Nutukimui gydyti – naujas vaistas

2017-08-28

Nutukimas prilyginamas epidemijai, kuri sąlygoja didėjantį sergamumą, mirtingumą ir su tuo susijusius didėjančius sveikatos apsaugos kaštus. Su nutukimu yra susijusios tokios komplikacijos, kaip 2 tipo cukrinis diabetas, širdies ir kraujagyslių sistemos ligos, tam tikrų vėžio formų plitimas. Daugelis žmonių negali vien tik padedami dietų ir didesnio fizinio aktyvumo sėkmingai netekti svorio, o netekę ir vėl nepriaugti. Dabar yra tik keletas veiksmingų vaistų, kuriuos vartojant galima sėkmingai netekti svorio.

 

Prieš keletą metų fenterminas ir orlistatas buvo du pagrindiniai JAV maisto ir vaistų tarnybos (angl. FDA) patvirtinti vaistai, skirti nutukimui gydyti [3]. Tačiau daug naujų klinikinių tyrimų, siekiančių įvertinti naujų vaistų, skirtų gydyti nutukimui, rezultatai buvo teigiami. Tai sąlygojo keleto naujų vaistų užregistravimą ir patvirtinimą. Vienas tokių vaistų yra naltreksono ir bupropiono (NB) derinys, Europos Sąjungoje užregistruotas Mysimba pavadinimu.

 

Mysimba ir jo veikimo mechanizmo ypatumai

 

Mysimba8 mg/90 mg yra sudėtinis naltreksono ir bupropiono pailginto atpalaidavimo centrinio poveikio vaistinis preparatas. Mysimba, kaip papildoma priemonė taikant sumažinto kaloringumo dietą ir didesnį fizinį aktyvumą, skiriamas svoriui sureguliuoti suaugusiems pacientams, kurių pradinis kūno masės indeksas (KMI) yra ≥30 kg/m2 (nutukusiems) arba turintiems antsvorio (KMI ≥27 kg/m2), kai yra viena ar daugiau su antsvoriu susijusių gretutinių ligų (pvz.: dislipidemija, kontroliuojama arterinė hipertenzija, 2 tipo cukrinis diabetas).

Mysimba8 mg/90 mg yra vienintelis Lietuvoje receptinis vaistas, skirtas nutukimui gydyti. Todėl gydytojai, skirdami šį vaistą pacientams tik pagal nustatytas indikacijas (atsižvelgdami į įspėjimus ir kontraindikacijas, konkrečią klinikinę situaciją ir paciento pasiryžimą), gali užtikrinti efektyvų ir saugų antsvorio ir nutukimo gydymą.

Antsvorio ir nutukimo gydymui vaistas skiriamas, kaip papildoma priemonė kartu su sumažinto kaloringumo dieta, didesniu fiziniu aktyvumu ir/ar intensyvia elgsenos keitimo programa (angl. intensive lifestyle intervention), todėl gydymo sėkmė ir netektas svoris daug priklauso ir nuo paciento pastangų. Gydymas Mysimbapo 16 savaičių turi būti nutrauktas, jei pacientai neprarado bent 5 proc. savo pradinio kūno svorio (pagal klinikinių tyrimų duomenis didėja tikimybė, kad pacientas nutrauks tolesnį gydymą vėliau arba nepasieks tikimosi rezultato net ir tęsdamas gydymą) [5–8].

 

Mysimba veikimo mechanizmas

 

Smegenyse apetitas ir valgymo įpročiai yra kontroliuojami keletu nervinės reguliacijos kelių [4, 11, 12]. Vienas pagrindinių kelių apima proopiomelanokortino (POMK) neuronus pogumburyje. Naltreksonas yra miu opioidų receptorių antagonistas, o bupropionas – silpnas dopamino ir noradrenalino reabsorbcijos neuronuose inhibitorius. Šie komponentai paveikia dvi svarbiausias smegenų sritis, ypač pogumburio lankinį branduolį (nucleus arcuatus) ir mezolimbinę dopaminerginę atlygio sistemą, kuri stiprinamai veikia mūsų elgseną (pajuntant malonumą per smegenų atlygio pajautos centrus), o kartu ir apetitą [11].

Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2017 Nr. 3

 

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.