuvos naujienos

Kauno klinikos – pirmas transplantacijos centras Lietuvoje, pelnęs tarptautinį sertifikatą

2017-02-24
Kauno klinikų Transplantacijos centre auditą atlikusi tarptautinė auditorių grupė pateikė išvadas apie didžiausioje šalies ligoninėje vykdomas donorų paruošimo bei organų ir audinių persodinimo procedūras. Nustačius, jog minėtas centras atitinka visus aukščiausius šiai veiklai keliamus reikalavimus, Kauno klinikoms vienintelėms Lietuvoje įteiktas trejus metus galiojantis sertifikatas, liudijantis tarptautinį pripažinimą.
 

Širdies ir kraujagyslių ligų rizikos pradžia: vaikų fizinis aktyvumas mokyklose Lietuvoje yra vienas mažiausių ES

2017-02-23
Sergamumas širdies ir kraujagyslių ligomis (ŠKL) Lietuvoje išlieka vienas didžiausių Europoje. Naujausią Europos šalių širdies indeksą pristatę tyrėjai tvirtina, kad situacija prastesnė tik Kipre ir Bulgarijoje, o Lietuvos situacijai daugiausia įtakos turi nesveika mityba, nutukimas, sėslus gyvenimas, alkoholio vartojimas, rūkymas ir aukštas kraujospūdis bei veiksmingo ir koordinuoto reagavimo į širdies ir kraujagyslių ligas stoka.
 

Besidominčių sveika gyvensena laukia ypatingas savaitgalis

2017-02-23
Kovo 18-19 dienomis Vilnius vienam savaitgaliui taps sveikatingumo sostine. Visą savaitgalį „Radisson Blu“ Lietuva viešbučio konferencijų centre vyks jau penktoji Ann Wigmore sveikos mitybos konferencija, o šeštadienį – pirmą kartą Vilniuje rengiama sveikatos mugė, savo produktus pristatyti sukviesianti daugiau nei 100 dalyvių.
 

Kauno klinikose - išskirtinis dėmesys sunkiai diagnozuojamoms ligoms

2017-02-23
Žmonėms, sergantiems ypatingai retomis, mažai žinomomis ligomis ir ilgai neišgirstantiems diagnozės, Kauno klinikose įsteigtas Retų ir nediagnozuotų ligų koordinacinis centras. Lietuvoje tai pirmasis tokio tipo centras, kurio veikla bus sutelkta ne tik ties retų ligų diagnostika bei gydymu, bet ypatingas dėmesys bus skiriamas pacientams, sergantiems nediagnozuotomis ligomis.
 

Vaikų ligoninėje atlikta kaukolės defekto operacija, pritaikius ypatingą protezą

2017-02-23
Vaikų ligoninės gydytojai neurochirurgai Ramūnas Raugalas ir Ieva Šataitė penkiolikos metų mergaitei atliko operaciją dėl kaukolės defekto, atsiradusio pašalinus fibrozinės displazijos pažeistą kaulą, pirmą kartą panaudodami protezą, pagamintą iš hidroksiapatito.
 

2016 metų Europos kardiologų draugijos ūminio ir lėtinio širdies nepakankamumo diagnostikos ir gydymo gairių apžvalga

2017-02-23
Širdies nepakankamumu sergančių pacientų gydymo tikslai yra pagerinti jų klinikinę būklę, funkcinį pajėgumą ir gyvenimo kokybę, išvengti hospitalizavimo ir sumažinti mirštamumą. Faktas, kad keletas ŠN gydymui vartotų vaistų buvo susiję su nepalankiomis tolimosiomis klinikinėmis baigtimis nepaisant teigiamos įtakos artimiesiems surogatiniams žymenims, kontrolės institucijas ir klinikinės praktikos gairių rengėjus paskatino prieš patvirtinant/rekomenduojant terapines intervencijas ŠN gydyti atidžiai išanalizuoti duomenis apie pacientų mirštamumą/sergamumą. Vis dėlto dabar sutariama, kad hospitalizacijų dėl ŠN išvengimas ir funkcinio pajėgumo pagerinimas duoda reikšmingos naudos, jei nepadidėja bendrasis mirtingumas.
 

Lietuvos kardiologų draugijos Širdies nepakankamumo darbo grupė džiaugiasi produktyviais 2016 metais

2017-02-23
Kasmet malonu apžvelgti Lietuvos kardiologų draugijos (LKD) veiklą, nes ji – išties įspūdinga. Daug Lietuvos kardiologų pabuvojo svarbiuose tarptautiniuose renginiuose. Kiekviena tokia išvyka daugiau ar mažiau virsta kelione į save – suvoki savo vietą, galimybes ir būtinybę judėti į priekį, neatidėlioti darbų, nes medicinos mokslas ir praktika vystosi neįtikėtinai sparčiai. Džiugu, jog Lietuvos kardiologų draugija auga ne tik narių skaičiumi, bet ir svarba rengiant rezidentus, ugdant aukštos kvalifikacijos specialistus, vykdant tęstines podiplomines studijas, svarstant diagnostikos ir gydymo metodikas, vaistų kompensavimo klausimus.
 

Konferencijoje – įdomūs pranešimai gydytojams

2017-02-21
Kaune vasario 15 dieną vyko konferencija gydytojams „2017 m. vidaus ligų diagnostikos ir gydymo moduliai“. Gausiai susirinkusiems konferencijos dalyviams buvo skaitomi pranešimai kardiologijos, nefrologijos, odontologijos, gastroenterologijos, pulmonologijos, neurologijos bei neurochirurgijos ir reabilitacijos tematika.
 

Iš ministerijos - žinios gydytojams rezidentams

2017-02-21
Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) vadovybė imasi permainų ir plečiant gydytojų rezidentų veiklą. Tuo tikslu pradedamas diegti pakopinio kompetencijų modelis, kuris pagerins gydytojų rezidentų rengimą ir jiems suteiks daugiau savarankiškumo rezidentūros studijų metu bei leis teikti daugiau paslaugų pacientams, ko iki šiol jaunieji gydytojai negali daryti.
 

Nauja vėžio imunologinės kontrolės teorija

2017-02-21
Bendrai pripažinta, kad vėžio profilaktika ir ankstyvoji diagnostika išlieka svarbiausiomis onkologijos problemomis. Su šiomis problemomis glaudžiai siejasi prof. Elenos Moncevičiūtės-Eringienės teorija, paskelbta tarptautiniame žurnale „Medical Hypotheses“ 2015 m., straipsnyje „Natūralus imunitetas evoliuciniam atavistiniam endotoksinui žmogaus vėžio atveju“ (The natural immunity to evolutionary atavistic endotoxin for human cancer) (bendraautorės: Kristina Rotkevič, Rūta Grikienytė-Grikienis). Teorija per trumpą laiką sulaukė daug teigiamų komentarų.
 

Clostridium difficile – oportunistinė infekcija, sukelianti diarėją

2017-02-21
Oportunistinė infekcija yra apibūdinama kaip progresuojanti infekcija, sukelta mikroorganizmo, kuris įprastinėmis sąlygomis yra mažai patogeniškas (arba visai nepatogeniškas), tačiau esant kitai sunkiai patologijai ar gydant slopinančiais imunitetą vaistais gali sukelti infekciją. Oportunistinės infekcijos paprastai kelia daug problemų, kadangi jas sunku atpažinti, jos gali būti susijusios su dideliu mirtingumu dėl sunkios ligos eigos ir sunkumų gydant. Viena iš šių infekcijų, Clostridium difficile (toliau C. difficile) bakterija, kuri gamina toksinus, pažeidžiančius žarnyną ir sukeliančius įvairaus sunkumo viduriavimus (diarėjas). Kai kurie asmenys, taip pat kūdikiai, gali nešioti bakteriją be ligos simptomų, bet daugeliu atvejų išsivysto sunki diarėja su žarnų uždegimu (kolitu), galinti sukelti ir ligonių mirtį.
 

Lietuvių aktyvumas dalyvaujant vėžio prevencinėse programose didesnis nei ES vidurkis

2017-02-21
Šių metų pradžioje buvo publikuota Europos Komisijos užsakymu Tarptautinio vėžio mokslinio tyrimo instituto ekspertų parengta 2-oji Ataskaita apie vėžio atrankinės patikros programų įgyvendinimą Europos Sąjungos (ES) šalyse (angl. Cancer Screening in the European Union, 2017). Šioje ataskaitoje Lietuvoje vykdomos ES rekomenduojamos krūties, gimdos kaklelio ir storosios žarnos vėžio atrankinės patikros programos įvertintos kaip atitinkančios ES Tarybos Rekomendaciją dėl šių programų įgyvendinimo ES šalyse. Lyginant su pirmąja ES ataskaita apie prevencinių programų įgyvendinimą ES šalyse 2007 m., Lietuva padarė didelę pažangą, per šį laikotarpį buvo įdiegtos ir sėkmingai vykdomos visos ES rekomenduojamos vėžio prevencinės programos – krūties, gimdos kaklelio, storosios žarnos.
 

