Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, per pirmuosius keturis šių metų mėnesius (sausio - balandžio mėn.) nuo tymų, epideminio parotito ir raudonukės pasiskiepijo dvigubai daugiau asmenų nei pernai per tą patį laikotarpį atitinkamai 28 061 ir 13 553 asmenys.

Lietuvos naujienos

Kauno klinikose atidarytas Reprodukcinės medicinos centras

2019-06-14
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikoje atidarytas pirmasis Kauno regione Reprodukcinės medicinos centras. Centre bus teikiamos pagalbinio apvaisinimo paslaugos šeimoms, susiduriančioms su reprodukcinėmis problemomis. Taip pat bus teikiamos vaisingumo išsaugojimo paslaugos onkologinėmis ar vaisingumą mažinančiomis ligomis sergantiems žmonėms.
 

Vaikų, sergančių lėtiniu neurosensoriniu klausos sutrikimu, pusiausvyros disfunkcija

2019-06-14
Lėtinis neurosensorinis klausos sutrikimas (LNKS) yra dažna vaikų problema, kuri siejama ne tik su klausos, bet ir vestibulinės funkcijos sutrikimu. Pusiausvyros pažeidimas gali lemti sulėtėjusį motorinės funkcijos išsivystymą ir socialinės integracijos problemas. Lietuvoje nėra paskelbtų tyrimų, įrodančių, kad vaikai, sergantys abipusiu LNKS, turi ne tik klausos, bet ir pusiausvyros funkcijos sutrikimų.
 

Ar žinote, ko Lietuvai pavydi didžiųjų ES šalių medikai?

2019-06-14
Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa yra viena geriausiai vykdomų vėžio prevencijos programų Lietuvoje, teigia šalies medikai. Jos rezultatais galima didžiuotis ir užsienyje – pagal pasitikrinusių gyventojų skaičių nuo šios rūšies vėžio Lietuva patenka tarp geriausiai šią programą vykdančių Europos Sąjungos (ES) šalių.
 

Stiprins psichikos sveikatos įgūdžius Lietuvos mokyklose ir įmonėse

2019-06-13
Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) iniciatyva, šiemet visuomenės sveikatos biurai visoje Lietuvoje pradės naujas psichikos sveikatos stiprinimo veiklas, skirtas mokyklos bendruomenių bei įmonių darbuotojų psichikos sveikatos įgūdžiams stiprinti, gerinti psichologinį klimatą šiose įstaigose.
 

Infekcijos valdymas ortopedijos traumatologijos praktikoje. Racionali antibiotikų terapija

2019-06-13
Nuo pirmųjų sėkmingų bandymų atlikti osteosintezės bei sąnarių endoprotezavimo operacijas praėjo daugiau nei 100 metų. Per šį laiką šios operacijos pasikeitė neatpažįstamai ir pasiekė neįtikėtinų rezultatų. Tobulėjo ne tik naudojamos konstrukcijos ir komponentai ar medžiagos, iš kurių jie pagaminti, bet ir chirurginė bei cementavimo technikos, perioperacinė paciento priežiūra.
 

Onkologinių ligų metu patiriamo skausmo slopinimo rekomendacijos

2019-06-12
Skausmas yra labai dažnas onkologinių ligų simptomas, ypač galutinėse stadijose. Paskaičiuota, kad skausmo paplitimas tarp pažengusios stadijos onkologine liga sergančių pacientų yra didesnis nei 70 proc. Šis simptomas pablogina fizinę ir emocinę būseną. Sisteminės apžvalgos rodo, kad skausmo paplitimas svyruoja nuo 33 proc. tarp pacientų po gydymo ir 59 proc. tarp gydomų pacientų iki 64 proc. tarp pacientų, kuriems nustatytos metastazės ir galutinės ligos stadijos. Padidėjęs išgyvenamumas dėl šiuolaikinės medicinos galimybių yra susijęs su didesniu pacientų, patiriančių nuolatinį skausmą dėl ligos ir / ar gydymo, skaičiumi.
 

Šiuolaikinis dislipidemijų gydymas: kompleksinė aterotrombozės profilaktika nemedikamentinėmis priemonėmis

2019-06-11
Kraujo lipidų pusiausvyros pasikeitimas, vadinamoji dislipidemija, kai lipidogramoje padaugėja oksiduotų ir kraujagyslėms žalingų riebalinių junginių, yra vienas pavojingiausių homeostazės sutrikimų ir širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) rizikos veiksnių greta padidėjusio kraujospūdžio, rūkymo, cukrinio diabeto, antsvorio. EURIKA tyrimo, atlikto 2009–2010 m. dvylikoje Europos šalių, duomenimis, dislipidemijos paplitimas siekė 57,7 proc. Lietuvos populiacijoje dislipidemijos paplitimas yra netgi gerokai didesnis. 2015 metais atliktas tyrimas parodė, kad devyni iš dešimties vidutinio amžiaus žmonių (89,7 proc.) turi dislipidemiją.
 

Lietuvos visuomenės sveikatos pokyčių per dešimtmetį apžvalga

2019-06-11
Higienos instituto Sveikatos informacijos centro Biostatistinės analizės skyriaus specialistai išleido informacinį leidinį „Lietuvos visuomenės sveikatos pokyčių apžvalga“.
 

Senatvinio silpnumo sindromas: ką privalome žinoti?

2019-06-10
Kasmet visame pasaulyje gyventojų senėjimas padidėja apie 3 procentus. 2017 metų duomenimis, pasaulyje buvo 962 milijonai žmonių, vyresnių nei 60 metų amžiaus, ir prognozuojama, jog šis skaičius padidės iki 2 milijardų 2050 metais [14]. Tai bus didelis iššūkis sveikatos ir socialinės priežiūros planavimui bei šių paslaugų teikimui. Atsižvelgiant į spartų pasaulio gyventojų senėjimą, senatvinio silpnumo sindromo (angl. frailty) sąvoka tampa labai svarbi.
 

Hiperurikemijos valdymo svarba

2019-06-10
Podagra – tai sutrikusio šlapimo rūgšties metabolizmo liga, kurią sukelia šlapimo rūgšties mononatrio uratinių (MNU) kristalų – uratų – kaupimasis audiniuose. Pagrindinis biocheminis podagros požymis – hiperurikemija (padidėjusi šlapimo rūgšties koncentracija kraujo plazmoje), kuri lemia MNU kristalų atsidėjimą sąnariuose ir minkštuosiuose audiniuose.
 

Osteoartrito problematika ir jos sprendimo būdai

2019-06-10
Osteoartritas yra viena dažniausių lėtinių sąnarių ligų. Visame pasaulyje juo serga apie 11 proc. suaugusiųjų (Lietuvoje šios ligos sukeltus negalavimus patiria maždaug 25 proc. vyresnio amžiaus gyventojų). Neretai skausmą sukeliantis ir kasdienį aktyvumą mažinantis osteoartritas yra ketvirtoji pagal dažnumą neįgalumo priežastis. Plačiau apie šią ligą, rizikos veiksnius, simptomus bei gydymo galimybes kalbamės su LSMU MA Ortopedijos traumatologijos klinikos vadovu profesoriumi Alfredu Smailiu.
 

Svarstė psichikos sveikatos gerinimo klausimus

2019-06-07
Birželio 4 d. Radiacinės saugos centre (Kalvarijų g. 153, Vilnius) įvyko Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – SAM) organizuotas susitikimas visuomenės sveikatos biurams dėl įsigaliojusių sveikatos apsaugos ministro įsakymų, susijusių su psichikos sveikatos srities prioritetinėmis kryptimis.
 

