Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, jog Jungtinei Karalystei (JK) nusprendus pasitraukti iš Europos Sąjungos (ES) be susitarimo („kietasis“ BREXIT), JK pagamintos arba sertifikuotos medicinos priemonės nebeatitiktų teisės aktų reikalavimų ir negalėtų būti tiekiamos Lietuvai. Dėl to gali sutrikti medicinos priemonių tiekimas ir atsirasti kliūčių sklandžiam ir kokybiškam gydymo paslaugų teikimui.

Lietuvos naujienos

Išleistas naujas žurnalas „Otorinolaringologijos aktualijos“

2019-03-26
Prenumeratoriai jau skaito naują žurnalo „Otorinolaringologijos aktualijos“ numerį. Jei jo nesate užsiprenumeravę, galite įsigyti redakcijoje Kaune, Karaliaus Mindaugo pr. 7, tel. 937 22 10 49. Su žurnalo turiniu galite susipažinti žemiau:
 

Tirpusis ST2: biožymuo, skirtas širdies nepakankamumo progresavimui ir gydymo efektyvumui vertinti

2019-03-26
Kraujo biožymenų tyrimas tampa įprastiniu rutininiu tyrimu diagnozuojant ir gydant sergančiuosius širdies nepakankamumu (ŠN). Nors troponinas ir natriureziniai peptidai (NP) yra seniai įtvirtinti ŠN diagnostikos ir gydymo gairėse, tirpusis ST2 (sST2) tampa naujuoju biožymeniu, kuris išsiskiria savo prognozine verte klinikinėje praktikoje. Nemažai mokslinių ir klinikinių tyrimų patvirtina, kad sST2 yra rekomenduojamas tiek ūminio, tiek lėtinio ŠN prognozei vertinti.
 

Gyvensenos medicinos įtaka genų molekuliniame lygmenyje

2019-03-26
Pastaraisiais metais gyvensenos medicina įgyja svarią vietą šiuolaikinėje sveikatos apsaugos sistemoje. Ir tai nėra profilaktinės medicinos dalis, o paremta tam tikromis metodikomis bei turinti aiškius veikimo mechanizmus intervencinės (bet ne chirurginės) medicinos dalis, kuri yra nukreipta natūraliomis priemonėmis koreguoti jau prasidėjusius patofiziologinius ar net morfologinius žmogaus pokyčius. Tyrimai rodo, kad gyvensenos medicina, kurios magistro studijos vykdomos ir Lietuvoje (LSMU), gali padėti pristabdyti progresavimą, o kartais ir padėti pasveikti nuo daugelio lėtinių ligų. Jau yra aprašomi ir mechanizmai, kuriais gyvensenos pokyčiai (įskaitant mąstymo būdą) daro įtaką filiologiniams procesams netgi genetiniame lygmenyje.
 

Medikamentinio 2 tipo cukrinio diabeto gydymo aktualijos

2019-03-26
Pastaruoju metu 2 tipo cukrinio diabeto (2 tipo CD) gydymo pasirinkimo galimybės ženkliai išsiplėtė, pagerėjus pagrindinių fiziologinių šios ligos sutrikimų supratimui. Akivaizdu, kad gydymas turėtų būti kompleksinis ir laikomasi požiūrio, kuriuo atsižvelgiama į veiksnius, susijusius su glikemijos kontrole, įskaitant širdies ir kraujagyslių ligų rizikos išsivystymo mažinimą. Amerikos klinikinių endokrinologų asociacija/Amerikos endokrinologų kolegija (AACE/ACE) ir Amerikos diabeto asociacija CD valdymą rekomenduoja pradėti nuo strategijos, susidedančios iš gyvenimo būdo korekcijos ir monoterapijos, teikiant pirmenybę metforminui. Gydymo pasirinkimas yra grindžiamas glikemijos kontrolės veiksmingumu, gydymo saugumu ir tolerancija, įtaka kūno svoriui ir hipoglikemijos išsivystymo rizika, kartu atsižvelgiant į paciento gretutines ligas, vaisto vartojimo būdą bei paties sergančiojo pageidavimus.
 

Apie odontologų licencijavimą

2019-03-25
Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlomam odontologų licencijavimo tvarkos tobulinimui, pagal kurį siūloma nustatyti, kad odontologams ir burnos higienistams reikiamus dokumentus verstis jų veikla išduoda valstybės įgaliota institucija, o ne patys sau, kaip buvo iki šiol, kai licencijas išduoda odontologų asociacija.
 

Gydytoja pulmonologė įvardija tuberkuliozės simptomus

2019-03-24
Kada ir kaip 26-erių metų Rasa užsikrėtė tuberkulioze, nežino. „Nepamenu, kad būčiau turėjusi kontaktą su šia liga sergančiu asmeniu“, – teigia moteris. Pasak Kauno klinikų filialo Romainių tuberkuliozės ligoninės gydytojos pulmonologės Stanislavos Manukian, pagrindinis infekcijos šaltinis yra atvira plaučių tuberkulioze sergantis asmuo, kuris išskiria tuberkuliozės mikobakterijas.
 

Reanimobilio vairuotojas Kęstutis: jaučiu atsakomybę už gydytojus ir naujagimius, kuriuos vežu

2019-03-22
Daugelis žmonių, išgirdę ir pamatę greitai atvažiuojantį greitosios medicinos pagalbos automobilį, skuba trauktis iš kelio. Juk niekas nežino, ar tuo metu gydytojai jau kovoja dėl žmogaus gyvybės, ar dar tik skuba į įvykio vietą. Apie tai, kas tuo metu vyksta šiame automobilyje ir kaip jaučiasi sunkiausios būklės pačius mažiausius pacientus vežantis vairuotojas ir kartu vykstantys medikai (slaugytoja ir gydytojas neonatologas), kalbamės su vienu iš Kauno klinikų vairuotojų Kęstučiu Bagdonavičiumi bei Naujagimių intensyviosios terapijos skyriaus gydytoja neonatologe Aurelija Juškevičiene.
 

Metformino poveikis cukrinio diabeto kontrolei ir komplikacijoms

2019-03-22
Metforminas yra vienas dažniausiai skiriamų glikemiją mažinančių vaistų. Jis yra rekomenduojamas kaip pirmaeilis geriamasis medikamentas 2-ojo tipo cukriniam diabetui (CD) gydyti [1]. Šio tipo CD išsivysto dėl padidėjusio ląstelių atsparumo insulinui; dėl to kasa išskiria daugiau šio hormono, kol galiausiai jos funkcija išsenka [2]. 2 tipo CD dažniau serga vyresni žmonės, tačiau paskutiniuoju metu šio tipo atvejų skaičius tarp jaunų žmonių labai išaugo [3]. Remiantis mokslinės literatūros duomenimis, metforminas glikozilintą hemoglobiną sumažina 1–2 proc. (11–22 mmmol/mol) [1]. Be to, metformino gliukozės koncentraciją kraujyje mažinantis poveikis yra susijęs su mažesne širdies ir kraujagyslių ligų rizika.
 

