Vyriausybė pritarė alkoholio vartojimo, jo daromos ekonominės žalos sveikatai ir ūkiui stebėsenos taisyklių pakeitimams. Tokiu būdu siekiama surinkti ir visapusiškai vertinti duomenis apie alkoholio vartojimą ir jo pasekmes. Šių duomenų pagrindu bus nustatomos tikslingos prevencijos priemonės, galinčios padėti sumažinti alkoholio vartojimo mastą šalyje. Vyriausybės nutarimu įtvirtinti pakeitimai įsigalios nuo 2021 metų pradžios.

Valstybiniame patologijos centre diegiamas skystų terpių citologinis tyrimas

2011-09-27

Valstybinis patologijos centras, VšĮ VUL SK filialas, diegia skystų terpių citologijos metodą, kuris praplečia gimdos kaklelio tyrimo (PAP testo) ir neginekologinės citopatologijos (skydliaukės, bronchų, šlapimo nuoplovų, serozinių ertmių) galimybes. Šis metodas nuo įprastinio citologinio tepinėlio skiriasi labiau standartizuota mėginio paruošimo technika, informatyvumu ir papildomų tyrimų galimybėmis.

Naudojant SurePath skystą terpę, šepetėlis su visa tyrimui paimta medžiaga nuo gimdos kaklelio iš karto įmetamas į buteliuką su fiksuojančia terpe. Tokiu būdu į laboratoriją siunčiamos tirti visos paimtos ir vienodai fiksuotos ląstelės. SurePath terpėje lizuojami eritrocitai, naudojant tankio gradiento principą ląstelės koncentruojamos, taip atskiriamos ir pašalinamos diagnostikai nereikalingos priemaišos (pvz. gleivės), pagerindamos diagnozei svarbių ląstelių vizualizaciją. Dėl kraujo, gausių gleivių gimdos kaklelio ląstelių įprastinis tepinėlis gali būti netinkamas tyrimui.  Tuoment tyrimą reikia kartoti, o tai sukelia papildomus kaštus ir nepatogumus pacientui, taip pat gali tapti praleista galimybe laiku diagnozuoti ligą. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad citologinį tyrimą atliekant skystų terpių metodu, gali būti iki 10 kartų sumažinamas netinkamų tirti tepinėlių skaičius.
 
Kitas svarbus privalumas atliekant citologinį testą iš skystos terpės, jog greta citologinio tyrimo iš tos pačios medžiagos galima atlikti papildomus molekulinius tyrimus:  nustatyti žmogaus papilomos virusą (ŽPV), lytiškai plintančių infekcinių ligų sukėlėjus (Trichomonas vaginalis, Mycoplasma hominis, Mycoplasma genitalium, Chlamydia trachomatis, Neisseria gonorrhoeae, Ureaplasma urealyticum), prognostinius molekulinius ir/ar imunohistocheminius biožymenis. Medžiaga, paimta į skystą terpę, gali būti saugoma ilgą laiką, todėl prireikus galima atlikti papildomus tyrimus, neimant naujo mėginio.
 
Skystos terpės citologinis tyrimas pasižymintis plonu sluoksniu besidėstančiomis plokščiojo epitelio ląstelėmis nuo gimdos kaklelio švariame (be gleivių, eritrocitų ) fone

Kontaktams:
Miglė Grigalevičienė
Direktoriaus pavaduotoja administravimui
Valstybinis patologijos centras,
VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialas
P. Baublio 5, Vilnius, LT - 08406
Tel. 85 2477 358, faks. 85 272 0044,
Mob. 8 685 53157
El. p.
migle.grigaleviciene@vpc.lt , www.vpc.lt  
 

© 2006 Visos teisės saugomos.