Gydytojo praktiniai patarimai ir rekomendacijos: kaip tinkamai gydyti peršalimą

2017-02-20
Rudenį ir žiemą atsiranda palankios sąlygos plisti virusams, kurie sukelia vieną dažniausių ligų – peršalimą. Peršalimas yra ūmi, dažniausiai savaime praeinanti virusinė viršutinių kvėpavimo takų infekcija, pažeidžianti nosies gleivinę, sinusus, ryklę ir gerklas [1]. Virusai plinta nuo užsikrėtusio asmens tiesioginio ir netiesioginio kontakto metu bei oro lašiniu būdu. Daugumos peršalimo ligų inkubacinis laikotarpis yra 24–72 val. [1]. Dažniausiai peršalimą sukelia rinovirusai – 24–52 proc. klinikinių atvejų [1]. Kiek rečiau šią ligą sąlygoja koronavirusai, gripo virusas, respiracinis sincitinis virusas ir paragripo virusas. Pastebėta, kad skirtingais metų laikais nustatomi skirtingi virusai: rinovirusai ir paragripo virusai dažniausiai cirkuliuoja rudenį ir vėlyvą pavasarį, o respiracinis sincitinis virusas ir koronavirusai – žiemą ir pavasarį [2-4].
 

Skausmas po operacijos: ką medikai turi žinoti

2017-02-20
Kasmet pasaulyje atliekama šimtai milijonų operacijų: nuo mažiausių chirurginių procedūrų iki didelių, valandomis trunkančių svarbiausių organų operacijų. Dabartinė karta mato, kad pooperacinio skausmo kontrolės srityje įvyko didelis postūmis – nuo lemtingo tvarumo iki visiško pasitikėjimo kontroliuojant ir stiprinant fiziologinį bei psichologinį procesus (Wilder-Smith, 2014), net jei skausmas tęsiasi ar net kai kuriais atvejais tampa lėtiniu (Nira, 2011).
 

Pirmoji atmintinė apie burnos higieną Brailio raštu

2017-02-20
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Sveikatos mokykla, bendradarbiaudama su Lietuvos aklųjų biblioteka, parengė ir išleido atmintinę Brailio raštu „Dantis valyti būtina!“.
 

Konsoliduotos planinės kontrolės ligoninėse atskleidė pokyčių būtinybę (VASPVT)

2017-02-20
Jau antrus metus Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Akreditavimo tarnyba) vykdo konsoliduotus planinius patikrinimus. 2016 m. buvo pasirinktos rizikingiausios ir ypatingai jautrios pacientų saugai sritys: buvo įvertintos 26 sveikatos priežiūros įstaigų antrinio lygio stacionarinės akušerijos, suaugusiųjų chirurgijos, reanimacijos ir intensyviosios terapijos paslaugos bei jų atitiktis teisės aktų reikalavimams. Nustatyti pažeidimai atskleidė tiek lokalių, tiek sisteminių pokyčių būtinybę.
 

Pacientų organizacijos - svarbūs ministerijos partneriai

2017-02-19
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, susitikęs su Pacientų forumo atstovais ir Lietuvos pacientų organizacijų atstovų taryba, pabrėžė, kad pacientų interesus atstovaujančios organizacijos yra svarbūs ministerijos partneriai.
 

Vaikų žvynelinės valdymo naujovės

2017-02-17
Kas trečiam žvyneline sergančiam pacientui ši liga prasideda dar iki brendimo. Vaikų žvynelinės paplitimas Europoje siekia iki 0,5–1 proc. Daugiausia naujų atvejų nustatoma 7–10 metų amžiaus vaikams. Vaikystėje dažniausiai nustatoma pirmojo tipo žvynelinė, kuriai būdingas šeiminis pasireiškimas [1, 2]. Riziką susirgti žvyneline vaikystėje didina nutukimas ir antsvoris [2]. Nepaisant didelio šios ligos paplitimo vaikystėje, vaikų žvynelinės gydymo tarptautinių rekomendacijų kol kas nėra. Todėl vaikų žvynelinės gydymas parenkamas individualiai, remiantis suaugusiųjų žvynelinės gydymo rekomendacijomis, klinikiniais atvejais, ekspertų nuomone bei patirtimi. Planuojant vaiko, sergančio žvyneline, gydymą būtina atsižvelgti į daugelį veiksnių.
 

Vėžio žymenys ir jų pritaikymas klinikinėje praktikoje

2017-02-17
Vėžio žymenys – tai didelė grupė medžiagų, kurias galima išmatuoti organizmo skysčiuose ir audiniuose, gaminamų piktybinių (vėžinių) ląstelių arba, kaip atsakas į neoplazijos procesą, gerybinių ląstelių, kurių ištyrimas ar identifikavimas yra naudojami ligonių klinikinėje diagnostikoje.
 

Sveikatos apsaugos ministras prof. Aurelijus Veryga: „Visiems skausmą kenčiantiems ligoniams laiku turi būti prieinama daugiafunkcė pagalba“

2017-02-17
Lietuvos skausmo draugijos pirmininkas doc. Arūnas Ščiupokas su kolegomis bendraminčiais prieš daugiau nei dešimtmetį iškėlė licencijuotų skausmo specialistų rengimo klausimą, tačiau ir šiandien medicinos paslaugas skausmo klinikose teikia gydytojai bei slaugytojai entuziastai. Nors specializuotas paslaugas teikiančių specialistų rengimą įteisinantys teisės aktai seniai parengti, jie kažkodėl dūla Sveikatos apsaugos ministerijos stalčiuose. Gal naujoji ministerijos vadovybė Lietuvos skausmo draugijos narius ir visus skausmo klinikose dirbančius gydytojus bei slaugytojus pagaliau išgirs? Apie tai kalbamės su sveikatos apsaugos ministru prof. Aurelijumi Veryga.
 

Sveikatos apsaugos ministro sveikinimas

2017-02-15
Švenčiame jau 99-ąsias Lietuvos valstybės atkūrimo metines. Vos metai beliko iki garbingo Lietuvos valstybės šimtmečio paminėjimo. Ne visi šie metai naujausių laikų Lietuvos istorijoje buvo šviesūs. Tačiau šiandien mes džiaugiamės Laisve, kasdien stiprėjančia valstybe. Kiekvieno iš mūsų kasdienis darbas – tai žingsnis link savo valstybės stiprybės, jos piliečių lūkesčių ir vilčių išsipildymo. O Vasario 16-toji - tai puiki galimybė pasidžiaugti mūsų visų bendru darbu Tėvynei. Tegul ši diena tampa Jūsų ir Jūsų šeimos narių džiugia asmenine švente!
 

„1000 km Širdies žygio“ atomazga – naujos funkcinės lovos

2017-02-15
Pasibaigus „1000 km Širdies žygiui“, Vaikų ligų klinikoje Onkologijos ir hematologijos sektoriuje gydomi mažieji pacientai sulaukė išskirtinių dovanų – funkcinių lovų. Naujosios lovos padeda vaikams pasijusti patogiau, yra sukurtos taip, jog būtų išvengta pragulų, mažinamas raumenų diskomfortas.
 

Žandikaulio sąnario osteoartrito ir periodontito gydymas: kas bendra?

2017-02-14
Osteoartritas – tai lėtinė degeneracinė, labiausiai paplitusi sąnarių liga, bene dažniausiai pažeidžianti rankų, kelių ir klubų sąnarius, tačiau ne išimtis ir kiti, smulkesnieji sąnariai, pavyzdžiui, smilkininis apatinio žandikaulio sąnarys (SAŽS). SAŽS disfunkcija gali lygiai taip pat sukelti varginantį skausmą, ženkliai pabloginti gyvenimo kokybę, apriboti kasdienę veiklą, socialinį gyvenimą. SAŽS yra dažniausiai naudojamas sąnarys žmogaus kūne: atlieka apie 1500–2000 judesių per dieną, reikalingas kramtant, kvėpuojant, kalbant. Kadangi SAŽS nuolatos yra naudojamas, žandikaulio kaulas, raumenys ir kremzlė gali dėvėtis ir taip sukelti SAŽS funkcijos sutrikimus [1].
 

Lietuvos kardiologų draugijos Širdies nepakankamumo darbo grupė džiaugiasi produktyviais 2016 metais

2017-02-14
Kasmet malonu apžvelgti Lietuvos kardiologų draugijos (LKD) veiklą, nes ji – išties įspūdinga. Daug Lietuvos kardiologų pabuvojo svarbiuose tarptautiniuose renginiuose. Kiekviena tokia išvyka daugiau ar mažiau virsta kelione į save – suvoki savo vietą, galimybes ir būtinybę judėti į priekį, neatidėlioti darbų, nes medicinos mokslas ir praktika vystosi neįtikėtinai sparčiai. Džiugu, jog Lietuvos kardiologų draugija auga ne tik narių skaičiumi, bet ir svarba rengiant rezidentus, ugdant aukštos kvalifikacijos specialistus, vykdant tęstines podiplomines studijas, svarstant diagnostikos ir gydymo metodikas, vaistų kompensavimo klausimus.
 

Profesorius Kęstutis Petrikonis: „Pokyčius daryti sudėtinga, bet tai vienintelis kelias, kuriuo reikia eiti“

2017-02-14
Apie neurologiją, skausmo medicinos viziją, sveikatos mokslų edukologiją, apie naujas idėjas bei jaunimo skatinimą nebijoti imtis atsakomybės įgyvendinant savo troškimus, taigi – apie atsakingą akademinį bei klinikinį darbą ir gyvenimą kalbamės su naujuoju Lietuvos sveikatos mokslų universiteto prorektoriumi studijoms profesoriumi dr. Kęstučiu Petrikoniu.
 

A. Veryga: „Stiprinsime pacientų vaidmenį, priimant svarbius sprendimus“

2017-02-13
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, susitikęs su Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) prezidentu Šarūnu Narbutu ir viceprezidentu Gediminu Žižiu, išsakė poziciją, kad pacientų organizacijų vaidmuo turi būti stiprinamas ir paisoma jų nuomonės, nes būtent pacientų organizacijos geriausiai žino, su kokiomis problemomis susiduria jų atstovaujami pacientai ir kaip šias problemas spręsti.
 

