Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC), vadovaudamasis 2020 m. lapkričio 4 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu Nr. 1226 „Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo“ informuoja, kad karantino laikotarpiu planiniai skiepijimai nėra atidedami ir turi būti vykdomi, numatant pacientų srautų valdymą.

Diabetologijos aktualijos

2019-10-02

Prof. dr. Birutė Žilaitienė

Lietuvos endokrinologų draugijos prezidentė

 

Rugsėjo 12 d. Kaune šeimos gydytojai, endokrinologai, slaugytojai susitiko konferencijoje aktualiais endokrinologijos klausimais. Daug buvo kalbėta apie itin aktualią endokrinologijos problemą – cukrinį diabetą (CD).

Per pastaruosius 18 metų pacientų, sergančių cukriniu diabetu, skaičius Lietuvoje išaugo 3 kartus ir jau siekia 120 tūkst. Remiantis Europos statistika, galima spėti, kad dar 120 tūkst. sergančiųjų liga nėra diagnozuota. Prognozuojama, kad 2045 m. Lietuvoje cukriniu diabetu sirgs 500 tūkst. žmonių. Cukrinis diabetas nepakankamai kontroliuojamas bent 40 proc. sergančiųjų, o tai didina cukrinio diabeto komplikacijų ir mirčių, susijusių su šia liga, skaičių.

 

Profilaktika – tikslinė ir ilgalaikė

Profilaktinės priemonės neabejotinai padėtų sumažinti šiuos skaičius, tik jos turi būti nuoseklios, tikslinės ir ilgalaikės. Svarbu pagerinti visuomenės informuotumą apie sveiką gyvenseną, šviesti visuomenę cukrinio diabeto ir jo rizikos veiksnių klausimais, skatinti keisti gyvenimo būdą sveikesniu. Antrinės profilaktikos priemonės skatina gerinti profilaktinių patikrinimų dėl CD ir angliavandenių apykaitos sutrikimų organizavimą ir įgyvendinimą didelės rizikos grupės vaikams, suaugusiems asmenims ir nėščioms moterims. Tretinė profilaktika apima sergančiųjų cukriniu diabetu tinkamos priežiūros ir gydymo priemones tikslu išvengti ligos komplikacijų ir pagerinti sergančiųjų gyvenimo kokybę.

Todėl šeimos gydytojų, endokrinologų ir kitų specialistų bendradarbiavimas itin svarbus, siekiant laiku diagnozuoti cukrinį diabetą, sergantiesiems teikti naujausiais moksliniais įrodymais pagrįstas priežiūros ir gydymo paslaugas.

 

CD gydymo strategijos pokyčiai

Didžiųjų Amerikos ir Europos diabeto draugijų ADA (American Diabetes Association) ir  EASD (European Association for the Study of Diabetes) 2 tipo cukrinio diabeto rekomendacijose, išleistose 2018 m., keitėsi cukrinio diabeto gydymo strategija – gliukocentrinį požiūrį, kurio tikslas buvo siekti geros glikemijos kontrolės, pakeitė ligos išeičių – mirtingumo ir komplikacijų mažinimo strategija, atsižvelgiant į paciento gretutines ligas – širdies ir kraujagyslių ligas, širdies nepakankamumą, lėtinę inkstų ligą, hipoglikemijos riziką, svorio mažinimą. Ši strategija patvirtinama ir 2019 m. ADA/EASD susitarimu. Pradėti 2 tipo cukrinio diabeto gydymą ir toliau rekomenduojama nuo gyvensenos keitimo ir gydymo metforminu, jei nėra kontraindikacijų bei jei vaistas toleruojamas. Tais atvejais, kai HbA1c≥7,5 proc. ir ypač jei ≥9 proc., rekomenduojama skirti dviejų antidiabetinių vaistų derinį. Gydymas intensyvinamas, atsižvelgiant į cukrinio diabeto kontrolę bei individualizuojant pagal paciento būklę – širdies ir kraujagyslių ligas, širdies nepakankamumą, lėtinę inkstų ligą, hipoglikemijos riziką, poreikį mažinti svorį, kontraindikacijas vaisto skyrimui ir vaisto toleravimą.

Cukrinio diabeto, ypač pirmo tipo, gydymas tampa vis labiau technologizuotu. Didėja galimybės gydyti insulino pompa, naudoti nuolatinio gliukozės matavimo jutiklius, glikemijos monitoravimui ir analizavimui taikyti šiuolaikines informacines technologijas.

 

Pacientų mokymas

Būtina paciento, sergančio cukriniu diabetu, priežiūros dalis – cukrinio diabeto mokymas. Daugelyje gydymo įstaigų teikiamos slaugytojų diabetologų mokymo paslaugos, veikia diabetinės pėdos kabinetai. Siekdami geriau kontroliuoti cukrinį diabetą ir išvengti komplikacijų, šeimos gydytojai turėtų nepamiršti nukreipti pacientų mokymui, įvertinti pėdų būklę ir nukreipti į diabetinės pėdos kabinetą. Renginio metu praktiniuose mokymuose specialistai supažindinti su kasdieninėmis intervencijomis, gydant cukrinį diabetą – glikemijos matavimu ir interpretacija, insulino injekcijos technika, daugkartinių insulino injekcijų komplikacijomis. Taip pat demonstruotos diabetinės pėdos diagnostikos ir priežiūros priemonės, naujausios technologijos – insulino pompos ir jutikliai.

 

Naujos programos tikslas – gydymo prieinamumo gerinimas

Visi cukrinio diabeto profilaktikos, priežiūros ir gydymo klausimai turėtų būti sprendžiami kompleksiškai, todėl šiuo metu Sveikatos apsaugos ministerijoje sudaroma darbo grupė nacionalinei cukrinio diabeto programai parengti. Specialistams bendradarbiaujant su Sveikatos apsaugos ministerija, paruoštas „Cukrinio diabeto diagnostikos ir gydymo vaistais, kurių įsigijimo išlaidos apmokamos privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis, tvarkos aprašas“. Tikimės, kad gerės ligos diagnostika ir priežiūra, o šiuolaikinis cukrinio diabeto gydymas bus prieinamas žymiai didesnei šalies pacientų daliai.

 

Plačiau skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnale“, 2019 m. Nr. 6

 

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.