Ureminio sindromo gydymas sergant lėtine inkstų liga

2017-09-06

Saulė Marija Rimšelytė, prof. dr. Marius Miglinas

VUL Santaros klinikų Nefrologijos centras

 

Klinikinis ureminio sindromo vaizdas yra pagreitinto senėjimo ir organų disfunkcijos derinys, kuris progresuoja kartu su lėtine inkstų liga. Ureminis sindromas susijęs su širdies ir kraujagyslių, metaboline kaulų liga, uždegimu, baltyminių energetinių junginių išeikvojimu, žarnyno disbakterioze, anemija, nervų ir endokrininės sistemos disfunkcija. Šiame straipsnyje apžvelgiami specifiniai, modernūs ureminio sindromo gydymo metodai, taikytini sergant lėtine inkstų liga. Nors atsitiktinių imčių kontroliuojami tyrimai yra reti, remiantis jų duomenimis ir stebėjimo tyrimais, taip pat patofiziologinėmis išvadomis, šiai sudėtingai būklei gydymo algoritmas turi būti pagrįstas tuo pačiu metu taikomomis intervencijomis, nukreiptomis į skirtingas patofiziologines grandis.

 

Dėl ūminio inkstų pažeidimo arba lėtinės inkstų ligos atsiradęs ureminis sindromas pažeidžia beveik visas organų sistemas. Metabolitai, kuriuos sveiki inkstai perdirba ir išskiria, susilaiko organizme, o jų biologinis poveikis sukelia ureminį sindromą. Šie metabolitai vadinami nebaltyminėmis azotinėmis medžiagomis arba ureminiais toksinais, jeigu jie sukelia biologinį ar toksinį poveikį. Taip pat ureminį sindromą palaiko pablogėjusi inkstų endokrininė funkcija (eritropoetino, aktyvios vitamino D formos, renino sintezė), pablogėjusi inkstų funkcija palaikyti elektrolitų balansą ir funkciniai sutrikimai, kylantys dėl lėtinės inkstų ligos ir jos priežasčių (cukrinio diabeto, autoimuninės ligos). Negydomo paciento baigtys yra koma ir mirtis. Inkstų pakaitinės terapijos metodai ilgina šios potencialiai mirtinos būklės pacientų išgyvenamumą.

Nepaisant to, uremijos pacientų mirtingumas išlieka reikšmingai didesnis už to paties amžiaus grupės su normalia inkstų funkcija mirtingumą. Bendras ir širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) nulemtas mirtingumas didesnis net pacientų, kuriems dar nereikia dializės, grupėje. Šioje apžvalgoje aptariami keli gydymo variantai, kuriuos galima taikyti gydant ureminį sindromą sergant lėtine inkstų liga, remiantis ureminio sindromo patofiziologija ir naujai atrastais patologiniais keliais.

Šioje apžvalgoje daugiausia remtasi stebėjimo tyrimais, nes klinikiniai inkstų nepakankamumo atsitiktinių imčių kontroliuojami tyrimai labai reti. Taip yra todėl, kad inkstų nepakankamumas yra daugiaveiksnis. Dėl to sudėtinga surinkti dideles pacientų grupes su analogiška ligos patofiziologija ir sudėtinga vertinti gydymo efektyvumą, nes, koregavus vieną ligos aspektą (pvz., hipercholesterolemiją), tai gali užmaskuoti kiti nekoreguoti parametrai (arterinė hipertenzija, skysčių susilaikymas).

 

Tradiciniai ir netradiciniai rizikos veiksniai

Žmonių, sergančių lėtine inkstų liga, mirtingumas vienodai priklauso nuo ŠKL ir ne ŠKL rizikos veiksnių. Mirtingumo skirtumus lėtinės inkstų ligos ir galutinės stadijos inkstų ligos pacientų populiacijose paaiškina socioekonominiai ir geografiniai veiksniai (pvz., skirtingas gydymo prieinamumas). Širdies ir kraujagyslių liga kyla dėl imuninio uždegimo, sąlygojančio širdies kraujagyslių sienelių sustorėjimą, arteriopatiją ir kardiomiopatiją. Tai pasireiškia širdies nepakankamumu, aritmijomis ir staigiąja mirtimi. Dažniausios ne ŠKL mirties priežastys yra infekcija, vėžys, kacheksija, suicidai ir gydymo atsisakymas.

Skirtumą tarp prognozinės tradicinių rizikos veiksnių vertės ir realaus mirtingumo dėl ŠKL galima įvertinti pagal inkstų disfunkcijos žymenis, t. y. glomerulų filtracijos greitį ir albuminuriją. Taip yra todėl, kad, blogėjant inkstų funkcijai, organizme susilaiko skysčiai ir ureminiai toksinai, šie ir kiti veiksniai, kilę dėl inkstų disfunkcijos, susiję su širdies kraujagyslių pažeidimo patogenezinėmis grandimis – uždegimu, oksidaciniu stresu, makrofagų infiltracija, endotelio disfunkcija, trombogeneze, arterijų sienelių kalcifikacija, osteodistrofija.

Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2017 m. Nr. 5

 

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.