Sveikatos apsaugos ministerija - apie pokyčius odontologijos sektoriuje

2019-06-07
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siekia, kad odontologijos paslaugų licencijavimas būtų perduotas Valstybinei akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybai (Akreditavimo tarnybai). Šiuo metu laukiama, kol ministerijos inicijuoti pakeitimai bus svarstomi Seime.
 

Išmanusis arterinės hipertenzijos gydymas

2019-06-06
Moksliniai tyrimai ir kasdienė klinikinė praktika visiškai įrodė, kad daugumą sergančiųjų arterine hipertenzija saugiai ir veiksmingai galima gydyti tik dviejų ar daugiau antihipertenzinių vaistų deriniais. Per pastaruosius du dešimtmečius arterinės hipertenzijos kontrolės efektyvumas reikšmingai pagerėjo, ir tai didele dalimi galima sieti su vis platesniu antihipertenzinių vaistų derinių taikymu.
 

Prostatos vėžio diagnostikos ir gydymo aktualijos

2019-06-06
Prostatos vėžys – dažniausia vyrų onkologinė liga Lietuvoje ir pasaulyje, pradžioje nepasireiškianti jokiais klinikiniais simptomais. Ji įtariama radus padidėjusį prostatos specifinį antigeną (PSA) arba apčiuopus mazgelį, nelygumą, asimetriją digitalinio rektalinio tyrimo metu. Prostatos vėžio rizika didėja kylant PSA ir nors tikslios specifinės vertės, patvirtinančios karcinomos diagnozę nėra, šio žymens kilimas reikšmingas vertinant vėžio riziką.
 

Leidinys „Kelionių vaistinėlė. 2019 m. vasara“ – jau Palangos poilsiautojų rankose!

2019-06-03
Pirmąją kalendorinės vasaros dieną Palangos gyventojai ir į populiariausio šalies kurorto sezono atidarymo šventę gausiai sugužėję poilsiautojai J. Basanavičiaus gatvėje ilgėliau stabteldavo prie ryškiomis geltonomis palaidinėmis su užrašais „Kelionių vaistinėlė“ pasipuošusių merginų, kurios nemokamai dalino... patarimus, kaip atostogų metu kelionėje išsaugoti puikią savijautą, gerą nuotaiką, nepriekaištingą sveikatą.
 

Kauno klinikose atidarytas pirmasis Baltijos šalyse ir 100-tasis pasaulyje gama peilio centras

2019-06-03
Šiandien, birželio 3 - ąją, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Neurochirurgijos klinikoje atidarytas pirmasis Baltijos šalyse gama peilio centras. Tai ypatingai tiksli, komplikacijų riziką minimizuojanti onkologinių ligų, kraujagyslinių patologijų ir funkcinių susirgimų neinvaziniam stereotaksiniam radiochirurginiam gydymui skirta sistema. Kauno klinikose įdiegtas 100-tasis naujos kartos gama peilis pasaulyje.
 

Eplerenonas grįžta į Lietuvą. Ką apie jį turėtume prisiminti?

2019-06-03
Vienas reikšmingiausių praėjusių metų pasiekimų ir gera žinia sergantiesiems širdies nepakankamumu (ŠN) – galimybė taikyti optimalų medikamentinį gydymą skiriant kompensuojamąjį sakubitrilo ir valsartano derinį. Maža to, nuo šių metų ŠN gydant deriniais, turime galimybę rinktis naujos kartos aldosterono antagonistą – eplerenoną, kuris yra saugesnis ir efektyvesnis lyginant su iki šiol skiriamu spironolaktotonu. Plačiau apie naujojo diuretiko savybes, jo pritaikymą kasdienėje klinikinėje praktikoje kalbamės su Vilniaus universiteto Santaros klinikų Kardiologijos ir angiologijos centro gydytoja kardiologe profesore Jelena Čelutkiene.
 

Ką turime žinoti apie acetaminofeną?

2019-06-02
Acetaminofenas (paracetamolis) susintetintas 1877 m., o 1887 m. klinikinis farmakologas Joseph von Mering išbandė jį gydydamas pacientus. JAV maisto ir vaistų administracija pirmą kartą registravo paracetamolį1953 metais. Tai vienas dažniausiai pasaulyje vartojamų analgetikų ir antipiretikų. Skelbiama, kad per metus pasaulyje jo vartoja maždaug 30 mln. žmonių. Ypač daug paracetamolio vartojama JAV: 36 proc. amerikiečių bent kartą per mėnesį išgeria vaistų, kurių sudėtyje yra paracetamolio.
 

Komplikacijos, susijusios su padidėjusiu mirštamumu, galvos ir kaklo onkologinėje chirurgijoje

2019-05-31
Chirurginių komplikacijų ir jų rizikos veiksnių analizavimas gali reikšmingai pagerinti operacinio gydymo baigtis. Šiame straipsnyje apžvelgiamos dažniausiai pasitaikančios komplikacijos galvos ir kaklo vėžio chirurgijoje, atkreipiamas dėmesys į komplikacijas, reikšmingai lemiančias padidėjusį pooperacinį mirštamumą.
 

EK nario Vytenio Andriukaičio pareiškimas Pasaulinės dienos be tabako proga

2019-05-31
„Šiandien minime Pasaulinę dieną be tabako padidindami informuotumą apie žalingą ir mirtiną rūkymo ir tabako gaminių vartojimo poveikį. Pasaulio mastu skaičiai stulbinami – kasmet pasaulyje dėl tabako miršta daugiau kaip 7 mln. žmonių.
 

Seimas pritarė: bus galima nustatyti naują sveikatos technologijų vertinimo sistemą

2019-05-31
Seime pritarta Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui keisti esamą tvarką, pagal kurią į kompensavimo sistemą įtraukiami nauji vaistai, už kuriuos pacientams yra apmokama Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis. Farmacijos įstatymo pataisose numatyta įdiegti naują vertinimo sistemą, kuri užtikrintų, kad kompensuojami būtų patys efektyviausi ir pacientams reikalingiausi vaistai.
 

Sergančiųjų demencija skausmo vertinimas

2019-05-30
Asmenims, sergantiems demencija, kyla didelė gresmė nesuvaldyti skausmo, nes progresuojant ligai jų gebėjimas atpažinti, vertinti ir žodžiu pranešti apie patiriamas kančias palaipsniui mažėja [3, 4]. Dėl šios priežasties vis didėjančiai pažeidžiamų asmenų grupei reikalingi alternatyvūs skausmo įvertinimo būdai, kitokie nei paties paciento žodžiu suteikiama informacija. Jais siekiama užtikrinti, kad skausmas būtų tiksliai ir laiku įvertintas.
 

Naujos širdies ir kraujagyslių ligų diagnostikos bei gydymo galimybės

2019-05-30
Apie tai, kokius iššūkius gydytojams tenka patirti gydant didelę širdies ir kraujagyslių ligų riziką turinčius pacientus, kokias gydymo schemas taikyti ir kokio rezultato tikėtis, kalbamės su Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centro vadove dr. Nora Kupstyte-Krištapone.
 

Seime svarsto, kaip skaidrinti medikų ir farmacijos atstovų bendradarbiavimą

2019-05-29
Seimas po pateikimo pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui, pagal kurį vaistų registruotojai ir jų atstovai privalėtų deklaruoti bei viešai skelbti informaciją apie gydymo įstaigoms bei konkretiems medikams ir farmacijos specialistams suteikiamą paramą, siekiant pagerinti teikiamų gydymo ir farmacinių paslaugų kokybę, tobulinti specialistų profesinę kvalifikaciją.
 

