2019 metų ARK ir Artrito fondo Plaštakos, klubo ir kelio sąnarių osteoartrito gydymo rekomendacijų apžvalga

2021-07-07

Osteoartritas yra dažniausia artrito forma ir pagrindinė vyresnio amžiaus žmonių neįgalumo priežastis. Dažniausiai pažeidžiami plaštakų, kelių ir klubų sąnariai. Osteoartritas pažeidžia visą sąnarį: vyksta kremzlės degradacija, kaulo remodeliacija, formuojasi osteofitai ir sinovijos uždegimas. Visa tai lemia skausmą, tinimą, sustingimą ir normalios sąnario funkcijos praradimą. Liga trunka dešimtis metų, todėl pacientai gydomi įvairiais medikamentiniais ir nemedikamentiniais būdais bei jų deriniais. 

 

Bendradarbiaujant Amerikos reumatologų kolegijai (angl. The American College of Rheumatology) ir Artrito fondui (angl. The Arthritis Foundation) buvo atnaujintos 2012 metų plaštakos, klubo ir kelio sąnarių osteoartrito gydymo rekomendacijos. Šių gairių tikslas – padėti parinkti tinkamą ir efektyvų osteoartrito gydymą.

Vertinant mokslinių įrodymų kokybę ir sudarant rekomendacijas buvo naudojama GRADE (angl. The Grading of Recommendations Assessment, Development and Evaluation) sistema. Stiprios rekomendacijos priimtos tada, kai buvo įrodytas gydymo būdo efektyvumas, o nauda buvo didesnė už žalą. Stipriai rekomenduojamas metodas tinka beveik visiems pacientams ir tik maža dalis pacientų jo atsisako. Rekomendacijos pavadintos sąlyginėmis, kai įrodymų kokybė buvo (labai) žema arba gydymo būdo nauda ir žala buvo apylygės. Kai metodas rekomenduojamas sąlyginai, labai svarbu pacientui ir gydytojui priimti bendrą sprendimą.

Rekomendacijų apžvalga

Visapusiškas osteoartrito gydymas apima švietimo, psichosocialines ir fizines priemones bei vietinio poveikio, sisteminius arba vidusąnarinius vaistus. Vieniems pacientams gali pakakti vieno gydymo būdo, kitiems reikalingos kelios priemonės vienu metu. Tikslių metodų bei jų eiliškumo parinkimas gali skirtis.

Renkantis gydymą svarbu atsižvelgti ne tik į paciento sveikatos būklę, bet ir į jo įsitikinimus, pageidavimus, finansines galimybes, užimtumą. Be to, svarbu įvertinti, ar pacientas neturi sužalojimų, neserga opalige, arterine hipertenzija, širdies nepakankamumu, lėtine inkstų ar kitomis ligomis, kurios padidintų vaistų šalutinių reakcijų riziką. Pirmenybė teikiama vaistams, darantiems mažiausią sisteminį poveikį. Jei nenurodyta kitaip, rekomenduojama medikamentines, fizines, psichosocialines ir kitas priemones skirti pagal įprastą režimą, pavyzdžiui, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU) turėtų būti vartojami saugiai toleruojamomis dozėmis.

Osteoartritas taip pat lemia nuotaikos bei miego sutrikimus, lėtinį skausmą, pacientai sunkiau susidoroja su iškilusiais iššūkiais. Todėl priemonės, teigiamai veikiančios nuotaiką ir fizinę būklę, mažinančios stresą ir nemigą ar reguliuojančios svorį, gali pagerinti bendrą savijautą ir osteoartrito gydymo sėkmę. 

 

Plačiau skaitykite LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALE EKSPERTŲ REKOMENDACIJOSE, 2021 m.

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.