Kviečia naudotis elektroninėmis paslaugomis

2017-02-13
Lietuvoje įsitvirtinančios elektroninės paslaugos prisideda ne tik prie valstybės gerovės kūrimo, bet ir sudaro sąlygas mums visiems kasdienius reikalus tvarkytis daug paprasčiau. Akreditavimo tarnyba kviečia aktyviai naudotis sukurtomis elektroninėmis paslaugomis ir pateikti paraiškas spaudo suteikimui, licencijos išdavimui (deklaracijos ir prašymo pagrindu), licencijos priežiūrai, popierinės licencijos dublikato išdavimui, licencijos patikslinimui ar galiojimo sustabdymo atnaujinimui.
 

Naudinga informacija slaugos specialistams

2017-02-13
Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Akreditavimo tarnyba) duomenimis, šiuo metu dar apie 3 tūkstančius specialiosios praktikos slaugytojų neturi galiojančios bendrosios slaugos ar akušerijos praktikos licencijos. Ką slaugytojai ir akušeriai turėtų suskubti padaryti šiais metais? Kaip palengvinti kasdienes paslaugas ir ar galima licenciją užsisakyti internete? Į šiuos ir kitus aktualius klausimus atsakome plačiau.
 

Morfologiniai akies hidrodinamikos savitumai sergant glaukoma ir jų sąsajos su intervencinių gydymo metodų pooperaciniais rezultatais

2017-02-12
Disertacija rengta 2010–2016 metais Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Akių ligų klinikoje ir Anatomijos institute. Disertacija apginta viešame Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Medicinos mokslo krypties tarybos posėdyje 2016 m. rugpjūčio 30 d.
 

A. Veryga: „Stiprinsime pacientų vaidmenį, priimant svarbius sprendimus“

2017-02-10
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, susitikęs su Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) prezidentu Šarūnu Narbutu ir viceprezidentu Gediminu Žižiu, išsakė poziciją, kad pacientų organizacijų vaidmuo turi būti stiprinamas ir paisoma jų nuomonės, nes būtent pacientų organizacijos geriausiai žino, su kokiomis problemomis susiduria jų atstovaujami pacientai ir kaip šias problemas spręsti.
 

Vasario 22-ąją – konferencija gydytojams ir slaugytojams Klaipėdoje

2017-02-10
Klaipėdos universitetinėje ligoninėje (Liepojos g. 41, Klaipėda) vasario 22 dieną vyks konferencija visų specialybių gydytojams ir slaugytojams. Visiems konferencijos dalyviams bus išduodamas 8 val. universitetinis pažymėjimas. Dalyvio mokestis – 6 Eurai, tačiau užsiregistravusiems iš anksto (emedicina.lt internetinėje svetainėje) dalyvavimas konferencijoje nemokamas.
 

Lėtinės dilgėlinės diagnostikos ir gydymo principai

2017-02-10
Dilgėline, kuriai būdingas bėrimas pūkšlėmis ir/ar angioedemos klinikiniai požymiai, bent kartą gyvenime gali susirgti 10–20 proc. žmonių. Dilgėlinės išsivystymo priežastys yra labai įvairios, todėl dažnai lieka neišaiškintos. Pagrindinis patogenezės mechanizmas yra putliųjų ląstelių degranuliacija ir mediatorių išsiskyrimas. Dilgėlinė klasifikuojama pagal trukmę ir ją sukėlusią priežastį. Šiame straipsnyje apžvelgiamos šios ligos diagnostikos ir gydymo rekomendacijos.
 

Peršalimas: kaip jį nugalėti nealinant organizmo

2017-02-09
Siaučiant gripui ir peršalimo ligoms svarbu atidžiau stebėti savo organizmą ir neignoruoti net menkiausių peršalimo simptomų. Pradėjus laiku ir tinkamai gydytis galima užkirsti kelią ligos paūmėjimui ir komplikacijoms. Specialistai įspėja, kad imunitetu rūpintis reikia ištisus metus, tačiau užklupus pirmiesiems peršalimo simptomams pirmiau reikėtų imtis natūralių augalinių preparatų ir be reikalo nevartoti cheminių vaistų.
 

Dėl mokamų donorų įprastinės priėmimo tvarkos pasikeitimų

2017-02-09
Informuojame, kad nuo 2017 m. vasario 7 dienos keičiasi atlygintinų kraujo donorų įprastinė aptarnavimo tvarka. Prašome kraujo donorų, kurie pageidauja gauti piniginę kompensaciją už kraujo donaciją, suderinti savo vizitą su NKC padaliniu (www.kraujodonoryste.lt) ar nemokamu telefonu 8-800 00003.
 

Kolageno vaidmuo gydant sąnarių ligas

2017-02-08
Lėtinės judamojo-atramos aparato būklės apima daugiau nei 150 ligų ir sindromų, kurie dažniausiai progresuoja ir susiję su skausmu. Šios būklės yra vienos pirmaujančių tarp sergamumo ir neįgalumo priežasčių, reikalingos labai didelių sveikatos priežiūros išlaidų ir sąlygoja darbingumo praradimą. Osteoartritas (OA) yra viena iš dešimties ligų, sukeliančių neįgalumą išsivysčiusiose šalyse.
 

Rezidentūros studijų moduliui į JAV jau ruošiasi pirmieji skubiosios medicinos gydytojai rezidentai

2017-02-08
Šiomis dienomis Kauno klinikos sulaukė labai svarbių ir džiugių naujienų – jau kovo mėnesį į Jungtinių Amerikos valstijų ligonines 6 savaičių trukmės rezidentūros studijų moduliui bus išlydėti pirmieji skubiosios medicinos gydytojai rezidentai!
 

Šiandien sveikatos apsaugos ministras lankosi Kaune

2017-02-07
Vasario 7 dieną sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga su darbo vizitu lanko Kauno bei Kauno rajono gydymo įstaigas.
 

Vietinio poveikio žvynelinės gydymas ir fototerapija

2017-02-07
Dauguma žvyneline sergančiųjų turi nedidelį kūno paviršiaus pažeidimą, t. y. mažesnį kaip 5 proc., ir gali būti gydomi vien tik vietiniais vaistais, derinant juos tarpusavyje bei su fototerapija. Žvynelinė gydoma kelių grupių vietiniais vaistais, kurių parinkimas priklauso tiek nuo bėrimų vietos, pobūdžio, tiek nuo individualių sergančiojo savybių, jo veiklos. Vietinio poveikio vaistai taip pat gali būti vartojami kaip papildoma priemonė pacientams, sergantiems vidutinio sunkumo bei sunkia žvyneline, kuriems yra taikomas gydymas sisteminiais tradiciniais ar biologiniais vaistais [1]. Svarbu atsižvelgti ir į paciento lūkesčius.
 

Vaistų kompensavimo sistema turi būti skaidresnė ir mažėti jų kainos

2017-02-06
Siekiant mažinti kompensuojamųjų vaistų kainas, bus supaprastintos kompensuojamųjų vaistų kainų tvirtinimo procedūros, keičiami Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSD) tarybos sudarymo principai ir numatoma leisti tiekti registruotus vaistinius preparatus į gydymo įstaigas užsienio kalba paženklintomis pakuotėmis. Šiuos ir kitus artimiausius žingsnius vaistų kainų mažinimo kryptimi spaudos konferencijoje pristatė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ir viceministrė Kristina Garuolienė.
 

Pradedama Clostridium difficile infekcijų epidemiologinė priežiūra

2017-02-06
Nuo 2017 m. sausio 1 d. įsigaliojo 2008 m. lapkričio 14 d. įsakymo Nr. V-1110 „Dėl hospitalinių infekcijų epidemiologinės priežiūros ir valdymo“ pakeitimas, kuriuo pradedama nuolatinė Clostridium difficile (toliau – CD) infekcijų epidemiologinė priežiūra stacionarines paslaugas teikiančiose asmens sveikatos priežiūros įstaigose (toliau – ASPĮ).
 

„Purenama dirva“ gimdymams namuose

2017-02-05
Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakymu sudaryta darbo grupė gimdymo ne ligoninėse klausimams nagrinėti. Į šią grupę įtraukti ekspertai iki 2017 m. birželio 1 d. įpareigoti įvertinti gimdymo ne ligoninėse reglamentavimo galimybes, sąlygas, užsienio šalių patirtį bei parengti gimdymo ne ligoninėse priežiūros modelį.
 

Pakeisti Mirties atvejų ir jų priežasčių valstybės registro nuostatai

2017-02-03
Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2017 m. sausio 11 d. nutarimu Nr. 26 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2009 m. liepos 8 d. nutarimo nr. 709 „Dėl mirties atvejų ir jų priežasčių valstybės registro įsteigimo ir jo nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo“ (toliau – Nutarimas) nauja redakcija išdėstyti Mirties atvejų ir jų priežasčių valstybės registro nuostatai.
 

Norite gauti ar tikslinti licenciją? Tai būtina žinoti!

2017-02-03
Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (Akreditavimo tarnyba) norėdama palengvinti asmens sveikatos priežiūros įstaigoms licencijų išdavimo ar tikslinimo procesus parengė atmintinę, kurioje pateikiama įstaigų vadovams aktuali informacija, padėsianti operatyviau ir paprasčiau gauti licenciją.
 

