Klausos negalią turintiems žmonėms pradedami kompensuoti funkcionalesni bei modernesni klausos aparatai. Šiam tikslui pustrečio karto didinamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis kompensuojamų klausos aparatų bazinės kainos, o priemonei įgyvendinti skirta 850 tūkst. eurų.

Širdies ir kraujagyslių ligų rizikos mažinimas: kuo anksčiau pradėsime – tuo geresnius rezultatus gausime

2019-08-19

Širdies ir kraujagyslių ligos (ŠKL) yra dažniausia mirties priežastis visame pasaulyje. 2016-aisiais nuo įvairių ŠKL mirė 17,9 milijonai žmonių, o tai sudaro 31 proc. visų pasaulio mirčių. Dažniausios jaunesnių nei 75 metų amžiaus žmonių mirties priežastys yra aterosklerozė ir išeminė širdies liga (IŠL). Pagrindinė pirminės ir antrinės ŠKL profilaktikos priemonė – mažo tankio lipoproteinų C (MTL-C) koncentracijos kraujyje mažinimas. Ši priemonė pripažįstama kaip svarbiausia įvairiose dislipidemijos gydymo gairėse, įskaitant jungtines Europos aterosklerozės ir Europos kardiologų draugijų gaires. Pagrindinis veiksnys ŠKL rizikos mažinimo strategijoje buvo ir išlieka gyvenimo būdo keitimas (dažniausiai apibūdinamas kaip dieta + fizinis aktyvumas + rizikos veiksnių koregavimas). Medikamentinės priemonės laikoma papildoma gydymo priemone.

 

Kas naujo?

 

Neseniai atliktos studijos pagrindinį iki šiol žinomą teiginį „MTL-C mažinimas yra svarbi priemonė ŠKL profilaktikoje“ rekomenduoja keisti į labiau kiekybinius teiginius, atsakant į tokius klausimus, kaip:

  • Kada pradėti MTL-C mažinimo terapiją?
  • Kokio MTL-C koncentracijos sumažėjimo tikėtis?
  • Kaip greitai tikėtis MTL-C koncentracijos sumažėjimo?
  • Kokia tokio terapinio gydymo nauda?

 

Įrodytas ŠKL rizikos sumažėjimas

 

                      2017 metais atliktoje studijoje (kartu su išplėstiniu skirtingų klinikinių ir genetinių veiksnių ištyrimu) vienareikšmiškai patvirtinta, kad MTL-C yra ne tik padidėjusios ŠKL rizikos veiksnys, bet ir tiesioginis veiksnys ŠKL patogenezėje. Ilgalaikis MTL-C mažinantis gydymas buvo susijęs su triskart mažesne ŠKL rizika, palyginti su trumpalaikiu gydymu. Šie rezultatai turi reikšmingą klinikinį pritaikymą. MTL-C įtaka vystytis ŠKL didėjant amžiui yra tiesioginė ir kumuliacinė, todėl MTL-C kiekio plazmoje mažinimas anksčiau, nei numatyta įprastinėse rekomendacijose, gali sumažinti bendrą ŠKL riziką visam gyvenimui. Toje pačioje studijoje taip pat nurodoma ir 10 proc. mažesnė reliatyvi ŠKL rizika MTL-C sumažėjus 1 mmol/l pirmaisiais gydymo metais, o tęsiant gydymą ilgiau, rizika mažėja dar labiau – 16 proc. ir 20 proc. po atitinkamai 2 ir 3 metų nuo gydymo pradžios. Kiekvienais sekančiais metais ŠKL rizika mažės 1,5 proc. kiekvienam sumažėjusiam MTL-C mmol/l.

                      Apibendrinant šio tyrimo rezultatus galima teigti, kad po 5 metų lipidų kiekį kraujyje mažinančio gydymo ŠKL rizika turėtų sumažėti 20–25 proc. kiekvienam sumažėjusiam MTL-C mmol/l. Žvelgiant dar toliau, po 40 metų sėkmingo žemo MTL-C kiekio kraujyje palaikymo ŠKL rizika turėtų sumažėti perpus – 50–55 proc. kiekvienam sumažėjusiam MTL-C mmol/l.

 

Pradėkite kraujo lipidų mažinimo gydymą anksti

 

Efektyvi ankstyva lipidų kiekio kraujyje korekcija galima pradedant ją jauname amžiuje, kai MTL-C koncentracija yra nedaug padidėjusi, o ŠKL rizika yra maža arba vidutinė. Tokia taktika yra pagrįsta, nes dauguma sunkių kardiovaskulinių įvykių pasireiškia pacientams, turintiems vidutiniškai padidėjusią MTL-C koncentraciją kraujyje. Šios grupės pacientai neretai yra gydomi nepakankamai efektyviai. Kuo anksčiau pradėsime gydyti pacientus, turinčius padidėjusį MTL-C koncentracija kraujyje, tuo mažiau turėsime ŠKL bei pagerinsime sveikatos sistemos ekonominę būklę. Pirminėje priežiūros grandyje dirbančių gydytojų vaidmuo šioje srityje yra ypatingai svarbus, jie turi užtikrinti reguliarų savo pacientų lipidogramos stebėjimą ir, esant būtinybei, rekomenduoti gairėmis paremtą gydymą bei gyvenimo būdo keitimo planą.

Studijų metu nustatyti rezultatai netiesiogiai įrodo, kad pradedant MTL-C mažinimo terapiją anksti, nustačius pirmuosius cholesterolio koncentracijos padidėjimo kraujyje požymius (pvz., 3–5 mmol/l MTL-C), ŠKL rizika sumažės labiau ir ilgesniam laikui (1 lentelė). Ference ir bendr. nustatė, kad 1 mmol/l MTL-C kiekio sumažėjimas kraujyje pacientams su nustatytu 3 mmol/l MTL-C kiekiu kraujyje sumažina ilgalaikę ŠKL riziką taip pat, kaip ir tiems, kuriems nustatytas MTL-C kiekis kraujyje neviršija 5 mmol/l (pvz. 22 proc. po 5 metų gydymo ir 54 proc. po 40 metų gydymo).

 

Plačiau skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2019 m. Nr. 5

 

 

 

 

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.