Apie medicinos priemonių įsigijimo galimybes

2019-05-29
Seimas po pateikimo pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui, kuris leis mūsų šalies pacientams padidinti medicinos pagalbos priemonių (MPP) prieinamumą, sumažinti jų kainas ir pacientų mokamas priemokas. Siūloma leisti teritorinėms ligonių kasoms (TLK) sudaryti sutartis ne tik su vaistinėmis, bet ir kitomis mažmeninės prekybos įmonėmis, ko iki šiol nebuvo galima daryti.
 

Kauno klinikose galima atlikti naujagimio ištyrimą dėl spinalinės raumenų atrofijos

2019-05-29
Kauno klinikų Genetikos ir molekulinės medicinos klinika įdiegė ir siūlo Lietuvos šeimoms atlikti naujagimio ištyrimą dėl galimos spinalinės raumenų atrofijos ligos, atliekant tikslinius genetinius tyrimus. Tai viena dažnesnių retų ligų, kuri nustatoma vienam iš dešimties tūkstančių naujagimių.
 

Apie rūkymo žalą dažniausiai susimąsto tik susirgę: kaip mesti šį įprotį?

2019-05-29
Rūkymas vis dar išlieka vienu iš dažniausiai nustatomų rizikos veiksnių tarp pacientų, sergančių išemine širdies liga ir periferinių arterijų ligomis. Kaip pasakoja Kauno klinikų filialo Kulautuvos reabilitacijos ligoninės psichologė Renata Petrukonytė, apie didžiulę šio įpročio žalą sveikatai žmonės paprastai susimąsto tik susirgę.
 

Į Lietuvą neįleista beveik 4 mln. nesaugių medicinos priemonių

2019-05-29
Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos (Akreditavimo tarnyba) ir Muitinės bendromis pastangomis per šešerius metus šalies rinka ir gyventojai buvo apsaugoti nuo beveik 4 mln. netinkamų medicinos priemonių.
 

Kauno klinikose sėkmingai atliktos pirmosios 100 kaulų čiulpų transplantacijų

2019-05-29
„Nepakeliamas skausmas stubure, rankose ir visame kūne. Niekada neįtariau, jog tokie simptomai gali reikšti pavojingą ligą“, – prisimena buvusi Kauno klinikų pacientė Rūta, kuriai buvo diagnozuota reta mielomos forma.
 

Pozityvūs skausmo vertinimo, gydymo ir valdymo pokyčiai

2019-05-29
Skausmas – daugeliui mūsų gerai pažįstamas labai nemalonus pojūtis. Gana dažnai, ypač sunkiems ligoniams, jis tampa nepakeliamas. Tad būna sunku apsieiti be skausmo gydymo specialistų pagalbos. Iš tiesų labai svarbu išmokti skausmą kontroliuoti ir suvokti, kaip jis veikia žmogaus gyvenimą, jo kokybę. Kas gali suteikti pozityvių pokyčių, kiek juos lemia priimami įstatymai ir žmogiškieji ištekliai? Plačiau apie skausmą ir jo diagnostikos, valdymo bei gydymo galimybes kalbamės su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Anesteziologijos klinikos vadovu prof. dr. Andriumi Macu.
 

Laikas poilsiui! Palangoje - Kauno valstybinio muzikinio teatro šou!

2019-05-28
Pirmą kartą vasaros sezono muzikiniuose renginiuose pajūryje dalyvaus Kauno valstybinis muzikinis teatras. Pajūrio gyventojai tikrai ne kartą girdėję apie įvairiausius muzikinės scenos žanrų spektaklius statančią kauniečių trupę, tačiau retas kuris ryžosi vykti lankyti istorinio Kauno teatro spektaklių į laikinąją sostinę.
 

Vainikinių arterijų ligos gydymo dviem antitrombocitiniais vaistais atnaujintų rekomendacijų santrauka

2019-05-23
Vertinant išemijos ir kraujavimo riziką, skaičiuoklės gali būti naudingos parenkant GDAV trukmę individualiai kiekvienam pacientui, norint maksimaliai apsaugoti nuo išeminių komplikacijų ir sumažinti kraujavimo riziką. Šioms specialiai sukurtoms rizikos skaičiuoklėms, kurios padeda numatyti GDAV trukmę, turėtų būti teikiama pirmenybė vietoje kitų galimų rizikos skaičiuoklių.
 

Vienpusio postrumektominio gerklų paralyžiaus gydymo rezultatai LSMUL Kauno klinikose 2011–2016 m.

2019-05-23
Vienpusis gerklų paralyžius (VGP) yra viena skydliaukės pašalinimo (strumektomijos) komplikacijų, kurios dažnis – iki 3 proc. Chirurgams ir šią komplikaciją gydantiems otorinolaringologams svarbu žinoti savo įstaigos postrumektominio VGP dažnį bei gydymo rezultatus.
 

Lyderių link... Svarbiausios šiandienos ortopedijos traumatologijos aktualijos

2019-05-22
Ortopedija traumatologija apima dvi diagnostikos ir gydymo sritis, kurios tarpusavyje glaudžiai susijusios. Traumatologija – tai sužalojimų (traumų) ir jų gydymo mokslas. Ortopedija – judamojo aparato deformacijų chirurgija. Šios srities specialistams, pasitelkus naujausias metodikas ir technologijas, tenka atlikti neretai labai sudėtingas operacijas, ieškoti geriausių sprendimų siekiant išvengti komplikacijų ir užtikrinti sėkmingą gydymą. Apie tai, kaip šiandien vystosi ortopedijos traumatologijos sritis, kokie iššūkiai laukia specialistų, kaip sekasi diegti naujoves ir spręsti kitus aktualius kasdienės veiklos klausimus, kalbamės su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Mokslų akademijos Ortopedijos traumatologijos klinikos vadovu profesoriumi Alfredu Smailiu.
 

Išskirtinė para organų donorystėje: dalyvavo dvi Lietuvos ir dvi užsienio komandos

2019-05-22
Praėjusios paros įvykiai įrodė, kad organų donorystė nepaiso sienų tarp šalių. Donorinėje ligoninėje paruošto donoro organai suteiks viltį pasveikti trims Lietuvos žmonėms, vienam Kroatijos ir vienam Vokietijos gyventojui.
 

Latentinė vaikų tuberkuliozė... Kas neramina?

2019-05-21
Tuberkuliozė – labiausiai pasaulyje paplitusi infekcija. Lietuva pagal šios ligos paplitimo ir ją sukeliančių mikobakterijų atsparumo vaistams skaičius Europoje dėl pirmos vietos „konkuruoja“ tik su Rumunija. Nors dažniausiai visuomenė bauginama dėl atviros tuberkuliozės pavojaus, specialistai įspėja dėl latentinės (slaptosios) šios ligos formos. Daugiau nei du milijardai žmonių pasaulyje yra užsikrėtę tuberkulioze, tačiau apie tai gali nė neįtarti. Neretai be dėmesio lieka vaikai, kai net neįtariama, jog jie serga arba yra šio viruso nešiotojai... Plačiau apie tai kalbamės su LSMU MA Vaikų ligų klinikos Vaikų lėtinių kvėpavimo organų ligų centro vadove, doc. dr. Valdone Misevičiene.
 

