Lietuvos oftalmologija 2017/1

TURINYS

 

Istorija

Oftalmologas Petras Avižonis ir jo lietuviški medicinos terminai                       

 

Oftalmologijos klinika

Glaukoma sergančio paciento ir gydytojo pozicija: tiek daug įvairių tyrimų?

Lėtinių akies paviršiaus ligų gydymo naujienos                                                    

Sausų akių sindromo diagnostikos naujienos                                                        

Fiksuotos dozės tafluprosto ir timololio derinio veiksmingumas, saugumas ir pranašumas: literatūros apžvalga  

 

Disertacija                                                                                                         

Hipofizės adenomos sąsajos su regos funkcijomis ir molekulinių žymenų paieška                         

 

Vaistai ir ligos

Lotemax (loteprednolio etabonatas) pooperaciniam akių uždegimui gydyti 

Ocuval strong – maisto papildas akims                                                                  

 

Apžvalginis straipsnis

DNR pasas klinikinėje medicinoje                                                                           

 

Pooperaciniam akių uždegimui gydyti...

Atliekant chirurgines akies operacijas pagrindinis gydymo tikslas yra grąžinti normalias regėjimo funkcijas. Taip pat neretai siekiama atkurti ar kompensuoti sutrikusias regėjimo organo funkcijas, atkurti struktūrų anatominį vientisumą (kataraktos, antiglaukominės operacijos, potrauminė chirurgija). Sėkmingo gydymo rezultatai priklauso ne tik nuo laiku ir sėkmingai atliktos operacijos, bet ir pooperacinio laikotarpio, kuris dažniausiai tęsiasi namuose ligoniui išvykus.

Hipofizės adenomos sąsajos su regos funkcijomis ir molekulinių žymenų paieška

Hipofizės adenoma (HA) – tai gerybinis intrakranijinis auglys, augantis iš posmegeninės liaukos priekinės dalies – adenohipofizės ląstelių ir pasireiškiantis 16,7 proc. populiacijos. Posmegeninė liauka, arba hipofizė, yra lokalizuota pleištakaulio kūno viršutinės sienos įduboje, kietojo smegenų dangalo maiše, pritvirtintame prie turkiškojo balno diafragmos priekinės dalies, iš šonų apsupta akytųjų veninių ančių. Nustatyta, kad 6–10 proc. HA perauga akytuosius ančius, kadangi akytųjų ančių medialinė siena yra plono kietojo smegenų dangalo lateralinė dalis, todėl HA gali lengvai plisti lateraliai ir taip pažeisti atitraukiamąjį, akies judinamąjį bei skridininį nervus. Kartais HA gali būti ypač invazinė ir netgi sukelti kaukolės pamato destrukciją. Regos nervų kryžmė (RNK) yra virš posmegeninės liaukos, todėl, jei HA auga supraseliariai, dažnai yra sutrikdomos regos funkcijos.

Oftalmologas Petras Avižonis ir jo lietuviški medicinos terminai

Kiekvienas laikotarpis lietuvių tautai yra davęs asmenybių, kurių nuveikti darbai vertinami ne vieną šimtmetį. Viena jų – oftalmologas Petras Avižonis (1875–1939). Š. m. balandžio 17-ąją minėjome profesoriaus P. Avižonio 142-ąsias gimimo metines.

Glaukoma sergančio paciento ir gydytojo pozicija: tiek daug įvairių tyrimų?

Glaukoma yra pagrindinė negrįžtamo aklumo priežastis išsivysčiusiose pasaulio šalyse [1]. Nustatyta, kad 2,65 proc. bendros populiacijos, vyresnių kaip 40 metų, bei 10 proc. – vyresnių kaip 80 metų amžiaus asmenų, serga glaukoma. Manoma, kad Lietuvoje šia liga serga apie 40 tūkst. žmonių, o kas septintas aklasis yra netekęs regos dėl glaukomos [2]. Šiuolaikinė medicina negali išgydyti glaukomos, bet gali sulėtinti jos progresavimą, todėl labai svarbi yra ankstyva diagnostika. Tai įmanoma atliekant profilaktinius akių tyrimus, nes ligos pradžia yra besimptomė [3].

Lėtinių akies paviršiaus ligų gydymo naujienos

2015 m. vasario–spalio mėn. LSMUL KK Akių ligų klinikoje buvo atliktas atsitiktinių imčių aklas placebu kontroliuojamas tyrimas, kuriame buvo vertinama Oculocin® Propo poveikis akies paviršiui sergant lėtinėmis akies paviršiaus ligomis.

Fiksuotos dozės tafluprosto ir timololio derinio veiksmingumas, saugumas ir pranašumas: literatūros apžvalga

Glaukoma – progresuojanti optinė neuropatija, sukelta tinklainės ganglinių ląstelių ir jų aksonų, formuojančių regos nervą, degeneracijos ir žūties. Tai sukelia negrįžtamą regėjimo praradimą, galintį lemti visišką aklumą. Pirminė atviro kampo glaukoma (PAKG) – dažniausia glaukomos forma ir antroji aklumo priežastis pasaulyje. Nustatyta, kad 2010 metais pasaulyje buvo apie 60 mln. sergančiųjų glaukoma, ir manoma, kad 2020-aisiais metais šis skaičius padidės iki 80 mln. Dabar intraokulinis spaudimas (IOS) yra vienintelis ligos progresavimą lemiantis keičiamasis rizikos veiksnys. Pasiektas tikslinis IOS sumažina akipločio netekimo progresavimą. Glaukomos gydymo tikslas – išsaugoti regą. Siekiant šio tikslo, svarbu pakankamai sumažinti IOS ir kartu užtikrinti gerą bei ilgalaikį gydymo toleravimą [7]
 

© 2006 Visos teisės saugomos.