Turizmo sektoriui atnaujinant veiklą, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad vykstant į tam tikras šalis gali prireikti Tarptautinio skiepijimo ar profilaktikos priemonių pažymėjimo, įrodančio, kad esate pasiskiepiję, nes priešingu atveju į šalį galite būti tiesiog neįleisti.

Proenzi – judėjimo komfortui

2018-08-01

Osteoartritas (OA) – dažniausiai diagnozuojama judamojo aparato patologija vargina apie 15 proc. pasaulio gyventojų [1]. Tai lėtinė ir progresuojanti sąnarių liga, dažniausiai apimanti kelių, klubų, plaštakų ir pėdų smulkiuosius sąnarius. Osteoartritui būdingas sąnarių pažeidimas pasižymi hialininės sąnario kremzlės ardymu, pokremzlinio kaulinio audinio architektūros kitimu bei minkštųjų aplinkinių audinių (raiščių, sausgyslių, sąnarių) reakcijomis. Pirmieji mikroskopiniai kremzlės pokyčiai pastebimi vos 20 m. sulaukusiems žmonėms, su amžiumi šiai ligai būdingi sąnarių pakitimai ryškėja: vyresniems nei 65 m. OA pasireiškia apie 50–60 proc., o nuo 75 m. net 90 proc. pacientų [1]. Keičiantis sąnarį sudarančioms struktūroms, neišvengiamai kinta ir jo funkcija: pacientus, sergančius OA, pradeda varginti skausmas, sustingimas, trukdantis atlikti kasdienius buities darbus. Progresuojant ligai, žmonės tampa vis nejudresni, pamažu ryškėja jų izoliacija, taip trinkant ne tik jų sveikatos būklei, bet ir socialinėms funkcijoms. Medicinos mokslas nepaliauja ieškoti OA gydymo priemonių, siekiant kuo efektyviau pagerinti sergančiųjų sveikatos būklę ir sustabdyti šios ligos progresavimą.

 

Osteoartrito vystymosi mechanizmas

Kiekvieną žmogaus sąnarį sudaro sąnarine kremzle padengti kaulų sąnariniai paviršiai, kuriuos sujungia sąnario kapsulė, taip sudarydama uždarą sąnario ertmę. Sąnarinių kaulų jungtis sustiprina raiščiai bei raumenys. Kremzlė yra itin svarbi sąnario biomechanikai: lygaus, slidaus jos paviršiaus dėka judesys tampa sklandus ir lengvas. Kremzlinį audinį sudaro 75 proc. vandens, 5 proc. ląstelės (chondrocitai) ir 20 proc. tarpląstelinė medžiaga – matrica. Veikiant žalojantiems veiksniams ar organizmui natūraliai senstant, kremzlės paviršius minkštėja, paburksta, vėliau mažėja jos sudėtyje esančio vandens kiekis, išsiskiria uždegimo faktoriai, skatinantys ląstelių irimą, kuriam įsibėgėjus išsenka kremzlės regeneracinės galimybės. Sąnarinių kaulų paviršius dengiančios kremzlės irimas – tai pagrindinis, tačiau ne vienintelis, OA patogenezės veiksnys.

Šios patologijos metu pakinta ir sąnarį sudarančių kaulų audinys: jis plonėja, o sąnarinių paviršių kraštuose, taip pat sausgyslių, raiščių prisitvirtinimo vietose pradeda formuotis kaulinės ataugos osteofitai. Esant sunkesnei ligos eigai, gali atsirasti ir kaulinio audinio cistų, o retesniais atvejais ir erozijų [2].

Sergantiesiems OA yra pažeidžiami ne tik kremzlinis ir kaulinis, bet ir minkštieji audiniai: raiščiai, sąnario kapsulė bei kelio sąnaryje esantys meniskai. Ilgainiui ryškėja jų destrukcija, jie įtrūksta, plyšta. Greta sąnario esantys raumenys taip pat degeneruoja, ryškėja jų silpnumas, skausmas.

 

Osteoartrito pasireiškimą lemiantys veiksniai

Ilgą laiką vyravo teorija, teigianti, kad OA yra paprasčiausias žmogaus organizmo senėjimo nulemtas sąnarių pakitimas, vadinamasis nusidėvėjimas. Šiuolaikinė mokslu pagrįsta medicina įrodė: OA – tai aktyvus sąnarius pažeidžiantis procesas.

Amžius – tai vienas svarbiausių ir neabejotinų veiksnių, lemiančių sąnarių degeneracinius pakitimus. Žmogui senstant, OA rizika ir dažnis auga dėl amžinių sąnarinių struktūrų pokyčių: kremzlinio audinio plonėjimo, ryškėjančios jo dehidratacijos, žalojančių cheminių junginių susikaupimo, skatinančio uždegimo procesus.

Osteoartrito vystymąsi lemia ir kitas svarbus veiksnys – nutukimas. Įprasta manyti, kad padidėjusi kūno masė veikia sąnarius, kuriems tenka didesnė apkrova, t. y. klubų bei kelių, tačiau pastebėta, kad nutukusius žmones vargina ir rankų smulkiųjų sąnarių pažeidimas. Didesnė kūno masė lemia gausesnį riebalinio audinio kiekį, kuriame gausu uždegimo ląstelių makrofagų. Būtent jie ir sukelia uždegimo procesą, inicijuojantį degeneracinį sąnarių pažeidimą [3].

Osteoartritas gali būti ir antrinis, t. y. atsiradęs po trauminių sąnario pakitimų (meniskų, raiščių, sausgyslių plyšimai, vidusąnariniai kaulų lūžiai), medžiagų apykaitos sutrikimų (podagra, chondrokalcinozė), sergant hemofilija, reumatoidiniu artritu ar esant tam tikriems endokrininiams, neurologiniams sutrikimams [1]. OA vystymąsi gali nulemti ir genetiniai veiksniai bei tam tikri anatominiai sąnarių ypatumai ar lytis. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad rankų ir kelių OA dažniau diagnozuojamas moterims [4].

Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2018 Nr. 4

 

 

© 2006 Visos teisės saugomos.