Vyriausybė pritarė alkoholio vartojimo, jo daromos ekonominės žalos sveikatai ir ūkiui stebėsenos taisyklių pakeitimams. Tokiu būdu siekiama surinkti ir visapusiškai vertinti duomenis apie alkoholio vartojimą ir jo pasekmes. Šių duomenų pagrindu bus nustatomos tikslingos prevencijos priemonės, galinčios padėti sumažinti alkoholio vartojimo mastą šalyje. Vyriausybės nutarimu įtvirtinti pakeitimai įsigalios nuo 2021 metų pradžios.

Osteoartritas ir skausmas. Nauja gydymo strategija

2019-05-31

Osteoartritas (OA) – tai progresuojanti degeneracinė sąnarių liga, labiausiai pažeidžianti didžiausią apkrovą gaunančius kūno sąnarius, tačiau kiti sąnariai taip pat gali būti pažeidžiami. Manoma, kad Europoje daugiau nei 100 mln. žmonių (14 proc. populiacijos) kenčia nuo OA ir kitų reumatinių ligų. Nustatyta, kad daugiau kaip penkiasdešimčiai procentų vyresnių nei 65 m. europiečių yra radiologinių ir daugiau kaip dvylikai procentų – klinikinių OA požymių. OA labiausiai paplitęs tarp vyresnio amžiaus žmonių – 85 proc. sergančiųjų yra 65–90 m. amžiaus ir didžioji dalis jų mano, kad pasireiškiantys klinikiniai simptomai yra normalaus senėjimo proceso dalis. Deja, dėl OA sumažėjęs mobilumas gali būti socialinės atskirties priežastis ir sukelti įvairių antrinių ligų. Vakarų šalių populiacijos senėjimas ir progresuojantis nutukimas leidžia manyti, kad ateityje susirgimų OA daugės.

 

Etiologija ir patogenezė

 

Osteoartritas gali būti pirminis (idiopatinis) arba antrinis. Pirminis OA diagnozuojamas, kai nėra vienos aiškios, žinomos sąnario pokyčių priežasties arba kai jos neįmanoma nustatyti. Antrinis OA išsivysto sergant įvairiomis ligomis, tokiomis kaip potrauminiai pažeidimai, įgimtos malformacijos, malpozicijos (varus / valgus), pooperaciniai pakitimai, metaboliniai sutrikimai (rachitas, hemochromatozė, chondrokalcinozė), endokrininiai sutrikimai (akromegalija, hiperparatiroidizmas, hiperurikemija), aseptinė nekrozė. Progresuojant ligai, sinovijos ląstelės ir pokremzliniai osteoblastai gamina citokinus (IL-1b ir TNF), stimuliuojančius chondrocitus, o šie atpalaiduoja kremzlę ardančius fermentus, sukelia vietinį uždegimą ir degeneracinių kremzlės pakitimų. Sąnaryje esantis kremzlinis audinys plonėja, formuojasi pokremzlinė sklerozė, šie pakitimai lemia pokremzlinio kaulo remodeliaciją bei osteofitų ir cistų formavimąsi. Kaulų čiulpų edema dažniausiai stebima tose vietose, kurioms tenka didžiausias mechaninis krūvis. Sergant OA nustatomas ir įvairaus laipsnio sinovijos uždegimas ir (ar) hipertrofija. Sinovijitas sukelia sąnario pažeidimą, stipresnį skausmą ir ligos progresavimą. Vėlesnėse ligos stadijose pažeidžiami ir minkštieji sąnario komponentai – raiščiai, sąnarinė kapsulė, meniskai, pakitimams progresuojant gali būti pažeidžiami ir greta esantys raumenys bei nervai.

 

Simptomai

 

Pradinėse stadijose dažniausi klinikiniai OA simptomai yra trumpalaikis rytinis sąnarių sąstingis, skausmingi judesiai, ypač intensyvaus fizinio krūvio metu ar po jo, nedidelis judesių ribotumas, skausmas ir sąstingis ramybės metu. Vėliau sąnariuose gali kilti įvairaus laipsnio vietinis uždegimas, pradeda kauptis skysčių, pažeisti sąnariai parausta, patinsta, o ligai progresuojant atsiranda kaulų deformacijų, raiščių ir meniskų plyšimų, vargina periartikulinių raumenų silpnumas ir nuolatinis sąnarių skausmas.

 

Diagnostika

 

Dažniausiai liga diagnozuojama pacientą apklausiant ir nustatant vyraujančius klinikinius simptomus (1 lentelė) bei atliekant fizinį ištyrimą ir radiologinius tyrimus. Rentgenologiškai matomi tik jau progresavusio OA požymiai: netolygus sąnarinio tarpo susiaurėjimas, pokremzlinė sklerozė ir cistų bei osteofitų formavimasis. Taip pat šio tyrimo metu galima nustatyti rentgenologinę OA stadiją (2 lentelė). Magnetinio rezonanso tomografijos tyrimas leidžia patologinius pakitimus pastebėti anksčiau, įvertinti kremzlės matricos pakitimus, sinovijito požymius, kaulų čiulpų edemą ir degeneracinius pakitimus minkštųjų audinių struktūrose. Ultragarso tyrimas puikiai tinka minkštųjų periartikulinių audinių įvertinimui ir gali suteikti papildomos informacijos diagnozuojant OA. Kaulų scintigrafija su 99mTC leidžia įvertinti metabolinį pokremzlinio kaulo aktyvumą ir patikimiau nustatyti sklerozės požymius.

