Galutinio širdies nepakankamumo diagnostikos ir gydymo strategijos

2021-09-09

Dr. Eglė Rumbinaitė,

LSMUL Kauno klinikos Kardiologijos klinika

 

Galutinis širdies nepakankamumas (ŠN) yra klinikinis sindromas apibrėžiamas progresuojančiais ŠN simptomais ir blogėjančia kairiojo ir / ar dešiniojo skilvelių funkcija nepaisant optimalaus, ŠN gydymo gairėmis paremto, geriausio galimo nemedikamentinio ir medikamentinio gydymo. Klinikiniu požiūriu svarbu laiku identifikuoti pacientus, kuriems, nepaisant optimalaus gydymo, būklė blogėja, ir parinkti specifinį galutinio ŠN gydymą.

Galutinės stadijos ŠN išlieka iššūkis klinicistams. Skaičiuojama, kad D stadijos ŠN sudaro iki 10 proc. visų ŠN sergančiųjų pacientų. Dėl progresuojančių simptomų, didelio hospitalizacijų dažnio galutinės stadijos ŠN yra nestabili būklė, kur įprastas ŠN gydymas yra nepakankamas ir turi būti taikomos papildomos intervencijos bei gydymo metodai. 

 

Širdies transplantacija yra laikoma optimaliu gydymu sergantiems D stadijos ŠN, bet didelė problema išlieka ilga laukiančių transplantacijos eilė. Todėl vis svarbesni šiems pacientams yra kairįjį, o kartais ir abu skilvelius pavaduojantys prietaisai, galintys būti implantuojami kaip tiltas į transplantaciją, į pasveikimą, ar palaikomoji ŠN terapija. Skilvelius pavaduojantys prietaisai pagerina sergančiųjų galutiniu ŠN prognozę, funkcinę būklę bei gyvenimo kokybę ir pasižymi dideliu išgyvenamumu pirmaisiais metais po skilvelius pavaduojančio prietaiso implantavimo. Visgi esminis momentas yra atrinkti tinkamą pacientą tinkamu momentu. 

Atrenkant pacientus sudėtingoms ŠN intervencijoms labai svarbu kruopščiai įvertinti klinikinius bei psichosocialinius veiksnius. Tiksli pacientų atranka svarbi tiek etiniu, tiek ekonominiu požiūriu. Svarbu atskirti pacientus, kuriems skilvelius pavaduojantis prietaisas ir širdies transplantacija jau negali būti taikomi dėl negrįžtamos organų pažaidos. Tokiems pacientams paliatyvi ŠN terapija turi būti užtikrinta siekiant sumažinti simptomus ir pagerinti gyvenimo kokybę. 

 

Galutinio ŠN apibrėžimas

Plačiau skaitykite LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALE, 2021 m. nr. 4

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.