Į kovą su vėžiu stoja ir Kauno klinikų genetikai

2017-02-02
Pastaraisiais metais kovoje su onkologiniais susirgimais yra padaryta didelė pažanga, tačiau vėžys vis dar yra didelė sveikatos problema Lietuvoje ir pasaulyje. Ieškant atsakymų dėl vėžio prevencijos, diagnostikos ir gydymo, skirtingų medicinos sričių specialistai vienija jėgas. Šiuo metu jau yra labai aiškiai apčiuopiama genetikos mokslo nauda onkologijoje.
 

Jaunatvinės Greivso oftalmopatijos klinikinės išraiškos ir rizikos veiksnių įvertinimas

2017-02-01
Greivso liga yra autoimuninės kilmės. Ji pažeidžia skydliaukę, jungiamąjį akiduobės audinį, judinamuosius akies raumenis ir retais atvejais – odą. Pirmąkart ši liga įvardyta dar 1835 m. Greivso oftalmopatija (GO) – dažniausia Greivso ligos ekstratiroidinė išraiška. Dažniausiai GO pasireiškia 40–60 m. amžiaus tarpsniu. Maždaug pusei suaugusių pacientų, sergančių Greivso liga, atsiranda ir oftalmopatijos simptomai, tačiau vaikų ir jaunų žmonių populiacija šiuo požiūriu mažai ištirta.
 

Mokslinis kraujagyslinių navikų tyrimas leis patobulinti jų diagnostiką ir gydymą

2017-02-01
Vaikų ligoninės, VUL Santariškių klinikų filialo Vaikų chirurgijos skyriuje atliekamas mokslinis tyrimas, kuriuo įvertinę hemangiomų paviršiaus temperatūrą, vaikų chirurgai tikisi pagerinti diagnostiką ir sumažinti šiai gana dažnai kūdikių patologijai gydyti taikomų procedūrų skaičių.
 

Dėmesio! Kaune - konferencija gydytojams!

2017-02-01
Dėmesio, jau greitai - vasario 15 dieną - Kaune vyks konferencija visų specialybių gydytojams. Platesnė informacija apie konferencijos programą, dalyvių registraciją ir kt. pateikiama žemiau. Laukiame atvykstant!
 

Antitrombocitinės terapijos kontrolės ir efektyvumo galimybės

2017-02-01
Tiek mokslininkų, tiek klinicistų dėmesys antitrombocitinei (antiagregacinei) terapijai, jos efektyvumo įvertinimui klinikinėje praktikoje neslūgsta. Dar visai neseniai, skirdami trombocitų agregaciją mažinančius vaistus, gydytojai nė nesusimąstydavo, kad dėl genotipinio polimorfizmo, lygia greta vartojamų antiagregantų, metabolizmą veikiančių vaistų, net trečdaliui pacientų jie gali būti neefektyvūs. Ypač tai svarbu pacientams, persirgusiems komplikuotais ūminės išemijos sindromais, esant įvairiems gretutiniams metaboliniams medžiagų apykaitos sutrikimams, taip pat po kartotinių stentų implantavimo procedūrų, kada būtina pasiekti reikiamą antiagregaciją. Apie rutininę kasdienę laboratorinę krešėjimo sistemos diagnostiką, jos ypatumus ir naujoves kalbamės su šios srities ekspertu dr. Juliumi Ptašeku.
 

Centrinio poveikio vaistų vieta gydant hipertenziją

2017-02-01
Eksperimentiniais ir klinikiniais tyrimais įrodyta simpatinės nervų sistemos, jos disfunkcijos įtaka širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) išsivystymui ir progresavimui. Nustatyta, kad užsitęsęs simpatinės sistemos suaktyvėjimas skatina arterinio kraujospūdžio didėjimą, aterogenezę ir aterotrombozę, sukelia tachikardiją, renino angiotenzino aldosterono sistemos hiperfunkciją, dislipidemiją, širdies ir kraujagyslių hipertrofiją ir kt. Vien jau padidėjęs širdies susitraukimų dažnis yra labai svarbus ŠKL rizikos veiksnys, reikšmingai didesnės mirties nuo ŠKL rizikos rodiklis. Padidėjus širdies susitraukimų dažniui, didėja kairiojo skilvelio hipertrofijos, hipertenzijos ir lėtinio širdies nepakankamumo grėsmė. Tachikardija visada yra blogesnės prognozės ir trumpesnio išgyvenimo rodiklis sergant ŠKL.
 

Hipertenzija ir erekcijos sutrikimai: kaip gydyti ir nepakenkti?

2017-02-01
Arterinė hipertenzija yra svarbiausias ir labiausiai paplitęs širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) rizikos veiksnys, reikšminga klinikinės medicinos ir visuomenės sveikatos problema. Padidėjusį arterinį kraujospūdį turi daugiau nei 1 mlrd. suaugusių planetos gyventojų, nuo jos pasekmių ir komplikacijų kasmet pasaulyje miršta beveik 7 mln. žmonių. Dabar klinikinėje praktikoje vartojama daugiau nei 100 antihipertenzinių vaistų. Vis dėlto labai svarbu ne tik veiksmingai gydyti ligas, kontroliuoti jų simptomus, bet ir užtikrinti pacientams geriausią įmanomą gyvenimo kokybę.
 

2016 m. EKD širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos gairės: širdies ir kraujagyslių ligų rizikos įvertinimas ir antiagregantų skyrimo rekomendacijos

2017-01-31
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, 17,5 mln. žmonių kasmet pasaulyje miršta nuo širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL). Skirstant šalis pagal ŠKL mirštamumo riziką, Lietuva patenka į didelės rizikos grupę. Siekiant sumažinti šių ligų paplitimą, yra kuriamos prevencinės programos. 2016 m. išleistos Europos ŠKL prevencijos klinikinėje praktikoje rekomendacijos. Jose pateikiama informacija apie pagrindinius šių ligų rizikos veiksnius ir sergamumo jomis mažinimo būdus, taip pat aprašomos antiagregantų skyrimo rekomendacijos.
 

Klinikinis atvejis: Stillo liga ir sinusoidų obstrukcijos sindromas

2017-01-31
Stillo liga – reta nežinomos kilmės sisteminė uždegimu pasireiškianti liga, kuriai būdingas neaiškios kilmės febrilus karščiavimas, makulopapulinis bėrimas, leukocitozė dominuojant neutrofilams bei artralgijos/artritai. Sinusoidų obstrukcijos sindromas (SOS) – kepenų smulkiųjų venų ir sinusoidų pažeidimas, dažniausiai išsivystantis po kaulų čiulpų transplantacijų ar sukeliamas tam tikrų toksinų bei vaistų poveikio bei pasireiškiantis staigiu svorio prieaugiu dėl skysčių kaupimosi, gelta bei hepatomegalija.
 

Dėmesio! Valstybė lęšiukų kainų skirtumo nekompensuoja

2017-01-31
Panevėžio teritorinę ligonių kasą (TLK) pasiekė informacija, kad gyventojai, atvykstantys į UAB Akių chirurgijos centrą operuoti akių dėl kataraktos, ėmė masiškai prašyti kuo brangesnių intraokulinių lęšiukų, nes ligonių kasose tikisi susigrąžinti kainų skirtumą, susidarantį tarp pasirinkto brangesnio lęšiuko ir to lęšiuko, kurį gydymo įstaigos perka ligonių kasų lėšomis ir privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apsidraudusiems pacientams gali skirti nemokamai.
 

Biologiniai vaistai ir žvynelinė. Kas naujo?

2017-01-30
Psoriazė (žvynelinė) – tai lėtinė uždegimo kilmės imuninių mechanizmų nulemta, nuolat atsinaujinanti lėtinė liga. Kasmet spalį minima Tarptautinė sergančiųjų žvyneline diena, kuria stengiamasi atkreipti visuomenės dėmesį į šia liga sergančiųjų problemas, o su sveikatos priežiūros specialistais – pasidalyti įvairiomis gydymo naujovėmis. Sunkios eigos psoriazės valdymo perversmą sukėlė biologiniai vaistai, kurių spektras išsiplėtė nauja vaistų grupe – IL-17A inhibitoriais.
 

Organų donorystė ir transplantacija 2016-aisiais: daug įsimintinų naujovių

2017-01-30
Kaip informuoja Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos, praėję 2016 metai Lietuvos organų donorystei ir transplantacijai buvo itin palankūs. Ir ne tik statistine prasme. Praėjusieji metai į Lietuvos organų donorystės ir transplantacijos istoriją bus įrašyti ir dėl įsimintinų įvykių.
 

Apie nemokamus skiepus nuo vėžį sukeliančio viruso primena ir vaistinės

2017-01-30
Minėdamas Europos gimdos kaklelio vėžio prevencijos savaitę Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) drauge su vienu didžiausių šalies vaistinių tinklų „Eurovaistinė“ tėvams ir globėjams primena apie galimybę nemokamai paskiepyti dukras nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV), kuris sukelia gimdos kaklelio vėžį. Apie tai vaistinių lankytojus informuoja plakatai ir pranešimai vaizdo ekranuose prie kasų.
 

Ministerija imasi priklausomybės centrų pertvarkos

2017-01-30
Ministro Aurelijaus Verygos komanda, susipažinusi su penkių Lietuvos priklausomybių ligų centrų struktūra ir veikla, imasi jų pertvarkos. Nors Sveikatos apsaugos ministerijos 2017 metų biudžete šiems centrams buvo numatyta skirti papildomai 262 tūkst. eurų specialistų darbo užmokesčiui, tačiau finansavimas atidėtas ir kol kas perkeltas į antrąjį metų pusmetį. Pasak sveikatos apsaugos viceministrės Gintarės Šakalytės, paaiškėjo, kad kai kuriuose priklausomybės ligų centruose nepagrįstai išpūstas darbuotojų aparatas.
 

