Savaitgalio migrena

2017-08-28

Savaitgalio migrena – kamuojanti ir gyvenimo kokybę, asmens poilsį bei darbingumą neigiamai veikianti liga [1, 2]. Kai kurie epidemiologiniai tyrimai įvertino, jog iki 20 proc. migrena arba įtampos galvos skausmų varginamiems pacientams būdingi priepuoliai savaitgaliais [1, 2]. Nepaisant mokslininkų pastangų nustatyti ligos patogenezės mechanizmą ir galimą efektyviausią gydymą, savaitgalio migrena dar nėra pakankamai gerai išnagrinėta.

 

Tyrimais nustatyta, kad pacientai, patiriantys savaitgalio migreną, skundžiasi stipresniais galvos skausmais, intensyviau jaučiami lydintys skundai, tačiau ligos simptomai iš esmės yra panašūs į įprastinės migrenos. Migrenos simptomai ir diagnostikos kriterijai apžvelgti 1 lentelėje. Nors nėra galutinai nustatyti tikslūs savaitgalio migrenos patogenezės mechanizmai, egzistuoja kelios pagrindinės teorijos, viena jų – gliukokortikoidų svyravimo sukeliama simptomatika – įvardijama kaip atsipalaidavimo migrenos patogenezė. Paprastai šie patofiziologiniai mechanizmai yra aiškinami stresorių per savaitę sukeliamais neuroendokrininės sistemos pokyčiais: dėl streso yra stimuliuojama pogumburio ir hipofizės ašis, dėl stimuliacijos organizme pasireiškia trumpalaikis gliukokortikoidų kiekio padidėjimas, turintis uždegimą ir skausmą slopinantį poveikį. Esant pernelyg dideliam streso lygiui arba sutrikus adaptaciniams organizmo mechanizmams, sukelti fiziologiniai pokyčiai gali būti kliniškai reikšmingi. Manoma, kad adaptacinių mechanizmų sutrikimas ir padidėjęs jautrumas prieš migrenos priepuolius gali būti susijęs su pačia liga ir jos patogeneze. Pasibaigus ūmaus streso epizodui, pogumburio-hipofizės ašies stimuliavimas mažėja, taip pat sumažėja gliukokortikoidų organizme. Staiga sumažėjęs gliukokortikoidų kiekis potencialiai sukelia vienas kitam prieštaraujančius fiziologinius pokyčius – hiperalgeziją ir nuskausminamąjį poveikį [3].

Priepuolių epizodai gali būti provokuojami ar būti susiję su daugeliu veiksnių – tam tikrų maisto produktų, padidėjusio streso, hormonų (daugiausia estrogenų) svyravimo, jutimus stimuliuojančių veiksnių ir aplinkos veiksnių pokyčių sukelti simptomai (2 lentelė).

 

Migrenos gydymo principai

 

Ypač svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad savaitgalio migrenos priepuoliai, pasireiškiantys poilsio metu, pasižymi stipresne simptomatika ir labai neigiamai veikia pacientų gyvenimo kokybę: trukdo kokybišką poilsį, užsiimti rekreacine veikla bei dėl sutrikusio poilsio galimai mažina darbingumą ir darbo dienomis. Dėl šių priežasčių yra svarbu parinkti efektyviausią gydymo taktiką, kuri užtikrintų savalaikį migrenos priepuolių gydymą, priepuolių prevenciją ir mažintų ar mokytų kontroliuoti migreną provokuojančius veiksnius – trigerius.

Iš esmės taikomas gydymas – kompleksinis ir individualus. Siekiant gerų gydymo rezultatų svarbu sekti asmens ,,migrenos dienoraštį“, kurį galima registruoti raštu arba patogesniu būdu – išmaniosiose programėlėse. Programėlių taikymas padės nustatyti ne tik medikamentinio gydymo efektyvumą, bet ir potencialius trigerius, kuriuos galimai reikėtų koreguoti siekiant išvengti migrenos priepuolių atkryčių [2].

 

Ūmaus migrenos priepuolio gydymas

 

Siekiant išvengti prasidėjusio priepuolio simptomų paūmėjimo ir užsitęsimo, nepakanka vien medikamentinio gydymo, tad pradedant gydymą svarbu užtikrinti, kad priepuolio kamuojamas asmuo būtų ramioje aplinkoje, be ryškios šviesos, triukšmo ar stiprių kvapų [2, 4].

Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2017 Nr. 3

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.