Valstybinė ligonių kasa primena, kad Europos sveikatos draudimo kortelė (ESDK) patvirtina apdraustųjų teisę laikinai viešint Europos Sąjungos šalyse, Islandijoje, Lichtenšteine, Norvegijoje ir Šveicarijoje gauti būtinosios medicininės pagalbos paslaugas, kurių išlaidas visiškai arba iš dalies apmoka ligonių kasos.

Lietuvos naujienos

 

Heparino gelio savybės

2019-05-22
Vietinio poveikio heparinas yra plačiai naudojamas Europoje gydant periferinių kraujagyslių ligas. Heparinas yra biopolimeras, sudarytas iš mukopolisacharidinių grandinių komplekso [1]. Geriausiai žinomas heparino poveikis yra antikoaguliacinis – gebėjimas surišti ir aktyvuoti antitrombiną-II, heparino kofaktorių, kuris gali slopinti daug aktyvuotų koaguliacijos faktorių (IXa, Xa, XI, XII) [1]. Tačiau heparinas taip pat pasižymi ir uždegimą slopinančiomis savybėmis. Jis slopina kalikreiną, faktorių XII ir trombiną (koaguliacijos faktorius, kurie taip pat dalyvauja ir uždegiminiame procese) ir sąveikauja su kitais uždegiminiais mediatoriais (histaminu, serotininu, bradikininu, prostaglandinu E1, komplemento faktoriumi C3) [1]. Tyrimai rodo, kad vietiškai naudojami heparino preparatai yra gerai toleruojami, neturi įtakos kraujo krešėjimo sistemos rodikliams ir nėra susiję su kraujotakos komplikacijų rizika [2].
 

Psichologas ir rašytojas Vytautas Čepas: „Svarbiausi sveikatos patarimai sau ir kitiems - nebijoti būti savimi ir vengti tamsos...“

2019-05-21
Prieš kurį laiką bibliotekoje į akį kritusi rašytojo, psichologo, politikos ir visuomenės veikėjo Vytauto Čepo knyga „Plepalai arba Gyvenimo keistenybės“ paakino pasidomėti šio klaipėdiečio gyvenimo ir sveikatos receptais, kuriais jis dalinosi ir iki šiol dalinasi ne tik šioje knygoje – ir konsultuodamas žmones, ir bendraudamas su giminaičiais, kaimynais, miestiečiais bei, žinoma, politikos bendraminčiais. Tiesa, šiųmetį kovą Vytautas paskutinį kartą nuėjo į Klaipėdos miesto tarybos posėdį ir – tikina – politinei veiklai galutinai ištarė „sudie“. Psichologo nuomone, politika žmogui – tikrai ne į sveikatą...
 

Lėtinis vidurių užkietėjimas ir maistinių skaidulų nauda

2019-05-21
Lėtinis vidurių užkietėjimas yra paplitusi patologija, neigiamai veikianti gyvenimo kokybę. Jis pasireiškia apie 15 proc. bendrosios populiacijos Europoje. Vidurių užkietėjimas diagnozuojamas remiantis ROME kriterijais (lentelė). Šie kriterijai yra ekspertų sutarimas dėl vieningos funkcinių virškinamojo trakto sutrikimo diagnostikos. Jie naudojami ilgiau nei ketvirtį amžiaus.
 

Lietuva bendradarbiaus su kaimynais, atliekant vaistų vertinimus

2019-05-20
Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT), reaguodama į šią savaitę Varšuvoje (Lenkijoje) tarp Lietuvos, Lenkijos, Slovakijos, Čekijos ir Vengrijos sveikatos apsaugos ministrų pasirašytą bendradarbiavimo susitarimą, tvirtina, kad tai labai svarbus žingsnis į priekį stiprinant šių šalių bendradarbiavimą sveikatos technologijų – naujai sukurtų vaistų – vertinimo srityje. Tai leis užtikrinti, kad mūsų šalį pasiektų tik patys veiksmingiausi ir saugūs vaistai, reikalingi pacientams gydyti.
 

