Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC), vadovaudamasis 2020 m. lapkričio 4 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu Nr. 1226 „Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo“ informuoja, kad karantino laikotarpiu planiniai skiepijimai nėra atidedami ir turi būti vykdomi, numatant pacientų srautų valdymą.

SAM - apie linijinių greitintuvų atnaujinimą

2019-10-28

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) reaguodama į tai, kad Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) pradėjo tyrimą dėl galimai supainiotų viešųjų ir privačių sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos interesų priimant sprendimus dėl linijinių greitintuvų atnaujinimo mūsų šalies gydymo įstaigose, kurie naudojami onkologiniams susirgimams gydyti, teikia paaiškinimą, kodėl tokia įranga turi būti atnaujinama periodiškai.

Linijiniai greitintuvai yra įprastinė įranga, kuri naudojama ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Tai labai svarbi branduolinės medicinos dalis. Tokia įranga yra labai brangi, efektyvi ir reikalinga pacientų gydymui.

Lietuvoje ji naudojama jau daugelį metų. Ji turi būti periodiškai atnaujinama, keičiant naujais linijiniais greitintuvai. Jei įrangai daugiau kaip 10 metų, ji nusidėvi, nebeatitinka medicininių poreikių. Senos įrangos aptarnavimas yra problematiškas, ypač gedimo metu, nes gamintojai nebetiekia atsarginių detalių. Tad visada yra rizika vieną dieną aparatui sustojus, kad pacientai gali likti be reikiamo gydymo.

Vadinasi, tokia įranga ir ateityje bus perkama, siekiant atnaujinti gydymo įstaigų galimybes teikti kokybiškas paslaugas onkologiniams pacientams.

Tai, kad šie įrenginiai turi būti atnaujinami periodiškai mūsų šalies sveikatos sistemoje pagal poreikį, buvo nuspręsta dar prie ankstesnės Vyriausybės ir buvusių ministrų. Tuometinis ministras V. P. Andriukaitis patvirtino ilgalaikį planą, kaip turi būti atnaujinami linijiniai greitintuvai (2014 m. liepos 16 d. įsakymu Nr. V-814).

Juk Lietuva turi žengti koja kojon su mokslo ir medicinos pažanga. Mūsų šalies pacientai nusipelnė geriausio gydymo ir geriausių, kokias tik galime sau leisti kaip maža, bet ambicinga ir medicinoje pažangi šalis, gydymo galimybių. Ne tik įrangos, bet ir modernių efektyvių vaistų.

Taigi ES fondų lėšomis finansuojamos onkologijos srities veiklos ir galimi pareiškėjai numatyti dar ankstesnės Vyriausybės, kurie buvo patvirtinti dabartinio ministro A. Verygos, kai jis tapo ministru, t. y., jo darbo pradžioje. Tuomet jis, remdamasis ankstesnių ministrų įdirbiu, patvirtino Nacionalinės vėžio profilaktikos ir kontrolės 2014–2025 metų programos įgyvendinimo priemonių 2017–2019 metais planą (2016-12-09 įsakymas V-1419).

Vėliau socialinės apsaugos ir darbo ministras L. Kukuraitis pasirašė paskutinį įsakymą, pagal kurį paskirstytos lėšos šiai įrangai įsigyti (2018 m. spalio 12 d. įsakymas Nr. V-1127).

Grįžtant prie ankstesnių ministrų parengto plano, jame numatyta investuoti į spindulinio gydymo medicininės įrangos atnaujinimą Nacionaliniame vėžio institute, Klaipėdos universitetinėje ligoninėje ir Kauno klinikose, įsigyjant reikalingą infrastruktūrą. Jau tuomet, vykdant ES struktūrinių fondų lėšomis finansuojamus projektus, buvo numatyti galimi projektų vykdytojai – LSMUL Kauno klinikos ir Nacionalinis vėžio institutas.

Kaip jau minėta, linijiniai greitintuvai bus atnaujinami ir ateityje. Tai bus daroma pagal veiksmų planą 2017–2021 m., kaip atnaujinti linijinius greitintuvus (2017 m. kovo 9 d. įsakymas Nr. V-261). To poreikį diktuoja įrangos amžius, o ne vietos, kur stovi linijiniai greitintuvai.

Na, o linijinių greitintuvų atnaujinimas vykdomas tokia tvarka:

Eil. Nr.

LG atnaujinimo sąrašas (LG pavadinimas ir eksploatavimo pradžios metai)

SPĮ pavadinimas

Metai, kuriais turi būti planuojamas LG atnaujinimas

1.

CLINAC 2100 C/D, 2005

NVI

2017 (atlikta)

2.

CLINAC 2100 C/D, 2005

LSMUL Kauno klinikos

2018 (atlikta)

3.

CLINAC 2100 C/D, 2007

NVI

2018 (atlikta)

4.

CLINAC 600 C/D, 2008

NVI

2019 (planuojama)

5.

ONCOR Impression Plus, 2009

VšĮ KUL

2020 (planuojama)

6.

CLINAC DMX, 2009

LSMUL Kauno klinikos

2020 (planuojama)

7.

CLINAC IX, 2008

LSMUL Kauno klinikos

2021 (planuojama)

 

Be to, pagal atnaujintą 2017–2021 metų veiksmų planą, linijinių greitintuvų atnaujinimas finansuojamas iš įvairių šaltinių. Tam numatyta skirti ir Valstybės investicijų programos (VIP) lėšas.

SAM Spaudos tarnyba

 

© 2006 Visos teisės saugomos.