Turizmo sektoriui atnaujinant veiklą, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad vykstant į tam tikras šalis gali prireikti Tarptautinio skiepijimo ar profilaktikos priemonių pažymėjimo, įrodančio, kad esate pasiskiepiję, nes priešingu atveju į šalį galite būti tiesiog neįleisti.

Šiuolaikinis dislipidemijų gydymas: nutraceutikai – pirmaeilis pasirinkimas mažos ir vidutinės ŠKL rizikos grupės pacientams

2020-06-02

Dislipidemija yra vienas svarbiausių ir labiausiai paplitusių širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių. 2019 m. Europos kardiologų draugijos ir Europos aterosklerozės draugijos (EKD/ EAD) dislipidemijų diagnostikos ir gydymo gairėse nurodoma, kad dislipidemijos gydymas visais atvejais pradedamas nuo individualių rizikos veiksnių korekcijos: tai atitinkama mityba, funkcinis maistas, pakankamas fizinis aktyvumas. Lygia greta siekiama kuo optimalesnės gretutinių ligų (arterinės hipertenzijos, cukrinio diabeto, lėtinės inkstų ligos) kontrolės.

 

Gairėse pabrėžiama šiuolaikinių mitybos planų ir produktų nauda dislipidemijos kontrolei. Vieni iš tokių naudingų produktų – vadinamieji nutraceutikai. Tai specifiškai veikiantis, sveikatai naudingas funkcinis maistas ir maisto papildai, kurie pirmiausia skirti mažos ir vidutinės ŠKL rizikos, vertinamos pagal SCORE skaičiuoklę, grupės pacientams. Palyginti su vaistais, nutraceutikai pasižymi tuo, kad yra gerai toleruojami ir nesukelia kliniškai reikšmingų šalutinių poveikių.

Geriausiai ištyrinėti ir daugiausia klinikinio naudingumo įrodymų turi šie lipidų (pirmiausia MTL-Ch) koncentraciją mažinantys maisto papildai:

 • monakolinas K – MTL sumažina iki 15–25 proc.,
 • berberinas – 15–20 proc.,
 • tirpiosios dietinės skaidulos, augaliniai steroliai – 8–12 proc.,
 •  sojų baltymai ir česnakų alicinas – 6–10 proc.,
 •  polikozanoliai, silimarinas – apie 5 proc.

Kaip rodo tyrimai, iš visų nutraceutikų aktyviausiai MTL-Ch kiekį mažina monakolinas K ir berberinas. Pastaruoju metu rinkoje registruotas preparatas (Armolipid Plus, – redaktoriaus pastaba), kurio sudėtyje yra 6 natūralūs ingredientai, veikiantys tris svarbias dislipidemijos patochemijos ir patofiziologijos grandis:

 • raudonosiomis mielėmis fermentuoti ryžiai (200 mg – apie 3 mg monakolino K), polikozanolis (10 mg) ir berberinas (500 mg) – mažina cholesterolio kiekį;
 • folio rūgštis, mažinanti homocisteino kaip vieno iš ŠKL rizikos veiksnių, koncentraciją;
 • astaksantinas (0,5 mg) ir koenzimas Q10 (2 mg) – slopina MTL oksidaciją ir laisvųjų deguonies radikalų susidarymą.

Monakolinai. Monakolinas K, gaunamas raudonosiomis mielėmis (grybelis Monascus purpureus) fermentuojant ryžius, palankiai veikia plazmos lipidų apykaitą. Molekulės struktūra ir poveikiu monakolinas K panašus į statinus, kartais vadinamas pirmojo statino lovastatino prototipu. Klinikiniai tyrimai parodė, kad monakolinas patikimai sumažina MTL-Ch ir bendrojo cholesterolio koncentraciją kraujyje.