Nuo tymų apsaugo tik skiepai!

2019-03-22
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena – skiepai yra vienintelė tymų plitimui kelią užkertanti priemonė.
 

Su siuntimu konsultacija nemokama, jei gydymo įstaiga sudariusi sutartį su TLK

2019-03-22
Romualdas Š. (dirbantis, mokantis visus mokesčius) iš Kauno kreipėsi į emedicina.lt redakciją, prašydamas paaiškinti, kokiais atvejais turint siuntimą pas specialistą (gydytoją periodontologą), pacientui už jo konsultaciją reikia susimokėti. Jo turimomis žiniomis, jeigu šeimos gydytojas išrašo siuntimą pas specialistą, konsultacija turėtų būti nemokama.
 

Balandžio 18 dieną Kaune - konferencija pediatrijos klausimais

2019-03-22
Informuojame, kad šių metų balandžio 18 dieną Kaune vyks konferencija „Vaikų ligų diagnostikos ir gydymo aktualijos“. Joje dalyvaus ir pranešimus skaitys pediatrijos profesionalai. Jau galite nemokamai registruotis į konferenciją mūsų tinklalapyje (žr. Konferencijų skiltis). Konferencijos programa dar derinama, ją pateiksime, kai tik bus patvirtinta.
 

BREXIT gali sutrikdyti medicinos priemonių tiekimą

2019-03-19
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, jog Jungtinei Karalystei (JK) nusprendus pasitraukti iš Europos Sąjungos (ES) be susitarimo („kietasis“ BREXIT), JK pagamintos arba sertifikuotos medicinos priemonės nebeatitiktų teisės aktų reikalavimų ir negalėtų būti teikiamos Lietuvai. Dėl to gali sutrikti medicinos priemonių tiekimas ir atsirasti kliūčių sklandžiam ir kokybiškam gydymo paslaugų teikimui.
 

Otorinolaringologo svarba gydant sergančiuosius Dauno sindromu. Kas naujo?

2019-03-19
Otorinolaringologams vis dar iškyla klausimų, susijusių su vaikų, sergančių Dauno sindromu, ligos valdymu. Papildomi tyrimai yra svarbūs šių pacientų ištyrimui bei gydymui, ypač stengiantis pritaikyti naująsias technologijas.
 

Laimo liga otorinolaringologo praktikoje

2019-03-19
Šio straipsnio tikslas – remiantis literatūros šaltiniais apžvelgti Laimo ligos etiologiją, epidemiologinius duomenis, klinikinį pasireiškimą, gydimą bei prevencines priemones, ypač atkreipiant dėmesį į ligos pasireiškimą otorinolaringologijos srityje. Laimo liga – tai lėtinė ar pasikartojančios eigos transmisinė, endeminė infekcinė liga, pažeidžianti įvairius organus ir sistemas, sukeliama spirochetų klasės gramneigiamos bakterijos Borrelia. Ligos eiga skiriama į tris stadijas: pirmoji – lokalios infekcijos stadija (pasireiškia migruojančia eritema bei bendro pobūdžio negalavimu), antroji – diseminacijos stadija (būdingi nervų sistemos, sąnarių, raumenų pažeidimai), trečioji – lėtinės ligos stadija (būdingi įvairaus intensyvumo neurologiniai simptomai). Į ausų, nosies ir gerklės ligų gydytoją pacientai gali kreiptis dėl simptomų, pasireiškiančių neuroboreliozės metu galvos ir kaklo srityje.
 

Profesinis perdegimas tarp gydytojų otorinolaringologų Lietuvoje

2019-03-19
Straipsnyje analizuojama perdengimo sindromo raiška tarp gydytojų otorinolaringologų Lietuvoje. Iki šiol perdegimo sindromo paplitimas tarp gydytojų otorinolaringologų Lietuvoje nebuvo tirtas. Empirinio tyrimo metu atlikta anoniminė gydytojų otorinolaringologų, dirbančių didžiosiose Lietuvos ligoninėse (Klaipėdoje, Kaune ir Vilniuje), apklausa. Tyrime dalyvavo 80 gydytojų specialistų, kontrolinę grupę sudarė 30 IT specialistų. Apklausos metu buvo naudojamas kiekybinis tyrimo metodas – anoniminė apklausa raštu. Naudotas Ch. Maslach perdegimo sindromo vertinimo klausimynas (angl. Maslach Burnout Inventory – MBI) ir papildomai sudaryti klausimai, parodantys demografinius rodiklius. Tyrimo rezultatai atskleidė, jog 38 proc. gydytojų kenčia nuo perdegimo sindromo, kitaip nei kontrolinę grupę sudarę IT specialistai, kuriems profesinio perdegimo sindromas nebuvo nustatytas.
 

Senatvinio silpnumo sindromas: kada ir kodėl verta susirūpinti?

2019-03-18
Nuo šių metų Kauno klinikų Kulautuvos reabilitacijos ligoninė pirmoji Lietuvoje pradėjo vertinti senatvinio silpnumo sindromo pasireiškimą. Jis vertinamas visiems 65 metų ir vyresniems ligoninės pacientams, siekiant atpažinti silpnus ir į silpnumą linkusius žmones.
 

Raminamieji bei migdomieji vaistai nėra tik nekaltos tabletės

2019-03-18
Išgyvenate stiprų stresą? Kamuoja nepaaiškinamas nerimas? Sunku užmigti? Jaučiate, kad dėl tokios būsenos, liaudiškai tariant, tuoj „nuneš stogą“? Be jokios abejonės šioje ir panašiose situacijose padėti gali tik gydytojo specialisto konsultacija, o neretai savijautą pagerina ir benzodiazepinų grupės vaistai. Paprasčiau kalbant, raminamieji ar migdomieji. Tačiau ar žinote, kad šie vaistai nėra nekaltos tabletės, padedančios greičiau užmigti ir geriau miegoti. Netinkamas jų vartojimas gali sukelti priklausomybę.
 

SAM ragina tėvus skiepyti vaikus nuo tymų

2019-03-18
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) dar kartą atkreipia visuomenės dėmesį į tymų grėsmę ir ragina tėvus skiepyti vaikus.
 

Sveikam senėjimui reikalingas ir kokybiškas miegas

2019-03-15
Ar miego poreikis natūraliai mažėja žmogui senstant, o gal miego kokybė blogėja dėl vyresniame amžiuje vykstančių procesų smegenyse? Kauno klinikų Neurologijos klinikos gydytoja neurologė Evelina Pajėdienė teigia, kad vyresnio žmogaus miego įpročiai tikrai pasikeičia, nors miego poreikis išlieka nepakitęs. Šiandien, minint Pasaulinę miego dieną su šūkiu „Geras miegas, sveikas senėjimas“, gydytoja dėmesį atkreipia į miego kokybę vyresniame amžiuje.
 

