Dermatologija šiandien: kas naujo, svarbaus ir įdomaus?

2021-07-12

Dermatologija – labai įdomi medicinos sritis, apimanti odos ligų gydymą, priežiūrą bei profilaktiką. Pasitelkus šiuolaikines žinias daugumą odos ligų galima sėkmingai valdyti. Tačiau nors klinikinėje praktikoje taikomos visos pažangiausios diagnostikos ir gydymo metodikos, klausimų dermatologams vis dar nestinga. Kas šiandien aktualiausia Lietuvos dermatovenerologams? Kokie tikslai ir iššūkiai jų laukia ateityje? Apie tai kalbamės su Lietuvos dermatovenerologų draugijos prezidente doc. dr. Rūta Gancevičiene. 

Kaip vertinate šiandien Lietuvos dermatovenerologijoje besiklostančią situaciją? Kokį poveikį jai daro COVID-19 pandemija? 

Situacija klostosi taip pat kaip ir visoje medicinoje. Naujasis koronavirusas negali nedaryti įtakos... Šiuo sudėtingu laikotarpiu visų lygių medicinos paslaugas teikiančiose įstaigose daugelis gydytojų dermatovenerologų buvo sutelkti bendram darbui – kovai su COVID-19, dirbo pirmosiose gretose, padėdavo ten, kur labiausiai jų reikėjo: tiek konsultacinėse poliklinikose, tiek privačiose ar valstybinėse medicinos įstaigose, tiek vykdavo konsultuoti į kitus miestus, stengėsi be priekaištų atlikti ir tiesioginį dermatologo darbą, ir pagelbėti sergantiesiems COVID-19. Per šį pandeminį laikotarpį teko gilintis į COVID-19 infekcijos išraiškas odoje – odos bėrimų įvairovė sergant COVID-19 liga privertė mus visada būti budrius, skaityti naujausius mokslinius straipsnius, aprašančius šiai ligai būdingus bėrimus. 

Daugelis odos ligų yra lėtinės, besikartojančios, paūmėjančios, todėl didžioji dalis pacientų jau išmoko jas valdyti. Karantino laikotarpiu mūsų paslaugų teikimas nenutrūko, mes konsultavome tiek nuotoliniu būdu, tiek ir įprastai gydytojo kabinete, ypač ūmių ar paūmėjusių odos ligų atvejais, kai reikalinga skubi pagalba, vaistų paskyrimas, detali apžiūra specializuotais instrumentais, pvz., kai reikia apžiūrėti pakitusį ar naujai atsiradusį apgamą dermatoskopu. 

 

Kokios odos ligos, vertinant bendrą poveikį žmonių sveikatai, išlieka aktualiausios? Ar keičiasi pacientų bei gydytojų dermatologų požiūris į tokių ligų gydymą? 

Bet kuri odos liga daro įtaką, ypač kol žmogus nežino, kokia tai liga. Odos ligas gali pastebėti aplinkiniai – tai labai dažnai veikia žmogų psichologiškai, nors bendrai sveikatos būklei didelės įtakos gali nedaryti. Nesvarbu, ar tai aknė paaugliui, ar lėtinė odos liga, pvz., žvynelinė, ar netikėtas odos navikas – jie gali stipriai paveikti žmogaus psichologinį statusą ir gyvenimo kokybę.  

Kai kurios odos ligos siejasi su kitomis organizmo ligomis ir būklėmis, todėl traktuojamos kaip sisteminės ligos, pavyzdžiui, žvynelinė. Odos limfomos, pūslinių odos ligų grupė, kai kurios autoimuninės odos ligos, supūliavęs hidradenitas – nors ir rečiau pasitaikantys odos susirgimai, tačiau tai ligos, paliečiančios tiek odą, tiek bendrą sveikatą, tiek žmogaus psichologinę savijautą ir gyvenimo kokybę. 

Pacientas, ir tai normalu, visuomet nori greito ir efektyvaus ligos gydymo rezultato, gajus ir grožio, sveikatingumo kultas, deja, žmogaus organizmas veikia kaip vieninga sistema, oda neatskirta nuo bendros sveikatos, įpročių, gyvenimo būdo, tai ne mechaninis instrumentas, kurio varžtelius galima greitai pakeisti, ir net ne kompiuteris, kurį galima perprogramuoti. Gydytojas ir pacientas turi tapti bendra komanda, ypač gydant lėtines odos ligas. Tik taip galima pasiekti sėkmingą ligos kontrolę. Labai daug galimybių yra mūsų pačių rankose. 

 

Kokias matote bendras odos priežiūros, gražios ir sveikos odos išsaugojimo tendencijas, kurios galbūt labiau susijusios su estetine medicina? Ar sutinkate, jog šis klausimas svarbus dėl to, kad neretai tam tikrų procedūrų imasi ne gydytojai, o tik kosmetologijos kursus baigę „grožio specialistai“?

 

Plačiau skaitykite LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALE 2021 m. nr. 5

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.