 

Gydymas

 

OA yra progresuojanti degeneracinė liga, kurios patogenezinio gydymo nėra. Todėl pagrindiniai gydymo tikslai yra:

  1. Mažinti skausmą
  2. Gerinti gyvenimo kokybę
  3. Gerinti judėjimo funkciją
  4. Stabdyti OA simptomų progresavimą

OA gydymas susideda iš medikamentinio ir nemedikamentinio (3 lentelė). Pirmo pasirinkimo gydymas visada yra konservatyvusis – pacientams rekomenduojama mažinti kūno masę, naudotis specialiomis ortopedinėmis priemonėmis, vengti didelio fizinio aktyvumo, žeidžiančio sąnario kremzlę. Nefarmakologinės OA gydymo priemonės apima fizioterapiją, gydymą ledu, elektrostimuliaciją, gydymą ultragarsu. Skausmui ir uždegimui mažinti rekomenduojama vartoti analgetikų, nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU), gliukokortikoidų, opioidų. Taip pat išskiriama atskira vaistų grupė – lėtai veikiantys simptominiam OA gydymui skirti vaistai (SYSADOA – angl. symptomatic, slow-acting drugs for osteoarthritis). Sąnario endoprotezavimo operacija yra paskutinio pasirinkimo gydymo metodas, jei kitos gydymo galimybės neefektyvios.

 

Naujo SYSADOA preparato klinikinis tyrimas

 

Neseniai Lenkijoje atliktame moksliniame tyrime buvo tyrinėjamas SYSADOA grupės vaisto Piascledine® (neesterifikuoto avokadų ir sojų pupelių aliejaus) efektyvumas gydant OA. Atviras perspektyvusis 6 mėn. trukmės tyrimas buvo atliekamas 99 Lenkijos centruose, dalyvaujant 4822 pacientų, sergančių simptominiu kelio OA. Tiriamiesiems įprastinio gydymo metu buvo skiriama po vieną 300 mg Piascledine® kapsulę per dieną. Nė vienam iš tyrime dalyvavusių pacientų nebuvo diagnozuota kita reumatinė liga, todėl tiriamieji papildomai kitų SYSADOA preparatų nevartojo. Studijos metu buvo vertinamas pacientų patiriamas skausmas (naudojant Laitinen ir VAS skales) ir Lekveno funkcinis indeksas (LFI). Tyrimo rezultatai parodė, kad beveik visi pacientai (96,1 proc.) pagrindiniu ir labiausiai varginančiu OA simptomu įvardijo skausmą. Pacientai, vartoję Piascledine® tiksliai pagal rekomendacijas, nurodė laipsnišką skausmo mažėjimą ir žymų klinikinį pagerėjimą tyrimo pabaigoje. Bent 50 proc. pacientų paskutinio apsilankymo metu nurodė nejaučiantys „jokio skausmo“, o Laitinen balų mediana tarp pirmo ir trečio apsilankymų sumažėjo 50 proc. (1 pav.). Pacientų, turėjusių sunkių, labai sunkių ir ypač sunkių kelio sąnario funkcinių sutrikimų, procentas, matuotas naudojant LFI, reikšmingai mažėjo kiekvieno vėlesnio apsilankymo metu (nuo 56 proc. pradinio apsilankymo metu iki 18 proc. paskutinio apsilankymo metu). Atitinkamai padidėjo pacientų, patiriančių tik lengvų funkcinių sutrikimų arba visai jų nebepatiriančių, procentas (2 pav.). Be to, viso tyrimo metu buvo atidžiai stebimas kitų OA gydymui skirtų vaistų vartojimas. Pradinio apsilankymo metu 58,8 proc. pacientų vartojo analgetikų arba NVNU, o kiekvieno kito apsilankymo pas gydytoją metu vartojančių šių vaistų skaičius statistiškai reikšmingai sumažėdavo (3 pav.). Tyrimo rezultatai rodo, kad SYSADOA grupės vaistas Piascledine® ne tik sprendžia pagrindines OA sergančių pacientų problemas – reikšmingai malšina skausmą ir gerina pažeistų sąnarių funkcijas, bet ir sumažina analgetikų bei NVNU poreikį. Ši viena iš didžiausių tokio pobūdžio studijų pasaulyje patikimai įrodė, kad Piascledine® naudingas gydant OA ir turėtų būti rekomenduojamas OA sergantiems pacientams.

Plačiau skaitykite „Skausmo medicina“ 2019 m. Nr. 1

 

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.