HI informacija: pernai šalyje mirė 38 281 žmogus – 1293 asmenimis mažiau nei 2018 m. Pagrindinės Lietuvos gyventojų mirties priežastys – kraujotakos sistemos ligos, piktybiniai navikai ir išorinės priežastys. 2019 m. jos sudarė 81,9 proc. visų mirties priežasčių. Nuo kraujotakos sistemos ligų mirė daugiau kaip pusė, t. y. 54,6 proc. mirusiųjų, nuo piktybinių navikų – 21 proc., o dėl išorinių priežasčių – 6,3 proc.

Pirmoji pagalba: kaip padėti užspringusiam žmogui?

2019-08-23

Martinas Mačernis, prof. habil. dr. Virgilijus Uloza

LSMU MA Ausų, nosies ir gerklės ligų klinika

 

Užspringimas – ūmi ir gyvybei pavojinga būklė, kai svetimkūnis patenka į kvėpavimo takus ir trukdo orui patekti į plaučius. Ne visada yra lengva pastebėti ir suprasti, jog žmogus užspringo. Labai svarbu greitai ir teisingai atpažinti, jog žmogus užspringo, ir šią būklę skirti nuo kitų ūminių būklių. 4 dažniausi rizikos veiksniai, didinantys užspringimo galimybę: valgymo proceso higienos nesilaikymas, vaikų amžius, vyresnis amžius, žmonės, vartojantys psichotropines medžiagas.

Užspringimas būna dalinis (kvėpavimo takų spindį svetimkūnis blokuoja tik iš dalies) ir visiškas (visiškai blokuojamas kvėpavimo takų spindis). Užspringimo sunkumas gali kisti. Esant daliniam užspringimui, nereikia atlikti sudavimo į tarpumentę ar taikyti Heimlicho stūmio – tokiu atveju tereikia nuraminti ir skatinti kosėti užspringusįjį, kol svetimkūnis pats pasišalins iš kvėpavimo takų. Esant visiškam užspringimui, reikia 5 kartus suduoti į tarpumentę ir 5 kartus atlikti Heimlicho stūmį bei šiuos judesius kartoti, kol svetimkūnis pasišalins ar žmogus praras sąmonę. Užspringusiajam praradus sąmonę, būtina būklę vertinti pagal ABCDE būklės vertinimo modelį ir, esant indikacijoms, atlikti pradinį gaivinimą. Nėščiai moteriai ar nutukusiam žmogui Heimlicho stūmis atliekamas rankas laikant ant krūtinkaulio vidurinės dalies. Užspringus kūdikiui, esant visiškam užspringimui: jis guldomas ant šlaunies, viena ranka prilaikoma jo galva, o kita atliekami 5 smūgiai į tarpumentę. Po to kūdikis guldomas ant nugaros ir atliekami 5 paspaudimai 2 pirštais vidurio linijoje tarp spenelių. Didesniems vaikams gaivinimo principai taikomi atsižvelgiant į vaiko amžių ir svorį. Užspringus pačiam, kai aplink nėra kitų žmonių, reikia stengtis kosėti ir eiti į aplinką, kurioje yra žmonių. Esant visiškam užspringimui, galima taikyti Heimlicho stūmį sau pačiam: atsiremiant į tvirtą atramą kumščiu, įremtu sau į epigastriumo (pilvo viršutinės dalies) sritį. Tinkamą pirmąją pagalbą užspringusiam žmogui gali suteikti ir jokio medicininio išsilavinimo neturintis žmogus, tačiau išmanantis bendruosius pagalbos principus esant užspringimui. Užspringusįjį beveik visada galima išgelbėti, jeigu šalia bus užspringusiajam tinkamą pagalbą mokantys suteikti žmonės.

 

Problemos aktualumas

Turbūt ne kartą kiekvienam yra tekę susidurti su situacija, kai šalia esantis žmogus pradeda kosėti valgydamas ar užspringsta. Galbūt esame užspringę ir patys. Ši situacija gali nutikti, kai mažiausiai to tikimasi: tiek būnant darbe ar viešojoje vietoje, tiek maloniai leidžiant laiką namuose ar gamtoje su artimais žmonėmis. Tačiau ar visi žino, kaip padėti užspringusiam žmogui? Ar moka tinkamai atpažinti užspringimo požymius? Žiūrint filmus dažnai galima pamatyti, jog aplinkiniai, norėdami padėti užspringusiam žmogui, suduoda keletą smūgių į nugarą, daro paspaudimus pilvo srityje ar atlieka pradinį gaivinimą. Dažniausiai filmo herojai po tokios suteiktos pagalbos greitai atsigauna, ir toliau siužetas vystosi lyg nieko nebūtų įvykę. O kaip viskas vyksta tikrame gyvenime: ar iš tiesų viskas taip paprasta?

Užspringimas – tai ūmi ir gyvybei pavojinga būklė, kai svetimkūnis patenka į kvėpavimo takus (dažniausiai į siauriausią jų dalį – balso plyšį) ir trukdo orui patekti į plaučius. Esant užspringimo būklei, plaučių alveolėse nebegali vykti normali dujų kaita tarp atmosferos oro dujų ir kapiliaruose esančių kraujo dujų. Tada organizme vystosi hipoksija, užspringęs žmogus gali netekti sąmonės, ir, būklei užsitęsus, gali ištikti staigi mirtis. Svarbiausia tokioje situacijoje yra nepasimesti ir veikti labai greitai. Tai nėra dažna būklė, tačiau, laiku nesuteikus pagalbos, – gali baigtis mirtimi.

Šiame straipsnyje aptariama, kaip atpažinti ir suvaldyti užspringimo būklę. Žinant, kokių veiksmų reikėtų imtis, galima išgelbėti žmogaus gyvybę. Užspringusiam žmogui pirmąją pagalbą gali suteikti bet kuris šalia esantis ir nebūtinai medicininį išsilavinimą turintis žmogus, išmanantis teisingas pagalbos teikimo priemones esant užspringimui.

 

Užspringimo rizikos veiksniai

Valgymo proceso higienos nesilaikymas. Dažniausiai užspringstama valgymo metu. Šiuolaikinėje skubančioje visuomenėje jau įprasta, kad valgant dažnai užsiimama ir pašaline veikla, pavyzdžiui: kalbama telefonu ar tarpusavyje su kitais valgančiaisiais, rašomi el. laiškai, žiūrimos televizijos programos. Taupydami laiką, žmonės įprastai valgo greitai, nepakankamai sukramto maistą, bendrauja su kitais žmonėmis. Esant tokioms sąlygoms, iškyla grėsmė, jog maistas gali būti ne iki galo sukramtytas ir patekti ne į stemplę, o užstrigti kvėpavimo takuose.

Plačiau apie tai skaitykite „Otorinolaringologijos aktualijos“ 2018 Nr. 2

 

© 2006 Visos teisės saugomos.