ULAC: toksoplazmozė – žmonių ir gyvūnų parazitinė liga, kurią sukelia parazitiniai pirmuonys – toksoplazmos, kuriomis dauguma susirgusiųjų užsikrečia valgydami nepakankamai termiškai (iki 60°C temperatūros) apdorotą ar žalią mėsą, dalis – maistui vartodami užkrėstą vandenį, nevirintą pieną, valgydami neplautas daržoves, vaisius, uogas, per užterštas rankas ar kitus daiktus.

Karščiavimas: kada, kaip ir kuo mažinti

2021-03-29

Karščiavimas – tai nespecifinis įvairių ligų simptomas. Dažniausiai ūminį karščiavimą sukelia infekcinės ligos (virusinės, bakterinės), žaizdos, ypač supūliavusios, kartais karščiuoja pacientai, sergantys navikinėmis, kepenų, reumatinėmis sąnarių ir kitomis ligomis.

 

Karščiavimas yra viena dažniausių priežasčių, dėl kurių kreipiamasi į pediatrus. Viena iš trijų vaikų ligų yra susijusi su karščiavimu. Visuomenėje gaji nuomonė, kad karščiavimas labai pavojingas sveikatai ar net gyvybei, esą galįs pažeisti smegenis ar širdį. Tyrimai parodė, kad daugelis tėvų ar vaikų globėjų nepagrįstai duoda karščiuojančiam vaikui antipiretikų minimaliai pakilus kūno temperatūrai ar netgi vaikui nekarščiuojant.

Iš tiesų karščiavimas yra natūrali organizmo reakcija, atsakas į infekciją ar kitokį patologinį procesą. Vienintelė indikacija mažinti pakilusią kūno temperatūrą – palengvinti karščiavimo sukeltą diskomfortą, o ne siekti temperatūros sumažėjimo ar normalizavimo.

 

Dažniausios vaikų karščiavimo priežastys

 

* Peršalimo ligos, gripas, angina,

* gastroenteritas,

* ausų infekcija,

* krupas, bronchiolitas,

* šlapimo takų infekcijos.

Moksliniais tyrimais neįrodyta, kad karščiavimą gali sukelti dantų dygimas, tačiau, kita vertus, šioji visuomenėje plačiai paplitusi nuomonė nepaneigta. Literatūroje nurodoma, kad aukštesnė negu 38,9 °C temperatūra neturėtų būti tapatinama su dantų dygimu.

Jaunesnių negu 3 mėnesių kūdikių kūno temperatūra gali pakilti perdėm stangriai ir šiltai suvysčius ar užklojus stora antklode, tačiau šiais atvejais ji niekada nepakyla daugiau kaip 38,5 °C matuojant rektaliai.

Kartais vaikai karščiuoja po skiepų, karščiavimo trukmė priklauso nuo individualaus organizmo atsako ir skiepų rūšies.

 

Temperatūros matavimas 

 

Suaugusiems asmenims ir vyresniems vaikams temperatūrą rekomenduojama matuoti pažastyje, o vaikams iki 3 metų amžiaus patogiau matuoti tiesiojoje žarnoje. Normali vaikų kūno temperatūra pažastyje yra 36−37,5 °C, tiesiojoje žarnoje ji 0,5 °C didesnė, o burnoje 0,4 °C didesnė nei pažastyje. Per parą kūno temperatūra gali svyruoti 0,8–1 °C.

Ausies ir kaktos temperatūros matavimas nėra patikimas, todėl juo nereikėtų remtis vertinant vaiko būklę ir jos dinamiką. Labai netikslu ir „nustatyti“ temperatūrą liečiant kūną delnu – tai vadinamoji taktilinė temperatūra, jos vertinimas subjektyvus, priklauso nuo liečiančio asmens kūno temperatūros.

Plačiau skaitykite žurnale FARMACIJA IR LAIKAS 2021 m. Nr. 1

 

© 2006 Visos teisės saugomos.