Polikozanolis. Klinikinį monakolino K poveikį sustiprina kiti preparate esantys komponentai – berberinas, polikozanolis, folio rūgštis. Polikozanolis yra riebalų alkoholio mišinys, gaunamas iš cukranendrių (Saccharum officinarum L.) vaško. Klinikiniai tyrimai įrodė, kad 40 mg per dieną polikozanolio veiksmingai sumažina plazmos lipidų kiekį. Vienoje Armolipid Plus tabletėje yra 10 mg polikozanolio. Monakolinas K ir polikozanolis veikia sinergiškai ir sustiprina vienas kito antilipideminį poveikį.

Berberinas. Tai natūralus alkaloidas, išgaunamas iš akuotuotųjų raugerškių (Berberis aristata), augančių Himalajuose, žievės. Daugeliu tyrimų įrodyta, kad berberinas veiksmingai sumažina plazmos lipidų koncentraciją.

Astaksantinas. Tai stipriausias natūralus antioksidantas, veikiantis 10 kartų aktyviau už beta karoteną ir 500 kartų aktyviau už vitaminą E. Astaksantinas, kurio randama žuvyse, vėžiagyviuose, stabilizuoja ląstelių apvalkalėlius ir saugo audinius nuo laisvųjų deguonies radikalų ardomojo poveikio, slopina MTL oksidaciją ir proaterogeninių medžiagų susidarymą. 

Kofermentas Q10 yra aktyvus antioksidantas, sintetinamas žmogaus organizme. Jis dalyvauja mitochondrijų kvėpavimo procesuose, yra svarbiausias ląstelių ATF (energijos) šaltinis. Mažina statinų šalutinių poveikių, pirmiausia, miopatijos ir mialgijų, pasireiškimą.

Folio rūgštis skatina homocisteino virsmą į metioniną, todėl kraujyje mažėja homocisteino. Homocisteino perteklius yra nepriklausomas širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnys, o folio rūgštis slopina jo pasireiškimą. Žmogaus organizmas nesintetina folio rūgšties, jos gaunama su augaliniu maistu, bet dažniausiai nepakankamai. 

Tyrimai parodė, kad Armolipid Plus veikia svarbiausias dislipidemijų susidarymo grandis ir padeda normalizuoti lipidogramos parametrus:

 • Mažina MTL-Ch ir trigliceridų (TG) koncentraciją, slopina MTL oksidaciją;
 • mažina homocisteino kiekį;
 • didina DTL-Ch (gerojo cholesterolio) koncentraciją.

Tyrimų duomenimis, laikantis lipidų kiekį mažinančios dietos ir sveikos gyvensenos, kartu vartojamas Armolipid Plus papildomai 23,3 proc. sumažino MTL-Ch koncentraciją kraujyje.

 

Klinikiniai Armolipid Plus tyrimai

Armolipid Plus veiksmingumą ir saugumą kompleksiškai gydant ir kontroliuojant įvairaus sunkumo dislipidemiją skirtingose pacientų grupėse įrodė daugelis pastaraisiais metais atliktų klinikinių tyrimų ir jų metaanalizės.

Įvairių sudėtinių veikliųjų medžiagų kompleksas veikia aktyviau. Tyrimas, kuriame dalyvavo asmenys, turintys vidutinę mišraus pobūdžio dislipidemiją, parodė, kad, laikantis lipidų kiekį mažinančios dietos ir sveikos gyvensenos, kartu vartojamas Armolipid Plus, palyginti su monoterapija berberinu, per 4 savaites reikšmingai sumažino BCh (20 vs 16 proc.), MTL-Ch (25 vs 20 proc.), apolipoproteino B (29 vs 15 proc.), TG (26 vs 22 proc.), padidino DTL-Ch (5,1 vs 66 proc.) koncentracijas. Sudėtinis preparatas Armolipid Plus lipidų parametrus pagerino efektyviau negu monoterapija barberinu.