Neerozinės gastroezofaginio refliukso ligos ir dispepsijos gydymas H2 receptorių blokatoriais

2019-05-17
Gastroezofaginio refliukso liga (GERL) yra dažna liga visame pasaulyje, sukelianti nemalonius simptomus ir bloginanti gyvenimo kokybę [1]. Šios ligos paplitimas nuolat didėja. Įprastai GERL yra vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonių liga. Tačiau paskutiniu metu ši liga dažnai nustatoma ir jauniems asmenims [1].
 

VVKT vadovas G. Andrulionis susitiko su vaistų gamintojais

2019-05-16
Naujasis Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) vadovas Gytis Andrulionis pradėjo susitikimus su suinteresuotų grupių atstovais, kurių metu aptaria ne tik egzistuojančias problemas farmacijos rinkoje, bet ir jų sprendimo būdus. Taip siekiama sustiprinti bendradarbiavimą tarp jo vadovaujamos institucijos ir organizacijų bei kitų institucijų, kas leistų užtikrinti kuo geresnes sąlygas pacientams įsigyti saugių ir kokybiškų vaistų.
 

Nutraceutikai – inovatyvūs produktai efektyviai dislipidemijų kontrolei

2019-05-15
Širdies ir kraujagyslių ligos (ŠKL) yra dažniausia mirčių ir neįgalumo priežastis daugumoje pasaulio valstybių. Aterosklerozės sukeltos ŠKL yra pagrindinė pirmalaikės mirties priežastis pasaulyje. ŠKL serga tiek vyrai, tiek moterys; iš visų jaunesnių nei 75 metų amžiaus pacientų mirčių priežasčių Europoje 42 proc. moterų ir 38 proc. vyrų miršta nuo ŠKL. Pastarųjų atsiradimą ir progresavimą lemia šiandien suskaičiuojami 25 ŠKL rizikos veiksniai, tarp kurių turbūt svarbiausi trys: dislipidemija, rūkymas ir padidėjęs arterinis kraujo spaudimas. Įrodyta, kad bet koks mažo tankio lipoproteinų cholesterolio (MTL-Ch) padidėjimas aukščiau rekomenduojamų tikslinių reikšmių yra susijęs su ŠKL rizikos padidėjimu.
 

Probiotikai - viduriavimo, sukelto chemoterapijos ir spindulinio gydymo, prevencijai ir gydymui

2019-05-13
Onkologinės ligos išlieka antra dažniausia mirties priežastis Vakaruose. Šių ligų gydymui yra taikoma chemoterapija ir spindulinis gydymas. Šie gydymo būdai dažnai sukelia nepageidaujamus reiškinius, dėl kurių reikia keisti dozes ar procedūrų dažnį. Vienas nepageidaujamų reiškinių, susijusių su onkologinių ligų gydymu, yra virškinamojo trakto pažeidimas, kuris dažnai pasireiškia viduriavimu.
 

Omega riebalų rūgštys. Kuo jos naudingos vaikams ir suaugusiesiems?

2019-05-06
Šiandien medicinos mokslo pasaulyje vis dažniau kalbama apie teigiamą ir itin platų omega-3 polinesočiųjų riebalų rūgščių (PNRR) poveikį žmogaus sveikatai ir ligų prevencijai. Atliekant šių cheminių medžiagų poveikio organizmui detalesnius tyrinėjimus, paaiškėjo, kad pasaulio gyventojus dažnai varginančios tam tikros patologijos (širdies ir kraujagyslių ligos, įvairios degeneracinės nervų sistemos ligos, metaboliniai sutrikimai) gali būti siejamos būtent su omega-3 PNRR trūkumu. Kiekvienais metais atliekamų mokslinių tyrimų, skirtų šios medžiagos poveikio organizmui analizei, skaičius nuolat auga, o tokiais tyrimais įrodomos šių riebalų rūgščių gerosios savybės, kartu ir jų poveikis žmogaus sveikatai bei savijautai.
 