Gimdos kaklelio vėžys: prevencija ir tūkstančiai išsaugotų gyvybių

2017-01-30
Gimdos kaklelio vėžys – viena iš pavojingų ir paplitusių onkologonių ligų, kuria suserga vis jaunesnės moterys. Tačiau šią ligą nustačius ankstyvoje stadijoje galima ne tik išvengti sudėtingo gydymo, bet ir išgelbėti gyvybes. Lietuvoje jau 13 metų yra vykdoma gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa, pagal kurią pasitikrinti sveikatą nemokamai raginamos visos moterys nuo 25 iki 60 metų.
 

Daugiau pacientų turėtų būti pagydyti ambulatoriškai

2017-01-27
Kasmet kas šeštas – septintas Lietuvos gyventojas bent kartą yra gydomas ligoninėse, neskaitant gydymo slaugos ir palaikomojo gydymo, reabilitacijos įstaigose, dienos stacionaruose bei sanatorijose, tuberkuliozės ar psichiatrijos ligoninėse. Per metus tai sudaro apie 655 tūkst. gydymosi ligoninėje atvejų. Skirtingų skaičiavimų duomenimis, apie 15–20 proc. šių atvejų galima išvengti, jeigu gyventojai laiku gautų tinkamas ir kokybiškas ambulatorinės sveikatos priežiūros paslaugas.
 

Vitamino K2 reikšmė kalcio preparatuose gydant osteoporozę

2017-01-27
Kasmet spalio dvidešimtąją minima Tarptautinė osteoporozės diena. Ji būna skirta tam tikrai su šia liga susijusiai problemai Šiemet jos šūkis buvo – „Mylėk savo kaulus, apsaugok savo ateitį“. Osteoporozė – paplitusi kaulų liga, tačiau, neturėdama klinikinių simptomų, diagnozuojama dažniausiai jau pasireiškus komplikacijoms – kaulų lūžiams, atsiradusiems minimalios traumos metu arba savaime [1]. Žinia senstančiai visuomenei gana liūdna – viena iš trijų moterų ir vienas iš penkių vyrų po penkiasdešimties patirs bent po vieną osteoporozinį lūžį.
 

Specifinės būklės sergant astma

2017-01-26
Nėštumo laikotarpiu astmos eiga trečdaliui nėščiųjų pablogėja, trečdaliui – pagerėja ir likusiam trečdaliui – išlieka nepakitusi. Astma dažnai pablogėja 5–7 nėštumo mėnesiais, nors paskutines keturias nėštumo savaites dažniausiai astmos simptomai palengvėja. Kiekviena nėščioji ar nėštumą planuojanti moteris turėtų būti paklausta, ar neserga astma, siekiant suplanuoti tinkamą priežiūrą ir gydymą užtikrinantį gerą astmos kontrolę visą nėštumo ir gimdymo laikotarpį. Jei nėščiajai reikia objektyviai patvirtinti astmos diagnozę, negalima atlikti bronchų provokacinio mėginio ar mažinti pakopa kontroliuojamuosius vaistus iki gimdymo.
 

Sveikatos apsaugos ministras skelbia viešą viceministro ir patarėjo atranką

2017-01-25
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga skelbia viešą viceministro ir patarėjo atranką – kandidatus į laisvas komandos narių vietas atrinks atviro konkurso būdu. A. Veryga atkreipia būsimų kandidatų dėmesį, kad laukia darbas, kuriame nuolat sukasi interesų grupės, kur nuolat bandoma rasti priėjimą ir padaryti įtaką, kur nevengiama viešai juodinti ir žeminti. Todėl prašo tų, kurie pretenduos į siūlomas pareigas, įvertinti visus savo praeities žingsnius, prisimenant net tuos, kurių grėsmingais ar neteisėtais neįvardina specialiosios tarnybos.
 

Kauno klinikos pakartotinai pripažintos Naujagimiams palankia ligonine – įsitvirtina žindymo kultūra

2017-01-25
Žindymo skatinimo komitetas Kauno klinikas pakartotinai pripažino Naujagimiui palankia ligonine. Šį vardą turinčios gydymo įstaigos yra orientuotos į motinos ir naujagimio ryšio puoselėjimą nuo pat gimimo akimirkos užtikrinant žindymo skatinimą, teikiant įvairiapusišką paramą šeimai.
 

Kas laukia, jei nemoki PSD įmokų...

2017-01-25
20 tūkstančių asmenų susimokėti privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas vėluoja 11-12 mėnesių. Ši skola – 5,7 milijonai eurų – vasario pradžioje bus išieškota priverstiniu būdu, jei skolininkai jos nepadengs iki sausio 31 dienos.
 

Birštone bus renkamas geriausias Europos masažuotojas

2017-01-24
Gegužės 17 – 18 dienomis Birštone, sanatorijoje „Eglė“ bus renkamas geriausias Europos masažuotojas. Nors registracija į prestižinį konkursą paskelbta prieš keletą dienų, tikimasi, jog šįmet publika išvys apie 40 geriausių masažo meistrų bei susipažins su jų naudojamomis technikomis.
 

Spirometrija ir jos reikšmė diagnozuojant obstrukcines plaučių ligas

2017-01-24
Spirometrija yra vienas iš labiausiai taikomų kvėpavimo funkcinių diagnostikos metodų, kuriuo yra matuojamas oro tūris bei greitis įkvėpimo ir iškvėpimo metu. Spirometrija yra vienas iš svarbiausių diagnostikos metodų nustatant lėtinę obstrukcinę plaučių ligą (LOPL), astmą, pagalbinis metodas diagnozuojant plaučių fibrozę, cistinę fibrozę bei kitas kvėpavimo sistemos ligas.
 

Migrena ir jos gydymas

2017-01-24
Migrena – lėtinė, sunkią negalią sukelianti neurovaskulinė liga, kuriai būdingi epizodiniai galvos skausmo priepuoliai, autonominės nervų sistemos disfunkcija bei daliai pacientų pasireiškianti aura su neurologiniais simptomais. Nors migrenos priepuoliai nesukelia grėsmės gyvybei, o gyvenimas tarp priepuolių gali būti visavertis, pacientui šis sutrikimas labai trikdo įprastą gyvenimo ritmą. Straipsnyje išsamiau apžvelgiamas migrenos priepuolių gydymas remiantis Europos neurologų draugijų federacijos ir Amerikos neurologų akademijos rekomendacijomis.
 

Hipertriglicerideminis pankreatitas. Klinikinis atvejis

2017-01-24
Lietuvoje alkoholinis ir tulžies akmenligės išprovokuotas pankreatitas sudaro daugiau kaip 2/3 ūminio kasos uždegimo atvejų. Kitos priežastys yra ženkliai retesnės. Hipertriglicerideminis pankreatitas pasitaiko 2–4 proc. atvejų. Pacientas stacionarizuotas į LSMUL KK Gastroenterologijos skyrių plazmaferezėms atlikti.
 

Kaip išvengti ligų, išnaudojant sveiką aplinką

2017-01-24
2016 m. pasirodė naujas Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) leidinys „Kaip išvengti ligų per sveiką aplinką“ (Preventing disease through healthy environments). Leidinio tikslas – suteikti informacijos apie pasaulines pastangas sukurti sveiką aplinką pasitelkus nebrangias ir efektyvias priemones, kad gyvenant sveikoje aplinkoje būtų galima išvengti didelės dalies ankstyvų mirčių ir ligų.
 

Parengta stresui darbe valdyti skirta priemonė – Streso darbe valdymo standartai

2017-01-24
Higienos institute parengti stresui darbe valdyti skirti Streso darbe valdymo standartai – priemonė, kurios pagalba galima pagerinti darbo sąlygas įmonėse, įstaigose ir organizacijose.
 

Devynios asmens sveikatos priežiūros įstaigos pripažintos Naujagimiams palankiomis ligoninėmis

2017-01-23
Žindymo skatinimo komitetas priėmė protokolinius sprendimus dėl devynių stacionarinių asmens sveikatos priežiūros įstaigų pripažinimo Naujagimiams palankiomis ligoninėmis bei dvylikos stacionarinių asmens sveikatos priežiūros įstaigų pripažinimo įsipareigojusiomis tapti Naujagimiams palankiomis ligoninėmis.
 

VLK: pirmasis pasirinkimas – šeimos gydytojas

2017-01-23
Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) pataria į šeimos gydytoją kreiptis ne tik susirgus, bet ir tuomet, kai jaučiatės gerai. Pasitikrinti turėtų kiekvienas šeimos narys, iš anksto užsiregistravęs pas šeimos gydytoją. Nei už gydymą susirgus, nei už sveikatos patikrinimą, taip pat ir už paslaugas pagal prevencines programas, apdraustiems privalomuoju sveikatos draudimu mokėti nereikia, nes šios paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis.
 

Vasario 16 d. dokumentinio spektaklio apie Prezidentą Kazį Grinių premjera

2017-01-22
Vasario 16, Lietuvos valstybės atkūrimo dieną, 18 val. Kauno miesto kameriniame teatre PREMJERA „Alksniškės“- dokumentinis 2 dalių spektaklis apie III-ąjį Prezidentą Kazį Grinių.
 

