Purškalas su sezamų aliejumi nosies gleivinės fiziologijai palaikyti

2013-09-26

Purškalas su sezamų aliejumi nosies gleivinės fiziologijai palaikyti

 

Išsausėjusi nosies gleivinė yra dažna problema, atsirandanti dėl sauso oro, šildymo, per didelio nosies gleivinės paburkimą mažinančių preparatų vartojimo. GeloSitin purškalas, savo sudėtyje turintis sezamų aliejaus, padeda išsaugoti gerą gleivinės būklę. Nesukelia šalutinio poveikio, tolygiai pasiskirsto ir padengia gleivinę apsaugine, drėgmę sulaikančia plėvele.

 

Sezamų aliejus efektyviai drėkina nosies gleivinę

Sergant lėtiniu rinofaringitu, dažniausiai rekomenduojama nosį plauti jūros vandeniu ir drėkinti gleivinę nosies aliejumi. Purškiamas jūros vanduo mažais lašeliais tolygiai pasiskirsto gleivinėje, tačiau jo poveikis trumpesnis lyginant su nosies aliejumi.

Literatūroje skelbti klinikiniai tyrimai patvirtino sezamų aliejaus drėkinamąsias savybes. Viename tyrime dalyvavo 40 nosies gleivinės sausumu besiskundžiančių pacientų. Pirmai grupei pacientų gleivinė išsausėjo dėl šildymo, sauso oro, antrai – dėl švitinimo. Paskyrus sezamų aliejų, abiem grupėms pacientų nosies gleivinės simptomai ženkliai sumažėjo [1]. J. Johnsen ir bendr. taip pat nustatė, kad farmacinis sezamų aliejus efektyviau drėkina nosies gleivinę nei fiziologinis tirpalas [2].

 

GeloSitin apsaugo gleivinę nuo išsausėjimo

Padengdamas nosies gleivinę apsaugine plėvele, lipofilinėmis savybėmis pasižymintis GeloSitin sulaiko drėgmę ir apsaugo gleivinę nuo išsausėjimo. Purškalo didžiąją dalį sudaro sezamų aliejus, kuris nesukelia šalutinio poveikio. Aliejaus veikiami kieti ir sausi plėvelės likučiai atsiskiria nuo gleivinės ir pasišalina. Sezamų aliejus turi natūralių antioksidantų: sezamolio, sezamolino ir vitamino E. Dėl to ore esančios oksigenuojančios medžiagos (ozonas, azoto oksidas) gali būti neutralizuoti. Įrodyta, kad preparatas nėra ciliotoksiškas, todėl netrikdo nosies gleivinės virpamųjų plaukelių funkcijos [3].

 

Sezamų aliejus nedidina lipoidinės pneumonijos rizikos

Nuogąstaujama, kad ilgalaikis ir nesaikingas aliejinių nosies lašų vartojimas gali didinti riziką susirgti lipoidine pneumonija. Viena egzogeninės kilmės lipoidinės pneumonijos priežasčių, dažniau pasitaikanti vyresnio amžiaus žmonėms ir mažiems vaikams, – aliejinių mineralinių nosies lašų, kurių sudėtyje yra parafino, įkvėpimas arba aspiravimas. Kitaip nei pastaruosius, augalinius aliejus, esančius nosies purškaluose ar lašuose, suardo plaučiuose esantys fermentai. Dėl to atsitiktinis GeloSitin lašų įkvėpimas ar aspiracija nėra tokie pavojingi [4].

Plačiau apie tai skaitykite „Otorinolaringologijos aktualijos“ 2013 Nr. 1

 

© 2006 Visos teisės saugomos.