ULAC: toksoplazmozė – žmonių ir gyvūnų parazitinė liga, kurią sukelia parazitiniai pirmuonys – toksoplazmos, kuriomis dauguma susirgusiųjų užsikrečia valgydami nepakankamai termiškai (iki 60°C temperatūros) apdorotą ar žalią mėsą, dalis – maistui vartodami užkrėstą vandenį, nevirintą pieną, valgydami neplautas daržoves, vaisius, uogas, per užterštas rankas ar kitus daiktus.

Virtualiuose skausmo medicinos kongresuose

2021-04-15

Pandemija labai paveikė medicinos konferencijų rinką. Ne išimtis ir skausmo medicina. Neįvyko ir nežinomybėn nukeltas vasaros pradžioje numatytas 17-asis Lietuvos skausmo draugijos suvažiavimas, kuriame planuota sulaukti garbių lektorių iš už Atlanto. Bet skausmo pažintinis gyvenimas nesustojo, viskas persikėlė į virtualias erdves. 

Jau rudenį svarbiausio metų renginio šūksniai skambėjo iš Briuselio, Europos skausmo federacijos (EFIC) būstinės, – vyko pirmasis virtualus Europos skausmo edukacinis susitikimas („samitas“). Lietuvos skausmo draugijos 18 narių, kurie buvo registruoti į renginį lengvatiniu mokesčiu, galėjo pamatyti ir išgirsti skausmo medicinos korifėjų pranešimus. Pavyko išsamiai išgvildenti tokias temas kaip racionalus analgetikų vartojimas gydant lėtinio skausmo pacientus, opioidų vartojimo praktika, visceralinio skausmo sindromai. Gana nustebino tik ką kadenciją baigusio EFIC prezidento B. Morliono pranešimas, sugražinęs į užmirštą praeitį – skausmo gydymą vietiškai veikiant audinius. Buvo pateikta net 14 įvairių vietiškai veikiančių derinių (be NVNU preparatų!), kuriuos galima būtų skirti kaip papildomas priemones gydant tiek ūminį, tiek lėtinį skausmą, neuropatinį skausmą ir taip mažinti sisteminių vaistų vartojimą. Galimas neonkologinio skausmo gydymas opioidiniais analgetikais, rodos, vėl pradeda atgauti teises. Tiesa, jie nerekomenduojami pirminiams nociplastiniams lėtinio skausmo sindromams (pirminiai galvos skausmai, fibromialgija, pirminis nugaros apatinės dalies skausmas), tačiau siūlomi antriniams lėtiniams skausmas (antrinis nugaros apatinės dalies skausmas, osteoartrito skausmas, diabetinė neuropatija, poherpinė neuralgija). Prieš pradedant gydymą opioidiniais analgetikais, būtina griežta atranka: pacientų, turinčių kognityvinių funkcijų sutrikimų, būtina sutarti su pacientu dėl gydymo opioidais tikslų, informuoti dėl opioidų vartojimo vairuojant, visada pradedant gydymą, numatyti vaisto titravimą. Labai svarbu kontroliuoti gydymą, bent kas 3 mėn. pervertinti skausmą, stebėti dėl piktnaudžiavimo. Jei gydymas veiksmingas, po 6 mėn. spręsti dėl dozės mažinimo, o galbūt visiško opioidinių analgetikų nutraukimo. Visceralinis skausmas yra gana paplitęs reiškinys, atskirai klasifikuojamas ir naujojoje tarptautinėje ligų klasifikacijoje TLK-11. Jį gali lemti pirminiai sindromai (dirgliosios žarnos sindromas, skausmingos šlapimo pūslės sindromas, prostatitas, vulvodinija), tiek ir antriniai (kardialgija, pepsinė opa, pankreatitas ir kt.). Visceralinis skausmas dar sunkiai klinicistų suprantamas. Skirtingai nuo somatinių skausmų, visceralinis yra difuzinis, kintamojo pobūdžio, atsispindintis somatiniuose audiniuose – daugiausia torakaliniuose segmentuose, lydimas autonominių sutrikimų. Kadangi enterinė nervų sistema yra dvejopa, t. y. autonominė ir somatinė, simptomai ir skausmas tarp jų, kylantys iš vidaus organų, gali būti labai kintamo pobūdžio ir lokalizacijos. Taigi dabar siūlomi specialūs visceralinio skausmo klausimynai, kuriais greičiausiai ateityje naudosimės taip kaip neuropatinio skausmo klausimynais, vis labiau įsitvirtinančiais praktikoje. 

Iš Briuselio virtualiai teko persikelti į kitą sostinę – Maskvą, kur, kaip kasmet rudenį, vyko tarptautinis kongresas „Valdyk skausmą“. Lietuvoje ne kartą viešėjusių profesorių A. ir A. Danilovų įkurtos tarpdisciplinės medicinos asociacijos organizuotame renginyje taip pat netrūko žinomų užsienio lektorių. Temos įvairiausios, bet irgi labiau orientuotos į klinikinę praktiką. Sąsajų su visceraliniu skausmu netrūko ir čia.

Plačiau skaitykite žurnale „Skausmo medicina“ Nr. 1 (45), 2020Nr. 1 (46), 2021.

 

© 2006 Visos teisės saugomos.