LSMU vykusi tarptautinė konferencija sulaukė didelio dėmesio

2019-05-03
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto MA Farmacijos fakultete gegužės 3 dieną vykusi tarptautinė mokslinė – praktinė konferencija „Šiuolaikinė farmacija: lūkesčiai, iššūkiai ir idėjos. 2019 m. pavasaris“ sulaukė ypač didelio susidomėjimo – dalyvavo keli šimtai farmacijos ir sveikatos priežiūros specialistų, atvyko didelis būrys farmacijos verslo atstovų.
 

Vaistininkas – taip pat svarbus onkologinių ligonių patarėjas

2019-05-03
Žymus Didžiosios Britanijos mokslininkas onkologas Robertas Thomas (Robert J. Thomas) Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos POLA kvietimu jau du kartus lankėsi Lietuvoje. Mokslininkas susitiko su Nacionalinio vėžio instituto bei Kauno klinikų vadovais ir aptarė aktualias onkologinių ligų gydymo problemas, su Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministru kalbėjo apie sveikos gyvensenos medicinos naudą, onkologinių ligų profilaktiką ir pacientų gyvenimo kokybę pasibaigus gydymui, Lietuvos Respublikos Seime skaitė pranešimą tarptautinėje konferencijoje „Kaip pagerinti komunikaciją tarp gydytojo ir paciento".
 

Vitamino D trūkumas ir jo gydymas

2019-04-30
Vitaminas D yra riebaluose tirpus vitaminas, kurio pagrindinis šaltinis yra saulė [1, 2]. Veikiant saulės ultravioletinei B spinduliuotei šis vitaminas pasisavinamas per odą [1]. Vitamino D yra ir kai kuriuose maisto produktuose – riebioje žuvyje, kepenyse, mėsoje (ypač subproduktuose) ir kiaušinio trynyje [3]. Su maistu gautas vitaminas D pasisavinamas per žarnyną. [1]. Norint nustatyti vitamino D atsargas organizme, rekomenduojama tirti 25(OH)D, nes ši forma gyvuoja ilgiau nei aktyvioji forma 1,25(OH)2D [1].
 

Myo-inozitolio nauda esant policistinių kiaušidžių sindromui

2019-04-30
Policistinių kiaušidžių sindromu (PKS) yra vadinamas moters endokrininės sistemos sutrikimas, kuriam būdinga padidėjusi vyriškų hormonų – androgenų – koncentracija ir jos nulemtas hiperandrogenizmas, mėnesinių ciklo sutrikimas (dažniausiai oligomenorėja arba amenorėja) ir/arba mažų cistų radimas vienoje arba abiejose kiaušidėse. PKS yra dažniausia hirsutizmo (padidėjusio plaukuotumo), aknės (spuoguotos odos) ir alopecijos (plikimo) priežastis moterims. Maždaug 30–40 proc. pacienčių, kurioms nustatytas šis sindromas, pasireiškia gliukozės tolerancijos sutrikimas, kurį lemia atsparumas insulinui. Ši liga būdinga apie 5–10 proc. vaisingo amžiaus moterų visame pasaulyje. Deja, jos atsiradimo priežastys iki šiol nėra visiškai aiškios. Manoma, kad PKS lemia daugelis veiksnių, kurių svarbiausias – genetinis polinkis.
 

Vaistinių, prieskoninių (aromatinių) augalų ilgalaikių mokslinių tyrimų reikšmė farmacijai Lietuvoje

2019-04-27
Kyla klausimas, koks yra Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo vaistinių ir prieskoninių augalų kolekcijų sektoriaus mokslininkų indėlis ir reikšmė vaistinių augalų mokslo ištakoms bei raidai iki šiuolaikinio lygio Lietuvoje?
 