Gydytoja nefrologė: penki patarimai, kaip išsaugoti sveikus inkstus

2019-03-15
Visame pasaulyje 850 mln. žmonių turi kokią nors inkstų ligos formą, o 2,6 mln. žmonių taikomos dializės ar atlikta inkstų transplantacija. Pasak Kauno klinikų Nefrologijos klinikos vadovės prof. Ingos Arūnės Bumblytės, tai itin opi sveikatos problema. Šiandien pasaulyje minima inkstų diena, kurios tikslas – atkreipti dėmesį į šio organo svarbą žmogaus sveikatai.
 

Naktinės dializės leidžia gyventi kokybišką gyvenimą

2019-03-15
Siekiant pagerinti dializuojamų pacientų gyvenimo kokybę, Kauno klinikų gydytojai pacientams siūlo naktinės dializės galimybę. Šio gydymo privalumais įsitikino ir Kauno klinikų pacientė Simona, kuri, būdama 36 metų, sužinojo netikėtą ir gąsdinančią diagnozę. Cukrinis diabetas sukėlė rimtą komplikaciją – pažeidė inkstus, todėl išsivystė inkstų nepakankamumas.
 

Supaprastinta kai kurių vardinių vaistų skyrimo tvarka

2019-03-14
Ligoninių ir poliklinikų gydytojams bei daliai jų pacientų mažėja administracinė našta – kai kuriuos vardinius vaistus išrašyti bus lengviau. Supaprastinta skyrimo tvarka bus taikoma tiems vardiniams vaistams, kurie yra įtraukti į gydymo įstaigos vardinių vaistų sąrašą ir vartojami pačioje gydymo įstaigoje. Gydytojams, skiriantiems šiuos vaistus, nebereikės gauti raštiško paciento sutikimo juos vartoti.
 

Nacionalinis transplantacijos biuras - apie išaugusį pritarimą organų donorystei

2019-03-14
Nacionalinis transplantacijos biuras informuoja, kad šį mėnesį itin daug žmonių pasirašo sutikimus donoro kortelei gauti.
 

Arterinės hipertenzijos diagnostikos ir gydymo gairės

2019-03-12
Arterinė hipertenzija (AH) išlieka labiausiai paplitęs ir blogiausiai kontroliuojamas širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) rizikos veiksnys, sąlygojantis didžiausią mirštamumą nuo visų priežasčių. Pagrindinis šio naujo dokumento tikslas yra pateikti praktines rekomendacijas, kurios padėtų geriau diagnozuoti bei gydyti AH, siekti geresnių tikslinių arterinio kraujospūdžio (AKS) verčių kontrolės, skiriant efektyvų ir paprastą medikamentinį gydymą. Naujosios AH gydymo gairės skirtos suaugusiesiems, t. y. sulaukusiems ir vyresniems nei 18 m. pacientams, ir keičia 2013 m. AH gairių dokumentą.
 

Plautinės hipertenzijos diagnostikos ir gydymo naujienos

2019-03-12
Plautinė hipertenzija (PH) – progresuojanti plaučių kraujagyslių liga, kuri, tinkamai negydoma, lemia negrįžtamus dešiniojo skilvelio nepakankamumo požymius ir blogą prognozę. Net ir gydant PH sąlygoja didesnį pacientų mirštamumą. Ligos patofiziologija yra sudėtinga, išlieka daug neatsakytų klausimų. Pagrindinis patologinis šio sindromo bruožas – visų trijų plaučių smulkiųjų arteriolių sluoksnių (intimos, medijos ir adventicijos) remodeliavimasis – endotelio ląstelių, lygiųjų raumenų ląstelių, fibroblastų proliferacija, uždegiminių T ir B ląstelių, citokinų didėjimas, augimo faktorių ekspresija.
 

Vainikinių arterijų ligos gydymo dviem antitrombocitiniais vaistais atnaujintų rekomendacijų santrauka

2019-03-12
Rizikos įvertinimo įrankiai GDAV trukmei numatyti, kraujavimo rizikai sumažinti, P2Y12 inhibitoriui parinkti arba vaistų skyrimo trukmės bei keitimo algoritmai
 

Siūlo licencijuoti visus sveikatos priežiūros specialistus

2019-03-12
Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (Akreditavimo tarnyba) informuoja, kad parengtas ir šiuo metu pateiktas visuomenei derinti teisės akto projektas, kuriuo siūloma nuo 2020 m. licencijuoti visus asmens sveikatos priežiūros specialistus. Taip siekiama reglamentuoti ir tų specialistų veiklą, kuriems iki šiol nebuvo tai privaloma.
 

Akių ligų gydytoja paneigia mitus apie glaukomą

2019-03-12
Glaukoma pasaulyje serga 3,5 proc. 40-80 metų amžiaus asmenų. Glaukoma sergantiems tris kartus dažniau nustatomos gretutinės širdies-kraujagyslių, kepenų ligos, cukrinis diabetas. Glaukoma ne tik klastingai sunaikina regėjimą, bet ir pablogina bendrą organizmo būklę. Kovo 10-16 d., minint Pasaulinę glaukomos savaitę, Kauno klinikų Akių ligų klinikos gydytoja prof. Ingrida Janulevičienė skaičiuoja, kad iki 2020 m. apie 76 milijonai gyventojų sirgs glaukoma. Iš jų 11,2 milijonų bus akli abiem akimis.
 

Jauna šeima: gydytojai – tai mūsų angelai žemėje

2019-03-08
Jauna Balčyčių šeima vasarį atšventė savo sūnaus pirmąjį gimtadienį. „Šį gimtadienį vadinu teoriniu, nes gimęs mažylis nebekvėpavo, – prisiminė Dainora. – Nors nėštumas buvo sklandus, numatytą termino dieną gimdymas neprasidėjo. Kelios dienos po gimdymo termino atvykus pas gydytoją pradėjo silpnėti vaikelio širdies tonai.“
 

Lietuvos studentai išsaugos sveikatos apsaugą po „Brexit“

2019-03-08
Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui, jog Jungtinėje Karalystėje (JK) studijuojantys lietuviai po „Brexit“ iki 2023 metų rudens Lietuvoje būtų draudžiami privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) valstybės lėšomis. Šiam pakeitimui pritarti turės ir Seimas.
 

Kauno klinikose dokumentai ir mėginiai keliauja pneumopaštu

2019-03-06
Kauno klinikose darbuotojams nebereikia nešioti dokumentų, kraujo ir audinių mėginių – nuo šiol jie „skrenda“ 8.5 km ilgio pneumatinio transportavimo sistema. Tai ilgiausia tokio tipo sistema Lietuvoje. Pneumopaštas skirtas pagreitinti dokumentų, kraujo ir audinių mėginių transportavimą ligoninės viduje, darbuotojams palengvinti ir pagreitinti darbą.
 