Ministras A. Veryga: „Visos gydymo įstaigos privalės prisijungti prie e. sveikatos sistemos“

2017-01-20
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ragina visų šalies gydymo įstaigų vadovus aktyviau jungtis prie e. sveikatos sistemos ir naudotis elektroninės platformos teikiamomis galimybėmis. Taip siekiama pagreitinti įstaigų darbą, pagerinti pacientų aptarnavimo kokybę, trumpinti eiles pas gydytojus specialistus ir neatsilikti nuo naujausių technologijų pažangos pasaulyje.
 

Žaizdų gydymas hialurono rūgštimi

2017-01-20
Žaizdos yra skiriamos į ūmias ir lėtines. Ūmios žaizdos yra sukeltos išorinių veiksnių poveikio (chirurginės žaizdos, įkandimas, nudegimas, įpjovimas, įbrėžimas, plėštinė ir šautinė žaizda). Lėtines žaizdas sukelia endogeniniai veiksniai (periferinių arterijų liga, venų ligos, metabolinės ligos (dažniausiai cukrinis diabetas)).
 

Vaikų ligoninėje alogeninė kaulų čiulpų transplantacija atlikta šimtajam pacientui

2017-01-19
Vaikų ligoninės, VUL Santariškių klinikų filialo Vaikų onkohematologijos centre, kuriame jau penkiolika metų atliekamos kaulų čiulpų transplantacijos Lietuvos vaikams, alogeninį kaulų čiulpų persodinimą patyrė jau šimtasis pacientas.
 

LSMU mokslininkas F. Bukauskas garsina Lietuvos vardą visame pasaulyje

2017-01-19
Trumpam į Lietuvą sugrįžęs Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Feliksas Bukauskas tituluojamas bene vienu garsiausių mokslininkų Lietuvoje. Profesorius įsitikinęs – galimybė dirbti Jungtinėse Amerikos Valstijose leidžia daugiau naudos duoti Lietuvai. Metų pabaigoje LR Prezidentė profesoriui įteikė apdovanojimą už į Lietuvą atvestas mokslines inovacijas.
 

IŠLEISTAS NAUJAS „LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALAS“

2017-01-19
Šio žurnalo numerio tema - „Lėtinė obstrukcinė plaučių liga“. Šiame skirsnyje publikuojami straipsniai „LOPL gydymo galimybės geros - trūksta tik paties paciento atsakomybės“, „Lėtinės obstrukcinės plaučių ligos diagnostika ir gydymas“, „Sergančiųjų LOPL radiologinis ištyrimas“, „Efektyvaus LOPL gydymo veiksniai“ ir kt.
 

Sinkopė: ką reikia žinoti ir kaip reikia tirti?

2017-01-19
Apalpimas (sinkopė) – trumpalaikis ir staigus sąmonės praradimas, kai visiškai grįžta neurologinės funkcijos. Apalpimas yra gana dažna patologija, dėl kurios pacientai kreipiasi tiek į šeimos gydytojus, tiek į skubios pagalbos skyrius. Literatūros duomenimis, apie 80 proc. žmonių primą sinkopės epizodą patiria iki 30 m. amžiaus.
 

Seimas priėmė Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisas dėl embrionų apsaugos

2017-01-18
Seimas priėmė Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisas (projektas Nr. XIIIP-169(2), kuriomis patikslintas reglamentavimas dėl embrionų apsaugos. Už teisės akto pakeitimus balsavo 96 Seimo nariai, prieš balsavusių nebuvo, susilaikė 2 parlamentarai.
 

Lietuvoje siaučia gripas

2017-01-18
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai ragina neprarasti budrumo, nes kasdien daugėja sergančiųjų gripu ir kitomis ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis. Gripo epidemija jau paskelbta Kauno miesto (sergamumo rodiklis 138,6 atv./10 tūkst. gyv.) ir Jonavos rajono (sergamumo rodiklis 134,27 atv./10 tūkst. gyv.) savivaldybėse.
 

Įžengus į mokslo ir praktikos šventovę, svarbiausiu tampa pacientas

2017-01-18
Net 12 metų Lietuvos kardiologų draugijos Širdies nepakankamumo darbo grupės veiklai sėkmingai vadovavusi ir garbingų įvertinimų europiniu mastu pasiekusi LSMU MA Kardiologijos klinikos prof. dr. Aušra Kavoliūnienė, net ir pasitraukusi iš šių pareigų neliko kardiologų veiklos užribyje. Šie metai profesorei buvo itin darbingi ir prasmingi... Be rimtų projektų įgyvendinimo ir tolesnės jų tąsos, prof. A. Kavoliūnienei buvo suteiktas Metų kardiologo vardas. Taigi kiek svarbus šis įvertinimas ir ko jis įpareigoja? Apie tai – šis mūsų pokalbis...
 

Efektyvaus LOPL gydymo veiksniai

2017-01-18
Lėtinės obstrukcinės plaučių ligos (LOPL) gydymą lemia ne vien veiksmingas inhaliuojamasis vaistas, bet pirmiausia – paciento pastangos laikytis vaistų įkvėpimo režimo, gebėjimo tinkamai įkvėpti vaistus ir naudotis inhaliatoriumi. Apie šios sunkios ligos gydymo ypatumus, nuo kurių ženkliai priklauso paciento būklė, plačiau kalbamės su gydytoju pulmonologu, Kauno klinikinės ligoninės Vidaus ligų skyriaus vedėju doc. Alfredu Bagdonu.
 

Akreditavimo tarnyba ruošiasi naujiems iššūkiams

2017-01-18
Akreditavimo tarnyba antrą kartą atstovavo Lietuvai Europos Komisijos organizuotame specialiajame Medicinos priemonių (prietaisų) (toliau – medicinos priemonė) ekspertų susitikime, Briuselyje. Susitikimo tikslas pristatyti parengtus Medicinos priemonių reglamentus įgyvendinančių teisės aktų projektus. Renginyje dalyvavo Europos Komisijos atstovai bei valstybių narių medicinos priemonių įgaliotųjų institucijų atstovai. Lietuvos, kaip ir kitų Europos Sąjungos šalių, laukia iššūkiai bei darbai, siekiant tinkamai įgyvendinti naujas bei reikšmingas teisės aktų nuostatas medicinos priemonių srityje.
 

Naujas etapas gydant krūtinės anginą

2017-01-17
Krūtinės angina – viena dažniausių ir pavojingiausių klinikinių būklių, gydytojų diagnozuojama ir kryptingai gydoma beveik 200 metų. XIX amžiuje krūtinės anginos gydymas buvo mažai veiksmingas: gydytojai pacientams išrašydavo brendžio, chloroformo ar amoniako, bet tai mažai tepadėdavo. Tik 1867 metais pirmą kartą buvo paskelbta apie nitratų naudą gydant krūtinės anginą.
 

Organų donorystė ir transplantacija 2016-aisiais: daug įsimintinų naujovių

2017-01-17
Kaip informuoja Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos, praėję 2016 metai Lietuvos organų donorystei ir transplantacijai buvo itin palankūs. Ir ne tik statistine prasme. Praėjusieji metai į Lietuvos organų donorystės ir transplantacijos istoriją bus įrašyti ir dėl įsimintinų įvykių.
 

Įspūdinga pavasario premjera „Adamsų šeimynėlė“- vasario 14-ąją!

2017-01-16
Kauno valstybiniame muzikiniame teatre - premjera! Miuziklas apie antgamtiškai paslaptingą ir švelniai šėtonišką Adamsų šeimą sukurtas pagal Marshall Brickman ir Rick Elice knygą „Adamsų šeimynėlė“. Muziką ir eilių tekstus jam parašė Amerikos teatro Drama Desk apdovanojimo laureatas Andrew Lippa. Miuziklo veikėjų charakteristikos perimtos iš Charles Addams nupieštų amerikiečių šeimos personažų suteikus jiems gausybę vampyriškai makabriškų elgsenos ir išvaizdos detalių. Ši smagi šeimos parodija sulaukė komiksų, animacinių ir pilnametražio kino versijų, tačiau muzikinę sceną atrado tik 2010 m. Premjera įvyko Niujorke, Brodvėjuje 2010 m. birželio 8 d. Spektaklio sėkmė lėmė naują miuziklo pastatymą Čikagoje 2015 m.
 

EBPO politikos forume vyksta pasaulio sveikatos apsaugos ministrų susitikimas

2017-01-16
Sveikatos apsaugos ministras, prof. Aurelijus Veryga ir jo vadovaujama delegacija sausio 16–17 d. dalyvaus Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos – EBPO (angl. OECD — Organisation for Economic Co-operation and Development) politikos forume ir sveikatos ministrų susitikime Paryžiuje (Prancūzija). Forumo tema šiemet „Ateities sveikata – dėmesys žmonėms“.
 

Pacientų, kuriems LSMUL KK Gastroenterologijos skyriuje buvo taikyta eritrocitų masės transfuzija, retrospektyvinė analizė

2017-01-16
Darbo tikslas: įvertinti atliktų EMT tikslingumą ir galimas anemijos gydymo alternatyvas. Tyrimo medžiaga ir metodai: atlikta retrospektyvinė 427 pacientų, kuriems Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Gastroenterologijos skyriuje buvo taikyta EMT, ligos istorijų analizė. Statistinė analizė atlikta naudojant SPSS ir Microsoft Excel statistinius paketus.
 

Sveikatos apsaugos ministras susitiko su Amerikos ir Lietuvos verslo tarybos prezidentu

2017-01-13
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga su Amerikos ir Lietuvos verslo tarybos prezidentu p. Eric Stewart aptarė bendradarbiavimo galimybes. Susitikimo metu Amerikos ir Lietuvos verslo tarybos prezidentas E. Stewart pristatė savo vadovaujamos organizacijos veiklą. Be kitų temų, buvo aptartos Lietuvos vaistų rinkos aktualijos ir galimybės bendradarbiauti šalims vaistų kainų mažinimo ir naujų vaistų atvedimo į Lietuvos rinką srityse.
 