 

Mažina ŠKL riziką

Tyrėjai apibendrino, kad Armolipid Plus gali veiksmingai sustiprinti dietos ir sveikesnio gyvenimo būdo poveikį gydant dislipidemiją, sumažinti ŠKL riziką esant lengvai ar vidutinei mišriai dislipidemijai. Tyrimas, kuriame dalyvavo 1 300 dislipidemija besiskundžiančių 18–80 m. amžiaus pacientų, įrodė, kad, pakeitus gyvenimo būdą, mitybą ir kartu vartojant nutraceutiką Armolipid Plus, po 8 savaičių DTL-Ch, BCh, TG ir juosmens apimtis sumažėjo reikšmingai labiau nei placebo grupės tiriamiesiems. Metabolinis sindromas nutraceutiką vartojusių dalyvių grupėje taip pat pasireiškė rečiau nei placebo grupėje (36,1 vs 48,1 proc.). Palyginti su placebu, Armolipid Plus taip pat sumažino išeminės širdies ligos išsivystymo per artimiausius 10 metų riziką vertinant pagal Framinghamo rizikos skalę (atitinkamai 52 vs 73,3 proc.). Išeminės širdies ligos rizika nutraceutiką vartojusiųjų grupėje sumažėjo 12 proc., o kontrolinėje grupėje – 6,5 proc.

Galima alternatyva statinams

Armolipid Plus gali būti alternatyva statinams, kai jų netoleruojama. Perspektyviojo klinikinio tyrimo, kuriame dalyvavo 48 netgi kelių statinų netoleruojantys pacientai, kuriems nustatyta dislipidemija, duomenimis, Armolipid Plus, kasdien vartojamas po vieną tabletę, per 3 mėnesius BCh, MTL-C ir TG kiekį sumažino atitinkamai 22,3 ± 5,8; 31,3 ± 8,3; 16,1 ± 10,7 proc. Šie teigiami lipidogramos pokyčiai išliko ne mažiau kaip vienus metus. Sergantiems metaboliniu sindromu pacientams Armolipid Plus reikšmingai padidino DTL-Ch kiekį. Armolipid Plus vartojimas buvo visiškai saugus abiejų lyčių pacientams: nepadidėjo nei kepenų transaminazių, nei kreatino fosfokinazės kiekis. Taigi, parinkus sveikesnį gyvenimo būdą ir kartu skyrus Armolipid Plus, galima reikšmingai pagerinti ŠKL rizikos kontrolę pacientams, sergantiems metaboliniu sindromu.

Tyrimų duomenimis, Armolipid Plus panašiai tiek pat sumažino plazmos lipidų kiekį kaip ir vidutinės pravastatino dozės. Armolipid Plus pagerino lipidų profilį panašiai kaip mažos statino dozės. Tai galėtų būti paaiškinama preparato sudėtyje esančio astaksantino ir galbūt kitų ingredientų poveikiu, dėl kurio taip pat padidėja DTL kiekis, pagerėja leptino ir adiponektino santykis. Armolipid Plus galėtų būti veiksmingas alternatyvus pasirinkimas lengvai ar vidutinio sunkumo dislipidemijai ir metaboliniam sindromui gydyti.

Atsitiktinių imčių tyrime ADHERENCE dalyvavo 100 IŠL sergančių pacientų, kuriems atlikta perkutaninė vainikinių arterijų intervencija (PVAI). Šie pacientai netoleravo didelių statino dozių tad, vartodami mažas, negalėjo sumažinti MTL, kaip rekomenduojama, 50 proc. arba daugiau.

Vienos grupės pacientai tris mėnesius buvo gydomi mažomis simvastatino, atorvastatino arba rozuvastatino dozėmis kartu su Armolipid Plus, kitos grupės pacientai – vien mažomis statinų dozėmis. 

ADHERENCE tyrimas parodė, kad Armolipid Plus kartu su mažomis statino dozėmis reikšmingai veiksmingiau negu vien mažos statino dozės per tris mėnesius sumažino IŠL sergančių pacientų, kuriems atlikta PVAI, aterogeninių lipidų (TG ir MTL-Ch) koncentraciją. Per tris mėnesius 70 proc. Armolipid Plus kartu su mažomis statino dozėmis gydytų pacientų pasiekė MTL < 1,8 mmol/l, bet šio tikslo nepasiekė nė vienas pacientas, gydytas tik mažomis statino dozėmis.