Paskelbtas konkursas į Klaipėdos Jūrininkų ligoninės direktoriaus pareigas

2019-05-21
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) paskelbė konkursą į VšĮ Klaipėdos Jūrininkų ligoninės direktoriaus pareigas.
 

Idiopatinė plaučių fibrozė: reikšmingas proveržis gydant sunkią ligą

2019-05-21
Idiopatinė plaučių fibrozė (IPF) – tai lėtinė nežinomos etiologijos liga, kuriai būdinga progresuojanti plaučių fibrozė, pasireiškianti tarpląstelinės medžiagos (kolageno ir fibroblastų) kaupimusi ir progresuojančiais struktūriniais plaučių pokyčiais. IPF pažeidžia tik plaučius, todėl jai būdingi radiologiniai ir (arba) morfologiniai įprastinės pneumonijos požymiai. Nors Lietuvoje šios ligos registro nėra, per metus nustatoma apie 50 naujų ligos atvejų. IPF serga beveik išimtinai vyreni nei 50 m. asmenys, dažniau vyrai ir rūkantys asmenys. IPF prognozė beveik visada bloga: nuo diagnozės nustatymo pacientai išgyvena vidutiniškai 2–4 metus.
 

Atsisako perteklinių pažymų apie vaikų sveikatą

2019-05-20
Siekdama gerinti vaikų sveikatos priežiūros kokybę ir bendradarbiaudama su šeimos gydytojų bei tėvų bendruomene, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) atsisako perteklinių pažymų ir tobulina jų turinį. Dalis naujovių bus įdiegta dar šiemet, kitos – kitąmet. Jas įdiegus, ugdymo įstaigoms bus suteikiama daugiau reikalingos informacijos, padėsiančios ugdyti vaikus pagal jų sveikatos būklę. Tėvams specialiai dėl popierinių pažymų nebereikės varstyti gydymo ir ugdymo įstaigų durų, nes viskas bus elekroninėje erdvėje ir lengvai pasiekiama.
 

Kauno klinikose įsteigti fondai gydytojų ir slaugos specialistų kvalifikacijai kelti

2019-05-17
Kauno klinikos pirmosios Lietuvoje įsteigė Slaugos specialistų kvalifikacijos kėlimo fondą, kuriuo skyrė 250 000 eurų savo slaugytojų kvalifikacijai kelti. Iš fondo lėšų šie specialistai turės galimybę kelti savo kvalifikaciją įvairiuose mokymuose, konferencijose ar renginiuose užsienyje. Iki šiol jie tą darydavo savo asmeninėmis, rėmėjų arba profilinių klinikų specialiosiomis lėšomis.
 

Gerybinis paroksizminis pozicinis vertigo. 2017 metų atnaujintų rekomendacijų apžvalga

2019-05-17
Šiame straipsnyje pateikiama glausta 2017 m. atnaujintų GPPV klinikinės praktikos rekomendacijų apžvalga. Gairėmis siekiama pagerinti GPPV sergančio paciento priežiūros ir gydymo rezultatus, tiksliau ir efektyviau diagnozuojant GPPV, mažinant vestibulinę funkciją slopinančių vaistų vartojimą ir netikslingų tyrimų taikymą bei skatinant deramų repozicinių pratimų taikymą.
 

Opiniu kolitu serganti Silvija – išmokau labiau džiaugtis gyvenimu

2019-05-17
Daugiau kaip 3 milijonai žmonių Europos Sąjungoje serga uždegiminėmis žarnyno ligomis – opiniu kolitu ir Krono liga. Sergančių šiomis ligomis Lietuvoje taip pat daugėja. Kaip pasakoja Silvija, jai opinis kolitas prasidėjo po didelio ilgalaikio streso. „Su šia liga draugauju virš dešimt metų ir galiu pasakyti tik tiek – reikia mažiau nervuotis ir labiau džiaugtis gyvenimu“, – pasakojimą pradeda Kauno klinikų pacientė.
 

Tonzilektomija ir imunitetas

2019-05-16
Straipsnyje pateikiama literatūros apžvalga apie gomurinių tonzilių bei tonzilektomijos (TE) reikšmę žmogaus organizmui. Nagrinėjama operacijos galima įtaka imunoglobulino A nefropatijos ir žvynelinės gydymui. Daugumoje analizuotų straipsnių pateikta išvada, kad tonzilektomija neturėjo reikšmingos įtakos imunitetui tiek sisteminiu, tiek vietiniu atžvilgiais. Vertinant TE įtaką lėtinėms ligoms, autoriai nurodo operacijos naudą, kada pašalinamas pastovus lėtinės infekcijos šaltinis. Nuomonė, kad gomurinės tonzilės yra reikšmingas imuninės sistemos funkcinis vienetas, nebuvo pagrįsta.
 

Plautinės hipertenzijos diagnostikos ir gydymo naujienos

2019-05-15
Plautinė hipertenzija (PH) – progresuojanti plaučių kraujagyslių liga, kuri, tinkamai negydoma, lemia negrįžtamus dešiniojo skilvelio nepakankamumo požymius ir blogą prognozę. Net ir gydant PH sąlygoja didesnį pacientų mirštamumą. Ligos patofiziologija yra sudėtinga, išlieka daug neatsakytų klausimų. Pagrindinis patologinis šio sindromo bruožas – visų trijų plaučių smulkiųjų arteriolių sluoksnių (intimos, medijos ir adventicijos) remodeliavimasis – endotelio ląstelių, lygiųjų raumenų ląstelių, fibroblastų proliferacija, uždegiminių T ir B ląstelių, citokinų didėjimas, augimo faktorių ekspresija.
 

Kauno klinikinės ligoninės vadovo konkursą laimėjo prof. A. Naudžiūnas

2019-05-14
Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, jog Kauno klinikinės ligoninės vadovo konkursą laimėjo prof. Albinas Naudžiūnas, kuris iki šiol laikinai eina šios gydymo įstaigos direktoriaus pareigas.
 

Latentinė vaikų tuberkuliozė... Kas neramina?

2019-05-14
Tuberkuliozė – labiausiai pasaulyje paplitusi infekcija. Lietuva pagal šios ligos paplitimo ir ją sukeliančių mikobakterijų atsparumo vaistams skaičius Europoje dėl pirmos vietos „konkuruoja“ tik su Rumunija. Nors dažniausiai visuomenė bauginama dėl atviros tuberkuliozės pavojaus, specialistai įspėja dėl latentinės (slaptosios) šios ligos formos. Daugiau nei du milijardai žmonių pasaulyje yra užsikrėtę tuberkulioze, tačiau apie tai gali nė neįtarti. Neretai be dėmesio lieka vaikai, kai net neįtariama, jog jie serga arba yra šio viruso nešiotojai... Plačiau apie tai kalbamės su LSMU MA Vaikų ligų klinikos Vaikų lėtinių kvėpavimo organų ligų centro vadove, doc. dr. Valdone Misevičiene.
 

Telomerų ilgio sąsajos su onkologinėmis ligomis

2019-05-14
Šio straipsnio tikslas – apžvelgti telomerų, telosomų, telomerazės aktyvumo ir jų funkcijos sutrikimo vaidmenį karcinogenezėje. Šių baltyminių struktūrų galimą pritaikymą ir panaudojimą kaip biožymenų vertinant onkologinių ligų prognozę, gydymo atsaką ir numatant tolimąsias baigtis.
 