Sukrėsto kūdikio sindromas arba smurtas prieš vaiką

2019-03-06
Sukrėsto kūdikio sindromo (SKS) pasekmė yra smegenų trauma. Verkimas gali būti stimulas vaiką papurtyti. Tėvai pasisako, kad vaiko purtymą naudoja kaip raminimo priemonę ir apie 50 proc. jų negirdėjo apie SKS. Trys pagrindiniai SKS požymiai yra subdurinė hematoma, smegenų edema ir tinklainės kraujosruvos. Apie 15–23 proc. kūdikių, kurie buvo supurtyti ir pateko į ligoninę, miršta. Ilgalaikės pasekmės, susijusios su protine, fizine ir sensorine raida, pasitaiko 59–100 proc. atvejų. Straipsnyje siekiama atskleisti smurto artimoje aplinkoje prieš vaikus svarbą. Pateikti du skirtingų baigčių klinikiniai atvejai.
 

Klausą atgavusi Simona: „Jaučiuosi kaip naujai gimusi“

2019-03-05
Prieš pusantrų metų dėl ligos praradusi klausą Simona jau kelios savaitės džiaugiasi galinti girdėti. Kauno klinikų Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikoje jaunai moteriai buvo atlikta operacija, kurios metu pakeistas vienas iš vidinėje ausyje esančių klausos kauliukų.
 

Naujausios plaučių vėžio diagnostikos ir gydymo gairės

2019-03-05
Plaučių vėžys yra viena labiausiai paplitusių piktybinių ligų. Lietuvos gyventojų sergamumo šia onkologine liga rodikliai viršija kitų Europos Sąjungos šalių vidurkius. Tai reiškia, jog situacija nėra gera, tačiau linkusi keistis, nes mūsų šalies pacientams tampa prieinamos naujos plaučių vėžio diagnostikos ir gydymo galimybės.
 

Kalio ir magnio trūkumo reikšmė

2019-03-05
Kalis (K) ir magnis (Mg) yra vieni svarbiausių elektrolitų, palaikantys normalią širdies ir kraujagyslių sistemos funkciją. Tyrimai rodo, kad kalis ir magnis yra vieni svarbiausių tinkamai hipertenzijos kontrolei. Pastebėta, kad mažas su maistu gaunamo kalio kiekis gali didinti kraujo spaudimą, o papildomai vartojant kalį, kraujospūdis gali sumažėti [1]. Mažas kalio suvartojimas gali sumažinti natrio, kuris yra įrodytas arterinės hipertenzijos rizikos veiksnys, ekskreciją [2]. Šio elektrolito kiekio sumažėjimas slopina kalio kanalus ląstelių membranoje, membranos depoliarizacija didina viduląstelinio kalcio kiekį kraujagyslių lygiuosiuose raumenyse, todėl kraujagyslės susitraukia [3].
 

Kardiovaskulinių įvykių prevencija vartojant acetilsalicilo rūgštį

2019-03-05
Kiekvienas pacientas į bet kurį vaistą reaguoja savitai ir individualiai. Pažinti vaisto poveikio variabilumą labai svarbu, nes tai padeda parinkti individualų, veiksmingiausią ir saugiausią gydymą. Bene didžiausio dėmesio pastaruoju metu sulaukia acetilsalicilo rūgšties dozavimo svarba, apie kurią iki šiol mokslininkai nediskutavo. Klinikinėje praktikoje buvo įprasta, kad antitrombocitinių vaistų dozių nėra poreikio individualizuoti.
 

Išleistas naujas „Lietuvos gydytojo žurnalo“ numeris

2019-03-04
Informuojame, kad jau išleistas naujas „Lietuvos gydytojo žurnalo“ numeris. Jį galite įsigyti redakcijoje Kaune, Karaliaus Mindaugo pr. 7, tel. 837 22 10 49.
 

Reta liga lėmė pirmąją išskirtinę inksto transplantaciją Lietuvoje

2019-03-04
Pirmą kartą Lietuvoje, Kauno klinikose, moteriai transplantuotas inkstas, atlikus spinalinę anesteziją – vaistus suleidus į stuburo kanalą ir neužmigdant pacientės. Įprastai transplantacijos atliekamos taikant bendrąją nejautrą. Tačiau šiai moteriai, sergančiai reta autoimunine liga ir turinčiai tracheostomą su stentu, spinalinės anestezijos metodas buvo vienintelė išeitis atlikti inksto persodinimo operaciją.
 

Išrinkta nauja Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos valdyba

2019-03-04
Kovo 2 d. vykusio visuotinio susirinkimo metu Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) nariai išrinko naują organizacijos valdybą. Kovai prieš vėžį savo patirtis ir kompetencijas sujungs 7 asmenų komanda: įvairių sričių specialistai, pacientai ir gydytojai. Pirmojo naujosios valdybos posėdžio metu taip pat paskirta nauja asociacijos direktorė, kuria tapo buvusi POLA valdybos narė Neringa Čiakienė. Asociacijos prezidento pareigas ir toliau eis Šarūnas Narbutas.
 

Kauno klinikos skyrė 1 mln. eurų gydytojų kvalifikacijai kelti

2019-03-01
Kauno klinikos pirmosios Lietuvoje įsteigė Gydytojų kvalifikacijos kėlimo fondą, kuriuo skyrė net 1 mln. eurų savo gydytojų kvalifikacijos kėlimui. Iš fondo lėšų gydytojai specialistai ir gydytojai odontologai galės kelti kvalifikaciją įvairiuose mokymuose, konferencijose ar renginiuose. Iki šiol jie tą darydavo savo asmeninėmis, rėmėjų arba profilinių klinikų specialiosiomis lėšomis, ir tai buvo nemaža problema medikų bendruomenėje.
 

Mokslininkai sukūrė specialų maistą vyresnio amžiaus žmonėms

2019-02-28
Mokslininkai sukūrė ir išbandė inovatyvų, mikromaistinėmis medžiagomis praturtintą maisto produktą, skirtą senyvo amžiaus pacientams. Gaminio veiksmingumas – įspūdingas: per 10 jo vartojimo dienų Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Geriatrijos klinikos vyresnio amžiaus pacientų mitybos būklė ir sveikatos rodikliai žymiai pagerėjo.
 

SAM - apie medikų darbo užmokesčio augimą

2019-02-27
Visi 100 mln. eurų, pernai gegužę papildomai skirtų medikų darbo užmokesčiui, buvo išmokėti gydytojams ir slaugytojams. Maža to, statistika rodo, kad medikų atlyginimams pačios gydymo įstaigos papildomai skyrė apie 1 mln. eurų. Vidutiniškai nuo 2016 metų slaugytojų darbo užmokestis padidėjo 23 proc., o gydytojų – 20 procentų.
 