 

Gerina jautrumą insulinui

Dvigubai aklas atsitiktinių imčių placebu kontroliuojamas tyrimas, kuriame dalyvavo 50 dislipidemija sergančių pacientų (55 ± 7 m.), parodė, kad per 6 savaites, palyginti su placebu, Armolipid Plus reikšmingai sumažino BCh ir MTL-Ch kiekį (atitinkamai 1,14 ± 0,88 vs 0,03 ± 0,78 ir 1,06 ± 0,75 vs 0,04 ± 0,54), pagerino nuo endotelio priklausomą vazodilataciją (atitinkamai 3 ± 4 vs 0 ± 3 proc.). Netgi trumpą laiką vartojamas Armolipid Plus veiksmingai pagerino pacientų, kuriems nustatyta dislipidemija, aterogeninį koeficientą.

Pasibaigus ekstensyviajai tyrimo fazei, Armolipid Plus vartojusiųjų grupėje TG kiekis reikšmingai sumažėjo nuo 1,57 ± 0,77 iki 1,26 ± 0,63 mmol/l, insulino rezistencija sumažėjo nuo 3,3 ± 0,4 iki 2,5 ± 1,3. Šie kliniškai reikšmingi Armolipid Plus rezultatai gali būti paaiškinami skirtingai veikiančių preparato komponentų sinerginiu poveikiu, net jei vartojamos mažos jų dozės.

 

Ilgalaikis poveikis

Tyrime dalyvavo hipercholesterolemiją turintys asmenys, kurie dėl blogo toleravimo (mialgija, dermatologiniai simptomai, padidėjęs transaminazių ir kreatino fosfokinazės aktyvumas) buvo priversti nutraukti gydymą statinais. Šiems pacientams pasiūlytas alternatyvus dislipidemijos gydymas jogurtu su 2 g fitostanolių ir Armolipid Plus 1 tab. per dieną. Po trijų mėnesių šių pacientų kraujyje reikšmingai sumažėjo BCh, MTL-Ch ir TG kiekis (atitinkamai 0,66 ± 0,06 vs 0,6 ± 0,04 vs 0,03 ± 0,03 mmol/l), padidėjo DTL-Ch (0,04 ± 0,04 mmol/l). Šie lipidogramos pokyčiai išliko ir po šešių mėnesių gydymo. Po šešių mėnesių gydymo transaminazių aktyvumas netgi šiek tiek sumažėjo, o kreatino foskinazės kiekis išliko nepakitęs. Tyrimo pabaigoje 97 proc. pacientų MTL kiekis buvo mažesnis negu 3,3 mmol/l.

 

Vyresniojo amžiaus pacientai

Atsitiktinių imčių perspektyviojo paralelinių grupių viengubai aklo tyrimo metu buvo įvertintas Armolipid Plus veiksmingumas, palyginti su dieta, mažinant vyresniojo amžiaus pacientų, netoleruojančių statinų, hipercholesterolemiją. Tyrime dalyvavo statinų ir kitokių antilipideminių vaistų netoleruojantys vyresni kaip 75 metų asmenys, kuriems padidėjusi BCh bei MTL-Ch koncentracija kraujyje. Nustatyta, kad, palyginti su dieta, Armolipid Plus reikšmingai sumažino BCh (20 proc.) ir MTL-Ch (31 proc.) kiekį ir insulino rezistenciją (10 proc.).

Taip pat įrodyta, kad sudėtiniai nutraceutikai, kaip antai Armolipid Plus, yra saugūs ir gerai toleruojami vyresniojo amžiaus pacientų. Armolipid Plus būtų tinkamas pasirinkimas vyresniojo amžiaus asmenims, kuriems nustatyta hipercholesterolemija, nes šios amžiaus grupės asmenys dažniau nei kiti nutraukia statinų vartojimą dėl netoleravimo arba kitokių priežasčių. 

