Tarp Europos šalių cukriniu diabetu (CD) sirgusių suaugusiųjų daugiausia buvo Portugalijoje (9,86 proc.), mažiausia – Airijoje (3,43 proc.). Lietuvoje sergamumas CD tarp suaugusiųjų buvo 3,69 proc. ES vidurkis – 6,04 proc. (2017 m. duomenys)

Maža dovanėlė grasina laisvės atėmimu iki septynerių metų

2019-01-04

Ar žinojote, kad maža dovanėlė jums gali užtraukti laisvės atėmimo bausmę iki septynerių, o didesnis kyšis – net iki aštuonerių metų? Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse yra numatyta, kad asmuo, kuris paėmė kyšį, gali būti baudžiamas bauda, areštu ar laisvės atėmimu iki aštuonerių metų, o duodantis kyšį – gali būti baudžiamas bauda, laisvės apribojimu, areštu, laisvės atėmimu iki septynerių metų. Nors griežčiau baudžiamas asmuo, imantis kyšį, nusikalstamą veiką daro abi pusės. Tad tiek į kyšio davimą, tiek jo ėmimą negalima žiūrėti pro pirštus.

 

Lietuvos teismų praktikoje galima rasti pavyzdžių, kai baudžiamojon atsakomybėn buvo patraukti asmenys, davę kyšius gydytojams. Pavyzdžiui, už bandymą papirkti Kauno klinikų Akių ligų klinikos gydytoją oftalmologę, duodant jai 27 eurų vertės kyšį, asmeniui skirta 1482 eurų bauda, pripažinus kaltę ji trečdaliu sumažinta. Toje pačioje klinikoje pacientui, davusiam gydytojui anesteziologui-reanimatologui 200 eurų kyšį, buvo skirta 19 kartų didesnė bauda – 3766 eurų.

Kasmet Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) sulaukia daugiau nei 100 kreipimųsi dėl įvairių korupcijos apraiškų sveikatos sektoriuje. Didėjantis gyventojų pareiškimų skaičius rodo, kad jie tampa vis nepakantesni korupcijai.

 

Kyšis ar padėka?

Korupcija – tai piktnaudžiavimas įgaliojimais siekiant sau ar kitam asmeniui naudos. Sveikatos priežiūros sektoriuje dažnai pacientai yra linkę atsidėkoti už planuojamą arba jau suteiktą gydytojo paslaugą, pavyzdžiui, siuntimą gydytis, išrašytą vaistų receptą ir pan. Visos padėkos formos, net ir neturinčios ekonominės vertės rinkoje, yra prilyginamos kyšiui.

Nepaisant to, ar kyšis duodamas prieš ar po procedūros, – tokie asmens veiksmai užtraukia baudžiamąją atsakomybę. Tyrimo „Lietuvos korupcijos žemėlapis“ duomenys rodo, kad dauguma Lietuvos gyventojų (68 proc.) mano, kad kyšis padeda spręsti problemas.

Remiantis sociologinių tyrimų duomenimis, saldainiai, šokoladas (46 proc.), kava (44 proc.) ar alkoholis (19 proc.) – tai dažniausios padėkos dovanos, kurios yra siūlomos medikams. Pasak sveikatos apsaugos ministro patarėjos dr. Nendrės Černiauskienės, padėka maistu – viena iš labiausiai žeminančių padėkos formų, kurios yra išsilaikiusios ekonomiškai nestipriose šalyse.

 

Sveikatos apsauga – labiausiai korumpuota sritis Lietuvoje?

Problemos mastą atskleidžia sociologiniai tyrimai, atlikti Lietuvoje ir Europos Sąjungoje. 42 proc. Lietuvos gyventojų mano, kad korupcijos mastai per 5 metus išaugo. Tyrimo „Lietuvos korupcijos žemėlapis“ duomenimis, nuo 2007 metų gyventojai, kaip labiausiai korumpuotas institucijas, įvardija sveikatos apsaugos institucijas, ligonines. Taip nurodė net 51 proc. respondentų. Pasaulinio korupcijos barometro 2016 metų tyrimo duomenimis, Lietuvoje 1 iš 4 (24 proc.) gydymo įstaigoje apsilankęs gyventojas prisipažįsta davęs kyšį. Pagal to paties tyrimo duomenis, Rumunijoje taip atsakė 33 proc., o Vokietijoje, Slovėnijoje ar Portugalijoje – 2 proc. gyventojų, Ispanijoje tik 1 proc. Korupcija sveikatos sektoriuje lengvai pastebima, nes ši sritis yra ypač „arti žmogaus“ ir turi neigiamą moralinį poveikį Lietuvos gyventojams.

Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2018 m. Nr. 9

 

© 2006 Visos teisės saugomos.