Mielomą įveikusi Jūratė: su liga išmokau susidraugauti

2019-02-27
„Daugiau nei metus gyvenau režimu ligoninė–namai–ligoninė. Nors ir dabar turiu reguliariai lankytis Kauno klinikose, tačiau visą gyvenimą liksiu dėkinga čia dirbantiems medikams už suteiktą galimybę gyventi toliau“, – dėkoja Jūratė Gervytė, sėkmingai įveikusi mielomą.
 

Pažangios technologijos pacientei grąžino gyvenimo džiaugsmą

2019-02-27
„Viskas prasidėjo lygiai prieš du metus, žiemą. Pastebėjau, kad pablogėjo klausa, ausis buvo lyg užgulusi, – pasakojimą pradeda Algita Pietarienė. – Pirmą kartą apsilankius pas gydytojus jie nieko blogo neįtarė, tačiau jau pavasarį pradėjau girdėti širdies ritmą ausyje, todėl vėl užsirašiau į konsultaciją. Išgirdusi, kad ausyje yra auglys, iš karto kreipiausi į Kauno klinikų Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikos gydytoją Giedrių Gylį.“
 

Gerumo kristalas - kineziterapeutui Dainiui Grigaliūnui

2019-02-25
Kauno rotušėje pagerbti ir apdovanoti Kaunui ir Lietuvai nusipelnę piliečiai. Jiems išdalyti tradiciniai Kauno apdovanojimai - Gerumo kristalai.
 

Arterinės hipertenzijos diagnostikos ir gydymo gairės

2019-02-22
Arterinė hipertenzija (AH) išlieka labiausiai paplitęs ir blogiausiai kontroliuojamas širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) rizikos veiksnys, sąlygojantis didžiausią mirštamumą nuo visų priežasčių. Pagrindinis šio naujo dokumento tikslas yra pateikti praktines rekomendacijas, kurios padėtų geriau diagnozuoti bei gydyti AH, siekti geresnių tikslinių arterinio kraujospūdžio (AKS) verčių kontrolės, skiriant efektyvų ir paprastą medikamentinį gydymą. Naujosios AH gydymo gairės skirtos suaugusiesiems, t. y. sulaukusiems ir vyresniems nei 18 m. pacientams, ir keičia 2013 m. AH gairių dokumentą.
 

„Darome viską, kas būtų naudinga mūsų pacientams...“

2019-02-20
Endokrininės sistemos ligos daugeliui pacientų tampa skaudžia gyvenimo rykšte. Dažniausiai pasitaikančios – cukrinis diabetas, kurį sukelia organizmo angliavandenių apykaitos sutrikimai, lemiantys gliukozės koncentracijos kraujyje padidėjimą, ir skydliaukės funkcijos sutrikimai. Kiti endokrininės sistemos sutrikimai retesni, bet gali būti labai sudėtingi, sunkiai diagnozuojami, ir šias problemas tenka spręsti ne tik gydytojams, bet ir įvairioms institucijoms. Kas šiandien aktualu endokrinologams, kokie iššūkiai laukia ateityje, sutiko atsakyti ir savo mintimis pasidalyti Lietuvos endokrinologų draugijos prezidentė, LSMU MA Endokrinologijos klinikos gydytoja endokrinologė, profesorė Birute Žilaitienė.
 

Sunkiai suvaldoma hipertenzija: cukrinis diabetas ir vyresnis amžius

2019-02-20
Nebivololis (Nebilet) yra trečiosios kartos beta adrenoblokatorius, pasižymintis farmakologiniu savitumu. Klinikinėje praktikoje nebivololis vartojamas ne tik monoterapijoje, bet ir derinyje su tiazidiniu diuretiku hidrochlortiazidu. Naujausi klinikiniai tyrimai parodė, kad nebivololio ir hidrochlortiazido derinys yra saugus ir veiksmingas kasdienės klinikinės praktikos sąlygomis gydant vyresnio amžiaus sergančiuosius arterine hipertenzija, komplikuota cukriniu diabetu. Tyrimas parodė, kad daugeliui arterine hipertenzija (AH) sergančių pacientų minėtas derinys galėtų būti pasirinktinis vaistas siekiant efektyvios ir stabilios kraujospūdžio kontrolės.
 

Šiuolaikinis dislipidemijų gydymas nemedikamentinėmis priemonėmis

2019-02-20
Kraujo lipidų pusiausvyros pasikeitimas, vadinamoji dislipidemija, kai lipidogramoje padaugėja oksiduotų ir kraujagyslėms žalingų riebalinių junginių, yra vienas pavojingiausių homeostazės sutrikimų ir širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) rizikos veiksnių greta padidėjusio kraujospūdžio, rūkymo, cukrinio diabeto, antsvorio. EURIKA tyrimo, atlikto 2009–2010 m. dvylikoje Europos šalių, duomenimis, dislipidemijos paplitimas siekė 57,7 proc. Lietuvos populiacijoje dislipidemijos paplitimas yra netgi gerokai didesnis. 2015 metais atliktas tyrimas parodė, kad devyni iš dešimties vidutinio amžiaus žmonių (89,7 proc.) turi dislipidemiją.
 

Visuomenės sveikatos stiprinimo fondas kviečia teikti paraiškas

2019-02-19
Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo (VVSS) fondo taryba patvirtino 2019 m. prioritetus bei priemones, pagal kurias bus finansuojami projektai. Tad Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kviečia pareiškėjus aktyviai dalyvauti konkursuose.
 

Išleistas žurnalas „Ekspertų rekomendacijos“

2019-02-19
Informuojame, kad jau išleistas žurnalas „Ekspertų rekomendacijos“. Tai išskirtinis žurnalas - jo apimtis net 214 puslapių! Leidinyje rasite medicininių publikacijų kardiologijos, endokrinologijos, pulmonologijos, neurologijos, otorinolaringologijos, hepatologijos, gastroenterologijos ir kitomis temomis. Su žurnalo turiniu galite susipažinti žemiau. Žurnalą galite įsigyti redakcijoje Kaune, Karaliaus Mindaugo pr. 7, tel. 837 22 10 49.
 

Galvos smegenų kraujotakos ligų valdymas: efektyvi galimybė

2019-02-18
Galvos smegenų kraujotakos sutrikimai – vienos dažniausių ir ekonomiškai nuostolingiausių ligų klinikinėje praktikoje, kurių svarba visuomenės sveikatinimui neabejojama. Sunkiausia šios ligos išraiška – insultas – tarp mirties priežasčių užima trečią vietą po širdies ir kraujagyslių ligų. Insultas yra labai svarbi ne tik medicininė, bet ir socialinė problema. Tai labiausiai luošinanti liga, kuri didelę dalį pacientų paverčia neįgaliais. Nemažai ligonių, kurie dar nepatyrė insulto, kenčia nuo lėtinio smegenų kraujotakos nepakankamumo ir kitų smegenų kraujotakos sutrikimų. Plačiau apie šių sutrikimų pasekmes ir galimybes jas valdyti bei sėkmingai gydyti kalbamės su Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Neurologijos skyriaus, VU Neurologijos ir neurochirurgijos klinikos gydytoju dr. Aleksandru Vilionskiu.
 