Naujosios sieros kamščio diagnostikos ir gydymo rekomendacijos

2019-05-14
Sieros kamštis – tai sieros susikaupimas sierai užkemšant išorinę ausies landą, sukeliant specifinius simptomus bei neleidžiant įvertinti ausies landos. 2017 metais Amerikos otorinolaringologų-galvos ir kaklo chirurgų akademija publikavo atnaujintas praktines gaires sieros kamščio diagnostikos ir gydymo klausimais. Šiame straipsnyje apžvelgiamos pagrindinės rekomendacijos.
 

Valgymo sutrikimai šeimos gydytojų klinikinėje praktikoje

2019-05-13
Valgymo sutrikimai (VS) – tai ne gyvenimo būdas ar per toli pažengusi, neapskaičiuota dieta. Tai sunki psichikos liga. Valgymo sutrikimai sutrikdo visas organizmo sistemas ir ženkliai didina mirtingumą. Mirtingumas sergant valgymo sutrikimais didžiausias tarp visų psichikos ligų, jis 12 kartų didesnis nei tų kurie neturi VS. Todėl BPG vaidmuo ypač svarbus atpažįstant ir pradedant gydymą. Daugeliui žmonių, sergančių VS, svarbus pirmasis jų bandymas kreiptis pagalbos – koks bus specialisto požiūris ir atsakas. Jei pirmasis pagalbos ieškojimas yra teigiama patirtis, asmuo labiau linkęs sėkmingai įsitraukti į gydymą ateityje.
 

Viena reikalingiausių profesijų: perspektyvūs, bet neįvertinti

2019-05-10
Naujausi tyrimai rodo, kad jau 2030 metais Vakarų šalyse truks beveik 2.5 mln. slaugytojų. Jų vaidmuo sveikatos priežiūroje stiprėja – slaugytojai vis dažniau savarankiškai konsultuoja gydymo įstaigų pacientus, atlieka procedūras. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) 2020 metus paskelbė slaugytojų ir akušerių metais. Vis dėlto visuomenė dar nėra pakankamai informuota apie šiuos specialistus.
 

Keičiasi licencijavimo tvarka gydytojams, slaugytojams ir akušeriams

2019-05-10
Gydytojams, slaugytojams ir akušeriams bus paprasčiau gauti licencijas. Tai padės mažinti administracinę naštą, taupyti specialistų ir gydymo įstaigų laiką bei išteklius, kartu užtikrinant gydymo paslaugų kokybę.
 

Pritarė registro nuostatų pakeitimams

2019-05-09
Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui atnaujinti Draudžiamųjų privalomuoju sveikatos draudimu registro nuostatus, pagal naujausius šiuo metu galiojančius teisės aktus.
 

Kada ir kaip gydyti bioplėves sergant lėtiniu sinusitu

2019-05-09
Nustatyta, kad ant lėtiniu rinosinusitu sergančių pacientų sinusų gleivinės randamos bioplėvės lemia blogesnius pooperacinius rezultatus. Straipsnis apžvelgia naujausius klinikinius tyrimus apie bioplėvių gydymo efektyvumą sergant lėtiniu rinosinusitu.
 

Vaikų šlapinimosi sutrikimai

2019-05-09
Šlapimo nelaikymas – tai būklė, kai dienos ar nakties metu vaikas nevalingai pasišlapina (dažniau nei kartą per mėnesį ir dažniau kaip tris kartus per 3 mėn.). Tarptautinė vaikų kontinencijos draugija nurodo, kad penkerių metų vaikas turi išlikti sausas dieną ir naktį.
 

Širdies nepakankamumas: susirgus prastėja gyvenimo kokybė

2019-05-08
Širdies nepakankamumu Lietuvoje serga per 100 tūkstančių žmonių. Tai liga, kai širdis nepajėgia tinkamai prisipildyti kraujo ir jo išstumti. Nustačius diagnozę, pusė susirgusiųjų miršta per pirmus penkerius metus, o dešimt metų išgyvena tik ketvirtadalis.
 

Kauno rotušė nusidažys raudonai: tikslas – atkreipti dėmesį į širdies ligas

2019-05-08
Norint atkreipti visuomenės dėmesį bei siekiant apsaugoti sveikus žmones nuo širdies ir kraujagyslių ligų, sulėtinti širdies nepakankamumo progresavimą jau sergantiems, kasmet gegužės mėnesio pirmąją savaitę Europoje minima Širdies nepakankamumo savaitė. Šiemet Kaune ją inicijuoja LSMU Kauno Klinikos, Lietuvos širdies asociacija, Kauno krašto kardiologų draugija ir Širdies nepakankamumu sergančiųjų asociacija.
 

Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos profesorius Rimantas Kėvalas - apie febrilinius traukulius

2019-05-08
Karštiniai (febriliniai) traukuliai (KT) – tai su karščiavimu susiję kūdikių ir mažų vaikų (nuo 6 mėn. iki 6 metų) priepuoliai, nesant neuroinfekcijos arba kitos žinomos ūminės priežasties, taip pat jei vaikui anksčiau nėra buvę neprovokuotų epilepsijos priepuolių. Karštiniai traukuliai yra dažniausia vaikų traukulių rūšis nuo 6 mėn. iki šešerių metų amžiaus, pasitaiko apie 2–5 proc. visų vaikų. Traukuliai beveik visada toniniai-kloniniai ir generalizuoti, tik apie 5 proc. gali būti ne toniniai-kloniniai, pasireikšti be sąmonės sutrikimų, tik su akių nukrypimais, atonijos arba cianozės reiškiniais. Dažniausiai pirmasis KT priepuolis įvyksta 14–24 mėn. amžiaus vaikams. 80–85 proc. KT įvyksta vaikams iki trejų metų.
 

Ozena – kas tai?

2019-05-07
Straipsnyje pateikiami lėtinės nosies ligos – ozenos, žinomos kaip sausasis rinitas, pagrindiniai etiopatogeneziniai veiksniai, paplitimas ir diagnostikos ypatumai. Apžvelgtos ir atnaujintos Ozenos konservatyvaus ir chirurginio gydymo rekomendacijos.
 

Organų donorystės paradoksai: pritariančiųjų daugėja, transplantacijų – ne

2019-05-07
Pritariančiųjų organų donorystei skaičius perkopė 30 000 – sutikimą organų donorystei po savo mirties jau pasirašė 30 012 Lietuvos gyventojų, informuoja Nacionalinis transplantacijos biuras. Iš jų 19 835 sutikimus pasirašė moterys ir 10 177 – vyrai. 9520 sutikimų buvo pasirašyta elektroniniu būdu, o 20492 – užpildžius popierinę formą.
 

2 tipo cukrinio diabeto medikamentinio gydymo aktualijos

2019-05-07
Pastaruoju metu 2 tipo cukrinio diabeto (2 tipo CD) gydymo pasirinkimo galimybės, pagerėjus pagrindinių fiziologinių šios ligos sutrikimų supratimui, ženkliai išsiplėtė. Akivaizdu, kad gydymas turėtų būti kompleksinis ir laikomasi požiūrio, kuriuo atsižvelgiama į veiksnius, susijusius su glikemijos kontrole, įskaitant širdies ir kraujagyslių ligų rizikos išsivystymo mažinimą. Amerikos klinikinių endokrinologų asociacija/Amerikos endokrinologų kolegija (AACE/ACE) ir Amerikos diabeto asociacija CD valdymą rekomenduoja pradėti nuo strategijos, susidedančios iš gyvenimo būdo korekcijos ir monoterapijos, teikiant pirmenybę metforminui. Gydymo pasirinkimas yra grindžiamas glikemijos kontrolės veiksmingumu, gydymo saugumu ir tolerancija, įtaka kūno svoriui ir hipoglikemijos išsivystymo rizika, kartu atsižvelgiant į paciento gretutines ligas, vaisto vartojimo būdą bei paties sergančiojo pageidavimus.
 

