Seimui pristatytas Medicinos praktikos įstatymo pataisų projektas Nr. XIIIP-4503, kuriuo siekiama sudaryti efektyvias teisines prielaidas gydytojų savanorystės institutui Lietuvoje, įteisinant gydytojų savanoriškos ir neatlyginamos medicinos praktikos galimybę teikiant kompleksinę paliatyviąją pagalbą.

Dainininkų GERL laringofaringinė forma

2019-06-07

Gastroezofaginės ligos laringofaringinė forma (GERL LF) – plačiai paplitusi tarp dainininkų, sukelianti balso sutrikimus ir bloginanti gyvenimo ir darbo kokybę. Straipsnyje pateikiama literatūros apžvalga apie šios ligos patogenezę, kliniką, diagnostikos ypatumus dainininkams.

 

Prof. dr. Rūta Pribuišienė, Gintarė Čiburaitė

LSMU MA Ausų, nosies ir gerklės ligų klinika

 

Gastroezofaginės ligos laringofaringinė forma (GERL LF) – plačiai paplitusi tarp dainininkų, sukelianti balso sutrikimus ir bloginanti gyvenimo ir darbo kokybę. Straipsnyje pateikiama literatūros apžvalga apie šios ligos patogenezę, kliniką, diagnostikos ypatumus dainininkams.

 

Patologinio viršstemplinio gastroezofaginio refliukso (GER) metu skrandžio ar skrandžio-dvylikapirštės turinys patenka į gerklaryklę ir sąveikauja su viršutinių kvėpavimo takų audiniais [1].

Dėl to gali išsivystyti gastroezofaginio refliukso ligos laringofaringinė forma (GERL LF). Skelbiama, kad tarp ambulatoriškai į otorinolaringologus besikreipiančių pacientų apie 10 proc. sudaro sergantieji GERL LF [2]. Tikrasis paplitimas vis dar išlieka netikslus, nes nėra GERL LF diagnostikos aukso standarto, neatlikti epidemiologiniai tyrimai bendrojoje populiacijoje.

Nuo pirmos publikacijos, išskyrusios laringofaringinę formą kaip atskirą GERL būklę [3], skelbtų darbų skaičius per pastaruosius tris dešimtmečius itin išaugo. Nepaisant to, ligos patogenezė, klinikinė išraiška, ištyrimas ir gydymas išlieka kontraversiški.

GERL LF neabejotinai susijusi su pasikartojančiu ar ilgalaikiu užkimimu, gerybinių darinių ant balso klosčių susidarymu [4-7]. Šie balso sutrikimai gali trumpam ar ilgam sutrikdyti balso profesionalų kasdienę ir profesinę veiklą [8]. Skelbiama, kad GERL LF būdingais sveikatos sutrikimais skundžiasi apie 50 proc. pacientų JAV Balso centruose [9]. Tačiau tik keli klinikiniai tyrimai įvertino patologinio GER įtaką dainininkų balsui.

Šio straipsnio tikslas – pateikti naujus duomenis apie GERL LF patogenezę, patofiziologinius mechanizmus ir klinikinius radinius, įvertinti patologinio GER įtaką balso kokybei ypač balso profesionalams – dainininkams.

 

Patogenezė

GERL LF požymių išsivystymas aiškinamas dviem mechanizmais. Vyraujantis – tiesioginis gleivinės dirginimas refliuksatu, t. y. skrandžio ar skrandžio ir dvylikapirštės žarnos turiniu: rūgštimi, pepsinu, tripsinu, tulžies rūgštimis, kai kuriais gastroduodeniniais baltymais [10].

Klinikiniuose ir eksperimentiniuose GERL LF pacientų tyrimuose pepsinas nustatytas tarpląstelinėje [11] ir viduląstelinėje gerklų terpėje [10, 12]. Pepsino endocitozė sukelia mitochondrijų pažeidimą ir skatina pasireikšti genus, atsakingus už uždegimo ląstelių gerklų audinyje migraciją, diferenciaciją, augimą ir angiogenezę [11, 13]. Rūgštinis pepsinas taip pat keičia augimo faktorių, susijusių su žaizdų gijimu, angiogeneze, vaskulogeneze, ekspresiją, mažina gleivinės gebėjimą atsinaujinti ir palaiko uždegimo procesą [7, 14]. Pepsinas sumažina balso klosčių gleivinės apsaugos mechanizmus, taip skatindamas epitelio pažeidimą. Šis agresyvus fermentas taip pat mažina gleivinės drėgmę, slopina mucino ir karboanhidrazės genų išraišką, didina epitelio šoko baltymo sunaudojimą. Dėl šių procesų pepsinas didina balso klosčių epitelio mikrotraumų bei gerybinių darinių (vagelės ar mazgelių) riziką, silpnina gleivinės apsauginius mechanizmus [5, 15]. Dėl patologinio GER išsivystę gerklų ir balso klosčių gleivinės pakitimai dėl didesnio balso krūvio gali išsivystyti į kontaktinę opą ar granuliomą [16].

Plačiau apie tai skaitykite „Otorinolaringologijos aktualijos“ 2018 Nr. 2

 

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.