Nugaros apatinės dalies mišrus skausmas: kaip gydyti neuropatinį komponentą

2013-07-11

Nugaros apatinės dalies mišrus skausmas: kaip gydyti neuropatinį komponentą

 

Šiandien skausmo pažinime daug nuveikta. Iš esmės išaiškinti skausmo kilmės, fiziologijos ir patologijos mechanizmai, nubrėžti teoriniai ir praktiniai skausmo gydymo pagrindai. Skausmo pažinimas pasiekė tokį lygį, kai pagrindiniai postulatai virto į aiškiai suformuotą terminologiją. Gydytojui tik svarbu šiuos skausmo apibrėžimus gerai žinoti bei pritaikyti tai praktikoje. 

 

Nuo Dekarto laikų skausmas suprantamas kaip signalas, kylantis organizmo audiniuose ir suvokiamas centrinėje nervų sistemoje (CNS). Pagal šiuolaikinę tarptautinę terminiją „skausmas yra nemalonus jutiminis ir emocinis potyris, susijęs su esamu ar galimu audinių ar nervų sistemos pažeidimu arba apibūdinamas šio pažeidimo terminais. Skausmas visuomet subjektyvus“ (Tarptautinė skausmo tyrimų asociacija (TSSA), 1979).

Ūminis skausmas – tai dėl žalingo poveikio audiniams atsirandantis signalas, sukeliantis periferinę ir centrinę sensibilizaciją. Skausmo intensyvumas kinta priklausomai nuo uždegimo, audinių gijimo procesų, judesių. Laikas, per kurį ūminis skausmas praeina, yra svarbiausias jo požymis. Lėtinis – tai bet kokios etiologijos skausmas, tiesiogiai nesusijęs su onkologine liga, turintis ryšį su lėtine medicinine būkle ar užtrunkantis ilgiau nei tikėtinas audinių sužalojimo gijimas, pažeidžiantis paciento funkcionavimą ar gyvenimo pilnatvę (kokybę) (TSSA, 2010). 

Ligonio patiriamas skausmas tiriamas individualiai. Pirmiausia ieškoma audinio pažeidimo, kaip galimos skausmo priežasties. Jei kilmė susijusi su pažeistu audiniu, skausmas gali būti: a) neuropatinis b) nocicepcinis (uždegiminis) ir c) mišrus. Jei kilmė nesiejama su pažeistu audiniu – tai idiopatinis skausmas. 

Neuropatinis – tai skausmas, kurį sukelia somatosensorinės nervų sistemos pažaida ar liga. Somatosensorinė sistema šiuo apibrėžimu neapima specialiųjų sensorinių jutimų (rega, klausa, uoslė). Neuropatinis skausmas yra klinikinė sąvoka (ne diagnozė). Išsamiai diagnozei patvirtinti būtini atitinkami tyrimai, nustatantys audinio pažeidimą ir esamą ligą. Nocicepcinis yra toks skausmas, kuris kyla dėl esamos ar gresiančios nervinio audinio pažaidos ir susijęs su nociceptorių sužadinimu. Šiuo atveju somatosensorinė sistema lieka nepažeista (TSSA, 2011). Tačiau klinikinėje praktikoje neretai pasitaiko atvejų, kada pažeidžiamas ne nervinis audinys ir somatosensorinė nervų sistema tuo pačiu metu. Tai – mišrus skausmas. Klasikinis tokio atvejo pavyzdys – nugaros apatinės dalies skausmas ir jį lydintis kojos neuropatinis skausmas. Šiuo atveju stuburo juosmeninės ar kryžmeninės dalies skausmas vertinamas kaip nocicepcinis, t. y. ne nervinio audinio esamos ar gresiančios pažaidos sukeltas skausmas, kuris pasireiškia dėl stuburo sąnarių, diskų, raiščių pažaidos. Kartu koegzistuojantis neuropatinis paprastai yra šaknelinis skausmas, nes somatosensorinio audinio pažaida kyla dėl aplinkinių ne nervinių audinių sukeliamos nugarinio mazgo ir nervų šaknelių mechaninės deformacijos, uždegimo, galimai – išemijos (TSSA, 2011).

Plačiau apie tai skaitykite „Skausmo medicina“ 2013 Nr. 1

 

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.