Natūrali augalinių ekstraktų pagalba įveikiant stresą

2017-02-14

Nerimas, įtampa, stresai – kuriam iš mūsų netekę su tuo susidurti, ypač šiais modernių technologijų, daugybės asmeninių ir darbo problemų, visuotinio skubėjimo ir užimtumo laikais... Kaip teigia specialistai, išvengti stresą sukeliančių veiksnių šiandien neįmanoma, tačiau būtina stengtis sušvelninti šių nemalonių situacijų poveikį organizmui. O tam visai nereikėtų skubėti griebtis priklausomybę sukeliančių, daug šalutinių poveikių turinčių psichotropinių vaistų ar net trankviliantų – gali veiksmingai padėti natūralūs augaliniai preparatai. Apie tai kalbamės su biomedicinos mokslų habilituota daktare, Vytauto Didžiojo universiteto profesore Ona Ragažinskiene.

 

Gerbiama profesore, turbūt pritarsite posakiui, kad visos ligos kyla nuo nervų... O įtampų ir stresų, su kuriais šiandien kiekvienas susiduriame, – nors vežimu vežk...

Iš tiesų pastaruoju metu žmonės išgyvena streso būsenas spręsdami tiek darbo, tiek asmenines problemas. Ir nieko keista – gyvename telekomunikacijų amžiuje, todėl esame priversti atlaikyti itin daug dirgiklių. Statistikos duomenimis, pasaulyje kas šeštas gyventojas bent kartą gyvenime yra sirgęs depresija, o 75 proc. gyventojų kartą per dvi savaites patiria stresą dėl finansinių rūpesčių. Apklausos Didžiojoje Britanijoje duomenimis, šios šalies 5 mln. gyventojų pastoviai jaučia įtampą ir stresą darbe. Neabejotina, kad labai daug tokių žmonių rastume ir Lietuvoje. O juk užsitęsęs stresas neigiamai veikia žmogaus sveikatą – yra pagrindinė lėtinių širdies ir kraujagyslių sistemos, virškinamojo trakto, onkologinių ligų išsivystymo priežastis, skatina organizmo senėjimo procesus. Sutrinka ir nervų sistemos veikla – apima slogi nuotaika, nuovargis, mąžta darbingumas, didėja dirglumas, naktimis kamuoja nemiga. Jei nesiimama priemonių, ilgainiui gali išsivystyti rimtos nervų sistemos ligos, reikalingos kruopštaus ir ilgalaikio gydymo.

 

Turbūt didelė bėda ta, kad žmonės, net ir kentėdami dėl užsitęsusių psichologinių problemų, neskuba jų šalinti, t. y. sveikatos būsenos gerinti, o juk kuo greičiau imamasi reikiamų priemonių, tuo lengviau ir greičiau nerimo įmanoma atsikratyti! Ir daugeliu atvejų turbūt pakaktų natūralių augalinių preparatų, išvengiant priklausomybę sukeliančių, daug šalutinių poveikių turinčių psichotropinių vaistų.

Išvengti stresą sukeliančių veiksnių ir situacijų neįmanoma, tačiau reikia stengtis sušvelninti jų poveikį organizmui ir didinti atsparumą. Dėl to labai svarbu nuolat fiziškai ir psichologiškai grūdinti organizmą. Viena iš „pirmosios pagalbos“ priemonių tokiais atvejais yra augaliniai ekstraktai. Antai dar ankstyvaisiais viduramžiais tadžikų mokslininkas, mąstytojas ir gydytojas Avicena yra pasakęs: „Gydyti galima trimis priemonėmis: žodžiu, vaistiniais augalais ir peiliu“. Ilgametė liaudies patirtis ir stebėjimai bei daugelį amžių vykdyti vaistinių augalų tyrinėjimai pasaulio šalių laboratorijose padėjo atskleisti gydomąsias jų savybes. Nustatyta, kad mažinant stresą vaistinė augalinė žaliava ir iš jos pagaminti augaliniai vaistiniai preparatai turi mažiau šalutinių poveikių, lyginant su sintetiniais. Tam tikslui puikiai tinka mišinys, pagamintas iš vaistinių valerijonų šaknų, apynių spurgų, melisų žolės, vaistinių ramunių žiedų bei pipirmėčių lapų. Raminamųjų vienkomponenčių bei daugiakomponenčių vaistažolių mišinių vartojimas mūsuose turi senas tradicijas: nuo empirinio vartojimo liaudies medicinoje iki modernių šių dienų fitoterapinių priemonių.

Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2016 Nr. 7

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.