Nakvišų poveikis moters organizmui

2017-08-17

Prof. dr. Ona Ragažiskienė1, Jolita Sasnauskaitė2

1VDU Kauno botanikos sodo Vaistinių ir prieskoninių augalų kolekcijų sektorius, 2LSMU Medicinos akademija

 

Gydymas nakvišų aliejumi (Oenotherae biennis oleum) dabar yra vienas dažniausiai naudojamų alternatyviosios terapijos būdų. Dvimetė nakviša (Oenothera biennis L.) yra nakvišinių (Onagraceae Juss.) šeimos dvimetis žolinis vaistinis, dekoratyvinis augalas, užaugantis iki 120 cm aukščio, kilęs iš Šiaurės Amerikos. Paplitęs Azijoje, Europoje. Senovės indėnai nakvišoms buvo priskyrę žmogui stebuklingų galių suteikiančių savybių ir naudojo ne tik nuraminti odos uždegimams, paspartinti žaizdų gijimui, bet ir virškinimo sistemos sutrikimams, gerklės skausmui gydyti. Europoje ilgą laiką nakvišų antpilai buvo vartojami kaip tonizuojamoji priemonė, o Tolimuosiuose Rytuose iš nakvišų sėklų buvo spaudžiamas aliejus, kuris vartotas žaizdoms gydyti. Dabar iš aliejingų nakvišų sėklų šaltojo presavimo arba ekstrahavimo būdu yra spaudžiamas nakvišų aliejus (NA), kuris yra polinesočiųjų (alfa ir gama linoleno) riebalų rūgščių šaltinis. Juo gydomos sunkiai gyjančios žaizdos, egzema, aknė, jis naudojamas kosmetologijoje stiprinti plaukams ir nagams bei odos terapijai. Nors NA geriausiai žinomas dėl savo poveikio gydant sistemines ligas (lėtinį uždegimą, atopinį dermatitą, reumatoidinį artritą), jis pasižymi ir specifiniu poveikiu moters organizmui [1]. Moters organizmui aktualiausia yra gauti pakankamą kiekį alfa bei gama linoleno rūgščių (GLR), kurių gausu NA. Šios polinesočiosios riebalų rūgštys dalyvauja daugelyje organizmo biocheminių reakcijų, reguliuojančių gyvybines funkcijas bei organų veiklą [2].

 

Nuo 25 metų keičiasi organizmo ląstelių struktūra

Polinesočiosios riebalų rūgštys yra struktūrinis ir funkcinis ląstelių membranos komponentas (sudedamoji visų ląstelių membranų dalis), energijos šaltinis, taip pat jos slopina ir uždegimą. Dėl svarbių polinesočiųjų riebalų rūgščių trūkumo organizme gali pasireikšti pagrindinių fermentų metabolinė blokada [4]. Ypač tam yra svarbios omega 3 (alfa linoleno) bei omega 6 (GLR) riebalų rūgštys.

Vis dėlto nuo 25-ųjų gyvenimo metų žmogaus organizmas pradeda fiziologiškai keistis. Amžius keičia organizmo ląstelių struktūrą (ląstelės praranda elastingumą, tampa ne tokios patvarios), atsiranda hormoninis disbalansas. Dėl sulėtėjusių odos apykaitos procesų 25–35 metų moterims atsiranda tokių kosmetologinių problemų, kaip išsausėjusi oda ar mimikos raukšlės, taip pat ima labiau slinkti plaukai. Ląsteliniai pokyčiai sutrikdo metabolinių medžiagų bei deguonies apykaitą jungiamajame audinyje (JA), paversdami JA ne tokiu standžiu, mažesnės masės [3].

Nakvišų sėklos yra prisotintos tiek omega 3, tiek GLR riebalų rūgščių. Terapinis NA poveikis pasižymi tiesioginiu poveikiu imuninėms ląstelėms (autoimuninių ligų profilaktikai ir gydymui) bei netiesioginiu poveikiu eikozanoidų sintezei (pvz.: prostaglandinams, citokinams, citokinų mediatoriams). Nakvišų preparatai, aktyvindami prostaglandinų sintezę, reguliuoja ir moteriškųjų hormonų sintezę. Gerindami odos medžiagų apykaitą, ją atjaunina, stiprina ląstelių elastingumą, tamprumą. Stresas, alkoholio vartojimas, rūkymas, dieta ar netgi tokios ligos, kaip cukrinis diabetas bei hipotiroidizmas, gali sutrikdyti GLR formavimąsi iš kitų omega-6 riebalų rūgščių. NA suteikia koncentruotą nuo 9 iki 10 proc. GLR. NA taip pat yra ypač didelės vertės, kada organizmas negali konvertuoti gerųjų riebalų, gautų iš maisto, į GLR. Dėl šių priežasčių NA yra naudojamas ne tik kosmetikos, bet ir medicinos pramonėje [1].

 

Priešmenstruacinis sindromas

Klinikiniai tyrimai teigia, jog vartojant NA kaip GLR papildą, stebimas ryškus PMS simptomatikos pagerėjimas. GLR mažina priešmenstruacinius krūtų skausmus, padidėjusį jautrumą, tempimą bei pilvo pūtimą. Pagerėja ne tik moters sveikata, bet ir psichologinė būsena. Moterys, vartojančios NA, nurodo, jog joms sumažėja nemiga, nerimas, stabilizuojama nuotaika, o menstruacijos tampa ne tokios skausmingos, pagerėja bendroji savijauta.

Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2017 Nr.2

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.