Naujausios Helicobacter pylori infekcijos diagnostikos ir gydymo rekomendacijos

2019-09-06

Egidijus Morkūnas, prof. dr. Laimas Jonaitis

LSMU MA Gastroenterologijos klinika

 

Helicobacter pylori (H. pylori) infekcijos paplitimas išlieka labai didelis: pasaulyje apie 50 proc., Europoje apie 30 proc [1]. LSMU Gastroenterologijos klinikos atliktų tyrimų duomenimis, H. pylori infekcijos dažnis vyresnių nei 50 metų amžiaus pacientų grupėje Lietuvoje siekia 60–70 proc., tarp studentų – apie 20–25 proc. [2]. Nors infekuotumas H. pylori infekcija Lietuvoje mažėja, išlieka nemažai iššūkių diagnozuojant ir gydant su šia infekcija susijusias ligas.


2017 metais paskelbtas jau penktasis
H. pylori infekcijos diagnostikos ir gydymo Mastrichto (Maastricht) sutarimas [3]. Tarp gydytojų ekspertų, priėmusių šį sutarimą, yra ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Gastroenterologijos klinikos gydytojas akademikas prof. habil. dr. Limas Kupčinskas.

 

Pateikiame svarbiausius penktojo Mastrichto sutarimo aspektus, kurie yra svarbūs H. pylori diagnostikai ir gydymui Lietuvoje.

 

 

Indikacijos

 

Pagrindinės indikacijos H. pylori eradikacijai:

-          Skrandžio opaligė;

-          Po skrandžio vėžio gydymo (jei skrandis nevisiškai rezekuotas);

-          Skrandžio vėžio anamnezė tarp 1-os eilės giminaičių;

-          Lėtinis H. pylori sukeltas gastritas;

-          MALT limfoma.

 

Ištyrimas dėl H. pylori turėtų būti atliekamas pacientams, vartojantiems aspirino ar NVNU, kuriems anksčiau buvo nustatyta peptinė opa.

Ilgalaikis protonų siurblio inhibitorių (PSI) vartojimas keičia H. pylori sukelto gastrito klinikinę išraišką. Todėl prieš ilgalaikę terapiją PSI, tiklsinga eradikuoti H. pylori.

Rasta įrodymų, siejančių H. pylori su geležies stokos anemijos, idiopatinės trombocitopeninės purpuros ir vitamino B12 stokos išsivystymu. Sergantiems šiomis ligomis tikslingas ištyrimas dėl H. pylori ir jos eradikacija.

H. pylori eradikacija yra pirmo pasirinkimo ankstyvos stadijos MALT limfomos gydymas.

 

Diagnostika

 

Prieš H. pylori eradikaciją

Prieš tiriant infekuotumą H. pylori, kad būtų išvengta klaidingai neigiamų rezultatų, PSI vartojimas turi būti nutrauktas bent 2 savaites, o antibiotikų ir bismuto preparatų – bent 4 savaites.

Infekuotumą H. pylori galima patvirtinti keletu neinvazinių diagnostikos metodų. C-šlapalo kvėpavimo mėginys (angl. urea breath test) yra geriausiai ištirtas ir labiausiai rekomeduojamas neinvazinis diagnostinis tyrimo metodas prieš gydymą ir po gydymo. Taip pat gali būti atliekamas klinikiniais tyrimais patvirtintas monokloninio išmatų antigeno tyrimas (angl. stool antigen test) ir serologiniai kraujo tyrimai. Klinikinėje praktikoje, kai yra indikacijų endoskopiniam tyrimui ir nėra kontraindikacijų biopsijai, pirmo pasirinkimo H. pylori diagnostinis metodas – greitasis ureazės mėginys (angl. rapid urease test). Jei mėginys teigiamas, galimas neatidėliotinas gydymas. Biopsinė medžiaga turi būti paimta iš skrandžio kūno ir prievarčio sričių gleivinės. Rekomenduotinas ir H. pylori nustatymas histologiniais metodais iš skrandžio gleivinės biopsinės medžiagos.

 

Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“. 2019 m. Nr. 4

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.