„Lietuvos gyventojų sveikatos būklė Europos Sąjungos šalių kontekste“

2017-01-13
Higienos instituto specialistai parengė leidinį apie Lietuvos gyventojų sveikatos būklę Europos Sąjungos (toliau – ES) šalių kontekste. Jame aptariama mūsų šalies gyventojų sveikatos būklė ir jai įtaką darančių veiksnių situacija, esamos rodiklių reikšmės lyginamos su kitų Baltijos šalių (Latvijos, Estijos) bei kaimyninės Lenkijos rodmenimis, taip pat nagrinėjamos rodiklių tendencijos 5 metų laikotarpiu.
 

Sąnarių skausmo epidemiologija

2017-01-12
Griaučių-raumenų, ypač sąnarių ir nugaros, skausmas yra labiausiai paplitęs lėtinio skausmo sindromas. Dažniausia sąnarių skausmo priežastis yra susijusi su artritu, kurio yra daug rūšių. Pacientai paprastai į gydytoją kreipiasi dėl sąnarių skausmo, tai yra viena pagrindinių neįgalumo priežasčių.
 

Virusai plinta ne tik per kvėpavimo takus!

2017-01-12
Žiemą ir ankstyvą pavasarį padidėja sergamumas ne tik peršalimo ligomis, bet ir ūmiomis žarnyno infekcijomis. Sergantys neretai galvoja, kad virusinių žarnyno infekcijų užsikrėtimo būdas yra toks pat kaip gripo ar viršutinių kvėpavimo takų – oro lašelinis. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena apie skirtingus ligų plitimo kelius ir jų prevenciją.
 

Bus sukurta nemokama mobilioji savipagalbos programėlė

2017-01-12
Artimiausiu metu bus pristatyta jau kuriama pirmoji Lietuvoje emocinės savipagalbos mobilioji programėlė (dar vadinama apps‘u). Šiam tikslui pasiekti buvo pasirašyta keturšalė bendradarbiavimo sutartis tarp LR Sveikatos apsaugos ministerijos, VšĮ „Investuok Lietuvoje“, Valstybinio psichikos sveikatos centro ir UAB „TeleSoftas“.
 

Kauno klinikose – moderniausia vaikų miego ir kvėpavimo sutrikimų diagnostikos aparatūra

2017-01-11
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Vaikų ligų klinika, padedama Kazickų šeimos fondo bei paramos ir labdaros fondo „Mamų unija“, įsigijo naują polisomnografijos aparatūrą, skirtą vaikams. Šiuo metu tai bene pažangiausia aparatūra Lietuvoje, kuri padės nustatyti kvėpavimo ir daugelio kitų gyvybinių funkcijų sutrikimus miego metu įvairiomis lėtinėmis ligomis sergantiems pacientams.
 

Akreditavimo tarnyba tęsia tarptautinius įsipareigojimus naujame projekte

2017-01-11
Akreditavimo tarnybos atstovė dalyvavo EUnetHTA organizacijos sveikatos priežiūros technologijų vertinimo projekto Joint Action 3 septintosios darbo grupės dalyvių susitikime, Romoje. EUnetHTA – vienintelė Europos šalių sveikatos priežiūros technologijų – medicinos priemonių, prietaisų, metodų, procedūrų, intervencijų, vaistų – vertinimo institucijas bei veiklas vienijanti ir koordinuojanti organizacija. Akreditavimo tarnyba nuo 2009 m. dalyvauja EUnetHTA organizacijos veiklose ir nuosekliai tęsia tarptautinius įsipareigojimus naujame sveikatos priežiūros technologijų vertinimo projekte „Joint Action 3“ (2016–2020 m.).
 

Valstybinei ligonių kasai - 25 metai! Sveikiname!

2017-01-10
Sausio 10 d. Valstybinei ligonių kasai prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) sukanka 25 metai. Valstybinė ligonių kasa ir šiuo metu Vilniuje, Kaune, Panevėžyje, Šiauliuose bei Klaipėdoje veikiančios teritorinės ligonių kasos, atstovauja pacientų, apdraustųjų privalomuoju sveikatos draudimu interesams. Svarbiausias ligonių kasų tikslas – užtikrinti, kad visi pacientai gautų kokybiškas gydymo paslaugas ar vaistus, kuriuos jiems garantuoja privalomasis sveikatos draudimas.
 

Sveiko gyvenimo trukmė Lietuvoje

2017-01-10
Higienos instituto specialistai parengė dešimtąjį EHLEIS (angl. Joint Action European Health and Life Expectancy Information System) projekto Lietuvai parengtą pranešimą. Leidinyje pateikta statistinė informacija apie vidutinę ir sveiko gyvenimo trukmes Lietuvoje ir kitose Europos šalyse. Ilgėjanti gyventojų vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė (VGT) – vienas ryškiausių pastarųjų dešimtmečių laimėjimų, kuriam įtakos turėjo sveikatos priežiūros pažanga bei padidėjusi visapusė žmonių gerovė.
 

Pneumokokine infekcija dažniau serga vaikai ir vyresnio amžiaus asmenys

2017-01-10
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai informuoja apie vieną dažniausių gripo komplikacijų – pneumokokų sukeltą plaučių uždegimą, kuriuo dažniau serga ikimokyklinio amžiaus vaikai, vyresni nei 65 metų asmenys ir asmenys, sergantys įvairiomis lėtinėmis ligomis.
 

Vyko į Dubajų pakeliauti - parsivežė legioneliozę

2017-01-10
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai, remdamiesi Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis (ELPKC), informuoja, kad Europos Sąjungoje 2016 m. spalio – gruodžio mėnesiais nustatytas 31 legionierių ligos atvejis, kuris siejamas su kelionėmis į Dubajų (Jungtiniai Arabų Emyratai). Susirgimai nustatyti 7 šalyse: Jungtinėje Karalystėje (15 atv.), Olandijoje (4 atv.), Švedijoje (4 atv.), Prancūzijoje (3 atv.), Danijoje (2 atv.), Vokietijoje (2 atv.), Belgijoje (1 atv.). Europos legionierių ligos epidemiologinės priežiūros tinklo (ELDSNet) duomenimis, 2014 ir 2015 m. spalio-lapkričio mėnesiais tarp keliautojų į Dubajų buvo užregistruota atitinkamai 10 ir 11 ligos atvejų.
 

Naują pasaulyje išvaržų operacijos metodiką taiko ir vaikų chirurgai Vilniuje

2017-01-10
Vaikų ligoninės, VUL Santariškių klinikų filialo chirurgai Arūnas Strumila ir dr. Pranas Gurskas jau atlieka vaikams kirkšnies išvaržos operacijas nauja, pažangia metodika, kuri leidžia operuoti nepaprastai greitai, mažai traumuoja vaiką ir beveik nepalieka galimybės patologijai atsinaujinti. Operaciją atlikti galima bet kokio amžiaus vaikui.
 

Toksinė optinė neuropatija

2017-01-09
Toksinė optinė neuropatija (TON) – tai sutrikimų grupė, kuri apima abipusį progresuojantį regos pablogėjimą, papilomakulinio pluošto pažeidimą, centrinę ar paracentrinę skotomą, susilpnėjusią spalvinę juslę. Regos nervą toksiškai veikia įvairūs vaistai (etambutolis, linezolidas, vigabatrinas ir kt.), metalai (švinas, gyvsidabris, talis), organiniai tirpikliai (etilenglikolis, toluenas, stirenas), metanolis, anglies dioksidas ir kt.
 

Sergančiųjų LOPL radiologinis ištyrimas

2017-01-09
Sveikatos apsaugos ministerijos vertinimu regione tarp aktualiausių pulmonologinių problemų suaugusiųjų grupėje, be tuberkuliozės, įvardijama lėtinė obstrukcinė plaučių liga ir plaučių vėžys, o vaikų grupėje – astma. Bendrosios praktikos gydytojai dažniausiai pirmieji susiduria su pradiniais pacientų nusiskundimais, juos interpretuoja, sprendžia dėl specialistų konsultacijos tikslingumo.
 

Jaunieji gydytojai kviečia į TransForm 2.0

2017-01-08
Galingiausias jaunųjų gydytojų renginys grįžta: šių metų vasario 3-5 dienomis Birštone vyks įspūdingas jaunųjų gydytojų forumas TransForm 2.0. Jame iš pagrindų susipažinsime su sveikatos sistema, atpažinsime kaip galime tapti aktyvia jos dalimi. Kartu su valdžios ir universitetų atstovais kursime konkrečius žingsnius kaip pasiekti, bene svarbiausio tikslo dabartiniame jaunųjų gydytojų ruošime – reglamentuoti etapines kompetencijas. Susipažinsime su CanMEDS paradigma, mokysimės tapti pilnaverčiais šiuolaikiniais medicinos specialistais.
 

Lėtinės obstrukcinės plaučių ligos diagnostika ir gydymas

2017-01-07
Lėtinė obstrukcinė plaučių liga – dažna liga, kurios galima išvengti ir kurią būtina gydyti. Jai būdinga nuolatinė kvėpavimo takų obstrukcija, kuri dažniausiai progresuoja ir yra susijusi su stipresne kvėpavimo takų ir plaučių uždegimo reakcija į įkvepiamas žalingas daleles ar dujas. Paūmėjimai ir gretutinės ligos pablogina ligonio būklę.
 