 

Poveikis metaboliniams parametrams

Gerina gliukozės apykaitą

Perspektyvusis dvigubai aklas placebu kontroliuojamas tyrimas, kuriame dalyvavo metaboliniu sindromu sergantys pacientai, parodė, kad, palyginti su placebu, Armolipid Plus per 18 savaičių reikšmingai sumažino atsparumą insulinui (atsparumo insulinui indeksas HOMA-IR: 0,4 ± 1,2 vs –0,6 ± 1,9), BCh ir MTL-Ch kiekį kraujyje (atitinkamai –0,82 ± –0,68 vs – 0,13 ± 0,55). Armolipid Plus reikšmingai sumažino glikemiją ir insulino koncentraciją kraujyje pavalgius įprasto mišraus maisto.

Tyrimas parodė, kad Armolipid Plus veiksmingai pagerino audinių jautrumą insulinui (sumažino atsparumą), posprandinės glikemijos kontrolę, endotelio veiklą, sumažino BCh ir MTL-Ch kiekį, palankiai paveikė daugelį kitų metabolinio sindromo komponentų. Preparatas buvo saugus ir gerai toleruojamas. Šie polimorfiški efektai gali būti paaiškinami Armolipid Plus sudėtyje esančių veikliųjų medžiagų sinerginiu poveikiu, taip pat antiproliferaciniu ir vazodilataciniu berberino efektu. Vartojant veikliųjų medžiagų komplektą pagerėjo kraujagyslių reaktyvumas, pasitaisė daugelis kitų patofiziologijos grandžių. Šie Armolipid Plus poveikiai galėtų būti priskirti pleotropiniams, jie pasireiškė netgi atliekant trumpus tyrimus ir apėmė tokius metabolinio sindromo komponentus kaip atsparumas insulinui, dislipidemija ir endotelio veikla.

 

Teigiamas poveikis kūno svoriui

Armolipid Plus padeda sumažinti cukriniu diabetu nesergančių hiperlipidemiją ir antsvorio turinčių žmonių svorį, padidina audinių jautrumą insulinui. Analogiški Armolipid Plus poveikiai pastebėti ir normalaus kūno svorio asmenų, kuriems nustatyta dislipidemija, grupėje. Vis dėlto antsvorio ir dislipidemiją turinčių asmenų grupėse Armolipid Plus labiau sumažino MTL-Ch, TG kiekį ir atsparumą insulinui nei normalaus svorio asmenų grupėje. Armolipid Plus taip pat stabdė nepageidaujamą kraujagyslių remodeliaciją ir tai atspindėjo atitinkamų biožymenų dinamika.

 

Hormoninė dislipidemija

Moterims, kurioms po krūties vėžio operacijos skirta hormonų terapija, neretai nustatoma dislipidemija. Tyrimas parodė, kad per tris mėnesius Armolipid Plus patikimai labiau negu dieta sumažino moterų, gydomų po krūties vėžio operacijos, cholesterolio kiekį kraujyje – atitinkamai 15,3 vs 1,8 proc.

 

Kraujagyslių standumas

Tyrimai parodė, kad Armolipid Plus patikimai sumažino hipercholesterolemiją ir aortos standumą (padidėjęs aortos standumas yra patikimas širdies ir kraujagyslių ligos žymuo). Nustatyta tiesioginė koreliacija tarp hipercholesterolemijos ir aortos standumo sumažėjimo. Sumažinus cholesterolio kiekį kraujyje, mažėja ir didžiųjų kraujagyslių, įskaitant aortą, sienelių standumas. Armolipid Plus sumažino aortos pulsinės bangos plitimo greitį (aPWV) nuo 9,1 ± 1,9 iki 8,4 ± 1,6 m/s), ir tai atspindėjo sumažėjusį aortos sienelės standumą. Placebą vartojusių pacientų aPWV nepasikeitė (9,0 ± 1,9 vs 9,2 ± 2,0 m/s). Taigi, esant lengvai arba vidutinei hipercholesterolemijai, Armolipid Plus reikšmingai sumažino plazmos cholesterolio kiekį ir aortos standumą. Daugiau negu 70 proc. pacientų padėjo pasiekti gairėse rekomenduojamą MTL-Ch koncentraciją.

 

Parengė gyd. Jonas Kastys

 

Plačiau skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnale“ 2020 m. Nr. 2.

 

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.