Terapinė kalio ir magnio koncentracijų svarba širdies ir kraujagyslių ligų prevencijai

2019-05-07
Vienas būdingiausių dabartinių laikų demografinių bruožų – ilgėjanti gyvenimo trukmė ir visuomenės senėjimas. Senstant visuomenei neišvengiamai didėja lėtinių ligų paplitimas. Antai 2016 metais 40 proc. Europos vyrų ir 49 proc. moterų sirgo kokia nors širdies ir kraujagyslių liga (ŠKL). Kas ketvirtas suaugęs žmogus turi padidėjusį kraujospūdį (arterinę hipertenziją), o vyresnio nei 65 metų amžiaus – kas antras.
 

SAM imasi auklėti nėščiąsias atsisakyti žalingų įpročių

2019-05-07
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, jog neatsakingas elgesys nėštumo metu ir prieš jį sukelia didelės žalos būsimo vaikelio vystymuisi. Būtent todėl poros planuodamos nėštumą bent prieš mėnesį turėtų atsisakyti žalingų įpročių ir tinkamai pasirūpinti savo sveikata.
 

I. Šimonytė: „Senstanti visuomenė kelia naujus sveikatos apsaugos ir socialinius iššūkius“

2019-05-06
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narė Ingrida Šimonytė spaudos konferencijoje apie senstančioje visuomenėje kylančius sveikatos apsaugos ir socialinių iššūkius pažymėjo, kad reikia užtikrinti paslaugų, kurios leistų pasirūpinti tiek sergančiais artimaisiais, tiek ir slaugantiesiems neleistų iškristi iš darbo rinkos ir aktyvaus socialinio gyvenimo, teikimą.
 

Konkursas Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės direktoriaus pareigoms užimti

2019-05-06
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) paskelbė konkursą Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) direktoriaus pareigoms užimti.
 

„Mirtis tenai viešėjo su juodvarnių būriais...“ (Salomėja Nėris)

2019-05-06
Lietuvių literatūros klasikė, poetė Salomėja Nėris gimė 1904 m. lapkričio 17 d. Kiršų kaime, Alvito valsčiuje, Vilkaviškio apskrityje valstiečių Bačinskų šeimoje. Baigusi studijas Kauno universitete, mokytojavo Lazdijuose, Panevėžyje, Kaune. 1936 m. Paryžiuje ištekėjo už skulptoriaus Bernardo Bučo, 1937 m. gimė sūnelis Saulius. Išleido šešis poezijos rinkinius, keletą eiliuotų pasakų.
 

Gausus menstruacinis kraujavimas: diagnostika ir gydymas

2019-05-03
Gausus menstruacinis kraujavimas (GMK) – daugiau nei 80 ml kraujo netekimas vieno menstruacinio ciklo metu, tai dažna ginekologinė problema, kuri veikia moters fizinę, socialinę, emocinę, materialinę gyvenimo kokybę [1, 2]. Straipsnyje apžvelgiamos NICE 2018 metų gairės. Jose pateikiami gausaus menstruacinio kraujavimo įvertinimo ir gydymo principai, kuriais siekiama padėti sveikatos priežiūros specialistams įvertinti problemą ir pasiūlyti tinkamą gydymą, atsižvelgiant į pacientės nuomonę ir prioritetus.
 

PD-1 inhibitoriai: naujasis vėžio gydymas?

2019-05-03
2018 m. fiziologijos ir medicinos Nobelio premiją už savo pasiekimus onkologijos ir imunoterapijos srityse gavo du imunologai – dr. Jamesas P. Allisonas iš Teksaso universiteto Andersono vėžio centro ir dr. Tasuku Honjo iš Kioto universiteto, atradę naujas galimybes ir proveržį gydant vėžį. Savo tyrimais jie nustatė, kad T limfocitai turi specifinius receptorius, kuriuos aktyvinant yra slopinamas ląstelinis imuninis atsakas. Receptoriai buvo pavadinti CTLA-4 (citotoksinis T limfocitų antigenas 4) ir PD-1 (programmed death-1). Šiuos receptorius gali aktyvuoti vėžio ląstelėse randami specifiniai antigenai, kurie buvo pavadinti PD-L1 (programmed death ligand-1). 2014 m. po ilgų klinikinių tyrimų pirmieji imunoterapiniai vaistai – nivolumabas ir pembrolizumabas buvo pristatyti rinkai. Jie buvo vartojami neoperabilios atsinaujinančios ar metastazavusios melanomos gydymui. Šiai dienai FDA yra patvirtinusi dar keletą imunoterapinių vaistų devynioms vėžio formoms gydyti. 2016 m. FDA patvirtino nivolumabą kaip tinkamą vaistą gydyti atsinaujinančią ar metastazavusią galvos ir kaklo plokščiųjų ląstelių karcinomą, kuri neturi atsako į standartinį chemoterapinį gydymą. 2019 m. sausio mėn. planuojama pristatyti pembrolizumabo paskutinio klinikinio tyrimo rezultatus, taip tikintis pridėti dar vieną imunoterapinį preparatą į galimybių sąrašą.
 

Lietuvos medikams - garbingi apdovanojimai

2019-05-03
Sostinės Vaidilos teatre vyko tradicinis Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) organizuojamas renginys, skirtas pagerbti labiausiai nusipelniusius medikus. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga garbės ženklus įteikė ir Nusipelniusių Lietuvos medikų vardus suteikė devyniems gydytojams, šešiems sveikatos apsaugos darbuotojams ir penkioms slaugytojoms.
 

Advokatas Vytautas Sirvydis: „Mano diplominis darbas buvo apie kardiodefibriliatorius…“

2019-05-02
Nustebote, kad teisininkai gilinasi į medicinines subtilybes? Pasirodo, garsus Lietuvos advokatas, advokatų kontoros „Gustaitis, Pesenka, Sirvydis, Vaicekauskas ir partneriai“ atstovas Vytautas Sirvydis puikiai „nardo“ ne tik teisės „jūrose“, bet ir medicinos „vandenynuose“, nes yra įgijęs ne vieną profesiją! Tik vėliau jis studijavo ir sėkmingai baigė teisės studijas – pirmasis Vytauto pasirinkimas buvo tuomečio Kauno politechnikos instituto (dabar – Kauno technologijos universitetas) Automatikos fakultetas, Medicininės elektronikos studijų programa… Taigi apie viską iš eilės…
 

Klinikinių veiksnių ir 20-HETE įtaka cukriniu diabetu sergančių ligonių gydymui antiagregantais po ūminės miokardo išemijos sindromų

2019-05-02
Cukriniu diabetu sergantys ligoniai, gydomi antiagregantais po įvykusio širdies vainikinių arterijų ūminės išemijos sindromo (ŪIS), pasižymi didesniu pakartotinio miokardo infarkto (MI) ar stentų trombozių dažniu nei cukriniu diabetu nesergantys ligoniai. PLATO (angl. Study of Platelet Inhibition and Patient Outcomes) tyrimas, kurio rezultatai publikuoti 2010 metais, parodė, kad naujesnis antiagregantas tikagreloras yra pranašesnis nei klopidogrelis, apsaugant nuo pakartotinių išemijos įvykių persirgusius ŪIS pacientus, nepriklausomai nuo to, ar ligonis serga cukriniu diabetu [1]. Kiti tyrimai taip pat atskleidė, kad pacientų, gydytų senesnės kartos vaistu klopidogreliu, mirtingumas buvo didesnis nei prasugreliu arba tikagreloru gydytų ligonių [2]. Trombocitų agregacijos (aktyvumo) tyrimai parodė, jog klopidogrelį vartojusiems cukriniu diabetu sergantiems pacientams išlieka didesnis trombocitų reaktyvumas nei cukriniu diabetu nesergantiems. Didinama klopidogrelio dozė cukriniu diabetu sergančių pacientų neapsaugo nuo padidėjusio trombocitų reaktyvumo [3]. Nepaisant to, iki šiol Europos kardiologų draugijos (EKD) (angl. ESC, European Society of Cardiology) ūminės išemijos sindromų gydymo gairėse tiek cukriniu diabetu sergantiems, tiek juo nesergantiems ligoniams rekomenduojama taikyti vienodą gydymo strategiją [4, 5].
 