Kas lemia antihistaminio vaisto pasirinkimą?

2019-02-18
Alerginių ligų paplitimas visame pasaulyje sparčiai didėja. Alerginės ligos turi didelę socialinę ir ekonominę reikšmę, kadangi mažina darbo bei mokymosi produktyvumą ir blogina gyvenimo kokybę. Europos Sąjungoje alergiškas žmogus vidutiniškai simptomus jaučia 51-ą darbo dieną per metus, o tai lemia suprastėjusį darbo efektyvumą ir didesnį praleistų darbo dienų skaičių [1].
 

Gyventojus kviečia dažniau pasidomėti, kiek valstybei kainavo jų gydymas

2019-02-18
Šiaulių teritorinė ligonių kasa (TLK) kviečia gyventojus dažniau pasidomėti, kiek kainavo jų gydymas. Primename, kad informaciją apie jam suteiktas gydymo paslaugas pacientas gali gauti keliais būdais – pateikęs prašymą TLK, TLK atstovui savivaldybėje arba apsilankęs ligonių kasų interneto svetainėse.
 

Naujasis Santaros klinikų vadovas - prof. dr. Feliksas Jankevičius

2019-02-17
Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų vadovo konkursą laimėjo prof. dr. Feliksas Jankevičius, dabartinis Nacionalinio vėžio instituto direktorius. Konkurse dalyvavo 2 kandidatai.
 

Pagalba priklausomybių turintiems žmonėms

2019-02-15
Siekiant padėti kuo didesniam ratui žmonių sveikti nuo priklausomybės alkoholiui, šiais metais bus dar labiau išplėstas priklausomybių konsultantų tinklas. Paslaugas nuo pavasario planuojama pradėti teikti dar šešiose savivaldybėse – Šiauliuose, Panevėžyje, taip pat Tauragės, Švenčionių, Vilniaus bei Klaipėdos rajonuose. Projektas finansuojamas iš Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo (Fondas) lėšų, jam įgyvendinti skirta 84,8 tūkst. eurų.
 

Griežtinama narkotinių ir psichotropinių medžiagų stebėsena

2019-02-14
Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlomai naujai psichoaktyvių medžiagų stebėsenos sistemai, kuri padės kontroliuoti psichoaktyvių medžiagų vartojimą ir problematiką.
 

Nustatyta etapinių kompetencijų pripažinimo tvarka

2019-02-13
Ministrų kabinėtas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui tinkamai reglamentuoti jaunųjų gydytojų labai laukiamą ir jiems svarbią naujovę – nustatyti labai aiškią etapinių kompetencijų tvarką gydytojams rezidentams. Tai reiškia, kad jau visai netrukus, jaunieji gydytojai turės geresnes galimybes save realizuoti profesinėje srityje.
 

Spinalinės raumenų atrofijos gydymo naujienos

2019-02-12
Spinalinė raumenų atrofija – reta nervų ir raumenų liga, nustatoma 1 iš 10 tūkstančių naujagimių. Tai pati dažniausia genetinė kūdikių mirties priežastis. Liga paveldima autosominiu recesyviniu būdu. Pažeisto geno nešiotojas yra vienas iš 40 žmonių. Spinalinę raumenų atrofiją nulemia vieno geno penktojoje chromosomoje, vadinamojo motorinio neurono išgyvenamumo genu, mutacija. Šis genas atsakingas už baltymo, reikalingo raumenis kontroliuojantiems neuronams, gamybą. Kai minėto baltymo trūksta, nervų ląstelės negali tinkamai funkcionuoti ir žūsta. Tai sukelia raumenų silpnumą ir nykimą. Dažniausiai šia liga sergantys asmenys miršta dėl kvėpavimo sistemos komplikacijų. Nuo 2017 m. pavasario Europos Sąjungoje registruotas pirmasis vaistas spinalinei raumenų atrofijai gydyti – nusinersenas. Jis suteikia galimybę sustabdyti ligos progresavimą ir išvengti sudėtingų komplikacijų.
 

Didelio jautrumo širdies troponino tyrimų, įtariant miokardo infarktą, naujienų apžvalga

2019-02-12
Jau eilę metų daugelyje šalių didelio jautrumo širdies troponino tyrimas ir elektrokardiograma yra vieni pagrindinių instrumentų ankstyvai miokardo infarkto diagnostikai. Biologinių žymenų įvertinimas pirmą kartą leido kiekybiškai įvertinti kardiomiocitų pažaidą 99-o procentilio tikslumu ir tokiu būdu patikslinti miokardo infarkto diagnozę, atliekant tyrimus priėmimo skyriuje. Didesnis diagnostinis tikslumas padeda toliau tobulinti ir plėsti didelio jautrumo širdies troponino tyrimo diagnostikos algoritmus, kurie ženkliai sutrumpina laiką, būtiną saugiam miokardo infarkto patvirtinimui arba paneigimui.
 

Darbo pasiūlymas bendrosios praktikos gydytojams

2019-02-11
Europos bendrosios praktikos gydytojai! Kviečiame susipažinti su nauja tarptautine įdarbinimo programa, skirta prisijungti prie NHS. 25 bendrosios praktikos gydytojai jau prisijungė. Šiuo metu kviečiame prisijungti dar šimtą specialistų!
 

Skaičiai stulbina: kiek vaistų Lietuvoje tiesiog išmetama?

2019-02-11
19,4 tonų – tiek pernai iš gyventojų surinkta pasenusių ar nebereikalingų vaistų. Tai yra net 5 tonomis daugiau nei užpernai ir kone 3,5 karto daugiau nei prieš keletą metų. Specialistai džiaugiasi, kad Lietuvos gyventojai atsakingiau rūšiuoja atliekas, tačiau kyla klausimas: ar jie racionaliai įsigyja vaistus?
 

Kada ir kaip gydyti bioplėves sergant lėtiniu sinusitu

2019-02-11
Nustatyta, kad ant lėtiniu rinosinusitu sergančių pacientų sinusų gleivinės randamos bioplėvės lemia blogesnius pooperacinius rezultatus. Straipsnis apžvelgia naujausius klinikinius tyrimus apie bioplėvių gydymo efektyvumą sergant lėtiniu rinosinusitu.
 