Dėl įvažiavimo kelio tiesimo į Vaikų onkologijos pagalbos centrą sąlygų

2017-01-06
Sveikatos apsaugos ministerijoje vykusiame susirinkime buvo svarstoma problema, su kuria susidūrė unikalus Lietuvoje Vaikų onkologijos pagalbos centras. Buvo svarstomos sąlygos, kurias iškėlė Vilniaus miesto savivaldybės infrastuktūros tarnybos Vaikų onkologijos pagalbos centrui, kad leistų nutiesti centrui 6 m ilgio išvažiavimo keliuką, išeinantį į Vilniaus miestui priklausančią Santariškių gatvę.
 

Meibomo liaukų disfunkcija ir vaikų amžiuje pasireiškiantys akies paviršiaus uždegimai

2017-01-06
Meibomo liaukos yra pailgos, paraleliai išsidėsčiusios voko kremzlės riebalinės liaukos, kurių latakai atsiveria į voko kraštą. Jose gaminasi skaidrus riebalinis sekretas, išsiskiriantis mirksint ir formuojantis ašarų plėvelės lipidinį sluoksnį, kuris užtikrina tolygų išorinį akies paviršių bei apsaugo nuo ašarų išgaravimo.
 

LOPL gydymo galimybės geros – trūksta tik paties paciento atsakomybės

2017-01-04
Specialistai pastebi, jog kasmet daugėja kvėpavimo sistemos ligomis sergančių žmonių. Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, prieš trejus metus pasaulyje apie 210 milijonų žmonių sirgo bronchine astma, apie 300 milijonų – lėtine obstrukcine plaučių liga (LOPL). Lietuvoje užregistruota daugiau nei 50 tūkst. sergančiųjų LOPL, tačiau spėjama, kad jų gali būti gerokai daugiau – tiesiog kai kurie žmonės ignoruoja ligos požymius ir nesikreipia į gydytojus. Apie šios lėtinės, progresuojančios plaučių ligos šiandienos aktualijas kalbamės su VUL Santariškių klinikų Pulmonologijos ir alergologijos centro vadovu prof. dr. Edvardu Danila.
 

Antikoaguliantų vartojimas planuojant endoskopines procedūras bei kraujavimo iš virškinamojo trakto metu

2017-01-04
Antikoaguliantų vartojimas esant prieširdžių virpėjimui sumažina insulto, tačiau padidina kraujavimų riziką. Kraujavimas iš virškinimo trakto yra viena dažniausių komplikacijų vartojant antikoaguliantus, prailginanti gydymo trukmę ir kelianti pavojų gyvybei. Didėjant antikoaguliantų suvartojimui gastroenterologai vis dažniau susiduria su klausimu, ar būtina ir, jei taip, kada tikslinga atnaujinti antikoaguliantų skyrimą po kraujavimo epizodo.
 

Nauja apie hipertenzijos mechanizmus ir lerkanidipino poveikį

2017-01-03
Arterinės hipertenzijos patogenezė glaudžiai susijusi su atsparumu insulinui ir oksidaciniu stresu. Nustatyta, kad esant pirminei arterinei hipertenzijai periferiniai polimorfonukleariniai leukocitai (PL) nekontroliuojamai išskiria superoksido anijonus ir sukelia oksidacinį stresą. PL aktyvumas koreliuoja su atsparumu insulinui ir viduląstelinio kalcio kiekiu pačiuose PL. Tyrimai parodė, kad trečiosios kartos kalcio kanalų blokatorius dihidropiridinas lerkanidipinas, plačiai vartojamas arterinei hipertenzijai gydyti, be hipotenzinių, turi antiišeminių bei antioksidacinių savybių.
 

LSMU profesorius F. Bukauskas – „Globalios Lietuvos apdovanojimų“ laureatas

2017-01-03
LR prezidentūroje vyko jubiliejiniai, penktieji, „Globalios Lietuvos apdovanojimai“. Nominacijoje už į Lietuvą atvestas mokslines inovacijas apdovanojimą pelnė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Medicinos akademijos Kardiologijos instituto mokslininkų grupės, priklausančios Molekulinės kardiologijos laboratorijai, įkūrėjas, profesorius Feliksas Bukauskas.
 

Antikoaguliantų vartojimas planuojant endoskopines procedūras bei kraujavimo iš virškinamojo trakto metu

2017-01-02
Antikoaguliantų vartojimas esant prieširdžių virpėjimui sumažina insulto, tačiau padidina kraujavimų riziką. Kraujavimas iš virškinimo trakto yra viena dažniausių komplikacijų vartojant antikoaguliantus, prailginanti gydymo trukmę ir kelianti pavojų gyvybei. Didėjant antikoaguliantų suvartojimui gastroenterologai vis dažniau susiduria su klausimu, ar būtina ir, jei taip, kada tikslinga atnaujinti antikoaguliantų skyrimą po kraujavimo epizodo.
 

Kalio ir magnio reikšmė gydant arterinę hipertenziją

2016-12-29
Arterinė hipertenzija yra viena dažniausių ligų visame pasaulyje. Ji yra vienas pagrindinių širdies ligų, insulto ir inkstų nepakankamumo rizikos veiksnių. Arterinė hipertenzija pavojinga tuo, kad iš pradžių pacientas dažniausiai nejaučia jokių simptomų. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, nuo širdies ir kraujagyslių ligų kasmet miršta 17 mln. žmonių. 9,4 mln. mirčių yra nulemtos arterinės hipertenzijos komplikacijų. Hipertenzija sąlygoja 45 proc. mirčių, susijusių su širdies ligomis, ir 51 proc. – su insultu.
 

Nauja vaistų grupė lėtiniam širdies nepakankamumui gydyti

2016-12-29
Per paskutiniuosius 30 metų įrodymais pagrįstas gydymas trimis pagrindinėmis vaistų klasėmis (angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriais (AKFI)/angiotenzino receptorių blokatoriais (ARB), beta adrenoblokatoriais (BAB), mineralkortikoidų receptorių blokatoriais (MRB)) pagerino baigtis, sumažino su dažnu hospitalizavimu susijusias išlaidas ir komplikacijas. Vis dėlto mirštamumas nuo širdies nepakankamumo (ŠN) išlieka didelis – apie 50 proc. pacientų miršta per 5 metus nuo diagnozės patvirtinimo.
 

Kauno klinikose pradėta taikyti dviguba plazmos filtracija

2016-12-28
Kauno klinikose pradėta taikyti dviguba plazmos filtracija (angl. double filtration plasmapheresis). Šios sudėtingos procedūros metu iš kraujo šalinami ligą sukėlę antikūnai, tačiau maksimaliai išsaugomi kiti plazmos baltymai, todėl sumažėja pacientui perpilamų baltymų preparatų kiekis ir komplikacijų pavojus.
 

Maisto papildų vieta gydant dislipidemijas

2016-12-28
Širdies ir kraujagyslių ligos (ŠKL) išlieka svarbiausia ir dažniausia sergamumo, neįgalumo ir mirties priežastis pasaulyje. Vien Europoje nuo ŠKL kiekvienais metais miršta 4 mln. žmonių. Nors jaunesnių nei 65 metų amžiaus grupėje ŠKL dažniau serga vyrai, nuo šių ligų moterų miršta daugiau nei vyrų (atitinkamai 55 ir 45 proc.). 2016 metais pasirodė du svarbūs Europos kardiologų draugijos (EKD) dokumentai – „Širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikos klinikinėje praktikoje rekomendacijos“ ir „Dislipidemijos diagnostikos ir gydymo gairės“, kuriose nemažai dėmesio skiriama inovatyvioms mitybos strategijoms, sveikam funkciniam maistui, ypač įvairiems maisto papildams, pasižymintiems antilipidiniu poveikiu.
 

Sveikatos apsaugos ministras susitiko su Izraelio ambasadoriumi

2016-12-28
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga susitiko su J. E. Izraelio valstybės ambasadoriumi Lietuvoje Amiru Maimonu. Susitikimo metu buvo aptarti tolimesni šalių bendradarbiavimo, keitimosi gerąja patirtimi ir specialistais, ekstremaliųjų sveikatai situacijų valdymo klausimai.
 

Patvirtintas 2017 m. PSDF biudžetas

2016-12-27
Seime buvo patvirtintas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetas. Planuojama, kad ateinančiais metais PSDF biudžetą sudarys apie 1,57 mlrd. eurų ir, palyginti su 2016 m. biudžetu, jis padidės 9,5 proc. arba 136,8 mln. eurų.
 

Kviečia į Kalėdinį labdaros balių

2016-12-23
Kauno savivaldybė gruodžio 29 dieną organizuoja tradicinį, jau 27-ąjį, kalėdinį labdaros renginį. Renginio globėjas – miesto meras, o pastaraisiais metais – ir metų kaunietės. Šios akcijos ir renginio metu surinktos lėšos skiriamos pažeidžiamiausiai mūsų visuomenės daliai – sergantiems, neįgaliems žmonės.
 

Kauno savivaldybė kviečia į labdaros pokylį

2016-12-23
Šiemet Kauno miesto savivaldybės vadovai ir vėl organizuoja jau tradiciniu tapusį Kalėdinį labdaros balių, į kurį kviečiami miesto geradariai, paaukojantys ligoniams, neįgaliesiems, našlaičiams bei skurdžiai gyvenantiems miestiečiams. Pokylis vyks gruodžio 29-osios vakarą Kauno įgulos karininkų ramovėje. Pradžia – 19 val.
 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.