Vainikinių arterijų mikrovaskulinė disfunkcija – dažna, bet nepakankamai įvertinama krūtinės anginos priežastis

2019-05-02
Įprastai didžiausias dėmesys krūtinės anginos metu yra skiriamas epikardinių vainikinių arterijų patologijai [1]. Tačiau neseniai paaiškėjo, kad šios ligos patogenezėje svarbus vaidmuo tenka smulkiųjų-intramuralinių kraujagyslių pokyčiams. Tai vadinama vainikinių arterijų mikrovaskuline disfunkcija Skiriamos keturios šios ligos formos: 1) vainikinių arterijų mikrovaskulinė disfunkcija nesant kitos miokardo ligos ir vainikinių arterijų obstrukcijos; 2) vainikinių arterijų mikrovaskulinė disfunkcija esant kitai miokardo patologijai; 3) vainikinių arterijų mikrovaskulinė disfunkcija esant obstrukcinei vainikinių kraujagyslių ligai; 4) jatrogeninė vainikinių arterijų mikrovaskulinė disfunkcija, dažniausiai sąlygota perkutaninių vainikinių arterijų intervencijų ar aortos vainikinių arterijų jungčių suformavimo operacijų (AVAJO) [1].
 

Dėl tabletės išvaizdos pokyčių pacientai nustoja vartoti vaistus

2019-05-02
Vaisto išvaizda yra svarbi formuojant paciento sveikatos priežiūros patirtį. Medikamento išvaizdos pakitimas gali sukelti pacientui sumaištį ir lemti vaisto vartojimo klaidas. Vaistų, skiriamų lėtinėms ligoms gydyti, išvaizdos pokyčiai gali lemti vaisto vartojimo režimo nesilaikymą ir turėti neigiamos įtakos sveikatai. Vienas tyrimas parodė, kad bioekvivalentinių vaistų nuo epilepsijos spalvos pokytis buvo susijęs su beveik 30 proc. didesne nereguliaraus vaisto vartojimo rizika.
 

Pacientų gydymui skiriama pinigų suma nėra ir nebus ribojama

2019-04-30
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) paneigia savaitgalį viešoje erdvėje paskleistą klaidingą ir tikrovės neatitinkančią informaciją, kad esą vieno paciento gydymui bus ribojama skiriama pinigų suma iki 30 tūkst. eurų. Tai yra melaginga informacija, kuri sukėlė nerimą daugeliui mūsų šalies pacientų.
 

Europos medicinos studentai 2020 m. regiono susitikimui pasirinko Vilnių

2019-04-30
2020-aisiais Lietuvos sostinė kelioms dienoms taps medicinos studentų traukos centru - čia vyks Europos regiono medicinos studentų susitikimas (EuRegMe). Renginį organizuos Lietuvos medicinos studentų asociacija (LiMSA). Tai bus pirmasis tokio masto renginys Baltijos šalyse, suteiksiantis įvairiapuses tobulėjimo galimybes medicinos studentams.
 

EK pirmininko pavaduotojo Jyrki Kataineno pareiškimas

2019-04-29
„Skiepijimas yra viena sėkmingiausių visuomenės sveikatos priemonių. Skiepai ne tik apsaugo nuo ligų ir gelbsti gyvybes, bet ir sumažina sveikatos priežiūros išlaidas. Per du pastaruosius amžius sistemingai įrodyta, kad skiepai veikia. Tiesą sakant, tai nėra nuomonės klausimas. Deja, regime sukrečiančias antraštes, kad pastaraisiais metais padaugėjo ligų, kurių galima išvengti skiepijant, protrūkių. Jų neigiamas poveikis sveikatai milžiniškas, kartais nepavyksta išvengti ir mirčių. Šiais metais Pasaulio sveikatos organizacija dezinformaciją apie skiepus įvardijo kaip vieną iš 10 didžiausių grėsmių visuomenės sveikatai. Bet ar tai reiškia, kad menksta pasitikėjimas mokslu?
 

Krūtinės skausmai vaikystėje

2019-04-29
Vaikų ir paauglių krūtinės skausmai yra dažni, keliantys nerimą pacientams, jų tėvams ir gydytojams. Šie vaikai dažnai kreipiasi į gydytoją ar yra siunčiami į vaikų skubiosios pagalbos centrus ar vaikų kardiologo konsultacijos. Tai antroji priežastis, po išklausytų ūžesių auskultuojant širdį, kodėl vaikai yra atsiunčiami vaikų kardiologo konsultacijos [1] Vaikų širdinės krūtinės skausmo priežastys yra labai retos ir išaiškinamos tik 2 proc. krūtinės skausmais besiskundžiančių pacientų.[5, 2] Dėl to dažnai diskutuojama, ar visi šie pacientai turi būti pakonsultuoti vaikų kardiologo, ar jiems turi būti atlikti brangūs , sudėtingi diagnostiniai tyrimai.
 

Tarptautiniai ekspertai tariasi, kaip efektyviai panaudoti sveikatos sektoriui skiriamas lėšas

2019-04-28
Šiomis dienomis Vilniuje vyksta 3-iasis Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) Jungtinio sveikatos sistemų tinklo susitikimas tema „Sveikatos priežiūros efektyvumo didinimas gerinant sektoriaus finansavimą ir valdymą“.
 

Balandžio 27-oji - Medicinos darbuotojų diena!

2019-04-26
Mieli kolegos gydytojai, slaugytojai, visi, sergstintieji sveikatą! Sveikiname su Jūsų profesine švente - rytoj Jūs minėsite Medicinos darbuotojų dieną... Jūs visada esate arčiausiai sergančio, bejėgio, labiausiai pažeidžiamo, pagalbos prašančio žmogaus... Jūs esate arčiausiai skausmo ir arčiausiai vilties... Mūsų redakcijos kolektyvas linki Jums tolesnės profesinės sėkmės, nuoširdžios pacientų meilės ir dėkingumo, tvirtybės ir asmeninės laimės...
 

Kaip pagerinti sveikatos sistemos efektyvumą?

2019-04-26
Šiandien Seimo Sveikatos reikalų komitetas kartu su Sveikatos apsaugos ministerija, Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija (POLA) ir organizacija „Youth Cancer Europe“ rengia tarptautinę konferenciją „Būdai gerinti sveikatos sistemos efektyvumą“. Konferencija vyks Seimo III rūmuose, Konferencijų salėje. Pradžia – 10 val.
 