Naujoms mokykloms siūloma lankstesnė higienos norma fizinio ugdymo organizavimui

2019-02-08
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo tobulinti fizinio ugdymo pamokų organizavimo reikalavimus naujai statomoms ir steigiamoms mokykloms. Higienos normos pakeitimai inicijuoti pačių mokyklų, norinčių lankstesnių sąlygų užtikrinant vaikų fizinį aktyvumą.
 

EK sudaro sąlygas piliečiams lengviau saugiai prieiti prie sveikatos duomenų kitose valstybėse narėse

2019-02-07
Galimybės Europos piliečiams prieiti prie savo elektroninių sveikatos įrašų labai skiriasi tarp ES valstybių narių. Nors kai kurie piliečiai turi prieigą prie dalies savo elektroninių sveikatos įrašų savo šalyje arba kitoje valstybėje narėje, daugelio skaitmeninė prieiga prie tokių įrašų yra ribota arba jie jos visai neturi. Dėl šios priežasties šiandien Komisija teikia rekomendacijas, kurios palengvins saugią prieigą kitose valstybėse narėse visapusiškai laikantis Bendrojo duomenų apsaugos reglamento.
 

Skaitytojų klausimai dėl galimų skiepų pavojų. Atsako ULAC atstovas

2019-02-06
Dažnai gauname skaitytojų klausimų dėl skiepų neva itin žalingo poveikio mažam vaikui. Štai neseniai gautas klausimas: „Prašau kuo daugiau informacijos apie mmr skiepo galimas pasekmes vaikelio vystymuisi, skiepo sudėtį, nes sužinojau, kad toje sudėtyje yra ypač pavojingų medžiagų (prisega informacinį lapelį), Vilmantas, Kaunas“. Kitas skaitytojas (Julius iš Šakių rajono) piktinasi, kad reikia prieš skiepijant vaikelį pasirašyti, kad gydytojai neatsako už galimas skiepo pasekmes. Kodėl - klausia - tėvams reikia pasirašinėti? Skiepas yra labai pavojingas?
 

Aknė ne tik pažeidžia odą, bet ir daro įtaką žmogaus psichologinei būsenai bei gyvenimo pokyčiams

2019-02-06
Mokslininkų vertinimu, aknė yra plauko folikulo ir riebalinės liaukos liga, kuri pasireiškia bėrimais ant veido, neretai ir krūtinės, nugaros ar pečių. Negydant aknės gali atsirasti randai, oda tampa nelygi, negraži ir jokios maskuojančios priemonės jau tampa nenaudingos. Kad tai sunki ir sudėtinga lėtinė odos liga, teigia ir vienas garsiausių Europoje aknės žinovų ir tyrinėtojų, Magdeburgo Otto-von-Guericke universiteto Dermatologijos, venerologijos ir alergologijos klinikos profesorius, habil. dr. Harald P. M. Gollnick. Profesorius mielai sutiko pasidalyti savo mintimis aknės aktualijų tema.
 

Konkursai į SAM įstaigų vadovų postus

2019-02-06
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad baigėsi vienas iš konkurso etapų, norintiems užimti vadovų pareigas keturiose SAM pavaldžiose įstaigose – dokumentų pateikimas.
 

Kviečia nemokamai pasitikrinti dėl burnos vėžio

2019-02-06
Visą vasario mėnesį žmonės kviečiami dalyvauti prevencinėje programoje ir nemokamai pasitikrinti dėl burnos vėžio, nes tik laiku aptikus ligą, žmonės gali pasveikti. Prevencinė programa vyksta visoje Lietuvoje, tad kiekvienas, norintis pasitikrinti sveikatą jau dabar gali registruotis pas gydytoją.
 

Nutukusių žmonių kraujospūdžio matavimas: iššūkiai ir ypatumai

2019-02-05
Iki šiol nėra vieningos nuomonės, ar manžetės ir pripučiamos kameros charakteristikos turėtų atitikti paciento rankos metmenis ir kiek tai gali turėti įtakos kraujospūdžio matavimo rezultatams. Manžetės parinkimas priklauso ne tik nuo žasto storio, bet ir nuo formos, kuri daugelio nutukusių asmenų panaši į nupjautą kūgį. Taikant tradicinį auskultacinį kraujospūdžio matavimo metodą, užvyniojus didelę cilindrinę manžetę ant nupjauto kūgio formos žasto, gaunami netikslūs, per dideli, kraujospūdžio rodmenys: jei žasto perimetras 42 cm arba didesnis, paklaida siekia 5/3 mm Hg.
 

Sveikos mitybos pagrindai: rekomenduojami 7 maisto produktai, tarp jų pienas ir mėsa

2019-02-05
Naujausias tyrimas PURE rodo, kad kokybišką mitybą turėtų sudaryti 7 esminiai maisto produktai: vaisiai, daržovės, riešutai, ankštiniai, žuvis, pieno produktai ir neperdirbta raudona mėsa. Tokių maisto produktų vartojimas susijęs su mažesniais mirtingumo ir sergamumo širdies ir kraujagyslių ligomis rodikliais. Šias išvadas mokslininkai padarė remdamiesi trijų nepriklausomų šaltinių duomenimis.
 

Omega-3 papildai: ar tikrai pacientai racionaliai išleidžia pinigus?

2019-02-05
Didžiausias ir ilgiausios trukmės atsitiktinių imčių placebu kontroliuojamas tyrimas ASCEND parodė, kad omega-3 riebalų rūgštys (ORR), randamos, pavyzdžiui, žuvų taukuose, vartojamos kaip maisto papildai, neturėjo įtakos sunkesnių kardiovaskulinių įvykių ir vėžio dažnumui ar mirtingumo rodikliams.
 

Hipertenzijos ir dislipidemijos gydymas: įrodyta ilgalaikė nauda

2019-02-05
Europos kardiologų draugijos (EKD) kongrese pristatyto naujo ilgalaikio tyrimo duomenys rodo, kad gydymas kraujospūdį mažinančiais ir antilipideminiais vaistais, kurie klinikinėje praktikoje vartojami jau daugiau nei dešimtmetį, padidina pacientų, sergančių arterine hipertenzija, išgyvenamumą.
 

Ligonių kasos: dantų protezavimas pradedamas kompensuoti dar vienai pacientų grupei

2019-02-04
Minint Pasaulinę kovos su vėžiu dieną, Valstybinė ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) informuoja, kad nuo sausio Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis kompensuojamas dantų protezavimo paslaugas gali gauti asmenys, kuriems buvo taikytas gydymas dėl burnos, veido ir žandikaulių onkologinės ligos. Šių pacientų dantys protezuojami be eilės.
 

Paskelbtas naujas konkursas direktoriaus pareigoms užimti

2019-02-04
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) paskelbė konkursą Viešosios įstaigos Klaipėdos jūrininkų ligoninės direktoriaus pareigoms užimti.
 

