ULAC: toksoplazmozė – žmonių ir gyvūnų parazitinė liga, kurią sukelia parazitiniai pirmuonys – toksoplazmos, kuriomis dauguma susirgusiųjų užsikrečia valgydami nepakankamai termiškai (iki 60°C temperatūros) apdorotą ar žalią mėsą, dalis – maistui vartodami užkrėstą vandenį, nevirintą pieną, valgydami neplautas daržoves, vaisius, uogas, per užterštas rankas ar kitus daiktus.

Kompleksinis šlapimo takų akmenligės gydymas. Konservatyvaus gydymo svarba

2021-03-29

Per pastaruosius kelerius metus pastebėta reikšminga pažanga tiek gerinant šlapimo takų akmenligės patogenezės supratimą, tiek taikant jos suvaldymui rekomenduojamas medicinines intervencijas ir konservatyvų gydymą. Šiuo metu pagrindinis klausimas – akmenligės profilaktika, nes efektyvios priemonės gali reikšmingai sumažinti akmenligės gydymo išlaidas ir pagerinti pacientų gydymo rezultatus bei gyvenimo kokybę.

 

Akmenligės rizikos mažinimo svarba

Akmenligė (urolitiazė) yra pasikartojanti liga – maždaug 30 proc. pacientų, pašalinus akmenis iš šlapimo takų, jie susiformuoja pakartotinai. Dažniausiai tai atsitinka dėl medžiagų apykaitos sutrikimų, paveldimumo ir kitų endogeninių ir egzogeninių paciento rizikos veiksnių. Nors pasiekta reikšminga šios ligos diagnostikos ir gydymo pažanga, akmenlige sergančių pacientų kiekvienais metais daugėja. Medicininės įrangos technikos pažanga skatina naujų, mažiau invazinių ir efektyvesnių akmenų iš šlapimo takų pašalinimo metodų paiešką, tačiau ši pažanga neužtikrina svarbiausios profilaktikos priemonės vystymo – pakartotinio akmenų susiformavimo rizikos mažinimo. Taip pat akmenlige sergančių pacientų gydymas sukelia ir papildomų, potencialiai išvengiamų ekonominių nuostolių, nes neabejojama, kad visada yra geriau stengtis užkirsti kelią ligos išsivystymui, nei gydyti jau pažengusią ligą. Ekonominiai šios ligos aspektai yra svarbūs ir turi būti apgalvoti.

 

Akmenligės gydymas

 

Vienas iš naujausių ir veiksmingiausių akmenlige sergančių pacientų gydymo metodų yra ekstrakorporinė smūgio (šoko) bangos litotripsija (ESBL, angl. extracorporeal shock wave lithotripsy). Tačiau taikant šį gydymo būdą akmens fragmentų pašalinimas iš šlapimo takų nėra momentinis, užtrunka tam tikrą laiką, be to, kartais smulkūs fragmentai gali nepasišalinti ir persistuoti šlapimo sistemoje. Šlapimo takuose likę maži konkrementai gali sukelti komplikacijų arba paskatinti naujų akmenų formavimąsi. ESBL, kaip ir kiti minimaliai invaziniai akmenų pašalinimo iš šlapimo takų gydymo metodai, neturi jokio poveikio paciento metabolizmui ir nėra susiję su akmenų formavimosi profilaktika. Todėl, taikant ESBL, gali būti skiriama papildoma medikamentinė terapija, galinti pagerinti akmenų fragmentų pašalinimą ir sumažinti pakartotinų akmenų susiformavimo riziką. Šiuo metu 28 šalyse yra registruotas vaistažolių preparatas CANEPHRON®, kurį galima vartoti ilgą laiką, jo sudėtyje yra BNO 1040 ekstrakto iš širdažolių, gelsvių šaknų (radix Levistici) ir rozmarinų lapų (folia Rosmarini).

CANEPHRON® pasižymi kompleksiniu poveikiu ir teigiamai veikia tiek akmenų pašalinimo iš šlapimo takų procesą po litotripsijos, tiek ir nespecifinius akmenų formavimosi rizikos veiksnius: mažina šalimo įsotinimą akmenis formuojančiomis medžiagomis, didina šlapimo magnio jonų, kurie yra natūralūs kristalizacijos inhibitoriai, koncentraciją bei veikia kitus netiesioginius akmenų susiformavimą skatinančius veiksnius (uždegimą, urodinamikos sutrikdymą ir kt.).

 

 

Nauji CANEPHRON® efektyvumo įrodymai

 

Neseniai atliktas klinikinis akmenlige sergančių pacientų tyrimas įrodė teigiamą po ESBL procedūros vartojamo CANEPHRON® poveikį. Tyrime dalyvavo 150 šlapimo takų akmenlige sirgusių pacientų, gydytų ESBL.  Pacientai buvo suskirstyti į dvi grupes: pagrindinės grupės (n = 75) pacientai gavo standartinį gydymą kartu su medikamentine terapija CANEPHRON® lašais (12 mėnesių), o kontrolinės grupės pacientai (n = 75) gavo tik standartinį gydymą. Vėliau buvo vertinami tokie gydymo veiksmingumo kriterijai: akmenų fragmentų pasišalinimo efektyvumas ir trukmė, jaučiamas skausmas, leukociturija ir pakartotinis akmenų susiformavimas.

Plačiau skaitykite žurnale FARMACIJA IR LAIKAS 2021m. Nr. 1

 

© 2006 Visos teisės saugomos.