Tarp Europos šalių cukriniu diabetu (CD) sirgusių suaugusiųjų daugiausia buvo Portugalijoje (9,86 proc.), mažiausia – Airijoje (3,43 proc.). Lietuvoje sergamumas CD tarp suaugusiųjų buvo 3,69 proc. ES vidurkis – 6,04 proc. (2017 m. duomenys)

„Lietuvos metų vaistininko“ rinkimų kulminacija. Susipažinkite: Lietuvos vaistininkų elitas!

2019-01-02

Virginija Grigaliūnienė

 

Kaip jau rašėme žurnalo „Farmacija ir laikas“ šeštajame numeryje, rugsėjo 25-ąją, Tarptautinę vaistininko dieną, šio žurnalo redakcija kartu su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Farmacijos fakultetu paskelbė pirmąkart Lietuvoje organizuojamus „Lietuvos metų vaistininko“ rinkimus. Konkurso kredo – nepriklausoma, skaidri pretendentų į aukščiausius apdovanojimus atranka vaistinių tinklų ir nepriklausomų vaistinių viduje, maksimaliai įtraukiant darbuotojus į rinkimų procesą. O tikslas – atkreipti dėmesį į altruistinę Vaistininko – vaistų eksperto ir patarėjo, svarbaus sveikatos priežiūros specialisto – profesiją, pagerbti šios gildijos atstovus...

 

Rinkimų startą paskelbė LSMU Farmacijos fakultete vykusi konferencija

Priminsime, jog rugsėjo 25 dieną, tai yra Tarptautinės vaistininko dienos proga, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Farmacijos fakultete buvo surengta konferencija „Vaistininkas: jūsų vaistų ekspertas“, kurioje teminius pranešimus skaitė fakulteto dekanė prof. Ramunė Morkūnienė, prodekanas, Farmacinių technologijų instituto vadovas prof. Valdas Jakštas, Vaistų technologijos ir socialinės farmacijos katedros vedėja prof. Jurga Bernatonienė, šios katedros doc. Tauras Mekas ir kiti iškilūs mokslo ir farmacijos sektoriaus darbuotojai. Na, o iškilmingą renginį vainikavo Farmacijos fakulteto Vaistų technologijos ir socialinės farmacijos katedros docentės, žurnalo „Farmacija ir laikas“ vyriausiosios redaktorės Loretos Kubilienės pranešimas, kuriuo ji paskelbė svarbią žinią visiems šalies vaistininkams: prasideda pirmieji Lietuvos vaistininkystės istorijoje geriausio Lietuvos metų vaistininko rinkimai!

Buvo pranešta, kad rinkimai vyks iki gruodžio mėnesio, o geriausieji iš geriausiųjų, tai yra šio konkurso nugalėtojai, bus paskelbti ir apdovanoti šventiniame renginyje, kuris vyks gruodžio 14 dieną Kauno rotušėje.

Doc. L. Kubilienė akcentavo, jog šiame konkurse bus užtikrinta nepriklausoma, maksimaliai skaidri atranka – pretendentus į platininį, auksinį ir sidabrinį medalius galės siūlyti visi šalies vaistininkai, o geriausiuosius iš pasiūlytų kandidatų dar kartą įvertins Tarptautinė komisija, kurios sudėtyje bus ne tik Lietuvos sveikatos mokslų universiteto, Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos bei kitų valstybinių institucijų atstovai, bet ir svečiai iš Lenkijos bei Latvijos universitetų, kurie rengia aukščiausios kvalifikacijos vaistininkystės specialistus.

„Pagal konkurso organizatorių parengtą anketą reikės išrinkti ir pateikti vertinimo komisijai pretendentus – tarpinių etapų nugalėtojus bei jų gyvenimo aprašymus, su visais jais susitiks ir pasikalbės komisijos nariai, – tuomet pabrėžė doc. L. Kubilienė. – Visiems pretendentams į apdovanojimus bus įteikti diplomai už nuopelnus darbe, visi jie bus pakviesti į šventinį renginį Kaune“.

 

Vertinimo kriterijai

Pasak vienos iš šio konkurso organizatorių, žurnalo „Farmacija ir laikas“ vyriausiosios redaktorės doc. L. Kubilienės, buvo labai svarbu, kad kriterijai, kuriais būtų remiamasi, atrenkant geriausiuosius iš geriausiųjų, atlieptų vaistininko profesiją, pasitarnautų jos prestižo didinimui, atsakytų į klausimą, koks turi būti geras vaistininkas.

„Nes vaistininkas – ne tik profesija, – pabrėžė doc. L. Kubilienė. – Tai ir tarnystė žmogui, bendrystė su gydytoju ir pacientu. Tai tiesiog pašaukimas, be kurio šios profesijos atstovų turbūt nebūtų galima įsivaizduoti...“

Taigi pagrindiniai atrankos principai ir kriterijai buvo įvardyti tokie: „Vaistininkas – farmacinės paslaugos teikėjas“, aktyviai dalyvaujantis priimant gydymo sprendimus; profesionaliai vertinantis ir priimantis sprendimus paskiriant vaistus (receptų kontrolė, savigydos rizikos mažinimas); aktyviai ieškantis geriausio sprendimo pacientui; bendradarbiaujantis su pacientu ir gydytoju; dalyvaujantis profilaktikos programose.

Antrasis kriterijus – „Vaistininkas – mokytojas“. Vertinant pagal šį kriterijų, atsižvelgiama į vaistininko nuolatinį kvalifikacijos kėlimą, papildomų kompetencijų (psichologija, vadyba ir kt.) įgijimą, pacientų mokymą rūpintis savo sveikata; kolegų ugdymą ir jų skatinimą tobulėti. Taip pat labai svarbu, ar vaistininkas noriai priima ir konsultuoja praktikantus, ar domisi naujovėmis ir taiko jas kasdienėje praktikoje.

Trečiasis atrankos kriterijus – „Vaistininkas – asmenybė“. Tai vaistininkas, kuris laikosi vaistininko etikos principų; yra nuoširdus ir atviras, empatiškas ir jautrus; pagarbiai bendraujantis su klientais ir kolegomis; paciento sveikatą iškeliantis aukščiau kitų interesų.

Ir ketvirtasis kriterijus – „Vaistininkas – organizacijos dalis“. Jis apjungė tokias sritis, kaip vaistininką – sektiną pavyzdį kolegoms, iniciatyvų ir kūrybingą, darbštų ir atsakingą komandos žmogų...

 

Rinkimų etapai

Pirmasis rinkimų etapas vyko iki lapkričio 12 dienos. Jo metu vaistininkai siūlė kandidatus į apdovanojimus iš savo kolegų tarpo, savo organizacijų. Visi pirmajame atrankos etape pasiūlyti kandidatai dalyvavo antrajame etape –vaistininkai balsavo dar kartą nurodydami tris favoritus, kuriems skiria pirmąją, antrąją ir trečiąją vietas.

Komisija, kurią sudarė organizacijos nariai ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Farmacijos fakulteto atstovai, atrinko po tris kandidatus finalui. Tada organizacija buvo įpareigota pateikti Tarptautinei komisijai šių pretendentų gyvenimo aprašymus.

Visų atrinktų kandidatų į aukščiausius apdovanojimus pokalbis su Tarptautine komisija vyko gruodžio 7 dieną Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Farmacijos fakulteto dekanate.

Kandidatų dalyvauti motyvaciniame pokalbyje su Tarptautine komisija iš įvairių šalies regionų buvo atrinkta 21.

Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2018 Nr. 7

 

 

© 2006 Visos teisės saugomos.