Hipertoninio natrio chlorido poveikis sergant rinosinusitu

2019-04-26
Nosies sekreto tekėjimas ir nosies užgulimas yra vieni dažniausių tiek vaikų, tiek suaugusiųjų nusiskundimų. Įvairūs tyrimai rodo teigiamą nosies plovimo poveikį mažinant nosies simptomus ir gerinant gyvenimo kokybę. Nosies plovimas jūros vandeniu yra rekomenduojamas sergant ūminiu ar lėtiniu rinosinusitu, alerginiu ar nealerginiu rinitu, esant nespecifiniams nosies simptomams, po chirurginių nosies procedūrų.
 

Farmacijos šiandiena ir ateitis. Kas džiugina ir ką reikėtų keisti?

2019-04-26
Akademinė bendruomenė, sveikatos politikos ir farmacijos verslo atstovai bei studentai (būsimieji farmacijos specialistai) vis gausiau susiburia draugėn pakalbėti apie šiandienes farmacijos sektoriaus aktualijas, farmacijos politiką, vaistininkystės ateitį... Aktyviai ir atvirai diskutuojama, kodėl esama situacija sulaukia vis aštresnės kritikos, aiškinamasi, ką reikėtų keisti, atnaujinti, tobulinti, kad nepasitenkinimo būtų juntama kuo mažiau.
 

Paskirtas naujasis VVKT vadovas

2019-04-24
Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakymu nuo balandžio 24 dienos darbą pradėjo naujasis Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) vadovas Gytis Andrulionis. Jis į pareigas paskirtas 5 metų kadencijai. Iki šiol G. Andrulionis ėjo sveikatos apsaugos ministro patarėjo pareigas.
 

Gediminas Kaušinis: „Nesu geresnis už kitus vaistininkus...“

2019-04-24
Gražaus stoto, skvarbaus žvilgsnio, dėmesingas ir keliantis pasitikėjimą – taip keliais žodžiais būtų galima apibūdinti vieną iš trijų pernai vykusių „Lietuvos metų vaistininko“ rinkimų nugalėtojų – sidabrinį ženklelį ir diplomą pelniusį vaistininką Gediminą Kaušinį. Na, o įvertinus Gedimino pasakytus žodžius, kad jis nesijaučiąs geresnis už kitus kolegas, galima pasidžiaugti ir puikiomis jo būdo savybėmis – kuklumu, paprastumu, nuoširdumu...
 

Bendradarbiaujant Nyderlandų ir Lietuvos vaistų agentūroms stiprinami Tarnybos ekspertiniai gebėjimai

2019-04-18
Balandžio 15-16 dieną Tarnyboje su oficialiu vizitu lankėsi Nyderlandų vaistų agentūros atstovai. Tai jau trečiasis olandų vizitas Lietuvoje. Jo metu buvo aptariamos Nyderlandų Vyriausybės inicijuoto ir finansuojamo susitarimo tarp abiejų šalių sveikatos apsaugos ministrų įgyvendinimo detalės, nes susitarimą įgyvendina Nyderlandų vaistų vertinimo taryba bei Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba. Susitikimo metu buvo kalbama apie jau įvykdytas ir dar tik planuojamas veiklas.
 

Dukart „auksinė“ vaistininkė Asta Trumpienė: „Nėra darbo, kurio vaistinėje nemokėčiau padaryti...“

2019-04-17
Pirmąkart Lietuvos vaistininkystės istorijoje surengtų „Lietuvos metų vaistininko“ rinkimų auksinio ženklelio laimėtoja, „Eurovaistinės“ vaistinių tinklo atstovė vilnietė Asta Trumpienė prisipažįsta, kad be farmacijos ir konkrečiai – be darbo vaistinėje – ji savo gyvenimo neįsivaizduoja... Buvo trumpam pabėgusi į didmeninę sritį (taip pat farmacijos srityje), tačiau labai greitai vėl sugrįžo į vaistinę... Asta tikina, kad daugiau tokių „pabėgimų“ nebebus... Kalbamės su ja apie tai, kas lėmė, kad šiandien Asta – vaistinės vedėja, farmacinės veiklos vadovė, o ne gydytoja, IT specialistė ar namų šeimininkė...
 

