Dr. Laura Daugintytė-Petrušienė – apie džiugias naujienas šalies gyventojams, sergantiems 2 tipo cukriniu diabetu

2021-07-11

 

Gydytojos endokrinologės dr. Lauros Daugintytės-Petrušienės paprašėme plačiau papasakoti apie GLP-1 receptorių agonistų tabletes, kurios jau ir Lietuvoje skiriamos 2 tipo CD eigai sėkmingai kontroliuoti. Gerbiama gydytoja, pirmiausia trumpai priminkite, kodėl yra svarbi tinkama cukrinio diabeto kontrolė?

Gera cukrinio diabeto kontrolė ypač svarbi tam, kad nesivystytų pavojingos šios endokrininės ligos komplikacijos: diabetinė polineuropatija, dėl kurios diabetu sergantiesiems yra 10–20 kartų didesnė  amputacijų rizika, diabetinė retinopatija, kuri trečdaliui sergančiųjų yra pagrindinė akių pažeidimų ir aklumo priežastis, diabetinė nefropatija – kai diagnozuojami inkstų pažeidimai, kurie gali tapti hemodializės priežastimi. Be to, cukriniu diabetu sergantiems žmonėms du ar net tris kartus padidėja rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis – miokardo infarktu, insultu. Gera glikemijų kontrolė mažina šių komplikacijų riziką, neblogėja pacientų gyvenimo kokybė. 

 

Gydytoja, kas yra GLP-1 receptorių agonistai?

Žmogui pavalgius, žarnyno L ląstelėse išsiskiria į gliukagoną panašus peptidas 1 (GLP-1 ), arba dar kitaip vadinamas inkretinas. Inkretinai mūsų organizme veikia per daugelį grandžių: kasoje esančiose beta ląstelėse didina nuo gliukozės priklausomą insulino sekreciją, alfa ląstelėse mažina postprandinę gliukagono sekreciją, gliukagono sumažėjimas mažina gliukozės išskyrimą iš kepenų. Taip pat GLP-1 veikdami širdį ir kraujagysles mažina arterinį spaudimą, plazmos lipidų kiekį ir uždegimą, o veikdami smegenyse esančius alkio centrus slopina apetitą, skrandyje lėtina maisto pasišalinimą, todėl mažėja svoris. Sergant 2 tipo cukriniu diabetu šie GLP-1 poveikiai sutrinka arba nebefunkcionuoja taip, kaip turėtų. 

 

Kodėl iki šiol biologiniai vaistai buvo galimi tik injekcine forma?

Biologiniai vaistai (GLP-1 receptorių agonistai ir insulinai) patekę į skrandį, fermentų yra suskaldomi. Jie yra jautrūs fermentams, mažo skvarbumo, jų biologinis prieinamumas vartojant geriamąja forma yra labai nedidelis (mažiau nei 0,01 proc.). Ilgą laiką buvo ieškoma, kaip „apgauti“ skrandį ir sukurti geriamosios formos GLP-1. 2008 metais prie semagliutido pridėjus riebiąją rūgštį (SNAC) sukurtos semagliutido tabletės. Jų sudėtyje yra semagliutidas ir SNAC. SNAC neutralizuoja skrandžio rūgštis ir taip apsaugo semagliutidą nuo suvirškinimo. SNAC, keisdama skrandžio gleivinės membranų pralaidumą, padeda semagliutidui pakliūti į kraujotaką. 

Plačiau skaitykite žurnale FARMACIJA IR LAIKAS 2021 m. nr. 3

 

© 2006 Visos teisės saugomos.