Nustatytas vaistinių preparatų klastojimo atvejis

2019-02-01
Pasaulinė sveikatos organizacija informuoja apie 2019 m. sausio 15 d. iš Šveicarijos sveikatos apsaugos kompetentingos institucijos gautą pranešimą, kad Šveicarijos vaistų didmeninio platinimo įmonė įsigijo suklastotas centrinės registracijos vaistinių preparatų ICLUSIG 15mg (serija25A19E09), nurodytas gamintojas ARIAD Pharma Ltd. ir ICLUSIG 45mg (serija PR072875), nurodytas gamintojas Incyte Biosciences UK Ltd., pakuotes. Preparatų pakuotės yra anglų kalba.
 

Mirguliavimas akyse buvo sudėtingos nėštumo patologijos požymis

2019-02-01
Vieną rytą pramerkusi akis Joana, besilaukianti 31 nėštumo savaitę, matė tarsi pro rūką. Išvedusi augintinį pasivaikščioti, ji grįžo namo, tačiau mirgėjimas akyse nesiliovė. „Pradėjo stipriai skaudėti galvą, todėl nusprendžiau pailsėti ir užmigau. Nors mano nėštumas buvo lengvas – niekada nepykino, tačiau prabudau nuo pykinimo“, – prisiminė Joana.
 

Iniciatyva ragina stabdyti savižudybes

2019-01-31
Prieš ketverius metus Vilnius buvo pirmasis, ėmęsis strategijos ir realių darbų, kad savižudybių sostinėje žymiai sumažėtų. Ši lyderystė šiandien jau leidžia Vilniui dalintis sukaupta sėkminga gerąja patirtimi ir simboliškai perduoti Sveikatos apsaugos ministerijai itin reikalingą interneto svetainę tuesi.lt. 2017 m. sukurta svetainė padeda ne tik atsidūrusiems krizinėje situacijoje, bet ir artimiesiems, ar specialistams, ieškantiems daugiau informacijos, pagalbos kontaktų. Šiandien su ministerija pasirašyta bendradarbiavimo sutartis, kuria ministerija įsipareigoja perimti svetainės administravimą, o Vilniaus savivaldybė – toliau dalintis gerąja patirtimi, mažinant savižudybių skaičių mieste.
 

Ragina naujagimius skiepyti nuo meningokoko

2019-01-31
Nors Lietuvos gyventojai baiminasi meningokokinės infekcijos, tačiau nuo jos skiepyti savo mažylių neskuba, nors nuo praėjusių metų sudarytos galimybės naujagimius skiepyti nemokamai. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ragina tėvelius pasinaudoti šia galimybe ir paskiepyti savo atžalas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis kompensuojama vakcina, kuri gali užkirsti kelią šiai klastingai ligai.
 

Gripo epidemijos metu nedarbingumas dėl ligos - telefonu

2019-01-31
Šalyje didėjant gripo atvejų skaičiui, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad teritorijose, kuriose paskelbta gripo epidemija, susirgus ir negalint atvykti pas šeimos gydytoją, į gydymo įstaigą galima kreiptis ir telefonu. Tokiu atveju nedarbingumo laikotarpis prasideda nuo tos dienos, kai pacientas kreipėsi į gydymo įstaigą, o vizitas pas gydytoją nukeliamas vėlesniam laikui. Tokia yra supaprastinta ir šiuo metu galiojanti kreipimosi tvarka gripo epidemijos metu.
 

Ragenų transplantacijoms atlikti Kauno klinikose naudojami dar saugesni metodai

2019-01-31
Ragenos transplantacija laikoma viena seniausių, dažniausiai atliekamų ir sėkmingiausių audinių ar organų transplantacijos sričių. Sausio mėnesį Kauno klinikose atliktos pirmosios pasluoksninės keratosplastikos operacijos, pritaikant naujus ir dar saugesnius metodus.
 

Taisyklės, kurių privalu laikytis gimdant namuose

2019-01-31
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasirašė įsakymą, pagal kurį nustatyta gimdymo namuose tvarka ir specialios taisyklės, kurių privalės laikytis ne tik moterys, norinčios gimdyti namuose, bet ir tokias paslaugas teikiančios gydymo įstaigos bei jose dirbantys specialistai. Šios naujovės leis užtikrinti nėščiosios ir jos kūdikio saugumą, ko, deja, anksčiau ne visada pavykdavo užtikrinti, nes šalyje gimdymas namuose buvo nebuvo įteisintas.
 

Pažengusios odos melanomos gydymo naujovės

2019-01-31
Melanoma – onkologinė liga, kuri iš pradžių plinta į sritinius limfmazgius, poodį, o vėliau – į tolimuosius organus: plaučius, kepenis, kaulus, smegenis. Lietuvoje išplitusia vietiškai ir metastazavusia melanoma kasmet suserga kelios dešimtys žmonių. Tai nėra dažna, tačiau labai agresyvios eigos ir greitai pažeidžianti svarbiausius žmogaus organus liga. Iki atsirandant naujiems imunoterapijos vaistams vidutinis pacientų, kuriems nustatyta pažengusi liga, tikėtina gyvenimo trukmė tesiekė 2 metus. Dabar, taikant įvairius vietinio ir sisteminio gydymo būdus, vidutinis išgyvenamumas ilgėja, o kai kuriems pacientams pasiekiama ilgalaikė remisija.
 

Nuo - 160 iki + 110 laipsnių! Išskirtinis ir ekstremalus sveikatinimas laukia Druskininkuose

2019-01-30
Išbandyti savo kūną itin žemoje temperatūroje arba karštyje ir tuo pat metu sveikatintis gali Druskininkų svečiai - čia jų laukia krioterapija, ekstremalios pirčių programos ir vandens srovės masažai.
 

Hipertenzijos ir dislipidemijos gydymas: įrodyta ilgalaikė nauda

2019-01-30
Europos kardiologų draugijos (EKD) kongrese pristatyto naujo ilgalaikio tyrimo duomenys rodo, kad gydymas kraujospūdį mažinančiais ir antilipideminiais vaistais, kurie klinikinėje praktikoje vartojami jau daugiau nei dešimtmetį, padidina pacientų, sergančių arterine hipertenzija, išgyvenamumą.
 

Naujosios 2018 Europos kardiologų draugijos (EKD) ir EACTS miokardo revaskulizacijos gairės

2019-01-30
Naujosiose Europos revaskulizacijos gairėse nurodoma, kad, priimant sprendimą dėl miokardo revaskulizacijos, turėtų dalyvauti ir pacientai, o pasirinktinė turėtų būti tokia procedūra, kuri užtikrintų „visišką revaskulizaciją“.
 

Klaipėdos jūrininkų ligoninė ieško direktoriaus

2019-01-30
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) paskelbė konkursą Viešosios įstaigos Klaipėdos jūrininkų ligoninės direktoriaus pareigoms užimti.
 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.