Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, per pirmuosius keturis šių metų mėnesius (sausio - balandžio mėn.) nuo tymų, epideminio parotito ir raudonukės pasiskiepijo dvigubai daugiau asmenų nei pernai per tą patį laikotarpį atitinkamai 28 061 ir 13 553 asmenys.

Skausmo malšinimas – svarbi gydytojo pareiga

2018-05-10

Dažnai literatūroje, kasdienėje gydytojo praktikoje diskutuojama įvairiais skausmo klausimais. Nenuostabu, nes skausmas – dažniausia kreipimosi į gydytojus priežastis [1]. Statistika liūdina – skausmas į skubiosios pagalbos ir priėmimo skyrius atveda per 70 proc. pacientų [2]. Kasmet ūmaus skausmo priepuolius patiria 15–20 proc., o lėtiniai skausmai kamuoja apie 30 proc. žmonių. Lietuvoje lėtinį neonkologinį skausmą patiria apie 21 proc. suaugusiųjų [2]. Bene dažniausiai su įvairių lokalizacijų skausmu, be skausmo specialistų, susiduria šeimos gydytojai, kuriems kasdien tenka spręsti kelių, klubų sąnarių, nugaros, dantų, mėnesinių, galvos skausmo ir panašias su skausmu susijusias problemas. Skausmas – dažnas ir onkologinių ligų, pooperacinio laikotarpio palydovas.

 

Su skausmu susiduria kiekvienos specialybės gydytojas, tik vieni dažniau, kiti – rečiau. Todėl ir kaip valdyti skausmą turi išmanyti kiekvienas. Skausmą malšinančių vaistų yra išties daug, gana plačiai tyrinėjami dažno jų veiksmingumas, saugumas, privalumai ir galimos pritaikymo sritys. Savigyda užsiimantys pacientai tikriausiai vienbalsiai išrinktų tuos analgetikus, kurie efektyviai malšina įvairių lokalizacijų skausmus. O kam prioritetą atiduotų gydytojai? Tai atviras klausimas, į kurį vienareikšmio atsakymo nėra. Tikėtina, kad, išskyrus tam tikras specialias klinikines situacijas, ir gydytojų pasirinkime dominuotų platesnio veikimo analgetikai, kurių veiksmingumas ir saugumas patvirtintas klinikiniais tyrimais.

 

Skausmas, jo malšinimo principai

Skausmas yra nemalonus jutiminis ir emocinis potyris, susijęs su esamu ar galimu audinių pažeidimu arba apibūdinamas šio pažeidimo terminais. Skausmas visada yra subjektyvus (Tarptautinė skausmo tyrimų asociacija, 1979 m.) [2]. Skausmas skiriamas į ūmų ir lėtinį. Ūmus skausmas – tai apsauginė organizmo reakcija į pavojų (pvz., sužeidimą). Šio skausmo atveju priežastis dažniausiai lengvai atpažįstama (trauma, operacija, sužalojimas) ir gali būti tikslingai šalinama. Ūmus skausmas trunka trumpiau nei mėnesį. Šiam skausmui taip pat priskiriamas dantų, nugaros, galvos, menstruacinis skausmas. Lėtinis skausmas – ilgiau nei 3 mėnesius trunkantis skausmas ar nesibaigiantis su pažeisto audinio sugijimu, ilgainiui tampantis atskira liga. Priežastys dažniausiai sunkiai atpažįstamos, todėl sudėtinga rasti ir tinkamiausią gydymo metodą. Lėtinį skausmą dažniausiai sukelia įvairios vėžinės ligos (beveik 50 proc. atvejų tai pirmas vėžio simptomas), sąnarių bei stuburo ligos.

Daugiausia problemų kyla bandant suvaldyti lėtinį skausmą. Sėkminga skausmo kontrolė priklauso nuo kompleksinio požiūrio į problemą. Skausmas gali būti malšinamas nemedikamentiniais, medikamentiniais ir invaziniais skausmo gydymo metodais. Priklausomai nuo skausmo tipo ir klinikinės situacijos naudingi yra šie gydymo metodai: judesio terapija, masažai, akupunktūra, pažintinė elgesio terapija ir kiti fizioterapijos metodai. Invazinis skausmo gydymas paprastai pasirenkamas, kai nemedikamentinis ir medikamentinis gydymas yra nepakankamai ar visai neefektyvus.

Plačiau apie tai skaitykite „Skausmo medicina“ 2018 Nr. 1

 

 

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.