Maisto papildų su kolagenu vartojimas gali pristabdyti odos senėjimą

2019-04-15
Oda yra pats didžiausias žmogaus organas. Histologiškai ji susideda iš dviejų pagrindinių sluoksnių – epidermio ir dermos – bei poodinės fascijos hipodermos. Net 80 proc. epidermio sudaro kolagenas. Jauname amžiuje, kai kolageno sintezė yra pakankama, oda yra lygi ir elastinga. Ilgainiui natūrali kolageno gamyba mažėja, atsiranda pirmieji senėjimo požymiai – nedidelės vagelės, kurios ilgainiui virsta matomomis raukšlėmis. Odos senėjimą lemia įvairių vidinių ir išorinių veiksnių ir jų sąveikos nulemti procesai.
 

Gydymo įstaigos perka pigiausius vaistus

2019-04-15
Mūsų šalies gydymo įstaigos, perkančios pacientų gydymui reikalingus vaistus per centrinę perkančiąją organizaciją (CPO), juos įsigyja mažiausiomis kainomis. Ypač tai pasiteisina, kai įstaigos kartu perka vieną konkretų vaistą ir įsigyja kuo didesnį kiekį. Visgi nustatyti ir pavieniai atvejai, kai įstaigos už vaistus mokėjo brangiau, nors to galėjo ir nebūti.
 

Fitoterapija nemigai ir nerimo sutrikimams gydyti

2019-04-12
Nemiga yra vienas dažniausių pacientų nusiskundimų. Ji gali būti susijusi su ūmiu stresu, vartojamais vaistais, blogais miego įpročiais ar miego aplinkos pasikeitimu. Dėl miego sutrikimų dieną žmogus jaučiasi pavargęs, blogėja koncentracija, darbo ir mokymosi kokybė. Nemiga priklausomai nuo trukmės skiriama į trumpalaikę ir lėtinę.
 

Dėl 2019 m. balandžio 2 d. Europos Komisijos sprendimo

2019-04-09
2019 m. balandžio 2 d. Europos Komisija priėmė sprendimą dėl žmonėms skirtų vaistų, kurių sudėtyje yra veikliųjų medžiagų kandesartano, irbesartano, losartano, olmesartano ir valsartano registracijos pagal Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2001/83/EB 31 straipsnį.
 

„Santakos“ slėnio naujausių farmacijos ir sveikatos technologijų centre - renginys „Farmacijos dienos 2019“

2019-04-09
Kovo 27 dieną Kaune, „Santakos“ slėnio naujausių farmacijos ir sveikatos technologijų centre, vyko tradicinis renginys „Farmacijos dienos 2019“. Šiame renginyje visas dėmesys buvo sutelktas į vaistininko profesijos ateities perspektyvas, akcentuojant jo didelį vaidmenį, svarbą bei reikalingumą šalies sveikatos sistemoje ir visuomenėje, taip pat – į vaistininko profesinio autoriteto didinimą, galimybes darbo rinkoje, besikeičiančius teisės aktus ir t. t.
 

Ar daug vaistų suvartojome per 2018 metus?

2019-04-05
Remiantis atliktos vaistinių preparatų suvartojimo analizės duomenimis bei ankstesnių kelerių metų statistika, matyti, kad vaistų suvartojimo tendencijos paskutiniuoju metu išlieka gana panašios.
 

Daugiau vaistų bus kompensuojami 100 proc.

2019-04-02
Apie 80 tūkstančių sergančių žmonių už vaistus mokės mažiau – jiems primokėti reikės mažiau, nes jų vartojami vaistai nuo balandžio 1 d. pradedami kompensuoti 100 proc., o iki tol jie buvo apmokami tik 50 procentų. Ši naujovė leis šiems pacientams per ateinančius metus sutaupyti ne mažiau kaip 3 mln. eurų.
 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.