Heparino gelio nauda palaikant gerą periferinių venų būklę

2021-07-11

Heparinas – tai natūralus organizmo antikoaguliantas, kurį sintezuoja putliosios ląstelės ir bazofilai, aktyvuojantys antitrombiną III, kuris toliau lemia trombino faktoriaus Xa ir kitų kraujo krešėjimo kaskadoje dalyvaujančių molekulių inaktyvaciją. Endogeninio heparino atikoaguliacinis poveikis buvo pasitelkiamas siekiant užtikrinti pirminės arba antrinės venų trombinės embolijos profilaktiką pacientams po operacijų ar galūnių imobilizacijų, taip pat ūminiam vainikinių arterijų sindromui gydyti bei trumpalaikiam antitromboziniam prieširdžių virpėjimu sergančių pacientų gydymui prieš kardioversijos procedūrą [1]. Vėliau, siekiant išplėsti vaisto panaudojimo galimybes, buvo sukurtos kelios vietinio poveikio heparino ir heparinoidų vaistinės formos. Šie geliai ar kremai leidžia kliniškai reikšmingam heparino kiekiui patekti į organizmo mikrocirkuliaciją per odą vartojimo vietoje, nesukeliant sisteminio poveikio, todėl efektyviai sumažinama galimo nepageidaujamo kraujavimo rizika. Šiuo metu vietiniai heparino preparatai plačiai naudojami simptomų, susijusių su periferinių kraujagyslių pažeidimais (pvz., paviršiniu tromboflebitu, venų varikoze ar nepakankamumu), gydymui ir profilaktikai [2].Heparino poveikiai ir metabolizmas

 

Užteptas vietiškai ant odos hidroalkoholinis heparino gelis veikia trejopai: a) mažina koaguliaciją ir uždegiminę reakciją, b) gerina mikrocirkuliaciją ir c) didina odos pralaidumą užteptam preparatui. Šios formos vaisto molekulės aktyviai jungiasi su plazmos baltymais, vaistas neprasiskverbia pro placentos barjerą ir nepatenka į žindyvės pieną. Heparino gelio metabolizmas nėra iki galo aiškus. Nebuvo nustatyta vaisto biotransformacijos plazmoje ar kepenyse požymių, be to, inkstai taip pat nedalyvauja kaip pagrindinis šalinimo organas išskiriant vaistą. Todėl manoma, kad didžiausią vaidmenį metabolizuojant vaistą atlieka retikuloendotelinė sistema, kurioje kaupiamos heparino atsargos, arba vaistas vis dėlto iš dalies metabolizuojamas kepenyse [3].

Gelio sudėtyje yra heparino ir pagalbinių sudedamųjų medžiagų, turinčių išskirtinį teigiamą poveikį periferinių venų būklei. Vietiškai vartojamas heparino gelis prasiskverbia giliai į poodinius audinius ir skystina kraują, taip palengvindamas „apsunkusių“ kojų pojūtį. Sudėtyje esantis hidroalkoholinis gelis suteikia vėsos pojūtį ir malonų kvapą. 

 

Plačiau skaitykite žurnale FARMACIJA IR LAIKAS 2021 m. nr. 3

 

© 2006 Visos teisės saugomos.