Klausos negalią turintiems žmonėms pradedami kompensuoti funkcionalesni bei modernesni klausos aparatai. Šiam tikslui pustrečio karto didinamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis kompensuojamų klausos aparatų bazinės kainos, o priemonei įgyvendinti skirta 850 tūkst. eurų.

Pakaitinės terapijos kasos fermentais svarba lėtinio pankreatito metu

2019-09-03

Lėtinis pankreatitas yra apibūdinamas egzokrininio ir endokrininio kasos audinio uždegimu, fibroze ir praradimu [1]. Ši liga pasireiškia maždaug 50/100 000 žmonių visame pasaulyje. Lėtinio pankreatito išsivystymo mechanizmas yra kompleksinis, bet vienas svarbiausių veiksnių yra pasikartojantys ūmaus pankreatito epizodai [1]. Lėtinis pankreatitas dažniausiai siejamas su alkoholio vartojimu, tačiau genų mutacijos ir rūkymas taip pat yra labai svarbūs šios ligos rizikos veiksniai. Be to, idiopatinis lėtinis pankreatitas pasireiškia daug dažniau, nei manoma [1]. 

Lėtinio pankreatito gydymas yra kompleksinis. Kadangi ši liga pasireiškia įvairiais klinikiniais požymiais, efektyviam jos gydymui reikalingas įvairių specialybių gydytojų – šeimos gydytojo, gastroenterologo, endokrinologo, skausmo specialisto, chirurgo ir radiologo – bendradarbiavimas [1]. Vengiant tolesnio toksinių medžiagų, tokių kaip alkoholis ir tabakas, poveikio lėtinio pankreatito eiga gali būti lengvesnė, mažėja kasos vėžio ir kitų, su kasa nesusijusių, komplikacijų rizika. Tačiau ilgainiui pacientams, sergantiems lėtiniu pankreatitu, gali pradėti vystytis kasos endokrininės funkcijos nepakankamumas – atsiranda antrinis diabetas [1]. 

Vienas dažniausių lėtinio pankreatito simptomų yra skausmas. Taip pat neretai stebimi ir virškinimo sutrikimai bei malabsorbcija, sukelti kasos fermentų nepakankamumo [1]. Tokiu atveju reikalinga skirti pakaitinį gydymą kasos fermentais. Tyrimai rodo, kad šis gydymas gali būti efektyvus ir malšinant skausmą. 

 

Lėtinio pankreatito priežastys

Įprasta manyti, kad beveik visais atvejais lėtinį pankreatitą sukelia alkoholio vartojimas. Ilgalaikis alkoholio vartojimas yra svarbus rizikos veiksnys lėtinio pankreatito išsivystymui, tačiau mažiau nei 5 proc. gausiai alkoholį vartojančių asmenų suserga šia liga [1]. Vienas didelės apimties tyrimas, kurio metu buvo analizuojamos lėtinio pankreatito priežastys, parodė, kad alkoholio vartojimas šios ligos išsivystymą lėmė 60 proc. vyrų ir tik 28 proc. moterų [1]. Moterims dažniau buvo diagnozuotas lėtinis idiopatinis pankreatitas. Pastebėta, kad lėtinio pankreatito etiologija skiriasi priklausomai nuo lyties. Tai aiškinama skirtingais žalingais įpročiais ir gentiniais veiksniais [1]. 

Rūkymas yra nepriklausomas ir toks pats svarbus lėtinio pankreatito rizikos veiksnys [1]. Įvairios genų mutacijos ir polimorfizmai taip pat yra svarbūs lėtinio pankreatito išsivystymui. Be to, genų mutacijos didina antrinio kasos vėžio riziką [1]. 

Dar vienas lėtinio pankreatito tipas – autoimuninis pankreatitas. Jis gali būti susijęs su padidėjusiu imunoglobulino (Ig) G4 kiekiu [1]. Kiti lėtinio pankreatito rizikos veiksniai yra ilgalaikė kasos latako obstrukcija (pvz., striktūra), dažni ūmaus pankreatito epizodai, buvęs sunkus ūmus nekrotizuojantis pankreatitas, nutukimas ir diabetas [1]. Vis dėlto daug lėtinio pankreatito atvejų lieka nenustatytos kilmės, t. y. idiopatiniai.

 

Pagrindiniai lėtinio pankreatito simptomai ir gydymas

Ankstyvų lėtinio pankreatito stadijų metu pacientai patiria skausmą. Egzokrininė ir endokrininė kasos funkcija sutrinka daug vėliau, dažniausiai praėjus keleriems metams ar dar daugiau nuo lėtinio pankreatito pradžios [1].

Sutrikus egzokrininei kasos funkcijai išsivysto kasos fermentų nepakankamumas, kuris sukelia angliavandenių, baltymų ir riebalų virškinimo sutrikimus. Riebalų virškinimo sutrikimas yra pats dažniausias ir sunkiausias, susijęs su reikšmingu mitybos nepakankamumu [1]. Steatorėja išsivysto, kai prarandama daugiau nei 90 proc. fermentų, arba yra kasos latako obstrukcija, ir fermentai negali pasiekti dvylikapirštės žarnos. Dažnai pasireiškia riebaluose tirpių vitaminų (A, D, E ir K) malabsorbcija [1]. Osteopenija ar osteoporozė yra stebima 2/3 pacientų, kuriems yra kasos fermentų nepakankamumas [1]. 

Kasos fermentų nepakankamumas gydomas pakaitine terapija kasos fermentais. Šio gydymo tikslas yra pasiekti virškinimui pakankamą kasos fermentų koncentraciją dvylikapirštėje žarnoje [1]. Dažnai kasa išskiria šiek tiek fermentų, todėl suaugusiam žmogui papildomai reikėtų skirti 40 000–50 000 lipazės vienetų kiekvieno valgio metu (užkandžiaujant – pusė dozės) [1]. Fermentų dozė parenkama pagal gydymo efektyvumą. Įprastai kasa pagamina 900 000 lipazės vienetų vieno valgymo metu [1]. 

Skausmas yra viena dažniausių problemų, itin neigiamai veikiančių pacientų gyvenimo kokybę ir kasdienę veiklą [1–3]. Skausmo mechanizmas šios ligos metu yra kompleksinis [1–5]. Jis kyla dėl kasos pažeidimo (uždegimas, padidėjęs slėgis latakuose ir parenchimoje, parenchimos išemija), tačiau gali būti ir dėl sutrikusios nociceptinės funkcijos ir centrinio skausmo suvokimo [1–3]. Pacientams, sergantiems lėtiniu pankreatitu, gali išsivystyti hiperalgezija (dėl centrinio skausmo suvokimo sutrikimo). Tokiu atveju tiesioginės kasos intervencijos (chirurginės procedūros, nervų blokados) nesumažina skausmo [1]. Skausmui slopinti skiriami vaistai pagal Pasaulio sveikatos organizacijos rekomenduojamą pakopinį skausmo gydymo algoritmą, nesant efekto papildomai pridedami selektyvūs serotonino reabsorbcijos inhibitoriai, tricikliai antidepresentai ar gabapentinai [1]. Keli klinikiniai tyrimai parodė, kad pakaitinė terapija kasos fermentais gali būti efektyvi ne tik virškinimo sutrikimams gydyti, bet ir slopinti skausmą.

Plačiau skaitykite žurnale „Farmacija ir laikas“ 2019 m. Nr. 5

 

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.