Apie fizinio aktyvumo naudą ir priemones, kurios gali padėti pajutus sąnarių skausmą

2019-04-25
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) dalinasi ne itin džiugia statistika: tik apie 20 proc. sveikatos lemia paveldimumas ir aplinka, o net 50 proc. – gyvenimo būdas. Vienas iš svarbiausių ir šiandien ypač aktualių veiksnių, be kurių neapsieisime, norėdami kuo ilgiau išlikti sveiki, žvalūs ir energingi, yra nuolatinis fizinis aktyvumas. Svarbu ir tai, kad fizinis aktyvumas negali tapti prievarta – tai turi būti malonus, individualiai pasirinktas ir suformuotas įprotis, be kurio sunku įsivaizduoti kasdienybę.
 

Vakcinos veikia: kartu mes galime apsisaugoti nuo užkrečiamųjų ligų

2019-04-25
Europoje balandžio 24–30 d. minima Europos imunizacijos savaitė, kurios pagrindinis tikslas – skatinti imunizaciją kaip gyvybiškai būtiną norint užkirsti kelią vakcinomis kontroliuojamoms ligoms ir saugoti žmonių gyvybes.
 

Efektyvi sistolinio AKS korekcija – geresnis baigčių valdymas

2019-04-25
Daugeliu patikimų klinikinių tyrimų įrodytas akivaizdus ryšys tarp padidėjusio kraujospūdžio ir širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) išsivystymo rizikos. Taip pat įrodyta, kad sumažinus arterinę hipertenziją (AH) atitinkamai sumažėja tokių grėsmingų ŠKL įvykių, kaip insultas ar miokardo infarktas, dažnumas. Nustatyta, kad sistolinė AH labiau susijusi su ŠKL rizika nei diastolinė AH, be to, gydyti ir kontroliuoti sistolinę AH sunkiau nei diastolinę AH. Sistolinė AH pasitaiko dažniau nei diastolinė, ypač vyresniame amžiuje. Anksčiau neteisingai buvo manoma, kad ŠKL riziką labiau didina diastolinė AH, todėl dauguma klinikinių tyrimų praeityje buvo atliekami vertinant taikomo gydymo įtaką diastoliniam kraujospūdžiui. Sistolinės AH kontrolės galimybės kol kas nepakankamai ištyrinėtos ir reglamentuotos.
 

Rupatadino saugumas ir poveikis pacientų gyvenimo kokybei

2019-04-25
Antihistamininiai vaistai išlieka pirmaeiliais medikamentais sergant alerginiu rinitu. Kasdienėje klinikinėje praktikoje antihistamininio vaisto parinkimą lemia daug veiksnių, tačiau reikšmingiausi yra efektyvumas ir saugumas. ARIA/EAACI gairėse apibrėžta, koks turėtų būti idealus II kartos antihistamininis vaistas. Vertinant efektyvumą, idealus antihistamininis vaistas turėtų būti veiksmingas gydant epizodinį ir nuolatinį rinitą, malšinti visus nosies simptomus, įskaitant ir nosies užgulimą, pagerinti alergijos sukeltus akių simptomus, palengvinti astmos simptomus, būti efektyvus vaikams. Vertinant saugumą, antihistamininis vaistas turėtų nesukelti mieguistumo, neveikti pažintinių ir psichomotorinių funkcijų, neturėti anticholinerginio efekto, nesukelti svorio augimo, neturėti nepageidaujamo poveikio širdies ir kraujagyslių sistemai, būti ištirtas vaikų ir vyresnio amžiaus žmonių populiacijose. Taip pat labai svarbu, kad vaistui pasirodžius rinkoje būtų užtikrintas tolesnis jo saugumo stebėjimas.
 

Vaikų cukrinio diabeto diagnostika

2019-04-24
Cukrinis diabetas (CD) yra metabolinių sutrikimų visuma, kai nustatoma lėtinė hiperglikemija bei angliavandenių, riebalų ir baltymų apykaitos sutrikimai. Vaikai, kitaip nei suaugusieji, dažniausiai serga pirmojo tipo cukriniu diabetu (1 tipo CD), kurio priežastis – autoimuninis ar idiopatinis ß-ląstelių žuvimas, dažnai lydimas absoliutaus insulino stygiaus. Lietuvoje ši liga sudaro daugiau kaip 90 proc. visų vaikų ir paauglių CD atvejų. Sergamumas šia liga didėja visame pasaulyje. Lietuvoje 2017 m. 1 tipo CD sirgo 930 vaikų, kasmet registruojama daugiau kaip 100 naujų susirgimo atvejų.
 

Vaikų atopinis dermatitas ir odos priežiūra

2019-04-24
Atopinis dermatitas (egzema, gr. exema, exeo – užverdu) (AD) yra lėtinė, varginanti odos uždegimo liga, pasireiškianti įvairiais bėrimo elementais, dažnai sukelianti niežulį, paveikianti visas gyvenimo kokybės sritis ne tik sergančiojo, bet ir jo šeimos narių. Atopiniam dermatitui būdingi paūmėjimai, kurių dažnis nevienodas įvairiems žmonėms ir nevienodai kartojasi ligos metu. Paūmėjimams būdinga: paraudimas, niežulys (nematomas simptomas), papulės, infiltracija. Sunkesniais atvejais būna šlapiavimas ir susidaro šašai. Gali komplikuotis bakterinė infekcija. 10–20 proc. vaikų ir jaunuolių išsivysčiusiose šalyse serga atopiniu dermatitu.
 

Dislipidemijos gydymo aktualijos

2019-04-23
Vienas svarbiausių ir didžiausią susirūpinimą keliančių širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) rizikos veiksnių yra dislipidemija arba tiksliau – negebėjimas pasiekti tikslinės mažo tankio lipoproteinų cholesterolio koncentracijos. Dažniausia ŠKL ligų išraiška yra aterosklerozės sąlygota išeminė širdies liga, prasidedanti jau antrajame žmogaus amžiaus dešimtmetyje, kai pirmieji lipidiniai ruoželiai atsiranda aortoje.
 

Lietuvoje atsiras didelės svarbos objektas, padėsiantis gelbėti žmonių gyvybes

2019-04-19
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad artimiausiais metais Lietuvoje atsiras ypatingos sveikatos priežiūrai ir mokslui svarbos objektas – ciklotronas, dar žinomas kaip dalelių greitintuvas. Šis tęstinis ES lėšomis finansuojamas projektas leis plėtoti branduolinės medicinos technologijas bei atlikti ženkliai daugiau ankstyvosios onkologinių bei kitų susirgimų diagnostikos tyrimų ir taip reikšmingai prisidės išsaugant vis daugiau Lietuvos gyventojų gyvybių.
 

Lietuvos ligoninės pradėjo jungtinį informacinių sistemų vystymo projektą

2019-04-18
Pirmą kartą Lietuvoje pradėtas jungtinis projektas tarp šalies ligoninių dėl asmens sveikatos priežiūros įstaigų informacinių sistemų vystymo ir priežiūros paslaugų.
 

VLK direktorius apie sveikatos sistemos vertinimą: dalis aspektų jau tobulinami

2019-04-17
Sveikatos priežiūros finansavimui ir organizavimui trūksta nuoseklumo, konstatavo Aukščiausiosios audito institucijos (AAI) pirmą kartą atliktas 2010–2018 m. laikotarpio sveikatos priežiūros sistemos vertinimas. Pasak Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) direktoriaus Gintaro Kacevičiaus, kai kurie vertinime minimi aspektai, susiję su privalomuoju sveikatos draudimu, jau yra tobulinami, kitus – spręsti bus imtasi jau artimiausiu metu.
 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.