Išsėtinė sklerozė: luošinanti liga puola netikėtai

2017-08-23

Išsėtinė sklerozė (IS) – viena paslaptingiausių ir sunkiausių nervų sistemos ligų, pasižyminti klastinga pradžia ir sunkiai nuspėjama eiga. Dabar žinoma, kad IS atsiradimą ir progresavimą lemia sudėtingi imunologiniai ir uždegimo mechanizmai, tačiau juos pažaboti ar visiškai sustabdyti kol kas nepavyksta. IS – intensyviai tyrinėjama visame pasaulyje, todėl žinių apie šią ligą arsenalas nuolat pasipildo naujovėmis ir patirtimi.

Vilniuje vykusiuose regioniniuose mokymo kursuose ECTRIMS buvo pristatyta tai, kas dabar pasauliui žinoma apie IS: šios ligos etiologiją ir patogenezę, simptomatiką, diagnostiką ir gydymo galimybes. Baltijos šalių neurologams buvo pristatyti naujausi IS diagnostikos kriterijai (D. Miller, Londonas, T. Derfuss, Bazelis, Šveicarija), prognozę lemiantys veiksniai (M. Tintorė, Barselona), diferencinės diagnostikos subtilybės (S. Vukusic, Lionas, Prancūzija), naujausi duomenys apie imunopatofiziologinius IS mechanizmus (B. Hemmer, Miunchenas), genų, paveldimumo ir aplinkos veiksnių įtaką IS išsivystymui (T. Olsson, Stokholmas). N. Giedraitienės (Vilnius) pranešimas buvo skirtas IS sukeltiems pažinimo funkcijos sutrikimams, jų prevencijai ir gydymui. Šiuolaikinį simptominį IS gydymą aptarė S. Fredrikson (Stokholmas), įvairius bazinio IS aspektus – K. Gross-Paju (Talinas), P. Soelberg Sorensen (Kopenhaga), V. Martinelli (Milanas).

Išsėtinė sklerozė – lėtinė uždegiminė centrinės nervų sistemos liga, pasireiškianti mielino audinio pažeidimu ir recidyvuojančiais arba nesulaikomai progresuojančiais neurologinės disfunkcijos simptomais, kurie sunkėdami ilgainiui sukelia negrįžtamą neįgalumą. Pasak prof. T. Olsson, sergančiųjų IS galvos smegenyse nustatoma mielino ir aksonų pažeidimų, atsirandančių veikiant daugybei uždegimo mediatorių ir citokinų: IFN-gama, TNF, il-1beta, IL-17, il-4, TGF-beta, GM-CSF ir kt. Kol kas nėra žinoma, kas sukelia ir skatina šiuos pažeidimus. Anot T. Olsson, IS priežasčių išaiškinimas padėtų sukurti šios ligos prevencijos sistemą ir patobulintų gydymą.

Išsėtinė sklerozė – dažnėjanti liga

Pasaulyje išsėtine skleroze serga >2,5 mln. žmonių, pastebima, kad liga dažnėja. Išsėtine skleroze dažniau sergama šiaurinėse ir vidutinėse geografinėse platumose – Skandinavijoje, Šiaurės ir Vakarų Europoje, Kanadoje, JAV: šiuose kraštuose ligos paplitimas siekia 55–76 pacientų 100 tūkst. gyventojų.

Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2017 m. Nr. 5

 

 

© 2006 Visos teisės saugomos.